Vlissingse huisvrouwen vierden Luciafeest kaarsen Halve ton tekort op de begroting van Yerseke "•f 19.75 DE VEY MESTDAGH AGENDA Belofast 2 VAN D3XH00RN NOORD-ZEELAND MARKTBERICHTEN Geen kapitaalwerken op begroting geraamd Consulent Stichting Leerlingstelsel Zeeland benoemd TARIEFWIJZIGING VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 ')EL SCHOL N PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWEEDSE KERSTMIS IN BRITANNIA EERSTE ZEEUWSE LICHTKONINGIN Met een kerstmiddag in Zweedse stijl had donderdagmiddag de afdeling Vlis- singen en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een pri meur voor Zeeland. Het was de eerste keer, dat men in deze provincie ken nis kon maken met het Luciafeest. waarmee in Zweden de terugkomst het licht gesierd wordt. Voor een eenzetting over en verklaring van de gebruiken zorgde mevrouw A. L. Smit- Thorin, Zweedse van origine, die sinds de oorlog in Nederland en de laatste drie jaren in Vlissingen woont. In de zaal van „Britannia", waar door de vele brandende kaarsen en de versiering met dennegroen een echte kerstsfeer heerste, heette de Êresidente van de afdeling, mevrouw H. Nieuwveld-Visser, een groot aantal leden welkom. Een bijzonder woord van welkom had zij voor de ereleden, de dames C. J. Braak-van Gelderen en W. E. Kapsenberg-van IJsselstein, en voor mevrouw Smit. Nadat een koortje, samengesteld uit le den van de afdeling, het programma ge opend had. vertelde mevrouw Smit, die gestoken was in Zweeds kostuum, over de Zweedse kerstgebruiken. Allereerst sprak zij over de typische eigenschappen van de Zweden, van waaruit ook hun kerstviering gegroeid is. Vooral de ge bondenheid met de natuur maakt, dat in Zweden de terugkeer van het licht zo'n feest is. De voorbereidingen voor een Zweedse Kerstmis beginnen met de eerste ad- ventdag, één van de voornaamste chris telijke feestdagen in Zweden. In de we ken daarna heeft de Zweedse huisvrouw het druk met voorbereidingen: alles wordt zelf gedaan. Het is de trots van de huisvrouw om de tradities in ere te houden. Luciafeest Het eigenlijke kerstfeest en dat is in Zweden een typisch familiefeest vindt plaats op 13 december, een overblijfsel van de Juliaanse tijdreke ning, waaraan Zweden tot 1753 heeft vastgehouden. Het is de dag van Lu cia, het grote lichtfeest. En deze middag konden de Vlissingse huis vrouwen kennis maken met de ma nier, waarop Lucia in de Zweedse sa menleving haar intrede doet. Zij werd voorafgegaan door een tiental sterrenkinderen, kleuters in het wit, met puntmutsen op en een kaarsje in de hand. Zij zongen in voortreffelijk Zweeds het bij hun intocht behorende hegroe- tingsliedje. Lucia zelf het was de jeugdige Cora Brouwer, die de kroon met de zeven kaarsen mocht dragen CO-OP Zeeland keert 110.000,- aan dividend uit De Co-op Zeeland zal dit jaar ruim f 110.000.-~ aan dividend uitkeren aan de leden en verbruikers. Het jaar 1964 is goed geweest voor de coöperatie. Er werd een belangrijke omzetstijging ge boekt. De omzet, bedroeg bijna vier mil joen gulden. Daarnaast waren de resul taten van de verschillende afdelingen prima. Druipkaarsen Gotische kaarsen Bolkaarsen Vlamkaarsen Spiraalkaarsen Blokkaarsen Bellamypark 45-58 - Vlisslr Na dit sfeervolle onderdeel van net pro gramma volgde de pauze, waarin de kinderen rondgingen met schalen met typisch Zweedse kerstlekkernijen. Na de pauze zong het koortje een aan tal Zweolse kerstliederen, waaruit bleek, dat Kerstmis in het lutherse Zweden be halve een gewjjd gebeuren een bij uit stek vrolijk feest is. Hierna ging me vrouw Smit verder met haar uiteenzet ting. Nu beschreef zjj de wijze waarop Kerstmis zelf gevierd wordt, met de avond van de 24ste december als hoog tepunt. In alle facetten van het feest, de kerstmaaltijd, het geven van cadeau tjes en de kerkgang komt duidelijk de verbondenheid met de tradities naar vo ren. Nadat er nog enkele liederen gezongen waren. sloot mevrouw Nieuwveld de middag. Zij bood mevrouw Smit en de dames van het koortje een aandenken Goese jongens