PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ERHARD IS OPTIMISTISCH OVER KANSEN POLITIEKE UNIE „Brede basis ontstaan voor overeenstemming DELTA-KABELBAAN GAAT NAAR HET HARINGVLIET Hoofdagent in Boxtel 2; loste dodelijk schot Niels Ie duur voor infrastructuur v Hereniging AKKOORD OVER GRAANPRIJS EEN „DOORBRAAK" Frunkrijk welwillend tegenover hervatting gesprek politieke unie Betrokken-zijn ACTIE TEGEN HET T.V.-EILAND WORDT VANMORGEN VERWACHT BOYCOT DREIGT VOOR SCHEPEN VAN H.A.L. IN NIEUW-ZEELAND J^AhtlijK Prijzen en waarde EXPERIMENT GREVELINGENDAM TOONDE BRUIKBAARHEID AAN 207e jaargang no. 265 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B, den Boer en w. de Pairter. Hoofdredactie: W, Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9,75 per kw. franco per post 10,— p. kw. Loose nummer* 15 ct. Bureaus: Vliwlngen: Walstraat 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red, 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Got-s: Gr, Markt 2, tel. 6140 (S.r.e red. 7853, adv. 6213); Oostburg: tel. 2396; TerneuzenArn-naalstrnat 2. tel. 2911; Zierlzee: red. tel. 2425. adm. teL 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1,60). .Brieven bur. van dit blad" 25 Ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 16 dec. 1964 Pagina 2 Erhard noemde het akkoord betreffen de de gemeenschappelijke graanprijs een doorbraak, die de oplossing van alle andere vraagstukken veel gemakkelijker zal maken. „Het woord doorbraak is in dit verband niet te sterk", zo meende hij. „Poging tot vereniging van Europa kunnen nu op een goede 6tart rekenen. By alle Europese kwesties zal men nti gemakkelyker begrip hebben voor eik aars standpunten". Erhard maakte tevens bekend dat zt)n volgende halfjaarlijkse ontmoeting met de Gaulle in januari zal plaatsvinden in Parijs. Erhard sprak verder nog over de vol- Echtpaar gedood bij botsing De 68-jarige lieer J. Jager uit Apel doorn en zijn 65-jarige echtgenote M. VV. Jager-van der Heide zyrt gisteravond als gevolg van een verkeersongeluk bij As sen om het leven gekomen. De personenauto, waarin zij op weg wa ren naar Groningen, kwam bij Peeloo frontaal in botsing met een uit de rich ting Groningen komende auto, bestuurd door de 46-jarige employee van de N.V. Grontmij. de heer B. Westerhoff, uit Assen. De heer Jager moet op slag dood zijn geweest. Zijn echtgenote, die waar schijnlijk de wagen bestuurde, werd uit de wagen geslingerd. Met zware ver wondingen haar beide benen werden afgekneld is zij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar zy na aankomst overleed. De heer Westerhof werd zwaar gewond in het ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is redeiyk. Beide auto's werden totaal vernield. VOOR 1 MAART BESLUIT REGERING RADIO EN T.V. IN OVERGANGSTIJD De regering heeft besloten vóór 1 maart 1965 aan de Staten-Generaal haar ziens wijze mede te delen omtrent de voor waarden, waaronder gedurende de over gangsperiode, in afwachting van de tot standkoming van een nieuwe omroepwet en zonder dat daaraan enigerlei recht kan worden ontleend in het door deze omroepwet te regelen bestel, aan even tuele nieuwe gegadigden een zendmach tiging voor radio en/of televisie zal wor den verleend, alsmede reclame in radio en televisie zal worden toegelaten. In verband met het gestelde in het ak koord van Wassenaar over het televisie- beleid hebben de minister-president en de minister van o., k. en w. de voorzit ters van de fracties van de Katholieke Volks-Partij, de Volksparij voor