house wueuwe man R. E. M. MORGEN ILLEGAAL Minister Biesheuvels plan voor de visserij „We gaan voorlopig door" Partijen aanvaarden voorstel - Veldkamp Franse openbare leven ligt vandaag stil door een algemene staking Algemene maatregelen van bestuur in Staatsblad Amerika lanceert ruimteperron Parijs heeft zich erop voorbereid VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 PROVINCIALS X EEUW SB COURANT TELEFOON- EN TELEGRAAFWET VAN TOEPASSING Drie Algemene Maatregelen van bestuur ter uitvoering van de Wet Installaties Noordzee zijn opge nomen in het staatsblad van gis teren. Zij treden alle in werking met ingang van de tweede dag na datum van het staatsblad, der halve morgen, zaterdag 12 de cember 1964. Bij het eerste besluit zijn het wet boek van strafvordering en de ter uit voering daarvan vastgestelde voor schriften aangewezen als voorschrif ten die krachtens artikel 3 van de ge noemde wet gelden op en met betrek king tot installaties ter zee in de zin van die wet. Het tweede besluit doet. voorzover dat nog nodig is in verband met de bepaling van art. 2 van de wet (de toepasselijkheid van de Neder landse strafwet)hetzelfde voor de voorschriften, vastgesteld bij of krachtens de telegraaf- en telefoonwet 1904. Bij het derde besluit worden voor de toepassing van de wettelijke voor schriften. waarbij de betrekkelijke be voegdheid van de rechter in strafza ken en van het openbaar ministerie is geregeld, strafbare feiten en verrichte of te verrichten ambtsdaden op instal laties ter zee gelijkgesteld met fei ten resp. ambtsdaden binnen het rechtsgebied van het kantongerecht te Amsterdam. Dit betekent onder meer dat het nemen van maatregelen in verband met strafbare feiten, ge pleegd op die installaties, primair in handen gelegd is van de officier van justitie te Amsterdam. Opsporingsambtenaar Voorts worden bij dit laatste besluit de opsporingsambtenaren aangewe zen, die bevoegd zijn op de installaties De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren vanaf Kaap Kennedy een ruimteperron gelanceerd, dat, een maal in een baan om de aarde geko men, een kegel' ormige kunstmaan afschoot. Het gevaarte werd door een ..Titan 3a"-raket op zijn plaats ge bracht. De „Titan 3a" is de voorloopster van de nog krachtiger „Titan 3c", die ge bouwd wordt om militaire verbin dingskunstmanen en een bemand ruimtestation te lanceren. Het afscheiden van de 1700 kilo we gende loze kunstmaan vond plaats een uur en veertig minuten nadat de „Ti tan" haar basis had verlaten. Deze was uitgerust met een nieuwe derde trap, „Transtage" gedoopt, die wan neer hij eenmaal in een baan om de aarde is verscheidene malen kan star ten en meegevoerde voorwerpen in een baan of in de ruimte kan sturen. Het ruimteperron was er gedurende zijn eerste baan om de aarde in ge slaagd een omwenteling van 360 gra den te maken voor het richten van zijn stabilisatoren. op te treden. Het zijn de met de op sporing van strafbare feiten belaste ambtenaren van de rijkspolitie en de niet tot de politie behorende bijzonde re opsporingsambtenaren, die bij of krachtens een overeenkomstig artikel 3 van de wet aangewezen wettelijk voorschrift tot opsporing van straf bare feiten bevoegd zijn. Ten slotte is bepaald dat de deur waarders en dienaren van de open bare macht, die bevoegd zijn tot het ten uitvoerleggen van rechterlijke uit spraken binnen het rechtsgebied van het kantongerecht te Amsterdam, da "rtoe ook bevoegd zijn op installa ties ter zee in de zin van de wet. Bus tegen auto: een dode en acht gewonden Op de weg Enschede-Oldenzaal, ter hoogte van de Veldhoekweg, is gister avond om kwart voor zes een T.E.T.- bus gegrepen door een aanhanger van Van Gend en Loos, die uit tegengestel de richting kwam. De T.E.T.