liepen weg voor slecht rapport De veertienjarige J. \V. en de vijf tienjarige J. B„ beiden uit Goes, hadden op school het christe lijk lyceum te Goes niet zulke beste resultaten geboekt. Ze ver wachten dan ook kerstrapporten met de nodige onvoldoendes. Dat vonden heide knapen voldoende redenen voor een poosje de benen te nemen. Ze vertrokken dinsdag naar de Schouws© Westhoek, waar een van de jongens ziin ouders een zomerhuisje hebben. Dat gebruik ten ze als plaats om te overnach ten De ouders hadden bij de Goese po litie aangifte gedaan van de ver missing van hun zonen. Dank zij een oproep van de politie van Burgh-Haamstede is de hele zaak aan het licht gekomen Woensdag avond had namelijk de heer J. van der W uit Haamstede aangifte gedaan van het vermissen van zijn bromfiets, die hij voor het huis van kennissen in Burgh had laten staan. Deze bromfiets werd don derdagmorgen in Goes terugge vonden De jongens, die kennelfik genoeg hadden van hun uitstapje, hadden deze bromfiets weggepakt en waren er mee naar huis gere den OVERHEMDEN Bel-O-fast Is blijvend ielfs!rijken< OOSTERLAND Kerstfeesten Op dinsdagmiddag 22 december a.s. zal in het hervormde verenigingsge bouw te Oosterland het kerstfeest van de bejaarden worden gehouden. Op woensdagavond 23 december zal dat, van de christelijke vrouwenvereniging „Martha" plaatshebben eveneens in het hervormde verenigingsgebouw aan de Sint-Joostdijk. Er zullen ook dit jaar weer kerstbakjes aan de zie ken en hulpbehoevenden uit onze ge meente worden verstrekt onder aus- üiciën van genoemde vrouwenvereni ging. LEZING FRUITTEELT VOOR N.F.O.-DUIVELAND In het „Huis van Nassau" te Zierikzee vergaderde dezer dagen de afdeling Duiveland van de Ned. Fruittelers Or ganisatie onder voorzitterschap van de heer J. H. Stoutjesdijk uit Oosterland. In zijn welkomstwoord betrok deze naast ir. L. Vellekoop. rijkstulnbouw- consulent uit Goes, ook een deputatie der zustervereniging uit Haamstede. De j heer Stoutjesdijk zei het niet eens te dinsdagmiddag heeft het "Zierikzeese zijn met de huidige mineurstemming in jeugd Rode Kruis er samen met leer- Prijzen op kerstveiling Op de te Rotterdam gehouden kerst veiling van de coöp. veiling der Z.H.E. heeft de Oosterlandse fruitte ler, Jasper Stoutjesdijk Lz„ een eerste prijs gewonnen met een partij van 3000 kg Golden Delicousappelen met een puntentotaal van 88. De heer Stoutjesdijk won met 80 punten een tweede prijs met een partij van 3100 kg Winston. HAAMSTEDE Speelgoedactie voor plaatselijke ziekenhuizen De meisjes van de chr. landbouwhuis- houdschool „De Schutae" in Haamstede en de landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" in Zierikzee hebben vijf weken van hard werken achter de rug. Vijf weken waarin zij geheel vrijwillig een opdracht van hun lerares handenarbeid hebben uitgevoerd: het maken van een pop of speelgoedbeest naar eigen keuze en fantasie. Het resultaat was bijzonder groot. Ruim 130 speelgoedbeesten en popper werden door de meisjes aangevoerd. Ei Gors Grand: De volgelingen van la. 20 uur. 18 jaar. Hotel „De beurs": Algemene vergadering water- I schap „De brede watering van Zuid-Be- veland". 14 uur. Vlissingen Alhambra: De onbeken-1 de uit de Noord-Express, 20 uur, 18 jaar. Luxor: Eddy in de olie. 20 uur. J4 jaar. Britannia: Nieuw Rotterdams Toneel met „Op blote voeten in het park", voor Z.V.U. en Nutsdeparte- ment Vlissingen, 20 uur. Kantine De RuyterschoolOpen kerstschaaktoer nooi. 19.30 uur. Middelburg City: D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden. 20 uur, a.l. Elec tro: Hellegebroed, 19.30 uur, 18 jaar. Van Benthem en Jutting: Ikonenex- positie. 10-12.30 en 13.30-18 uur. Colijnsplaat Hotel De Schelde: Jaar vergadering vereniging van oud-leer lingen r.m.l.s. Goes, 10.30 uur. Nieuw- en St. Joosland De Roode Leeuw: Uitvoering muziekvereniging O.N.D.A. Waarde Zaal Koeman: Uitvoering muziekvereniging „Vooruit". Terneuzen LuxorDokters van de nieuwe lichting, 20 uur, 18 jaar. Ho tel Rotterdam: Receptie t.g.v. 40- jarig bestaan N.V. Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij. 15.30-17 uur. Oost burg Ledeltheater: Opvoering „Jaontje", 20 uur. Hulst Pensionaat: Uitvoering kna penkoor „De zingende jeugd". De Bruijns restaurant: Ledenvergadering H.V.V. '24 Axel Het Centrum: Ontspannings avond P.J.G. en Z.P.M. Aardenburg Wijkgebouw: Algemene ledenvergadering Het Groene Kruis, 20 uur. Sas van Gent Spiegelglaszaal: Woef- radioshow. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Misdaad op straat. 20 uur, 18 jar. Luxor: Fatale verhouding, 20 uur, 18 jaar. Wolphaartsdijk Dorpshuis: Opening plulm- veetentoonstelling, 19.30 uur. Oud-Vossemeer Hof van Holland: Kring vergadering ZL.M, Tholen-St.-Phillps- Zierikzee Concertzaal: Toneelavond Nut met Rederijkerskamer ..Inter Amlcos". de fruitteelt. Volgens hem staat het in Duiveland met zijn jonge hedrijven vrij goed. Uit het jaarverslag \an de secre taris de heer P. Flikweert bleek dat het ledental der jonge vereniging steeg van 39 tot 53. Ir Vellekoop besprak de huidige situatie in de fruitteelt. Dit jaar was de Stark Earliest niet best, de James Grieve gauw versleten, de Cox's goedkoop en de houd baarheid van de Delicious viel wel wat tegen. In ons land stagneert de fruit teelt wat behalve in het zuidwesten, de Noordoostpolder en de West-Betuwe. In Zeeland verwacht men een uitbreiding met 150% ha tegen 400 ha normaal. Het onderwijs aan de vakscholen met in de laatste jaren een groot percentage zoons van landbouwers ziet dit aantal nu teruglopen. Frankrijk wordt een geducht concurrent en de vraag is of men die kan weerstaan Toch zijn ook hier de aanplanten aan slijtage onderhevig, terwijl de kostprijs aldaar op een vergelijkbaar niveau 'iet Nederland ligt ondanks ie subsidie. Bel gië is zeer actief door de oprichting van het landbouwhuisvestingsfonds, waaruit de fruitteelt 1,6 miljoen gulden putte. Dit wil zeggen dat ongeveer 50 miljoen gulden in fruit is geïnvesteerd. De'ligging van Duiveland, kort bij Rot terdam, betekent na de voltooiing van de dam een pracht kans voor de tuin derij en speciaal voor de glastuin bouw. Ook de fruitteelt kan hiervan ze ker profiteren en nog uitbreiden, aldus ir. Vellekoop. De kosten in de fruitteelt worden steeds hoger en zo liep het uur-, loon van een geschoolde arbeider, f 2,01 in 1959 naar f 3,54 in 1964. Eveneens in 5 jaar liep de kilo-opbrengst ha van 23 naar 26 ton. Over hetzelfde tijdsbestek steeg dc kostprijs van 23 naar 35 cent. Al deze factoren leiden naar een se lectie waardoor een topgroep zal ont staan die ongeveer 25% van alle fruit kwekers zal omvatten. De kwaliteit wordt belangrijk mist men deze op een prettige manier presenteert. Spreker behandelde verder de teelt; kosten, waarbij praktisch niet één fac tor nog naar beneden kan. „Toch", al- dus besloot spreker, „vraag ik me af waarom er in Zeeland geen plaats zou zijn voor een goed fruitkweker". Na de pauze zette zich een forum be staande uit ir. L. Vellekoop, P. Huissen en J. A. v. d. Weel allen van de R.T. V.D. met voorzitter Stoutjesdijk achter de bestuurstafel voor het behandelen van vragen op frulttechniseh gebied. Bij de rondvraag bracht de heer J. P. C. Boot voorzitter der afdeling Schouwen der N.F.O. dank voor deze vergadering. tiieawe straten genoemd naar ambachtsheren Het gemeentebestuur van Duiveland heeft aan drie nieuwe straten in het industrieterrein te Oosterland en één nieuwe weg in het terrein te Nieuwer- kerk namen gegeven. Een ingezetene uit Oosterland heeft, mede om de ge schiedenis van dit dorp levendig te houden de suggestie verstrekt de straten te vernoemen naar vroegere ambachtsheren. Zo komt er een Su- zanna Maria Loncquestraat, naar de weldoende ambachtsvrouwe uit 1715 1752 en een Abeelestraat, naar één der indijkers van de polder in 1353, t.w heter Hendrik van den Abeele. De derde straat kreeg de naam van Steengrachtstraat. zulks naar de fa milie Steengracht, waaruit in de vo rige eeuw verschillende ambachtshe ren naar voren zijn gekomen. Te Nieu- werkerk wist het raadslid Overbeeke een passende naam voor de straat door het industrieterrein, de Vierban- ncnstraat, naar de naam van de pol der waarin dit gebied ligt. lingen van de beide scholen een bestem ming aan gegeven Het Jeugd Rode Kruis is ditmaal dicht bij huis gebleven. De schenking speel goederen is verdeeld over het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, het r.