Kongolese moet Rusland uit „Categorale organisaties kunnen niet aan loonoverleg deelnemen" Kosygin gaat naar Londen robins®n Bij gebrek aan wetenschappelijk apparaat en gezag over vakbonden COMMANDANT WEERT KATHOLIEK TIJDSCHRIFT UIT DE KAZERNE Westduits kabinet aanvaardt het graanprijsakkoord 24.90 EUROPEES SPOORWEGNET ZWAAR BELAST DOOR DE GASTARBEIDERS, DIE MET KERSTMISNAARWISGAAN DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT l PATER HOEFNAGELS BETOOGT.... Met alle waardering die men voor de federatie van werknemersorga nisaties lean hebben kan toch niet beweerd worden, dat zij over het apparaat beschikt om op verantwoorde wijze aan het centraal loon overleg mee te kunnen doen. Dat kunnen alleen organisaties die be schikken over een sterk uitgebouwd wetenschappelijk apparaat en die bovendien een sterk overwicht hebben op de aangesloten vakver enigingen. -enigingsvi'ijheid te stellen als de Ne- rlandse vakbeweging zich geen disci- Dit betoogde de Nijmeegse socio loog dr. H. J. M. Hoefnagels S. J. gisteravond in Utrecht op de eer ste algemene ledenvergadering van Werknemersorganisaties (F. E.W.O.). Hij was uitgenodigd om op deze vergadering de betekenis van de F.E.W.O. als overkoepelende fede ratie van categorale organisaties binnen het geheel van de Neder landse vakbeweging toe te xionten. Onafhankelijke vakorganisaties kunnen, volgens hem. slechts iets betekenen om dat zij naast de grote vakcentralen staan en in zekere zin in de schaduw ervan leven. Anderzijds, zo voegde hij hieraan toe. heeft de officiële vakbewe ging op zijn minst de dreiging van het ontstaan van onafhankelijke vakvereni gingen naast zich nodig om haar opga ve getrouw te blijven. Een grote organisatie vraagt een centrale leiding. Een centrale leiding is eveneens noodzakelijk omdat vol komen vrije activiteit van kleinere vakverenigingen die afzonderlijke groepen of categorieën van werkne mers vertegenwoordigen, ten koste dreigt te gaan van alle werknemers samen. In alle landen groeit het inzicht, dat er zoiets als een nationale loonpolitiek no dig is om het kader vast te stellen waar binnen de onderhandelingen zich moeten Heroriëntatie De categorale organisaties mogen naar de mening van dr. Hoefnagels haar ogen niet sluiten voor de her oriëntatie in het beleid der erkende vakcentralen: deze tonen zich strijd baarder dan enkele jaren geleden, ze zijn zich ervan bewust geworden dat zij ook juist terwille van het e.lge- meen belang in de eerste plaats strijdorgaan voor de belangen der werknemers moeten zijn, ze weigeren hun rol te laten reduceren tot ergaan voor de uitvoering van het overheids beleid. ze hebben zich ontworsteld aan het paternalisme van de econo mische deskundigen en ze zijn niet bang meer om het waar net ar beidersbelang dat eist tot een con flict te laten komen met regering en werkgevers. Bij deze koerswijziging heeft het optre den van een aantal categorale vakver enigingen een rol gespeeld, aldus dr. Hoefnagels, maar het is belangrijker te erkennen dat de koers gewijzigd wordt dan de vraag te stellen waaraan dat te danken is. Hij merkte op. dat het be staansrecht van een aantal van de in de „F.E.W.O." georganiseerde vakvereni gingen in zekere zin labieler wordt naar mate de centrale vakbeweging beter be antwoordt aan hetgeen een vakvereni ging behoort te zijn. De categorale or ganisaties moeten volgens hem het rea lisme durven opbrengen om ook veran deringen ten goede te erkennen, omdat ze anders vervallen tot een zuiver nega tieve houding die niet alleen hun eigen belang maar ook dat van de werkne mers in het algemeen schaadt. Centrale leiding Om een goed functionerende vakver eniging te zijn moet men een zekere grootte hebben, al was het alleen maar om een behoorlijke weerstands- kas te kunnen vormen en de nodige DE ENGELSEN