kaarsen Streekverbeteringswerk slaat aan bij Walcherse bevolking „Niet direct juichen over oogstjaar Voor 1965 wordt 72.500- geraamd DEVEY MESTDAGH WALCHEREN AGENDA Strijd zonder einde in het City-theater BENFICA IN KWART-FINALES EUROPA-CUP MARKTBERICHTEN SPIONAGE OP TWEE FRONTEN EN RILLEN MET VADIM EN SAGAN n VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 PR0VINC1A LE ZEEUWSE COURANT O WERKPLAN IS VEELOMVA ETEND Het streekverbeteringswerk op Walcheren slaat aan bij de bevol king. Tot deze conclusie komt de commissie bij het afsluiten van het eerste volledige jaar, dat de streekverbetering „draait". „Wc kunnen spreken van veel begrip en belangstelling van de zijde van de bevolking", zo vat rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilan den ir. H. P. de Bruin de reeds be reikte resultaten samen De streekverbetering Walcheren startte officieel in juli van het vo rig jaar. Men verwacht dat er zes of zeven jaar mee gemoeid zal zijn. In 1963 werd het werk met 10.000 alt het centraal krediet voor streekverbete- ringen momenteel rijn er dat negen tig in ons land gestart. In 1964 kon over 40.000 worden beschikt en voor volgend jaar wordt een bedrag van 72.500 geraamd, te verdelen over de afdelingen landbouw, tuinbouw, vee teelt, huishoudelijke voorlichting en agrarisch-sociale voorlichting. De streekverbeteringscommïssie spreekt de verwachting uit. dat dit niveau ook de eerstvolgende jaren gehandhaafd zal kunnen blijven. merhandmh mh mh mh mh mhmm Het werk draait nu zo langzamer hand op volle toeren. Dit jaar konden twee huishoudelijke voorlichtsters worden aangesteld. Ook werd er een assistent aangetrokken. Voorts wordt het team nog uitgebreid met era extra tuinbouwvoorlichtster. Inmid dels is een werkplan voor 1965 ge reedgekomen. Dit plan moet nog door de provinciale landbouwvoorlichtings- raad worden goedgekeurd. Veiligheidsdag Tot de activiteiten, die voor de deur staan, behoort de veiligheidsdag. Deze wordt op 16 december in het veilingge bouw te Middelburg gehouden. Aan de hand van kaarten, foto's, dia's on der meer verstrekt door het veiligheids instituut te Amsterdam zullen leer lingen van landbouwscholen en boeren van een en ander op de hoogte worden gebracht. Voorlichtingsdienst, politie en arbeidsinspectie zorgen voor nadere uit eenzettingen. In januari zal in verband met de toenemende mechanisatie in de land- en tuinbouw een financïeringsmld- dag worden belegd. Dat gebeurt in sa menwerking met de standsorganisaties. Tjjdens de algemene vergadering van de vereniging van bedrijfsvoorlichting op 5 januari wordt de voorjaarsmecha- nisatie van de bietenteelt aan de orde gesteld. Volgens de agenda volgt op 13 januari te Oostkapelle een voorlichtings vergadering over de uienteelt. Op deze bijeenkomst, die uitgaat van de Neder landse uienfederatie, zal de heer D. Hooghlemstra spreken over de bestrij ding van de uienvlieg en de mechanisa tie van do uienteelt. Dat zijn slechts enkele activiteiten. In vijftien van de negentien gemeenten op Walcheren worden verder praatavonden gehouden over de teelt van voedergewas sen, de vruchtwisseling en de wissel bouw. Dan zijn er de talloze demonstra ties, de excursies, de wedstrijden en de gespreksgroepen, waarmee nieuwe tech nische mogelijkheden op verschillende terreinen onder de aandacht van het Subliek worden gebracht, laar de streekverbeteringscommïssie denkt nog aan veel meer andere dingen. Druipkaarsen Gotische kaarsen Bolkaarsen Vlamkaarsen Spiraalkaarsen Blokkaarsen Bellamypark 45-58 - Vlissingen Zo is het momenteel met de afzet van uien op Walcheren moeilijk ge steld. Getracht zal worden om in sa menwerking met de coöperatieve veilingvereniging Walcheren tot een gunstige oplossing van deze aange legenheid te komen. Evenals dit het afgelopen jaar het geval is geweest, zullen de fokveedagen inmiddels getiteld „Walcherse dagen" in 1965 weer een breder karakter dra gen. Het ligt in de bedoeling om te komen tot één fok- en controlevereniging voor heel Walcheren, waarbij aan de vereniging een stimuleringspremie zal worden ver strekt. Volgens de streekverbeterings commïssie is het nodig te komen tot een concentratie van de registratie en een bundeling van de melkcontrole. Ter verbetering van de kwaliteit van de vee stapel zal diepvriessperma uit de gebie den van hoogwaardige K.I.