RUSSISCHE WAARSCHUWING AAN PEKING Door het vertrek van Kroesjtsjew geen wijziging in politiek Paniek in Turks stadion- meer dan 50 gewonden Sowjet-Unie wil geen contacten over Berlijn Laatste vergadering van de Polder ¥/a!cheren „PRAWDA": „Politieke koers van de ex-premier Kroesjtsjew de juiste" 207e jaargang - no. 269 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9.75 per icw. franco per post 10,— p. kw Losse nuir-mers 15 ct. Bur- V. •''•j-c/i Wolstraat 68-60. tel. 2355 tb.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g- red. 2078/3169. adv. 23751: Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b g red 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 239S. Terneuren Ars»i.:i»l«:rua- v 2911; Zlerlzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1.80). „Brieven bur. van dit blad" 28 ct. meer. Oir» 3.f/W) V -.3»iburg. Maandag 21 december '64 Een bedremmelde student constateerde vorige, week, dat hij zijn laatste geld waarvoor hij eten had willen kopen moest geven om een bekeuring Ie betalen. De hoofdagent, die hem de bekeuring gaf, had medelijden en nodigde de xtudenl uit bij hem te komen eten. De student liet zich dat geen tweemaal zeggen. Prompt op tijd verscheen hij 's avonds aan het huis van de hoofdagent! Om de hartelijkheid van de hoofdagent te beantwoorden nodigde de student op zijn beurt de agent en zijn gezin zondag voor het middageten uit. En zoals de foto laat zien gebeurde dat ook in een opperbeste stemming. Rusland heeft communistisch-China gisteren gewaarschuwd dat het vertrek van Nikita Kroesjtsjew geen wijziging in de politiek van vreedzame coëxistentie met zich meebrengt. In een omvangrijk artikel in de „Prawda" werd de Chinese be schuldiging dat deze politieke koers schade toebrengt aan het in ternationale communisme, van de hand gewezen. In het artikel, een overzicht van de ontwikkelingen in de communistische wereld in 11)64 van de hand van T. Timo- fejev, werden noch Kroesjtsjew noch China met name genoemd. De „Prawda" citeerde de leider yan de TJruguese communistische partij die over Kroesjtsjcws politiek zei: „zijn koers was rijp en vruchtbaar en versnelde de sociale ontwikkeling. Ze was niet de koers van één man maar het resultaat van liet werk van het centrale comité „De algemene lijn v de communis ti- Zakenlieden wilden Wiesenthal uit de weg ruimen Simon Wiesenthal, hoofd van het joods documentatiecentrum in Wenen en be kend speurder naar oorlogsmisdadigers, heeft een krantebericht bevestigd dat rjjke zakenlieden hebben geprobeerd iemand te vinden die hem voor geld uit de weg wilde ruimen. Het bericht was afkomstig van de Weense „Abendexpress". Een vroeger lid van het Franse vreemdelingenlegioen, wiens naam niet door de Oostenrijkse politie is vrijgegeven, verscheen twee weken geleden op kantoor bij Wiesen thal en vertelde deze van een zaken man in Wenen opdracht te hebben ge kregen om Wiesenthal te vermoorden voor 100.000 Duitse mark. Wiesenthal waarschuwde de staatspolitie. Deze ging de gangen van de man na en kwam er achter wie het komplot had georgani seerd, zegt Wiesenthal. De staatspolitie is tevens te weten geltomen dat vier Duitse zakenlieden er ook meer van weten. Bus tegen boom - 25 gewonden Vijfentwintig mensen zijn gewond, toen zaterdagmiddag een dienstbus van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij (N.B.M.) op weg van Laren naar Hil versum vlakbij het busstation te Laren, ongeveer 30 m van een haakse bocht in de weg van de weg raakte en tegen een lantaarnpaal reed, die in drie stukken brak en vervolgens tegen een boom bot ste, die in de cabine van de bus drong. Er ontstond enige paniek onder de pas sagiers. Na behandeling in het St.