Weer discussie in raad Breskens over samenwerking kustgemeenten Vooroverleg met raad te Zierikzee in discussie AGENDA T FEESTRECLAME: NU 7,30 1 BIERGLAS GRATIS MARKTBERICHTEN voor ƒ0,50 GESTEGEN KOSTEN BEMOEILIJKEN FINANCIERING AFVALLEIDING MONUMENTALEVERLICHTING IN ZIERIKZEES CENTRUM DINSDAG 22 DECEMBER 1954 SS EL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSB COURANT TIJDENS BEGROTINGSVERGADERING Wethouder Zegers: „Hebben recht op antwoord G. S." De nog steeds onthouden goedkeuring op de gemeenschappelijke regeling kustgemeenten West-Zeeuwsch-Vlaan deren, is maandagavond in de ge meenteraad van Breskens opnieuw langdurig onderwerp van discussie geweest. Dit gebeurde zowel bij de be handeling van de ingekomen stukken als bij de beschouwingen op de ge meentebegroting voor 1965. Uit die discussies bleek, dat de gemeentebe sturen nog steeds niet op de hoogte zijn van de redenen, waarom Ged. Staten van Zeeland nog geen beslis sing over deze aangelegenheid hebben genomen. ,,Het lijkf mij bet beste, daarnaar eens te informeren bij het provinci aal bestuur", zei burgemeester J. A. Eekhout. Het P.v.d.A.-raadslid J. J. Vergouwe wies op een artikel in de P.Z.C. van 26 november jl. waarin uit een gesprek met gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen bleek, dat deze zaak wordt gekoppeld aan de toekomstige gemeentelijke herindeling. Wethouder P. Zegers (prot.chr.) voelde er weinig voor om in te gaan op hetgeen in dag bladen heeft gestaan. „Maar wel heb ben wij recht op 'een antwoord van G.S.", zo voegde hij eraan toe. Ook mevrouw M M. Niermans-Gossije (vrije soc. arb.) was het duidelijk, dat G.S. deze zaak gewoon hebben laten liggen. Geen uitschieters Algemene beschouwingen op de be groting werden alleen gehouden door de heer Vergouwe namens de vier mansfractie van de P.v.d.A. Over de begroting zei hij tevreden te zijn: „geen uitschieters, maar zeer roos kleurig". Over het verkrijgen van een hogere uitkering uit het gemeente fonds was hij niet erg gerust. Met een stijging van 4 pet. kunnen naar zijn mening de hogere lasten niet worden opgevangen. Een van de belangrijkste taken voor de komende jaren noemde hij de aanleg van een zwembad, ge zien de plannen ter plaatse voor een jachthaven of een derde haven. Uit voerige inlichtingen vroeg deze spre ker over woningbouwaangelegenheden (ratiobouw. vervangende woningen, bouwvolume voor het bejaardencen trum). De sanering van de Bloemen- wijk (noodwoningen) zal volgens de P.v.d.A.-woordvoerder nog wel enkele jaren duren. Verder vroeg hij waar in de toe komst het woonwagenkamp zal worden gerealiseerd. „Hapert er iets aan de organisatie van het vis- mijnbedrijf?" wilde hij verder we ten. Ook was het hem opgevallen, dat de exploitatie van dit bedrijf voor het eerst sinds jaren een te kort vertoont 11.000). Tal van vragen stelde hij ten slotte over de nieuwe sportterreinen (ballenvan- gers, treden op de staanlribune, de ingebruikname, exploitatie, en de verantwoordelijkheid van de ver enigingen) Burgemeester J. A. Eekhout zei in de beantwoording, dat binnenkort in een gezamenlijke vergadering van b. en w.'s een vertegenwoordiger van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten nadere inlichtingen zal verstrek ken over de algemene bijstandwet en de taak van de regionale adviescom missie. In een zg. klein-comité zal worden getracht de activiteiten van de ontwikkelingscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen weer op gang te brengen. In het vismïjnbedrijf moet wat meer orde en samenhang worden gebracht. Wethouder W. C. v. d. Hooft (p.v.d.a.) vond het eveneens tijd, dat er een Gestolen auto uit Rilland stond in Zundert Anderhalve dag. nadat landbouwer J. Goense (33) zyn tweedehands personen auto in zijn bezit had, is, deze zaterdag- stolen. Nog diezelfde dag achterhaalde de rijkspolitie van Rilland-Bath de die ven: een inwoner van Splunder en één van St. Willebrord. De gestolen wagen stond in Zundert, onhelieerd geparkeerd. De Brabanders, die "s nachts in de pol der waarschijnlijk op stropen waren ge weest, hadden gebrek aan benzine voor hun eigen auto. Deze lieten ze in de pol der staan. Nadat ze de garagedeuren van de heer Goense hadden geforceerd konden ze zo met de auto, niet op slot. contactsleuteltje erin, wegrijden. Mon teur-chauffeur J. A. C. V. (32) uit Sprundel had de euvele moed in zijn woonplaats (valse) aangifte te doen van diefstal van zijn eigen auto. Met zijn kameraad, de 26-jarige betonarbeider W. H. uit St.