Kerst kaarten koopt U bij Raad Terneuzen: „lof voor beleid, daarnaast nog pakket van wensen Burgemeester Riïpstra: concrete mededelingen Dow in Terneuzen legt pijpleiding naar Shell Pernis AUTOBOTSINGEN MET GEWONDEN EN MATERIËLE SCHADE IN MIST HULST WIL TOCH TOETREDEN TOT ZEEUWSE GASMAATSCHAPPIJ ALMANAK Samenwerking van Zeeuws-Vlaamse busmaatschappijen GOUDEN MEDAILLE VOOR C0AK ADJUDANT Be jaarde man in Oostburg uit woning gezet DE VEV MESTDAG» Woonwagen bewoners uit Hulst bekenden reeks diefstallen „B«-ede watering van Zuid-Reveland" vergadert in Goes Sche!de-Rijn verdrag in Belgische senaat PROVINCIALE AEKVW SR COU RANT ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 BESCHOUWINGEN OP (NIET SLUITENDE) BEGROTING De algemene beschouwingen op de lieg roting, waarmee de vijf frac tieleiders in de gemeenteraad van Terneuzen zich vrijdagavond uren lang hebben bezig gehouden en de daaropvolgende re- en duplieken, hebben wel een bijzonder duidelijk beeld gegeven van wat er in deze expansieve en zich snel ontwikkelde gemeente leeft. Vrijwel unaniem spraken de politieke woordvoerders hun grote waardering uit voor de gunstige resultaten met name op het gebied van de industria lisatie in het bijna afgelopen dienstjaar bereikt. Niets dan lof hadden zij voor de wijze waarop burgemeester en wethouders en de gemeentelijke ambtenaren de overheidsopdracht, vervat in de kern- aanwijzing, interpreteren en uitvoeren. Dat zulks niet kan worden gerealiseerd zonder een aanzienlijk begrotingstekort, werd door som migen oetreurd doch door anderen als vanzelfsprekend aangenomen. UNANIEM: SPOEDIGE HERINDELING GEMEENTEN genomen met het nieuwe dat het oude gemakelijk wordt vergeten", aldus de neer Weterings. Volgens hem dient Ter neuzen als derde havenplaats van Ne derland, ook te beschikken over een zeemanstehuis. Ook hij pleitte voor de sanering van de binnenstad. Zeewering bevrijders) mogelijk was. namelijk een brug over het buitenhoofd van de post- voerder graag sluis, nu in 1964 onmogelijk is", aldus' Namens ile C.H.l".-fractie zei de heer J. A. de Feijtcr, het belangrijk te vinden dat in 1965 de nieuwe dienst voor ge meentewerken haar taak kan beginnen. Voorts vestigde hy de aandacht op de zwakke plekken in de zeewering, name- Ink de Scheldekade en de vissershaven. „Wanneer zal aan deze steeds gevaar lijker wordende toestand een eind wor den gemaakt", wilde de C.h.l'.-woord- ,vetei Daarnaast mrendrn Trowel alle noord- stpfdhu|s politiebureau, opeobare lees voerders dat er_ook ten randen van hetbibliotheek, sporthal jnne, In Terneuien Bevoerdo beleid voldoende, „venlekt i„structiezwem£a<l en tal var ruimte blott voor vragen, voor waar- lnd6te zakcn schuwingen en zelfs voor kritiek. De wensen welke door vrywel alle Dl" fractieleiders werden uitgesproken' lllUCT de heer Hol. Hij zei benieuwd te rijn in i Ook hij was van mening dat het opspui- hoeverre in 1965 uitvoering kan worden ten van de Serlippenspolder wel wat erg veel tijd in beslag neemt. Verder vroeg hij nadere inlichtingen over de vertra gingen ten aanzien van de uitbreidings plannen voor de insteekhavens. De heer A. Ramondt, die het woord voerde namens de A.R. en G.P.V.-frac- ties. wilde van het college weten of de MUV1 uitbreidingen van het kleuteronderwijs, spoedige herindeling van gelijke tred zullen houden met de overi gemeenten, op korte termyn een oplos- D(1 heer W. J. Weterings woordvoerder oe onderwijsvoorzieningen. Voorts in sing voor de verkeerssituatie rondom van (1). k.V.P,-fractie, wees eveneens op welk stadium zich de plannen bevinden de Axelsebrug en spoedige verbetering de reej{S gunstige resultaten maar wil- voor een verpleegtehuis voor bejaarden "iIr «ie - 1 en chronische zieke- de veerdiensten. Duidelijk 1 vertraging er I de een al te groot optimisme kennelijk b'jjtoch wat indammen door Terneuzi.. vergelijking met andere