Vrijheid en Democratie, de Anti-Revolutionaire Party en de Christelijk-Historlsche Unie over bovenbedoeld besluit geïnformeerd. Dit schreven deze bewindslieden thans aan de voorzitter van de Tweede Ha gende punten: het vraagstuk van wa penleveranties en beperkte militaire training aan landen buiten de NAVO zal in het eerste kwartaal van 1965 door de bondsregeling nauwkeurig wor den bezien. De voorzitter van de Bonds dag Gerstenmaier heeft voorgesteld de ze hulpverlening in zijn geheel te sta ken. Verder streeft de regering in Bonn er naar de betrekkingen met Israël stap voor stap te verbeteren, mogelijk door te beginnen met de uitwisseling van handelsmissies. Verder dringt de bondsregering erop aan een permanente commissie van vier landen in te stellen, waarin de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zitting zullen moeten hebben. Deze commissie zou verantwoordelyk moeten worden voor de hereniging van de beide Duitslan- den. De wereld moet zich niet laten mislei den door bepaalde overeenkomsten tus sen West-Duitsland en het communis tisch bewind van de oostzone. die erop zyn gericht de menseiyke omstandig heden aldaar te verbeteren, aldus Er hard. Men moet niet denken dat Bonn alle hoop heeft laten varen met betrek king op hereniging. De Westduitse bondskanselier professor Ludwig Erhard heeft giste ren verklaard dat hij de in Brussel bereikte overeenstemming over een gemeenschappelijke Europese graanprijs als een goede stap voorwaarts beschouwt op de weg naar Europese eenwording. De bondskanselier meende dat Frankrijk, na het jongste onder houd, in Parijs, tussen de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en zijn Westduitse ambtgenoot Schroder, thans welwillend staat tegenover een nieuw gesprek over de Europese politiek. Professor Erhard vond dat er nu op zo kort mogelijke termijn een conferentie van de regeringsleiders der zes E.E.G.-landen moest worden uitgeschreven. De Westduitse bondskanselier was van mening dat er, „nu ook Ne derland zich tot voortzetting van het gesprek over de Europese een heid bereid heeft verklaard", een brede basis voor overeenstemming is ontstaan. NACHTELIJK DRAMA Bil KONIJNENJACHT Iban Bij botsing tussen tram en vrachtauto vijf gewonden Gisterochtend omstreeks half acht zyn op het kruispunt Kinderstraat-Nassau- kade te Amsterdam een tramstel van lijn 27 en een auto met elkaar in botsing gekomen, waarbij vyf mensen gewond zyn geraakt. Na de botsing, die met grote kracht geschiedde, liep de tram uit de raiis en reed over het trottoir een bakkerswinkel binnen, waar grote rava ge werd aangericht. Het verkeer onder vond op dit drukke punt tijdens de och tendspits grote vertraging. Bij de botsing, die kort na zeven uur ge schiedde, werden de motor- en de bij wagen van het tramstel van lijn 27 uit de rails gedrukt en kwamen dwars over de weg te staan. De motorwagen reed de bakkerswinkel binnen en de bijwagen kwam aan de overzijde van de straat te gen een winkel tot stilstand; deze zaak liep echter geen schade op. De chauffeur van de auto, de 25-jarige pijpfitter W. J. H. M., werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen evenals een 61-jarige me vrouw, die tegen de pui van de bakkers zaak werd gedrukt toen de motorwagen daartegen reed. Een naast haar lopende man werd niet gewond. Voorts werden in het ziekenhuis voor verwondingen behandeld, doch konden daarna naar huis terugkeren de trambestuurder en de twee mannelijke trampassagiers. Inlangs was cr in ons land iets te merken