-k. zieken huis „Corneliastichting" en het wijkge bouw van het Groene Kruis. De uitreiking van deze prachtige ge schenkzending is in alle drie instellingen tegelijk gebeurd. Drie groepjes zijn te gelijk vanuit de huishoudschool in Zie rikzee naar de respectievelijke inrichtin gen vertrokken. De bezoeken hebben on geveer een uur in beslag genomen. Maar de ontvangst en het enthousiasme was overal even groot. De directrice van de landbouwhuishoud school, mej. C. N. van Liere en de heer H. uyi namens het Rode Kruis zijn met drie meisjes naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis gegaan. Daar zjjn zij ontvangen door de directrice zr, A, Kui per. De drie leerlingen naar de Corneliastich ting werden begeleid door de lerares handenarbeid, mej. H. W. Vink en de functionaris van het Jeugd Rode Kruis en de Jongeren Hulp Dienst, de heer J. K. Joppe. Daar was het moeder overste zr. M. Corsina die de groep ont ving. In net wijkgebouw zijn nog eens drie andere meisjes ontvangen door de wijk zusters Dekker en De Ruijter en de penningmeesteres van het Groene Kruis, mej. M. A. F. Vermin. KERKWERVE Kleren van een oliehandelaar vatten vlam Op het bedrilf van de oliehandelaar A. van L. aan de Versenutspwetr te Kerk- werve een ernstig ongeval plaats. Op het bedrilf en naast de woning staat eei. benzinenomn. waaruit ben zine getankt werd. Toen de eige naar naast de benzinenomn stond zakte hij plotseling tot aan zijn knie in de los se modder naast de nomp. Samen met ziin broer is Van L. toen nagegaan wat de oorzaak van de verzakking zou kun nen ziin. Aangezien zil vermoedden dat het hier wel eens uitlopende benzine kon ziin, waardoor de grond doordrenkt met benzine was. hebben zil een monster van deze grond genomen en deze op verre afstand van de nomn getest on brand baarheid Het monster grond geraakte in brand, waaruit bleek dat inderdaad in de grond benzine aanwezig was. Toen de (eigenaar het laatste restie vuur wilde uittraDoen. sloeg een vonk over op ziin rechterbeen, waarmede hii was wegge zakt ir, de grond naast de benzinenomn. Het met slik en benzine bedekte gedeelte van ziir. onderbeen brandde als een fak kel. tengevolge waarvan A van L. ern stige brandwonden onlien aan ziin been en be'de handen. De gewaarschuwde arts van Waarden, achtte overbrengtcr naar het Rode-Kruisziekenhuis te Zierikzee noodzakeliik. Later is gebleken dat een lek in de benzinetank onder de grond aanwezig was en dat ten gevolge daar van de grond doordrenkt was met ben zine. $CHEPprNlSSF. Korof7anff^'nn«ït te Srhemen>sse De kerstzangdienst in de Nederlands hervormde kerk te Scherpenisse zal 19 december des avonds half acht worden gehouden. De heer A. Riediik van Sint-Mnnrten<-diik ral het kerk koor leiden. Ds. P. Kolijn, olaatselijk predikant, verzorgt de meditatie. Algemene vergadering V.Z.O.S. landbouwvereniging V.Z.O.S. .e Scherpenisse zal maandag 21 decem ber 7 uur een ledenvergadering nou-! den in hotel Sturris. Naast behande ling van de jaarstukken staat o.a. ook een bestuursverkiezing op het pro gramma. Er moet een nieuw be stuurslid gekozen worden in de vaca ture J. Keur, terwijl de aftredende heren D. Kleppe en J. C. Kleppe, her kiesbaar zijn. Het aftredende lid van de financiële commissie, de heer L. K. v. d. Werf is niet herkiesbaar. Voorts zal nog gesproken worden over de aankoop van een precisie zaaima- chine. NIEUWERKERK Kerstwijdingsdienst In Nieuwerkerk heeft men woensdag middag, met de bejaarden, een kerstwij ding gehouden. De zaal „Ons Dorpshuis" was met groen versierd, terwijl op de tafels talrijke kaarsen brandden. Ruim 50 personen hadden gevolg ge.geven aan de uitnodiging van het damescomité om samen een intiem kerstfeest te vieren. Mevrouw Van Eeten sprak esn wel komstwoord. Daarna las zij het kerst evangelie voor. Mevrouw Westerhof, die wegens zielcte vc 1■- kerstgebeuren. Dr. Becker vertelde een kers-,uv.1, zong een koortje, ssr.