PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOOGSEIZOEN VOOR DE WEGENINFORMATIEDIENST N.S. konden drukte - met veel extra treinen - goed aan Tot dusver reeds 1800 doden in Zuid-India Witte kerst bracht niet alleen romantiek BALANS VAN DRUKKE KERSTDAGEN: 50.000 TELEFOONTJES Vloedgolf overspoelt eiland Redders hebben geen materiaal Liberiaan hoog op het strand bij Hoek van Holland WATERSNOOD IN WESTEN VAN DE V.S. JJs is nog niet betrouwbaar OUD-KAMERLID N. STUFKENS OVERLEDEN Maatregelen tegen 28 journalisten in Indonesië NIEUWE BELGISCH-NEDERLANDSE ZUIDPOOLEXPEDITIE VERTROKKEN Extreem-linkse Walen stichten een eigen partij VMDAAG TWINTIGSTE STEMING IN ITALIË Oudejaarsavond minder treinen Dikke mist en sneeuwpakket hinderden verkeer NOODWEER IN ALGERIJE KOUDE KERST IN EUROPA 207e jaargang - no. 273 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie. W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per weck, 0.75 per kw franco per po« 10.- p. kw Losse nummer» 11 ct. .ö'J.rt,„,. Wolstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red 3508. adv 3847/3643). Middelburg Markt 51. tel 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b g.g. red 785). adv 5213»; Oostburg ;e. Temeurer.. A^er.-a-.i.-at 2911 Zlerliee red tel. 2425 adm tel. 2094 Adv or S3 ct. p mm. Min. p. adv. /4.80 Ingea med. 3 tarief Kleine adv «ma*. B regels) 32 ct. p regel min M.öOi .Briesen bur van dit blad 25 c Maandag 28 december '64 Kerstnacht service Pagina 2 0 PZC.. Middelburg. De gestrande Libanese vrachtvaar der Athcnoulableek een grote trekpleister te gijn voor korstvie- rendc Nederlanders, die het ge strande schip als een interessant eindpunt van een toert ochtjc per auto zagen. Het gevolg was, dat de. straten in Hoclt uart Holland de drulctc amper konden verwerkener vormden zich op gegeven ogenblik ken hele files xxrn wachtende auto's. De afgelopen reeks van feest- en zondagen is er een die de wegen informatiedienst van K.N.A.C. en A.N.W.B. nog lang zal heugen. Vermoeid, maar met een plezierig gevoel voor de intensiteit waarmee van hun dienstverlenend werk gebruik is gemaakt, heb ben de twintig tot vijfentwintig informatieverleners gisteren in de namiddag de balans opgemaakt. Die balans geeft indrukwekkende cijfers te zien. Ruim vijftigduizend informaties werden verstrekt, waarbij het aantal vragen soms opliep tot 1200 a 1500 per uur. Het begon al in de middaguren van de 24ste december toen veel werk nemers, die kennelijk wat eerder naar huis gingen dan op normale dagen, wel eens wat over de toe stand van de wegen wensten te ver nemen. Die drang naar informatie werd ingegeven door een dichte mist die plaatselijk het richt be perkte tot zelfs wel twintig meter. Tussen vier uur die middag en tien uur 's avonds verstrekte de wegen informatiedienst al 5000 informa ties. Toen In de loop van de avond de mist dichter en dichter werd en er plaat selijk gladde wegen voorkwamen advi seerde men in veel gevallen: blijf rustig thuis of neem de trein.... In de loop van de avond bleek hoezeer de weersomstandigheden een vlotte af wikkeling van het verkeer beperkten. Op en nabij de verkeerspleinen rond Utrecht vormden zich files die hier en daar tot en lengte van zeven kilometer aangroei den. Bij het op de hoogte houden van de weggebruikers speelde ook de radio een grote rol. Hoewel er veel aanrijdingen voorkwa men wan er toch, op een enkele uit zondering na, geen sprake van ernstige ongevallen. Oorzaak van die aanrijdingen waren soms onverlichte