1944 - RENESSE - 1964 BILT GeA Staten verdeelden 1204 woningen onder de gemeenten in Zeeland „Beveiliging waterwingebieden is ook een „bescherming bevolking" NOG KLEINE RESERVE ACHTER DE HAND Terneuzen kreeg meeste woningen: in totaal 170 Zeeuwse ALMANAK ZIEKENHUISPREDIKANT GOESE „BERGZICHT" DEED INTREDE Hartelijk welkom ds. J. W. Slingerberg GOES WIL 80 MILLE MEER BELASTING AANBESTEDING RIOLERING BRAAKMAN Politieverordening Terneuzen is aan een herziening toe PR. OV IN.CI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het woningbouwcontingent voor 1965 750 woningwetwo ningen, 400 premiewoningen en 200 ongesubsidieerde woningen, gelijk aan 1964 verdeeld. Hier van heeft het college er resp. 710, 310 en 184 verdeeld, over de ge meenten, zodat een reserve-contin gent overblijft van 146 woningen, namelijk 40 woningwetwoningen, 90 premiewoningen en 16 ongesub sidieerde woningen. De minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid heeft de verdeling aan vaard, aldus schrijven Ged. Sta ten in een brief aan de gemeente besturen in Zeeland. Bij de toewijzing: is rekening ge houden met verplichtingen, voort vloeiende uit de noodzakelijke con tinuïteit in de woningbouw. Ten laste van het contingent woning wetwoningen voor 1965 zijn in to taal 511 volumes nodig voor de bouwstromen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (112), Oost-Zuid-Beve land (98). Middelburg (74), Vlis- singen (80), Borssele, 's-Heeren- hoek en Heinkenszand (22), Ter- neuzen (45) en West-Zeeuwsch- Vlaanderen (80). Deze laatste is in voorbereiding. Ged. Staten hebben de woningen over 12 districten verdeeld en wel als volgt: Schouwen-Duiveland: totaal 60 wonin gen, waarvan 35 woningwetwoningen, 8 premiewoningen en 17 ongesubsi dieerde woningen. Tholen- en St.-Philipsland: totaal 51 (24—17—10). VVest-Walcheren: totaal 49 (2014 15). Kanaalzone Walcheren: totaal 276 (180—71—25). Sloegemeenten: totaal 60 (351510). Zak van Zuid-Beveland: totaal 18 (fr— 7-5). Midden-Zuid-Beveland: totaal 131 (80 3120). l'r- de 80 woningwetwo ningen zijn 4f olumes bestemd voor ratiobouw in Oost-Zuid-Beveland. Noord-Beveland en Noordwest-Zuid- Beveland: totaal 13 (085). Oost-Zuid-Beveland: totaal 76 (50 16—10). West-Zeeuwsch-Vlaanderentotaal 122 (80—17—25). Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen: totaal 198 (80—88—30). Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: totaal 150 (120—18—12). Reserve Ged. Staten merken op, dat in iedere woningcategorie een reserve is aange houden ten behoeve van de aan passing aan de reële bouwmogelijk heden, het opvangen van nog niet bekende initiatieven voor woningbouw en icrect realiseerbare woningbouw- phu*i»en, di« voorzien in een acute be hoefte. In de sector van de premiewoningen een grotere reserve aangehouden in ver band met de nodige volumes (42) voor een nieuw bejaardentehuis in Hulst. De minister van volkshuisvesting en bouw- I nijverheid kon voorhands nog niet |doen aan een verzoek van Ged. Staten 'om extra bouwvolume hiervoor, ondanks het feit, dat het oude tehuis door brand verloren ging. De landelijke reserve, zo heeft do bewindman het Zeeuwse college laten weten, is niet groot genoeg om daaruit reeds nu voor incidentele geval len te putten. De bewindsman is even wel bereid het verzoek van Ged. Sta ten op een later tijdstip in ernstige over weging te nemen. Voorts zullen Ged. Staten bezien of voor