-Willebrord, was hij in de auto van de Rillandse landbouwer naar St. Willebrord gereden. Vandaar reed men in de wagen van H. terug naar Zun dert. Daar werd de auto van de land bouwer in de Klein Zundertseweg neer gezet. Banken en bekleding waren be smeurd met bloed, waarschijnlijk van fgstroopt wild. Zaterdagmorgen om half waalf hield de rijkspolitie van Rilland- Bath V. in Sprundel aan, 's avonds om half tien volgde de aanhouding van H. in St.-Willebrord. Na het opmaken van het proces-verbaal werden zij weer vrijgelaten. De auto werd teruggebracht naar de landbouwer aan de Posthoekweg in Rilland. jpuiiiiiiiauiiiMiaiBguiiiiiiuiaiiioiiiiii Middelburg Electro: Gordon, de zwarte piraat. 19,30 uur. 14 Jaar. Van Benthem en Jutting: Ikonencxpositle, 1012.30 en 13.30—18 uur. Vlisslngcn Alhambra: Uit angst voor de schande. 20 uur. 14 jaar. Domburg Nederlandse hervormde kerk: Ingebruikname nieuw kerkorgel. 19,30 u. Oostburg Ledelllieatei". Met de drie Stooges de wereld rond. 20 uur. a.l. De Eenhoorn: Algemene vergadering Z.L.M. kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen. 14 t Ternenzcn Luxor: De scherpschutters. 20 uur, 14 Jaar. Bergen np Zoom Roxy: Het meisje var de zolderkamer. 20 uur. 18 Jaar. Luxor: Liefde cn hartstocht tn de Zuidzee, 20 u zwembad komt. Deze zaak heeft de volle aandacht van het college, ver zekerde hij de raad Voor wat betreft de exploitatie van en de verantwoor delijkheid over de nieuwe sportterrei nen is overleg gepleegd met de ver enigingsvoorzitters. Ove. exploitatie- cijfers kon hij nog weinig zeggen. Wet houder P. Zegers zei, dat de ratio- bouwplannen voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen nog in studie zijn bij de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht. Wat Breskens precies krijgt aan vervangende woningen was hem nog niet bekend. De heer Vergouwe bleek toch niet he lemaal gerust te zijn over de deelna me van Breskens aan die ratiobouw. Hij sprak de vrees uit, dat het contin gent vervangend bouwvolume wel eens in gevaar zou kunnen komen, met als gevolg, minder woningen voor Breskens dan vóór die toegepaste bouwmethode. Uitvoerige aandacht besteedde de raad daarna aan de artikelsgewijze behandelde gemeentebegroting. Over enkele punten van minder be lang wilden de raadsleden een aparte stemming, maar de totale begroting verwierf hun goedkeuring. VINNIG PRINCIPIEEL DEBAT Raadslid stelde „maar een vraag' Moet de gemeenteraad bij het ont werpen van uitbreidingsplannen en dergelijke worden betrokken in het vooroverleg? Deze vraag van de heer C. bij de Vaate (prot. chr.) vormde aandagmiddag in Zierikzee aanlei ding tot een vinnig principeel debat, waarin de bevoegdheden en verant woordelijkheden van gemeenteraad en college van b. en w. scherp afgelijnd naast elkaar werden gezet. De vragen steller zag in de praktische gang van zaken bij uitbreidingsplannen ont werpen, ter visie leggen en daarna behandeling van bezwaarschriften met ten slotte vaststelling in de raad nogal wat moeilijkheden. „Het kost dan erg veel tijd en moeite om er nog iets in veranderd te krijgen. Zou dat nu niet op te lossen zijn, wanneer de raad in het vooroverleg werd be trokken?" wilde hij weten. De vraag van het raadslid was meer praktisch dan politiek. De meeste raadsleden waren het na melijk absoluut niet met zijn in tenties eens. De heer M. <2. Doe- leman (v.v.d.) zei bijvoorbeeld „Dat is een kwestie van besturus- beleid. We moeten b. en w. niet teveel werk uit handen nemen. Ze zitten er ten slotte voor. Het be zwaar is bovendien, dat bij het ontwerpen 13 meningen de Zie- rikzeese raad telt zoveel leden naar voren worden gebracht. Nee, wanneer het ons ter vaststelling wordt aangeboden kunnen we zo nodig in dat ontwerp hakken zo hard we willen." De V.V.D.