kl lei n Goese 15 miljoen - infrastructuur vuistbedrag' voor raad en minister DampO|,e Aandacht voor sanering, mechanisatie, recreatie Tholen werkt in 1965 met ƒ60.000 tekort Nieuwland vraagt aan G.S. om opheldering BILT AEG Raad wilde eerst meer gegevens over plannen op tafel: daarna pas krediet Boekje over vijf eeuwen stadhuis in Goes Zeeuwse ALMANAK A-EGT U RNA Voorstel: optrekken vijftal belastingen verwacht: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 VOORSTEL B. EN W. WERD „BIJ-GESTUURD" EEN nieuwe serie infrastructuurwerken voor Goes: wegen, havenverbre ding en industriehavenaanleg, een extra stuk spoorlijn, een brug en een sluis naar de Oosterschelde en dat alles voor de globale investering van 25 miljoen. Zó hadden de raadsleden van Goes de nieuwe voorzieningen voor 'de toekomstige industrie- en woonontwikkeling op tafel gekregen. In de krant van gisteren maakten we er melding van. B. en w. hadden daar bij bovendien de suggestie gedaan in onderhandeling te treden met het aan nemersbedrijf N.V. Van Hattum en Blankevoort over de mogelijkheid deze plannen uit te werken. Welnu, de raad was tevreden over de snelle reacties op de moties, die een maand geleden naar Middelburg en Den Haag zijn uitgegaan en waarin werd gepleit. Goes als industriekern niet in de steek te laten. Maar de heren wilden toch vooral niet doordraven: ze wilden b. en w. met dit ..dure" voorstel alleen volgen, wanneer de 25 miljoen als een ..vuistbedrag" werd beschouwd, een richtsnoer voor de minister bij de wen sen van Goes en wanneer bij plannen maken en besteden geen monopolie positie zal worden geschapen. Bijsturen en afremmen tot een nor male snelheid dus. dat was de opzet van de Goese raadsleden in hun discussies rondom dit voorstel. De zinsnede over het beschikbaar stellen van een krediet van 25 miljoen werd daarom geschrapt. Men vond het wat al te snel en dat bedrag nog wat al te vaag. Om een paar overwegingen te noe men: „Dit is nog maar een planne tje, niet eens een schetsontwerp; ik ben wat huiverig om dat geld een, twee, drie op tafel te leggen" (de heer B. C. G. Kegge, c.h.). „Zonder nade re gegevens lijkt ons dit bedrag erg prematuur," (de heer M. Haasdonk, v.v.d.). „Niemand kan ons garande ren, dat het 25 miljoen kost; laten we dit bedrag toch vooral als aan vechtbaar voorstellen om ons niet be lachelijk te maken," (de heer J. H. Roose, k.v.p.). „Waarom kunnen we een dergelijk krediet niet in fasen beschikbaar stellen?" (de heer Ph. Haverhoek, p.v.d.a.). Algemeen waren de Goese raadsle den ingenomen met de voortvarend heid van het college van b. en w. om zo snel na de aanvaarding van het „plan-Snijders" als leidraad voor de toekomstige ontwikkeling van de stad al met plannen voor de uitvoering van de daarin aangegeven werken voor de dag te komen. De heer M. Loeve (a.r.) met name liet dat even duide lijk merken: „De staatssecretaris heeft gezegd, dat Goes ondanks de afvoering als industriekern in de ko mende periode toch werken kan uit voeren. Welnu, daar is Goes dan. Met een zware wissel op de staatskas, die deze werken zal moeten subsidiëren. Ik hoop, dat het college van G. S. van Zeeland ons nu niet in de steek laat." Maar zoals gezegd, de raad wilde zich vooral niet vastbijten in dat bedrag van 25 miljoen. Het werd als een vuistbedrag beschouwd. Hoezeer, dat liet de heer J. T. Andringa (k.v.p.) uitkomen, toen hij met een nonchalant gebaar voorstelde om dat bedrag maar alvast te verdubbelen. Men gaf elkaar toe, dat het eigenlijk „een slag in de lucht is". Zonder plannen uit te werken is het allemaal heel