bejaardentehuizen in andere gemeenten volume in deze sector uit de provinciale reserve zal kunnen worden verleend. HET HUIS VAN ST. ELOY Stijlvolle juwelen van voortreffelijke kwaliteit J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam De minister heeft voor 1965 geen extra volume beschikbaar gesteld t.b. woningvoorziening voor militairen. Wél zullen ten laste van het provinciale contingent in Terneuzen, Tholen en Vlis- singen respectievelijk 4, 6 en 15 woning wetwoningen en in Vlissingen bovendien nog 10 premie B-woningen voor militai ren moeten worden gebouwd. Aan de gemeenten Stavenisse, Aagte- kerke. Biggekerke, Grijpskerke en Sint- Laurens zijn vier volumes in de woning wetsector toegewezen ten behoeve van de vervanging van woningen. G.S. zullen het op prijs stellen als deze volumes voor bejaardenhuisvesting worden aan gewend. Een belangrijk voordeel is, zo zegt het college dat met vier volumes een aantal van acht bejaardenwoningen kan worden gebouwd, zodat 4 woningen vrjj zouden kunnen komen voor woning zoekenden. 's-Heer Arendskerke en Ove- zande hebben G.S. verzocht van de aan die gemeenten toegewezen woningwet- contingenten enige volumes te bestem men voor de huisvesting van bejaarden, terwijl zij het gemeentebestuur van Sint- Maartensdijk in overweging hebben ge geven voor dit doel de volumes in de premiesector te bestemmen. Meer vrijheid De minister biedt voor het jaar 1965 b(j wijze van proef bepaalde categorieën van gemeenten met een initiële toewij zing van in totaal minder dan 200 wo ningen voor wat betreft de keuze uit de verschillende woningbouwsectoren een volledige respectievelijk een gedeeltelijke vrijheid. Dit besluit komt op het volgende neer: Kracht De V.P.R.O. heeft zich op de psy chokinese geworpen a.s. woens dagavond gaat men in een televi sieuitzending, bij wijze van expe riment, proberen geestelijke kracht om te zetten in een fysisch gebeuren. Dat zal tcel geen vlek keloze omschrijving zijn van het begrip psychokinese, maar het komt er in ieder geval op neer, dat alle kijkers moeten willen, dat een stalen kogeltje bijvoorbeeld niet rechts, maar links van een be paald object zal vallen, terwijl de kansen voor links en rechts volko men gelijk zijn. Men heeft hier voor, naar een ontwerp van een elektrotechnisch ingenieur een ap paraat. geconstrueerd, dat de bal letjes met gelijke kansen laat val len. Alles strikt wetenschappelijk: drie bekende hoogleraren vormen een soort commissie van betrouw baar toezicht. Tijdens de uitzending zullen de kijkers worden gevraagd om met z'n allen te willen dat de balletjes óf links óf rechts vallen en dan gaat het er .lus om of de gezamen lijke gedachtenkracht van de kij kers van invloed zal zijn op de loop der dingen. In vind het jammer. Niet van deze uitzending, maar van dat ap paraat. Men had mij namelijk eer at verteld dat het zou gaan om een pingpongballetje, dat op een volkomen waterpas vlak op een afstand van zo'n tien centimeter van een gaatje zou worden gelegd en in dat geval zowlen alle kijkers het balletje in het gaatje moeten wensen. Kijk en dan zou ik, zéér recalci trant en met de hele kijkersdicht heid als tegenstandster, hevig gaan zitten willen, dat het er niet in ging. En reken maar, dat ik zou winnen, Militairen Verdeling beslissen in welke sector of sectoren zij hun contingent willen (doen) re aliseren: De besturen der gemeenten, die een totale toewijzing