-bus werd over een afstand van circa vijf meter opengereten. Acht passagiers werden gewond en een van hen is op weg naar het zie kenhuis overleden. Het slachtoffer is de 18-jarige H. A. S. Geerdink uit Ol- denzaal. De bus van de Twentse Elektrische Tramwegmaatschappij, die ruim half zes uit Enschede was vertrokken was geheel met passagiers bezet. Het on geluk ontstond doordat de chauffeur van de vrachtauto van Van Gend en Loos, die een aanhanger achter zich voerde, uitweek voor een paard en wagen. De chauffeur van de T.E.T.- bus trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar dit lukte niet. Met zware klap sloegen de voertuigen tegen elkaar. In de bus ontstond pa niek. Van de gewonden zijn er 4 ern stig en 4 licht gewond. „We gaan door' Zowel ir. P. S. Heerema als mr. H. Minderop bevestigden ons gis termorgen desgevraagd, dat t.v.- Noordzee voorlopig door gaat met zenden: „tegenover belanghebben den dienen wij onze contractuele verplichtingen na te komen". Bei den distanciëren zich van de hou ding van de heer C. Verolme, pre sident-commissaris van de N.V. V.A.T., die tegenover minister Scholten van justitie zou hebben verklaard zich als loyaal burger je gens de wet te zullen gedragen. „De heer Verolme heeft ons niets medegedeeld. Zijn verklaring te genover de minister dient als een persoonlijke en niet als een verkla ring namen de R.E.M. te worden gezien", aldus ir. Heerema. lucht. Ik ontken categorisch dat we van plan zouden zijn zaterdag vrijwillig te stoppen", herhaalde gisteravond ir. P. S. Heerema in Wassenaar, nadat de N. T.S.-iournaaldienst om acht uur een be richt had voorgelezen, dat de REM de uitzendingen zou staken dit op gezag van een mededeling gedaan door REM- directeur A. Brandei. „Nonsens", zei ir. Heerema, „dat moet een misverstand zijn. Mijnheer Brandei heeft trouwens niets te zeggen. Er is door de REM geen officieel communiqué die zin gepubliceerd". Ontknoping Mr. Minderop vertelde ons gisterochtend te verwachten, dat de komende dagen de ontknoping van t.v.-N'oordzee zullen brengen: „Het is mogelijk, dat er van R.E.M.-zijde nog nieuws over het voort bestaan van het R.E.M.-eiland loskomt, maar daarover kan ik nu nog niets zeg gen". Hij wees er gisterochtend boven dien op, dat de R.E.M. op Lloyds polis s verzekerd voor 9 miljoen gulden, ook tegen elk overheidsingrijpen, dat de uit zendingen onmogelijk zou maken. Op de vraag of er van R.È.M.-zjjde wordt aan gestuurd op een gerechtelijke procedure luidde het antwoord: „afwachten maar". Twee miljoen te verdelen Verbetering van kwaliteit haring en makreel (Van onze Haagse redactie) Minister Biesheuvel van landbouw en visserij heeft in een brief aan de Tweede Kamer bekendgemaakt hoe hij de twee miljoen gulden zal besteden, die op zijn begroting voor 1965 zijn uitgetrokken ter stimulering van het aanbrengen van structuurverbeteringen in de visserij. Dit bestedingsplan luidt als volgt: 1 Voor stimulering van kwaliteitsverbe tering van aangevoerde verse haring en makreel circa 1.000.000; 2 Voor sanering van de beroepsbinnen visserij 1° Friesland circa 50.000: 3 Voor steun aan experimentele visrel- zen circa 400.000: 4 Voor slooppremie voor ongeveer 30 drijfnetloggers circa 450.000; 5 Voor (Slot van pag. 1) tralen wordt door de werkgeversorga nisaties aan hun leden ontraden op des betreffende voorstellen in te gaan. Ten slotte is van werkgeverszijde ge steld, dat de feitelijke loonontwikkeling als criterium voor het verlenen der bij zondere uitkering mede in aanmerking zou dienen te worden genomen. De werknemers produktiekosten, de ontwikkeling van het reële loon en de ontwikkeling de betalingsbalans. Aan het slot van de