Kritiek raad Middelburg op commissievoordracht AGENDA WALCHEREN Bewoners willen grotere ramen Wijziging van de reinigingsrechten MARKTBERICHTEN WESTKAPELLE VOERT PLAN AANLEG INSTRUCTIEBAD UIT Krediet voor afbouw stadhuis Middelburg Monumentenlijst voor Baarland een lachertje DINSDAG 15 DECEMBER 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAAROM GEEN U.V.V. EN N.C.V.B. GEEN JUISTE KEUZE VAN VROUWENORGANISATIES OP NIET mis te verstane wijze heeft het V.V.D.-raadslid B. A. Hesselink gistermiddag in de raadsvergadering van Middelburg kritiek geleverd op één der voor drachten voor de benoeming van leden van de commissie van advies in het kader van de algemene bij- standwet. Zijn kritiek gold hier de keuze van b. en w. inzak'» de vrouwenorganisaties. Voor de zes de voordracht had het college na melijk kandidaat gesteld een (vrouwelijk) bestuurslid van de gemeentelijke volkskredietbank en een bestuurslid van een vrouwen organisatie. Later kreeg de heer Hesselink steun van de heer J. A. van Bennekom (a.r.), die het even min eens was met deze keuze van vrouwenorganisaties. Het had de heer Hesselink verbaasd geen enkel bestuurslid van de U.V.V. (de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers) op de voordrachtslijst aange troffen te hebben. Hij vond dit wei nig attent tegenover de grote werk zaamheid van deze organisatie op het gebied van de maatschappelijke zorg. „Het is een omissie, die ik zeer betreur", aldus de V.V.D.-vertegen woordiger, die b. en w. alsnog ver zocht om dit verzuim goed te maken. Eerder in zijn betoog had de heer Hes selink deskundigheid en ervaring op so ciaal terrein als belangrijkste voorwaar den genoemd voor benoeming in de on derhavige commissie. „Dan is er ook nog een derde punt, dat een rol pleegt mee te spelen, namelijk de politieke kleur", merkte hij op. „Maar die speelt voor m i geen rol. deskundige geschikt heid is van veel groter belang", liet de heer Hesselink weten. Iets ontbroken De heer Van Bennekom zei het voor een groot deel met het betoog van de heer Hesselink eens te zijn. „Aan zorgvuldige voorbereiding heeft het iets ontbroken", oordeelde de A.R.- fractieleider, die het voorts onjuist vond om te streven naar een politieke vertegenwoordiging in een dergelijk adviserend college. Hij vond het zeer verwonderlijk, dat b. en w. geen kandidaten hebben genoemd uit de N.C.V.B. (Nederlands Christelijke Vrouwen Bond), met zo zei de heer Van Bennekom 500 leden de groot ste organisatie in Middelburg, die sterk op het maatschappelijk terrein werk zaam is. Ook hij adviseerde voordracht zes terug te nemen en alsnog een kan didaat uit de betreffende vrouwenorga nisaties te benoemen. „Een erg moeilijk punt voor ons", zei de heer M. A. L. Hubregtse, de fractie leider van de P.v.d.A. Hij vroeg b. en w. dan ook een kort onderling beraad, dat werd toegestaan Na heroper.'ng van de vergadering zei de heer Hubregtse, dat zijn fractie er wel voor voelde om de U.V.V. in de voordracht op te nemen. De suggestie van de .heer Van Benne kom vond de socialistische woordvoer der wel wat gevaarlijk, omdat men dan ook andere vrouwenorganisaties moet uitnodigen. Ten slotte wees de heer Hubregtse er nog op, dat men het bestuurslid van de volkskredietbank moet zien als een da me, die bekend is met het maatschappe lijk werk. Afspiegeling Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) verklaarde, dat b. en w. er naar ge streefd hebben om een juiste afspie geling te verkrijgen van het terrein van het algemeen maatschappelijk welzijn in de stad, waarbij de religie wel, maar de politiek niet'een rol ge speeld heeft. Hij meende, dat de voor dracht van de dames uit de twee „be streden" organisaties gehandhaafd kon worden, terwijl hij er mee ak koord ging. dat tijdens een volgende vergadering een kandidatuur van Wij leven in een wereld van grote ge tallen en steeds groter wordende aan tallen. Toch kan de bijna dagelijks voor komende hoeveelheid „honderdduizen den" nog wel iets bijzonders zijn. Bij de Koninklijke Etna te Breda is begin december het 300.000ste Etna- gasapparaat uit de produktie 1964 ge komen. Al deze apparaten werden bij Neder landse gezinnen afgeleverd en deson danks kan nog niet onmiddellijk aan de steeds stijgende vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compliment voor de Etna, maar vooral ook voor het ge zonde verstand van de Nederlandse huisvrouw, die o.a., uit de overvloed keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het Etna-gasfornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garandeert. Dat. behalve de kwaliteit, de prijs wel degelijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de verkoop van de nieuw gasconvec- toren. Ook daarvan is Etna thans reeds het meestverkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft de Etna. Niet voor niets voert de Etna reeds meer dan 100 jaar het devies: „Beter kan niet. duurder hoeft niet". VlUtlnccn Alhambra: Jerry als de preutse professor. 