-.engesie. - afdeling van de plattelandsvrouwen van Schouwen-Duiveland enkele kerst liederen. In de drie pauzes werden ver frissingen aangeboden en zong men gezamenlijk kerstliederen. Mevrouw Van Eeten dankte allen, die aan deze middag hebben medegewerkt voor hun bijdrage. De beer Van der Have dankte namens de bejaarden voor de mooie middag, die hen was aange boden en dr. Becker sloot daarna met dankgebed. De eerstvolgende bijeen komst wordt gehouden op woensdag 6 januari a.s. Uivoering kerstcantate in herv. kerk Poortvliet Drie verenigde koren zullen op dinsdag. 22 december a.s., in de Ned. herv. kerk te Poortvliet de kerstcantate van .Telles- ma uit voeren. De drie deelnemende ko ren zijn de plaatselijke zangvereniging „Crescendo" uit Poortvliet, onder lei ding van de heer A. H. Ridderhof de zangvereniging ..V.Z.O.S." uit St.-Maar- tensdijk onder leiding van de heer A. L. Riedijk en de zangvereniging uit St.- Philipsland onder leiding van de heer J. Schutte. Behalve de kerstcantate zul len alle drie de koren afzonderlijk ook nog enkele kerstliederen ten gehore te bréngen. Uit het koor van St.Maavtens- dijk zal bovendien nog een solist op treden, namelijk de heer I. Riedijk. Deze kerstzangdienst zal op woensdag 23 december herhaald worden in de Ned herv. kerk te St.-Philips!and met de zelfde koren. Op de eerst kerstdag zal dezelfde kerst cantate worden uitgevoerd in de Ned. herv. kerk te Oud-Vossemeer. Deze avond zal evenwel alleen het koor uit Poortvliet met het hervormd kerkkoor uit Oud-Vossemeer de cantate zingen, terwijl deze beide koren nog afzonderlijk enkele kerstliederen zullen zingen. Het kerkkoor uit Oud-Vossemeer staat even als „Crescendo" uit Poort vl'et onder leiding van de dirigent A. H. Ridderhof. BURGH Voorstelling „Gods Geuzen" De fraaie kleurenfilm ..Pods Geuzen" waarvan het senario ontleend is aan het boek met dezelfde naam van Jan de Hartog maakt in Burgh een goede in druk. Het publiek, vooral het jeugdige was in grote getale onsrekomen naa*- de grote zaal van het hotel „Het wapen van Burgh" waar het werd welkom ge-| heten door de vice-voorzitter van de afd. j Schouwen van het Rode Kruise jhr. A. van Citters uit Burgh. Xn Bnr"h bezit de afdeling momenteel 176 leden (waar er op deze avond 7 bijkwamen) en in Haamstede 376. De loterij bracht ca. f 80.op terwijl voor f 45,35 aan werk stukken werd verkocht. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. M. Kiersch van de afd. Voorlichting en Propaganda teens filmoperateur in de pauze nog een opwekkend woord om meer postzegels te gaan verzamelen en om zich op te geven als donor. Tijdens deze avond gaven zich 5 nieuwe bloed gevers op. RAAD VAN BESTUUR AFVALWATERLEIDING BEHANDELT BEGROTING raad van bestuur van d>s Afvalwater leiding Kanaalzone zal op maandag 21 december om half tien vergaderen in het gemeentehuis van Terneuzen. Be langrijkste agendapunt Is de behandeling van de begroting voor 1965, waarin de totale uitgaven z(jn geraamd op f 6.981.984,—. Daarvan Is f 6.190.280.— bestemd voor het uitvoeren van wer ken. Het dagelijks bestuur heeft het voorne men het risico te verzekeren dat de af valwaterleiding loopt na oplevering van |het werk. waaraan de firma's De Bruijn jen Zanen Verstoep momenteel bezig I zijn. Zij stellen daartoe voor offerte te vragen bij diverse assuradeuren. (agenda vermeldt verder de vaststelling van de rekening over 1' de vaststelling van een derde begro-1 tingswijziging over 1964 en de aanbe steding van een voetbrug in de blik- st.-aat ibtj het gemaal Sluiskil i Voor gesteld wordt dit werk voor f 8890. (op te dragen aan de N.V. Visser en Smlt's aannemingsmtj. Ten slotte advi seert het dagelijks bestuur om rekening- courant overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten (f 100.000) en met de N.V. Hondius te Terneuzen (f 1 miljoen) te verlengen. VEILING KRABBENDMKE 17 dec. Appels: Golden Delicious 1 80-85 I 8738, 7K-Rn - -- 60-1 17 70-75 33- 41. 