-beren wor den geïntroduceerd. De activiteiten van de streekverbete ringscommïssie zullen zich in 1965 voor wat betreft de tuinbouw moeten richten op het animeren en verder invoeren van intensieve teelten, waardoor onder meer een juiste verdeling van de beschikbare arbeidsuren wordt bereikt. Hierdoor kan het arbeidsinkomen belangrijk toene men. Daarbij zal vooral veel aandacht moeten worden besteed aan teelten die ook winterwerk geven. Aan de kwaliteit van de produkten zal meer zorg moeten worden besteed. De laatste jaren is sterk gebleken dat alleen hoogwaardige tuinbouwprodukten goed worden betaald. Voorgesteld wordt vol gend jaar enkele steekproeven te nemen op de veiling te Middelburg. Men zou dan de aanvoerders van de beste partijen willen "belonen. De huishoudelijke voorlichting legt in 1965 het accent op de woninginrichting en het verkeer in de woning in verband met de besparing van arbeid en tfld van de huisvrouw. Op aanraden van de landbouwconsu- lent is op Walcheren en sinds kort ook op Tholen een groep boerin nen bezig om, geassisteerd door de huishoudelijke voorlichtsters, kosten- en arbeidsvergelijklngen te maken tussen de verschillende werkmetho den. Door dit onderzoek, dat uniek is in Nederland, wil men trachten de meest rationele werkmethode op op huishoudkundig terrein te ontdek ken. Recreatiemiddag De agrarisch sociale voorlichting om vat volgens het werkplan 1965 onder meer de organisatie van een recreatie middag. De P.J.G.-afdeling Aagtekerke zal bij die gelegenheid een forum hou den over landbouw en recreatie. Tussen de lagere landbouwschool te Middelburg en de lagere landbouwschool te Ruurlo zal een uitwisseling van een week tot stand worden gebracht. Ook de lagere landbouwschool te Oostkapelle denkt aan een dergelijke uitwisseling. Met de jongerenorganisaties uit Walche ren zal getracht worden een uitwisseling tot stand te brengen met de jongeren organisaties uit de Wieringermeer, de Haarlemmermeer of West-Brabant. De jongerenorganisaties hebben verder het idee geopperd om met een oriënfatierit. waarin de landhouw centraal zal worden gesteld, een bijdrage te leveren voor het contact stad-platteland. Ook ligt het in de bedoeling deze winter te starten met een jongerencursus over het toekomstige ondernemerschap. Middelburg Van Benthem Jutting: ex- poslUe I Iconen, 10-00—12 30 en 13.30— 18.00 uur: City: films - aardrijkskundig jeugdcentrum. 845 uur. 11.00 uur 1300 uur en 14.45 uur; Electro: Tarzan wordt getart. 14 Jaar. 19.30 uur: City: Banco a Bangkok pour O.S.S 117. 20 uur. 14 Jaar De Schakel: lezing van de heer Andre Lehr voor het Natuurkundig Gezelschap Middelburg. 8 uur. Vlissingen Alhambra: Het meisje, dal de Eifeltoren stal, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Kasteel In Zweden. 20 uur. 18 Jaar Con certgebouw: Sint-Nicolaasbljeenkomst intern, ver. Philatelica. afd. Vlissingen 20 uur. Souburg Sporthal Van Doomlaan: Prov. tentoonstelling van pluimvee, sierdutven en konijnen Goes Grand- Mr. Stanislas, geheim agent. 20 uur. 14 Jaar: Schuttershof: KVP- vergaderlng. afd Goes. 20 uur. Ycrscke Restaurant Nolet: Vergadering „Schuttevaer". afd. Bevelanden. 20 uur. Krulnlngen Ons Dorpshuis- Belcanto-con cert „Apollo" en „Crescendo". 20 uur Schore Verenigingsgebouw- Gezinsavond afd. Blezelinge van de Z.L.M.. 19.30 uur. Helnkcnszaud Zaal Hoondert: Uitvoering Euterpe. Terneuzen - Luxor: De val van Rome. 20 uur. 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Opvoering - Cad- zandse spel „Jaontje". 19.30 uur Axel Het Centrum- Voordracht Hélènc Oosthoek over .Amerika zoals het Is" voor ZVU 20 uur Gereformeerde kerk- Uitvoering ..Der Messias" door chr gem koor „ASAF" 20 uur Tholen - Hof van Holland" Gezinsavond Z A R Tholen en St -Philipsland 20 uur St.-Annaland De Gouden Leeuw- Avond boerenpartij. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom: Lezing drs. A. C. Drlnkwaard „Op en rond het water" voor 't Nut en Vogelwacht Bergen op Zoom Roxy. Het rendez-vous ln dc nacht, 20 uur. 18 Jaar. Luxor: Plan tage Tamarinde. 