voertuigen vuehtstroken. Sneeuw De eerste kerstdag Het zich kennen door sneeuw- en regenval in bjjna het ;ehele land, terwyl de temperatuur ugliep tot rond het vriespunt. De hoofdwegen waren mede door de grote verkeersintensiteit goed be rijdbaar. Na vier uur 's middags kwam de vorst echter wat doorzetten en werden de wegen glad. Plaatse lijk kwam er mist voor. Op die eerste kerstdag hielp de wegeninformatie dienst ruim 10.000 vragers aan Infor matie. Op de tweede kerstdag werd het nog drukker. Behalve de wegeninformatie dienst werden op die dag de rijkspolitie, de telefoondienst van de P.T.T., de K.N.A.C., het KJf.M.I., wegenwacht- stations en vele andere instanties waar van rijdend Nederland hoopte informa ties te kunnen verkrijgen, gebeld. Om negen uur in de ochtend raakte het tele foonverkeer met Den Haag vast, van wege de grote vraag naar inlichtingen. De P.T.T. trof noodvoorzieningen zodat het aantal lijnen van de wegeninforma tiedienst met dertig uitgebreid kon wor den tot 41. Tegen het eind van de dag bleek het saldo 20.000 gegeven inlichtin gen te zijn. reikte de vraag naar informatie een hoogtepunt. Toen was het dat er soms 1500 vragen per uur beantwoord werden. Aanvankelijk was het op veel plaatsen ln Nederland nogal glad. maar later ver dween die gladheid. Na het middaguur was geheel Nederland (met hier en daar een uitzondering) weer goed berijdbaar. Spoorwegen Als vanouds hebben de N.S. het met de kerstdagen extra druk gehad. Donder dagavond is er, zoals de voorlichtings dienst van het spoorwegbedrijf het uit drukte „stevig gereisd". Er moesten 57 extra treinen worden ingelegd. Aange zien de militaire treinen 's middags om een uur al onderweg waren, kon 's avonds van dit extra materieel gebruik worden gemaakt voor het normale per sonenvervoer. Op eerste kerstdag had N.S. het vrij rus tig. Bij sommige wissels hadden de trei nen last van sneeuw, 's Avonds onder vond het treinverkeer tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch enige vertraging ten gevolge van een draadbreuk op de brug over de Lek bij Culemborg, waardoor gedurende enige tijd alleen gebruik kon worden gemaakt van het oostelijk spoor. Niet drukker Op tweede kerstdag was het op alle spoorwegstations en ook in de treinen drukker dan op een normale zondag, maar moeilijkheden deden zich niet voor, omdat de drukte over de hele dag was espreid. iondag werden 26 extra treinen inge legd. Tot vier uur gistermiddag was het overal betrekkelijk rustig. Het dis trict Utrecht had het zelfs minder druk dan op een normale zondag. Voor de districten Amsterdam, Breda en Hengelo was het toen zo druk als op een normale zondag. Alleen de districten Nijmegen en Rotterdam hadden het drukker en Groningen en Maastricht zelfs zeer druk. Tussen vier en acht uur gisteravond wij zigde dit beeld zich niet veel. Utrecht had het rustig, Amsterdam meldde normale zondagsdrukte en alle overige districten hadden het zeer druk. Extra drukte meldden alleen de districten Gro ningen en Maastricht. Het aantal slachtoffers van de door een cycloon veroorzaakte vloedgolf die verleden week woens- het gebied van Dhanushkodi, een eiland bij de kust van India, teisterde is gisteren tot bijna j800 opgelopen. De regering van Ceylon deelde in Colom bo mee dat ongeveer 1000 Ceylonese vissers sinds dinsdagnacht worden ver mist. Indische journalisten melden dat bijna het gehele eiland Dhanushkodi van twaalf mijl in het vierkant, onder oppervlakte is verdwenen. Ongei hongerige en dorstige inwoners be- Een