moeilijk te becijferen. Daarom kwam er ten slotte dit uit de bus: omwille van de procedure bij het verkrijgen van sub sidie voor dergelijke werken en ook om psychologische redenen, zoals bur gemeester mr. F. G. A. Huber nog even aanstipte, zal nu „aan de minis ter van economische zaken worden meegedeeld, dat Goes als richtsnoer voor nieuwe infrastructuurwerken graag een bijdrage in een bedrag van 25 miljoen zag gesubsidieerd." Die redactie van het voorstel kreeg een algemene tevredenheidsbetuiging. Te voren was van verschillende zijden nog een kanttekening gemaakt bij het voornemen om het aannemersbedrijf van Van Hattum en Blankevoort in te schakelen bij het maken van de plannen. De heer A. Maljaars (s.g.p.) wilde graag ook andere aannemers een kans geven. De heer Roose waar schuwde voor het scheppen van een monopoliepositie en de heer Haas donk vond de gedragslijn van b. en w. wel juist. Overigens werden ook alle heren op dit punt gerustgesteld toen het voorstel nog eens precies, woord voor woord, werd voorgelezen „het gaat om een machtiging aan b. en w. tot het voeren van onder handelingen met genoemd aanne mersbedrijf over de mogelijkheid van verdere uitwerking van plannen". Men kan er dus alle kanten mee op. al besloten, die weg aan te leggen "s die ontsluitingsweg ook opgeno- i in het uitbreidingsplan-oost. Het gaat hier om de verbinding tussen de rijksweg 58 bij Kloetinge langs de C. de Graaffstraat tot aan de kruising met de Heernisseweg en zo in de rich ting van het havenindustrieterrein en het nieuwe zwembad. Overigens zal deze weg via de Patijn- weg aansluiting moeten geven op de rijksweg. Rijkswaterstaat wil name lijk geen nieuwe kruising met de rijks- Oostelijke ontsluiting weg toestaan. Maar b. en w. van Goes zagen dit niet als een groot bezwaar omdat de huidige rijkswegtraverse door Goes in de toekomst toch het karakter zal krijgen van een weg voor locaal verkeer, wanneer het doorgaan- ■•erkeer ten noorden en ten zuiden Goes over rondwegen zal worden geleid. Al eerder is er in de raad van Goes fel tegen deze weg geageerd. Dat de den gisteravond opnieuw de heren Kegge en Andringa, die heel wat be zwaren aan dit tracee van de ontslui tingsweg zagen kleven. Ook de heer Maljaars kantte zich ertegen. Het werk zal wel als infrastructuurwerk worden uitgevoerd, maar dan nog moet Goes 15 pet van de kosten ongeveer een ton bijdragen. Dat nu vond de heer Maljaars teveel voor dit tracee. Met 87 stemmen kwam het voor stel van b. en w. er ten slotte toch door. De K.V.P.- en de V.V.D.- fractie stemden tegen, evenals de heren Kegge en Maljaars. Goes gaat wat doen aan het feit, dat de ..vroedschap" van de Gan- zestad 500 jaar geleden het be sluit heeft genomen een stadhuis te bouwen. Deze week was het zover: de beslissing viel op 15 december 1464. Het gemeentebe stuur wil ter gelegenheid van dit jubileum een boekje publiceren over de geschiedenis van het stad huis met de restauratie van het gebouw, waarvan er op het ogen blik ook weer één in de pen zit. Burgemeester mr. F. G. A. Huber maakte dit „jubileumgebaar" van de gemeente woensdagavond in de raad bekend, in antwoord op een vraag die de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) een paar vergaderingen terug had gesteld. Het gedenk boekje zal de naam krijgen: „500 jaar stadhuis-50 jaar restauratie". Het samenstellen van dit werkje zal een van de eerste taken wor den voor de nog te benoemen ar chivaris van Goes, die de heer G. Stadermann zal opvolgen. „1 (Advertentie) Jjevrijdf neus.keel en borst van vastzittend slijm Begroting Breskens: BLOEMENWIJK IS