47 10- i 72. VEILING GOES. A1EX 7?°x70.7 27. 75-80 18- 28, 70-75 17—25. 6! 15 19.80. 6065 12—.14. 3 85-90 14. 80- 85 17. 75-80 13 20. 70-75 14—19.40. 65- 70 1570—15.80. 60-65 6 -12. 2D 6. 3 grof 613. Cox O. P. 1 80-85 6971, 75-80 63 75. 70-75 60-06. 05-70 46— 5.1, 60-65 30—35. 55-60 17 20. 2D 6. 3 grof 25—32. Goudrenet 1 70-75 17, 65-70 12, 2 75-80 17. 70-75 12. 65-70 12. 2D 6, 3 grof 6 Jonathan 1 70-75 27. 65-70 23 25. 00-65 16. 2D. 3 grof. 3 fijn doordraai. Winston 1. 75-80 34. 70-75 32—38. 65-70 27. 75-80 33. 70-75 31. 65-70 20. 60-65 13. 55-00 0. 2D 6. 3 grof 14 .18, fijn 0 kroet 6. Diverse appels 3 fijn en kroet Ingrld Marie I 75-80 33. 70-75 34. 65-70 26. 2D 60-05 15. 2D 55-60 0. 3 grof 15. fijn en kroet 6. Peren- Lui 1 85-90 58. 80-85 63—65, 75-80 70— 70-75 71—72. 05-70 62 63. 2D 00-05 19—34, 2D 14. 3 grof 30, fijn 15. Confe rence 1 70-75 57. 65-70 58. 60-65 58, 55-60 51. 2D 35. 3 grof 53. fijn 39. MARKTBERICHT BAR.VF.VELD. Coöp. Win»*' rlerveilliic Ede 45—50. 60-65 32 33. 55-6 113. 2 80-85 61 6.8. 75-80 51. 65-70 41. 60-65 26. 55 28—34. 3 fijn 6--17. Goud 22. 85-90 28. 80-85 31. -24. 1320. 65-70 6—15. 3 grof 13—15. 3 flln 6. kroet 6. Jonathan 1 80-85 14. 75-80 15 -19. 70-75 18 22. 65-70 17 18 60-65 13 - .15, 2 80-85 6—13. 75-80 6—13. 70-75 6—13. 05-70 612. 60-65 6. 2D*6, grof en fijn 6. Golden Delicious 44. 70-75 28—40. 65-70 26-32. 60-65 14—18. 2 85-90 24 26. 80-85 25 32. 75-80 23—35. 70-75 18- 33. 65-70 15— 20. 60-65 13—18. 2D 6. 3 grof 6-19. 3 fijn 6 J2. kroet 6. Lömbarts Calville 1 80-85 22. 75-80 19. 70-75 18. 65-70 14, 2 80-85 12—15, "5-80 6-10, 70-75 6— 114. 05-70 6—14. 60-65 0. grof en fijn 6. Winston 1 80-85 36. 70-80 26—41. 70- 75 22 41. 65-701 9—33. 60-65 6—24. 155-60 6. 3 grof 6—20. 3 fijn 6. Diverse appels kroet 6. Peren- Comtessc de Pans 2 70-75 28. 65- 70 25, 60-65 19. 55-60 11. 2D 9. 3 grof 121. 3 fijn 10. Saint P.emy 1 80-90 24. 70-80 24—27. 60-70 25. 3 grof 17—19. 3 fijn 10' 15 Gleser Wildeman 2 60-70 ,40 44. 50-60 38, 2D 20. Conference 2D 31. 3 grof 49- 50. 3 fijn 37 —38. Br 2 D 33. Doyenne du Cornice Voorstel verhoging legesgelden i y -87. 60-65 VISMIJN COLIJNSPLAAT. Breeweg j Exportgarnalen 1236 kg. ƒ1.78—2,51. een aan-J schar 29 kg. Kabeljai Hauw 539 kg. Bot 61 Voor de verbreding van dc was het noodzakelijk om vai. tal eigenaren aan deze weg gelegen ge-p.g schol 480 kg Sprot 32.361 kg. On- deelten voortuintjes aan te kopen Nu gesorteerde "io met hen overeenstemming Is bereikt. stellen b. en w. voor tot aankoop te be sluiten. De gemeenteraad van Yerseke woensdagavond 23 december de gen tebegroting 1965 behandelen. Vooi erst sinds jaren heeft men de begroting niet sluitend kunnen maken. Het begro tingstekort is geraamd op f 51.724,97. In tegenstelling tot vorige jaren zijn in verband met het tekort aan dekkings middelen geen andere nieuwe kapitaals- werken op deze begroting geraamd dan enkel een bedrag van f 1180 voor een nieuw aan te schaffen telmachine. Behalve de reeds aangekondigde verho ging van de havengelden zullen ook voorstellen tot verhoging der legesgel den, de rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats en de honden belasting worden gedaan. De vanaf 1 ianuari 1965 hieruit voortvloeiende meerdere kosten zullen alleen gebruikt I worden om het begrotingstekort te ver minderen. In verband met de toekomsti ge bouw van een kleuter- en lagere school voor de vereniging voor gerefor meerd lager onderwijs, waarvoor'een ge deelte van het hiervoor benodigde têr- -ein is aangekocht en daar het pand Sohotte 17 sedert enige tijd niet meer bewoond wordt, stellen b. en w. voor dit pand nu aan te kopen voor de prijs van f 1500. Na levering zal het pand worden gesloopt. Bij de vaststelling vergoeding artikel 101 bis ten behoeve van de vereniging voor christelijk uitgebreid lager onder wijs. blijkt dat deze vereniging over 1963 