geïndustrla- teleurstelling het panklaar maken van de havcnuit- xll breiaingen, by het opspuiten van de Ser- Useerde steden en havenplaatsen nog lippenspolder en over net uitblyvcn van maar een „puber" te noemen. Hij waar- I schuwde tegen een al te groot cliauvi- Zijns inziens komt de krachtige De heer Ramondt stelde het college v aan zijn toekomst", (r. Hol p.v.d.a.), „boomtowm-achtige metamorfose" (W. J. Weterings k.v.p.), „verstoring even wicht inkomsten en uitgaven", (I. a. de Feijter e.h.u.). „nog pakket van wen sen", (A. RariiondUa.r. g.p.v.) en „wy 6roeien in tal en last", (P. Fijn van 'raat v.v.d.) Miljoenen nieuwe sluis waaraan de scheepvaart dringend behoefte heeft, nog jaren on gebruikt te laten liggen zoals kennelijk de bedoeling is. De heer Weterings noemde het ook angstwekkend stil rondom het object voor de nieuwe brug ten noorden van £lllÏQL'i1 Flo If v P .urniMvlirAflTilov. maan. Sluiskil. De K.V.P.-woordvoerder meen-1 ontreiniging v£ ook een waarschuwing te moeten helemaal geru: De heer Hol, sprekend namens de zes mans fractie van de P.v.d.A. opende de algemene beschouwingen met hot uit spreken van waardering over de enorme inspanningen in 1964 verrricht, de wer ken welke gereed en op gang kwamen en die, welke nog steeds voortduren. „Stuk voor stuk miljoenen verslindende aldus de heer Hol. Andere zullen in het komende jaar j zijn voor het bouwrijp maken van gronden voor de woningbouw zonder dat daar in hetzelfde jaar batèn tegen over staan. Financiële zorgen dus, het geen spreker reeds was gebleken bij het begrotingstekort. „Oppassen dat de kwaliteit van ons be staan niet 'in gevaar komt", waarschuw de de fractievoorzitter van de P.v.d.A. Uitvoerig ging de heer Hol in od de pro blemen rondom de woningbouw. Hij toonde zich verheugd over de continu- bouw in grotere contingenten, maar vroeg zich daarbij af of wel voldoende afwisseling in de typen wordt verkre gen. Voorts pleitte hij voor een advies raad voor beoordeling van woningtypen, etagebouw ook buiten de woningwetsec tor, centrale verwarming van huizen complexen, kleinere typen bungalows en woningen voor alleenstaanden. Hij zei het op prijs te zullen stellen als b. enw.i m de verbetering van de zgn. „javawonin- Burgemeester nir. H. Rypsfra van Ter gen" in hun toekomstig beleid zouden neuzen begon de beantwoording van de willen betrekken. De heer Hol wees vragen over de gemeentebegroting, die voorts op de noodzakelijkheid van meer'sisteravond behandeld werd. met zyn hotelruimte. grote waardering uit te spreken streek ten goede. de mogelijkheden voor een vliegveld. De heer Ramondt ging ook even in op de kortgeleden gelanceerde suggestie van Hij achtte het evenwel noodzakelijk, oen hem politiek verwant raadslid (de juist in oeze boomtown-achtige ineta- heer D. J. Oggel te Axel red.) voor ge- morfose. enigszins kritisch te oordelen, meentelijke samenwerking op basis van De uitkeringen uit het gemeentefonds een bovengemeentelijk orgaan. „Maar zijn naar zijn mening onvoldoende. Op wij hebben hier geen gebrek aan - een het gebied van de woningbouw vroeg „troïka", aldus de heer Ramondt. hij de aandacht voor de toekomstige be hoeften van bewoners, mede in verband met de stijging van het welvaartspeil. Hij hield voorts een pleidooi voor een spoedige ingebruikname van de nieuwe De heer P. Fijn van Draat (v.v.d.) pleit- binnenvaartsluis die naar verwachting te onder meer voor een fonds voor stads- eind 1965 gereed zal komen. Het zou verfraaiing, voor ook andere dan wo- volgens hem een schandaal zijn een ningwetwoningen, de totstandkoming van een h.t.s. en zo mogelijk in 1965 Bezorgdheid de eerste steen voor het nieuwe lyceum annex schouwburg. „Geeft de bezetting van leerkrachten op de gemeentelijke lagere scholen aanleiding tot bezorgd- heid?" wilde hij weten. Verder vroeg: Het college van b. De Terneuzense vestiging van Dow Chemical