Sfeer in betrekkingen tussen V.S. en Frankrijk is wat verbeterd Voor 3 miljoen schade bij brand in Someren Met ingrijpen werd gewacht op het verstrijken van ,ultimatllm, gessellim neem 'ïi. echte vad oupe geNevï? BH MAATREGELEN TER BEVORDERING VAN DE VAKANTIESPREIDING ter Noodlottig schot in Boxtel nog steeds mysterie F rans-Amerikaanse samenwerking op kernniveau Na afsluiting van het vooronderzoek volgt stafproces Leidse universiteit is bezorgd over het overheidsbeleid Faillissement van Arch aangevraagd Engelse fotograaf maakte beste plaat World Press Photo" VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 PROVINOJALB ZEEUWSS COORAJtT Na N.A.V.O.-conferentie MAAR FRANS-DUITSE VERHOUDING IS ER NIET BETER OP GEWORDEN De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, de Italiaan Brosio, heeft gis termiddag na afloop van de minis tersconferentie van de Noordat lantische raad gezegd, het zeer be langrijk te achten dat de ministers alle netelige problemen binnen de verdragsorganisatie hebben be sproken. Hij juichte dit toe en zei dat een dergelijke conferentie geen academisch debat moet worden. In conferentiekringen heeft de indruk dat tijdens de besprekingen in de con ferentie en ook daarbuiten de sfeer in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk wat Ls verbeterd. Maar de verhouding tussen de Duitse bondsrepubliek en Frankrijk is er niet beter op geworden, als gevolg van een verklaring van Duitse zijde, waarin zou worden gesuggereerd dat Frankrijk de stappen van de bonds regering om tot een hereniging van Duitsland te komen afremt. Nucleaire integratie Over de intensieve bespreking van het probleem van nucleaire integratie wordt in het slotcommuniqué alleen gezegd dat de ministers de proble men van het bondgenootschap op het terrein van de conventionele en van de nucleaire wapens hebben bestu deerd en dat de gedachtenwisseling daarover zal worden voortgezet. De Prof. dr. Koksma overleden Woensdagnacht is te zijnen huize in Amsterdam plotseling aan een hart verlamming overleden prof. dr. J. F Koksma, hoogleraar in de wiskunde aan de vrije universiteit. Prof. dr. Koksrna werd op 23 april 1904 te Heerenveen geboren. Sedert 1950 was hij lid van de Konink lijke Nederlandse Akademie van We tenschappen. Prof. Koksma heeft een rol gespeeld in de Fryske Akademy. Ruim vier jaar geleden is prof. Koks ma lange tijd ziek geweest. Na zijn herstel heeft hij de meeste van zijn nevenwerkzaamheden afgestoten en zich nagenoeg geheel gewijd aan zijn werk voor de vrije universiteit waarin hij een betekenisvolle en stimulerende figuur is geweest. Van zijn hand zijn verscheidene publikaties verschenen. HWS P™ Cl. ROEM vraag of er een multilaterale atoom strijdmacht of een Atlantische atoom strijdmacht moet komen speelt op de conferentie een grotere rol dan men van tevoren had verwacht. Toch mag men volgens de secreta ris-generaal Brosio niet stellen dat de besprekingen over deze proble matiek alle andere gesprekken in de schaduw stelt. De vijftien mi nisters willen vermijden dat meer landen de beschikking over kern wapens krijgen. De delegaties van de NAVO-landen hebben verder in hun slotcommuniqué over de verhouding tussen oost en west gezegd, dat de grondoorzaak van de internationale spanning zal blijven bestaan zolang het doel van de communistische landen blijft hun stelsel uit te breiden over de gehele wereld. De ministers zijn van oordeel, aldus het communiqué dat de huidige ontwikkeling in de Sowjet-Unie en communistisch-China onzekerheid in de wereld heeft vergroot. KERKBOUWACTIE NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND. De Nederlandse Protestantenbond, eer open geloofsgemeenschap voor kerk leden en voor niet-kerkelijken, dankt allen die een bijdrage zonden! Uw gezamenlijke hulp resulteert tot toe in een bedrag dat ruim een ton te boven gaat en nog dagelijks komen bij dragen binnen. Dat