Leraar: „kun je me een voorbeeld ge ven van verspilde energie?" Leerling: „ja meneer: een verhaal dat de haren ten berge doet rijzen van iemand die kaal is". Vraag: „wat maakt uw buurman zo on populair?" Antwoord: „hij heeft z'n grasmaaier zo geconstrueerd, dat je er een kwartje in moet gooien om 'm aan de gang te krij gen". Ziedaar enkele voorbeelden van grap jes die Engelsen elkaar onder de kerst boom plegen te vertellen. Ze zijn even populair als de kerstkalkoen, maar dik wijls genoeg even moeilijk te verteren als koude kerstpudding. Maar verteld zullen ze worden Waar komt het materiaal voor het ge garandeerde lachertje aan de kertdis vandaan Een grote firma in Nottingham betaalt een zestienjarige schooljongen 1 shil ling voor elk ideetje. Hij weet er per jaar zo'n 250 bijeen te krijgen van vrien den. wat hem een pond sterling of twaalf oplevert die hy deelt met zijn leveranciers. Een Londense firma geeft toe dat men het niet eens probeert omdat ze nie mand onder haar personeel heeft die „het vereiste gevoel voor humor" bezit. Ze laat het over aan de zetter, van wie het gerucht gaat dat hij ze haalt uit tijdschriften en van de televisie. Een derde firma put uit de kladblokken waar directieleden tijdens de vergade ringen in de loop van het jaar invallen op neerschrijven. Zekere Charles Piffard wilde een jaar of wat geleden de kersthumor wat in telligenter maken, om welke reden hij zijn materiaal voorlegde aan een hoog leraar in Oxford. Twee jaar later was hij nagenoeg bankroet. Het publiek wil de gewoon niet. Hij houdt het weer op de gebruikelijke mopjes, waarvan hier nog enkele voorbeelden: „Hoe kan ik mijn man ertoe krijgen dat hij zijn zaken met mij bespreekt? Vraag hem wanneer hij een nieuwe auto koopt". „Vrouw: het weer blijft maar koud. Ik zou wel eens wat bont willen zien. Ga je mee? Echtgenoot: ja goed, op naar de dierentuin" Een echtpaar van het platteland ging naar die dierentuin. Bij een der verblij ven vraagt, zij wat er voor beesten in zitten. Kangeroes, lieve, zegt haar man, „inboorlingen van Australië" O George, roept zij uit. „en dan te bedenken dat onze Annie er met een getrouwd is". DE ARME HOND Zoals het een goed opgevoede hond be taamt. stond de hond bij een lantaarn paal in het Engelse plaatsje Chislehurt stil en deed wat hij moest doen. Een explosie was het gevolg. De hevig geschrokken hond vloog pijl snel door de straat terwijl brandweer lieden en elektriciens met de grootste spoed arriveerden om de brand te blu- sen en de schade te herstellen als ge volg van door vloeistof veroorzaakte kortsluiting. „Het arme beest wist niet wat hem overkwam", zei mevr. Amelia Quelch, die getuige was van het incident, „hij stond net stil toen alles in de lucht scheen te vliegen". deskundigen te kunnen aantrekken. Een grote organisatie vraagt een £P£?Ld_e ,?roePenmetten i volle mening bestaan, zo voegde hij nleraan toe. maar dat het gebeurde was een noodzaak. Volgens hem kan men rustig stellen dat de Nederlandse regering waarschijnlijk gedwongen zou zijn ge weest, zeer scherpe grenzen aan do vak- verenigin||jMj| derlandse pline had oi Tot de werknemers die zich aangetrok ken voelen tot een categorale vakvereni ging behoren degenen, die menen dat de centralen niet voldoende opkomen voor hun specifieke belangen, of dat de cen tralen te weinig democratisch zijn gewor den. Wat dit betreft merkte dr. Hoefna gels op. dat democratitie in de vakbewe- slechts op onvolmaakte wijze is te leren en dat het onvermijdelijk is epaalde groepen niet ten volle aan hun trekken komen als de taktiek tn de eerste plaats op het al mersbelang is gericht. Een ramp Nadrukkelijk stelde hü, dat werknemers die ontevreden zijn over de erkende bonden, het recht hebben om categorale vakorganisaties te stichten. Maar ander zijds zou het volgens hem