zal in de toekomst haar grondstoffen per pijpleiding aangevoerd krijgen. Momenteel zijn er plannen in ontwikkeling voor een pijpleiding tussen Ter neuzen en Shell in Pernis Volgens „European Chemical News" zal dat vooreerst een pijpleiding zijn die ethyleen van Shell naar Dow trans porteert. Naast de grote be hoefte aan ethyleen, die ei bij Dow bestaat, heeft de maatschappij ook dringend behoefte aan een werkvoor- raad propyleen-oxyde. Op het ogenblik gaan echter de plannen, nog steeds volgens „European Chemical News", niet verder dan de aanvoer van ethyleen vanaf Pernis. Van de zijde van Dow Chemi cal heeft men bevestigd, dat er onderhandelingen oezig zijn over de aanleg van de pijpleiding. Shell heeft met de aanleg hiervan niets te maken, daar zij de ethyleen af-fabriek leveren. Over de juiste stand van zaken en het tracé dat de pijpleiding zal gaan volgen, werden geen mededelingen gedaan. Zicht honderd tot tweehonderd meter Scheepvaart Matig KUNST Bel Canto-concert in Kruiningen Minutenlange ovaties en een toegift. Een mooier jubileumgeschenk kon de Krui- belemmerd Mist en natte weggedeelten hebben vrijdag het verkeer te land en te wa ter belemmerd in Zeeland. Vrijwel geen schip kon de Westerschelde op of afvaren. De veerdiensten moesten bij tijd en wijle verstek laten gaan en op de weg ontstonden verschillende bot singen en slippartijen. Er waren wel persoonlijke ongevallen als flinke materiële schade. Op rijksweg 58 ter hoogte v kruispunt met de Kruisdyk onder de gemeente Groede botste een personen auto uit de richting Schoondijke op de linkerweghelft tegen een tegemoet komende auto én een stilstaande auto op de eigen weghelft. De drie inzitten den. bestuurder C. F. M. II., W. P. de J. en F. R. A. uit Vlissingen werden vermoedelijk met een hersenschud ding en flinke snijwonden per ambu lance overgebracht naar het St.- Josephziekenhuis in Vlissingen. Ver der was er materiële schade. Terwijl de rijkspolitie nog bezig was met het verhoren van getuigen reed op dezelfde plaats een Duitse auto tegen een wagen ervoor. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Een automobilist uit Kattendijke belandde in de sloot langs de rijksweg tussen Nieuw- land en Arnemuiden bij uitwijken voor een tegenligger. Ook hier werd niemand gewond. Materiële schade ontstond verder onder an dere bij botsingen bij Nieuwdorp Wemeldinge, Kattendijke, 's-Gra- venpolder en Scherpenisse. De hele dag had de meteo in Vlissin gen niet meer dan zo'n honderd tot tweehonderd meter zicht gemeten. Vrijdagmiddag werd het zelfs nog minder: omstreeks zestig meter, s Avonds werd het beter: twee kilo meter. Zierikzee en Woensdrecht meldden hetzelfde en op het lichtschip Noordhinder in open zee sprak men Vlaanderen was het niet veel beter en op Schouwen varieerde het zicht ook van 150 tot 200 meter Op Tholen was het soms honderd meter. De veerboot Noord-Beveland op dienst Zierikzee-Kats voer de hele d niet, omdat dit schip niet beschikt over radar. De andere veerboot voer om de twee uur. De veerdienst Zijpe- Anna Jacobapolder functioneerde nor maal, de bcot Vlissingen-Breskens liet de dienst van omstreeks vijf uur, tien morgens en van omstreeks vijf i zes uur 's avonds verstek gaan. Kruiningen-Perkpolder voer niet van kwart over zeven tot tien voor twee en 's middags niet van tien voor drie tot tien voor acht. 