20 uur. 14 laar. Vf/DDF'.BURG SINT-NICOLAASOP DE KLI10PSCH00L De leerlingen van de Klimopschool (school voor zer moeilijk lerende kin deren) te Middelburg hebben een feest dag meegemaakt, dankzij de leerlingen van de rijkskweekschool te Middelburg. Al vormde het bezoek van de sint na tuurlijk het hoogtepunt van de middag, daarnaast werd door enkele kwekelin gen een prachtige imitatie van Swie- bertje geleverd, waarvan de kinderen uitbundig hebben genoten. Ieder kind kreeg een cadeautje, maar daarnaast bood Sint-Nicolaas nog drie dozen met speelgoed, aan bestemd voor gebruik op school, 't Was al met al een kostelijke middag voor de kinderen. Leerlingen van niet minder dan 27 scho len in Middelburg, Nieuw en Sint Joos- land, Koudekerke en Oost- en W'est- Souburg konden donderdag reeds en vandaag, vrijdag, nog genieten van een filmprogramma dat hen in bet Citythea ter te Middelburg wordt aangeboden door de stichting „het aardrijkskundig jeugdcentrum". Gisteren werden er vier •oorstellingen gegeven: vandaag volgen T nog vier. De film ..Strijd zonder einde" geeft scherp en schrikwekkend beeld van de strijd, die de mens moet voeren tegen het insekt, dat werd uitgetekend als drager van ziekte en oorzaak van ver nieling. Geleid door een blind instinct slagen de insekten zij maken voor vier-vflfde deel uit van dieren op aar de erin te wedijveren met de mens. De rolprent „dwars over de zuidpool" laat de kijkers in gedachten een zuid poolexpeditie meemaken. De ontdek kingsreizigers dr. Vivian Fuchs en Sii Edmund Hillary namen aan deze fraai gefilmde zuidpoolexpeditie deel. Voor het eerst trok men het zuidpoolgebied in zijn geheel over. Namens het aardrijkskundig jeugdcen trum hield de heer J. IJsselsteln bij aan vang van de filmvoorstelling voor mi litairen van de Eerste C.O.A.K. een ope ningstoespraakje. De volgende filmvoor stellingen worden gegeven op 4 en 5 fe- fruari en 8 en 9 april. DEMONSTRATIE MET SHOW Aan de tennisdemonstratio. die mor genavond (zaterdag) in de Middelburgse sporthal wordt gehouden en die gevolgd wordt door een filmvoorstelling, is bo vendien een kleine show verbonden. De sporthal is daarom reeds om half 7 geopend. SINT-LAURENS Plannen voor bejaardensociëteit In Sint-Laurens worden momenteel po gingen ondernomen om te komen tot het instellen van een bejaardensociëteit. Na een ingestelde enquête bleken er 28 personen te zijn. die er wel wat voor voelden. Daartoe wordt nu a.s. dinsdag 15 december om half drie in het ver enigingsgebouw een bijeenkomst belegd. Wellicht komt men dan tot definitieve plannen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 9 decTimberto van Brussel; Dinkel van St.-Annaland. Vlissingen vertrokken op 10 dec.: Anholt naar Boston Linos: Eckhard Frer naar Avon- mouth; Timberto naar Londen: Helios II naar Karlshamn Gepasseerd naar Antwerpen op 9 dec Spoor- slngel van Rouaan; Wester Eems van Bos ton Lines; Anne Herfurth van Londen; Mlt- ropa van Le Havre-Breskens; Lauriersgracht van Amsterdam; 10 dec Tycha van Londen; Adonis van Rotterdam; Arnoudspolder van zee; Oceaan van Rotterdam: Nore van zee: Markab van Londen-Sluiskil. Gepasseerd van Antwerpen op 9 dcc.: Daho- nieykust naar Rouaan: Marie Christine naar Rotterdam-Terneuzen: Koudekerk naar Rot terdam: Diernerdijk naar Rotterdam. Aar- denburgh naar Rotterdam. Stern naar Lim- merick: Congokusl naar Rotterdam: Pallas Amsterdam. 10 dec.: Pygmalion naar Hamburg: Concepcion naar Rotterdam; Spi rit naar Ipswich: Lindesingel naar Le Havre; Start naar Fulham; Alme naar zee-Temeu- zen; Wester Eems naar Bostcfo Lines, llado naar Wiekbow. Burgerlijke stand DOMBURG. Ondertrouwd: A. Provoost 28 Jr en P. Geert- se 24 Jr. B Slot 25 Jr en J. v. d. Krlft 20 Jr. Getrouwd: P. Huibregtse 19 Jr en P. Oranje 17 Jr: J. Provoost 22 Jr en M. Provoost 23 Jr: J Brouwer 24 Jr en J Klaus 21 Jr: M. Ro- mahn 23 Jr en N. SteiJn 21 Jr; F. Snoek 24 Jr en M. Bimmel 21 Jr. Viering jubileum kapelaan Rosenberg m Middelburg Kapelaan G. M. J. Rosenberg te Mid delburg, die zoals gemeld zondag 13 de cember zijn 12'/2-jarig priesterjubileum viert, zal ter gelegenheid van dit feit 's morgens in de r.-k. kerk in de Zeeuw se hoofdstad een heilige mis opdragen. De dienst in de kerk aan de Lombard- straat begint om half elf. 's Middags om drie uur wordt hem in het r.-k. militair tehuis aan de Blinden- hoek in Middelburg een receptie aange boden. Tevens zal hem dan een geschenk van de parochianen worden overhan digd. VLISSINGEN BROMFIETSER GEWOND NA BOTSING MET AUTO Op de Westsouburgse weg onder Vlis singen is donderdagmorgen de fietser C. C. uit Souburg van achteren aangere den door de bromfietser J. de R. uit de zelfde gemeente. Het ongeval gebeurde in dichte regen. C. had wat rugpijn en liet zich onderzoeken door de arts Th. Bloos uit Souburg. Daarna kon hij naar huis terugkeren. Een andere bromfiet ser, A. de G. uit Vlissingen, reed 's mid dags op een stilstaande melkwagen op de Edisonweg. De G. kreeg eerste hulp van de arts R. Grippeling en werd per ambulance overgebracht naar het St.