voor do Ne derlandse werknemers een ramp zijn, als de erkende vakcentralen uiteenvielen in een menigte categorale vakverenigin gen. G-3 IN ERMELO UIT ROULATIE Militairen mogen artikel „Positief pacifisme" niet lezen De commandant van de Jan van Schaffelaarkazerne in Ermelo heeft het november-nummer van het maandblad G-3 uit de roulatie laten nemen en de militairen in de ze kazerne verboden dit nt te lezen. geen officiële reacties op deze artikelen serie gehad. Hij zag deze serie als dis cussiestof, en vroeg zich onder meer af of met name dus de aanstaande reserve officieren door dit verbod zo onmondig moeten worden gehouden. Door te verwijzen naar enkele uitspra ken van minister De Jong, ook opgeno men in het bewuste nummer, wilde aal moezenier Groenendijk het element on dermijning van de krijgstucht, weerleg gen. (Advertentie) G-3 is een katholiek maandblad, dat ge redigeerd wordt door de aalmoezenier P. Groenendijk, directeur van het katho lieke vormingscentrum De Waalheuvel bjj Nijmegen. In het door kolonel J. Sjoerds, de ka zernecommandant, verboden num mer komt een artikel voor van de hand van A. den Doolaard, dat als onderwerp heeft „Positief Pacifisme", j Kolonel Sjoerds was desgevraagd bereid een toelichting te geven" op zijn wijze van handelen. Hij formuleerde als volgt „Het laatste nummer van G-3. een ka tholiek tijdschrift dat in alle kazernes van land- en luchtmacht wordt ver spreid. bevat artikelen die in feite in druisen tegen de goede geest, die wij in onze militaire gemeenschap willen hand haven en stimuleren. Onder de verza meltitel .,1*0311101 Pacifisme" laatde hoofdredacteur, de leger-aalmoezenier P. Groenendijk een serie artikelen ver schijnen, waarvan een eigen artikel en „Teleurstelling omdat aalmoezenier j Groenendijk met een dergelijke publika-j tie onze katholieke militairen ten aan- i zien van deze materie een tegen de be langen van de krijgsmacht ingaand standpunt laat horen. Ontsteltenis, om dat een dergelijke uitgave ongestraft onze kazerne kan binnendringen", aldus de kolonel Sjoerds. Telefonisch vonden wij aalmoezenier Groenendijk bereid enig commentaar te geven. De geestelijk verzorger had nog „BIJ CONCENTRATIE NIET VOLDOENDE AANDACHT VOOR PERSOONLIJKHEID KRANT" Teleac begint op 10 februari (Van onze radio en t.v.-redactie). Teleac, de stichting die wil uitgroeien tot volledige televisie-universiteit, begint woensdag 10 februari met twee cursus-: Bij alle concentraties in de dagbladwe- sen van zestien lessen een cursus reld van de laatste één tot twee jaar is hulp in en om de woning, en een o w?,Vu'?i>ende ^alJdacl}t Mn. cl'; persoon- over modem,, onderwijsmethoden. Iijkheid van de krant geschonken. Er 13 een noodzaak tot medeverantwoordelijk- je eerste cursus wordt uitgezonden van heid en medezeggenschap van de redac- half zeven tot half acht en wordt zater- ties als het gaat om concentratie. DSidags herhaald, 's ochtends om tien uur. dagbladleiding zal moeten beseffen, dat De tweede cursus, bestemd voor onder- de persoonlijkheid van de kranten, die wijzers. leraren en geïnteresseerde Minuter Bot heeft xcocn in Den Haag de Raad van Advies geïnstalleerd van de stichting tele visie academie „Teleac". Dr plech tigheid werd omlfrmeer bijgewoond door N.C.R.V.