's Avonds ging het weer normaal. Hoedekenskerke-Ter- neuzen was de hele morgen lamge legd. KOMST AARDGAS DWINGT DAARTOE Voorstel tot bouw bur gemeesterswoning i Hulst stelt hij het college attent te zijn op de ver°de raad die op vrijdag 18 december -an water en lucht. Niet aanstaande bijeenkomt Met waardering gewaagde de heer Hol; de ondervonden medewerking over hetgeen in net afgelopen j- het gebied van de industrialisatie het !gelopen jaar opprovinciaal bestuur en de provinciale strialisatie is ge- diensten in het afgelopen jaar. Voorts realiseerd en in de nabije toekomst is te verwachten DowuitbreldingenWel vroeg hij zich in dat verband af of er voldoende coördinatie is tussen de ge meente en de nutsbedrijven. Namens zijn fractie drong hij aan op bespoediging van de havenuitbreidingen. De sane- ringsplannen voor de binnenstad zijn klaar zal "zijn. naar zijn mening achterop geraakt Hij dacht daarbij met name aan de Duurt „Java" en de Dekkerstraat. Het obsta kel Axelsebrug noemde hij een „bottle neck". ,.Wij vragen ons af, wat in 1940 (door dé bezettters) en in 1945 (door de hij al direct enkele concrete mede delingen doen, namelijk dat de toezeg ging is gedaan dnt in april 1965 gestart kan worden met de bouw van het nieuwe lyceum annex schouwburg en dat bin nen enkele weken het eerste plan voor uitbreiding van de insteekhavens bestek- "tlaar zal zijn. Er is geen sprake van ertraglng, inaar er zyn enorme pro blemen te overwinnen. reeuwse Lezing Journalisten zijn vriendelijke mensen. Oj> het moment, dat dit ongeloofwaardige zinnetje uit de schrijfmachine rolt probeert een coUega mij te treffen met een als harpoen gebruikte balpen, tcat vooral onder deze omstandigheden van weinig solidariteit getuigt. Maar toch is het zo. Ze zijn vrien delijk. Wel eens een verslag van een lezing gelezen f Dat is óf een boeiend betoog geweest, óf een in teressante causerie óf een belang wekkende uiteenzetting de wer kelijkheid is natuurlijk, dat de man zich gruwelijk heeft zitten vervelen en so nu en dan, als de spreker gebruik maakte van de stemverheffing, even is opge schrokken om een notitie te ma ken, waaruit hij later het betoog in enkele hoogtepunten samenvat. Het aardigst zijn nog de dames die namens een of andere ondui delijke commissie een spreekbeurt vervullen en dan met behulp van het flanelbord de diepere roerselen van de menselijke ziel bij de kop pakken. Zodra er een flanelbordje op de proppen komt is er maar één aanmoediging mogelijk: geef 'm van katoen, wat een beetje ba naal klinkt, maar toch tot de kern gaat. In Goes, in een feestgebouw met uitbundige accommodatieraakte onlangs een typiste ongelukkiger wijs in zo'n samenkomst verzeild: zij was op teeg naar een bedrijfs feest je met cocktail jurkjes en dit soort uitwassen, maar geraakte bij de ingang van het gebouw in een mensenstroom, die haar de le zing indreef. Wat verdwaasd volgde zij de ont wikkelingen, tastend naar aan knopingspunten met het program ma, zoals haar werkgever dat had voorgespiegeld. En omdat het ge hoor uitsluitend uit een voorste rij bestond, werd zij nauw bij de handeling betrokken. „Kom dames" animeerde de spreekster bij het flanelbord. ..wie stelt de eerste vraag f" En omdat r niemand een vraag had en het meisje in hef cocktail jurkje dat zo zielig vond. kwam ze voorzichtig: Ja, ik..." .Jou, vraagt U maar." ..Ik wilde zo graag weten, hoe die lettertjes blijven zitten." werken. Hij wilde duidelijk stellen dat het verzorgingspeil van Terneuzen zal worden gehandhaafd. Op vragen van de raadsleden zei hij voorts nog dat het dienstig zou kunnen zijn vrijkomende bo ten van de Oosterschelde in te leggen op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke. Voorts zie hij in het algemeen nog te verwachten dat binnen drie a vijf jaar het in- en uitklaren van en naar België volledig zal zijn geliberaliseerd. Het ver sterken van de zwakke plaatsen in de zeewering (Scheldekade en Vissersha ven) zal naar hij had vernomen worden gekoppeld aan het dempen van de twee kleine sluizen. Die werkzaam heden ziin evenwei opgenomen in de laatste fase van de kanaalwerken. zo dat niet. moet worden gewacht tot de versterking van genoemde zeewering voor 1970 zal plaatsvinden. Na deze uitvoerige beschouwingen en antwoorden daarop, werd de gemeente begroting bladzijde-gewijs behandeld en rond middernacht zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. saam door net aankopen T000. Ten slotte 0 gerust toonde "de"heer Fjjnicipe te besluiten tot het indienen jan laten horen tegen een verwaarlozing van I van Draat zich over de G.S.