KREYMBORG-TIP Gebruik van bestrijdingsmiddelen onderwerpen aan strenge normen Samenwerking tussen De Spaarnestad-Cebema DWS tegen Vasas Gyoer OVERHEMDEN 2 STUKS J975 Financiële berichten NOORS OFFICIER SPIONEERDE INWONERS DRIEWEGEN SPITTEN ZELF FUNDERING DORPSHUIS Spinoza VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NEDERLANDSE DESKUNDIGEN IN TERN EU ZEN SCHADELIJKE GEVOLGEN OP LANGE TERMIJN ZO MOGELIJK VOORKOMEN Hoewel te toepassing van chemi sche bestrijdingsmiddelen in land en tuinbouw zonder twijfel geva ren oplevert voor mens, die; en plant, is het mogelijk de bezwaren die aan het gebruik er van kleven, tot een uiterst minimum te beper ken door een verantwoord gebruik en een doordachte keus van de middelen. Dit vormde de kern van de beschouwingen, die vier Neder landse deskundigen gisteren hiel den op de gezamenlijke voorlich tingsdag van de Zeeuws-Vlaamse landbouwstudieclubs en het rijks- landbouwconsulentschap in Ter- neuzen. Een voorlichtingsdag, die in het ken stond van de gevolgen van het gebruik van chemische bestrijdings middelen in de landbouw. Het was voor het eerst in Nederland dat dit onderwerp voor een gehoor van niet wetenschappelijk geschoolden werd behandeld. Een experiment dus, dat gezien de zeer grote belangstelling, bijzonder geslaagd mag heten. De vier deskundigen professor dr. M. F. Mörzer Bruijns, directeur van het rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het na tuurbehoud, drs. S. L. de Wit, hoofd van de afdeling residueonderzoek pesticiden van het rijksinstituut voor de volksgezondheid, ir. M. Heuver van het rijkslandbouwconsulentschap voor plantenziekten en ir. H. J. de Bruin, de rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten hadden in hun be toog een aantal richtlijnen verwerkt voor een zo verantwoord mogelijke toepassing van de bestrijdingsmidde len. Centraal stelden zij, dat de toe passing gebonden moet zijn aan stren ge regels, waarin de in september jl. van kracht geworden nieuwe bestrij dingsmiddelenwet reeds voor een be langrijk deel voorziet. Een gebruik van selectieve, niet persistente mid delen met een zo kort mogelijke wer kingsduur en zo gering mogelijke ne venwerkingen werd door elk van hen met kracht voorgestaan. Harmonische bestrijding Prof. dr. Mörzer Bruijns bepleitte met nadruk een harmonische bestrij ding van ziekten en plagen, waarbü een compromis moet worden gevon den tussen natuurlijke methoden (cul tuurverbetering, selectie van gewas sen, inzetten van parasieten en ande re biologische middelen) en het ge bruik van chemicaliën. Het gebruik van de laatste leidt in bijna alle ge vallen tot ongewenste nevenverschijn selen, waarvan vele slechts na lange tijd aan het licht komen. Bij een natuurlijke bestrijding wordt gebruik gemaakt van de vijanden, die Belangrijk bericht Castella brengt nu gouden munten binnen ieders bereik! Castella heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten opdracht gegeven tot het slaan van zes 18 karaats gouden munten met beel tenissen van Prinsessen uit het Huis van Oranje. Deze waarde volle gouden munten zullen be schikbaar worden gesteld tegen een bepaald aantal Castella kopjes en voor een prijs, die zeer belang rijk lager is dan men voor der gelijke munten gewoonlijk moet betalen. Bewaar dus vanaf van daag uw Castella kopjes hiervoor. Het is ook mogelijk te sparen voor een collectie kwaliteitstextiel, die mooier is dan ooit. Nadere mede delingen volgen