-voorzitter mr. A. R Roosjen. Na de installatie was d> omroepvoorzitter (rechts) druk in gesprek met de bewindsman. tevens de grootste creditpost van krant is, in het geding is. Aan haar per soonlijkheid wordt de krant herkend en die persoonlijkheid wordt elke dag her schapen met een nieuwe vorm. Deze mening heeft prof. mr. dr. M. Rooy, directeur van het Instituut voor Perswetenschappen aan de universiteit van Amsterdam, gistermiddag geuit op een bijeenkomst van het contact-cen trum op voorlichtingsgebied in Den Haag. Prof. Rooy sprak over concentra tie in de Nederlandse dagbladwereld. Hij vond 't wenselijk, dat de representatieve joumalistieke-organisaties er toe zou den komen de leiding van de dagbladbe drijven journalistieke normen aan te bieden bij het opstellen van concentratie plannen. Tijdens de bijeenkomst deelde de pen ningmeester van de Nederlandse lour- nalistenkring de heer J. H. Bartman mee, dat het bestuur van de kring dins ouders, wordt uitgezonden om tien over half elf 's avonds en wordt herhaald op zaterdagochtend half elf. Beide cursussen worden begeleid door een schriftelijke cursus en worden beslo-i Het Wereldgebeuren Mao's bolwerk in Afrika Waarom steunt communistisch China met man en macht de re- I bellen in Kongo? Op deze vraag is on langs het antwoord gegeven door de naar de Verenigde Staten overgelopen Pekingdiplotnaat Tsjocng Jih-Ping. Mao Tse Toeng, zo zei Tsjocng, voelt zich aangetrokken door de natuurlijke rijkdommen van Kongo, maar dat is lang niet alles. Peking is van mening dat dit midden-Afrikaanse land rijp is voor een revolut.e. De uitgestrektheid van het land maakt het de centrale regering in Leopoldstad onmogelijk een efficiënte controle op het hele ge bied uit te oefenen. Bovendien zijn nergens in Afrika de stammentegen stellingen zo groot en treft men ner gens een communistisch getinte bewe ging aan, die zo hecht op deze tegen stellingen stoelt. Loemoemba is voor duizenden in Kongo een martelaar en een held wiens nagedachtenis men het beste eert door verzet en terreur te plegen. Deze mening is diep gewor teld bij de rebellen en de communisten maken er dankbaar gebruik van. Een communistisch Kongo zou door zijn centrale ligging een prachtige springplank zijn voor de Chinezen die zich van daaruit heel wat gemakkelij ker zouden kunnen wijden aan het waarmaken van hun theorie dat de revolutie alleen door geweld is te ver breiden. Daarom, aldus de gedroste diplomaat, heeft communistisch China in de lan den die Kongo omringen een net van diplomatieke missies opgebouwd. In Boeroendi hebben zij een ambassade, I in Brazzaville, aan de overkant van de Kongorivier. eveneens een diplo matieke post, in Tanganyika, dat sa men met Zanzibar tegenwoordig Tan zania heet, hebben zij ook al vaste voet aan de grond en in de Centraal Afrikaanse Republiek en in Zambia zal dat niet zo lang meer duren. mister /j WfTCTLtr In zwart en bruin. Maten30 t/m 43 had besloten over een maand of drie Althans, prof dr. Fred L. Polak, de voor een rapport uit te brengen over de con-lZitter van het stichtingsbestuur kon ze centratieverschijnselen. In dit rapport nog niet meedelen toen bil gisteren in zullen aanbevelingen worden gedaan De Haae een persconferentie hield, en- voor inschakeling van het redactionele kele uren nadat minister Bot de raad is de bedoeling dat ook alle volgende cursussen van Teleac tevens schrifteltjk gevolgd kunnen worden. Zij het dan niet meer gratis. Teleac werkt alleen na schooltijd. Daar in onderscheidt de stichting zich dus van de Nederlandse Onderwijs Televisie, Bo vendien kent Teleac geen onderschelden prorgamma's voor de diverse levensbe schouwelijke richtingen. Alle uitzendin gen zijn voor iedereen gelijk. Teleac, die van minister Bot van o., k. en w. voor het eerste jaar ongeveer 2,5 De bondsregering is zich bewust van de miljoen krijgt uit de kijkgelden, wil on- geveer 150 uitzendingen verzorgen. Met de herhalingen mee gaan er 64 op aan de eerste twee cursussen. Welke cursus- daama komen Is nog niet bekend. Naar uit betrouwbare kring is men heeft de Westdoitse regering giste- ren een«Kn,miB to, n con,mumsun momeMeel ven aan het In BrusseJ bereikte akkoord Tanzania. In de hoofdstad van dit de gemeenschappelijke graanprijs I d'e ^gelukkig genoeg Dar-Es- Salaam, dat is „Haven van de vrede" der Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.). Het kabinet stelde vast dat bet akkoord een aanzienlijke hijdra- ge levert voor de ontwikkeling in de richting van de Europese eenwording. heet arriveert vrijwel elke twee weken een Russisch of Chinees schip met wapenen aan boord, zo schrijft de Daily Telegraph. Zodra zo'n schip is afgemeerd wordt de haven afgesloten. Men wacht tot het donker is en dan wordt met het lossen begonnen. 