OVER TWEE JAAR VERDWENEN Vooruitlopend op de komende gemeen telijke herindeling heeft het gemeentebe stuur vau Breskens op het territoir van de aangrenzende gemeente Groede een nieuw uitbreidingsplan laten ontwerpen, liet is een gevolg van het feit, flat in Breskens' eigen uitbreidingsplan-West nog maar nauwelijks grond voor de bouw van nieuwe complexen woning wetwoningen beschikbaar is. Overigens zijn de plannen in schetsvorm ge reed gemaakt met medeweten en in stemming van het gemeentebestuur van Groede. B. en w. van Breskens delen een en ander mee in een summiere beschou wing by de gemeentebegroting 1965, die volgende week maandagavond door de raad in behandeling zal worden geno- Het college spreekt voorts de verwach ting uit dat de sanering van de Bloemen- wijk over ten hoogste een paar jaar zal zijn voltooid. Dit ondanks het feit dat de bouw van vervangende contingenten niet overmatig snel vordert (1962 en 1963 is nog niet ten volle gerealiseerd). Gekoppeld hieraan is het inzicht van het Breskense college dat de bouw van het te stichten bejaardencentrum waar voor een gedeelte van de ondergrond van de Bloemenwijk is bestemd in 1965 zal kunnen beginnen. In het huidi ge stadium van voorbereiding is het nog niet mogelijk een exploitatie-opzet voor het bejaardencentrum te maken. „Maar", waarschuwen b. en w., „reke ning dient er mee gehouden te worden dat de exploitatie met name in de begin jaren wellicht sluitend gemaakt zal moe ten worden met een gemeentelijke bij drage". aldus b. en w., „verdient de organisatie van het visniijnbedryf". Het college zal zich ten aanzien hiervan nader oriënte- Belangryke posten zijn ten slotte uitge trokken voor het onderhoud van de stra ten. In dit bedrag is ook de plaatsing van het abri in plan-West opgenomen. Het jaarlykse bedrag voor volledige her bestrating zal in 1965 worden aange wend voor de Nieuwstraat. Recreatie In de recreatieve sector kon nog weinig voortgang worden gemaakt, omdat het recreatieplan nog niet van kracht is. Diverse grondeigenaren hebben tegen het goedkeuringsbesluit van G.S. beroep bij de kroon aangetekend. Ten aanzien van een doelmatige exploitatie van de terreinen van de N.V. Zeebad heeft het dagelijks bestuur van Breskens opdracht gegeven tot het ontwerpen van een rio leringsstelsel. dat via de Langeweg het water naar de zuiveringsinstallatie aan het Molenwater zal brengen. Op veraoek van het departement van economische zaken zal een nieuw plan worden opge maakt voor de jachthaven. Het oude plan voor een geheel nieuwe haven, kreeg vanwege de hoge financierings- Dat is na gisteravond in Goes nïet| meer het geval met de veelomstre den oostelijke ontsluitingsweg. Was er Mechanisatie De mechanisatie wordt door het Bres kense gemeentebestuur in diverse secto ren met kracht bevorderd. Dit is onder meer het geval bij de dienst openbare werken, ten behoeve waarvan in het aangeschaft. In het vismijnbedrijf wordt sedert kort gebruik gemaakt van een mechanische vislosinstallatie. Het laat zich aanzien dat met deze experimentele paratuur goede resultaten geboekt llen worden. „Bijzondere aandacht", Mededeling Omdat gisteren in dit hoekje een vergissing uit het kamp van de boekhandelaren als lachertje para deerde is het goed om eens in het eigen huis naar een aardige blun der om te zien. Vooral nu men ons per telex en kele bijzonderheden heeft gezon den over Dimitri Frenkel Franks toneelspel ,ySpinoza", dat van avond op de buis komt een spel, waarin de schrijver er van is uit gegaan, dat Rembrandt op latere leeftijd de jonge denker Spmoza moet hebben gekend. Deze