binnenkort! Het 'een-en-dertigen' spel en alle andere Castella spaarkaarten komen hiermede te vervallen. De spaarkaart die u nu aan het volplakken bent, kunt u tot uiterlijk 1 februari 1965 nog inwisselen. ieder levend wezen in de natuur heeft. .Alleen zo is het mogelijk ook op lan ge termijn een verantwoorde bestrij ding te verzekeren" betoogde prof. Mörzer Bruijns, die beklemtoonde ,,dat men niet alleen oog moet heb ben voor directe voordelen, maar ook eens aan de toekomst moet denken' Zijn causerie, die hij met tal van voorbeelden toelichtte, besloot prof. Mörzer Bruijns met het for muleren van een aantal wensen: gebruik van selectieve, niet persis tente middelen, alleen lokale toe passing van bestrijdingsmiddelen, beter onderzoek van de nevenwer kingen van chemische middelen en een snelle ontwikkeling van de har monische bestrijding. Drs. De Wit constateerde in een leiding op zijn betoog over de toepas sing van bestrijdingsmiddelen uit een oogpunt van volksgezondheid, dat de bestrijdingsmiddelen vaste bestand delen van ons voedsel zijn geworden: ,,bij iedere hap of slok nippen we aan de giftige cocktail der chemie". Hij benadrukte dat de voornaamste gevaren schuilen in de chronische gif tigheid van de toegepaste bestrij dingsmiddelen Ten aanzien hiervan gaf hij een overzicht van de bepaling van de residuetolerantie, de rest die op of in de produkten bij consumptie aanwezig mag zijn. De heer De Wit deed tot slot een beroep op de telers niet alleen een goed uiterlijk van het produkt na te streven, maar ook op een voor de consument verantwoorde wijze chemische middelen toe te pas sen. In een betoog over de toelating en het gebruik van bestrijdingsmidde len gaf ir. Heuver een inzicht in de onderzoekingen die het vrijgeven van een nieuw middel voorafgaan. Hij haakte daarbij aan bij de nieu we wettelijke bepalingen ten aan zien van het gebruik, de verkoop en de toepassing van de middelen. Ook hij deed zijn inleiding verge zeld gaan van de waarschuwing: spuit alleen als dat nodig is, een raad die vele malen terugkeerde Ontwerp-akkoord voor de uitwisseling kerndeskundigen met de Sowiet-Unie Een delegatie van Sowjetdeskundigen op atoomgebied heeft gisteren een be zoek van tien dagen aan Nederland en België afgesloten met de bespreking vani een ontwerp-akkoord voor uitwisseling van deskundigen met het R.C.N. (Reac tor Centrum Nederland) en het Belgi sche commissariaat voor atoomenergie. De leider der Sovvjetdelegatie, de heer I. D. Morogow. vice-voorzitter van de Sow- jet-staa'scommissïe voor vreedzaam ge bruik var, kernenergie, verklaarde op een persconfrentie. "dat men overeen stemming over de inhoud van het ont werp had bereikt. Naar verluidt waren de Nederlandse en Belgische gastheren uiteraard niet ge machtigd zoals de Russen die het ontwerp kant en klaar uit Moskou met zich meebrachten het akkoord met een ook te tekenen. Men venvacht dat de ondertekening in februari zal geschie den, als Nederlandse en Belgische des kundigen een tegenbezoek aan Moskou gaan brengen. ■Spionagecomplot in India ontdekt In Nieuw Delhi zijn deze weck zeven personen aangehouden onder verdenking van spionage, zo heeft minister van bin nenlands zaken Nanda gisterochtend in het. parlement meegedeeld. De minister voegde er aan toe dat de verdachten ge heime inlichtingen hadden verstrekt aan functionarissen van zekere diplomatieke missies in de Indiase hoofdstad. Volgens sommige kranten waren inlich tingen verstrekt