's Nachts rijden de vrachtauto's af en grote Men d.e al« gevolg va» het be- aa„. De wapc„s n bestemd voor het van Tanganyika voor de oplet, tijd is er de nadruk op gelegd dat de boe- dingskampen^der rebellen, die In Tan- in lijden ren geen schade mogen üjden en dat «ie zania een gul onthaal hebben gevoi Duitse landbouw een vergoeding moet den en voor de opstandelingen in Mo- worden toegekend voor het verlies aan zambique en Kongo. element in de concentratieprocedure. Ten aanzien van de maatregelen om de zelfstandigheid van de dagbladen te kunnen handhaven wees prof. Rooy er op, dat dc ondernemingen zoveel moge lijk onafhankelijk dienen te blijven. Steun van de overheid wees hij af. Hij releveerde de aandrang op de regering om de invoerrechten op papier en machi nes af te schaffen. Hij achtte het wense lijk. dat in de bedrijfstak wordt bestu deerd of er nog het een of ander kan worden gedaan voor een gunstiger ex ploitatie, bijvoorbeeld met betrekking tot de 1!-~ van advies van Teleac had geïnstalleerd. Mr. Marijnen tevreden over Brussels akkoord (Van onze redactie). Minister-president mr. V. G. M. Marij nen beeft gistermiddag in de Eerste Ka mer zijn voldoening uitgesproken over Hpt S «wi uit foiitiek oogpunt bezien de wil aan- bet voor ven krant haav kracht Voor bWk „jn •gelijk* krant S&ï sr™ "f r abere' P u? iK' aUeen opzicht Is nu juist het zo moeilijke land- de intrinsiekeredactionele kwaliteit van bouwbeleid voorop gegaan. De mara- de krant van belang. Van de kansen voor - - - - de massamedia in ons land vond prof. Rooy de kans voor de pers in het alge meen voortreffelijk. R.E.M.-RECLAMEOMZET BIJNA f 3 MILJOEN (Van e onzer redacteuren i •oorop gegaan. thon/ittingen waren niet „plezierig", doch is een beter systeem te bedenken? De minister-president maakte deze op merkingen tijdens de algemene politieke beschouwingen. Hij voegde er aan toe. dat de regering een politiek complement op de economische integratie uiterst be langrijk acht Met kracht zal er naar worden gestreeft, dat Engeland van de aanvang af betrokken zal zijn bij de po litieke samenwerking van de zes E.E.G.- lande'n. Participatie van hel Verenigd Koninkrijk is echter geen absolute voor waarde bij het entameren "van enig ge sprek Mr. Marijnen constateerde een belang- Reclameserive C.V. te Haarlem h^ftdS riJk" van het reèle nationale ü»- „Revue der reclame" geconcludeerd, dat komen. Een goede kant hiervan is, dat in deze periode vobr reclameboodschap- het economische leven een veel dynami- bÜna drie niüjocuscher karakter krijgt. Als keerzijde noemde hij de vrees voor een bepaalde overspanning, die door impulsen uit de E.E.G. nog zou kunnen worden versterkt. Wat de recente ontwikkeling in eigen land betreft, prees de minister-president de verantwoordelijkheid, getoond door werkgevers en werknemers. De regering is er intussen in geslaagd de ontwikke ling van de prijzen in de hand te hou den. Tussen 1 september en 13 december be droeg het aantal reclamespots van Ra dio- en T.V.-Noordzee 1692 met een to- t aal tijd van 39.671 seconden. L'it deze gegevens, verstrekt door het bureau gulden is uitgegeven. Bij de schatting, die de „Revue der re clame" maakte, werden de aanloopkor tingen ingecalculeerd. Rekening werd ook gehouden met de afzonderlijke leng te van de spots en het tijdstip van uit zending. Op basis hiervan scnatte het blad dat de reclame-inkom sten voor T.V.