- Josephziekenhuis. Hij had een rechter- onderbeenbreuk. De melkwagen was van C. L. H. uit Vlissingen. De brom fietser heeft deze wagen te laat opge merkt en is bij het remmen geslipt op het natte wegdek. ARNEMUIDEN Vogeltentoonstelling De vogelhoudersvereniging „Zang- lust" te Arnemuiden zal op 17. 18 en 19 december een grote provinciale vo geltentoonstelling houden in het ver enigingsgebouw „de Arne". Er zzullen 430 verschillende vogels getoond wor den, die vooraf gekeurd zullen worden door verschillende keurmeesters. Bur gemeester A. Hack van Arnemuiden ral deze tentoonstelling 's avonds on half acht openen. BIGGEKERKE C.B.T.B. vergaderde De heer H. Steur heeft dezer dagen tijdens een vergadering van de afde ling Biggekerke van de C.B.T.B. ge sproken over „Boer in deze tijd". De ze vergadering, die onder leiding stond van voorzitter Johs. Kodde, werd gehouden in het jeugdgébouw van de gereformeerde kerk. Omdat zich deze avond een persoon opgaf als lid bereikte de afdeling Big gekerke een ledental van dertig. AAGTEKERKE P. j G.-St.-Nicolaasavond De P.J.G. afdeling Aagtekerke genoot, na een gezamenlijk diner, van een uit voerig St.-Nicolaasfeest. waarbij de sint zich zeer gul betoonde met zijn ge schenken. Na vertrek van sint ra Piet bleef men nog wat gezellig bijeen. Het diner voor alle leden werd bereid en geserveerd door een aantal damesleden van deze afdeling. Bouw gymnastiekzaal in Haamstede begonnen Dezer dagen is de aannemer, de fa. J C. Bijkerk te Burgh begonnen met de bouw van de gymnastiekzaal te Haam stede. Dit 300 m2 grote gebouw komt juist ten noord-oosten achter de prot. chr. landbouwhuishoudschool ..De Schutse" eveneens aan de Julianaweg gelegen. De gymzaal zal voldoen in een zeer grote behoefte. Niet alleen de scho len. doch ook de sportverenigingen zien verlangend naar de voltooiing uit. Het febouw komt te rusten op 87 zware ennepalen, waarvan de eerste ln de grond is geheid. Een en ander wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeen te Westerschouwen die daartoe het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft de plannen liet ontwerpen. Voorlichting over onderwijs voor r.-k. raadsleden Voor de rooms-katholieke gemeente raadsleden op Zuid-Beveland is er aan staande maandagavond gelegenheid om voorgelicht te worden over de verhou ding van de raad en het lager onder wijs. In het ..Slot Ostende" te Goes houdt de statenkring Goes van de K.V.P. namelijk een vergadering, waarop dit onderwerp aan de orde komt. De in specteur van het lager onderwijs, mr. L. F. J. H. Frantzen uit Goes zal het inleiden. Er zal aandacht worden ge schonken aan verschillende facetten, waarmee met name de gemeenteraad te maken heeft: de vervoerskosten voor de kinderen, de stichtingskosten voor bijzondere scholen, de exploitatie vergoeding van bijzondere scholen, de vakleerkrachten. De bijeenkomst begint om half acht- N atuurbescheiminosraad Tot lid van de voorlopige natuurbe- schermingsraad is benoemd ir. W. G. Beeftink te Goes. A.R. KIESVERENIGING KIESKRING GOES VERGADERT De centrale anti-revolutionaire kiesver eniging in de kieskring Goes komt za terdag 19 december a.s. des middags in hotel „De Korenbeurs" te Goes in al gemene vergadering btfeen. Het Tweede- Kamerlid M. W. Schakel zal daar spre ken over het onderwerp „Om de iuiste wijzerstand". GEEN RENTELOOS VOORSCHOT MEER VOOR WATERLEIDINGMIJ. Bij dè Tweede Kamer der Staten-Gene- raa) is een wetsontwerp ingediend, waarbij de wet van 16 mei 1934 wordt ingetrokken. In deze wet wordt bepaald, dat een renteloos voorschot van het rijk aan de n.v. waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen wordt verleend. Als motief voor de in trekking van de wet geven de minister van financiën en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid op. dat de n.v. geen behoefte meer heeft aan een renteloos voorschot. Benfica heeft zich woensdagavond te Lissabon door een gemakkelijke 50- zege op de Zwitserse titelhouder t.'haux- de-Fonds geplaatst in de kwartfinales het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bjj de rust leid de club van Elek Schwartz met 20. Ruim 40.000 toeschouwers waren ge tuige van de zege van de Portugezen- Voor de doelpunten zorgden Coluna. Augusto (2x/. Eusebio en Torres. Dat Toorenaar. de score tot 50 beperkt bleef was voor een groot deel te danken aan de Zwit serse goalie Eichman. De eerste wedstrijd tussen beide teams, 4 november gespeeld leverde een I1- geltjkspel op. Er hébben zich zeven clubs voor de kwartfinales geplaatst Internazionale Milan D.W.S Real Ma- WILHELMINADORP Ouderavond kleuterschool Maandag werd ln de kleuterschool aan de Marijkestraat te Wilhelminadorp een ouderavond gehouden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Dalebout, heette de aanwezige ouders en de hoofd- leidster mej. S. C. de Veli hartelijk wel kom. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Toorenaar en de heer Dalebout herkozen, terwijl in de plaats van mevr Oele. die zich niet herkiesbaar had ge steld. mevr P. Roosje-Burger werd ge kozen Onder leiding van mej De Veij werden hierna de moeders aan het kleu- terwerk gezet, welke werkstukken zij la ter mee naar huis mochten nemen. De avond werd besloten met een dia verto ning over Frankrijk door de heer G. Kerstzangdienst Op vrijdagavond 19 december zal er des avonds om half acht een kerstzangdienst worden gehouden in de Nederlands her vormde kerk te Tholen Het program- slissing over de achtste plaats valt woensdag a.s. in de tweede wedstrijd tussen Anderlecht en Liverpool in de Belgische hoofdstad. Liverpool won de eerste ontmoeting met 30. 10 december. Golden Delicious I 80-85 36, 75-80 37. 70-75 33-34. II 85 40. 80-35 27-42. 75-80 1232. 70-75 14—32. 65-70 1 3-21 80-65 8—15. IID 6, III grof 6—18. III fijn Cox Orange Pippin II 65-70 46. 60-65 23-25 55-60 6. IID 6. ni grof 6. III fijn 6 Winston 1 75-30 41. Ill grof 22- Lombnrt* Calville II 80-85 12. 75-80 13. 70-73 15. 63-70 7. 60-65 8. IID 6. III grof 6. Ill fijn 6 Jonathan IJ 80-85 12. 75-80 6—12. 70-75 6—13. «4-70 6—12. 80-65 6- 12. IID 6. UI grof 8. Ill fijn 6 Goudrenetten I 90 26. 85-90 22—24 80-83 24 75-80 22-22 70-75 18. 65-70 14-16. U 90 22. 30-85 12—22 75-80 19—21. 70-75 14—17. 86-90 20. IID 7. Ill grof 12—13. III fijn 6- Doyenne du Camice I 80 75. 75-80 80. 70-75 78. III grof 55. VEILING 8T.-M AARTEN SDI JK. Uien. bonken 20M. middel 21 drielingen 17.01. pickles 21.15. aanvoer 27 ton Aardappelen- Bintjes 11.'O. bonken 14.10 Furore 12.40 Aanvoer 24 ton. N COLUNSPLAAT 4381 kg exportgarnalen 1.902.21. 82 kg schar. 178 kg bot. 19 kg wljUng. 595 kg ka beljauw. 296 kg schol. 88 kg ongesorteerde FILMS IN ZEELAND Audrey Hepburn als charmante dievegge VEILING V.V.ZJ4 GOES 10 december. Appelen: Cox Orange Pippin KL 1 80-85 87. 75-30 66-87. 70-75 63—63. 65-70 45—47. «0-65 31-33. 55-60 22. KL- II 80-85 53. 75-80 53. 70-75 49. 65-70 2. 00-65 25 55-80 16. grof 12—29, fijn 7—13 Goudrenetten KL. I 35-90 25—27 80-85 24—27 75-80 20—25 70-75 18-19. 65-70 1 3-14. IID 7. KL II 85-90 21. 80-85 21 73-80 19. 70-75 14-15. 65-70 7—13. II) grof 9.80—12, Hl fijn 7 kr©« e.90. Jona than KL I 60-85 13. 75-80 18. 70-75 20 85-70 1620 80-65 14—16. IID 6. KL II 30-85 13. 75- 180 13. 70-75 19. 65-70 12. 60-68 6 Golden Dtll- I cloui KL. I 95-90 34—40. 80-95 5444 14-80 Kr—45. 70-75 39—43. 65-70 18—32. 80-85 16-20. KL n 85-90 19—28 80-85 27—31 74-80 27—38. 70-75 18-34 65-70 17 —21. 60-65 7—14. in grof 730-18. III fijn 7—730 kroel 840— 7 Zoete Ermgaard KL n «5-70 33 60-65 32. 50-55 18 grof 31. fijn 12 Lomart» Calville KL II 80-W 13—16. 75-80 !7. 10-75 7. «5-70 7. 60-65 7 III grof 730 Hl fijn 7 Glorie van Holland KL 75-80 13 70-75 12. 84-70 7. IID 7 Diverse appelen, kroet 6.90. Peren: Comte*^ de Paris KL 1 7S-SO 26. 70-75 28. 65-70 23 60-63 18. KL D 10-75 23- 24. 65-70 22. «0-65 19. 35-60 6. grof 10 Sstnt Remy KL 1 «0-90 20-24 70-80 26. 60-70 22— 23. IID 10. KL n BO-90 20. 70-80 25. 80-70 21. grof '.7—13 fijn 13 Glcwr Wildeman KL I «0-70 48. 50-00 31 IID 18 grof 11—25 fijn II. Conférence KL- I] D 17 ril grof 45. ni fijn 33. Doyenne du Cornice KL II 85-90 73—76. 80-85 76—80. 75-80 79-31. 70-75 80—63 65-70 74—75. D 60-65 56—61. IID 37. III grof 67—72. III fijn 44—49. kroet 16—23. Totale aanvoer hard fruit 16300 kisten. MARKTBERICHT BARNEVELD. Coöperatieve Veluwse clerveHtng Ede. Aanvoer 414.835 stuks, handel rustig Prijzen ln guldens per 100 stuks; eieren van 48-53 gr. 12.32—1235: eieren van 53—58 gr. 12.78—1337: eieren van 58—63 gr 13.4314.16: eieren van 63—69 gr. 14—14.55. Liefhebbers van spionagefilms komen dit weekeinde wel aan hun trekken, zij kunner. in twee theaters terecht. In GRAND (Goes) bijvoorbeeld kunnen zij de avonturen volgen van de zakenman StaniMas die door louter toeval betrok ken raak: bij een boeiende en romanti sche geschiedenis in