verklaring wordt gezegd: de ministers en de heide voor zitters hebben kennisgenomen van de afzonderlijke verklaringen van do beide voorzitters. Zij achten zich daardoor on derling niet gebonden. Inmiddels heeft dr. Veldkamp de Tweo- de Kamer zjjn brief doen toekomen, waarin hij de gehele loonpolitieke situa tie uiteenzet. De werknemersvoorzitter van de stichting heeft medegedeeld, aldus de verklaring, dat de werknemersorga nisaties bepleiten de aanvullende voorzieningen van de kinderbijslag te doen ingaan per 1 april 1965 omdat daardoor bereikt wordt, dat per 1 juli 1965 het beschikbare inkomen wordt verruimd. Voorts Is van werknemerszjjde gevraagd naar welke criteria bezien zal worden of de economische situatie voor het ope nen van de mogelijkheid voor een bijzon dere uitkering zich zal voordoen. De werknemersvoorzitter van de stich ting heeft tot uitdrukking gebracht, dat de vakcentrales van oordeel zyn, dat voor een juiste functionering van het loonpolitieke systeem een verdere ver ruiming van de mogeiykheden tot on dernemingsgewijze differentiatie gebo den zou z(jn. Zij tekenen aan dat, indien zou blijken, dat zwarte loonvorming op nieuw om zich heen zou grijpen, zij zich het recht voorbehouden te eisen, dat zulk een loonvorming via ondernemingsgewij ze differentiatie wordt gelegaliseerd. Voorts heeft deze voorzitter medege deeld met betrekking tot de doorvoering van gelijke beloning van mannen en vrouwen geen prijs te stellen op stappen bij de E.E.G.-commissie. Ten slotte heeft de werknemersvoorzit ter medegedeeld het noodzakelijk te achten, dat het overleg over wijziging van de loonpolitieke spelregels wordt geopend. bjjdrage ten behoeve van de structuur verbeteringen in de visconserve-industrie circa 100.000. Commissierapport De minister merkt in zijn brief op, dat bij de opstelling van de projecten reeds aandacht is besteed aan de in het rapport van de commissie ont wikkeling zeevisserij geuite wensen ten aanzien van de structurele ont wikkeling van de visserij. Het ligt in zijn voornemen zich zo spoedig mo gelijk in een voort te zetten overleg met het bedrijfsleven, te beraden over al datgene, wat in de komende jaren kan worden gedaan in het raam een totale structurele aanpak. verbeterend kunnen werken zonder dat het gevaar bestaat, dat daarmede het beraad over hetgeen in de komende ja ren kan worden verricht In later wel licht minder gewenste richtingen wordt Op een persconferentie merkte minister Biesheuvel op. dat vooral onze Duitse afnemers vragen naar gesorteerde kwa liteitsharing. De klant is koning en we moeten daarom leveren wat de xlant vraagt. Slooppremie Voor drijfnetloggers wordt een slooppre mie van 15.000 per schip uitgekeerd indien en voor zover: a met deze schepen ln de periode 1 mei tot 1 september '64 de haring-drijfnet visserij werd uitge oefend; b vóór 1 april 1965 Is komen vast tè staan, dat voor tenminste 25 schepen van de onderhavige regeling ge bruik wordt gemaakt; c de betrokken schepen op uiterlijk 30 april 1965 defini tief aan de visserij worden onttrokken. Mochten echter voor 1 april 1965 min der dan 25 schepen zjjn nangemeld, dan vervalt in principe het onderhavige pro ject en zal het daarvoor uitgetrokken bedrag dienen ter aanvulling van even tuele tekorten bü de andere projecten. De Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King (linke) heeft in Oslo uit handen van Gunnar John, president van het Nobelcomité, de Nobelprijs voor de vrede in ont vangst mogen nemen. De minister De minister van sociale zaken en volks gezondheid heeft op de vraag terzake van de criteria voor de beoordeling van de situatie (voor het openen van de mo gelijkheid voor een bijzondere uitkering) medegedeeld aldus de gemeenschappelij ke verklaring, dat daarvoor vooral ge dacht wordt aan de ontwikkeling aer .house en de No coat like a tweed coat Vergeef ons, maar sommige dingen laten zich nu eenmaal vlotter in het engels zeggen. Trouwens: tweed Is tweed In alle talen en Over vlot gesproken - deze demi spreekt boekdelen, ook In het nederlands. 