mededeling zal voor velen niets nieuws bevatten en het is dan ook goed, dat men ons een correctie heeft geseind op de laat ste zin: ,/Iet toneelstuk van van avond is voor de televisie be werkt door Spinoza zelf." Verkiezing van ondernemingsraad „De Schelde" Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zijn woensdag verkiezingen gehouden voor de ondernemingsraad. Van de stemgroep uur- en weekloners scheepsbouw werden gekozen: van de A.N.M.B.C. Wondergem en G. van Luijk (beiden cascomontage), van de C.M.B.: Arendse (bedrijfsbur. af bouw) en M. de Witte (afbouw accom modatie) en van St. Eloy: J. de Win ter (cascomontago) Van de stemgroep uur- en weekloners machinebouw werden gekozen: van de A.N.M.B.: H. J. Joziasse (bank- werkerij), J. J. Marlijn (plaatwerke rij) en P. C. Pieters (mach. bewer king), van de C.M.B.: P. A. v. d. Put te (plaatwerkerij) en van St. Eloy: C. Bielok (gereedschapwerkplaats). Van de stemgroep uur- en weekloners reparatie werden gekozen: van de A.N.M.B.: C. Schipper (reparatie machb. a.b.) en van de C.M.B.: J. v. d. Driest (reparatie scheepsb. a.b.) Van de stemgroep uur- en weekloners overige afdelingen werden gekozen: van de A.N.M.B.: W. de Wolf (ma gazijndienst) en van de C.M.B.: A. de Poorte (elektr. rep. afdeling) en M. Brasser (mech. rep. afdeling). Van de stemgroep administratieve be ambten werden gekozen: van de A.N.M.B.: F. G. H. Brandenburg (pers. zaken) en van de C.M.B.: J. Poppe (bedrijfsadm.). Van de stemgroep technische beamb ten werden gekozen: van de A.N.M.B, J. H. E. Lafleur (tekenk. scheepsb.) van de C.M.B.: M. Bode (tekenk. machinebouw) Van de stemgroep toezichthoudende beambten werden gekozen: van de A.N.M.B.: H. A. Meijer (gieterij) en an de C.M.B.: P. Francke (plaatwer kerij). Van de stemgroep middenkader werd ten slotte gekozen: J. W. Weug (bur. bedrijfsdirecteur scheepsb.). VELEN BEWEZEN LAATSTE EER AAN BURGEMEESTER VAN PHILIPPINE Op de r.-k. begraafplaats te Philippine is woensdag onder zeer grote belangstel ling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. J. L. van Hoek, in leven burgemeester van dc gemeente Philippine. Onder hen, die Philippines' burgemees ter de laatste eer bewezen, waren be halve familieleden van de overledene, de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, over ste A. J. van Thlel, districtscomman dant van de rijkspolitie in Zeeland, de burgemeesters van alle Ooat-Zeeuws- Vlaamse en enkele West-Zeeuws-Vlaam- se gemeenten, vele gemeentesecretaris sen. wethouders. vertegenwoordigers van polders en waterschappen, van pro vinciale diensten en voorts tal van in woners van Philippine. Na de plechtige uitvaartmis in de r.-k. kerk van Phi lippine begaf de lange stoet voorlaf- gegaan door een aantal schoolkinderen, die een vijftiental kransen meevoerden zich naar de begraafplaats. De kist met het stoffelijk overschot van de over ledene werd gedragen door leden van de gemeenteraad. Op verzoek van me vrouw Van Hoek werden aan de groeve geen toespraken gehouden. WILLEM DE RUIJTER TE MIDDELBURG BEGRAVEN Op de algemene begraafplaats Ie Mid delburg is gisteren het stoffelyk over schot ter aarde besteld van de heer Willem de Ruyter, één van Zee lands bekendste vakbondsbestuurders. Hy richtte in 1894 de afdeling Middelburg van de Algemene Nederlandse Bouw- bedryfsbond op en was hierna de grote animator bij de oprichting van andere afdelingen in Zeeland. In de aula van de begraafplaats werd o.a. het woord gevoerd door de heer W. Hendriks, de huidige voorzitter van de bouwbedrijfsbond, die de heer De Ruij- ter kenschetste als de spil van zijn or ganisatie. Deze richtte de A.N.B.