-Noordzee in deze drie en een halve maand een bedrag van 2.700.660 gulden hebben bedragen en voor Radio-Noordzee 149.187 gulden. Sowjet-premier Alexei Kosygin zal volgend jaar voor besprekingen naar Londen komen, op uitnodi ging van de Britse regering. Pre mier Harold Wilson, die dit m het Lagerhuis meedeelde, zei dat de Russische leider ook gaarne een bezoek van hem aan Moskou te gemoet ziet. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko. brengt in maart een officieel bezoek aan Groot- Brittannië. Men acht het onwaarschijn lijk dat Kosygin voordien naar landen komt. Diplomaten in Moskou vragen zich af of Leonid Breznjew. eerste secretaris van de communistische partij, zijn premier zal vergezellen. Tot dusver heeft hij nog geen officiële positie in de Sowjet- regering. Wilson achtte het wenselijk dat de staatslieden, zowel van de westelijke al liantie als daarbuiten, veelvuldiger sa menkomen. Problemen UITTOCHT NAAR ITALIË, GRIEKENLAND, TURKIJE, JOEGOSLAVIË EN SPANJE Zwitserland vangt zwaarste stoot op Ruim een derde van de bijna twee miljoen gastarbeiders in Nederland, België, Duitsland en Zwitserland gaat dit jaar met kerstverlof naar Italië, Grieken land, Turkije, Joego-SIavië en Spanje. 148 extra treinen met 150.000 „eigen" gastarbeiders naar Italië laat ver trekken, 15 naar Spanje en voorts nog eens 119 extra treinen voor het eigen wintersportverkeer. De directie van N.S. heeft zich in no vember tot alle daarvoor in aanmer king komende bedrijven gewend om de aandacht te vestigen op de proble- Daarbij komen dan nog 46 „transi- men die voor N.S. kunnen ontstaan to"-treinen uit Duitsland met Itali- als zich omstreeks Kerstmis en in de aanse arbeiders en 114 met gastar- vakantietijd opeens „stootsgewijs en beiders uit Engeland, Frankrijk. Bei- Deze massale uittocht bezorgt vooral de Duitse en Zwitserse spoorwegen veel extra werk. De Zwitserse spoor wegen S.B.B. verzorgt tussen 11 en 31 december maar liefst 460 extra treinen voor buitenlandse arbeiders. Daarvan komen er 267 leeg terug terwijl na nieuwjaar hetzelfde beeli zich in omgekeerde richting zal her- bcefd Deze explosie van extra treinen in het voor Zwitserland toch al drukke wintersportseizoen bezorgt de Zwit serse spoorwegen veel hoofdbrekens. De overbezette Gotthard- en Simplon- tunnel verwerken desondanks al het extra treinverkeer zonder noemens waardig tijdverlies. Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men geen duidelijk beeld van de door de uittocht van gastarbeiders ontsta ne extra drukte, aangezien geen ex tra treinen ziin ingelegd. Uit een on der de bedrijven met meer dan 10 buitenlandse arbeidskrachten gehou den enquête is evenwel gebleken, dat bijna de helft van de ruim 50.000 gastarbeiders in ons land dit jaar met kerstverlof gaat. De Spanjaarden rei zen veelal met bussen, de Italianen, Turken en Grieken gaan met norma le reizigerstreinen naar het Roerge bied. waar ze overstappen in extra treinen. onverwacht" een massale stroom van gastarbeiders aandient. Ze onder scheiden zich van andere reizigers door een veelheid aan bagage. Boven dien nemen ze vaak de door anderen gereserveerde plaatsen in. N.S. wil ln de toekomst beter gaan organiseren door het inleggen van ex tra treinen, maar het spoorbedrijf heeft daarvoor de medewerking van de bedrijven nodig. Gevraagd is tij dig opgave te doen van gastarbeiders die met vakantie willen gaan. Nu al heeft N.S. strooibiljetten en affiches in vier talen laten vervaardigen om de gastarbeiders in te lichten over het vervoer van bagage. Hoewel van de zijde van de bedrijven tot nu toe nog geen reactie werd ontvangen, hoopt N.S. toch op een concrete sa menwerking, ook wat betreft de be geleiding van de buitenlanders door functionarissen van de bedrijven. N.S wii daarvoor graag in elk bedrijf de