-fractieleider kreeg onmid dellijk bijval van de heer J. Dankers (s.g.p.). „De raadsleden hebben toch de bevoegdheid om hun wensen ken baar te maken en veranderingen aan te brengen. Dat gebeurt in een open bare raadsvergadering. Laten we nu het karakter van die vergaderingen niet aantasten." Er tussendoor had burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter al een bedenkelijk gezicht getrok ken, toen de heer Bij de Vaate aan zijn vraag de suggestie koppelde een dergelijk vooroverleg in een besloten raadsvergadering te houden, „De wet geeft deze procedure aan. Het zou daarbij neerkomen op een verschui ving van de verantwoordelijkheden. Ieder raadslid kan inlichtingen krij gen, wanneer hij dat wil." De heer J. R. de Boer (prot. chr.) voelde toch wel iets voor de bedoelingen van de heer Bij de Vaate. Zijn inziens gaat het vaak om kleine veranderingen in zo'n plan, die de zaak soms niet waard zijn om er de hele papieren winkel voor op gang te brengen. Burgh-Nieuw Borgvliet 2-1 In een op matig peil staande wedstrij is Burgh er ten slotte in geslaagd c volle buit binnen te halen. In de begin fase had de thuisclub enkele goede sco ringskansen maar toen de aanvalsdrift was geluwd ontwikkelde zich een gelijk- opgaande strijd. Na de rust zat er wat meer vuur in. Reeds na 4 minuten kreeg De Graaf de bal op een presenteerblaadje en hij faal de niet (1-0). 4 minuten later werd de Borgvlietdoelman bij een botsing met een zijner achterspelers geblesseerd. De Graaf, die in het bezit van de bal was gebleven, schoot de bal in het verlaten doel (2-0). Jammer genoeg moest de onfortuinlijke doelman per brancard van het veld worden gedragen. In de 23e minuut kon Wierikx uit een straf schop de achterstand tot 2-1 .terugbren gen. Voor de rust bleef het aantal doelpun ten tot één beperkt. Van Driel kopte een goed genomen hoekschop de bal de touwen (1-0). 10 minuten na de rust was het dezelfde speler die opnieuw op vrijwel dezelfde manier succes boekte (2-0). Na 21 minuten kon Potappel, eveneens na een hoekschop, de stand op 3-0 brengen. Rozeboom maakte daarna het enige N.V.S.-doelpunt (3-1), maar in de 25e minuut kon De Leeuw eindstand nog op 4-1 brengen. Voor de rust, werd er heel aardig ge voetbald tussen twee evenwaardige ploegen, In de voorlaatste minuut van de eerste helft kon Menhere nog j"'*"1 de balans naar de Lebo-kant laten d slaan (0-1). Na de rust was het spel- beeld geheel anders. De bezoekers wa ren toen veel sterker en reeds na 2 mi nuten had Menhere opnieuw succes (0-2). Twee minuten later bracht De Baar de voorsprong op 0-3, waarna de zelfde speler na een kwartier er 0-4 van maakte. Uit een toegekende strafschop plaatste P. Raas de bal voor de vijfde maal in het R.C.S.-doel (0-5). In de slotfase konden Overbeke en De Groot de nederlaag voor hun ploeg een wat draaglijker aanzien geven (2-5). BON - BON - BON - BON TOT 9 UUR GEOPEND. 1 FLES ZOETE WIJN 1,85 1 FLES ZURE WIJN 2,60 1 FLES ADVOCAAT 3,85 SAMEN 8,30 Bij inlevering van deze bon Domburg bezorgde invalide vrouw t.v.-toestel Het Initiatief van twee dames In Dom- rg heeft er toe geleld, dat In oen wo- g van het echtpaar Frltz-de Voogd de Domburgse Schuitvlotstraat thans i televisietoestel prijkt. De heer Fritz (63) Is nog werkzaam b(j een hlocmlst. Zijn echtgenote heeft al iarenlang ern stige reuma, waardoor zy niet mtei buiten kan komen. De betrokken dames hebben gelden in gezameld bij verscheidene particulieren en de Domburgse middenstand. Door lo ting werd bepaald welke van de twee radlo-t.v.-bedryven ln Domburg het t_v.- kleinbeeldapparaat met tafeltje enExportgnmaicn, En ook nog: b(j aankoop van 10, meer óf 1 fles KERSEN of RO ZIJNEN van ƒ1,25 VEILING ZU1DIIOLLAND8E EILANDEN COOP. VELUWSE BIERVEILING Aardappelen 10—13. Andijvie 66—66. Rode Aanvoer 225.360 stuk», hsnite! ru.v.;K Pri'ten kool 10—20. Gele kool 10-18. Gr- kool 11— (per 100 «tuk») elerrr, van 49-M it V. 12 19. 17. Boerekool 10—17. Sla Ia 30-38. Ila 7—14. 55-61 12.04—13-32. 62-65 l*~ Stoofela 3846. Spruiten Ia 3577. Ila 21—45 Ib 29—33. Ilb 2025. Ic 20—23. ld 60—73. Aanvoer 35 ton. Prei 1326. Selderij te—21 Peterselie 15—18. Grote peen 514. Uien 17 é24. Uien geschoond 1722. Sjalotten 22— 11b 25—33. Aanvoer 33 ton. Black Alicante 233—251. Golden Delirious laa 33—44. la 36—11. Ib 26—34. Ic 17—22. Coxa Orange Pippin laa 6782. Ia 3856. Ib 26 36. Ic 13—22. Goudrenet laa 22—36. Ia 22—26. Ib 17—21. Ic 12—15. Comtcwte de Paria laa 28—36, Ia 24—32, Ib 16—21. St. Rcmy Ia 27 —33. Ib 28—32. Ic 30—31. VISMIJN COLUNSPLAAT. de het toestel b(j het dankbare echtpaar, de v Wy bezorgen gratis. DE ALLERBESTE COGNAC IS S BON - BON - BON - BON Maar het zwaartepunt van de discus sie ging toch naar deze kant: „Geen verantwoordelijkheden verschuiven en ook politiek geen kruit verschieten!" Mr. K. A. Keuning, de P.v.d.A-wet- houder