-Jans- ziekenhuis in Laren konden 17 inzitten den naar huis terugkeren. Acht moesten in het ziekenhuis blijven, onder wie de chauffeur, die uit zijn cabine moest wor den gezaagd. Een locomotief en een wagon stortten in de rivier de Rio, 50 ki lometer ten noorden van Rome toen de brug, waarover ze reden, instortte. De meeste passagiers bleven ongedeerd, omdat ze in een van de wagons zaten, die op de brug bleven staan. De twee ma chinisten en een passagier werden gedood. sche beweging is niet een zaak voor één Over de Amerikaanse verkiezingen zei de .Prawda" dat de werkende klasse in de V.S. en de negers hadden meegehol pen aan het verslaan van Barry Goldwa- ter. In Italië, aldus de „Prawda", heeft de plooibare tactiek van de communistische partii meegeholpen aan verhoging van het aantal stemmen bij de plaatselijke en provinciale verkiezingen. In België en Zweden wonnen de commu nisten eveneens meer stemmen en „voor uitstrevende groeperingen" in Grieken land, Spanje en Portugal drongen steeds meer naar voren. De juiste koers De „Prawda" maakte China duidelijk dat deze ontwikkelingen en die in andere landen het bewijs leverden dat de politieke koers van ex-pre mier Kroesjtsjew de juiste was. Het blad besloot met een oproep tot eenheid in de communistische we reld. „Alleen de gezamenlijke activi teiten van de revolutionaire krachten kunnen het gevecht tegen het impe rialisme tot een overwinning leiden", aldus de „Prawda". MARGARINE .CENT DUURDER Met Ingang van vandaag kost de mar garine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijsverhoging houdt direct verband met de aanhoudende stijging van de prjjs van margarinegrondstoffen. Het ministerie van economische zaken, waarmede het gebruikelijke vooroverleg werd gepleegd, heeft toestemming ver leend tot deze verhoging, aldus de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten. PARTICULIER VLIEGTUIG ROVEN EGYPTE NEERGESCHOTEN Een Amerikaans vliegtuig is zaterdag boven Egypte neergeschoten. De twee inzittenden, die in dienst waren van een Amerikaanse oliemaatschappij, zijn om gekomen. Het vliegtuig had de opdracht om te landen genegeerd. Ooggetuigen hebben verteld dat het vliegtuig is neergeschoten door twee Migs van de luchtmacht van de V.AJt. Het toestel is op Egyptisch gebied, on geveer 30 kilometer ten zuidoosten van Alexandrië neergestort en uitgebrand. Volgens Egyptische zegslieden had het vliegtuig geen vliegplan ingediend voor het boven Egypte verscheen. Het vliegtuig werd boven het schier eiland Sinai door de Egyptische radar opgepikt en twee Migs stegen op. De Migs beduidden het vliegtuig dat het op de luchthaven van Cairo moest lan den. De Migs meenden dat aan deze wens gevolg zou worden gegeven, want boven het vliegveld liet het vliegtuig zijn landingsgestel zakken. De Migs vlo gen toen weg, maar het vliegtuig ging voort in noordelijke richting in plaats van te landen. Een verklaring voor dit gedrag zou kunnen zijn dat er iets niet in orde was met het landingsgestel. Het neergeschoten toestel was een twee- motorig Fairchild C-82. MR. LUNS: „Berichten over M.L.F.-gesprek voorbarig" Bij zijn terugkomst uit Parjjs, waar hij de ministersvergadering van de raad van Europa heeft geleid en daarvoor de N.A.V.O.-vergadering bijwoonde, heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, zaterdagmiddag op Schiphol een door het Franse persbureau A.F.P. uitgegeven bericht over een op handen zijnde ministersconferentie in Den Haag „uiterst voorbarig" genoemd. „Er is sprake van dat er misschien een conferentie tussen de mogendheden die deelnemen aan de studie over een M.L.F. zal worden belegd, en dat die conferen tie op ministerieel niveau, wellicht ech ter alleen op sub-ministerieel niveau, zal worden gehouden. Daarbij zijn tentatief twee steden genoemd: Den Haag en Rome", aldus minister Luns, die er op nieuw de nadruk op legde, dat noch de Nederlandse regering, noch hijzelf ten aanzien van een M.L.F. een standpunt hebben bepaald. Er zijn op het ogenblik 8 landen, die deelnemen aan de studie over een mogelijke multilaterale strijd macht (M.L.F.) of een Atlantische nucleaire macht (A.N.F.). Bij een brand in het gloednieuwe AU Sami yen-voetbalstadion In Instanboel zijn gisteren meer dan 50 mensen ge wond geraakt, van wie sommigen ern stig. Op een tribune achter één van de doelen ontstond paniek toen het stalletje van een drankverkoper ln brand vloog. De mensen trachtten te ontkomen en druk ten een omheining omver, waardoor ruim 40 personen op de menigte bene den vielen. Meer dan 50 personen wis ten aan de dood door verstikking te ontkomen door over de rand van stadion te springen. Sommigen lieten zich langs geïmproviseerde touwen naar beneden zakken. In het stadion, dat voor de eerste maal werd gebruikt, waren