-afde- fing op omdat zijn warm en menselijk gevoel in opstand kwam tegen de ten hemelschreiende toestanden, waaronder de arbeiders toen verkeerden, merkte de heer Hendriks op. „Een cent verhoging, van 62 uur naar 57 uur per week, dat was de strijd van Willem de Ru()t merkte de huidige voorzitter op. De heer Hendriks wees er voorts op, dat de heer De Ruijter grote bekendheid verwierf door de stichting van een ar- beidswoningvereniging en één van de eerste eigen ziekenkassen. „Zijn leven was een aaneenschakeling van strijd met successen en nederlagen, maar nie mand kreeg hem er onder", besloot de heer Hendriks. Namens de Bond van Bejaarden, waar van de heer De Ruijter een trouw lid was, werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer A. Poppe, en tot slot sprak de heer J. K. Radder, die er op wees. dat de heer De Ruijter en hij de laatste bestuurders geweest zijn van de schildersgezellenbond. V isser-Neerlandiaprijs voor vereniging „Vrienden van Veere" Eén van de Visser-Neerlandia- pryzen 1964 van het Algemeen Niderlands Verbond is toege kend aan de vereniging „De Vrienden van Veere". Het is een prijs in de sector steun aan cul turele en wetenschappelijk-teCh- nische onderzoekingen. De prijs uitreiking geschiedt op 20 fe bruari in de Rolzaal aan het Binnenhof te Den Haag. Voor in totaal bijna 50.000 is aan pryzen toegekend aan elf personen en negen instellingen. De toekenning geschiedde op voorstel van vier commissies, ingesteld voor prijzen voor aan moediging en beloning van per sonen ter aankweking van goe de karaktereigenschappen, voor steun aan culturele en weten- schappelijk-technische onder zoekingen, voor werkzaamheden ter bevordering van de geeste lijke volksgezondheid en voor toneelstukken De commissie voor toekenning van de culturele prijs werd ge vormd door mevrouw dr. J. Sta- des-Veth en de heren H. J. Ban nier en prof. dr. J. W. Tesch uit ons land en dr. L. Elaut voor België. 7995,- WASAUTOMAAT Op een oppervlakte van niet meer dan 50x50 cm plaatst U de AEG turna, volwaardige wasauto maat van geheet aparte klasse. Eensprookjevoor de vrouw die thuis (tot liefst 5 kg) „laat" wassen geheel automatisch AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis BEGROTINGSBRIEF AAN DE RAAD: Tholen legt op zijn begroting voor 1965 een bedrag van 17 per in woner toe: er is een tekort van 60.000. B. en w. schrijven dit in hun begeleidingsbrief bij de begro ting aan de raad, die het jaarstuk volgende week dinsdagmiddag zal behandelen. Dat tekort is voorlo pig op te vangen door het bedrag te ramen van de kapitaal dienst en er van uit te gaan, dat in de loop van 1965 nog middelen zullen toe vloeien, die het mogelijk maken het evenwicht te herstellen. Gaat dat niet, dan moet er aan de saldi- reserve een andere bestemming dan op het ogenblik gegeven wor den. Een tekort van 17 per inwo ner vindt het college van b. en w. voor een gemeente als Tholen „ver ontrustend". Te meer, omdat het tekort eerder stijgt dan daalt. Het college heeft naar de oorzaken van die ontwikkeling gezocht. Een be langrijke factor zien b. en w. in het feit, dat Tholen als kleine gemeente een centrumfunctie heeft. In dit op zicht en ook met het oog op verschil lende andere zaken zou een verfijning van de uitkeringen uit het gemeente fonds noodzakelijk en juist zijn. D« stijging van de rentekosten is zo'n an dere factor, die naar de mening van b. en w. niet voldoende meespeelt in de uitkering. Datzelfde geldt voor de specifieke uitgaven, die Tholen in het verleden heeft gedaan van de