219.50 Daaronder een gedistingeerd engels kostuum met 2- of 3-knopen en moderne zijsplitten. 189.50 Alléén het allernieuwste, alléén het allerbestel Conflict heeft bijzonder scherp karakter (Van onze Paxjjse correspondent). Wie vandaag (vrijdag) niet noodza kelijk op straat behoeft te zijn kan beter thuis blyven, vooral als hij boven ln een wolkenkrabber woont. Want vandaag wordt geheel Frank rijk geteisterd door een algemene staking, die de volgende bedrijven omvat: spoor, metro, bussen, gas, elektriciteit, luchtvaart, P.T.T., ban ken, sociale verzekering, scholen en vuilnisophaaldienst. Het stakingspa rool zal zonder enige twijfel alge meen worden opgevolgd. Bovendien houdt men er ernstig rekening mee, dat ook ln de particuliere sector be drijven geheel of gedeeltelijk zullen worden stilgelegd. Bijvoorbeeld het hoogoven bedrijf lu Lotharingen, do textielindustrie van het. noorden, de scheepsbouw van de Loire Atlantique, de metaalindustrie van de Loire, Re nault ln Par\js en de haven van Mar seille door staking van de havenar beiders en staking in de dokken. een staking, die verscheidene weken zal duren. Al woensdag was er in Parijs bij de drogisten en de waren huizen geen kaars meer te krijgen. Kaarsen werden met kisten van vijf tig kilo tegelijk gekocht. Ook de voor raad petroleum is uitverkocht. Ieder een haalde oude lampen van de zolder tevoorschijn om in donker althans iets te kunnen zien. Voor de ziekenhui zen is gezorgd. Die krijgen normaal stroom. Door de staking komen verscheidene ondernemers voor problemen te staan. Als een staker niet op zyn werk verschijnt is er geen vuiltje aan de lucht. Want dan derft hy een dag loon. Dat is het risico van een staking. Maar wat moet er gebeuren met arbeiders die door de verkeers moeilijkheden te laat op hun werk \erschynen. Het verbond van werk gevers heeft de raad gegeven in zul ke gevallen tolerant te zijn en geen strafmaatregelen te nemen, omdat de goedwillende arbeiders zich vermoeid heid en vaak extra uitgaven getroos ten om toch op het werk te verschij nen. kan rijn. Maar ook zonder zulk een bepaling wordt de werkgevers aange raden soepel te zijn om onaangename consequenties te vermijden. Zij kun nen in dat geval beter het bedrijf sluiten en de verloren uren laten in halen. Maar daartoe is toestemming nodig van de arbeidsinspectie. En de arbeidsduur mag met niet meer dan acht uur per week worden ver hoogd. Aan de algemene staking zit ten dus nog wel haken en ogen vast. Het Wereldgebeuren Bonn begraaft de strijdbijl In september van volgend jaar zullen in West-Dultsland verkiezingen wor den gehouden, een gebeurtenis die reeds zijn schaduw vooruit werpt op het poli tieke leven ln de Bondsrepubliek. De partijen bereiden zich voor op de strijd, wat betekent dat er Intern nogal wat t- doen is. De laatst maanden heeft binnen de C.D.U., een ernstige verdeeldheid ge heerst. die de partij geen goed deed. Gealarmeerd door de nuccessseo der so cialisten bij enkele deelstaatverkiezin gen. heeft een aantal figuren aan de top een actie ontketend om de een heid te hersteilen. Het lijkt er op alsof dat thans ls gelukt. De meningsverschil len bestaan nog wel. maar treden niet meer zo aan het licht. De C.D.U. neeft beseft dat dr oppositie waakzear en op de loer ligt om iedere zwakheid van de tegenpartij uit te bulten. Die eenheid in de C.D.U. is te meer no- omdat