Zierikzee verdubbelde TEKORT op begroting voor 1965 tot 3,5 ton Senator... aanstekelijk lekker! Eerste klassers smeten afgelopen weekeinde fors met reputaties Piet Keizer mag weer niet spelen Verheugend nieuws over groei van bevolking: dit jaar 200 inwoners PAUL VAN BELZEN ERELID ST. CAECILIA VLISSINGEN Hoe Zierikzee in 1965 zijn guldens opmaakt Vergiftiging bij kinderen vaak veroorzaakt door nonchalance Forse nederlaag voor Walcheren DINSDAG 22 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 B. EN W.: „EEN MISTROOSTIG STUK..." Meer dan het dubbele van vorig jaar is het tekort op de begroting voor 1965 van de gemeente Zierikzee: f 355.000. Op elke gulden, die het gemeentebestuur in het komende jaar denkt uit te geven, komt het aan de inkomstenkant 8,3 cent tekort. Per inwoner staat Zierik zee m 1965 aan leningen en rijksvoorschotten voor een bedrag van f 2100 in het krijt. In de begeleidende nota voor de raad zijn dat als gebruikelijk enkele saillante details, die het jaarstuk met zijn mil- joenep^taten prettig leesbaar maken. Overigens moet daaraan dade lijk worden toegevoegd, dat de stemming van die begrotingsnota er een in mineur is. De financiën van Zierikzee hebben ook voor 1965 een bijzonder nijpend karakter en b. en w. missen elk uitzicht om uit die benarde omstandigheden te geraken, zo schrijven zij. Hoewel het tekort het college zwaar weegt, adviseert het de raad dit te aanvaar den: „De ramingen zijn geheel verantwoord. De inkomstenkant is zo hoog mogelijk opgevoerd en de uitgaven zijn zo zuinig mogelijk, maar reël geraamd. Onverantwoorde bezuiniging op onderhoudswerken e.d. is niet te aanvaarden". Heeft de financiële positie het ge meentebestuur dusdanig in de zor gen gebracht, een verheugend verschijnsel staat, daartegenover: de bevolkingsgroei van de Schouw- se centrumstad. Bedroeg de bevol kingsaanwas over 1963 een totaal van 130 personen, de eerste elf maanden van 1964 geven al een groei te zien van meer dan 200. Dit heeft tot gevolg, dat op 1 januari 1965 het aantal inwoners van Zie rikzee ongeveer 7475 zal bedragen, een cijfer dat sedert 1877 niet meer kon worden bereikt. De vorig jaar ingetreden groei en de verdere stijging in de afgelopen maan den geven b. en w. goede hoop, dat met enkele jaren opnieuw het „ouder wetse" inwonertal van 8000 zal zijn bereikt. Het college maakt daarbij de opmerking, dat een voortgaande be volkingsaanwas niet terstond de steeds weerkerende begrotingstekor ten zal opheffen, maar dat daardoor wel een financieel bredere basis en naar verwacht uiteindelijk een ge zonde basis zal worden verkregen. Maar voorlopig is daar dus het res pectabele tekort op de begroting van 3,5 ton. Vorig jaar was er een totaal aan ongedekte uitgaven van 175.000. B. en w. klagen in de nota hun nood over de starre financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Het basis bedrag per inwoner, waarop Zierikzee uit de rïjkspot kan rekenen, is ge handhaafd gebleven op 53,50. De uitkeringsregeling kent nog heel wat deels onbekende verfijningen. Voor de probleemgebieden is een ex tra-uitkering van 6 per inwoner vast gesteld, „maar", aldus b. en w., „de vraag is gewettigd of Zierikzee hier van zal kunnen blijven genieten, nu de mogelijkheid van het aflopen van de industriekernstatus niet denkbeel dig is." Niettemin willen b. en w. er op aandringen bij het rijk voor Zie rikzee een extra uitkering uit het ge meentefonds beschikbaar te stellen. Belastingen? Daarnaast blijft voor Zierikzee de mo gelijkheid om het eigen belastingge bied te vergroten. Het college vindt aantrekkelijke kanten aan deze mo gelijkheid, ook al om de gemeentelijke