record aantal pelgrims is de Mandelbaumpoort in Jeruzalem ge passeerd om het kesrtfeest in Beth lehem te vieren. Evenals vorige ja ren hebben de Jordaanse autoritei ten de ffrens tusen Jordanië en Is raël ter gelegenheid van het kerst feest op een kiertje gezet, opdat de toegang tot Bethlehem voor de be langstellenden mogelijk zou zijn. Op de foto de icachtenden bij de af sluithekken; ouden van dagen moch ten zonder te icachten de grens pas seren. vinden zich nog op het kleine deel van het eiland dat nog boven het water uit steekt. Zo goed als alle bomen en hutten op het eiland zijn verdwenen. Op nabijgelegen kusten zijn de afgelopen dagen honder den lichamen aangespoeld. Uit Colombo wordt gemeld dat de gehele mannelijke bevolking van het Noordcyelonese vi~ sersdorp Myliddy wordt vermist. Vliej tuigen van de Ceylonese luchtmacht he ben voedselpakketten uitgegooid boven de meest getroffen gebieden in Noord- Ceylon. De baar zijn terwijl de marine slecnts één schip, een fregat, in dit gebied heeft. Donderdagavond even na halfaeht is de Libanese vrachtvaarder „Athenoula", 7225 brt. anderhalve mijl ten noorden van de noordpier in Hoek van Holland op het strand gelopen. Het zicht be droeg op dat moment nog geen vijftig meter. Het schip, dat geladen is met ijzererts, ligt hoog op net strand. De „Athenoula" had geen loods aan boord. Pogingen die vijf Europoortsleepboten en de veel sterkere Belgische sleepboot Scaldis zaterdagavond en zondagochtend hebben gedaan om de Liberiaan los te krijgen, "zijn mislukt Het schip is er in middels slecht aan toe. Het heeft zijn roer verloren en er zijn pompen aan boord gebracht. Waarschijnlijk vertoont het verscheidene lekken. De pompen zijn aan boord gezet door de twee bergingsvaartuigen Dolfijn en Bruinvis. Een voor het schip ongeluk kige omstandigheid is dat er geen ster kere schepen aanwezig zijn. Alle zee slepers met hun groter vermogen zijn niet in het Rotterdamse havenge bied. maar liggen in het buitenland op station. Het met een donderend geweld bulten zijn oevers tredende water van door overmatige, regen sterk gezwollen rivie ren heeft in vyf westelijke Amerikaanse staten gehele steden weggevaagd, het geen tot nu toe aan tenminste 311 per- het leven heeft gekost, terwijf er. verwachting, voor honderden mil joenen dollars schade is aangericht. Meer dan dertigduizend gezinnen uit de staten Oregon. Washington, Idaho. Ca lifornia en Nevada moesten het kerst feest elders vieren, daar zij door het ra zende overstromingswater uit hun hul zen waren verdreven. Hef schroef vliegtuigen, die als arenden boven de kolkende watermassa's zweef den. hebben honderden mannen, vrouwen en kinderen vanaf daken van hun over stroomde huizen gered. Doch in één geval had de dood het laatste woord. Een helikopter, met drie bemanningsleden, is tijdens een landings poging in dikke mist omlaag gestort. Alen vreest dat de bemanning en twee kort tevoren door haar geredde vrouwen en een meisje van twintig maanden hierbij om het leven zijn gekomen. Het ijs dat plassen, sloten en waterwe gen bedekt Is niet betrouwbaar. Vooral op plassen en meren Is het dun en broo» en volgens Insiders is het beslist gevaar- overleden de héér lijk om het te betreden. Het ijs U op Stufkens. oud-lïd van de eerste- en twee-'het ogenblik in het algemeen niet dik- de kamer voor de P.v.d.A. ker dan drie a vier centimeter. terwijl betrouwbaar ijs een dikte van elf cen timeter moet hebben. In Acquoy, gemeente Beesd (Gld) U op e werd op 20 augustus 