20 uur. 14 Jaar. St.-Jacobskerk' Uitvoering Weihnachts Oratorium door Vlissingse Oratoriumvereniging Middelburg - Ontmoetingskerk' Interscho- lnlre muzikale kerstontmoeting. 19.30 uur Van Benthem en Jutting: Ikonenexposl- tle. 10-1220 uur en 13.30-18 uur. City: Re clameshow. 19.-15 uur. Flectro- Zwaard vechters van Siena. 14 laar. 19.30 uur. KriitntDgcn Ons Dorpshuis: Kring Oost- Zuid-Beveland van Z.L.M., 14 uur Terneuzen Luxor: De val van Rome. 2( uur, 14 Jaar. Oostlmrg Ledeltheater: De grote ontsnap ping, 20 uur. 14 Jaar. Borgen op Zoom Roxy: Atlas, de one wlnnelljke. 20 uur, 14 jaar. Luxor: Plan tage Tamarinde, 20 uur, 14 Jaar. elfde vertegenwoordiging uit de bur gerij ingediend zou kunnen worden, waarbjj de U.V.V. op de voord raclit geplaatst kan worden. De heer Hesselink wilde het gehele voorstel aanhouden, de heer Hubregtse pleitte voor behandeling van het afge ronde voorstel, zoals b. en w. het inge diend hadden. Ook mr. P. van Empel (c.h.) drong aan in die richting te han delen. Aldus werd besloten. Er werden thans dertien leden in de commissie van vies gekozen (10 uit de burgerij en drie namens de raad en b. en w.), in een volgende vergadering zal nog een veer tiende lid aangewezen worden. Commissieleden Zitting in de commissie van advies kre gen thans: L. C. Buijsert (directeur arts provinciale raad voor de volksge zondheid): mr. J. A. Zwartendijk (se cretaris raad voor de kinderbescher ming): A. van Aalst (N.V.V.-bestuur- der); H. Beenhakker (C-N.V.-bestuur- der): C. Vroom (directeur Vroom en Dreesmannmevrouw J. D. Helm-Waa- ge (bestuurslid volkskredietbank); me vrouw H. B. ter Bals-Trebbe (bestuurs lid vereniging tot hulp in bijzondere om standigheden) L. A. Hartman (directeur geref. stichting maatschappelijk werk in Zeeland): mejuffrouw G. Kloosterman (diaken herv. kerk); G. Boot (diaken geref. kerk): A. J. Berenpas (lid b. en w.); M. L. Almekinders en F. Steutel (namens de raad). Op voordracht zes werden vier blanco stemmen uitgebracht. Ir. A. J. Beenhakker verlaat rijkswaterstaat Rijkswaterstaatsingenieur A. J. Been hakker van het Bouwbureau Werken Kanaal van Terneuzen zal eind deze maand de dienst by rijkswaterstaat, verlaten. Met ingang van 1 januari 1965 heeft hij een functie aanvaard bij dc rijksdienst voor het Nationaal Plan te Den Haag. Over zjjn opvolging bij rijkswaterstaat i» nog niets bekend. Mr. Jan de Vries erelid van provinciale V.V.V. Mr. Jan de Vries, die ongeveer twintig jaar als afgevaardigde van het provin ciaal bestuur zitting heeft gehad in het algemeenbestunr van de provinciale V.V. V., is zaterdagmiddag benoemd tot liii van de provinciale V.V.V. Mr. Jan de Vries moet wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie als afgevaardigde van de provincie per 1 januari neerleggen. Mr. J. Moolenburgh, de voorzitter van de provinciale V.V.V., sprak de heer De Vries toe tijdens de vergadering van het algemeen bestuur zaterdagmiddag ir hotel „de Korenbeurs" te Goes. Mr Moolenburgh zei, dat het scheidende be stuurslid niet meer werd gezien als de afgevaardigde van de provincie, maar als een van de eigen mensen. Mr. De Vries merkte op, dat hij zich ook zo voelde. De heer De Vries, die zelden op een vergadering ontbrak, zei altijd met veel genoegen voor de provinciale V.V. V. te hebben gewerkt. Auto in de sloot Een auto bestuurd door H. H. uit Breda kwam nabij het Zeegat te Clinge te slippen en geraakte daardoor in een sloot. De bestuurder bleef ongedeerd, maar de auto bekwam heel wat averij. middelburg St.-Nicolaas bezoekt signaalafdeling „Achilles" In besloten kring hielden de 32 leden van de signaalafdeling van „Achilles" te Middelburg mede ter herdenking van het 35-jarig bestaan, van de band in het repetitielokaal „Don Bosco" St.