zelfstandigheid meer tot uiting te la ten komen. Voor 1965 zal nauwkeurig moeten worden nagegaan in hoever de tarieven van de bestaande heffingen voor verhoging vatbaar zijn. In het af gelopen jaar gingen die van de reini gingsrechten, de precariorechten en de secretarieleges omhoog. Samen zullen ze ongeveer 14.000 meer in het laatje brengen. Aan havengelden en vermakelijkhedenbelasting zal daarentegen 4000 minder worden ontvangen. B. en w. hebben de mo gelijkheid voor het invoeren van een zogenaamde logeersgastenbelasting onderzocht, maar die zal geen prak tisch nut opleveren. Het is wel duidelijk, dat er voor 1965 in Zierikzee weinig ruimte voor ka- pitaalwerken overblijft, laat staan voor nieuwe grote projecten. Opnieuw is het college uitgegaan van een to taalbedrag van 300.000. De stijgende kosten vergen een flinke versnippe ring van dit bedrag over al eerder voorgenomen en in uitvoering geko men kapitaalobjecten. Met een vraagteken erbij, of het al lemaal wel gerealiseerd zal kunnen worden is toch een lijstje van objec ten opgemaakt, waarvan de belang rijkste zijn: verbetering van de Balie, het plein bij de Dikke Toren, waar de ba rakken inmiddels zijn verdwenen Voor een „eenvoudige opknapper' en het opmaken van een reorgani satieplan voor het gebied er om heen zal een bedrag nodig zijn van 10.000; voorzieningen aan het sportpark „Bannink": de aanleg van 100 m verharding atletiekbaan met afzet ting, inrichting van een speelveld en het bouwen van een eenvoudige fietsenstalling bij de nieuwe kleed lokalen, samen 35.200. verbetering van de jachtaccommo- datie in de haven bij 't Luitje. Het subsidie op dit project van een ton is lager dan was geraamd en dus zal nog nodig zijn 8000. restauratie van de gang en de raad zaal van het stadhuis: er is nog geen krediet geraamd. Wel wordt overwogen de trouwzaal geschikt te maken voor het houden van raads vergaderingen Voor voorzieningen en aanpassing van het meubilair zal nodig zijn 10.000. restauratie van drie belangrijke monumentenZuidhavenpoort, Noordhavenpoort en voorgevel van het stadhuis. De gemeente zal in 1965 voor deze in uitvoering zijnde werken een bedrag van 118.500 moeten opbrengen, verplaatsing van de gemeentetuin en gebouwen. Daarvoor was al eer der een krediet geraamd, maar naar de nieuwe lonen en prijzen gerekend komt hierbij nog een uit gaaf van 25.000. voot parkeerplaatsen in bouwplan „Buijse" en „Malta I" is een n' we uitgaaf nodig van 15.000. bestratingen: in 1965 kan alleen de Manhuisstraat aan de beurt komen voor een verbetering van het pla veisel. Dat zal f 10.000 kosten. terrein bij het zwembad: voor drai nage van de grond tussen het zwembad en de oprit naar de Oos- terscheldebrug, voor inzaaien var gras en randbeplantingen is een bedrag van 12.000 nodig. voor enkele rioleringswerken aan het Slabberswerf en tussen de St.- Domusstraat en de Nieuwe Haven is geraamd: 16.000. aankoop van sneeuwploegen en een motormaaier ten behoeven van de plantsoenendienst en wijziging van de havenlichten eisen een bedrag van 15.450. voorzieningen in het gebouw van de openbare lagere school verho ging van het krediet voor zoutseha- de en verbetering van de verlich ting vragen 17.500. Plan „WesV' In het nieuwe begrotingsjaar zal aan de raad worden voorgelegd een uit breidingsplan voor het gebied ten westen van de stadswallen. In 1964 erden al stedebouwkundige maatre gelen vastgesteld voor de uitbrei- dinsplannen ..Malta II" en „Kaaskens- ater". De exploitatie van deze gebieden zal binnenkort ter vaststelling aan de raad worden aangeboden. Wijzigingen voor de uitbreidingsplannen en voor het industrieterrein