ruim 50.000 men sen samengestroomd om de wedstrijd TurkijeBulgarije gade te slaan. werdstrrjd begon met 40 minuten traging. Ziekenauto's en taxi's vervoerden de ge wonden naar nabijgelegen ziekenhuizen. Radio-Instanboel onderbrak het pro gramma met het verzoek tot bloeddo nors zich te melden. Nog niets bekend over oorzaak van Haagse brand De autoriteiten tasten nog steeds in het duister wat betreft de oorzaak van de brand, die vrijdagavond in enkele uren het gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag heeft verwoest. Alle mensen, die iets met het gebouw te maken hebben en ook degenen, die in het gebouw hebben gewerkt om het in orde te brengen voor de voorstellingen van René Sleeswijks Snip en Snap re vue, zijn verhoord, maar dit heeft niets opgeleverd, dat zelfs maar vermoedens in een bepaalde richting gaande zou kunnen maken. Brandstichting acht de politie uitgesloten. Wat betreft de explosie, die omwonen den even na zeven uur zouden hebben ;ehoord, meent de politie, dat dit zelf bedrog is geweest. In ieder geval gelooft zij niet, dat de brand door een explosie is veroorzaakt. Toen het explosiegevaar werd gesignaleerd, was de brand al aan de gang. Vermoedelijk is er even over zeven iets in het gebouw ingestort en heeft men toen gemeend een explosie te horen. WELLICHT WEER BLANKEN IN KONGO VERMOORD Drie vrouwelijke zendelingen hebben in Leopoldstad, waar zij gisteren aankwa men, verklaard, dat de Kongolese rebel len mogelijk nog 29 zendelingen hebben vermoord. Blanke huursoldaten onder bevel van majoor Mike Hoare, hadden uit bepaalde aanwijzingen kunnen op maken dat er te Banalia in noordoost- Kongo 16 zendelingen waren vermoord vlak voor zij er aankwamen. Een zendelinge zei tegen verslaggevers dat zij schoten had gehoord toen zij en verschillende anderen uit het huis in Bafwasende werden gehaald waar zij werden vastgehouden. Zij geloofde niet, dat haar echtgenoot en nog 12 zendelin gen die in Bafwasende werden vastge houden, nog in leven zijn. Premier Tsjomhe van Kongo is gister avond uit Brussel naar zijn land terug gekeerd Hij heeft besprekingen gevoerd met de Belgische minister van buiten landse zaken. Spaak. Tsjombe komt in januari weer naar Brussel voor onder handelingen over economische en finan ciële vraagstukken. WESTELIJK VOORSTEL (VOORLOPIG) VERWORPEN Veel Westberlijners passeerden weer de muur IN eer arrestaties in Rotterdamse havenfraudezaak De Rotterdamse recherche heeft op nieuw twee arrestaties verricht in de 7.0 langzamerhand zeer omvangrijke zaak van malversaties hij verschillende ha- 1 venbedrjjven langs de Nieuwe Water weg. In totaal zijn thans veertien men sen. afkomstig uit sier bedrijven uit de expeditie-, cargadoors- en verladersscc- tor. door de politie aangehouden. De re cente arrestaties betreffen een direc teur fde derde) van een Rotterdams ex peditiebedrijf. de 43-jarige J. I'. G. uit Berkel en een afdelingschef van een j verladersbedrijf in Vlaardingen, de 47- I jarige I'. A. O. O. I De gebroeders W. B. en G. B.. directeu ren van het Rotterdams expeditieb.-.-rijf dat betrokken is bij de omvangrijke ha venfraude in de Maasstad, zijn zater dagavond om half acht onmiddellijk na hun aankomst per lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Madrid op Schiphol, door de marechaussee gearresteerd. De gebroe- j ders B. worden ervan verdacht in ern- istige mate betrokken te zijn geweest bij deze opzienbarende fraude. Nadat de marechaussee hen had opge- vangen werden de twee broers overge- i leverd aan een recherche-inspecteur van de Rotterdamse verkeerspolitie. Deze I bracht het tweetal per auto over naar I Rotterdam, waar zij in verzekerde be waring werden gesteld. VERZET IN DUITSI AND TEGEN PLANNEN VOOR ATOOMMIJNEN Vooraanstaande Westdultse politici heb ben zaterdag felle kritiek geleverd op het denkbeeld, langs de grens met Oost- Duitsland een gordel van atoommijnen te leggen- Deze gedachte zon geopperd zijn door de inspectenr-generaal van de „Bundeswehr", generaal Heinz Trettner. De plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Democraten. Herbert Wehner. noemde het idee „politieke waanzin". De Westdultse Vrije Democraten vielen vooral de ..onverantwoorde openlijke discussie" van het plan aan. De vice- kanselier en F D.P.