van 11-30 woningen ontvangen, hebben de be voegdheid ten hoogste 20% van die toewijzing naar keuze aan te wenden: de eventueel hieruit voortvloeiende verhoging van het aanvankelijk in een of twee sectoren toegewezen con tingent moet worden gecompenseerd door een even grote verlaging van het aanvankelijke contingent in de andere sector(en); de besturen der gemeen ten wier totale toewijzing 31-200 wo ningen bedraagt, kunnen ten hoogste 10% daarvan vrijelijk gebruiken. Tenslotte wijzen Ged. Staten op de mo gelijkheid aan de bouw van woningen De verdeling van het woningcontigent 1965 over de verschillende plaatsen is als volgt: (eerst totaalcijfer, onderver deeld in woningwetwoningen, premiewo ningen en ongesubsidieeerde woningen): Schouwen-Duiveland: Brouwershaven 0 premie. 2 ongesubs.; Bruinisse 0-3.; Dui- veland 4-1.; Midden-Schouwen 0-4.; Wes- terschouwen 0-4.; Zierikzee 4-4.; De wo ningwetwoningen zijn niet over de ge meenten verdeeld, omdat hier de vast stelling van een gezamenlijk bouwplan in voorbereiding is. Tholen en St.-liiilipsland: St.-Annaland 4 (0-4-0).; St.-Maartensdijk 19 (12-4-3).; Oud-Vossemeer 4 (0-2-2).; St.-Philips land 5 (0-3-2-); Poortvliet 10; Scherpe- nisse 0.; Stavenisse 5 (4-0-1).; Tholen 14 (8-4-2). West-Walcheren: Aagtekerke 5 (4-1-0).; Biggekerke 4 (4-0-0).; Domburg 3 (0-0- 3).; Grijpskerke 4 (4-0-0).; Koudekerke 12 (8-3-1).; Meliskerke 3 (0-3-0).; Oost- kapelle 5 (0-4-1).; Serooskerke 3 (0-1- 2); Veere 3 (0-1-2); Vrouwenpolder 2 (0-1-1)- Westkapelle 3 (0-0-3); Zcute- lande 2'(0-0-2). Kanaalzone Walcheren: St.-Laurens 12 (4-6-2).; Middelburg 119 (74-35-10).; Oost- en West-Souburg 35 (22-10-3).: Vlissingen 110 (80-20-10). SloegemeentenArnemuiden 10 (6-4-0).: Borssele 26 (22-2-2).; 's-Heer Arends kerke 10 (7-2-1).; 's-Heerenhoek 3 (0-2- 1).; Heinkenszand 7 (0-4-3).; Nieuw- er St.-Joosland 3 (0-1-2).; Ritthem 1 (0-0- 1). Zak van Zuid-Beveland: Baarland 0.; Driewegen 0.; Ellewoutsdijk 0.; 's-Heer Abtskerke (0-1-0).; Hoedekenskerke (0-1-4); Nisse 1 (0-1-0); Oudelande 0; Ovezande 11 (6-1-4). Midden-Zuid-Beveland: Goes 72 (32-25- 15).; 's-Gravenpolder 3 (0-2-1).; Kapelle 4 premiewoningen, 2 ongesubs.; Kloe- tinge 0 premiewoningen, 2 ongesubs. Noord-Beveland en n.-w. Zuid-Beveland: Kattendrjke 0.; Kortgene 2 (0-0-2) Wissenkerke 6 (0-2-4).; Wolphaartsdijk 5 (0-4-1). Oost-Zui d-Bevcland50 woningwetwo ningen bestemd voor ratiobouw in Oost- Zuid-Beveland, waarvan Krabbendijke en Kruiningen resp. reeds 2 en 1. Voorts verdeling premiewoningen en ongesub sidieerde woningen: Krabbendijke 0-3.; Kruiningen 1-1.; Rilland Bath 2-2.; Waarde 3-0.; Wemeldinge 4-2.; Yerseke 6"2- West-Zeeuwsch-Vlaanderentoegewezen 80) woningwetwoningen zijn niet over de gemeenten verdeeld, omdat hier de vast stelling van een gezamenlijk bouwplan in voorbereiding is. De verdeling van premie- en ongesubsidieerde woningen is resp. als volgt: Aardenburg 1-2.; Bier vliet 0-2.; Breskens 4-2.; Cadzand 0-3.; Groede 0-2.; Hoofdplaat 0-2.; LJzendijke 4-2.; Nieuwvliet 0-1.; Oostburg 2-2. Philippine 2-1.; Retranchement 0-2. Schoondijke 0-1.; Sluis 4-2.; Waterland kerkje 0-0.; Zuidzande 0-1. Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen: Axel 16 premie, 5 ongesubs.; Hoek 0-1.; Sas van Gent 2-2.; Westdorpe 0-2.; Terneu zen totaal 170, waarvan 80 woningw., 70 premie en 20 ongesubs. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Clinge 16 (S-6-2).; Graauw en Langendam 2 pre mie. 0 ongesubs.; Hontenisse 2-2.; Hulst 2-3.; St.