beschikking hebben over een contact persoon. Duitsland Van de miljoen gastarbeiders in Duitsland zaan er dit jaar 320.000 kerstfeest in hun vaderland vieren. Het gaat om Italianen (165.000), Spanjaarden (40.000), Grieken (50.000), Turken (25.000) en Joego- slaven (40.000). De Duitse Bundes- bahn heeft voor dit massale extra vervoer 150 extra treinen in vier reisriehtlngen geformeerd. Ais be langrijk transitoland passeren vrijwel alle extra treinen Zwitserland, dat tussen 11 en 31 december bovendien Nederland en Oostenrijk. Voor al dit extra werk heeft de Zwitserse spoorwegen voor de samenstelling van de treinen een beroep moeten doen op de zusterorganisaties in Ita lië, België, Duitsland en Oostenrijk. Bepakt en bezakt De eerste stroom extra treinen heeft Zwitserland in het afgelopen week einde Verwerkt. Op alle Zwitserse stations stonden duizenden gastarbei ders (Zwitserland heeft er ruim 700.000) bepakt en bezakt op hun extra treinen te wachten. Ze zagen inmiddels vele extra treinen met landgenoten voorbijrijden, die uit hun voorlopige haardsteden in Duitsland, gage die de gastarbeiders bezorgt de spoorwegen nog extra pro blemen. Het is meestal teveel om in de passagiersruimten mee te ne men. Daarom bevat elk extra trein stel ook extra goederenwagons. Elke arbeider mag twee koffers in de personenrijtuigen meenemen. De rest gaat in de goederenwagons. Bij de Zwitserse spoorwegen was men over de resultaten van de eerste stroom extra treinen voldaan, maar het staat nu al vast dat de massale uittocht over enige tijd onderwerp van gesprek zal zijn op een conferen tie van de Europese spoorwegdirec ties. In het belang van de werkne mers en de dienstregeling wil men zich tijdig voorbereiden op deze extra belasting. inkomen dat ontstaat door de ver Ie ging van de graanprijs. Er dient rekening mee te worden gehouden dat ook de an dere E.E.G.-lantlen aanzienlijke conces sies hebben gedaan. Naar de mening van de Westduitse regering draagt het in Brussel bereikte resultaat bij tot de toe nadering der E.E.G.-landen. vooral tus- Frankrijk en de bondsrepubliek. Geen verbreking van de betrekkingen Het Kremlin heeft de Kongolese Dar-Es-Salaam is namelijk het hoofd kwartier geworden van de zeer vele rebellenbewegingen die Afrika telt. dat heeft de stad een bijzondere sfeer gegeven, een mengeling van oosterse mystiek en het klimaat van het Chica go der twintiger jaren. Want de rebel len zitten er met stil. Niet dat zij het erg druk hebben met oorlogvoeren, want dat gebeurt in Dar-Es-Salaam voornamelijk op papier, maar de ri valiteit tussen de rebellen onderling is groot en men bestrijdt elkaar hevig. Zo is er een nieuw soort Afrikaans gangsterdom ontstaan, dat door de Chinese communisten wordt bewa pend. C J Ck T Vil 1S"^ I Tn Dar-Es-Salaam zetelt voorts het O Itvil lllv vi I bevrijdingsfront van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Dit comité staat onder leiding van de minister van buitenlandse zaken van Tanzania, de heer Oscar Kim bona, een contro versiële figuur van wie vermoed wordt dat hij zeer communistisch ge zind is. Kambona zal de laatste zijn om dat te bekennen, maar ingewijden weten genoeg van hem en zijn reisjes naar communistische landen zijn met onopgemerkt gebleven Verscheidene westerse waarnemers vermoeden zelfs dat Kambona indertijd achter de schermen een rol heeft gespeeld in de i i muiterij van de Tanganyikaanse troe- diplomatieke vertegenwoordiger pen. in Moskou verzocht de Sowjet- Kambona is als minister van buiten- Unie, met al zijn medewei kers, de v<*!P"'am'K. b'"°n J,... an Tanzania s aanvallen op het wes- op ZO kort mogelijke termijn teken. Kambona was ook de ontdekker verlaten. Dit is dinsdagavond van een Amerikaans-Portugees ..kom- op het Son-ietministerie -teojs >n J Tanzania. Dat was nog maar kort