worden overwo gen. Graag hadden b. en w. nog enkele andere dringende kapitaalwerken in de begroting opgenomen. Er was ge dacht aan reconstructie van de Grachtweg, aan de voltooiing van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. aan verbetering van de riolering in de bin nenstad. Het zal er niet van kunnen komen. Hetzelfde is het geval met de restauratie van monumenten. Bij b. spelen in het achterhoofd plan- om te restaureren: 1. een deel van het stadhuis (het deel tussen to ren en secretarie-appartementen, de raadzaal en de benedengang), 2. de Nobelpoort, 3 het Blauwe Bolwerk, 4, de korenmolen „De Haas", 5. bijdra gen aan particuliere monumenten. Maar het zullen voorlopig luchtkaste len moeten blijven. Het aanzien van Zierikzee zal belangrijk winnen, wan neer straks weer enkele grote monu menten in oude luister zijn hersteld. Maar deze objecten vergen handen vol geld. Het college geeft daarvan nog eens een uitvoerig financieel over zicht. Daarbij wordt met teleurstel ling herinnerd aan tegenvallers in het subsidie. Over verschillende begro tingsjaren verdeeld komen de thans in uitvoering zijnde restauraties de gemeente te staan op meer dan een half miljoen: 563.261. In de ga rantie-uitkering" van het rijk vindt Zierikzee voor deze restauraties geen cent terug. Op goudschaaltje... Daarom wordt dit nog eens nadruk kelijk gesteld: „Zelfs een 10 pet-aan deel in de kosten zijn voor deze ge meente een zeer zwaar, zo niet een te zwaar offer. Bij voortgaande res tauraties en het aanvangen van even tuele andere objecten zal als het ware op een goudschaaltje het nut tegen het offer moeten worden afgewogen." En paradoxaal zeggen b. en w. wat verder over dit onderwerp: „Wij ho pen, dat de financiële nood, waarin de gemeente mede door de rijkdom aan monumenten is komen te verke ren, op een of andere manier uitkomst kan en zal worden geboden. Het is niet verantwoord andere gemeentelijke voorzieningen te blijven opofferen de monumentenrestauraties." Want er zijn nog heel wat gen nodig. Een blik in de begroting laat alleen maar zien, wat beslist niet langer kon wachten. Een paar voor beelden: een nieuwe losse brandweer- motorspuit 6000; nieuwe scholen en kleuterscholen; verhoogde exploita tielasten van het sportpark; verho ging van subsidies met 8000. De post „onvoorzien" van 72.000 gaat voor een niet onbelangrijk deel op extra kapitaa Hasten en uitbreiding van de dienst gemeentewerken. B. en w. karakteriseren het jaar stuk voor 1965 ten slotte maar met dit woord: „mistroostig" Mis voor vermoorde missionarissen In de dekenale kerk van St.-Jacob in Den Haag heeft kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, maandag morgen een mis opgedragen ter nage dachtenis aan de acht Nederlandse mis sionarissen die tengevolge van de onlus ten in Kongo de dood hebben gevonden. Deze plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van de omgekomen missio narissen en door de ruim tweehonderd missionarissen die uit Kongo werden be vrijd. Van de meer dan zeshonderd Nederland se missionarissen in het Kongolese ge bied is het grootste deel in veiligheid. Over ruim zestig missionarissen bestaat nog onzekerheid. Talrijke autoriteiten van kerk en staat alsmede van de missionerende orden en congregaties woonden de plechtigheid bij. Onder hen bevonden zich mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda en minister president V. G. M, Marijnen. f Advertentie) helpen direct tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD Om het lezen van de gemeen tebegroting niet te laten ontaar den in een dorre bezigheid ge ven b. en w. de begrotingscijfers ook steeds