van verontwaardiging toen een sigarenfabrikant een serie bandjes „grote mannen en tyrannen" op de markt bracht. Hij bleek er na melijk niet voor te zijn teruggedeinsd een zekere A. Hitier, zich destijds Führer van het Grootduitse rijk noe mend, in deze reeks op te nemen. In derdaad was hier sprake van een smakeloze reclame. Maar we moe ten ons wel realiseren, dat de sma keloosheid ons vooral opvalt omdat de niet geringe euveldaden van de bewuste figuur nog scherp in de her innering leven. Gaan we echter ver der terug in de tijd, dan zijn er min der gevoeligheden rond tyrannieke fi guren. Napoleon bijvoorbeeld zou geen reactie hebben opgeroepen en de heer Nero evenmin. Reacties op de Hitler- afbeelding hebben daarom te maken met het duidelijk „betrokken-zijn" van diegenen die reageren; het ge zicht op de sigarenband wekt onlust gevoelens op. JAGENDE LANDBOUWER WERD GETROFFEN Naar gisteren door de politie is meegedeeld, is in de nacht van maandag op dinsdag een landbou wer uit Boxtel door een schot uit het dienstpistool van een hoofd agent dodelijk gewond. De land bouwer, de 31-jarige A. Oliesla- gers, die in de brik werd getrof- B'ïffSTUSSi'rWE fen, is kort na aankomst in het Zich ergert over het een of ander, terwijl zijn buurman er volkomen koud onder blijft. Zo attendeerde men ons dezer dagen op een kerstmenu, rondgezonden door een etablissement in ons gewest, op welk menu een „Cocktail Herodes" prijkt. Iedereen die in zijn levensbeschouwing reke ning houdt met het feitelijke kerstge beuren, zal dat een misplaatste aan duiding vinden. Herodes immers was de man, die ae kindermoord van Bethlehem onderaam en alle kinde ren beneden de twee jaar liet doden. Ook voor iemand die zich niet op de basis van een christelijke levensbeschouwing stelt lijkt overigens de naam van een kindermoordenaar niet ziekenhuis aan zijn verwonding be zweken. I Het drama speelde zich ongeveer een half uur na middernacht af In de buurt schap Hal In Boxtel. Het gebeurde in een jachtveld op enkele honderden me ters van de boerdery-kwekerij van het slachtoffer. (Van onze Amsterdam se redacteur). Uit allerlei aanwijzin gen blijkt, dat vandaag eindelijk de justitiële actie zal worden onder nomen tegen de illega le uitzendingen vanaf het t.v.-eiland voor de kust bij Noord wyk. Omstreeks half twaalf, bij hoog water, ver wacht men dit ingry- De Koninklijke Marine brengt dan naar al le waarschijnlijkheid een verbinding tot stand met het voorma lige R.E.M.-eiland. Er liegen twee operatie- plannen gereed: zowel benadering uit zee als door de lucht zijn hier- bereid. Pas op het mo ment van ..aanvallen" zelf kiest de comman dant daaruit de meest bruikbare mogeUjkheid, aan de hand van de si tuatie op en om het staketsel. Alarm Gistermiddag klonk overigens al het eerste alarm over de Noord zee. Dat was toen om streeks kwart over twaalf twee helikopters op kwamen dagen: Sy- korski's van de Marine Luchtvaardienst. Beide toestellen kwamen ken nelijk van de naburige basis Valkenburg, na- by Leiden. Achter elkaar draaiden de piloten op enkele tientallen meters boven zee ruime cirkels rond om het eiland. Tijdens de laatste ron den werden uit de hef- schroefmachines zoge naamde sonarboeien aan lijnen gevierd: met deze voor onder zeebootopsporing ont wikkelde apparatuur kan men ook diepte peilingen doen en inlich tingen verkrijgen over stroomsnelheden en dergelijke. Ten onrechte heeft men ileze sonderingsoefe ning die later in de middag nog enkele ma len werd herhaald uitgelegd als een