geeft perspectief. Perspectief voor die plaatsen waar men bouwplannen heeft. Dat zijn er vele. Is uw bijdrage er al bij Meer bijdragen, meer mogelijkheden tot bouwen Het gironummer blijft: 600300 t.n.v. KERKBOUWFONDS NED. PROTESTANTENBOND. Nieuwe Gracht 27. UTRECHT. BESLISSINGEN VAN REGERING Voorlichting Schoolvakanties beginnen 1 juli in 1966 De regering heeft enige beslissin gen genomen, welke op korte en op iets langere termijn spreiding van de vakanties kunnen bevorde ren. Zij zijn van drieërlei aard en hebben respectievelijk betrekking op de voorlichting, het onderwijs en de bedrijfsvakanties. Deze beslissingen zyn grotendeels overeenstemming met de voorstellen, welke de Sociaal-Economische Raad heeft neergelegd in zjjn advies dat de raad op verzoek van de regering over het vraagstuk van de vakantiespreiding heeft uitgebracht. Hieronder volgt een overzicht van de Het is nog steeds niet bekend, waan het schot is afgevuurd, dat de jarige J. Olislagers uit Boxtel in de nacht van maandag op dinsdag het leven heeft gekost. De hoofdagent, uit wiens dienstpistool het schot is afge vuurd, is nog steeds niet in staat een samenhangende verklaring af te leg- pen. De officier van justitie, mr. J. Brui gom uit 's-Hertogenbosch, onder wiens leiding het onderzoek staat, heeft ook weinig houvast aan de verklaringen van de jachtopziener Schuurmans, die in het gezelschap van de hoofdagent was, daar de jachtopziener met zijn rug naar de hoofdagent zat, toen de ze het schot loste. Men heeft reeds getracht het incident te reconstrueren maar de betrokken hoofdagent was niet in staat hieraan mede te werken De patroonhuls, die men voor een juiste reconstructie van het gebeur de nodig heeft, is nog steeds onvind baar. De weduwe van de heer Oli slagers is door de dood van haar man zo geschokt, dat zij zich onder dok tersbehandeling heeft moeten stellen. Zij is in verwachting. De heer K. Voorboom, die samen met de heer Olislagers op jacht was, is naar fami lie elders vertrokken om op verhaal te komen. Definitief vrijspraak in de Belgische „rookpotaffaire" Sitein en een sergeant, die eachuldigd de dood van drie dienstplich- ONM1SBAAR. James Bishop, een 82- jarige stoomwalschauffeur uit Gran tham in Engeland, is voor de zeventien de keer met pensioen gegaan, maar hit verwacht dat z(jn baas hem weer zal terugroepen zoals de zestien vorige ke ren. „Om een goede stoomwalschauf feur te worden neb je jaren nodig en jongelui van om en nabij de vtjftig we ten gewoon niet hoe ze er mee om moe ten gaan", zegt Bishop. WAARSCHUWING. Inspecteur George Twist van de verkeerspolitie van Bristol in Engeland wil dat mensen die met Kerstmis naar feestjes gaan en na af loop moeten chaufferen, een Kaartje omhangen met het opschrift „ik lrink niet want ik moet rijden", zodat vrolijke feestvierders niet zullen aandringen dat ze er nog eentje nemen. aangetekend. De hogere krijgsraad zegt in de motive ring van het vonnis, dat de beschuldig den geen nalatigheid of gebrek aan voor zorgen kar. worden gemaakt omdat de meeste officieren van oordeel waren, dat het gebruik van de rookpott.en geen ge vaar opleverde. De drie miliciens kwamen om het leven bij een oefening^ waarbij rookpotten wer den gebruikt. De rookontwikkeling ver oorzaakte in een riool, waar de soldaten doorheen moesten kruipen, dodelijk let sel aan de ademhalingsorganen. Tien militairen moesten een langdurige ge neeskundige behandeling ondergaan. Kamerlid vraagt jaarlijkse viering van bevrijding Minister-president Marijnen heeft gis teren in de Tweede Kamer zich be reid verklaard te overwegen of niet meer aandacht kan worden geschon ken aan de bevrijding buiten de na tionale herdenking, die om de vijf jaar plaats heeft. Mr. Marijnen zei dit ty- dens de behandeling van de begroting van algemene zaken in antwoord op een vraag van de heer J. H. Schcps 'P.v.d.a.i. die er op had aangedron gen om. als