aan een militaire atta che van de hoge commissie van Pakistan. Deze berichten waren echter door de commissie formeel tegengesproken. Ir. De Bruin gaf tot slot een aantal wenken voor een juiste toepassing van de chemische middelen. Hij toon de zich daarbij een fervent tegenstan der van „massale acties" om een bepaald insekt te verdelgen. „We moeten de natuur tegemoettreden' betoogde ir. De Bruin, die zei er van overtuigd te zijn dat de natuur feller reageert naarmate men hem sneller bestrijdt. Hij bepleitte een zo gering mogelijk gebruik van middelen met lange werkingsduur. „Zo mogelijk vervangen door kortwerkende midde len", adviseerde hij terwijl hij tevens wees op een juiste concentratie („nooit te hevig spuiten"). Hij be sloot zijn betoog met het bepleiten van een bespuiting die aansluit op preventieve maatregelen van andere aard, waardoor de bespuiting het ka rakter krijgt van een „correctie". De betogen werden gevolgd door een geanimeerde discussie. De leiding van de dag berustte bij de voorzitter van de landbouwstudieclubs, de heer A. Ramondt. De rijkslandbouwconsu lent in Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. L. T. J. M. de Wit. had 's morgens het aan de orde gestelde onderwerp in het kort ingeleid. Bel-O-Fast in pasteltinten. Ook in unl wit met boordmodel rondo of punt. Tricotnylon in uni en streepdessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st.^eCnü 19.75 Philips breidt uit in Stadskanaal De afdeling van het Phihpsbcdrijf ln Stadskanaal, waar glazen ballonm-n vun beeldbuizen worden vervaardigd. zal worden uitgebreid met een nuttig vloer oppervlak van 5500 vlerkante meter. Dit betekent een verdubeling van de capaci teit van deze afdeling en een extra werkgelegenheid voor 150 mannen. Aandelen Berk-Beccon naar de beurs Het liet in de bedoeling aandelen In dustriële maatschappij Berk-Beccon N.V. ter beurze van Amsterdam te in troduceren. Hoe en wanneer dit zal ge schieden. is thans nog niet te zeggen. De aandelen kornen voort uit de fusie zoon rnct de N.V. Beccon In Doetin- chem. Daartoe Is de houdstermaat schappij d«- N.V. Industriële maatschap pij Berk-Beccon ln Kampen opgericht. Beide vennootschappen zullen als werk maatschappijen voortbestaan. LANGE DELFT 60-62 MIDDELBURG LANGE ZELKE 22 VLISSINGEN Op aanvrage bezoeken wy U gaarne. VERDERE CONCENTRATIE IN DAGBLADWERELD Landelijke en regionale pers blijven van elkaar onafhankelijk De besturen van de N.V. Verenigd Bezit van Aandelen N.V. Druk kerij de Spaarnestad te Haarlem en de Centrale Beleggingsmaat schappij „Cebema" N.V. te 's-Her- togenbosch delen mede dat zij voornemens zijn te komen tot een nauwe samenwerking. Zoals be kend bewegen beide groepen zich op het gebied van het uitgeven en drukken van tijdschriften, dagbla den en boeken. Beide besturen zijn na diepgaand be raad tot de conclusie gekomen dat samengaan voor de continuïteit en de ontwikkeling op lange termijn van hun vrijwel gelijkwaardige onderne mingen van wezenlijk belang is. In de eerstvolgende jaren immers zal voor deze ondernemingen afzonderlijk de kwetsbaarheid toenemen onder meer als gevolg van inkomstender ving door de te verwachten reclame in de televisie. Bovendien moet re kening worden gehouden met concur rentie van buitenlandse uitgeverijen met een in Nederland ongekende be-! drijfsgrootte. Door een betere risico spreiding en een groter financieel weerstandsvermogen zullen de groe pen te zamen hiertegen beter be