-voorzitter Erich Mende wees daarbij op de grote onrust, die onder de bevolking van het grens gebied is ontstaan en die zich de afge lopen dagen Sn tal van scherpe protes ten heeft gemanifesteerd. De neutrallstische Duitse Vredesunie verklaarde zaterdag, dat al eens eerder in Duitsland een militaire politiek van nationale zelfvernietiging is gevoerd, waaraan „de opstellers van het huidige plan niet geheel onschuldig zijn ge weest". De Russen hebben laten weten dat zij geen informeel contact met het westen over Berlijn willen op de basis die door de V.S., Frankrijk en Engeland is voorgesteld. Wel ingelichte kringen in Bonn menen echter dat het antwoord van de Russen een voorlopig karakter heeft. Brand in een koffiebranderij VOOR MEER DAN EEN MILJOEN SCHADE Een schade van mogelijk meer dan et miljoen gulden is zaterdag aangericht door een brand in het bedrijf van de N.V. A. van den Biggelaar en Co te Roosendaal. De brand in deze fabriek, die naast koffie en thee in hoofdzaak tabaksprodukten vervaardigt, ontstond in alle vroegte, 's nachts om half drie, in het magazijn. Dit ging voor een ge deelte verloren, alsmede ongeveer 25 ton koffie, 150 ton tabak en 5 ton thee, die hetzij verbrandden, hetzij door rook of water waardeloos werden. De koffie branderij en de bedrijfsruimten, waar thee werd bewerkt en verpakt, werden eveneens een prooi dr vlammen. De ta- baksproduktie" zal echter kunnen wor den voortgezet. De brandweer, die met groot materiaal uitruktede fabriek ligt in het centrum van Roosendaal was de brand in anderhalf uur meester. Zoals bekend hebben de drie westelijke mogendheden de Russische verbindings officier In Oost-Berlijn, Panin, meege deeld, dat zjj bereid zijn tot informele contacten met de Russen over kwesties die geheel Berlijn aangaan. Panin heeft dit voorstel althans voorlopig ver worpen, zo werd gisteren in Bonn mee gedeeld. De Russen beschouwen de vier-mogend- hedenstatus in Berlijn een overblijf sel uit de bezettingstijd als van nul en gener waarde voor zover Oost-Ber lijn hierbij is betrokken. Zij zeggen dat Oost-Berlijn een deel van Oost-Duitsland is. Enkele weken geleden lieten de Russen weten dat informele besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de vier mo gendheden Rusland, de V.S., Enge land en Frankrijk op basis van we derkerigheid gehouden moesten worden. Wat de reden van deze Russische sug gestie is geweest, is niet bekend. Som mige diplomaten zien er echter een po ging in om vaste voet in West-Berlijn te houden. Overladen met kerstpakketten De 14-jarige dochter van een boe renknecht in een dorpje in Hessen had aan een groot blad geschre ven dat haar vader te weinig ver dient om zijn kinderen en zijn zieke vrouw met Kerstmis een ca deautje te geven. De te bevatten. Er waren er zondag 1500 binnen en de stroom duurt nog voort. De vader heeft de pos terijen verzocht om de pakjes die nu nog komen maar meteen onder andere behoeftigen te verdelen. Alleen al met het uitpakken zal het gezin nog dagen lang zoet zijn. Naar het oosten Prinses Irene weer vertrokken Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben gisteren duizenden Oost- berlijnse gezinnen de kortstondige I hereniging met hun familieleden uit het westelijk stadsdeel gevierd, m 13.00 uur waren 65.405 personen ners de muur. Men verwacht dat bij afloop van de verlofregeling op 3 janua ri ongeveer een miljoen Westberlijners naar het andere stadsdeel zullen zijn ge-1 waren Dran- d en oorden1 met het verzoek tot ae Oostduitse grens wachten niet op vluchtelingen te schie ten, „zelfs bevelen kunnen U niet dwin gen te richten". Even voor half acht zaterdagavond zijn prinses Irene en prins Charles Hugues van het centraal station in Rotterdam met een T.E.E.