voor bereiding tot de ko mende. actie. Er kwam dan ook een officiële ontkenning van de Ma rine Luchtvaardienst. dags officieel liet we ten. dat de overheid be zig was de actie tegen het Noordzee-eiland voor te bereiden en dat op korte termijn maat regelen konden worden verwacht, nam de spanning over het lot van de zender gisteren hand over hand toe. In regeringskringen bleek men het, zeer wel mo gelijk te achten dat de actie nog diezelfde mid dag of anders vanoch tend zou worden uitge- voerd. Volgens onze Informa ties zou de Amster damse officier van jus titie. mr. Hartsuiker, de afgelopen dagen over leg hebben gepleegd niet vertegenwoordi gers van de eigenaren van het eiland. Daar uit zou zijn gebleken, dat door de eilandbe manning geen actieve medewerking kon wor den verleend, maar dat een optreden van de justitie beslist niet zou worden verhinderd. Het werk aan de zogenaamde se cundaire afsluitdam in de Greve- lingen nadert zijn voltooiing. On danks tegenslagen is de kabelbaan, welke de stortsteen verwerkt, voor rijkswaterstaat een geschikt werk tuig gebleken. Dinsdagmiddag werd het laatste gat gesloten in het stroombrekende damlichaanx, dat bij eb beven water komt. Op de fo to een van de gondels met zijn 10 ton zware last op weg naar het sluitgat achtergrond Rusland spreekt Berlijn-initiatlef tegen Konijnenjacht De heer Olieslagers was bezig zijn buur man te helpen by de konijnenjacht. De buurman, de heer K. Voorboom, be drijfsleider van het landgoed Eikenhorst, had sinds enkele dagen vergunning om door middel van kunstlicht met een ge weer op konijnen te jagen. Maandag avond omstreeks elf uur waren zij met de konijnenjacht begonnen in het jacht veld, waarbij ze bevoegd waren te ja gen. Het kunstlicht werd verschaft door de koplampen van een kleine land- bouwtractor van de heer Olieslagers, die de tractor ook bestuurde. De buurman stond met zijn geweer achterop de her inrichting van de tractor. van de B-, hoofdagent van gemeentepolitie te Boxtel die in dit korps in het bij zonder met het toezicht op de jacht is belast en vergezeld was van de jachtopziener L. S. uit Vught. Zij gingen door het veld naar de plaats, waar gejaagd werd. Schot aangewezen als aanduiding van een gerecht, maar wellicht zal hij minder nadrukkelijk reageren. In deze zaak speelt het niet- betrokken zijn eveneens een rol. Ver moedelijk is de naam gedachtenloos genoteerd omdat de samensteller al leen maar een aanduiding nodig had, die in de verte aan kerstfeest deed denken. Hij dacht er verder niet bij na omdat hij zich er niet bij betrok ken voelde. Zoiets kan voorkomen. Maar realiteit is, dat voor menigeen een dergelijke aanduiding wél storend is door associaties met de daad, waar mee Herodes de geschiedenis is in gegaan. We hebben echter de indruk dat dit soort bezwaren in onze tijd niet meer meetelt: er wordt maar heel weinig rekening gehouden met het betrokken-zijn van ae ander. De sigarenhandelaar met zijn Hitier- bandje spant wel de kroon. Hij heeft geen last van de gevoelens van ande ren. 1 houden met allerlei prijsverlenin- Op een gegeven moment reed de tractor vanuit een weiland in de richting van de plaats waar de hoofdagent en de jacht opziener zich hadden opgesteld. Daar de tractor In hun richting zwenkte, tra den zij belden op de tractor toe. Tege lijkertijd klonk een schot, de heer Olie slagers werd getroffen, viel van de trac tor en bleef ernstig gewond liggen. Onmiddellijk werd in de dichtstbijzynde boerderij telefonisch om hulp verzocht. De