-plannen ieen verzoek tot toetreding tot. de N-> de belangen van de pioniersbedrijvcn i tot concentratie van de provinciale (wa- „Zegam". Voorts in het kapitaal in de kanaalzone. „Men is zo gauw in-1terstaats-)diensten. NA. deel te nemen do van 24 aandelen van j tot overdracht van het gemeentelijk gas bedrijf aan de N.V. „Zegam" tegen een nader overeen te komen waarde. In een toelichting aan de raad schrijven b. en w. dat de jongste ontwikkelingen met betrekking tot de gasvoorziening, de behoefte doen gevoelen tot concentra tie, ook in Zeeland. Het handhaven van de gemeentelijke autonomie op dit ge bied bleek niet mogelijk terwijl ook re gionale opzet met de gemeence Axel later tot de onmogelijkheden bleek te behoren. Als redenen daarvoor worden opgegeven de toetreding van Axel tot de Zegam en het bevriezen van de om vang van de bestaande gasbedrijven door het provinciaal bestuur. Voorts wordt de raad voorgesteld over te gaan tot de stichting van een ambts woning voor de burgemeester. Op tens niet akkoord gaat met dit voorstel. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de gemeente Hulst uit het lenings quotum een bedrag toegewezen var 700.000. Daarvan mag 600.000 uit sluitend worden gebruikt voor consolida tie van de vlottende schuld. Het reste rende bedrag kan naar keuze worden besteed voor het uitvoeren van nieuwe kapitaalswerken. Voorts zijn de gemeen te Hulst twee leningen aangeboden tot een totaalbedrag van 500.000 met een rente van 6 procent. Binnenkort hoopt men op die manier nog 200,000 tc kun nen aantrekken. Voorgesteld wordt de A.N.W.B. opdracht te geven de beweg wijzering buiten de bebouwde kom van Hulst te vervangen door lage richtings- en voorrichtingsborden. Dit naar het voorbeeld van verscheidene andere lan den. De kosten worden begroot op ruir 8000 gulden. Ravage Fen flinke ravage ontstond bij de autobotsing onder Groede, tegen vijf uur. Een vrachtauto wilde bij de krui sing met de Kruisdijk komend uit de richting Schoondijke deze dijk oprij den en stelde zich hiervoor op. Een combinatiewagen stopte erachter. Deze wagen werd bestuurd door L. P. van L. uit Souburg. Erin zaten ook zijn vader, J. van L. uit Souburg en J. J. S. uit Arnemuiden en W. P. V. uit Middelburg. Op het moment, dat de laatste tegenligger de combinatiewa gen passeerde reed C. F. M. H. uit Vlissingen met zijn auto op de linker rijbaan van achter de combinatiewa gen weg en deze voorbij. De wagen van H. botste tegen de tegemoetko mende auto en de combinatiewagen. Alle drie de wagens werden ernstig beschadigd. De drie inzittenden van de inhalende wagen werden gewond. De arts A. M. Jansen uit Groede ver leende eerste hulp. Even later reed nog een Duitse auto tegen de voor hem rijdende auto van A. G. uit Bres- kens, omdat een voor G. rijdende auto van D. J. M. uit Breskens te spoedig snelheid verminderde. De twee bot sende auto's kregen lichte schade. Even na half twaalf ontweek W. uit Kattendijke met zijn auto op de rijks weg tusen Arnemuiden en Nieuwland een tegemoetkomende vrachtauto, be stuurd door M. uit Beverwijk. W. be landde met zijn auto in de sloot. De truck met oplegger moest een langs de weg staande vuilnisauto voorbij rijden en kwam daarbij op het andere weggedeelte terecht. cendc huis" nauwelijks gaf ter gelegenheid staan samen met de orkestvereniging Apollo" uit Kruiningen. enkele leden van ae zangvereniging „Zanglust" uit Koudekerkc en drie beroepssolisten een bel-cantoconcert onder leiding van Adri- aan Holster. Allereerst: veel respect voor een ge meente als Kruiningen, dat zo'n concert kan opbrengen. Een gemeente ook. die voor een volle zaal kar. zorgen. Het is zeker geen ge ringe opgave