bovengenoemd gen re, wanneer hjj met de meest onschul dige bedoelingen van huis gaat Galant zijn kan gevaarlijk worden. Dat blijkt wanneer Stanislas een jongedame aan biedt een pakket voor haar te dragen. Zijn ridderlijkheid heeft grote gevolgen. „Mr. Stanislas, geheim agent" ls een film van Jean-Charles Dudrumet, een man met gevoel voor humor zou men zeggen wam zijn spionagefilm is niet alleen spannend maar ook Dij tijd en wil le amusant Jean Marais speelt de titel rol, op zichzelf reeds een aanbeveling. De mei veel te grote pakketten zeulende jongedame is Genevieve Page, die haar rolletje ook goed blijkt aan te kunnen. Zo onschuldig als de film begint, zo ver rassend is het einde, dat naar goed Frans gebruik tot een vreselijk span nende climax leidt. Officiële publikatie B en w. van Middelburg maken bekend, dat de Waalstraat wegens het verrichten van bestratingswerkzaamheden voor alle rij- verkeer zal worden afgesloten van 10 Um 31 december 1964 of zoveel langer als nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken. Middelburg. 8 december 1964. Voorzitter Z.L.M.-kring Walcheren: Werkelijk om te rillen is Roger Va- dim's „Kasteel in Zweden", naar een fegeven beddcht door zijn vriendin rancoise Sagan. Dit kasteelverhaal is een zeer navrante geschiedenis, waarin we kennis maken met een uniek gezelschap excentrieke lieden, nogal sadistische en perverse karak tertjes Vadim die gevoel heeft voor dit soort dingen, maakte er een uitstekende thriller van met Monica VItti als beeldschone kasteelvrouwe, Curt Jur- gens als de kwade genius, Jean-Clau- de Brialy als play-boy. Suzanne Flon als de zeer eigenaardige zuster van de wrede kasteelheer. Jean-Louis Trintignant als opgejaagd slachtoffer van alle eerder genoemde slechterik- ken en Francoise Hardy als een wat vaag geest je. Te zien in LUXOR Vlissingen i Al eerder besproken werd de rolprent welke ALHAMBRA i Vlissingendit weekeinde presenteert, te weten „Het Audrey Hepburn als de onschuldige die meisje dat de Eiffeltoren stal", met vegge en William Holden als de nogal losbollige scenarioschrijver, die achteraf toch wel meevalt. De avonturen van dit tweetal spelen zich af in Parijs cd dat houdt volgens het Hollvwoodrecept in: een feestelijke en schilderachtige licht stad. gestoffeerd met bars en nachtclubs en bevclkt door velerlei artistieke feest neuzen Louter amusement dus. Voor de fans van Tarzan vertoont ELECTRO (Middelburg) de zoveelste film over de jungleheld. getiteld „Tarzan wordt getart". Tarzan vertoont zijn staaltjes van kracht ditmaal niet in de Afrikaanse jungle. maar in een onbe kend oosters land. waar hij door de raad van ouden is te hulp geroepen in ver band met een regeringscrisis Natuurlijk INLEIDING OVER VERANDERINGEN OP PLATTELAND .Twee factoren die het oogstjaar gun- sig kunnen beïnvloeden zijn dit jaar aanwezig geweest: goed weer en goede opbrengsten. Hoezeer echter net weer en de opbrengsten ook van invloed zijn op onze eindresultaten, de prijzen, die we voor onze produkten krijgen maken tenslotte het onderste regeitje uit En over prijzen en afzetmogelijkheden van verschillende van onze agrarische pro dukten zou nog wel bet een en ander te zeggen zijn". Aldus de voorzitter van de Z.L.M.-kring Walcheren, de heer S. de Visser tijdens de woensdagmiddag in restaurant \VÖh- ler te Middelburg gehouden ledenverga dering. De heer De Visser wilde v aar schuwend de vinger opsteken legen sprekers en schrijvers „die onmiddellijk nadat een jaar minder slecht is geweest dan een voorafgaand, geen andere kwa lificatie schijnen te kunnen vinden dan zeer goed". Gematigder uitdrukkingen leken hem verkieselijker en meer waar Tijdens deze bijeenkomst waarvoor ook de bond van plattelandsvrouwen op Walcheren, de P.J.G. en de Z.P.M wa ren uitgenodigd sprak mr. G. Stapel di recteur van de volkshogeschool te Bak- keveen over het onderwerp Landbouw en platteland veilig achter ae dijken" De heer Stapel trok een vergelijking tussen hetgeen er op het platteland ge beurt en wat er in Zeeland gebeurt Volgens hem raken zowel het platteland als Zeeland verlost uit hun isolement, komen zij achter de dijken /andaan „Het platteland hier in Zeeland, in Ne derland ra in Europa heeft zich geken merkt door een isolement. Euwen rang heeft er een stedelijke cultuur bestaan", aldus de heer Stapel Hij noemde drie kenmerken voor het isolement van het platteland: gebondenheid aan de natuur, gebondenheid in de tijd en gebondenheid