gemeentearts en de gemeentepolitie van Boxtel onder leiding van korpschef-!gen, het krioelt van de artistieke on- inspecteur G. Wouters, kwamen zo spoe-derscheidingen. In ons land heeft met --'aarna ook name de grammofoonplatenindustrie zich gepromoveerd tot uitdeler van prijzen. Er zijn in de loop der jaren al heei wat commerciële en artistieke decoraties aangeboden, gouden pla ten, Edisons en wat al niet meer. Op gezette tijden worden ze uitgereikt volgens een geijkt ritueel: de beeld jes of de platen wisselen van eige naar terwijl een vlot woord wordt ge sproken en de fotografen plaatjes ma ken. Daarna wordt voor wat nats en een hapje gezorgd, waarna kranten, radio en t.v. braaf den volke kond doen dat er weer flink in de prij zen bus is geblazen. Het wachten is dan op de volgende uitreiking, waar het ritueel weer opnieuw begint. Onlangs lazen we, dat er nu weer vier Gouden Harpen zijn verleend, een onderschei ding voor mensen die zich voortdu- i- rend hebben ingespannen voor he De Holland-Amerika Lijn, die na te belangstelling, maar voor de terag-1gindss^g«feravond^6^u^U^de^3-jange üchte muze in Nederland. Een mooie itoffer naar het St.-Liduinazleken- huis te Boxtel vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Dit 'mocht evenwel niet baten. Gistermorgen is door dr. Zeldenrust uit Den Haag sectie verricht. Een onderzoek naar de juiste toedracht van het gebeurde werd onmiddellijk in gesteld. Het voorlopig inzicht, aldus de medede ling van de politie Is, dat een schot Is gelost uit het dienstpistool, dat hoofd agent B. by zich droeg. Kleuter vermist in Wormerveer het uitvallen van de „Willem Ruys" en de „Oranje" in het pas- sagiersverkeer van Europa naar Australië en Nieuw Zeeland v.v. het initiatief nam om incidentele afvaarten naar beide landen te or ganiseren, wordt met moeilijkhe den gedreigd. Wellington van De Russische ambassade in Oost-Berlijn heeft de berichten, „verspreid door de pers in het westen" tegengesproken vol gens welke zy voorgesteld had de con tacten tussen de vier grote mogendhe den in Berlyn te hernieuwen. Deze be-sailles dreigen, richten zijn volkomen uit de lucht ge- Voor de passage van Europa naar grepen, aldus de Russische ambassade. Australië en Nieuw Zeeland bestaat gro- de organisatie van Nieuw Zeelandse reisbureaus, G. L. Barker, zijn leden ge adviseerd geen boekingen voor de ..Rijn dam", die op 18 december in Wellington aankomst, te noteren omdat de Nieuw- zeelandse scheepvaartmaatschappijen zich hiertegen verzetten en met reprc- reis veel°minder! zodat er zich een feïfe I ff?"*1* .ff"jff -rvJ^ r*aam, Gouden Harp. Maar we kun- concurrentiestrijd heeft ontwikkeld blJ de ^oeder^eve^b^iten moest zlintJhet nen ons toch wei voorstellen dat -ergaren van boek,„gen naar Euro- 'gW een ücn;e twdfcl bij zich en sindsdien is het spoorloos. \oelt opkomen ondanks alle fraaie Het feit dat de H.A.L. zich niet by de conferences heeft aangesloten en dus buiten passageprijsafspraken valt, zal bij dit alles ook wel een rol spe len. De „Rqndam", de eerste van de drie schepen van de H.AX. die een reis naar Australië en Nieuw Zee land maakt, vaart terug via Papete, Los Angeles, het Panamakanaal, Kingston op Jamaica, Lissabon en Southampton. Op het hoofdkantoor in Rotterdam deel de men gistermorgen mede niet ontevre den te zijn over de passages die tot nu toe voor die terugreis zijn geboekt. De reis van de Rijndam" beschouwt men bij de H.A.L. 