om een avondvullend con cert te geven met eigen krachten. Om te beginnen met de solisten: daar over kunnen we kort zijn: ze waren goed De sopraan Greet Ribbeling, de tenor Pieter Melis en de bariton Laurens v. d. Werf kennen hun vak. Zij bleken ook de nodige routine te hebben om de enkele feilen van het orkest op te van gen. Het orkest we zeiden net reeds liet wel eens een steek vallen. Maar daar tegenover stond zo veel enthousias me. dat men die fouten wel door de vin gers kon zien. In de begeleidingen be reikte het orkest zelfs enkele hoogtepun ten. Het koor „Crescendo" met de verster king van „Zanglust" heeft de avond wel „gestoien". „Crescendo" blijkt een koor te zijn, dat tot opvallende prestaties in staaf is. Het heeft een vol geluid en be zit ook de muzikaliteit om de operame- lodieèn aanvaardbaar te brengen. En dan het programma. Men heeft er voor gezorgd alleen „lichte" kost te brengen. Gluck. Mozart, Schubert. Kreutzer. v. Flotow. Verdi. Lortzing en Strauss waren de componisten van de opera's, waaruit men een keus had ge daan. Het zou te ver voeren alle uitge voerde werken te noemen. Een enkele uitzondering willen we echter maken. Allereerst het duet „O ihr Madchen zur Liebe geboren", een duet door sopraan en bariton niet daarbij het koor uit Mo zart „Don Giovanni". Sprankelend en lichtvoerig werd dit duet uitgevoerd. Het hoogtepunt van de avond waren on getwijfeld twee aria's uit „Martha" van v Flotow door sopraan, de bariton en eveneens het koor. Na de pauze was de vertolking van het Zigeurnerkoor uit „II Trovatore" van Verdi bijzonder knap. Al met al is deze avond voor alle mede werkenden, waarbij we dirigent Adri- aan Holster zeker niet willen vergeten, een succes geworden. {Advertentie) een bedrag opgenomen van bijna ..000 gulden. Overigens blijkt uit de toelichting dat wethouder J. D. J. Mar- R. Hol, Terneuzen wordt consul A.N.W.B. Tot consul in kring 18 van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond (A.N.W.B.) is aangesteld de heer R. Hol te Terneuzen. De heer Hol volgt als zodanig burgemeester mr. H. Rypstra op. die door zijn drukke werkzaamheden het consultschap niet langer kon waarnemen. f*anr IHet provinciaal bestuur zal contact op- Ur_.' nemen met de twee busmaatschappijen Zeeuwsch-Vlaanderen ten einde te ko- In men tot een grotere samenwerking tus sen deze maatschappijen „of eventueel zelfs een samenvloeien", zoals gedepu teerde J M A. C. van Dongen gisteren zei in de slatenzitting. De heer P. V. M. Vercauteren (k.v.p.) had op dit contact aangedrongen, omdat volgens hem de dienstregelingen van deze maatschappij en niet in alle gevallen goed aansluiten. Het verheugde hem te kunnen meedelen dat kortgeleden is besloten het verpleeg tehuis voor bejaarden en langdurig zie ken in Terneuzen te bouwen. Mr. Rijp- stra kon alleen maar de hoop uitspreken dat nog dit jaar een gewijzigd plan voor de gemeentelijke herindeling zal worden aangeboden. Het uitlichten van de kanaalzone uit die plannen achtte hij minder gewenst. In januari zal in de raad het E.T.I.-rapport inzake de ver wachte ontwikkeling van Terneuzen en de toekomstige woningbehoefte in be handeling worden genomen. Hü zei voor 1965 een toename van circa. 600 arbeids plaatsen in de gemeente Terneuzen te verwachten. Een eventuele concentratie van provin ciale (waterstaats-) diensten is naar zijn mening een zaak die aan het provin ciaal bestuur moet worden overgelaten. Naar de noodzaak van een vliegveld is inderdaad reeds een onderzoek inge steld. „Wellicht een infrastructureel ob ject", dacht Terneuzens burgemeester. De instelling van een culturele raad is in overweging genomen. Voor wat be treft de uitbreiding van kleuterscholen wordt ook gedacht aan de bouw met arbeidsbesparende middelen. De eerste zal worden gebouwd in het plan Zuid west. Mr Rijpstra zei voorts dat de nio- nierbedrijven in de kanaalzone