de nationale herdenking in 1965 net zo aanslaat als in 19Ü0, opnieuw onder ogen te zien of we niet 'ot een jaarlijkse viering van de 5de mei kunnen komen. De minister-pre sident was het met de heer Scheps eens, dat een periode van vijf jaar wel wat te lang is. De heer Scheps had verder de hoop uitgesproken, dat als in de toekomst, zoals in de bedo'eling ligt, een ,,dag van Europa" zou worden ingesteld, voor die dag niet de datum van 5 mei ".ai worden gekozen. De minister-pre sident beloofde zijn invloed in die richting te zullen aanwenden. De Kamer keurde de begroting zon der hoofdelijke stemming goed. De P.S.P. kreeg aantekening te hebben gestemd tegen de afdeling civiele verdedigingsvoorbereiding. Gedurende de eerstkomende jaren zal een voorlichtingscampagne worden t voerd, die gericht is op de niet aan r topseizoen gebonden vakantiegangers. Op de begroting van het ministerie van economische zaken zullen voor deze campagne subsidiebedragen worden uit getrokken. Voor het jaar 1965 zal voor ait doel 100.000 worden gereserveerd. Voor de uitvoering van de voorlichtings campagne zal de staatssecretaris van economische zaken overleg plegen met de stichting recreatie te 's-Gravenhage. Vakantie Er zal naar gestreefd worden, dat met ingang van 1966 over de gehele linie 1 juli als begindatum voor de schoolvakanties wordt aangehouden. Daarvoor is met name de medewer king van universiteiten en hogescho len van belang. Op de besturen van gemeentelijke en bijzondere scholen zal een dringend beroep worden ge daan zich aan te sluiten by de rege ling, die voor de ryksscholen zal gel den. In 1965 zal een dergelijke regeling nog niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Waar mogelnk zal echter de aanvangs datum van de schoolvakanties in 1965 op 7 juli worden gesteld. Voor twee andere aanbevelingen van de S.E.R. op het gebied van de schoolva kanties een verlenging van de school vakanties of het invoeren van een aan eengesloten schoolvakantie van Hemel vaartsdag tot en met Pinksteren ziet de regering op korte termijn geen Bedrijven Onder mededeling van de te treffen maatregelen op het gebied van de schoolvakanties heeft de regering de medewerking van de Stichting van den Arbeid Ingeroepen om zoveel mogeiyk spreiding in bedryfsvakantles te bevor deren en daarbq coördinerend op te tre den. Voorts is de stichting verzocht na te gaan of beperking kan worden betracht ten aanzien van het collectief sluiten van bedrijven, c.q. bedryfstakken en delen daarvan. Het betonning svaartuig ,Ji elf sha ven"waarmee de substituut-offi cier van justitie van Amsterdam naar het R.E.M.-eiland. voer, gefo tografeerd tegen de staalconstruc tie van het kunstmatige eiland, tij dens de actie tegen de zender. De Verenigde Staten en Frankrijk zullen in de toekomst de strategie van hun kernstrydmachten coördineren, zo is gisteren in Amerikaanse N.A.V.O.-krin- gen in Parys gezegd. De Amerikaanse minister van defensie. Robert MacNamara, en zijn Franse ambtgenoot Pierre Messmer zouden hier toe woensdag tijdens hun gesprek heb ben besloten. De samenwerking zou aan vankelijk als de Franse „force de frap pe" volgend jaar tot op zekere hoogte operationeel worden. In politieke kringen acht men de af spraak een succes voor president John son, die de verhouding tussen beide lan den weer op het oude peil wil brengen, na de verkoeling sedert de besprekin gen over het ontwerp voor de N.A.V.O.- kernvloot (M.L.F.). KANTOREN EN HOUTOPSLAG GERED Spaanderplaatfabriek door vuur verwoest Van Franse zijde zou men ook gelukkig zijn met de Amerikaanse pogingen het gesprek tussen Washington en Parys weer op gang te brengen. Generaal de Gaule zou minister Rusk echter te kennen hebben gegeven dat Frankrijk het M.L.F.