- Nicolaasfeest. De feestavond was in goede handen toe vertrouwd aan de contactcommissie, die bij monde van haar voorzitter, de heer N. Baljeu, o.a. dank bracht aan het be stuur van de vereniging voor de spon tane medewerking. Voor deze gelegenheid waren sint en Piet per auto overgekomen om met een toepasselijk en vermanend woord surprises uit te reiken. In gezellige en intieme sfeer werd verder de avond ge vuld met muzikale opluistering, zang. filmvertoning enz. Ook was er rijkelijk voor verfrissing en versnaperingen ge zorgd. Het was al in de late uurtjes, dat men met prettige herinneringen aan deze avond huiswaarts keerde. De bewoners van de De Ruyterstraat te Middelburg liggen een beetje overhoop met het gemeentebe stuur. Het gaat hier om een zaak, die al van maart van dit jaar loopt. De bewoners hebben een verzoek ingediend om van de kleine ruitjes in de benedenramen van de voor gevel te vervangen door een grote ruit, waardoor de voorkamer een rianter uitzicht krijgt. Volgens de wens van b. en w. heb ben ze zich met een uniform plan tot het college gewend. Tijdens een van de besprekingen bleek, dat de gemeente wel voelde voor twee ra men. mede omdat anders niet zou worden voldaan aan de vereiste ventilatievoorschriften. De bewo ners menen echter, dat zij van een dergelijke ventilatie geen gebruik kunnen maken omdat de ramen evenals de huidige naar buiten scharnieren. Dat mag niet, zeggen de bewoners. Als we het wel doen in dit geval loopt men de kans er tegen aan te botsen krijgen we een proces-verbaal. De bewoners blijven als uitkomst zien één groot raam met als oplossing van het ventilatieprobleem het aan brengen van een rooster. Dat ze zelf willen betalen. De bewoners hebben de raad nu ver zocht medewerking te verlenen tot het aanbrengen van een raam. B. en w. zullen over deze aangelegen heid binnenkort een preadvies ge ven. vlissingen Eervol ontslag gemeen tegeneeskundige en w. van Vlissingen stellen voor de. heer R. Grippeling per 1 februari 1965 eervol ontslag te verlenen als gemeente- geneeskundige in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Schenkingen voor nieuw stadhuis De raad van Vlissingen zal vrijdag het besluit moeten nemen om weer enkele schenkingen voor het nieuwe stadhuis in dan kte aanvaarden. Namens de burge rij wordt een wandkleed aangeboden, de N.V. Maatschappij tot gasvoorziening de N.V. Waterleiding Mij. Midden- Zeeland zullen enige plantenbakken schenken, het gemeentepersoneel drie lichtkronen voor trouw- en burgerzaal en het comité ..60 jaar D- Ruyter- school" een borstbeeld van M. A. de Ruyter. ter plaatsing in de hal. Nieuwe ambulanceauto 3. en w. van Vlissingen stellen de raad voor een renteloze geldlening van ma ximum 16.000 te verstrekken aan de Stichting Ziekenvervoer voor de aan schaf van een nieuwe ambulanceauto. Het ziekenfonds Walcheren heeft dc stichting gemachtigd de tarieven enigs zins te verhogen. De begroting 1965 van de stichting zal door de meerdere inkomsten sluitend zijn. Officiële publikaties VLISSINGEN. Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 16 december, wordt gehouden van 910 uur. Gemeentelijke sociale dienst ■n w. van Vlissingen stellen de raad voor per 1 januari a.s. de naam „Ge meentelijke dienst voor sociale zaken" te veranderen in „Gemeentelijke sociale dienst". Woningbouw in plan Pauwenburg en w. van Vlissingen stellen de raad voor om 1600 m2 grond in plan-Pau wenburg voor 12 per m2 te verkopen aan de Vlissingse Nutsspaarbank voor de bouw van een bijkantoor. Met de bouw wordt begonnen binnen twee ja ren nadat het aantal in Pauwenburg ge vestigde personen 8000 bedraagt. Verder is er een voorstel om aan de woningbouwvereniging „Gemeenschap pelijk Belang" twee percelen grond in plan-Pauwenburg resp. 1798 en 1558 m2 tegen 45 per m2 te verkopen voor de bouw van twee complexen van elk 32 woningwetwoningen. Deze zullen in de toekomst deel uitmaken van een com plex van 288 woningen. Voorgesteld wordt voor de 64 woningen met 16 ga rages, welke door het rijk worden gefin- nancierd, een grond- en bouwvoorschot aan de woningbouwvereniging te ver lenen van resp. 167.275 en 1.561.366. De huurprijs van de woningen is bere kend op gem. 20,55 per week, excl. kosten water. In deze woningen zal ook centrale verwarming worden aange bracht. Hiervoor zal de vergoeding plm. 8,35 per week bedragen. en iv. van Vlissingen bieden de raad een nieuwe n ijzïging van de verordening op de heffing en invordering van rei nigingsrechten in de gemeente aan. Een wijziging van de verordening stond ook op de agenda voor de vergadering van 30 oktober jl. Dit voorstel werd terug genomen naar aanleiding van een advies van de commissie van financiën, advies hield in, dat met handhaving van de geraamde totaalopbrengst van de reinigingsrechten, de thans ogen schijnlijk progressieve heffing diende te worden omgezet in een heffing met een voor iedere belastingplichtige gelyk tarief. De commissie van financiën voerde daarbij aan, dat een progressieve hef fing op basis van huurwaarde volgens de wet op de personele belasting, gelet op de tegenwoordige omstandigheden, in feite geen heffing naar draagkracht meer is. De commissie adviseerde verder bij een heffing met een gelyk tarief een methode te zoeken waarbij de minst draagkrachtige belastingplichtigen in de gemeente niet onder de heffing zouden vallen