bijvoorbeeld zei nog dit: „Zon der vooroverleg bent U niet gebon den." En de heer C. Coumou (v.v.d.) deed er nog de praktische wenk bij: „Gaat U kijken bij de ter visie leg ging." Daar had de vragensteller niet meer van terug: ,,'t Was maar een vraag", zei hij ten slotte en gaf zich gewonnen. Huisvesting G.W. zoals wethouder H. Koevoets in de raad liet weten met ingang van 1 januari de nieuwe Zeeuwse aardgas leverancier, de N.V. Zegam, het ge meentelijk gasbedrijf van Zierikzee overneemt, zijn de plannen van de ge meente om in het kantoor van deze fabriek ook de dienst gemeentewer ken op te nemen van de baan. Zierik zee heeft dan geen zeggenschap meer over de kantoorgebouwen van het gas bedrijf en kan daaraan moeilijk nog verbouwen. B. en w. hadden zoals eerder gemeld nu een oplossing voor dé huisvesting van de dienst ge meentewerken gevonden. In het rijks- pand Oude Haven 51, dat voor een bedrag van 125 per maand met ver- bruikskosten daarbovenop, kon wor den gehuurd. De investering van 53.000 voor de verbouwing was der halve niet meer nodig. Alleen werd de raad nu een krediet gevraagd van 3000 voor inrichting van de zes kan toorkamers in het rijkspand. De heer M. de Moor (p.v.d.a.) meen de bij dit voorstel het had overi gens zijn volledige instemming en die van de andere raadsleden nog een aantekening te moeten maken. Die sloeg dan vooral op de argumenten, destijds gebruikt door de andere frac ties, om het verbouwingsplan-van toen „erdoor" te krijgen. Zoals men weet wordt de directie van gasbe drijf en gemeentewerken in Zierikzee gecombineerd. Om dat goed te laten verlopen meende de meerderheid van de raad de afstand tussen beide dien sten zo klein mogelijk te moeten hou den. „Dat bezwaar is nu helemaal verdwenen", had de heer De Moor be merkt. Van verschillende kanten kreeg hij te horen, dat de omstandig heden nu plotseling wel zeer veran derd zijn en dat hij op dat facet. na herhaling van de opmerking toch wat veel nadruk legde. Wethouder Keuning destijds ook fel opposant tegen het. voorstel tot verbouwing van het gaskantoor viel zijn fractiegenoot bij met de laconieke opmerking, dat juist die nadruk op dit afstandsfacet bij het oorspronkelijk voorstel was ge bruikt om het krediet voor de ver bouwing los te krijgen. Enfin, het was nakaarten en de discussie ver zandde dan ook snel. Raad Oud-Vossemeer woensdag bijeen Woensdagmiddag 23 december zal de femeenteraad van Oud-Vossemeer om uur bijeenkomen. Voorgesteld wordt een geldlening aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten van 200.000 vor de financiering van rioleringswerken. Na in de commissievergadering behan deld te zijn komt de gemeenterekening 1963 in behandeling. B. en w. stellen voor het precariorecht voor ingravingen in de bestrating flink te verhogen. Verder komen er diverse onderwijsbe- sluiten in behandeling, waaronder de vaststelling van het bedrag dat per leer ling voor de exploitatiekosten van de la gere scholen in 1965 wordt uitgetrok- In I960 12,5 miljoen, nu 16 miljoen Rijk zal om extra bijdrage worden verzocht Tijdens een vergadering in het Ter- neuzense gemeentehuis van de raad van bestuur van de afvalwa terleiding kanaalzone Zeemvsch- Vlaanderen hebben de leden maan dagmorgen uitvoerig van gedach ten gewisseld over het vraagstuk van de financiering, dat door de voortdurende kostenstijgingen eetr bron is van zorg. In een financie- ringsschema, dat de leden maan dagmorgen voorgelegd kregen, is de totale investering geraamd op 16 miljoen gulden. In 1960 raamde men de kosten van het gehele pro ject nog op lZYz miljoen, terwijl nog eerder de kosten zelfs werden geschat op 8*4 miljoen. Tegen dit laatste protesteerde de verte genwoordiger van Sas van Gent, Jr. R. ft. van Krevelen- Indertijd was overeen gekomen, zo meende h(j, dat het eedrag van 3% cent niet aan stijgingen onder hevig zou zijn. Hij vond het niet accep tabel als de industrie meer zou moeten betalen. „Het gaat niet aan dat de indus trie nu zou moeten opdraaien voor te korten, omdat de gemeenten zo moeilijk zitten en de industrie toch zoveel geld verdient", zei de heer Van Krevelen, die een verhoging van het bedrag per m3 in flagrante strijd noemde met de oor spronkelijke opzet. Voorzitter Van Waes moest het ant woord schuldig blijven op een vraag van Terneuzens vertegenwoordiger P. J. Huybregts welk onderdeel van het ge hele project nu verantwoordelijk is voor de grote kostenstijgingen, „We hebben aangenomen dat dit een gevolg la van Burgerlijke stand ZIERIKZEE Geboren: Aruta d.v. Th. Flikweert-v. d. Wer- Patrik J. E. z. v. J. Kouijzer-Tottê, He lena S. d. v. F. de Warm-KriBtalijn. Getrouwd: S. Bil 23 J. en NL Viergever 22 j.. C. v. Aken 21 j. en A. Schoonakker 21 j. W. Heijboer 21 J. en A. Snijders 19 J, Overleden: M. Poldermans 77 j. e.v. M. Lok ker F. Papagaay 83 wed. v. J. Schür- mann, M. Timmerman 76 i. e.v. P. Verbeek. A. Neerhout 84 j. wedn. v. A. v. d. Kasteele en A. Quaak Ds. R. Cuperus bedankte voor St.