-voorstel militair en politiek nutteloos en zelfs gevaarlijk van de brand wordt gezocht in het acht. feit dat metaaldeeltjes tussen J~ In de nacht van woensdag op don derdag is een felle brand uitgebro ken in Berkvense Spaanderplaat fabriek N.V. te Someren. De brandweren van Someren en As ten vielen het vuur met groot ma teriaal aan, maar de afzuiginstal latie was brandend in de fabriek gevallen waardoor veel zuurstof werd toegevoegd. Daardoor stond de fabriek in een oogwenk in lich terlaaie. De brandweerlieden konden tengevol ge van de hitte niet in de fabriek doordringen. Zij konden wel de kan toren en de grote houtopslag redden. De spaanderfabriek, machines en on geveer 1500 kubieke meter spaander plaat werden een prooi van de vlam men. De kantoren leden veel water schade. De gehele schade wordt op ongeveer drie miljoen guiden geschat. De .abriek is verzekerd. De oorzaak Officier van justitie mr. Hartsuiker (Van onze Amsterdamse redacteur) .Met de actie tegen het illegaal zen den vanaf het zogenaamde R.E.M.- eiland hebben wij gewacht tot na het verstrijken van een door mij gestelde termijn aan de betrokkenen, aan wie ik had gevraagd schriftelijk hun hou ding tegenover ons optreden kenbaar maken. Pas woensdagmorgen vroeg werd mij een klein uur voor de afloop van dat moment het ge vraagde schrijven overhandigd. Uit dit stuk bleek, dat er geen enkele vorm van medewerking viel te ver wachten een teleurstellend bericht 5, aangezien men zich dus willens wetens keerde tegen de wetgeving. Direct na de kennisname werd beslo ten de volgende ochtend tot ingrijpen 'er te gaan". Letterlijk ongeremd en zonder enige terughouding heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. dr. J. F. Hartsuiker gistermid dag verteld wat er allemaal aan de operatie vooraf is gegaan. Ook los te hij daarbij de belofte in om na afloop uitvoerig over het verloop der gebeurtenissen verslag uit te brengen. Geen wachtpost Vooraf werd nog meegedeeld, dat zo snel mogelijk een vordering tot ge rechtelijk vooronderzoek zal worden uitgebracht door het noofdstedelijk parket. Hierna volgt het dagvaarden der verdachten, waarvan gistermid dag overigens de identiteit nog niet kon worden vrijgegeven Voor de Am sterdamse rech'bank zullen zij te recht moeten staan. Tot zolang blijven de verzegelde zenders onder justitieel beslag. Het platform zelf berust ge durende die tijd onder verantwoorde lijkheid van de bezitters resp. huur ders. Er is door de politie geen wacht post op achter gelaten. De bemanning van het eiland bleef gewoon aan boord. Door de R.E.M.-raadsman mr. H. J. Sluijter is vorige week aan mr. Hart suiker meegedeeld, dat de exploita tie ier apparatuur thans berust bü de Britse onderneming High Seas Te levision in Londen. Platform en zen ders zijn volgens eerder genoemde brief het eigendom van de Explota- cion de Construciones Maritimas (Excomar) te Panama. Contact Mr. Hartsuiker was tijdens de opera tie gistermorgen zelf aanwezig in het hoofdkwartier van de marinevlieg basis Valkenburg nabij Katwijk. „Ik stond daar radio-telefonisch voortdu rend in contact met zowel de heli kopters als ook het betonnïngsvaar- tuig Delf shaven Ook op het R.E.M.- eiland zelf kon ik met onze mensen voortdurend overleg plegen". Ook ver telde mr. Hartsuiker dat er van tevo ren geen oefening of wat ook was ge houden. „Wel hebben we een aantal mogelijkheden achter de hand gehou den voor het geval de landing met die helikopters niet zou lukken. Aan boord van de „Delfshaven" bevonden zich zoals u weet manschappen van de rijkspolitie. Zij waren uitgerust met materiaal om zonodig de constructie via een der poten te beklimmen desnoods met gebruikmaking van touwladders en dergelijke. Wij waren vast besloten in ieder geval aan boord te gaan". Helikopterplan Gistermorgen vroeg besloot de ma rinecommandant van Valkenburg het helikopterplan uit te voeren hij achtte de landing technisch mo gelijk. Kapitein E. E. Gerritsen van de op Schiphol gestationeerde dienst luchtvaart der rijkspolitie zou als eerste worden neergelaten