van Ter neuzen dezelfde aandacht krijgen als de nieuwkomers. De heer M. de Vos. wet houder van openbare werken, deelde de raadsleden mede dat de differentiatie in woningbouw de volle aandacht heeft het college. Na de oorlog zijn ruim 2500 woningen gereedgekomen, waarvan 57 procent in de niet woningbouwsector. Voor wat betreft een nieuw sanerings plan voor de kom en de buurt „Java" zijn de eerste besprekingen gevoerd. In de Katspolder komt waarschijnlijk eta gebouw buiten de woningwetsector. De heer De Vos zei te venvachten dat volgens het bestek de oospuitingen in de Serlippenspolder medio augustus 1965 kunnen worden beëindigd. De ver keerssituatie nabil de Axelse brug momenteel volop in studie. De heer De Vos zei verder te v wachten, dat het zeker nog wel drie iaar zal duren eer de weg Hoek- Kraagbrug gereed is en «lat de brug benoorden Sluiskil waarover die nieuwe weg komt te lopen nog niet eens bestekklaar is. Het is naar zijn mening niet te verwachten dat in 1905 kan worden begonnen met do bouw van het nieuwe stadhuis. Mis schien wel aan het nieuwe politiebu reau. De wethouder van financiën, de lieer j H. A. M. A. de Meijer, noemde het te-Voor het front van de op het binnenplein onderscheiden met de gouden medaille, kort op de begroting van bijna 300.000 van de Generaal Majoor Bergliuyskazer- Hij kreeg deze medaille „voor langdti- gulden op zich niet zo verontrustend. j ne te Middelburg opgestelde Eerste rigo, eerlijke en trouwe dienst", zo meld- maar in tegenstelling met voorgaande i C.O.A.K.-troepen, is de adjudant-onder- de liet Koninklijk Besluit, dat werd jaren is dit tekort vrijwel niet weg te officier schrijver S. Hegt vrijdagmiddag voorgelezen door de kapitein van Doorneveld. Het was de commandant J. I Potteboom, die vervolgens overging lot (Advertentie) 'lf' "ItreiUing van de medaille voor 36 i jaar trouwe dienst. De kolonel, die de adjudant feliciteerde met de naar hy zei zeer welverdiende onderscheiding, memoreerde, dat de heer Hegt in 1932 als dienstplichtige bij de Koninklijke Landmacht kwam. La- j ter trail hij in dienst van het Koninklijk Nederlands-Indische leger Moeilijkheden K.v.K. ZEELAND 6 JANUARI BIJEEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland is tegen woensdag 6 januari a.s., des morgens half elf in algemene vergadering bij eengeroepen. zijn de adjudant Hegt niet bespaard ge bleven. Hij zag onder de bezetting van de Jappen de krijgsgevangenkampen aan de binnenkant. Bij het opspelden van het ereteken wa ren echtgenote en familieleden van de adjudant aanwezig. Met majoor M. A Bosman als paradecommandant defileer den de troepen even later aan de voorzij de van de kazerne langs een platform, waarop kolonel Potteboom, kapitein Van Doorneveld en de onderscheiden adju dant zich hadden opgesteld. Bij deze ge beurtenis gaf ook de drumband onder leiding van de sergeant der eerste klasse. L. Wiessner. acte de prësence. (Foto P.Z.C Deurwaarder L A. Brakman uit Oostburg heeft vrijdagmorgen om 11 uur de 65-jarige J. Kolijn op rechterlijk hevel uit diens woning aan de Oostburgse Zandstraat gezet. De man woon de sinds het overlijden van zijn tweede vrouw nu enkele maanden geleden alleen in het huisje. Hij is door toedoen van de gemeente Oostburg roor- lopig gehuisvest in een stenen noodwoning aan de Baljuw Vel- tersweg. De gemeente heeft ook gezorgd voor de verhuizing van de inboedel. Bcllamypark 45-58 - Vlissingen Samenwerking tussen de recherche in Middelburg en de politie van Kinaswaal heeft geleid tot de oplossing van een reeks diefstallen, die de afgelopen maanden in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Reveland gepleegd werden. Daders bleken de woonwagenbewor De weduwnaar moest het arbeiderswo-j P. en W. de V. uit Hulst te zijn. die ninkie verlaten omdat het is ver- pe woon te van maakten, keten by open- vW"itiUTE, jsr t.takKvMha"n de