1890 te Gorinchem geboren. Hij studeerde rechten aan de vrije universteit te Amsterdam. Tijdens zijn studietjjd was hij secretaris van de Nederlandse Christelijke Studentenvere- Mlsleidend Is. dat het ijs er wel be trouwbaar uitziet, maar dat U» maar schijn. Er is de laatste dagen weinig scheepvaart geweest en daardoor komt het dat er weinig wakken zijn. Het laag- niging. Nadat hij ruim tien jaren ad- sneeuw dat het ijs bedekte viseur van het zendingsbureau te Oegst- oorzaak, van dat het ijs niet goed „door- was geweest, werd hij in 1936 -. -*-• leraar aan het Centraal Instituut voor Christelijk Sociale Actie te Amsterdam. Tijdens de oorlog maakte hij deel uit van de Vrij Nederlandgroep en de groep De Zwitsese weg. Hij kreeg na de bevrij ding voor de P.v.d.A. zitting in de eerste kamer, maar ging in 1947 naar de over zijde van het Binnenhof, waar hij tot 1959 lid was van de tweede kamer. Van zijn hand verscheen een aantal pu- blikaties, o.a. „Geloof", „Het Evangelie in de jongerenwereld" en „In de derde". Het Indonesische verbond van Journa. listen heeft 28 leden geroyeerd die er van beschuldigd worden aanhangers te zyn van de organisatie voor de bevor dering van het „Soekarnisme", die on langs door president Soekarno is ont bonden. Het Indonesische persbureau Antara meld verder dat 12 van deze journalisten in Djakarta wc Soerabaja en 11 in Medan. AFLOSSERS NAAR BOUDEWIJNBASIS Onderzoekingen aan boord van de „Magga Don" gevroren" is. Dat wil zeggen dat de sneeuw als het ware ais een deken over het ijs heen heeft gelegen en het heeft afgeschermd van de vorst. KERSTFEEST OP HET WAD Tweede kerstdag is het Nederlandse schip „Hebo" (466 ton), dat acht dagen lang heeft vastgezeten op een zandbank in de monding van de Wever, nadat de wind was gedraald weer vlot gekomen. Schipper Vos (48) uit Groningen en stuurman Knoops (29) uit Zwolle heb ben eerste kerstdag op het Wad doorge bracht. Hun eenzaamheid werd alleen opgevrolijkt door de radio en televisie die ze aan boord hadden en niet te ver- Gladde wegen Op die tweede kerstdag waren in de ochtenduren de wegen glad. Er viel sneeuw en hagel, 's Middags ging het beter, maar in de avonduren werden de wegen weer glad door opvriezing. Bo vendien kwam opnieuw de mist het ver keer dwarszitten. Gisterochten tussen zeven en elf uur be- KIND GERED NA DRINKEN VAN AUTOPOLISH Door snel ingrijpen van een kinderarts, do voorbeeldige hulp van de Amsterdam se en Utrechtse politie en de snelle me dewerking van de Hilversumse radio is een vijfjarig Utrechts meisje gister middag van do dood gered. Het kind, Rietje, had in een onbewaakt ogenblik een flesje autopolish leegge dronken. Het meisje, dat er erg aan toe was, werd meteen overgebracht naar het Wilhelmina Kinderziekenhuis aan de Nieuwe Gracht in Utrecht. De behan delende arts wist evenwel geen tegengif te geven, omdat hij niet op de hoogte was van de samenstelling van de polish. De fabrikant, de heer Broeksma, was wel bekend en via de Amsterdamse po litie werd hij benaderd. De man. die een klein fabriekje heeft aan de Quelljjn- straat, was evenwel niet thuis. In een ijltempo werd een S.O.S.