een populaire „verta ling". Zoals het staatje hieron der: Van elke gulden die de gemeen te in 1965 hoopt te ontvangen is bestemd voor: Onderwijs c.a. 18,4 cent. Openbare werken 18,4 cent. Maatschappelijke steun en voorzorg 14,1 cent. Met inkom sten corresponderende uitgaven 11,9 cent. Beheers- en adminis tratiekosten 9.7 cent. Volkshuis vesting 9 cent. Economische aangelegenheden 6,9 cent. Ove rige uitgaven 5,2 cent. Volksge zondheid 2.7 cent. Onvoorziene uitgaven 1,7 cent. Openbare vei ligheid 1,5 cent. Eigendommen, niet voor de openbare dienst be stemd 0,5 cent. Samen 100 cent. Daarmee doe je me 'n reuzepleziermet zo'n kist sigaren en dan nog wel Senator Gulden Eeuw compliment voor de keuze hoor! ONDERZOEK WIIST UIT Meer aandacht voor opbergen van gevaarlijke stoffen In een periode van ruim drie jaren we den 398 kinderen beneden de zes jaren •ergiftigd. De oorzaak daarvan moet vorden toegeschreven „aan de noncha lante wijze, waarop in vele gezinnen met geneesmiddelen, bestrijdingsmidde len, huishoudelijke en doe-het-zelf-arti- kelen wordt omgesprongen". Aldus het „Pharmaceutisch week blad", het wekelijks orgaan van d« „Koninklijke Nederlandse Maatschap pij ter Bevordering der Pharmacie" Hierin wordt gewag gemaakt van een onderzoek naar de hoeveelheid inge nomen (vergiftige) stoffen, die in de periode 1961 tot 1 juli 1964 ter ken nis van de documentatiecommissie voor toxicologie zijn gekomen. Dt gegevens waren voornamelijk afkom stig van enkele grote ziekenhuizen en van een aantal particuliere apo theken. „Het overzicht stemt tot nadenken", al dus de samenstelster mej. H. de Ru. Ge bleken is, dat van het aantal van 403 aangemelde gevallen in slechts vijf ge vallen een kind het slachtoffer is ge weest van vergissingen of fouten van anderen. In het overzicht wordt er on der meer op gewezen, dat 139 maal door een kind van een geneesmiddel werd ge naast het niet afdoende opbergen geneesmiddelen, ls het gootsteenkastje. „Dat er 150 vergiftigingen bij kinderen zijn voorgenomen met artikelen, die in dit bewuste kastje plegen te worden op geborgen, is wel een pleidooi tegen de geschiktheid van deze en, wat bereik baarheid betreft, overeenkomstige berg plaatsen". De conclusie luidt, dat indien in de wo ningen, vooral in die van gezinnen met jonge kinderen, meer aandacht wordt besteed aan het opbergen van potentieel gevaarlijke stoffen (alle geneesmiddelen, de huismiddeltjes en alle poetsreinigings- en wasmiddelen en doe-het-zelf-artike- len) het probleem van vergiftigingen bjj kinderen aanzienlijk kléiner zou worden. Uit het overzicht blijkt, dat de kleuters belangstelling hadden voor onder meer terpentijn, petroleum, benzine, aceton, inkten, parathion, bleekwater. en ook voor acetosaltabletten. Met betrekking tot dit laatste wordt er op gewezen, dat aan deze tabletten dikwijls het aspect en de smaak van een „snoepje" wordt gegeven. Gesteld wordt, dat uit het overzicht blijkt hoe funest een werkelijk goede smaakcorrectie voor geneesmid delen kan zijn. „Voor deze categorie geneesmiddelen- produkten behoort een smaakverbete- ring niet. verder te gaan dan tot neu traal. Het geneesmiddel behoeft niet on aangenaam te smaken, maar het werke lijk lekker maken moet scherp worden veroordeeld". „Verlanglijstje" centrale van rijkspersoneel Op korte termijn zal in de centrale com missie voor georganiseerd overleg met de minister van binnenlandse zaken moeten worden overlegd over het voor lopig trendpercentage voor de ambtena ren per 1 januari 1965 boven de laatste „Toxopeusveriioging" en de 4,2 procent van de nacalculatie. De Centrale van Rijkspersoneel schrijft in haar blad, dat