Dat is ook zo gebeurd. Hij zat gis teren naast mr. Hartsuiker tijdens de persconferentie in diens werk kamer om van zijn ervaringen te vertellen. stond ons met fotocamera's in de hand al op te wachten. Ik heb gevraagd naar de commandant en maakte me aan hem bekend: het was een Vlaam se Belg. Hij weigerde gehoor te geven aan mijn verzoek de radiozender uit te schakelen Ik heb dat vervolgens zelf gedaan na enig zoeken: radio technici hadden mij verteld waar die ongeveer moest zitten Vervolgens hebben wij de antenne gestreken. Toen kon de tweede landing wat gemakke lijk worden uitgevoerd". Volgens kapitein Gerritsen verliep na dien alles opmerkelijk vlot. P.T.T.- technici van de bijzondere radio dienst demonteerden enkele vitale derdelen der beide zenders, onder lei ding van hun chef: de heer R. J. Knobbe. Rijkspolitiepersoneel onder wierp intussen alle bemanningsleden aan een kort verhoor. Op het R.E.M.-eiland bevinden zich drie Belgen en zes Nederlanders. Vijf van hen verklaarden technici te zijn. Mr. Hartsuiker meent, dat speciaal deze personen een gerede kans ma ken zich te hebben bewogen „binnen de cirkel van strafbaarheid" hjj drukte zich nogal voorzichtig uit. „Ik weet nog niet of en wie ik ver- de- zal dagvaarden. Zowel de ge bruikers. exploitanten of eigenaars zijn te beschouwen als verdachten van een misdrijf genoemd in arti kel 20 van de telegraaf- en tele- foonwet. Zij staan bloot aan een veroordeling van maximaal zes maanden gevangenisstraf of ten hoogste vijfduizend gulden boete. Op het verbreken van de aange brachte zegels staat twee jaar". spaanders oververhit zijn geraakt door de messen van de machines. De brand werd ontdekt door P.T.T.- ambtenaren die in de nacht kabels legden. De Nederlandse en Belgische arbeiders van de fabriek zullen met de opruiming worden belast. Mogelijk zal een aantal van hen worden over geplaatst naar de aangrenzende deu- renfabriek van Berkvens. De fabriek zal zo spoedig mogelijk worden her bouwd. Het bestuur van de Leidse universiteit heeft gistermorgen in een persconferen tie ernstige bezorgdheid uitgesproken over het financieel beleid van de over heid ten aanzien van deze universiteit, voor het jaar 1965 had de universiteit een bedrag van ongeveer veertig mil joen gulden op de begroting geplaatst. Dit kwam overeen met het beleid in de voorgaande jaren, toen ook ongeveer een dergelyk bedrag ter beschikking stond. De minister heeft echter slechts een bedrag van ongeveer twintig miljoen, du» de helft van het gevraagde, toege wezen. Deze beknotting van de financiële mo gelijkheden van de universiteit betekent, dat het werk aan een deel van de bouw werken die thans in uitvoering zijn zal moeten worden gestaakt. Ongeveer drie kwart van het gevraagde bedrag was bestemd voor deze bouwwerken. De mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft dezer dagen besloten, dat met de afwerking van de reeds in uit voering zijnde bouwwerken mag worden voortgegaan, maar dat het extra geld dat hiervoor nodig is ten laste komt van de begroting 1966. Dit betekent dus. zo zei de president-curator, allerminst een oplossing van een problematiek die de essentiële grondslagen van de universi teit raakt. De thans ontstane situatie, die het uni versiteitsbestuur met grote zorg vervult, doet de vraag rijzen of onder de huidige omstandigheden het college van curato ren de mogelijkheid behoudt om een ver antwoord beleid te voeren. Men vreest zeer ernstige schade voor de weten schapsbeoefening en de opleiding van studenten. faillisementaanvrage de N.V. ingediend. De rechtbank zich over de aanvragen beraden en op 31 december uitspraak doen. De 49-jarige directeur G. J. B. en de 41-jarige adjunct-directeur der N.V., J. W, werden indertijd gearresteerd in ver band met oplichting van financierings instellingen tot een bedrag van honderd duizenden guldens. Het vermoeden bestaat, dat door huur koopcontracten winkelinventarissen vele malen werden gefinancierd, teneinde op die manier een oplossing te krijgen voor liquiditeitsmoeilijkheden. De Amster damse advocaat, mr. R. J. Polak, heeft Inmiddels een eis tot schadevergoeding van f 25.741 tegen de N.V. ingediend. Eind november werd voorlopige sur seance van betaling jegens de N.V. ver leend. De adjunct-directeur is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Het bedrag dat in totaal met de malversaties is ge moeid, kan nog niet worden vastge steld. 