-bericht voor de radio opgesteld. Voor het omroepen ervan werden de radioprogramma's zelfs onderbroken. Het resultaat ervan was. dat in ieder geval bekend werd dat fabrikant Broeksma op visite was bij een zuster aan de Nobelstraat in Utrecht. Opnieuw werd de politie ingeschakeld, ditmaal de Utrechtse, die eeii radiowa gen naar Nobelstraat 52 stuurde om de heer Broeksma op te halen Hij kon ge lukkig de arts vertellen welke ingre diënten in zijn autopolish zijn verwerkt. Het kinderziekenhuis wenste gister avond over deze snelle redding geen nadere mededelingen te verstrekken, ook niet over de identiteit van het kind. Alleen werd gezegd, dat Rietje het thans goed maakt. De leden van de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie 1965 zijn gistermorgen met een DC-6 toestel van de Belgische U* i luchtmacht van de militaire luchtbasis I Meisbroek bij Brussel vertrokken, expeditie, die onder leiding staat van de Belgische mijningenieur Winoc Bo- gaerts. zal de vorig jaar vertrokken Bel gisch-Nederlandse ploeg op de Boude- wijnsbasis aan de Zuidpool aflossen. De aflossing zal enkele weken in beslag nemen om het materieel, dat reeds per schip is gestuurd, uit te laden en de nieuwe „overwinteraars" in staat te stel len de taak van de vorige expeditie over te nemen. Zuidpool worden oceanografische en bio logische onderzoekingen gedaan. Het is ook met dit schip, dat de leden van de expeditie, die dinsdag ln Kaapstad aan komen. de dag daarna naar de Boude- wljnbasis zullen doorreizen. De overwinterende expeditie bestaat uit 16 mannen, onder wie zes Nederlanders. Drie Nederlanders maken deel uit van de 21 leden omvattende zomerexpeditie. Tot het nieuwe materiaal behoren een driepersoonsvliegtuig en een helikopter. De expeditie die aan de Zuidpool heeft overwinterd, wordt eind februari in Brussel terugverwacht. De nu vertrok ken expeditieleden komen in februari of maart 1966 naar Beligië terug. lomercampagne proviand had bezorgd. Mevrouw Vos en mevrouw Knoops en haar drie kinderen waren door de red dingboot reeds voor de kerst naar de wal gebracht. Zij gingen zaterdagmiddag weer aan boord toen de „Hebo" in Bremerhaven aanlegde. Het Italiaanse parlement Is er ook de 19e maal niet in geslaagd een opvolger aan te wijzen voor president Segni die verleden maand wegens gezondheidsre denen aftrad. De socialistische kandidaat en vice-pre mier Pietro Nenni vergaarde de meeste stemmen. 377. Hij werd naast zijn eigen party gesteund door de communisten. De Sociaal-Democraat Guiseppe Saragat, die minister van buitenlandse zaken is in de coalitie-regering van premier Moro, kreeg 342 stemmen. Naar schatting 104 Christen-Democraten weigerden gehoor te geven aan de oproep van hun partij waarbij gespecialiseerde jEen Unkse socialisten heeft giste- Qp te stemmen ploegen geologische, aardmeetkunói- besloten een afgescheiden socialis- Toch kreeg Saragat 31 stemmen meer ge en fotogrammetrische gegevenstische party met federalistische tenden- ^3n de 18e verkiezing maar het was tiM nn te nehten r v zullen verzamelen. Tijdsen de reis van het Deens schip ..Magga Dan", waarmede het materiaal wordt vervoerd, tussen Kaapstad en de u i j i„ niet genoeg voor de vereiste meerderheid besluit dat onlangs vfln ^g2 socialistisch par-1 vandaag wordt de 20ste verkiezing ge- De Nederlandse Spoorwegen zul len op oudejaarsavond een beperk te dienstregeling uitvoeren. Na negen uur vallen er 270 treinen uit. Op de affiches in de stations zal worden aangegeven om welke treinen het gaat. -erd genomen op tijeongres waarby lidmaatschap van de I jjoU(jen. socialistische partij onverenigbaar wordt I verklaard met het innemen van leiden- de posities in de linkse „Mouvement Populaire Wallon" die het federalisme! voorstaat. Op een bijeenkomst in Luik besloten on- j geveer 800 Waalse socialisten gisteren hun goedkeuring te hechten aan een resolutie