de vertegenwoordigers van «ie ambtena- renorganisaties zware onderhandelingen te wachten staan als zjj willen voorko men, dat de ambtenaren opnieuw ge zien de resultaten van het overleg in de Stichting van den Arbeid achterop raken. Dit geldt te ernstiger, aldus de centrale, nu ook thans weer kan worden ver wacht dat de kosten van levensonder houd ondanks alle regeringsmaatregelen en alle produktiviteitsstijgingen ten spijt toch weer omhoog zullen gaan. Het is volgens de centrale de vraag, of men zo langzamerhand niet eens met een wer kelijke prijzen8top zal moeten gaan wer ken. Op het „verlanglijstje" van de centrale staan: een uitkering ineens aan het eind van het jaar, afschaffing van de gemeen teclassificatie. ploegen- en onregelma tigheidstoelage voor alle scbaalloners. de invoering van een loonlijn, herwaar dering van alle functies van het lagere toezichthoudende personeel, invoering van methodische functiewaardering met inspraak van de organisaties voor het gehele rijkspersoneel, invoering van een carrière-perspectief en een structurele hervorming van het bezoldigingsbesluit. ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL IN DE EERSTE klassen van het Zeeuwse afdelingsvoetbal (vooral in IB) is er dit weekeinde fors met reputaties gesmeten. Ver schillende ploegen, die in de kop groep zetelden en dat nu nog doen) werden naar beschamende nederlagen geleid. In IA bi.jvoor- l>eekl werd leider Walcheren met 51 verslagen door het bezoeken de Oostburg. En in 1 B sloeg Hans. Boys onbarmhartig toe t>gen Dreischor (80), stuurde Zierik zee II het bezoekende Kruiningen kansloos naar huis terug (51) en liet Renesse na het bezoek aan Luctor de Heinkenszandse lavo- riet met de brokken zitten (17) Uitslagen, waarover men wel even mag nadenken en die de 63-zege van Robur op Kwadendamnu* en de 81-overwinning van Patrijzen op Zonnenmire wat in de schaduw stellen, omdat men die min of meer mocht verwachten. De stand in IB is: De brass-band St.-Caecilia uit Vlissin- gen is bijzonder trots op het oud-iid Paul van Belzen, dat het bestuur deze trom pettist benoemd heeft tot erelid Paul van Belzen, die nog anderhalf jaar moet studeren aan de muziekacademie We nen, kreeg dit maandagavond te noren uit de mond van de voorzitter van St Caecilia, de lieer P. C. Woltering, Dit gebeurde tijdens een repetitie vo.u de kerstnachtdienst, van het korps u. de St.-Jacobskerk, waaraan ook Paul van Belzen als solist zyn medewerking zal verlenen. Paul van Belzen heeft de muziek eren kennen bij St. Caecilia als tienjarig jon- bekend geworden oud-lid van het Vlis- singse muziekkorps van harte geluk met de benoeming tot erelid. Ds. A. Th. Rothfusz van de Nederlands hervormde gemeente te Vlissingen had evenals zijn collega ds. Y. van der Schoof een brief geschreven met verontschuldi- inzet voor St. Caeci-1 gingen. Beide predikanten boden hun "elukwensen aan. Ds. J. Kwast bood soonlijk zijn gelukwensen aan. Op de foto: burgemeester Kolff (rechts) wenst Paul van Belzen ge luk met zijn benoeming tot erelid, terwjjl voorzitter P. C. Woltering be langstellend toekjjkt. (Foto P.Z.C.) getje. Daar heeft hij de muziek >eren waarderen, zo zei de heer Woltering. Paui van Belzen is op het ogenblik een van de meest gevraagde leerlingen van de muziekacademie in Wenen. Tic heer Woltering zei het bijzonder op prijs te stellen, dat Paul zich nog steeds - als dat mogelijk 1 lia. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin gen, erevoorzitter van St. Caecilia wenste Paul van Belzen eveneens geluk Hij zei het belang van amateurgezel- schappen zeer goed in te zien. Ook de heer Tuinder, het oudste lid van St. Cae cilia wénste het inmiddels Internationaal Hansw. Boys Patrijzen Zierikzee II Luctor Renesse Dreischor Robur Kruiningen Kwadend. 