of minder zwaar zouden worden belast. Met betrekking tot het bedrijfs- vuil bepleitte de commissie één tarief te heffen. Overeenkomstig het oorspronkelijke voorstel zou het grootste aantal belas tingplichtigen een bedrag van 14,75 of ƒ19 per huisvuilemmer per jaar ver schuldigd zijn. B. en w. achten het mede met het oog op de opbrengst redelijk een vast tarief van 15 per huisvuilemmer per jaar in te voeren. Daarbij dient volgens het college de uit zondering te gelden, dat de minderdraag- krachtigen met onder de werking van dit tarief komen te vallen. Met het oog hierop willen b. en w. vrijstelling van betalling geven aan hen wier inkomen het sociale minimum ingevolge de alge mene ouderdomswet niet te boven gaat. Teneinde de betaling te vergemakkelij ken is het aantal invorderingstermijnen van 2 op 4 gebracht. Voorts willen b. en w. het tarief voor een laadkist van 1850 liter op 400 per jaar en voor een laad kist van 1170 liter op 320 gesteld zien. Het recht voor het eenmalig ledigen van een laadkist zou verhoogd moeten worden van 10 tot 20. Volgens b. en w dient voor het bedriifsvuil het vaste tsrief ner emmer van 33 liter per jaar f 30 te bedragen en voor een emmer van 90 liter 72 per jaar. oostkapelle Raad Oostkapelle vanavond bijeen Vanavond (dinsdag) om half acht komt de raad van Oostkapelle in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: vaststelling pachtovereenkomsten van de boerderij en „Duinhelm" en „Huis ter Duine", ga rantie geldlening chr. wijkverpleging, verzoek muziekvereniging „Cresendo" tot verhoging van de subsidie tot 2000, verhuur woningwetwoningen en bejaar- demvoningen, behandeling bezwaar schriften tegen uitbreidingsplan Duin weg. Aardappeldagen in Schoondijke In de grote loods van de landbouwprak- tljkschool te Schoondijke zullen op 7 en 8 januari aanstaande voorlichtingsdagen worden gehouden, waarin de aardappel teelt centraal wordt gesteld. Deze „aardappeldagen" die het karakter var een tentoonstelling zullen dragen, zljr georganiseerd door de Stichting ter be vordering van het landbouwkundig on derzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen in sa menwerking met de landbouwvoorlich- tlngsdienst. De tentoonstelling zal met name gericht zijn op een aan de tijd aangepaste, dus verantwoorde, aardappelcultuur. Het riekje, de werprad-, voorraad- en zelfs zakkenrooier zal men er tevergeefs zoe ken. Maar wel komen er één-, zowel als tweerijlge wagen- en bunkerrooiers met bijbehorende transport- en lossys temen. Aan een juiste opbouw van de ruggen in verband met de rooibaarheid zal uitvoerig aandacht worden besteed. Ook zullen de meest gangbare waar onder nieuwe grondbewerkings- en verzorgingswerktuigen te zien zijn. Voorts komen zaken aan bod als rijen- afstand, bemesting, ziekten en on- kruidbestrijding, de bewaring en de af zet. Voorts zal de aardappelcultuur in zijn geheel door middel van dia's worden toegelicht. Tien ja westkapelle jarig bestaan kinderkoor Tydens een goed bezochte jubileumuit voering heeft het kinderkoor „De Zang vogeltjes" te Westkapelle onder leiding van de dirigent Jan Hekhuis een ge slaagde uitvoering gegeven in het her vormd jeugd gebouw. Deze uitvoering werd geopend door de heer K. Kaland voorzitter van de christelijk gemengde zangvereniging „Looft den Heere", ivaar het kinderkoor een onderdeel van is. Op voortreffelijke wijze brachten de kin deren een aantal liederen ten gehore. De kinderoperette „Hans en Grietje", geschreven door G. Bos, die de kinderen voor het voetlicht brachten, oogstte veel succes. De reveu „10 jaar zangvogel tjes", geschreven door de heer J.Hek- huis belichtte in het kort de geschie denis van het kinderkoor. Aan de leidster van het kinderkoor, me juffrouw Jo Theune, mej. Verstraate en de heer Hekhuis werden cadeaus uit- ;ereikt, bestaande uit boekenbonnen en doemen. Ouderenaf deling G.J.V. vergaderde De ouderafdeling van het G.J.V. te Westkapelle hield dezer dagen een vergadering onder leiding van voor zitter K. Minderhoud. Tijdens deze vergadering in het hervormd jeugd- gebouw behandelde de heer K. van Rooijen aan de hand van grammo foonplaten het onderwerp „Advent". ve ere Contactaüond Veere's Genoegen" De muziekvereniging „Veere's Ge noegen" hield vrijdag haar jaarlijkse contactavond in de Campveerse To ren. Het hoogtepunt van de avond was het uitreiken van de prijzen, die op het eerste solistenconcours door de le den, behaald waren. Dit concours werd donderdag gehouden. De ge meente Veere had de wisselbeker be schikbaar gesteld, die door burge meester A. de Kam met een humo ristische speech werd overhandigd aan de winnaar, de heer A. N. Over- beeke. Hij behaalde 59 punten. De oud-burgemeescter