in totaal als voorschot op de uitgaven voor de vakleerkrachten f 6088.56 heeft ontvangen. In totaal Is echter aan sa larissen uitbetaald: tekenen f 3568,34; BI IC.EBOUWENVERHUUR Voorschot Boete in appelzaak van Zoutelanders vijf keer verhoogd Visser Neerlandiaprijs Voor jhr. F. den Beer Poortugael Jhr. I. F. den Beer Poortugael, oud burgemeester van Veere en niet de ereniging „Vrienden van Veere" zoals wü abusievelijk, op gezag A.N.P., in de krant van nonaerciag meldden - is een Visser-Neerlandiaprjjs 1965 van het Algemeen Nederlands Ver bond toegekend. Jhr. Den Beer Poortu gael ontvangt deze prjjs voor zjjn werk tot behoud van oudheidkundige objecten die van cultureel-historische waarde, I zijn. De oud-burgemeester van Veere ont- ving de mededeling dat hem een prijs! was toegekend In een brief, namens het1 bestuur ondertekend door de secretaris, mr. W. L. Bicker Caarten. „Het is mij een bijzonder genoegen U namens hetl bestuur van het Algeme n Nederlands! Verbond te mogen berichten, dat U me-j de gezien uw erevoorzitterschap van de vereniging „Vrienden van Veere" een' Visser-Neerlandiaprijs is toegekend ten' bedrage van 2.000 als bijdrage u. de kosten van herstel van oudheidkundige objecten in Veere die van culturee'.-his- torische betekenis zijn. De voorzitter van de vereniging .Vrienden van Veere"! mr. W. Hugenholtz, is hiervan eveneens- in kennis gesteld onder toezending van een afschrift van deze brief. Het zal het, bestuur een groot genoegen z|jn als U persoonlijk de prijs in ontvangst zoudt1 willen nemen aangezien wij daarmede tevens tot uitdrukking willen brengen wat U tijdens uw ambtsvervulling ais burgemeester hebt gedaan voor het ste debouwkundig aspect van Veere en tot behoud van vele oude zaken, die anders verloren dreigden te gaan", aldus een deel van de brief. De uitreiking van de prijzen is op zaterdag 20 februari 1965 óm 14.30 uur in de Rolzaal aan het Bin nenhof te Den Haag. f 9297,25, zodat door de gemeente aan voornoemde vereniging alsnog een be drag van f 2608,69 vergoed moet wor den. In verband met de per 1 januari 1965 in werking tredende Algemene Bii- standwet, merken b. en w. op, dat het verlenen van bijstand aan behoeftige be woners der gemeente wordt opgedragen aan burgemeester en wethouders Déze taak komt derhalve van rechtswege voor de burgerlijke instelling te vervallen. Wanneer de instelling naast het verle nen van bijstand geen andere taak meer had, zou gevoegelijk tot ooheffing kun nen v/orden overgegaan. Voor de instel ling ter plaatse is dit echter niet het geval. Immers exploiteert zil ook het te- huls voor bejaarden „Vredelust" Deze taak mag en kan het bestuur ook In de toekomst nog blijven vervullen. In een bespreking tussen het college van b. en w. en het bestuur, is gebleken, dat het bestuur er priis op stelt dat de instelling als zodanig hlijft bestaan en de cxnloj- tatie van het heiaardontehuis blHft var zorgen We) blijft het bestuur van het beiaardentehuis ingevolge de gehand haafde benalinden der Armenwet, nu Rompwet Instellingen van Weldadig heid. onderworpen aan het toezicht van het gemeentebestuur en hoger gezag. „Dat de samenwerking tussen het ge meentebestuur en de vogelvereniging goed is, Is ook nu weer gebleken", zei burgemeester A. Hack van Arnemnlden gisteravond, toen hij de vogeltentoon stelling. die de vereniging „Zanglust" uit Arnemuiden heeft georganiseerd, offici eel opende. Als eerste sprak de voorzitter van de vereniging, de heer J. Overbeeke, die met de organisatie van deze tentoonstel ling belast is. „Het was geen eenvoudi ge zaak, we moesten vaak tot dien in de nacht werken om alles rond te krij gen". De door de afdeling Arnemuiden georganiseerde tentoonstelling omvat ge heel Zeeland. „Het is voor een vereni ging. die pas zo kort bestaat, een ge weldige prestatie om een tentoonstelling zo goed te organiseren", zei de heer P. Bosmans. voorzitter van het district Zeeland. Burgemeester Hack wees er verder op. dat dit een van de eerste evenementen is in het nieuwe verenigingsgebouw „De Arne". Aan de tentoonstelling nemen 92 vogelliefhebbers deel met een totaal van 433 inzendingen, die op een overzichtelij ke manier staan opgesteld in de grote zaal van het verenigingsgebouw Tien eerste prijzen in de verschillende onder delen vielen ten deel aan: M. van Vliem- bergen; J. van der Bunder: G. de Bie: G. de Smet: H de Heer; P. A. Morel: T. Meedei brand en J. de Voogd. Op de foto van links naar rechts de heer J. Overbeeke. burgemeester A Hack en diens echtgenote na de ope- be- vo« die de Zeeuwse vogelliefhebbers btje< De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak van Jan K. en Jakob K. te Zouielande, die zon der vergunning een bijgebouw of ge deelte daarvan hadden bewoond of laten bewonen. Zij hadden tegen het vonnis van de kantonrechter, die een geldboete van f 50 oplegde, appel aan getekend. De rechtbank vernietigde het vonnis van de kantonrechter op juridische gronden en bepaalde de boete op 250 De eis van de officier van justitie was: een geldboete van 500 subs. 50 dagen. M G. uit Zoutelande die nalatig was geweest bij het vragen van een vergunning voor het verhuren van een bijgebouw had van de kanton rechter een geldboete van 50 ge kregen In hoger beroep werd hij veroordeeld tot een geldboete van 100. De oud-Vlissinger A. H. werd wegens het achteroverdrukken van kleding stukken overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. De Bel gische dame mej. S. van S. uit Den- dermonde, die niet behoorlijk met haar wagen naar rechts zou zijn uit geweken waardoor op de provinciale weg BiervlietIJzendijke een dodelijk ongeval plaats vond, werd ontslagen van rechtsvervolging. Het was niet zuiver vast komen te staan of ze nog wel naar rechts had kunnen uitwij ken. Dat J. M. van den B. uit Gent niet behoorlijk naar rechts zou zijn uitgeweken kon niet bewezen wor den. Hij werd vrijgesproken. Met Ingang van 1 januari a.s is de heer J. D. de Voogd, directeur van het bij kantoor Vlissingen van het gewestelijk arbeidsbureau, benoemd tot consulent bij de Stichting Leerlingenstelsel Zee land. De stichting zal binnenkort een vaste vestiging in Goes krijgen, in de vroe gere „Zöutkeet" aan de Grote Markt. De heer De Voogd zal als fungerend hoofdconsulent belast zijn met de lei en Noord-Beveland krijgt. Met name be hoort de sociaal-paedagogische begelei ding tot de taak van cè consulenten, waaronder o.m. wordt verstaan het con tact onderhouden met de leerlingen, de ouders en de scholen De heer De Voogd i40) was sinds i955 ir. zijn huidige functie bij het Vlissingse arbeidsbureau werkzaam. Het is de be doeling dat de nieuw benoemde, die ook verschillende functies op maatschappe lijk eD sociaal terrein vervult, in Vlissin gen woonachtig blijft. onderen van de vele prachtige vogels. jwse vogelliefhebbers bijeen brachten in Arnemuiden. (Foto P.Z.C.)i N.V. WATERLEIDING MIJ. „THOLEN" met ingang van 1 januari 1965 zal een tariefwijziging worden ingevoerd welke inhoudt, dat het grote aantal bestaande tariefklassen wordt vervangen door het een voudige systeem van een bemeterd en onbemeterd ta rief. Het nieuwe reglement en tarief voor levering van drinkwater zullen omstreeks de jaarwisseling huis aan huis worden bezorgd terwijl na 28 december a.s. extra exemplaren dagelijks var. 8.3012.30 uur en van 1.30 5.30 uur ten kantore, Botermarkt 1, Tholen kunnen worden verkregen. De directeur. Nog vrij onverwacht werd heden van ons weggenomen, onze lie ve moeder en groot moeder JOHANNA MARLY KOPMELS weduwe van A. Nieuwenhuijse, in de ouderdom van 81 jaar Gorinchem J. Nieuwenhuijse A. M J Nieuwen- huijse-v. d. Heil 's-Gravenhage: C. Boer- Nieuwenhuijse M. Boer Haarlem- M. Nieuwenhuijse C. Nieuwenhufjse- v d. Linden 's-Gravenhage: D. Janssen- Nieuwenhuijse H. J. F. Janssen Middelburg: P. Nieuwenhuijse S. Nieuwenhuijse- Wisse. En kleinkinderen. Goes. 17 decern oer 1964. Rusthuis „Gasthuis". De begrafenis zal plaatsvinden op maan dag 21 dec a.s. Vertrek vanaf het rusthuis om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 21