10 7 1 2 15 48—16 8 6 0 2 12 38—16 10 5 2 3 12 31—20 9 5 1 3 11 18—19 8 5 0 3 10 32—18 9 5 0 4 10 27—33 9 4 1 4 9 20—21 9 4 1 4 9 23—25 10 1 2 7 4 20—35 10 0 0 10 0 13—67 de forse nederlaag van Walcheren tegen Oostburg. Philip pine kon er slechts ten dele va fiteren, omdat het bezoekende mannen een winstpuntje mee terug nam (22). Groede nam zelfs de plaats van Philippine over, hetgeen en koste van Domburg ging (62) Schoondijke liet Hoofdplaat alleen op de aatste plaats kwam. Walcheren 10 6 3 1 15 Droede 10 6 2 2 14 Philippine 10 6 2 2 14 Oostburg 9 6 0 3 12 Schoondijke 9 4 3 2 11 Jong Ambon 8 4 0 4 8 Domburg 10 4 0 6 8 Hoofdplaat 10 0 2 8 2 letranchem. 9 0 1 8 1 14—20 25—28 14—29 8—33 Reserves Met uitzondering van RCS II won nen alle koplopers in de res. Ie klas De nederlaag van RCS n tegen Zee- landia H was niet zo heel vreemd, maar dat het 50 werd was wel een verrassing. Clinge n had weinig moeite met Middelburg IV (04), Oostburg II daarentegen wel met Vlissingen IV (23). Luctor II en Biervliet II deelden de winst '11), terwijl Vogelwaarde n met 4—0 van Goes ITI won. Zeelandia II Clinge n 10 Oostburg 11 8 RCS II n Vogelw. II 10 Goes HI 10 Vlissingen IV 10 Luctor II 11 Middelburg IV 9 Biervliet II 7 3 1 7 12 2 1 17 41—13 15 2414 14 22—17 13 4435 10 18—15 8 32—35 8 31—36 6 1846 21—27 1 2 6 4 16—29 Cortgene 10 Zld. Sport TV 10 Hansw. Boys n 9 Kruiningen H 10 Patrijzen n 8 Vlissingen V 10 Walcheren H 8 Volharding 9 In 2C winst voor de 2 leiders: Renesse II versloeg Zierikzee UI met 8 Burgh n Zonnemaire n met 92. Drei schor n en SVOWK speelden 3-3 ge lijk. 26—32 29—18 30—37 18—17 P^enesse II Burgh H SVOWK Zierikzee m Drieschor n Zonnemaire II 9 9 0 0 18 10 8 1 1 17 11 3 1 7 8 0 17 4 0 0 4 62—11 61—16 2431 3242 8—54 3—36 In de 2e klas A verloor Terneuzen ni een kostbaar puntje aan Aardenburg II (33), terwijl HVV m de volle winst moest afstaan aan Sluiskil n il21 Steen n versloeg Ria met 42 en Koe wacht II bleef met 54 de meerdere Lew. Boys II over Corn. Boys in Zonder te spelen zag leider Graauw zijn positie dus ver stevigd. Derde klassers De uitslagen in 3A zijn: Groede 11 Domburg II 45, Schoondijke IIIi Hoofdplaat II 02, Rctranchenn-nt II Jong Ambon n 05, Uzendijke II Noormannen II 5—1, Walcheren III— Zeelandia III 30. IJzendijke II 11 10 1 0 21 86—14 Hoofdplaat H 10 8 1 1 17 3315 Domburg n 11 6 1 4 13 48—30 Noormannen n 9 4 2 5 10 2819 Schoondijke IH 10 5 0 5 10 30—23 Zeelandia ni 10 3 2 5 8 2342 Jong Amb. n 8 3 1 4 7 2936 Walcheren UI 10 2 1 7 5 2638 Retranchem. H 9 2 0 7 4 20—58 Groede II 10 1 1 8 3 22—70 De uitslagen in 3B zijn: Robur liZld. Sport 1' 24. Robur IIIKruiningen III 91. 's-Heer-ArendskerkeLuctor Graauw 10 8 Terneuzen ni 9 6 Steen II 10 5 Aardenburg 1110 4 Sluiskil n 7 3 HW m 6 3 Koewacht II 8 3 Schoondijke II 8 1 Ria 8 1 i o u Corn. Boys III 8 0 1 8 1 2( In 2B moest leider Cortgene niet 20-nederlaag genoegen nemen Patrijzen II. Zld. Sport IV won he met als inzet de tweede plaat' Hansw. Boys II met liefst 6—0. singen V verloor met 2I van Kruinin gen II en Walcheren II deed de laatste i- plaats aan Volharding over door met 18 32—11 14 25—14 11 3527 10 33—36 9 12—10 7 12— 7 27—24 4 14—30 i duel .erdeling toe (11) en Jat be- 50 van die ploeg t IKwadendn II afg 9 9 0 0 18 ■16— 4 10 6 1 3 13 25—19 9 6 0 3 12 26—11 8 5 0 3 10 30—16 9 4 0 5 8 21—24 8 1 2 5 4 13—40 5 1 1 3 3 11—25 6 1 0 5 2 14—28 8 1 0 7 2 10—29 3C zjjn: Axe III '•"luis- •H.