in de gemeenschap. Gebondenheid aan de natuur omdat het ritme van het platteland werd bepaald door de wisseling van het seizoen. Gebondenheid in de tijd om dat de normen van hoe het moest zijn werden doorgegeven van geslacht op geslacht. Tenslotte gebondenheid in de gemeenschap omdat de ge meenschap de hoedster van de tradi ties was en zorgde voor een onderlin ge hulpverlening en een sociaie con trole. „Zoals echter het water aan de dijken knaagt zo heeft ook de ontwikkeling aan de dijken van het platteland ge knaagd'aldus de heer StapeL .Wal zijn nu de gevolgen van de ontwikkeling van wetenschap en techniek voor het platte land", zo vroeg hij zich af. Hij was van mening, dat de binding aan de natuur verdwijnt omdat men door het gebruik van kunstmesten kassen en dergeiiike invloed kan uitoefenen op de natuur. De binding in de tijd verdwijnt door ae ontwikkeling van de wetenschap er de techniek eveneens. .De jeugd zegt ce- gen de ouderen: je weet er niets van De overdracht van kennis heeft geen geldigheid meer en dat betekent een ge neratiebreuk De binding in de gemeen schap bestaat eveneens niet meer omdat idoor de mogelijkheden van de moderne vervoermiddelen de gemeenschap veel losser is geworden. De mensen kannen I elkaar minder en de sociale controle wordt minder. Door de auto's en brom mers kan men zich gemakkelqK ont trekken aan de controle van de gemeen schap". was mr. Stapel van mramg. Orde scheppen „Dat alles betekent", aldus de heer Sta peL, „dat wij voor de noodzaak staan het maatschappelijk en cultureel leven op nieuw te ordenen. Wij moeten trachten orde te scheppen daarbij uitgaande de schaalvergroting. Wij moeten zeer bewust proberen activi teiten te ontplooien in het voortdurend blijven leren. Daarvoor zijn in Zeeland vele mogelijkheden. Het is de moeite waard het werk van de ZVU uit te brei den, evenals het werk van de platte landsvrouwen". was hy van mening. Hij achtte voorts een nieuwe opoouw vai de samenleving nodig. „Er is een herziening van het verenigingspatroon noodzakelijk. Is het juist dat er zoveel, gemeenten zijn in Zeeland; moet er niet' eén gemeente komen op Walcheren, eén op Beveland en twee in Zeeuwsch- Vlaanderen"? zo vroeg hij zich af Wat wij daarbij moeten weten is van welke ordenende beginselen wij moeten uit gaan. Door de overstroming van het platteland zijn de fundamenten waarop wij tot nu toe leefden bloot koinen te liggen. Het ontbreekt nu aan de fraaie opbouw van de heilige huisjes Wij moe ten ons afvrageD of de fundamenten nog wel van voldoende draagkracht zijn. Moeten we niet dieper graven en komen we dan niet tot een dieper liggend fun dament. dat wij met anderen gemeen hebben"?, zo vroeg hg zich af. Broodwinning De landbouw zag h(j geworden tot een broodwinning. „De boer Is de producent van het voedseL De boe renstand is bezig een vak te weden" zo was zijn mening. „De mechanisa tie maakt dat de bedrijven kapitaal intensiever worden. Dit leidt w-er tot specialisatie en hiervan komt con centratie. Concentratie betekent, dat vvy moeten zoeken naar vormen werking", aldus mr. Stapel. Hij vroeg zich af of men niet moet ko- men tot een herverkaveling van de be drijven niet wat de grond Betreft maar wel wat de structuur aangaat. Na deze inleiding ontspon zich in een aantal discussiegroepen eeD uitgebreid dispuut over de in de Inleiding opge worpen problemen Daarbij kwam ->nder meer naar voren, dat ook ln de stad een sociale controle van de mensen op elkaar bestaat Eten sociale controle die echter veel kleiner is dan in de domen, was mr Stapel van mening Zouden stad eD platteland niet dich ter tot elkaar te brengen zijn door era goede voorlichting over het platteland in de stad"?, zo stelde een van de woordvoerders van de discussiegrot pen. Een goede voorlichting over net plat teland begint op de boerderij Daar is het probleem: hoe ontvangt men de stedeling", was mr. Stapel van mramg Een van de woordvoerders vroeg zich verder af of het geen tijd begint te wor den. dat de verschillende standsorgani saties zich aaneen sluiten. Nog meer spionage: ln CITY (Middel burg) reizen we naar het Verre Oosten om getuige te zijn van de avonturen van! „OSS 117 in Bangkok" De geheime agent in deze tilm ls era geesteskind van de overleden schrijver, Jean Bruce (dit voor de niet-ingewljaen en een mannetjesputter zoals er zelfs Sj het filmdoek maar weinigen zijn.: erwin Matthews speelt deze rol en verder zien we Pier Angell en Robert Hossein De laatste als de geheimzinnige dr. Sinn, een heer met een vreemde aan trekkingskracht voor vrouwen, die ove rigens op onze held niet zo'n bijster be trouwbare indruk maakt Wie wil we ten of OSS 117 de heer Slnn terecht ver denkt doet het beste de film dit week einde te gaan zien. Een avond vol span ning zal zijn deel zijn. Om te rillen Elrrvelllng 8.B.E- Aanvoer ca. 300-000 stuk», handel kalm. Eieren van 37—48 gr 9.75—12.25: eieren van 53—58 Kr. 12,81—13.02; eieren van 58—63 gr. 13-14.02: eieren van 63—72 gr 14.11—13.29: eieren van 88—92 gr 16.60—17.30. Eendeneieren van 6265 gr. 9,9911. eende- eleren van 66—69 gr. 11.