van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, had een wisselbeker geschonken voor het jeugd-lid, dat de beste resultaten zou bereiken. Hij overhandigde met enige vriendeliijke woorden deze beker aan Marijke de Nood, die met 58 punten het beste resultaat boekte. De derde prijs in de algemene rangschikking was voor de jeugdige K. Poppe met 56 punten. De avond werd besloten met gezellig samenzijn. Vrijdag laatste veiling in 1964 te Kapelle De veilingvereniging ..Kapelle- Biezelinge en omgeving" zal in de kerst- en nieuwjaarsweek geen veiling houden, De laatste veiling van fruit en groenten zal dit jaar plaatsvinden op vrijdag 18 december. In het nieuwe jaar zal de eerste veiling gehouden worden op woensdag 6 januari, waarna er dan weer normaal tweemaal per week een verko ping zal worden gehouden, te weten op woensdag en vrijdag. Nieuw orgel in oud-gereformeerde kerk te Terneuzen VEILING GOES. 14 december. Groenten: Per «tuk: Kropsla Cl 12. Knolselderij 1 17. 2 7. Per bos: Selderij 9. Peterselie Per ktf: Ws*pecn Bl 12. Uien afw. 6—41. idem geschoond 2 11. Prei Al 20— 22. AJ 16. Groene sav- kool 1 12—15, BI 7—8. Rode kool 2 8—9. Witte kool 1 7. Boerenkool 1 12-13. 2 10—12 Veldsla 1 80. 2 36—» Aardappelen 12—14. Witlof Al 50—59. A2 28- 43. Bl 19. B2 37. Spruiten A2 20—27. utw 20, Idem geschoond Al 4143, Bl 30. Andijvie 2 26. nfw. 15. idem ka* 1 52. Knolselderij 2 4—5. Breekpeon B2 5. Cl 12—13. MARKTBERICHT CAVETHO ST.-ANNALAND. Tarwe zeer kalm gestemd (37.20 directe le vering, 37.40 Jnnuarl franco fabriek. Brouw, gerst eveneens kalme handel- Baldergcnil (34.25. cambrlbusgerst 134. belde op Duitse conditie*. Klppcgcrsl (31.25. Maalgerst (29.50. Drie procent erwten f43.50 december. Zes procent erwten 42.50. op monster tot 40 Drie procent schokkers (53 december 52 voor Januarl-fcbruarl. Voor vijf procent schokkers (50 februari. 47.50 Bruine bonen prima kwaliteit Blauwmaanzaad cxportkwalHelt tot f149 voor levering februari 1965. VISMIJN COLMNSPLAAT 14-12. Exporlgamalen «011 kg (1.39—(2.22. Schar 188 kg. Kabeljauw 805 kg Wijting 40 kg. Bot 204 kg. Sprot 49.120 kg. Schol 777 kg. Ongesorteerde vis 262 kg GRAANBEL'RS ROTTERDAM. 14 december. Op de Rotterdamse graanbeurs werden de volgende prijzen genoteerd af boerderij: tarwe doorsneekwaliteit bas» 17 pet. vocht, levering deze week tot f 38 Zomergerst volgens monster tot f 28.75. Groene erwten tot (37.50: schokkers tot 43; bruine bonen boerer In een bijzondere kerkdienst is vorige week vrijdagavond in het kerkgebouw van de oud-gereformeerde gemeente te Terneuzen een nieuw kerkorgel in ge bruik genomen. Ds. A. de Reuver, die in de dienst voorging, gebruikte in zijn preek ..het orgel" als centraal thema. Na de dienst bracht hij dank aan de or gelcommissie en voorts aan alle die daadwerkelijk hebben geholpen bij de plaatsing van het orgel. Het nieuwe instrument is een elektro-i statisch orgel met 24 sprekende regis-1 ters. waaronder 4 vulatemmen en 5 tongwerken, verdeeld over 2 klavieren en pedaal. De dispositie is dusdanig ge kozen dat orgelwerken van uiteenlopen de aard kunnen worden uitgevoerd. Het elektrostatische orgel heeft geen pijpen: de klanken die het instru ment voortbrengt zijn daarin on elek trostatische wijze vastgelegd. Ze zijn ontleend aan echte pijporgels. De inge bruikname van het nieuwe orge.l bete kent voor de oud-regeformeefde ge meente een belangrijke aanwinst, daar tot nog toe de begeleiding van de ge meentezang geschiedde op een harmo nium. Sprooskerke (W.) wil optreden tegen hromfietsoverlast Plannen voor zwembad De raad van Serooskerke <w) komt vrijdag 18 deceember, des middags vier uur, in openbare vergadering bij- Voorgesteld wordt de politiever- ordenig zodanig te wijzigen dat kan o worden ogetreden tegen door brom- geeft vrijdag 18 "december a s "een Vit- fietsers veroorzaakte geluidshinder, voering in café „De Roode Leeuw" aan Als bijkomende straf wil men ook de de Veerdam. •erbeurdverklaring van de bromfiet- De muziekvereniging zal de volgende sen mogelijk maken. muzieknummers ten gehore brengen: Mars der Medici: The Pirates of Penzan- Verder staat ook op de agenda een te (Ouverture): Le Joyeux Labourer voorstel tot aanbesteding van de ver- MarsA holiday suite: Punjaub betering van de Vlasstraat onder de ïm Weissen Bössl (Selectie) en drie plaatselijke aannemers. Ook is erir?s een voorstel om ten behoeve van de o.- fn w,souburg Ds. Visser sprak voor a.r -kiesvereniging Ds. P Visser, gereformeerd predikant te Tilburg, spak voor de A.R.