ge- buitenlandse zaken aan de Kon- leden toen Kamlona verklaarde orie- golese zaakgelastigde Galton Mganbani, medegedeeld, die daartoe op het ministerie was ontboden. De Russische regering meent dat Mgan bani zich In de Sów jet-Unie „le bui- is gegaan aan tegen de Sowjet- ven te bezitten -an de Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad waaruit zou blijken dat een aanslag op de staat werd voorbereid. De brieven waren slecht vervalst en president Ju lius Nyerere zei zelf op een massabij eenkomst: ,,de Amerikaanse ambas sadeur heeft me verteld dat het kom- plot op een onjuistheid berust. Ik zou hS'. ESIMIFSS v££?d£ held". Het Kremlin zeel verder'dat -- r de Kongolese autoriteiten een „las- bet bewijs leveren dat het terlijke campagne" tegen de Sow- Complot niet bestaat jet-Unie voeren, „waardoor het niet Daarmee steunde Nyerere de Ameri- - kanen met, maar hij stelde zich even min achter zijn minister van buiten landse zaken. De positie van Nyerere in het geheel van gebeurtenissen in Tanzania is nog steeds onduidelijk. Tijdens de muiterij indertijd was hij enkele dagen spoor loos. Nog steeds is hij bezig de con trole te herwinnen. Hij staat echter onder sterke druk van de linkse groe peringen in Tanzania en de kritiek van het westen op onder meer het feit dat hij de toestand op Zanzibar nog steeds niet meester is, heeft hem een beetje kriegel gemaakt. meer mogelijk is het personeel de Kongolese diplomatieke vertegen woordiging nog in Moskon te doen blyven". De Kongolese ambassadeur in Moskou Sebastien Krlni, bevindt zich thans in Leopoldstad. De gehele staf der ambassade bestaat thans uit de zaak- Mganbani en een cnauf- De Kongolese regering heeft in novem ber 1963 het vertrek geëist van de gehele staf der Russische ambassa de ln Leopoldstad. Ztj stelde deze eis nadat twee leden van deze staf waren gearresteerd op beschuldiging van samenzwering met naar Braz zaville uitgeweken Kongolezen met het doel de regering in Leopoldstad omver te werpen. Mganbani heeft meegedeeld, dat hem op het Sowjetministerie van buitenland se zaken is verzekerd dat de Russi sche maatregel géén opschorting of verbreking der Russisch-Kongolese betrekkingen inhoudt. Zanzibar is dan ook inderdaad zo als voorspeld een tweede Cuba geworden. Abeid Karoeme, een gema tigde politicus, die aan het hoofd staat van de revolutionaire raad. wordt overvleugeld door de linkse elementen in deze raad, dezelfden die indertijd een einde maakten aan het regiem van de sultan. Deze groep kon ongehinderd een ille gaal „volksleger" oprichten, een ben de rovers en bandieten, die nu net land onveilig maakt en een ware ter reur uitoefent. Ook stichtte zij een volksrechtbank, die naar willekeur doodvonnissen bekrachtigd. Het behoeft geen betoog dat ook hier de Chinese communisten bijzonder actief zijn. Het „volksleger" staat oor een deel onder leiding van Chi- ïezen en voor een ander deel onder „beheer" van Russen en Oostduitsers. De Rusen bemoeien zich niet met de Jhinezen en omgekeerd, maar de bei- Je afdelingen van het „volksleger" lemoeien zich wel zo nu en dan met jlkaar en dan gaat het weinig zacht- innig toe. ien tijdje geleden werden enkele een- :eden van net „volksleger" van Zan- :ibar naar het vasteland gestuurd om le grens met Mozambique te bewa- <en. De heren gingen echter op roof lit en dwongen winkeliers met de ba jonet op de borst gratis bier en levens middelen i_.t te delen. Het experiment is toen vlug beëindigd en de troep is n allerijl teruggetrokken. De gebeur- :enis was het be-wijs dat Nyerere nog teeds niet goed weet hoe hij Zanzibar onder controle moet krijgen. De toe stand wordt er integendeel met de dag slechter ten koste van Tanganyika, dat gevaar loopt door het communis me te worden overstroomd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3