stand zijn dan ieder voor zich. afhankelijk van elkaar blijven en hun bestaande redactionele zelf standigheid behouden. Het ligt in de bedoeling dat de sa menwerking geëffectueerd wordt in een vennootschap waarin de N.V. Verenigd Bezit van Aandelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad en de Cen trale Beleggingsmaatschappij „Cebe ma'' ttif Het opperbevel van de Noorse lucht macht heeft gisteren bekendgemaakt dat een kapitein van de luchtmacht, die verdacht wordt van spionage voor een vreemde mogendheid, op 2 december is gearresteerd. Van welingelichte zijde werd gezegd dat verondersteld wordt dat de betrokken vreemde mogendheid de Sowjet-Unie is. In de mededeling van het opperbevel van de Noorse luchtmacht werd nog ge zegd, voorzover thans kan worden na gegaan, de zaak niet van ernstige aard schijnt te zijn. In officiële kringen sprak men een kran- tebericht tegen dat de kwestie in mili taire kringen ernstig wordt opgevat en v v dat de activiteit van de kapitein de 00r J J5 Noorse defensie en de samenwerking in dee nemen. Deze vennootschap zal de rie n a v.O. mogelijk had geschaad bestaande werkmaatschappijen. die uit welingelicht» bron werd vernomen als zelfstandige eenheden zullen blij-|(iai <ie kapitein van de luchtmacht ven voortbestaan, overkoepelen. De basis Rygge. ten zuiden van Oslo naam van deze vennootschap zal een „nogal pr waarschijnlijk luiden: Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven N.V. (V.N.U.). De vennootschap zal geves tigd z.ijn te Amsterdam. Newyorkse beurs Dc noteringen der op de Newyorkse effectenbeurs verhandelde aandelen zijn donderdag opnieuw Iets opgelopen bij gematigde handel Kr waren enige winstnemingen legen het einde van de dag, maar het effect hiervan werd over het algemeen onder vangen. Chrysler werd een punt hoger genoteerd, maar General Motors en Ford moesten genoegen nemen met een fractionele stijging. Staaiwaarden waren vaster dan op vele andere dagen en Lu kens, U.S. Steel, Voungstown Sheet en Jones and Laughlin gaven de toon aan. Du Pont en Union Carbide liepen op. De omzet was 4.85U.000 aandelen. In totaal werden 1357 fondsen verhan deld. waarvan 704 hoger en 370 lager werden genoteerd. De omzet van de American exchange was 1.530.000 aan delen. Met de omzet in obligaties was 8.200.000 dollar gemoeid. In AKU ging, evenals gisteren, niets om. Philips elec.. Royal Dutch-Shell en Unilever noteerden respectievelijk 42Kt (onveranderd), 447. (eveneens onveranderd) en 19r»19"-. GOEDE VERWACHTINGEN BIJ DE H.B.Ü. De resultaten over bet eerste kwartaal Met betrekking tot de gang van zaken in van het lopende boekjaar van de Hol- N.V. Hero Conserven Breda in 1964 deelt landsche Bank-U'nïe N.V. liggen niet de directie onder meer mede. onbelangrijk boven het gemiddelde der Het laa: zich aanzien dat het totale be- resultaten van de kwartalen in het af- dnjfsreaultaat met ten achter zal blty- gelopen boekjaar. ven bij dat van 1963. Het is moeilijk om voorspellingen te doen ten aanzien van de te verwachten resul taten over het gehele lopende boekjaarJ Dit kan echter wel gezegd worden: het. ziet er goed uit, we zijn vol goede moed. en als we ons baseren op het eerste - - kwartaal, dan ziet het er zelfs zeer goed De raad van bestuur van de N.V. Ko- uit. Dit geldt ook voor de kantoren inlninkjyke Metaalwarenfabrieken v, h. Nederland. Hun resultaten liggen gunsti- -I- N. Daalderop en Zonen deelt mede: gjr dan die over het vorige boekjaar. I in de eerste 11 maanden van 1964 kon- lt heeft de hoofddirectie meegedeeld I den produktie en omzet met circa 20 in de jaarvergadering. 