'dan ook als geslaagd. Of een mogelijke boycot van de Nieuw- zeelandse reisbureaus van invloed zal en sindsdien By het licht van schijnwerpers is de Wonnerveerse politie met behulp van brandweerlieden en buurtbewoners gis teravond een speurtocht begonnen. Bouwwerken in ae omgeving werden igd wf—J *- dronken. werd in slo- zyn op de boekingen voor de voorgeno men reizen van de „Seven Seas" in maart komend jaar en de „Maasdam" in oktober komend jaar, kon men nog niet zeggen. De tot nu toe ontvangen berichten uit Wellington over eventuele nadelige acties zijn daarvoor nog te vaag. De reizen gaan in ieder geval lijkt ons hier een nogal materialis- door. tisch woord. opkomen ondanks alle fraaie aanduidingen. Want het geschitter van gouden platen, van harpen en van edisons dient eigenlijk alleen maar om de verkoop te bevorderen. Om die te stimuleren wordt elke gelegenheid aangegrepen om de een of ander eens vakkundig op te peppen. Soms door de grammofoonplatenindustrie. een andere keer (zoals bij de harpen) door een comité van de Buma voor Neder landse amusementsmuziek. Zo wordt het balletje van de ene naar de an dere kant toegespeeld. Maar of de waarde van al deze onderscheidingen nu wel zo hoog is? Och, dat hangt er van af welke oetekenïs men aan het woord „waarde" wil toekennen. Het NIEUW STORTMATERIAAL: NOG VEEL VRAAGTEKENS De Delta-kabelbaan van de Gre- velingendam krijgt over enkele jaren een nieuw operatieterrein: het Haringvliet bij Hellevoet- sluis. Het is de bedoeling dat dit spectaculaire transportmiddel voor de zogenaamde geleidelijke sluiting in 1966 zal worden op gebouwd en in 1967 op toeren zal komen bi j de dichting van een ongeveer 1000 mefer brede stroomgeul tussen de grote uit wateringssluizen in deze rivier monding en de oever van Voor- ne (het zogenaamde Rak van Scheelhoek). Of cn in hoever een kabelbaan bii het maken van dammen in het enorme Brouwershavense Gat (6 km. breed) en de nog bredere Oos- terschelde 18 km) kan worden toe gepast hangt voornamelijk af van deze vraag: zijn de zogenaamde experimentele stortmaterialen zandzakken en bitumineuze meng sels goed bruikbaar? De erva ringen, die de Deltadienst er tus sen Duiveland en Flakkee in de damrug onder de kabelbaan mee heeft opgedaan, zijn teleurstellend. Als „gereedschap" bij he' dichten van Deltagaten is de kabelbaan een betrouwbaar en volwaardig hulp werktuig gebleken. In het bijzonder met de stortsteen straks is er 180.000 ton gebombardeerd zijn goede resultaten geboekt. Na alle scepticisme en de vele tegenslagen in de beginperiode heeft de kabel baan zelf de laatste maanden bij zijn gebruikers een stijgend ver trouwen gewekt. Tiet hoofd van de Deltadienst van rijkswaterstaat, ir. J. Volkers, heeft dat dinsdagmor gen in het voorlichtingscentrum op de kop van de Grevelingendam aan de pers laten weten. De zweeftoch- ten van de gondels boven de dam, die bij vloed al voor de helft bo ven water steekt, lopen naar het eind van de dienstregeling. Tot kort na de jaarwisseling zullen de automoteurs zoals het zweef- tuig officieel heet nog dag en nacht met een regelmaat van één per drie minuten beladen de kabe". opgaan. Intussen wordt er al hard met drie zandzuigers gespoten om "net definitieve dijklichaam tussen de beide landhoofden het wordt er ongeveer 200 meter breed te laten groeien. In het voorjaar zal het verkeer van Schouwen naar Rotterdam v.v. over een voorlo pige weg zijn vaste oeververbin ding hebben. Later volgt dan de openstelling van de definitieve snelweg naar Holland. (Zie slot pag. 7 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1