-kiesvereni- ging „Luctor et Emergo" te Souburg over het onderwerp „Wat doen wij met de zondag"" „De verantwoording, hoe wij deze dag besteden, is geheel voor onszelf, die kun nen wij niet op de overheid afschuiven, omdat die sportvelden aanlegt, schepen laat varen enzovoorts", zo stelde ds. vis ser. die over dit onderwerp al veel heeft gepubliceerd, Hij zei verder, dat men als christen een anaer niet zijn inzicht mag opleggen. Spreker noemde de zondag een zeer geschikte dag om in het gezin door le brengen, dan hoeft er geen be hoefte te zijn aan reizen en trekken. Het onderwerp maakte na de pauze vele vragen los, onder meer over de glijdende werkweek, overheid en recreatie en de vraag of men als christen een dienende taak kan vervullen in een recreatiege bied. De vergadering stond onder leiding van de heer W. Huson. nieuw- en st.-joosland Uitvoering „ONDA" VLASMARKT ROTTERDAM. 14 december. Waterrootvlas: lage aoortm van ('..55 tot 1.85. middensoorten van 1.90 tot (2,15. beat via* van 2,20 tot 2AO. Dauwrootvl**: van 1.40 tot 1.7». Breckvlax: van (0.90 tot 1.3S. afhankelijk van kwaliteit en bewerking Gezwingelde lokken: van 0.50 tot (0.80. In de aanvoer van waterrootvlas deed zich In dc afgelopen week geen verandering voor, dc produkUe bleef aan dc ruime kant. Do partijen die aangeboden werden beatonden voor hot merendeel uit lagere, en midden soorten van oudere Jaargang. Het aanbod van goede middensoorten cn best vlas blijft klein. Voor alle kwaliteiten bestaat voldoen de vraag om nagenoeg alle aangeboden pnr- tljen op te nemen, In het prijsverloop trad geen wijziging van enige betekenis op. Hel aanbod van dauwrootvias wordt ruimer, de produkUe werd vrijwel verkocht, de prijzen bicven gehandhaafd. Breekvla* werd niet geproduceerd. De pro dukUe van gezwingelde lokken wordt groter, het aanbod werd vrijwel geheel afgenomen. In het prijsverloop kwam geen verandering. AARDAPPELBELRB ROTTERDAM. 14 december. Klcl-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimer* 40 mm opw. f 15— f 16.75. Bintje* 35 mm tot 50 mm '.0—40 mm opw ln twee maten 11JO—12J0. Meer- lande- 40 mm 12.501350 Bevelander 40 mm opw. 15—16. Furore 40 mm opw. 1154. Zand aardappel en binnenland: LI bert as 40 mm opw 9 50 Kiel-aardappelen voor de export: Bintje 33 mm opw ir. twee maten gesorteerd 10.75— 11-25. 15 mm opw. 12 Zandaardape'.cn voor de export: IJ*eIster 35 mm opw 8.50. Patrones 35 mm opw. 823. Voran 35 mm opw. 825. Vocraardappclen 2.50—450. Stemming: binnenland rustig: buitenland flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de han dels voorwaarden vastgesteld voor de ver- l.jop van consumptie-aardappelen op wsgon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2313 dieren. Vette koelen en osnen 1481: varkens 332. Prijzen, resp. voor 1c. 2e en 3e kwaliteit, in ets per kg: vette koelen 3SO—410. 350 380. 315—345: varkens (lev. gew.) 194. 190. 185. Vette koeien aanvoer Iets ruimer, handel redelijk, prijzen hoger: varkens (lev. gew.) aanvoer aanzienlijk groter, handel traag, prijzen lager. COÖP. VELUWSE EIERVEILING. Ede, 14 december. Aanvoer 251.280 stuks, handel vlug. prijzen per 100 stuks: eieren van 49-5S gr. 12.25— 13,25 55-60 gr, 13.13—13,75 60-64 gr. 13.91— 14,85 64-69 gr. 14,66—1523. brandweer een nieuwe motorspuit met vermogen van ongeveer 1000 li ter per minuut dubbel zoveel als de oude spuit aan te schaffen. De totale kosten worden geraamd op f 6700. Bij een wijziging van de begroting 1964 merken b. en w. op dat zij voor lopig enkele bedragen willen reser veren voor in de toekomst uit te voe ren kapitaalswerken. Het college heeft hierbij met name het oog op de bouw en aanleg van een zwembad, waarvoor reeds plannen worden uitgewerkt, ter wijl voor de te verwachten aanleg van de riolering in de Oostkapel- seweg eveneens een post gereser veerd kan worden. Verder zijn uit gaven opgenomen voor de bouw van een eenvoudige stallingsruimte achter het slachthuis, voor het tij delijk voorhanden houden var slachtvee. Drie straten in het uit breidingsplan zuid wil men de na men Koepelstraat. Wilgenlaan, en Luyksbergiaan geven. Na de pauze zal de toneelclub van rooskerke een blijspel in 3 bedrijven op voeren genaamd: ..Zeg het niet tegen Mathilde". Na afloop van het toneelstuk volgt ge zellig samenzijn. Auto verleende geen voorrang aan scooter Op de hoek Koudekerkseweg-Sotte- gemstraat verleende de automobilist L. H. uit Koudekerke vrijdag geen doorgang aan de scooterberijder J. A. M. B. uit Vlissingen. De twee voertui gen botsten en kregen lichte schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De automobilist wilde links af de Sot- tegemstraat inslaan. De scooter reed rechtdoor in de richting Koudekerke. Scheepvaartberichten Wellicht in toekomst overdekt WANDELPAD ROND KREEK EN VERSTERKING OEVER GAAT TWEE TON KOSTEN In dezelfde raadsvergadering, waarin zonder