1 procent worden verhoogd bij een stijging Zoals een der aandeelhouders opmerkte va» de gemiddelde personeelsbezetting ls de H.B.U., die in 1933 begon met een! met rond 5 procent Door deze belangrij- balansstelling van 37Vè min. uitge- ke verhoging van de produktie werd groeid tot een grote internationale bank, bereikt, dat de in 1964 opgetreden ster- en i.; de balanstelling in 31 jaar dertig- ke kostenstijging volledig zal worden maal gegroeid. Het kapitaal nam toe I goedgemaaktDe orderpositie is zeer van 6 miljoen tot 40 miljoen, de I bevredigend, open reserves stegen van 3 miljoen tot 38 miljoen. Aandeelhouders ontvangen thans voor de 14e maal een dividend van 12'A procent, in totaal in 31 jaar 279 procent of gemiddeld 9 procent. Een re-1 sultaat dat, volgens deze aandeelhouder,! zeker tot tevredenheid stemt. Her o Daalderop ving de kostenstijging op DIVIDENDEN een „nogal praterige, dorstige ziel" is. Dividend NEDERLANDSE OVERZEE BANK j Aan de op 28 januari 1965 te houden algemene vergadering van aandeelhou-1 ders van de Nederlandse Overzee Bank N.V. zal worden voorgesteld het divl- dend over het boekjaar lopend van 1 Op het bureau van de Oostenrijkse voet- oktober 1963 tot en met 30 september halbond is er donderdagavond een schok 1964 vast te stellen op 11 pet v. j. 10 van vreugde gegaan door de D.W.S.- pct). afvaardiging. U'it de zilveren bokaal. B1LLITOX waarin de Tootjes waren geschud voor De directie van de N.V. Billiton .Maat- de kwartfinales van de Europese voet schappij, daartoe gemachtigd door de balbeker voor landskampioenen, viste de raad van commissarissen, maakt be- president van de Europese Voetbal T.'nie kend, dat over 1964 een interimdividend (U.E.F.A.) de Zwitser Gustav wieder- werd vastgesteld van 12*2 ri- op aande- kehr, twee witte papiertjes met de na- len eerste rubriek en 7Ik Ie'op aandelen men van D.W'.S.-Amsterdam Onafhankelijk In de dagbladensector zullen de landelijke en de regionale pers on- Driewegen is donderdagmorgen gestart met de bouio van zijn nieuwe dorpshuis. Het. begin van de funderingen voor het gebouw ia uitgegraven op het sportveld, waar het in de toekomst ook ge bruikt zal kunnen worden als kleedlokaal. Het waren donderdag niet de mannen van aannemer P. de Munck, die achter de spaden stonden. NeeDriewegen begint de realisatie van een tien jaar oud plan zelf: met eigen mensen, le den van verschillende verenigin gen en andere inwoners, werd de aanzet voor het dorpshuis gegra ven. Op die mattier voegde men nog een bijdrage toe aan de resul taten van de actie onder de inwo ners van het Zuidbevelandse dorp, die 1/500 in het laatje bracht voor de bouw. Want praktisch heel Driewegen heeft zich ingezet om een dorpshuis rijk te worden. Nu wilde men ook de voldoening heb ben de bouw zelf te beginnen. Vandaar, dat donderdag een groepje inwoners aan het graven was, dat er aan het eind van de week geen loon voor trekt. Vijf man waren het, die eerste dag. Zaterdagmorgen zullen er vijftien tot twintig inwoners op het sport terrein aan het werk zijn. Aanne mer De Munck zet zijn mannen met plezier een paar dagen later „aan de boute". En dat is dan zijn bijdrage als inwoner van Driewe gen aan de uitvoering van het dorpshuis.... Dat het vrijwilligers waren en geen beroepsbouuwakkei-s, die zich met het graven vcm