er enkele ongemakkelijke .sontwerpen klaar liggen, die de po pulariteit van de regering wel eens da nig zouden kunnen aantasten. Tot over maat van ramp heeft bondskansel. Ehr- hard besloten concessies te doen ten aan zien van de graanprijzen, hetgeen door de Westdultse boeren bepaald niet w ordt toegejuicht omdat die concessies een zekere aantasting van hun inkomsten betekent. De Duitse landbouw gelooft namelijk niet zo erg wat de France mi nister van landbouw Pisani heeft uitge rekend, namelijk dat de Duitse boeren erop zouden vooruitgaan, wanneer be paalde steunmaatregelen van de E E.G. zouden worden aanvaard, trouwens zo ver is 't n< nog niet i is juist de compensatiekwestie die een akkoord ophoudt. De indruk in de ove rige E.EG.-landen ls dat Bonn echter wel zal moeten toegeven wil het niet de schuld van een crisis krijgen en dat is in deze dagen voor de verkiezingen niet zo prettig voor de Duitse regering. Het is dus bepaald niet de tyd voor onenigheid in de C.D.U. Dat de strijdbijl werd begraven, ook als is het misschien maar voorlopig, is voorname lijk te danken aan twee mannen na melijk de minister van buitenlandse za ken, dr. Gerhard Schroeder en de waar nemend fractieleider van de S.D.U„ dr. Rainer Barzel. Schröder ls een van de krachtfiguren van het Weatduitse kabinet van wie bo ze tongen beweren dat hy naar de noog- ste politieke post. het kanselien»chap streeft. Hij heeft m de afgelopen maan den bewezen niet bang te zijn door ferm voor zijn mening uit te komen oat het Atlantische bondgenootschap oelangrij- ker is dan het vriendschapsverdrag met Frankryk. Dr. Rainer Barzel (40) was de enige die het aandurfde tegen dr. Adenauer in te gaan door de C.D.U.-leiders te dwingen de geschillen opzij te zetten op straffe van uitstoting. Dr. Barzel is geboren in Oost-Pruisen. Snel heeft hy z'n weg in de Weat duitse politiek gevonden. Tijdens de oor log diende hij hij de vliegdienst van de marine. Toen de strijd was gestreden. toen de aandacht van nu wijlen Karl Ar nold, een van de leiders op de linkervleu gel van de C.D.U.. op hem werd geves tigd. ter heeft links gekoerst sedert hij ln 1957 in de Bondsdag werd gekozen. In 1962 werd hij minister voor zaken be treffende geheel Duitsland; hij gaf ztjn portefeuille uit handen bij de recon structie van het kabinet ten tijde dat dr. Erhard kanselier werd. Hij legde de Duitse publieke opinie, die de politici altijd van baan'" ----- aangezien hij f altijd van baantiesjagerij verdenkt. Maar hij plaats had moeten maken Ericn Mende, leider van de F.D.P., zal dr. Barzel wel niet over lopen van welwillendheid jegens de ru moerige junior-partner in de coalitie. De" vooruitzichten van rust in de C.D.U. zouden minder goed zijn sommigen zouden zeggen: nog minder goed als dr. Schröder niet op het >neel was teruggekeerd. Er zijn geen aanwijzingen, dat dr. Erhard ooit van plan is geweest zijn Atlantisch-gezinde minister van Buitenlandse Zaken te of feren op het altaar van de Duitse vriendschap met het Frankrijk van de Gaulle. De kanselier schijnt er zich evenwel van bewust te zijn geworden, dat zijn eigen lot ten nauwste met dat van de wakkere dr. Schröder is verbon den. Daarom plaatste dr Erhard, na een paar dagen van twijfel, zijn gezag dus danig achter dr. Schroder, dat' deze zich tegenover zijn tegenstanders kon handhaven. Hij deed dit afdoende. Het gebeurde in de Bondsdag toen de S P.D. een uur lang vragen op tafel slingerde, die er alle op neerkwamen: wie leidt nu in feite het Duitse buitenlandse beleid? De;. Schröder zei: „Dat ben ik!" Hij kon het zó vol zelfvertrouwen doen, dat de oppositie de wind uit de zeilen was genomen. Voor velen was het een geruststelling te constateren dat