€812.31. Eiermarkt BïrceveM. Aanvoer ca. 2 500000 stuks- Handel kalm. Eieren van 58—® gr. J3.46-14.40. kg-prij* 2.31—2.22: eieren van 56-57 gr. 12J8-13J3; kg-prtjï 2 47—2.32. VEILING KRABBENDUKE !0 december Appelen Golden Delicious I 85- 90 31. 86-® 33—38. 75-80 37—3» 70-73 37—33. 65-70 28—30. 00-65 12—18. U ®-90 18—42. 80-8S 22—27 75-80 24-29. 70-75 20—30. «5-70 14—20. 60-® 6—14. IID 6. II 85-90 15. 80-® 13—19, 75-80 14—20. 70-75 12—19. Ö-70 1Z G0-® 6. III grof 7,10—1Z Cox Orange Pippin I 80-® 68. 75-80 6566. 70-75 66-63. 65-70 44—48. 60-® 32—33. 55-60 22. IID 6. III grof 22—26. Ingrid Marie 1 75-80 33. 70-75 33- ®-70 25. IID 60-65 12. IID 55-60 12. III grof 15. III fijn 12. Goudrenetten 1 80-85 24. 75-80 21 70-75 17. ®-70 12—13. HD 6, III grof 12. Crimson Cox I 75-80 38, 70-75 SS. 65-70 45. 60-® 29. 55-60 17. Ill grof 14. Jonathan I 70-75 21—23. 65-70 23. 60-65 16. IID doordraai. Ill grof doordraai Diverse appelen: m F bL 6. kroet bl. 6. III fijn gekl doordraai, kroet gekl. doordraai Peren: Doyenne du Cornice n 80-® 84. 75-80 88. 70-75 87. ®-70 78. 60-65 64 HD 42, ril grof 7Z F 61. kroet 6. Conférence I 70-75 53 ®-70 53. 60-® 51. 5S-60 44. IID 27. Hl grof 44. III fijn 36 B Alex. Lucas I 80-® 51—57. 75-80 59—64, 70-75 «1—®. Ö-70 55—56. HD 60-65 19—20. IID doordraai. III grof 26—3Z IH fijn 6-8. kroet 6— BRA 'Vlissingen) de onlangs reeds be sproken film Flaming Star", ook be kend onder de titel „De Mesties" met Elvis Presley in de hoofdrol Heden werd vrij on- verwaent door God van ons weggenomen in Zijn Heerlijkheid, mijn geliefde vrouw ra onze lieve, zorgzame moe der. PIETEKNELLA MARIA LEENDE RTSE geboren Breure fn de ouderdom van 67 jaar. J. L Leendertse. H. A. Leendertse. J. M. Leendertse- de Hullu Kamperland 10 december 1964. De begrafenis zal plaatshebben D.V. op maandag 14 december a.s, des namiddags om 2 uur te Kamperland vanaf Noordstraat 2. Op w december over leed zacht en kalm. Ir ..Rosenburg' te Loos duinen. onze geliefde broeder zwager en oom MARINES PI ETER HEYSTER weduwnaar van C. Rutten in de ouderdom van ruim 82 jaar Uit aller naam: C. Heystek. Wemeldinge. Irenestraat 4. De begrafenis zal plaatsvinden op 14 de cember a.s op de alge mene begraafplaats te Loosdumen om 13 uur Algemene kennisgeving. Heden ia. na een kort stondige ziekte, van onB heengegaan onze lieve man en zorgzame vader, oehuwd- en grootvader WILLEM MELIS op de leeftijd van 74 jaar. Domburg: M. T. van de Velde- Melis P. B. van de Velde Vlissingen T. M. de Ruyter- Mells J. de Ruyter Souburg: G. E Keim-Melis F. J Keim En kleinkinderen. O.- en W.-Souburg, 10 december 1964. Voorstraat 8 De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 12 december a.s Vertrek Voorstraat 8. des voormlddags 11.30 uur. Heden overleed, ln het St.-J osephziekenhuis, na een geduldig gedra gen lijden, onze gelief de zuster, behuwdzus ter en tante JOHANNA MARIA VAN BOVEN, op de leeftijd van 71 jaar Oegstgeest A_ J. van Boven. Vlissingen: S. van Roven- Mommaas. s-Gravenhage: C. van Boven- van de Velde Neven en nichten. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 12 december as. Vertrek vanaf het St.-Josephziekenhuis des namiddags 1.00 u. Met diepe droeftieio geven wij (J kennis van het overlijden van onze geliefde zorgzame man, va der. behuwd- en grootvader. MAITH1JS POLDERMANS. op de leeftijd van 77 jaar. Zierikzee: M. E. Poldermans- Lokke: G. M Poiaerrnans. T. L. Poidermans-Kwaai M J Poldermans. J. PoidermanB-Verspul) J. A Poldermans. C. Poldermans-Voorspu: Port Credit (Canada): A. J, Hoekstra- Polderman.» J. F. Hoekstra En kleinkinderen Zierikzee. 10 december 1964. Liever geen bezoek Geen toespraken. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 14 december as. Vertrek van let rusthuis „Ons Huis" te 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5