-Annaland Ds. R. C. Cuperus. Nederlands hervormd predikant te Rouveen heeft voor het door de kerkeraad der Nederlands hervorm de gemeente te St.-Annaland uitgebrach te beroep bedankt. Oudste inwoonster St.-Annaland overleden De oudste inwoonster der gemeente St. Annaland, mevrouw A. K. Overbeeke- Scherpenisse, die reeds jaren lang bij. haar dochter aan de Ring woonde is de zer dagen overleden. Mevrouw Overbeeke-Scherpenisse if ruim 94 jaar geworden. Tot voor enkele maanden was ze gezien haar leeftijd nog zeer vitaal te noemen. SCHARENDIJKE Rode Kruis-filmavond Te Scharendijke is dezer dagen de film „Gods Geuzen" vertoond. 's Middags was er een kindervoorstelling. Tien nieuwe leden meldden zich voor de af deling van het Rode Kruis, die de bij eenkomst had georganiseerd. Een ver loting bracht ruim 80 op. De belang stelling was goed. Interkerkelijke inwoner (uit het gemeentefonds) bijdra- len. niet in staat zyn een nog zwaar- lere belasting te dragen. In het dage- lyks-bestuur is daarom gedacht aan het vragen van additionele voorzieningen aan het ministerie van binnenlandse za ken en aan dat van economische zahen n tevens aan het verhogen van de af- oerprys per m3, die de industrie voor het afvoeren van afvalwater moet beta len (nu 3% cent). zangdienst Met medewerking van het koor Sursum Corda werd op 20 december in de Ned. herv. kerk te Scharendijke een inter kerkelijke kerstzangdienst gehouden. Bijeenkomst van a.r.-kiesvereniging Het bestuur van de A.R. kiesvereniging te Scharendijke hoopt 8 januari de alge mene vergadering te houden. De heer J. A. van Bennekom, lid van de Twee de Kamer zal een lezing houden. HAAMSTEDE Bijeenkomst Vereniging oud-leerlingen Juist voor Kerstmis kunnen de fruitkwe kers nog terecht op een door de Ver. var oud-leerlingen georganiseerde vergade ring, waa- de heer Ten Cate van u-i I.T.T. in Wageningen zal spreken mechanisatie in de fruitteelt. De verga dering is vandaag dinsdag in no- tel Bom te Haamstede. De stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" (Z.O.V.) heeft een illu minatieplan opgezet voor de stad, dat een reeks van kleinere monumenten en andere waardevolle gebouwen bij s^ond een feeërieke aanblik zal geven, Dat zal de attractie van Zierikzee vooral in het tocristcnscizoen nog belang rijk verhogen. Het gemeentebestuur is daarmee bijzonder ingenomen. Z.O.V., een groep van voor de Zierikzeese gemeenschap bijzonder actieve mannen, heeft zich in het verleden ook ai vaak beijverd voor het toerisme De „zomeravondfeesten", enkele seizoenen lang op het Havenplein geor ganiseerd, zijn er voorbeelden van. En nu is daar aus het plan om Zierik zee ook 's avonds voor een wandeling langs oude gevels aan te bevelen. De kosten aan dit plan verbonden, zyn nog niet precies vastgesteld. De gemeente zal ook een aandeel daar in dragen. Voorlopig is rekening ge houden van deze kant met een bedrag van 2500. Ook is op de begToting voor 1965 een bedrag van 2500 geraamd voor kosten van de bestaande rloodlightspots op de grote monumenten als poorten en stadhuis. Er wordl nagegaan of daarin ook de Nobelpoort kan worden betrokken. Zierikzee heeft nog meer „verlichtingsideeën". Men wil ook de straatver- lichting wat meer aanpassen bij het monumentale karakter van de stad. in het bijzonder wordt hier gedacht aan het oude centrum tussen haven poorten en Dikke Toren. De mogelijkheden daartoe worden onderzocht Overigens zal er in 1965 nog niet veel van komen. De exploitatielasten van het bestaande straatverlichtingsnet zyn al opgelopen met 1400 sedert de vorige begroting. lat bevestigd gekregen bij het mi nisterie van economische zaken", zei htj. De vertegenwoordiger van Axel, de heer D. J. Oggel, drong daarna aan op be spoediging van het werk, „omdat