de f unde ringen belasten, bleek donderdag morgen ook, toen onze fotograaf om kwart voor twaalf arriveerde: toen was het bouwterrein leeg. (Foto P.Z.C.) In aansluiting hierop deelt de directie van de N.V. Drukkerij De Spaarne stad te Haarlem mede dat zij op de aanstaande jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders zal voorstellen over het boekjaar 1964 overeenkomstig de uitkering over 1963 een dividend uit te keren van 14 pet in contanten en van 10 pet be lastingvrij in aandelen ten laste van de agioreserve. Voorts ligt het in de bedoeling het dan resterende gedeelte van de agioreserve om te zetten in gewone aandelen en dit zodanig met een stockuitkering aan te vullen dat het aandelenkapitaal nog met 40 pet nominaal kan worden verhoogd. Het geplaatste gewone aandelenkapi taal van de N.V. Drukkerij De Spaar nestad zal hierna bedragen 6.600.000 terwijl het 7 pet preferente aandelen kapitaal ongewijzigd 1.500.000 zal bedragen. Het kapitaal van de N.V. Verenigd Bezit van Aandelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad zal dien overeenkomstig worden verhoogd. Het te plaatsen gewone aandelenkapi taal van de V.N.U. zal op grond hier van gaan bedragen 13.200.000 en het te plaatsen 7 pet preferente aande lenkapitaal 3.000.000 bij een maat schappelijk kapitaal van respectieve lijk 47.000.000 en 3.000.000. Ten aanzien van de toekomstige divi dendpolitiek van de Verenigde Neder-; landse Uitgeversbedrijven N.V. wordt gestreefd naar een dividend van ten minste 16 pet resp. 7 pet van het ver grote aandelenkapitaal. tweede rubriek (onv.). I Te Amsterdam is gisteren mevrouw W. S. S. van der Feen-van Ben- them bij haar afscheid als conser vatrice van het Zoölogisch Museum te Amsterdam benoemd tot ere doctor in de natuurwetenschappen. Mevrouw Van der F een, die fami liebanden heeft met Zeeland, zal zich in Domburg vestigen. N 1964 AANLEG VAN 96.000 NIEUWE TELEFOn»" ^SLUITINGEN (Van onze parlementaire redacteur). Minister Van Aarsten van verkeer en waterstaat verwacht, dat in 1964 96.000 tot 97.000 nieuwe telefoonaansluitingen tot stand zullen komen tegen 84.000 tot 85.000 in 1963. De minister zei dit gis teren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van de P.T.T. en de Rijkspostspaarbank. Wat de draadomroep betreft, deelde delgesteunde"rebeUen,"aldM°teri<£ten"diè minister mede dat dit onderdeel van het gisteren LeopoJdstad hebben bereikt, bedrijf in de afgelopen jaren sterk ver- Volgens de berichten is de stad Paulis. hesgeveno is geweest en dat dit verlies ten noordoosten van Stanlevstad, thans ook du jaar verder is opgelopen. Na 1120 g0ed als ingesloten dcior rebellen- toen een geringe ta-1 strijdkrachten die in aantal het gami- 47 blanke huurlingen en 200 Hongaarse Vasas Gyoer. Het lot had beslist en de Nederlandse kampioenen precies gekregen waarop zij gehoopt hadden. Er heerste dan ook vreugde bij de D W.S.-spelers en trainer Frank Lesley Talbot, aie juist op het moment dat de loting plaats vond aan de Jan van Ga lenstraat met de dagelijkse training be zig waren. Toen zij na afloop van de training het goede nieuws hoorden ging er een kreet van plezier op. „Beter had den wij het niet kunnen wensen, wat een geluk, op naar de volgende ronde" dat waren zo de uitingen van de spelers. Frank Talbot wist niet veel van dit provinciale Hongaarse team, dat v teams elkaar maar eenmaal ontmoeten. „Het enige wat ik weet is dat de be roemde ex-international Hïdegkuti trai ner is van deze ploeg en dan begrijp je wel dat deze man er'heus wel wat van kan maken", zei de D.W.S.