gemeente Oostburg gelegen nan werkterrein te Kiezen. hucht Scherpbier Dp koper wil de woning nu zelf betrekken. De ver koop van het huis geschiedde min of tot bestond meestal uit ebruiks- goederer. als vaten olie, gaskachels, bu- taanflessen,J gereedschappen en dergelji- - ke. Na een onlangs in Klaaswaal (Zuid- I Holland) gepleegde diefstal leidde coör- deren van zijn tweede vrouw niet wiedmatie van 'de gegevens tot de aanhou- de heer Kolijn in gemeenscnap van djng van i,ejde mannen. Na een verhoor goederen was gehuwd, na het over- hebben zij bekend. lijden van hun moeder hun cfdeeL De gestolen goederen werden in de opeisten. meeste gevallen uit elkaar gehaald Om aan die eis te kunnen voldoen moest verkocht als 0" J de heer Kolijn zijn woning verkopen. Tot gisteren' weigerde hy echter zijn huis te verlaten, oindat 'hy geen der onderdak had kunnen vinden. De gemeente Oostburg heeft op het laat ste moment de noodwoning beschik baar gesteld. Het is echter een tijde lijke oplosing. omdat de woning in het kader van een saneringsplan zal worden afgebroken. Het waterschap .De brede watering van Zuid-Beveland" zal volgende week vrijdag de begroting voor 1965 behandelen. Dat gebeurt tijdens de al gemene vergadering van het water schap, 's middags om twee uur in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Daar wordt ook nog een aantal andere wa terschapszaken afgedaan. Er zijn wat aan- en verkopen van grond te behan delen en er komt een voorstel aan de orde tot afkoop van de verschillen in de geschotsheffing van de ongebouw- d( en gebouwde eigendommen in het herverkaveüngsgebied Zak van Zuid- Beveland. Deze verschillen kunnen grotendeels verrekend worden via de lijst van geldelijke regelingen. Als dat gebeurd is. zal voor het hele gebied een gelijk geschot kunnen worden ge heven. Het waterschap heeft ook geldmidde len nodig om de kosten te kunnen fi nancieren, die «jdelijk voortvloeien uit de uitvoering van de delta- en aan- passingswerken. Vandaar het voor stel een geldlening van 300.000 aan te gaan voor werken in dit verband die in de begroting van 1965 zijn ge- rt-amd cn vandaar ook het voorstel eon kasgeldlening van maximaal 7.500.000 aan te gaan. Aan de orde komt voorts het voorstel aan het da gelijks bestuur machtiging te geven grond aan te kopen om de waterlei dingen in de polder Waarde te verrui- j men en een nieuwe waterleiding in de Valckenissepolder te graven. oud ijzer. Bij een schroot- harjdelaar in de omgeving van Hulst zijn verscheidene onderdelen van de buit te ruggevonden. Een huiszoeking woonwagenkamp in de Hedwigspolder leverde echter nog meer op. Even daar buiten weruen namelijk twee jachtgewe ren en een Flaubertbuks gevonden, naar aanleiding van deze vondst bekenden de twee manr.en, dat zij ook wel eens stroopten vanuit een auto, een feit, dat al eerder geconstateerd was. Men was er echter nog niet in geslaagd de daders tc identificeren. De P. en De V. zijn in Dordrecht in ver zekerde bewaring gesteld. De commissie van buitenlandse zaken uit de Belgische senaat heeft besloten de volgende week te beginnen met het wetsontwerp ter goedkeuring van het Belgisch-Nederlandse verdrag voor de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn Het verdrag werd dc vorige maand reeds met grote meerderheid door de kamer van volksvertegenwoordigers goedgekeurd. Met de door de Belgische regering bij de senaat te herhalen ga rantie over de zoetwatervoorziening in Wallonië wordt verwacht, dat ook de overgrote meerderheid van de senato ren het verdrag zal aanvaarden. ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen of motregen. Krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind, zelfde mlddagtenipcraturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 14 december Zon op 08.41 onder 16.28 Maan op 14.12 onder 02.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2