strubbelingen de gemeentebegro ting voor 1965 werd vastgesteld kwam maandagmiddag in Westkapelle al een eerste begrotingswijziging aan de orde bij de behandeling van het voorstel tot de aanleg van een instructiezwembad. Aan de gunstige financiële positie van Westkapelle voor het volgend jaar is ongeveer 20.000 méér beschikbaar werd door liet. toestaan van de uit voering van de plannen tot de aanleg van een Instructiezwembad ai weer aar dig geknabbeld, want de verwezenlijking van deze. plannen gaat de gemeente ƒ26.000 kosten. Verder moet, zo bleek uit de uiteenzet ting van burgemeester T. H. de Mees ter, rekening worden gehouden met een belangrijk kapitaalxverk, bestaande uit de versterking van de kreekoever en de aanleg van een wandelpad daarlangs. Deze aantrekkelijke recreatieve voorzie ning gaat twee ton kosten als deze wer ken in eigen beheer worden uitgevoerd. Daarom wordt thans naar een" andere oplossing gezocht. In verband met het feit, dat er over deze plannen nog niets definitief is, was over deze zaken in de begroting nog geen melding gemaakt. „Wij zijn al van 1960 met dit idee bezig", zo zei de raadsvoorzitter, die meedeelde, dat daarbij gespeeld is met de gedachte om van de bestaan de mogelijkheden brj het E.M.S.-motel gebruik te maken. Omdat deze plan voor een kleine gemeente ais Westka pelle misschien wel erg ambitieus om nu al aan een overdekt zwembad te den ken, terwijl grote steden er nog geen hebben, maar we houden deze ideeën wel in het achterhoofd", aldus de heer De Meester. Gepasseerd naar Antwerpen op 11 dec.: Port Talbot van Gr. Yarmouth; Kreon van Bre men; Servaaskerk van Marseille: Myson var Rouaan; Mercurius H van Bremerhaven; Nedcrrijn van Bremerhaven: 12 decMare Novum van Durban: Adara van Las Palmas: Soestdijk van Rotterdam: Mainlloyd van Bre men: Trianca van zee naar Terneuzen. Joma van Swansea: Metre van Liverpool: Situla van Rotterdam: Baltic van Amsterdam: Im- ke van Shoreham; Cawi van Frederiksund: Sonsbeek van Rotterdam: Seabreeze van Londen; Marie Sophie van Shoreham: John V van Workington: Lindesingel van Rotter dam: Willemyn van Felixstove naar Gent: Spirit van Ipswich: Borneo van Rotterdam: Victress van zee: Kroonborg van Gothen- borg: Sehiedljk van Rotterdam: '.3 dec.: Zus van Rotterdam: Mainlloyd van Bremen: Een hoorn van Rotterdam. Carebeka x-an Lon den: Over!jsel van Le Ha-.re: Kerkedijk van Newport News: Katendrecht van Rotterdam: Oranjefontoin x-an Bremen: Meta van Ply mouth-Terneuzen: Appingedam x-an Oporto: |Ommenkerk x-an Duinkerken: Droteldtjk van Hamburg: 14 dec.: Palamedes x-an Hamburg: Hij maakte de raadsleden er op attent,Henr.y J van zee: Patna van zee naar G»nt- x..* m Calchas van Kavala Gepasseerd van Antwerpen op 11 dec: Zephyr naar Galway: Batax-ier naar Rot terdam: Albert V naar Cork x-an Gent: Tunica naar Runcom; Helios naar Wrocklav; Lauriersgracht naar Rotterdam; 12 dec.: Spooresingel naar Rotterdam: Cumalus naar Goole; Helvetia S naar Belfast: Hollandla naar Dublin. Bonanza naar Londen: Ar- noudspolder naar Rotterdam; Markab naar zee: Energie naar Rotterdam: Erasmussingel naar Dublin; Cresendo naar Yarmouth, Oce aan naar zee van Gent: 13 dec Valiant naar Hull; Virgo naar Londen; Adara naar Rot terdam: Soestdijk naar New York: Situla naar Bremen: Prins Willem V naar Rotter dam: Sonsbeek naar Rotterdam: Geert naai Londen: El shout naar Kotka: 14 dec.: Ser vaaskerk naar Amsterdam. dat ook het rijk spoedig zal overgaan om een bijdrage te leveren in de kosten van het schoolzwemmen. Het kwam de heer P. K. van Rooijen (c.h.) voor. dat de afmetingen van het instructiebad acht bij zestien meter nogal aan de krappe kant waren. „Dat valt heus niet tegen. Het Souburgse zwembad is aan merkelijk kleiner", antwoordde dc voor zitter, Hy zei verder, dat het Instructiebad is opgebouwd uit elementen, zodat het, als het inderdaad noodzakelijk blijkt, op eenvoudige wijze groter ge maakt kan worden en bij wijze x-an spreken voor een waterpolowedstrijd geschikt kan worden gemaakt. De raad keurde hierop het voorstel goed, waarnn de voorzitter de wens uit sprak, dat de plannen snel x-an de grond zullen komen. De raad ging verder onder meer over tot de vaststelling van de xveïaegelden voor de beweiding van het gemeente vroon gedurende 1964. De voorzitter juichte het toe dat men nu eens kan sprekenover de x-erlaging van de ta rieven. Over de verdeling van het woningbouw- contïngent door Gedeputeerde Staten van Zeeland Westkapelle mag drie ongesubsidieerde woningen bouwen zei de burgemeester in zijn openings woord: „het is niet veel. maar dat zijn xve gewend. Overigens hebben we het praktisch geen kans op succes j afKeiopen jaar gunstig kunnen werken gaven