'Het Wereldgebeuren Om een titel [et nieuws dat de hertog van Windsor 1 de vroegere koning toward VUL voor een niet ernstige operatie in het ziekenhui* van Houston. lexas. is opgenomen, heelt üc aanuachi weer ge vestigd op de kwestie, die ze jaar gcic- den ae hele wereiü in oeroermg ui acht en in r.ngeiand een schox tev.o.guracnt die zelfs door de poiiueke «uuuuiaicn van de laatste twee jaar met weru over troffen. De berichten over üc ziekte van de 70-jarige hertog hebben in nngeiand opnieuw oiscussteo over de kwestie op gang gebracht. Hoewel in de loop der jaren vele van de oude wonden zyu ge- neeid. is het geen geheim dat hei de hertog van Windsor nog steeds uwars zit dat zijn Amerikaanse echtgenote in dertijd de titel „koninknjKe nuogncid" door dc Britse regering werd onthouden. Uit nyd daarover beeloot de hertog zich nooit in Engeland te zullen vestigen. Al 2b jaar leeft hy nu „in oailingscuap en in die periode oezocht ny zyn vauenand slechts enkele malen, tuunetyk voor een particulier bezoek en om de begrafenis sen by te wonen van zijn broer koning George VI en zyn moeder, koningin Mary. Toch is er een vry nauw contact bewaard gebleven tussen de hertog en de koninkjyke familie. Deze week ont ving hy in het ziekenhuis bloemen van koningin Elizabeth en van zijn zuster, de prinses Royal, terwijl de nertog van Gloucester, zijn enige nog in leven zijn de broer, hem in een teiegram beter schap toewenste. Zevenug jaar ls de hertog nu en hoe wei hij afgezien van de operatie die hij nu moest ondergaan zeiden ziek is. kan men toch wel zeggen dat hij de beste jaren van zijn leven achter zich heeft. In Engeland ook aan het hof zijn er velen die het prettig zouden vinden en verstandig van de hertog, wan neer ny zich op z(jn oude dag nog in Engeland wilde vestigen. Maar de ner tog is koppig en hij houdt vast aan zijn eenmaal gedane uitspraak, dat hij buiten Engeland zou trachten het geluk te vin den. Zijn eis dat de kroon zijn vrouw laast de titel van hertogin ook die van ..koninklijke hoogheid" zal geven, wil h# handhaven. In Engeland zijn er velen die dat betreu ren. De koningin kan als hoofd van de Anglicaanse Kerk, die geen scheiding erkent, moeilijk toegeven aan haar „uncle Eddie". Ook nu nog zouden er protesten opgaan in „good aid England" en de regering voeit vermoedelijk weinig voor zo'n probleem dat dan wel eens stemmen zou kunnen kosten by de vol gende verkiezingen. Bovendien zQn er leden van de konink lijke familie die door hun huwelijk voor soortgelijke vraagstukken zijn ge steld maar er in de praktijk toch geen last van hebben ondervonden. De zuster van de koningin, prinses Margaret, bij voorbeeld is getrouwd met de fotograaf Tony Armstrong-Jones. Haar man draagt nu wél de titel graaf van Snow- don, maar de status van koninklyke hoogheid heeft alleen zijn vrouw. Hetzelfde is het geval Alexandra van Kent, die zakenman Angus Ogllvey trouwde. Maar er zijn andere dingen welke de hertog, die zich onlangs ongerust maakte over zijn nicht, de koningin, toen zij naar de rumoerige Franse Que bec in Canada reisde, dwars zitten. Dat is in de eerste plaats de formulering van de reden voor zijn troonsafstand in 1937. De hertog heeft er jaren geleden over geklaagd dat men zijn woorden by zijn abdicatie heeft uitgelegd alsof hij da troon van Groot-Brittannië en Wales zou hebben opgegeven voor „de vrouw die Ik