waarin een sterke stroming ten gunste van een nieuwe partij onder de Belgische werkende klasse wordt ge signaleerd. Het congres besloot voor 1 februari vol gend jaar de nieuwe „socialistische ar beiderspartij" te stichten. Het partij programma zal zijn gebaseerd op struc turele hervormingen, antikapitalisme en federalisme. Deze week zullen werkgroe pen de eerste hand leggen aan de sta tuten van de nieuwe partij die voor 1 februari aan een nieuw partijcongres zullen worden voorgelegd. van de witte kerst aan om met de camera in de aanslag er op uit te trekken. Hier en daar werd zelfs al een schuchtere poging gedaan om op de schaats een rondje te draaien. Veel gelegenheid was er daarvoor in Zeeland echter niet. Over het algemeen was het ijs nog niet te vertrouwen. Maar als het nog even door blijft vriezen vanmiddag wordt er matige vorst Een witte, romantische kerst, maar ook veel moeilijkheden, die donderdagmiddag al begonnen toen een snel opkomende dikke verwacht zit er voor de iiefheb. mist een stokje stak voor een voor- bers tocb een aardi kansje ta genomen feestviering bij tam.l.e dat z„ de ijzers ujt het vet k||nnen „aan de overkant omdat de veer" halen diensten staakten. Zij die het be zoek uitstelden tot de i™rstfIapen Voor de schaatsers in Sluis is er al goea zoek uiisieiaen tot ae Kersrnagen niemvs. vanmiddag gaat de nieuwe ijs- stonden voor een andere onaange- baan achter de ruïne „De Steenen Beer" name verrassing in de vorm van "n °P.en- Burgemeester P. S. van Hootegem zal om twee uur de opening verrichten, sneeuwpakket met een dikte van Gisteren werd er al druk gebruik van zes centimeter, dat de sfeer van gemaakt om een proef baantje te „draai- het kerstfeest weliswaar nog wat e,n" .In Sch?™dlJke«0££?_ accentueerde, maar het rijden oj; Kladdel wegen tot een niet onge- vw, autobrat,„s vertozen ae afgelo- vaar'ljke bezigheid maakte. pen feestdagen de trein of de bus boven TT de eigen wagen en zo kon het gebeuren Heel wat mensen grepen de komst; dat het overal in de provincie vrij rustig op de weg bleef. Bij de verkeersgroep der rijkspolitie sprak men van „een ma tige drukte om het woord stil niet te noemen". In ieder geval was het minder druk dan op andere kerstdagen. Het aantal ongevallen viel nogal mee. Zij waren veelal een gevolg van mislukte rempogingen op een ijzig wegdek. Dodelijk ongeval Een slippartij was indirect de oorzaak van pen dodelijk ongeval te Axel. Slacht offer was de enkele maanden geleden gepensioneerde Zaamslagse hoofdonder wijzer A. van Overbeeke. Hij slipte op tweede kerstdag bij het afslaan op de weg Axel-Ternenzen in de buurtschap Vaartwijk met zijn kleine personenauto tegen een andere wagen. Hoewel de hot sing op zich vrij onbetekenend was. overleed de heer Van Overbeeke ter plaatse, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. Zijn naast hem zittende vrouw werd toen zij zich vastgreep aan de portier- kruk uit de auto geslingerd. Met een gecompliceerde armbreuk is zij in het Terneuzense Julianaziekenhuis opgeno men. Het echtpaar Van Overbeeke was op weg naar een kerstviering in de gere formeerde kerk te Zaamslag. De be stuurder van de andere auto was L. A. V. uit St.