het an ders straks weer duurder wordt" De heer Van Waes deelde ten aanzien hier van mee dat bij het ingenieursbureau reeds was gevraagd om met de meeste spoed de bestekken gereed te maken. Naar aanleiding van het financiering^- Over de krappe financiën zei de heer schema stelde voorzitter G. van Waes. Van Waes dat men van Belgische zh'de dat de gemeenten, die reeds f 1,85 per1 was benaderd voor gebruik van de .ei- inwoner kapitaalskostenf 1,75 per in- ding. Het financiële voordeel daarvan (afvoer van water) en f fi.per zou echter afbreuk doen aan de oor- - - -spronkelijke opzet: het verbeteren van het industriële klimaat, i""~j ZIERIKZEE Ka mpeerterrein van Zierikzee in 1964 De belangstelling voor het gemeentelijk kampeerterrein van Zierikzee aan het Kaaskenswater is belangrijk toegeno men sedert het vorige seizoen. In de af gelopen zomer zetten 510 gasten er hun tent of caravan neer. Daaronder waren 425 Nederlanders. 16 Fransen, 31 Bel gen, 27 Duitsers, 7 Engelsen end Azia ten. Het totaal aan overnachtingen liep op tot 1173. Aan kampeergelden were een bedrag van 965,04 ontvangen. Zwembad „De Val" trok veel bezoek „De Val" te Zierikzee jelopen zomer flink wal ;n. Er werden in totaal voor 25.190 (vorig jaar 20.456) baden- kaartjes en knipkaarten verkocht. Het aantal schoolbaden beliep 8829 (5580). Ook het aantal abonnementen was ho ger: 177 (143). Voor in totaal 1150 (850) lessen werden kaarten afgenomen. De inkomsten bedroegen 3100 meer dan over 1963. Deze meerdere inkom sten zijn mede een gevolg geweest van de iets verhoogde tarieven. zitter meende dat men op de Belgische interesse maar niet moest ingaan. De bespreking van het financierings vraagstuk en het vragen van additionele voorzieningen, werd tenslotte uitgesteld tot een volgende vergadering. De heer Van Waes zegde toe dan te zullen zor gen voor een overzicht, waaruit bljjkt wat nu precies de oorzaak is van de toe neming der kosten. Het overige deel van de vergadering was onder meer gewijd aan het verlen gen van rekening-courant overeenkom sten met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten (f 100.000) en met de N.V. Hondius te Terneuzen (1 miljoen). Van de laatstgenoemde overeenkomst zal al leen gebruik gemaakt worden als het niet mogelyk blijkt met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een ieke- ning-courant overeenkomst af te sluiten voor een miljoen gulden. Het renteper centage ligt daar namelijk gunstiger dan bij de N.V. Hondius. „Omdat Je Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 31 de cember geen beslissing meer kan nemen, hebben we voor alle zekerheid voorge steld de overeenkomst met Hondlus rLV, te continueren", aldus de heer Van Waes. De leden van de raad van bestuur gin gen ook accoord met een voorstel het risico van aansprakelijkheid te verzeke ren. Daarvoor zal bij diverse assuradeu ren offerte worden gevraagd. De begro ting voor 1965 werd goedgekeurd zonder veel op- of aanmerkingen. Tenslotte werd de bouw van een voetbrug bij het gemaal Sluiskil (Korte Blikstraat) voor f 8890.gegund aan de N.V. Visser en Smits aannemingsmaatschappij. 7UID-BEVELAND Leesgezelschap in Kloetinge viert zijn eeuwfeest Woensdagavond 13 januari a.s. viert het leesgezelschap „Lust tot onderzoek" te Kloetinge zijn honderdjarig bestaan. In het gemeentelijk verenigingsgebouw „Aniicitia" zullen leerlingen van de rijkskweekschool uit Middelburg voor de leden en genodigden een cabaretpro gramma verzorgen. ftet leesgezelschap is ontstaan uit de behoefte aan wat meer cultuur. Op f december 1864 werd tot de oprichtinj besloten. Het dagelijks bestuur bestonc toen uit ds. Wansink, voorzitter. J. C. Witte, secretaris en J. A. van Maaren, penningmeester. Er waren toen 32 leden, waarvan de heer W. van Liere een van de oprichters was. Het bestuur vergader de destijds om de 14 dagen in de con sistorie van de Ned. herv. kerk. Deze vergaderingen werden gevuld met uit wisseling van nieuwtjes en het voordra gen van gedichten, die de leden zelf maakten. Het hoofd der openbare lage re school, de heer Chr. Kloosterman, die destijds in het plaatselijk verenigings- en kerkelijk leven een grote populariteit genoot, had hierin een groot aandeel. Uit de archieven blijkt dat de notulen van de vergadering van 2 december 1864 in dichtvorm zijn gesteld. In totaal omvatten deze 42 regels, geschreven met een