restau ratie van diverse monumenten: daar van is op de gewone dienst een druk van 25.000. En dan zijn er de druk kende rentelasten als gevolg van grondaankopen voor woningbouw, die nauw verband houden met de ontwik keling van Tholen. Netto-rentelast: 19.000. Het is zaak om voor 1965 nog 60.000 te vinden om een aanvaardbare be groting ter goedkeuring aan G.S. te kunnen inzenden, vinden b. en w. Dat lukt niet via verhogingen in het eigen „bescheiden belastinggebied" alleen. Vandaar ook het advies om een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds. Wel meent het college van b. en w. dat er in Tholen belastingen naar boven moeten, zodat men kan wijzen op een „reëel tekort aan middelen" met het oog op de aanvullende bij drage uit het gemeentefonds. Gemeentewet niet ten volle nageleefd? Audiëntie bij minister aanvragen De raad van Nieuw- en Sint Joosland stond in zyn vergadering van dinsdag avond langdurig stil by een te zenden brief aan Gedeputeerde Staten met af schrift aan de minister van binnenland se zaken, inzake een brief ontvangen van G.S. over hun gezonden advies aan de minister inzake de gemeentelijke her indeling van Zuidoost-VValeheren. De raad heeft het college van b. en w. op gedragen onder de aandacht van liet college van G.S. te brengen, hetgeen ge schreven staat in de artikelen 160, 161 en 162 der gemeentewet. .De raad vroeg zich af. waarom G.S. niet aan het gestelde van deze drie artikelen had voldaan, met uitzondering van het gestelde in de laatste zinsnede van ar tikel 162, dat G.S. advies over de her indeling aan de minister hebben uit gebracht. De raad vraagt waarom G.S. in hun brief van 3 november 1964, de termiin genoemd in artikel 162 eerste lid, zijnde twee maanden, heeft vermin derd tot twintig dagen, en waarom aaxi de raad geen „ontwerpregeling met kaart en toelichting", genoemd in ar tikel 160, tweede lid. aoch alleen een brief met kaart werd toegezonden. Voorts waarom de openbare vergade ring, genoemd in artikel 1962, tweede lid, niet door G.S. werd uitgeschreven. Vijf maal Op vyf fronten willen b. en w. een verhoging van de belastingen: de straatbelasting, de rioolbelasting, het huisvuilrecht en het recht voor het ophalen van „wisseltonnen" en het invoeren van een brandassu- ranl iebelasting. De verhogingen, die b. en w. voor de geest staan en die ze de raad voorleggen, be lopen in totaal een bedrag van zo'n 29.000 voor 1965. Van de straatbelasting 5 procent ongebouwd, 10 procent gebouwd wil men respectievelijk 7 en 14 pro cent maken. Dat geeft een meerop brengst van 7000. Opbrengst nu 17.000. Het tarief voor de rioolbelas ting ondergaat een forse wijziging: een pand zonder closet kost nu 2,50 per jaar, met watercloset is het 15. Deze tarieven willen b. en w. gelijk schakelen op 15. Voor de belasting plichtigen, die reeds van de nieuwe riolering profiteren vinden b. en w. een recht van 25 billijk. Meer ont vangst 8000 De rechten voor het ophalen van huis vuil zullen 2 hoger worden gesteld. Dat geeft een meer-opbrengst van 2000. Bij de verhoging van het recht voor het ophalen van wisseltonnen houdt het college rekening met een stimulans om over te schakelen op closet: ze worden namelijk met 50 procent in 1965 en met 100 procent in 1966 verhoogd, als de raad de plan nen goedkeurt. Zo komt er in 1965 1700 meer in het gemeentelaatje. Ten slotte voelt het college ervoor een brandassurantiebelasting in te stellen. Dat zou de gemeente jaarlijkse 10.000 opleveren. Dinsdagavond om half acht zal het nieuwe kerkorgel in de Neder lands hervormde kerk te Domburg officieel worden overgedragen