-Jansteen. De wagens werden licht beschadigd. Verwacht wordt dat de nieuwe partij zal meedoen aan de verkiezingen voor de wetgevende vergadering die volgend voorjaar zal worden gehouden. De par tij zal voornamelijk in het Waalse ge deelte van België werkzaam zijn. Vrij ernstig gewond werd op de dag voor Kerstmis de Vlissinger T. F. L. in het Gasthuis te Middelburg opge nomen, nadat deze met zijn wagen tegen drie uur in de middag op de Nieuwe Vlissingseweg onder Middel burg in dichte mist frontaal in bot sing was gekomen met een tankauto, bestuurd door A. S. uit Ritthem. L. die uit de richting Vlissingen kwam was uit een file gekomen. De tank- i Overstromingen hebben zaterdag in het wagen was de tegenligger. De wagen noordoosten van .Algerije twee dorpen -o..ed.e g-i.ole.nl. Ongeveer .000 „er- sonen zijn dakloos geworden terwijl in het gebied van het Aures gebergte enige slachtoffers te betreuren waren. Misleid Misleid door de mist kwam de automo bilist P. J. K. uit Alblasserdam op 24 de cember in de bocht van de Sloeweg langs de Scheldewerf in aanrijding met een tegemoetkomende vrachtauto. Bij de botsing werden de bestuurder en zijn zoon A. K. gewond. Zjj moesten met arm- en beenbreuken en inwendige kneuzingen in het Vlissingse ziekenhuis Bethesda worden opgenomen. De per sonenauto van K. werd zwaar bescha digd. De bestuurder van de vrachtauto was V. uit XVestkapelle. Op de dag voor Kerstmis liep het zeven jarige meisje J. E. de B. in de Oranje- Zie slot pag. 2 kol. 5) Hierbij kwa: i twee kinderen c i het Volgens berichten, die zaterdag de hoofd stad Algiers bereikten, wordt het noord oosten geteisterd door zware regenval, die nu al een week aanhoudt. Hierdoor zijn in het dorp Barika. in de omgeving van Constantino, zeven huizen ingestort. In de omgeving van Batna wordt een herder met z(jn kudde vermist. Ver moedelijk zijn man en dieren verdron ken. Bij - Khenchela zijn tenminste 500 woningen, voor het merendeel aarden hutten, door het water verzwolgen. In het district Batna zijn alleen al 500 per. sonen dakloos geworden. De doroen Chebla en Oulja zijn door het water ge heel van de buitenwereld afgesneden. Vorst en sneeuw zijn bijna ln ge heel Europa heer en meester ge weest gedurende de beide kerst dagen. Engeland beleefde de koud ste nacht van het jaar (-12 graden Celsius), werd geplaagd door twee buiten hun oevers getreden rivie ren terwijl de wegen over het al gemeen verraderlijk glad waren door opgevroren sneeuw en jjzel. Mist bedekte diverse delen van het eiland. Het koudst was het echter in het Lappendorp Muodoslompolo, dat binnen de poolcirkel ligt. De ter- mometers wezen hier een tempera tuur van - 29 graden aan. In Se- villa en Malaga was het behaag lijker. Met 15 graden boven hét vriespunt werd hier de hoogste temperatuur in Europa gemeten. Ook aan de P.ivièra was het best uit te houden, hoewel de rest van Frankrijk nog een trui extra aan trok. In Parijs wordt nog meer sneeuw verwacht. In geheel Europa hebben tot nu toe bijna 150 mensen het leven verloren bij verkeersongelukken. Engeland spande de kroon met 82 verkeersdoden op 23, 24 en 25 de cember. Een veiligheidsactie heeft het aantal doden op eerste kerst dag echter teruggebracht tot min der dan de helft van de slachtof fers die verleden jaar waren te be treuren. In Frankrijk verloren 34 personen het leven op de weg, in Zwitser land en Zweden elk zes. in Fin land vijf en in Spanje en West- Duitsland elk drie. Het midden van Europa is bedekt door een dikke laag sneeuw, die vooral de winters po rtgangers veel plezier zal doen.' Er wordt nog meer sneeuw verwacht, ook ln Scandinavië. De temperaturen bewegen zich ln geheel Europa rond het vriespunt, zelfs aan de Adriatische kust. waar men het zwaar te verduren heeft als gevolg van zware regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1