-trainer, die het uitermate gunstig vond en blij was dat de eerste wedstrijd in Amsterdam zou worden gespeeld. Zo gelukkig als onze Nederlandse voet ballers zijn. zo ongelukkig die in Span je en Portugal, wam met Benfica en Real Madrid komen in de kwartfinales van de Europese beker twee clubs met grote tradities tussen de krijtlijnen. De loting ziet er ais volgt uit: D.W.S. AmsterdamVasas Gyoer (Hon garije i: Inter Milaan (Italië)Glasgow- Rangers (Schotland-: F. C. Keulen Du itsland Liverpool Engeland Benfica «Portugal Real Madrid i Spanje). De loting voor de Europese beker voor bekerwinnaars luid;Lausanne of Sla- via SofiaWest Ham United: Cardiff City of Sporting LissabonReal Sara- Eossa; F. C. TorinoDynamo Agram; egia WarschauMünchen 1960. FELLE STRIJD IN KONGO Kongolese juli van dit jaai riefsverhoging werd ingevoerd, heeft de draadomroep 17.000 abonnees verloren. Uit dit alles trok de minister de con clusie, aal de draadomroep geen renda bele zaak is en dat het niet verantwoord is hiermede door te gaan. Dit betekent echlei niet. dat de draadomroep rigo- reus zal worden geliquideerd. In de eer ste plaats zullen alleen die netten, die Kongoles soldaten verre overtreffen. Na de aanvallen van zaterdag en zon dag op Paulis. waarbij 13 soldaten sneu-, velden en 99 anderen werden gewond, zijn de rebellen woensdag opnieuw in hel offensief gegaan tegen de stad. Zij maakten hierbij gebruik van twee pant- serwagi vernieuwt, moeten worden, met een op-;Het is nog niet bekend ot een afdeling1 zeggingstermijn van een jaar verdwlj-,huurlmger. er in is geslaagd de stad Ba nen. Bepaalde delen van het land zullen nalia. ot, 129 kilometer ten noorden van dus rog vrij langdurig van de draadom- Stanlevstad te bereiken om de gijzelaars I 5811' T' V"r~ 1,1 Britrcn cn ccn aantal Belgen te mooten (f.v.d.a.) had een tweetal moties bevrijden ingediena In de eerste motie werd ge- stroomafwaarts langs de rivier de Kon- constateerd, dat de vraag naar telefoon- 20. ter. zuiden van Stanlevstad, wisten aansluitingen voortdurend stflgt maar de rebellen met kanonvuur" een konvooi dat Produktie ervan daalt. Daarom ;van het nationale leger tot terugkeer wordt de regering uitgenodigd een meer«-- *- -> jarenplan voor aansluitin feu. Isa de mededelingen ter, schrapte woorden over tweede motie ng uitgenodigd een meer- naar Boemba te dwingen. Het konvooi aansluitingen op te stel- was op weg naar Stanlevstad. iedehngen van de minis- de heer Vermooten de dalende produktie. De de heer Vermooten ing haar besluit tot geleidelijke liquidatie van de draadom roep nog een jaar aan te houden. Minister Van Aartsen had verder mede gedeeld, dat de P.T.T. een plan heeft op gesteld om het aantal telefoonaansluitin gen, dat nu 2,4 miljoen bedraagt, in 1972 op te voeren tot 2,6 miljoen. Dit plan is aan de minister van financiën voorge legd en het overleg hierover is nog gaan de. De minister vond de telefoonmotie de heer Vermooten daarom niet no- Journalisten in Italië staken De federatie van Italiaanse journalisten heeft een staking van onbepaalde duur uitgeroepen, die geldt voor alle hij haar aangesloten journalisten in het hele land. De staking begint vanmorgen Men wil op deze manier een hoger salaris en be tere arbeidsvoorwaarden voor de jour nalisten zien te krijgen. De vorige week zijn he 11 000 journalisten die Italië rijk is, een staking van een week begonnen. Deze wero echter na drie dagen opge schort in verband met de hervatting van het overleg met de uitgevers. De t.v.