dr. Adenauer niet langer op de achtergrond aan de touw tjes trekt. Vele factoren Misbruik ;herp de elektriciteitsstaking gisteren al is Ingegaan. Het licht zal vermoedelijk niet de volle 24 uur uitgeschakeld zijn, maar nu eens wel en dan weer niet branden. Het kan dus voorko men dat iemand in een wolkenkrab ber in de lift stapt, maar onderweg lussen twee verdiepingen voor onbe paalde tyd biyft steken. Dat zyn nog maar kleinigheden. Erger is dat door het uitvallen van de stroom alle gro te en kleine bedrijven die met electra werken automatisch worden verlamd En dat z(jn er vele tienduizenden in Frankryk. Wat Parijs betreft schynt het wel of de bevolking zich heeft voorbereid op Sancties mogen dan pas worden ge nomen als duidelijk blijkt dat eer arbeider van de staking misbruik heeft gemaakt, wat niet altyd ge- makkelijk valt te bewyzen. De werk gevers is aangeraden verschil te ma ken tussen laatkomers en wegblij vers. Een andere moeilijkheid is of patroons loon moeten uitbetalen als de aanwezige arbeiders door het uit vallen van stroom niet kunnen wer ken. Juridisch krijgt de werkgever gelyk als hij in zulke gevallen het loon inhoudt. Maar in vele collectieve contracten is een bepaling opgeno men dat arbeiders die wel op hun werk zyn maar niet kunnen werken recht hebben op schadevergoeding, die van geval tot geval verschillend Er zijn vele factoren aan te wijzen - waarom de staking voor de Franse arbeidersbeweging een groot succes en voor de regering een pijnlijke ne derlaag zal worden. De vakbonden van de genationaliseerde bedryven klagen er over dat zy met de direc ties niet meer vry kunnen onderhan delen. De directies verschuilen zich achter het stabilisatieprogram van de regering, waarin de loonsverho gingen voor de komende vyf jaar zijn vastgelegd. Aan de mynwerkersstaking van ver leden jaar maart werd een einde ge maakt door het benoemen van eer commissie van drie wijze mannen, die zou nagaan hoe ver de mijnwerkers lonen ten achter waren gebleven bij de lonen in het particulier bedrijf en op hoeveel verhoging de mynwerkers recht hadden. Dat voorbeeld were door andere overheidsbedrijven over genomen en overal gingen arbitrage commissies aan het werk met goed vinden van de vakbonden, die van de commissies veel verwachtten. Maar nauwelijks waren deze commissies aan net werk of allerlei moeiiykheden ont stonden over "net punt van uitgang De vakbonden namens als uitgangs punt het basïsloon. maar de regering haalde er alle mogelijke premies en toeslagen bii. De meningsverschillen namen dusdanige vormen aan, dat MINISTER SCHRÖDER „.boze tongen^. de vakbondsvertegenwoordigers de commissies de rug toekeerden en de deur achter zich dicht gooiden. Ten slotte Bpelen ook nog politieke moeilijkheden van de laatste maan den een grote rol. Generaal de Gaul le is ongenaakbaar. Hij verschijnt weliswaar van tyd tot tyd voor de microfoon om te zeggen hoe goed het gaat in Frankrijk, maar zijn in het tegendeel-ongeslagen en een soort van tegenpropagan'la geworden. Tus sen regering en volk bestaan geen tussenpersonen meer. Het parlement is uitgeschakeld. De politieke par- tyen zyn bewust in een hoek gedron gen en een Gaullistische meerderheid, voorlopig nog onaantastbaar, legt haar wil op. Dat is zo pas gebeurd met de atoombewapening, die in het land een stijgende onrust teweeg brengt. Niemand heeft er enig idee van hoeveel de atoombewapening Frankrijk gaat kosten. Wanneer men daar nog bijvoegt dat binnen afzienbare tijd alle buren van oude woningen opgetrokken zuilen worden aan die van de nienwbonw, kan men zich voorstellen dat maar één vakcentrale het parool van alge- staking behoeft uit te geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3