in het beste deel van het ™°ï,w ^an efn_ dental Bogaers- schoolzwemmen niet moge- «-- - De staatssecretaris van o., k. en w. heeft het gemeentebestuur van Middel burg schriftelijk medegedeeld, dat er Seen krediet verstrekt zal worden x-oor e afbouw van het stadhuis. Dat kre diet geldt het aanbrengen van een balu strade, ook op de voorgevel van het stadhuis. Dat deelde burgemeester mr. J. Drijber gistermiddag m de raadsvergadering mee. De burgemeester liet voorts we ten. dat de restauratiewerkzaamheden, nadat het herstel van de thans te restau reren hoektoren waarschijnlijk tot de goolhoogte van het gehele gebouw ge vorderd zal zijn, nog" wel twee jaar in beslag zullen nemen. Over de tijdsduur voor het maken van de balustrade kon mr. Drijber geen juis te mededelingen doen. Wel wist hij. dat het stadhuis tijdens het aanbrengen van deze balustrade niet geheel achter de steigers zal schuilgaan. Dit gebeurt na melijk gedeelte na gedeelte. Voor Ba-rland is de monumenten lijst, die de gemeente heeft ontvan gen, een lachertje Er is maan dagavond :n de raad druk om geglim lacht en met het hoofd geschud. Ne gentien panden staan erop. B. en w. kwamen al met het x-oorstel „er met klem op aan te dringen" dat twaalf woningen van de lijst worden afge voerd en toen de lijst nog eens werd doorgenomen deed de raad er nog twee bij. „Ik wist niet. dat we in Baarland zo rijk aan monumenten waren," zei burgemeester W X. van Liere, toen hij het agendapunt introduceerde. De raad wist het zelf óók niet. Goed. de toren en Hellenburg akkoord. Maar de rest? Twaalf woningen in de Dorpsstraat waren erbij. „De ge meentearchitect heeft laatste een in- x'entarïsatie van de woningvoorraad opgemaakt," zei de raadsvoorzitter. „Alle woningen, die nu op de monu mentenlijst staan, vielen bij hem on der de minder-goede woningen." En om die nu ais monument te „ver troetelen"? De raad voelde er niets voor Uit het oogpunt van gemeente belang zou dat funest zijn, redeneer de men. „Immers: in Baarland komt maar zeer weinig nieuwbouw voor. Om de woningvo >rraad op peil te hou den zijn wij dus aangewezen op een voortdurende verbetering van de be staande, oude woningen Als die mo numenten worden, is zoiets praktisch onmogelijk. Er zullen dus steeds meer oude woningen leeg komen te staan, ten koste van de woningvoorraad. En er komt bij dat de verkoopwaarde zeer nadelig wordt beïnvloed". B. en w. hielden het maandag alle maal aan de raad voor. En die was het met het college eens: Baarland moet zijn best doen om te proberen die woningen van de monumentenlijst af te krijgen woningen. B. i hopen dat deze ont- lijk zijn; er zijn ter plaatse geen wikkeling zich nog een tijdje zal kun- liet men ze snel va-K" btyven voortzetten. Voor d kleedlokalen ren. By nader inzien bleken er mogelijkhe den aanwezig om het instructiebad te realiseren op het in aanleg zijnde sport terrein. „Daar hebben we dan alles by elkaar. Goedkoper kan het niet", zo zei de burgemeester. Tussendoor deed de voorzitter nog en kele „P.T.T.-mededelingen". Zo had hij: het over de aanleg x-an een telefooncel op de markt, terwijl hij x-erder aankon digde, dat er bij de molen een extra briex-enbus komt. De briex-enbus in de j - 7 -j 1 Koestraat wordt een eindje terug ge- tllPYnPht nflfi Plaatst- Besloten xx-erd om ƒ40 bij te dragen in de kosten, die gemaakt moe- Hy xvees er de raad op, dat b. en xv. ten worden voor de organisatie van een verder niet uit het oog hadden verlo- duivententoonstelling op 7, S en 9 ja ren, dat er gelegenheid is om door ver- nu ar i te Westkapelle. Aan de gvmnas- warming van het water het seizoen naar tiekvereniging „Hygiea" xverd eeri finan- beide kanten uit te rekken. Ook is de ciële bijdrage van ƒ100 verleend. Het mogelijkheid bekeken om t.z.t. het bad jaarlijkse subsidie voor de muziekvereni- overdekt te maken. Dat zou dan om en I ging O.K.K. werd tot 1000 opgetrok- nabij de ƒ25.000 gaan kosten. „Het is I ken. Algemene kennisgeving. Heden is van ons heengegaan onze lieve vader en grootvader WILLEM FREDERIK PFEIFFER Arts drager van het kruis van Verdiensten van het Rode Kruis op de leeftijd van 84 jaar. Den Haag: W. J Pfeiffer A J M. Pfeiffer-Mansvelt Beek Josien Arien Almelo: J C Pfeiffer J. D Pfeiffer-Jansen Groningen: A. T Pfeiffer Almelo: P W Pfeiffer Zij, die de overledene de laatste eer willen be- xvyzen worden donderdag 17 december a.s. om 10.45 uur verwacht in de aula van het Prinses Irene Ziekenhuis, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Almelo. Na afloop van de teraardebestelling gelegenheid tot condoleren in het Restaurant ,,'t Groenendal". Willem de Clerqstraat te Almelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5