-kijkers hebben de afgelo pen week naar drie Nederlandse stukken kunnen kijken: een onge kende weelde. Na „De opgaande zon" van Heijermans en de één- akter van Keuls ter gelegenheid van de vieringen van het tienjarig Statuut kon men gisteravond kij ken naar „Spinoza" van Dimïtr. Frenkel Frank. De toneelgroep „Studio" is in hei begin van deze zomer ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan met dit stuk langs alle provinciesteden ge weest. Wij hebben dit stuk in Mid delburg ook gezien en bij de aan kondiging. dat ..Spinoza" oo het scherm zou verschijnen varen wij enigszins bevreesd, dat deze voorstelling een teleurstelling zou zijn. Een teleurstelling in die zin dat het ontbreken van de kleuren van kostuums en decors er. het „theater", dat zo'n belangrijke plaats bij dit stuk inneemt, te vee! afbreuk zou doen aan de t.v.- bewerking. Niets was mmdei waar. Dimïtri Frenkel Frank heeft dit stuk zelf voor het scherm bewerkt. Hij heeft ver schillende scènes geschrap*. an dere scènes verplaatst, het tempo versnelt. Zodoende viel het be zwaar weg. dat wij tegen de uit voering in Middelburg hadden Het starre statische stuk veran derde op het scherm in een naar een climax voerend toneelspel, dat ook de spelers alle gelegenheid gaf de tekst ten volle te doen ont plooien Dimitri Frenkel Frank kennen velen waarschijnlijk van zijn op treden in „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hij blijkt niet alleen een scherp satiricus te zhn, ook als toneelschrijver heeft nij heel wat in zijn mars. Frenkel Frank is een, zoals men dat noemt „denkertje". Hij graaft in de beweegredenen, die de mens tot zijn handelingen drijft. Hij wil weten, wat de achtergronden zijn. Zo ook in „Spinoza", waarin de jonge Spinoza en de oude Renmbrandt met elkaar worden geconfronteerd. Of het spel in dit opzicht historisch juist is, is niet belangrijk. Frenkel Frank laat de twee mannen met elkaar in botsing komen en juist tijdens hun discussies brengt de schrijver de toeschouwer in kennis van bei der ideeën. Rembrandt werd gespeeld door Wim van den Brink. Niet voor niets noemen we hem als eerste. Wat deze acteur van deze rol heeft gemaakt, is ongelofelijk. Velen zullen net niet eens zijn met de uitbeelding van Rem brandt als een lompe, vloekende bohémien. Dc schrgver echter heeft het zo bedoeld en Wim van den Brink heeft de rol op een juiste manier gestalte gegeven. Hij kreeg daarbij evenwichtig te genspel van Henk van Ulsen. die zich al meermalen heeft doen kennen als een t.v.-acteur bij uit stek Ook in deze rol kwam dat tot uiting. Hij maakte van de by- zonder moeilijke Spinoza een creatie, die men niet licht zal ver geten. Johan Kaart was oorg voor een kostelgke rabbi, Ab Abspoel een streng magistraat. Jonan Ad miraal tekende voor een Beftige leerling van de rabbi. Elsje Scher- jon, die al verrastte in „De op gaande zon" was ook in au stuk uitmuntend als Hendrikje Stof fels. Marlies van Alcmaer en Let- ty Oosthoek speelden niet over tuigend, maar wel geroutineerd de Italiaanse gravin en net Pool se meisle. Rest nog te vermelden, de vakkundige regie van Peter Oosthoek, de jonge veelbelovende regisseur van „Studio", die wtj in Zeeland hebben leren kennen als regisseur van .Viooltjes", A. V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9