en in gebruik gesteld. Ongeveer twee jaar geleden heeft de Nederlands hervormde kerk uit Domburg opdracht gegeven voor de bouw van dit orgel. Twee employés van de firma Vier dag uit Enschede zijn op het ogen blik nog bezig met stemmen en afintoneren. Ongeveer vijf weken geleden is men in de Domburgse kerk begonnen met de bouw van het orgel, dat met zijn Slavonisch eiken ombouw en tinnen pijpen het interieur van het twee jaar ge leden gerestaureerde kerkgebouw een fraai aanzien geeft. In samenwerking met. de orgel commissie van de Nederlands her vormde kerk heeft men een acht- stems, mechanisch orgel gekozen. Het vorige orgel was na veertig jaar totaal versleten. mixtum 4 st. en trompet 8, dit wat betreft het manuale ge deelte. Het pedaalgedeelte omvat: bourdon 16 met transmissie op het quintadeen van het manuaal. (Foto P.Z.C.). Het komt de raad voor, dat hoe lang de herindelingsprocedure ook reeds ge duurd heeft (het is niet de schuld van de raad, dat er sedert het voorlopig verslag van de vaste commissie voor binnenlandse zaken reeds weer zeven maanden verlopen zijn) of nog duren zal, in ieder geval aan het gestelde in de gemeentewet behoort te worden vol daan. De raad zal derhalve gaarne van G.S. vernemen, wanneer men de bur- femeester ingevolg de gemeentewet op- racht zal verlenen om de ontwerpre geling met kaart en toelichting op de secretarie der gemeente ter inzage van een ieder gedurende twee weken neder te leggen. Tevens zal de raad gaarne vernemen, wanneer de openbare verga dering van G.S., bedoeld in artikel 162, tweede lid der gemeentewet, door G.S. zal worden uitgeschreven. Een afschrift van deze brief en van de brieven van G.S. van 3 en 30 november heeft de raad van de minister van binnenlandse zaken gezonden ter kennisneming. De heer Van Nimwegen ging in de raad in een uitvoerig betoog op de te zenden brief aan de minister in en verzocht het college van b. en w. zonodig in be roep te gaan bij de Kroon. De heer Polderdijk stelde voor een audiëntie aan te vragen bij de minister en G.S. om het standpunt van de raad toe te lichten. De suggesties van de heer Van Nimwegen werd grotendeels aanvaardt, alsmede het verzoek van de heer Polderdijk inzake aanvrage audiën tie bij de minister. Een aanvrage voor een onderhoud bij G.S. werd niet door de raad aanvaard. De raad besloot voorts tot herbouw van de openbare lagere school over te gaan. De begrotingswijzigingen hiervoor zul len worden aangevraagd en tevens een urgentieverklaring voor de bouw Uit voerig hebben de raadsleden hierover gedebatteerd. De heer Van Nimwegen vroeg tevens een gymnastieklokaal voor de school, hetgeen de heer Dingemanse kon onderstrepen, terwijl de neer Lu- kasse de inwendige bouw van de ge deeltelijke nieuwe school besprak. De raad ging met het voorstel van b en akkoord. De bouw van het aieuwe A. C. De voorzitter deed mededeling van net feit dat mejuffrouw I. Veldman uit Nijmegen haar benoeming per 1 januari a.s. als hoofd van de kleuterschool heeft aangenomen. Goedkeuring was binnen gekomen houdende verlenging van con cessie tot heffing van scheepvaartrech ten door de minister van verkeer en wa terstaat tot 1 januari 1968 voor het ge bruik van de steigers en de kade aan de haven. Vastgesteld werden „Optievoorwaarden 1964" en „Algemene Verkoopvoorwaar den Bouwgrond 1964". Optie van bouw grond in plan Noord werd verleend aan de kerkvoogdij te Nieuw- en Sint Joos land, ongeveer 668 m2- aan de heer A. H. Baurdoux te Nieuw- en Sint Joos land, ongeveer 300 m2; de heer M. de Lange te Middelburg, 429 m2; de heer J. Verhage Vlissingën 