ganzëveer. Secretaris was toen de heer Chr. van de Linde, onderwijzer aan de openbare lagere school. Het leeswerk werd vroeger door een bo de rondgebracht bij de leden. Gedurende 25 jaar werd dit bodewerk verrichten door de heer W. Leys, die daarvoor een vergoeding van 15% cent per week ont ving, Een verzoek tot verhoging van dit bedrag schijnt na rijp beraad te zijn in gewilligd. In de oorlogsjaren 1940-'45 eiste de be zetter dat net leesgezelschap zich zou aanmelden bij de cultuurkamer. Dit werd prompt geweigerd, waarna een vergaderverbod werd opgelegd. Dit be lette het bestuur niet toch regelmatig bijeen te komen. De leden die gedurende lange tijd deel uitmaakten van de vereniging zyn onder andere W. van Liere gedurende 73 jaar, J. Dekker 66 jaar en K. Kramer 40 jaar (voorzitter). Momenteel hebben zitting in het bestuur de heren B. M. van Nieuwenhuyze, voorzitter, C. Been hakker, secretaris (gedurende 25 jaar), Joz. Verburg, penningmeester, J. van Wuijckhuijse, bibliothecaris en J. van de Velde, vice-voorzitter. Het aantal le den bedraagt momenteel 40. Dit aantal is voor uitbreiding vatbaar, daar het voor iedereen vrijstaat lid van „Lust tot onderzoek" te worden. -14.80. GRAANUEUK8 ROTTERDAM Rotterdam 21-12. Op Cc Rotterdam** (traan- ir» werden de volgende prljten genoteerd boerderij: tarwe. doomneckwalitei: ba- 17 pet vocht levering deze week tot 36.50. Zomergeet. votgen» monster tot 29.—. groene tot 37.—. schokker* tot 43.—. bruine bonen, boereiwchoon tot 76.—. AARDAPPKLBEURS ROTTERDAM Rotterdam 21-12. Klel-aardappelen voor het binnenland: Eigenheimer* 40 mm opwaart* 15,00-16.75. Bintje 35 mm tot 50 mm 10.00 11.00. Bintje 40 mm opwaart* In twee ma ten 11.50—12.50. Meerlandcr 40 mm I2.50— 13.50. Bevelander 40 mm opwaart* 13 CO— 16,25. Furore 40 mm opwaart* 11.00—14X0. Zandaardappelen binnenland. Libert** 40 mm opwaart» 9 50. Klel-aardappelen voor de ex port: Bintje 33 rnm opwaart* ln twee ma- geaorteerd 10.75-11.25 Bintje 45 mm op waart» tn verschillende maten gesorteerd 12.00—12.75. Zandaardnpricn voor de export: IJselSter 35 mm opwaarts 830. Patrone» 35 mm opwaart» 8 25. Voron 35 mm opwaart» 8.25. Voeraardappelen 2.504.50- Stemming", hlnneniand rustig - buitenland ruatJg. Prijzen berekend per 100 kg en op de hnn- del*voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMAKKT ROTTERDAM 21 december. Waterrootvlai: lage soorten van 1.55 tot 1.85. middensoorten van 1.90 tot 2.15. best vlas van 2.20 tot 230. Dauwroot- vlas: van :.40 tot 5.75. Breekvlaa: van 0.90 tol 1.35. afhankelijk van kwaliteit en be- werking. Gezwingelde lokken: van 030 tot 0.80. Het aanbod van waterrootvla* bestond ln de afgelopen week hoofdzakelijk uit lagere kwaliteiten waarvoor de markt kalm gc- utemd was. In verband met de geringe be langstelling werd de produktie in deze «oor teen niet ten volle verkocht Voor de mid densoorten en best vla» bestond goede vraag, maar het aanbod hierin Is klein en werd ge heel verkocht. De prijzen in de lagere soor ten konden zich moeilijk handhaven. In de betere merken ondergingen zij geen veran dering. De produkUe van dauwrootvlas werd op het zelfde peil gehandhaafd, het aanbod werd grotendeels opgenomen tegen onveranderde prijzen. Breekvlas wordt weinig gezwingeld, het aanbod werd verkocht Gezwingelde lók ken kornen regelmatig aan de markt, het aanhod werd nagenoeg geheel verkocht de prijzen bleven gehandhaafd. VEILING MIDDELBURG. 21 december. Bloemkool 6 per kist 5970. 3 49—54. 10 22—23, 12 22. Boerenkool 7. Sav. kool 1 16—20. 2 20- Witlof A 50—62, B 43—60. Glassla C 15—16. Glasandljvtc <267. Andij vie 847. Spruiten A 46—64. B 23—51. C 21— 22. Spruiten geschoond A 60—70. B 42—51. Wijnpeen 913. Pre! 1223. Uien 2526. Kro ten 8. Rode kool 9—17. Glaavcldsla 206—213. VEILING BERGEN OP ZOOM. 21 december. Boerenkool 49. Bloemkool 29 14. Rode kool 8—21. Witte kool 9—11. Sav. kool 7—15. Spruiten 22129. Was peen 13 26, Breekpeen 8—11- Uien 8—18- Witlof 10— Sla 7—20. Andijvie glas 48—78. Prei 12— 24. Coxs Orange 14—68. Jonathan 15. Golden Delicious 17—37. Goudrenet 1218. MARKTBERICHT CAVETHO. Tarwe met zeer matige aanvoer en geringe vraag en onveranderde prijzen. Brouwgerït Balder en Cambrnus geschoond op Dultee condities f 33.50 voor levering februari 1965. Kippcgerst f 31.25. Maalgerst tot f 28.75. 3 erwten f 42 voor Januari: 6 erwten f 41 voor Januari en op monster tot i 37.50 3 schokkers f 54 voor december en f 50 voor Januari. 