liefheb" en dat hij zijn „verlangen naar privè-geluk" zou hebben gesteld boven zijn plicht om land en volk te die nen. „Het ls een leugen", zo schreef hij in 1957 in een artikel. De sleutelwoorden van die gedenkwaardige radiotoespraak van 1936, waarnaar heel de wereld luis terde, zijn, volgens de hertog aldus: U moet mij geloven als ik U zeg dat ik het onmogelijk vind de zware last van de verantwoordelijkheid en van mijn plichten als koning te dragen zoals ik zou willen, zonder de hulp en steun van de vrouw die ik liefheb De hertog legde vooral de nadruk op de woorden ..hulp en steun", zeggende dat hij niet geloofde dat een vorst zich naar behoren van zijn taak kan kwijten zon der een toegewijde echtgenote naast zich en dat hy. op de leeftyd van 41 jaar ge komen. niet verwachtte nog eens een vrouw te zullen ontmoeten die hy even „diep en onzelfzuchtig" zou beminnen als de Amerikaanse mrs. Wallis War- field Simpson. „Ik zou alleen uit liefde kunnen trou wen". schreef hij, „daarom deed ik myn keus". Al met al ziet het er niet naar uit dat de hertog en zijn echtgenote binnenkort naar Engeland zullen verhuizen. Enge land zal de populaire ex-koning moeten laten aan de „high society" van de nieuwe wereld, want in de hogere krin gen in New York, Florida, de Rivièra en het Westindische toeristen paradijs, zijn de hertog en de hertogin graagge- ziene gasten. DE HERTOG VAN WINDSOR een dwarse oude heer? Alle op het R.E.M -eiland aanwezige „werknemers" bleken in het bezit te zijn van een brief, waarin wordt mee gedeeld Hat hun contract met de R.E.M. is overgenomen door High Seas Television. Mr. Hartsuiker zei hierover: „dat doet natuurlijk niet toe De 29-jarige free-lance fotogTaaf Donald of af aan het misdrijf. Men heeft zich McCuUin uit Londen is de maker van .Ik wist, dat er op de over het heli- deloyaal gedragen tegenover de wet- d* beste foto van „World Press Phofo kopterdek gespannen radio-antenne ten van Nederland. En sinds 5 de- '964". Prins Bernhard heeft hem de nogal wat spanning stond zo'n an- cember valt het betrokken eiland daar prüzen gistermiddag uitgereikt in 's derhalf duizend volt. Lt. ter zee F. nu eenmaal onder. De drie Algemene ia,,ds. eerste vergaaeraaaJ. de Ridder- van Neerwyk, piloot van de eerste Maatregelen van Bestuur d.d. 12 de- faal 1" De,n Haa?- McCuUin zei verrast helikopter, slaagde erin mij op de cember verstrekten ons de bevoegd- „_toen „r® °ff??.!s?toren toen rand van het platform af te" zetten:heid om o"p tVtrêden'" Mr. "Hart^iï- gZJg? •werkinv ,k had bijna de ref.ks foto>Sf dle dat was prachtig precisiewerk, liep geen moment gevaar toen ik daar ran die stalen kabel bengelde en lang zaam omlaag zakte. Na mij kwam opperwachtmeester A. J. van der Spek. De bemanning van het eiland ker was vol lof over de medewerking t der marine Ik heb minister Scholten |lk op Cyprus maakte, vergeten".' De gisteren zelf telefonisch geïnformeerd beste plaat is uit deze serie en geeft o^-er het verloop van de actie. Hij zal een groepje vertwijfelde vrouwen en mijn dank zeker ook nog overbrengen kinderen weer. aan minister De Jong van defensie". I Het bericht, dat McCuUin de beste foto had gemaakt, bereikte hem op weg naar nuis. Hij was juist uit Kongo te ruggekeerd. waar hg foto's maakte voor het Westduitse geïllustreerde week blad ..Quick". De fotoserie van Cyprus maakte hij voor het Londense zondags blad „The Observer", het Amerikaan se „Life" en voor „Quick". Zijn gehele serie foto's van de moei lijkheden op Cyprus werd in de ru briek „Photo stories" bovendien de derde prys toegekend. Met de beste plaat van alle ingezonden werken won McCulin geldprijzen tot een totaalbe drag van 5100 Westduitse marken, een gratis vervoer per K.L.M. naar Neder land en terug, een zevendaags verblijf in ons land, een bokaal, de gouden pier- toren en een kleinbeeldcamera.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3