-A'kerke Zld. Sport V Robur II Luctor ni Kruiningen II Kwadend. n Robur III RCS in De uitslagen i kil III 40. Ria II—IJzendijke III 1—0, Graauw IIHontenisse III 23. rtres- kens IIIVogelwaarde II afg. Axei ra - Hangende een nader medisch onder zoek heeft de Aiaxspeler Piet Kei zer van de K.N.V.B. 'nog) geen toestemming uit te komen in wed strijden. Dat was tevens een van de redenen waarom Keizer zondag niet meespeelde in de wedstrijd EnschedeAjax en zo goed als ze ker ook zondag niet bij Go Ahead Ajax van de partij zal zijn. Keizer had zijn niet meespelen tegen Enschede overigens volkomen aan zichzelf te wijten. Na hersteld te zijn van een vrij ernstige hersen operatie was hij door een neuroloog goedgekeurd voor het spelen van wedstrijden. Het keuringsbewijs werd in het bezit gesteld van de K.N.V.B. en Keizer maakte derhal ve vorige week zijn rentree in de hoofdploeg van Ajax tegen Fortu- na '54. De verzekeringsmaatschappij, waar bij alle voetballers volgens K.N. V.B.-reglementen verplicht zijn verzekerd, schreef echter een nieuw medisch onderzoek voor in de Ursula-kliniek te Wassenaar. Aan dat onderzoek weigerde Piet Keizer afgelopen woensdag echter zijn medewerking, aangezien hij een tweede onderzoek niet noodza kelijk achtte. Zonder die goedkeuring van de ver zekeringsarts waarin tot uiting komt of Keizer wel (en zonder enig voorbehoud) of niet volledig is ge nezen zal Keizer geen toestem ming krijgen te spelen: het hangt nu van hem zelf af wanneer hij de finitief zijn rentree kan maken op de voetbalvelden. Datzelfde geldt voor doelman Piet Lagarda van Enschede, die als ge volg van een botsing een nier moest missen en na te zijn her steld onlangs de training heeft her vat. Bij de K.N.VB. deelde men ons mee: „Wanneer Lagarde in de toekomst opnieuw in wedstrijden zou willen uitkomen aan zal hij zich eerst aan een medische keuring van de verzekeringsarts moeten onderwerpen en daar hangt het van af of hij van de K.N.V.B. weer als semi-prof mag uitkomen". Volgens dr. Pannekoek, voorzitter van de medische commissie van de K.N.V.B., worden dergelijke go vallen door de bond de verzeke ringsmaatschappij. de clubs en de clubartsen in gezamenlijk overleg geregeld: „We hebben er allemaal belang bij, dat spelers pas dan weer worden opgesteld wanneer zij volkomen zijn genezen van ernstige blessures, waarbij vanzelfsprekend de bond zich volkomen is bewust van zijn verantwoordelijkheid". Het voetballen met één nier behoeft geen moeilijkheden op te leveren. „Nog niet zo lang geleden bracht een keuring van een semi-prof aan het licht dat hij slechts één nier bezat, hetgeen hij nooit heeft gewe ten' zo vernamen wij nog van de heer H. A. Burgwai. chef de bu reau van de K.N V B. Bij explosie in Peruaanse mijn 57 doden Een ontploffing van methaan in een ko lenmijn bjj Goyllnrisquisga in Peru heeft het leven gekost aan 57 mijnwerkers. Door de explosie raakten 34 ondergrond se arbeiders gewond, waarvan twee ern stig. De mijn, die wordt geëxploiteerd door de Amerikaanse maatschappij „Cerro de Pasco", ligt op ruim 225 kilometer ten noordoosten van de Peruvaanse hoofd stad Lima. in het Andesgebergte op een 3300 meter. Breskens III 8 Philippine n 8 Hontenisse m 11 Clinge UI 10 Ria II 9 Vogelw UI 8 Sluiskil rn 9 IJzendijke Hl 9 Graauw H 9 7 0 X 14 6 0 2 12 56—16 26—22 3440 25—57 27—34 20—23 17—27 AMERIKAANSE AGENTEN OP CUBA DOODGESCHOTEN Radio-Hvanna meldde gistermorgen, dat drie agenten van de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst door een vuur peloton zijn terechtgesteld. Een aantal andere agenten werd ver oordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van een tol dertig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9