5 schokkers f 43 voor Januari en op monster tot f 46. Bruine bonen moeilijk te plaatsen tot f 85. Blauwmaanzaad. export- kwalltelt f 151 voor levering Januarl-maart. In verband met de aanstaande feestdagen, verschijnt ons marktbericht de eerstvolgende twee weken niet VEILING GOES- 21 december. Knolselderij 1 22. Kropela C 1 13. Selderij 616. Peterselie 15. Aardappelen 13—13. Witlof A 1 45—52, A 2 38—40," B 1 41. B 2 34. Spruiten A 2 39—50. B 1 30. 3 2 20—22. Idem gesch A 1 72, B 1 40. Knolsel- éderij 2 4. Andijvie afw. 1631. idem kas I 81. Stoofela 37, Veldsla 1 76. 2 53—62. Was- peen B I 1213. Uien afw. 79. Prei A 1 18—22. A 2 13. Groene sav. kool I 17—18. 2 7—17. Rode kool 2 II. B 1 7. Witte kool 1 6— 7. Boerenkool 1 7—13. 2 11—12. Solistenconcours „Excelsior" Kloetinge Zaterdagavond hield de muziekvereni ging „Excelsior" te Kloetinge in het ver enigingsgebouw voor de vyfde maal haar onderlinge solistenconcours. De voorzitter W. P. Beije kon in zyn openingswoord enkele tientallen belang stellenden verwelkomen. Spreker wees op het grote belang van een dergelyk solistenconcours, omdat het een stimu lans is om thuis te repeteren. Als jury trad op de heer A. L. van Wallenburg te Middelburg. De pianobegeleiding werd verzorgd door de heer W. L. Harthoorn uit Goes. Aan het concours namen veer tien solisten deel. Hiervan behaalden er 3 een tweede prijs en 11 een eerste nrys, waarvan 4 met lof. De wisselbeker kwam wederom in handen van de heer W. van Boven uit Goes. De uitslag luidt als volgt: Tweede prijs: S. van der Hoofd, ito 57 pt, met Znobia van H. Round; J. Keu- kelaar, kornet 60 pt met Blue Bells of Scotland van P. de Ville: W. de Klerk, trombone. 62 pt met The Rosy Morn H. Round. Eerste prys: R. Zuiddijk bugel, 64 pt met Jupiter van F. Goldman; J. den Toonder, es-kornet 64% pt met Obligate van G. A. Frost- K. van Haveren, tam bour, 65' pt met Vahaco van Ko den Toonder; K. de Klerk, trombone, 65 pt met Marceou de Salon vein H. Panpaire. K. Nouse, bariton, 68 pt met Auld Lang Syne van J. Hartmann; G. den Toonder, biigel, 68 pt met Fantalsie Varié van L'. Langlois; mevrouw R. van der Weele den Toonder, bugel, 69 pt met Fan; aisie van J. Hartmann. Duet W. van Hoven, kornet en J. den Toonder, bugel 70% pt met Marceaux de Salon van l. J. Boudonck; K. Bos sousaphoon, 72% pt met lof, Souvenir de Valence van M. Bleqèr; W. Bazen, tuba, 74% pt met lof: R. den Toonder, tuba 76 pt met lof, Martha Air Varié van H. Round: W. van Boven, cornet. 79 pt met lof en wis selbeker, P.ule Brittania van I. Hart mann. Hengelwedstrijd Kanaalvissers Groot was de belangstelling voor de extra wedstrijd mei wildprijzen die de hengelsportvereniging „De Kapelse Ka naalvissers" zaterdagmiddag had geor ganiseerd in de Westerschelde onder Biezelinge. Niet minder dan 74 leden een record aantal wierpen voor deze wedstrijd, waar voor allen een prijs be schikbaar was, hun lijnen uit. En beslist niet voor niets, want er werd veel ge vangen. Gezamenlijk werden 24.870 pun ten bij elkaar gevist. De uitslagen zijn: I. J. den Butter, 1325 pnt.; 2. C. Coo- mans, 1220 pnt.; 3. Jac. Walrave, 1095 pnt.; 4. L. Luteijn 1045 pnt.; 5. J. Slab- bekoorn 1040 pnt.: 6. mej. M. Ganse man 945 pnt.; 7. J. Bentschap-Knook 875 pnt.: 8. M. J. Dekker. 845 pnt.: 9. P. Ganseman 700 pnt. en 10. J. P. Le- poeter 645 pnt. Heden overleed te Rot terdam na een smarte lijk lijden, onze gelief de schoonzoon, zwager en oom JOHANNES MATTHeUS VAN DE VELDE op de leeftijd van 42 jaar. Uit aller naam. Wed. M. W. van Waarde-Hage. Nieuw- en St. Joosland, 21 december 1964. Kerkstraat 6. Heden overleed onze geliefde broeder en oom, de heer JOHANNES ADR1AAN VAN NIEÜWEN- HüIJZEN, in de ouderdom van bijna 59 jaar. Goes: C. J. Suurland- van Nieuwenhuijzen. M. Suurland. Goes, 21 december 1964. Heden overleed onze geliefde, zorgzame man, vader en behuwd- vader, de heer JOHANNES ADRLAAN VAN NIEUWEN HUIJZEN, in de ouderdom van bijna 59 jaar. Poortvliet: M. H. van Nieuwen- huijzen- Vogelaar. Retranchement: A. van Dijke- van Nieuwenhuijzen. J. A. van Dijke. Poortvliet: Hans van Nieuwen huijzen. Poortvliet, 21 december 1964. Liever geen bezoek. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 24 december a.s., des namiddags om 2 uur te Poortvliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19