-frein naar Parijs ver trokken. Zij hadden in de Maasstad een kort bezoek gebracht aan de vriendin van de prinses mej. Petra Brussaard. Mej. Brussaard bracht de prins en de prinses naar de trein. Bij treinbotsing in Italië drie mensen gedood Bij een botsing tussen twee treinen na- Pompei, in Italië, zijn gisteren drie mensen omgekomen en een honderdtal gewond. AFSCHEID VAN BESTUURDERS Het dagelijks bestuur en de com missarissen van de Polder Walche ren hebben zaterdag in het pol derhuis te Middelburg een buiten gewone algemene vergadering ge- honden, die voorafging aan de op heffing van de polder 11a een ruim 150-jarig bestaan, als Polder Wal cheren. Zoals bekend gaat de Pol der Walcheren op 1 januari a.s. op in het nieuwe Waterschap Walche ren. De voorzitter van de polder, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Ro zenburg, heeft ter gelegenheid van deze laatste zitting een afscheids rede gehouden, waarna verschil lende raden (dagelijks bestuur leden) en commissarissen, die in het nieuwe waterschapsbestuur in verband met hun leeftijd niet meer terugkeren, dank gebracht werd voor hetgeen zij voor de polder hebben verricht. In zijn afscheidsrede gaf jhr. Rutgers van Rozenburg een korte schets van de ontwikkeling van het water schapswezen in het gedeelte van Walcheren, dat op dit moment het territoir van de polder uitmaakt. I De heer Rutgers wees er o.a. op. dat men op Walcheren van de middeleeuwen tot de Napoleontische tijd een dualis tisch stelsel kende: in de eerste plaats de Staten van Welcheren. die het alge meen toezicht op de dijken voor het ge hele gebied uitoefenden: naast de Staten was er het Lantsheerlijke bestuur, waar onder ressorteerde de toepassing van het dijkrecht en de uitoefening van de polderjurisdictie. toe behouden is. „Wij hehhen daarmee in het gehele lairl een uitzonderingspo sitie gehad, die niet iederen altijd heeft gerealiseerd1aldus de heer Rutgers. periode voor de polder hebben gedaan. Ook het personeel betrok de polder- voorzitter in deze dank. Hulde Sinds 1926 Wijzigingen ,.)ende wij zigingen tot gevolg. Mr Johan Wil lem Schorer. de toenmalige president van het polderbestuur, ontwierp een nieuw reglement 1 dat door het Fran se bestuur grotendeels werd overge nomen 1waarbij tot algehele con centratie werd overgegaan van de vier wateringen, die toen nog be stonden. Dit reglement heeft tot 1870 bestaan; in dat jaar werd er een nieuw goedge keurd. Daarbü waren de begroting en de rekening van de polder niet aan de goedkeuring van G.S. onderworpen. De poldervoorzitter wees er op, «lat deze onafhankelijkheid voor de polder tot nu Hij bracht hulde aan de on tv.iuii dit reglement, dat me. uitzondering van voornamelijk de bepaiing_n inzake het geschot der geoouwue eigendommen In hoofdzaak onveranderu b.jna iCu jaar van kracht is geweest, het was. zo stelde jhr. Rutgers, uitstekend ge formuleerd en gerecigeerd „Ware de concentraties jn Zeeland niet niet Walcheren beëindigd, doch met Walcheren begonnen, wellicht hahet op vele belangrijke punten gehandhaaid kunnen blijven", zo meende cle poldervoorzitter, net kardinale verschil met de concen tratie van toen en nu noemde hij. dat toen alleen sprake was van een welis waar ingrijpende reglementswijzi ging. maar net bestaande orgaan als zo- oamg werd niet opgeheven. Voorts bracht jhr. Rutgers hulde aan ue vorige polderlM-sluurder». die kans hebben gezien door alle moeilijke klip pen heen te zeilen, en met de toen he- schikbade financiële en technische mid delen een redelijk resultaat hebben ach tergelaten. Ook dankte h(j de huidige dagelijks be stuurleden en commissarissen voor het geen z(j gedurende langere of kortere Vervolgens richtte hij z ch to*, enkele vertrekkende polderbestuurders. In de eerste plaats to. ee:.. zoals de voorzitter het noemde. ..zeer uitzonderlijk figuur, die het langst de polder heeft gediend, als griffier, voorzitter er. vervolgens als commissaris": mr. ar. R. W. graaf van Lynden. die sinds J926 aan de polder verbonden is geweest. De voorzitter 1 Van Lynden m ken. alsme„«- op waardige en rustige wijze de polder gediend heeft. Dat e heer Van Lynden na zijn voorzitterschap (van J948 tot 1956) later weer als com missaris terugkwam, noemde hij een uit zonderlijk verschijnsel. „I" bent door uw grote bescheidenheid d«- uitzondering, die in dit geval <i«- regel bevestigt". 3i- 'us jhr. Rutgers. zet: de heer C. Houlthuijzen. die in. 1943 als commissaris werd gekozen en in 1955 als raad en die de voor zitter roemde om zijn grote ervaring in aannemingszaken: en de heer J. Polderdijk, die in 1947 commissaris Zie slot pag. 2 hol. F y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1