1783 m2; de heer J. Walraven, Sint-Laurens, 1966 m2 en de heer C. A. Flipse te Middelburg 677 m2. De gemeenterekening 1962 werd voor lopig vastgesteld met de volgende c(j- fera: gewone dienst: inkomsten een be- dag van 376.613,94; uitgaven een be drag van 370.377,31; batig slot 6236,63. Kapitaaldienst: inicomsten 631.292,22; uitgaven 775.072,24; na delig slot 143.780,02. Een nieuwe rege ling werd vastgesteld ter tegemoetko ming in de studiekosten voor het ge- meentepersoneel. De woningwetwoning Julianastraat 11, thans nog bewoond door de heer J. L. Traas, zal b(j vrijkomen ter beschikking worden gesteld van het gezin L van Eenennaam-Florusse, thans wonende Molendijk 36. Ten slotte deelde de voorzitter nog me de, dat er een tegenvaller was voor de gemeente, daar over 1964 uit het ge meentefonds van het rijk 37.000 te veel was toegewezen. De raad besloot om een en ander te kunnen dekken even tueel de rekening-courantovereenkomst met het bureau van Nederlandse Ge meenten te verhogen tot 200.000. Onderdelen Bij de verschillende onderdelen van de begroting maken b. en w. ook nog een aantal kanttekeningen. Zo wordt opgemerkt, dat mèt een verdere straataanleg ook de elektrische ver lichting moet worden uitgebreid. Men voelt ervoor om voor dit doel een „be stemmingsreserve" in het leven te roepen. Omdat het badhuis een verde re teruggang van het aantal bezoe kers vertoont, overweegt het college om deze gelegenheid alleen op vrij dagavond en zaterdagmorgen open te stellen. Het college blijft streven naar de aanleg V3n een verantwoorde zwem gelegenheid. „Wij onderzoe ken se mogelijkheden rijkssteon te verwerven in de kosten van een o.i. dringend noodzakelijke voorzie ning," zo meldt men de raad. Er kentelijk zijn b. en w. voor de ac tiviteiten van het zwemcomité, dat een provisorische zwemgelegen- heid bij de haven tot stand heeft gebracht. Verheugd is het college over het feit, dat de woningbouw in 1964 weer wat op gang gebracht kon worden ondanks de geringe toewijzing. Zo'n vijftig wo ningen zijn nu onder handen en kun nen wellicht in vlot tempo worden af gebouwd en opgeleverd. Met voldoe ning wordt gew .g gemaakt van de bouw van „Bogaerswoningen": er zijn al 12 goedkeuringen voor afgegeven en 8 aanvragen zijn binnen. In ver band met het toenemende aantal be stratingen wil het college een ge meentewerkman-straat maker in dienst nemen. Er staat ih 1965 meer op de begroting voor het onderhoud van monumenten, oude schoolgebou wen en het sportterrein dan in 1964. Het college merkt op, dat de tweede fase in de aanleg van het sportter rein uitgesteld moet worden in ver band met de krappe arbeidsmarkt. Het ziet er ook niet naar uit, dat er in 1965 aan gewerkt kan worden. De enige kapitaaluitgaaf, die voor 1965 is geraamd, betreft de uit breidingen aan het gasbedrijf. Nu het zich laat aanzien, dat het aard gas begin 1966 Tholen bereikt, hebben b. en w. zich afgevraagd, of er met deze grote ontwikkeling van de gasvoorziening voor de boeg, niet naar een zo groot moge lijke concentratie gestreefd moet worden. In principe beantwoordt het college "eze vraag bevesti gend: de gedachten gaan uit in de richting van deelname in de N.V. Zegam. Ais de raad er mee kan instemmen, kunnen we contact zoe ken met het provinciaal bestuur, zeggen b. en w. RUSTIG WEER Overwegend zwaar bewolkt met op enkele plaatsen nog wat regen of motregen. Hier -n daar ook mist. Me rendeels zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 18 december Zon op 08.44 onder 16.29 Maan op 15.59 onder 07.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2