-Jansteen 2-2.; Koewacht 1-1. Overslag 0-0.; Vogelwaarde 2-0.; Zaam- slag 1-1.; Zuiddorpe 0-1. Bromfietser frontaal tegen auto: licht gewond De bromfietser C. J. B. uit Vlissingen is donderdagmorgen op de Nieuwe Vlis- singseweg onder Souburg frontaal ge botst tegen de auto van J. A. de L. uit Middelburg, die vanaf de ventweg bij de Voorstraat de Vlissingeweg wilde oprij den. De bromfietser kreeg lichte ver wondingen en werd hiervoor behandeld door de arts Th. Bloois. De auto kreeg flinke schade. Het ongeval ontstond om half negen. De bromfietser heeft de automobilist waarschijnlijk niet tijdig opgemerkt. In bijzondere kerkdienst In het midden van de gemeente, die hem voor het geestelijke werk in het zieken huis „Bergzicht" te Goes heeft aange trokken de gereformeerde kerk van deze stad heeft Zeelands eerste zie- kenhuispredikant-in-vaste-dienst, ds. J. W. Slingenberg, donderdagavond zijn taak aanvaard. Er was een speciale dienst van bevestiging en Intrede in de gereformeerde Westerkerk van Goes voor belegd. Daarin leidde een broer van de ziekenhuispredikant, ds. B. Slingen berg uit Renswoude, hem in tot deze „speclallstenarbeld". Hij deed dat met een predikatie naar aanleiding van de tekst uit Spreuken 13 vers 17b: „Een betrouwbare bode brengt genezing". Uit alle hoeken, waar het werk voor het protestants-christelijk streekzie kenhuis „Bergzicht" wordt gedaan en gedragen, waren in deze dienst vertegenwoordigers present. In de eerste plaats van de kant van de ge zamenlijke kerken op de Bevelanden, die in onderling overleg tot het uit brengen van een beroep op ds. Slin genberg uit Oosterbeek hebben be sloten. Daarnaast uiteraard van de zijde van ziekenhuisbestuur, college van commissarissen, directie, perso neel, gemeentebestuur. En dan waren er enkele honderden ge meenteleden van de Goese gereformeerde kerk. De gemeente, waarmee de zieken huispredikant in de toekomst steeds zijn basis voor ambtelijk contact zal hebben. De gemeente, waarvan hij zelf bij zijn intredepreek zei: ,,'t Is zo belangrijk te weten, dat er een biddende kerk bij dit werk achter je staat". Zoals gezegd bevestigde ds. B. Slingen berg uit Renswoude zijn broer met de tekst: „Een betrouwbare bode brengt genezing". Hij wees daarbij op de be tekenis van dc opdracht, „gezant zijn van Christus". Het had de bevestiger getroffen, dat het ziekenhuis „Berg zicht" met dit beroep heeft getoond de zlelszortr voor de patiënten niet te ver geten. Voor de,nieuwe ziekenhuispredi kant zag hij, meer dan voor welke an- idere predikant, zijn werk toe te spitsen op deze punten: luisteren nanr een mens lin nood en dan een gerichte boodschap yy van het evangelie brengen. „Het gaat hier om mensen, vaak in grenssituaties, in crises. In deze gebroken mensenle vens moet de genezing in de lichtcirkel van het evangelie worden gezet. Breng uw boodschap met grote trouw", aldus de bevestiger tot zijn broer. En tot de gemeente en de gasten in deze dienst zei hij: „Staat U allen als gezanten achter deze ziekenhuispredikant". De gemeente zong ds. Slingenberg vervolgens psalm 133 vers 3: „Dat 's Heren zegen op U daal", toe. Steun in troost..." De ziekenhuispredikant deed zijn intrede niet een preek naar aanleiding van Ro meinen 1 de verzen 11 en 12, waarin het verlangen van do apostel Paulus on christengemeente in Rome te zien tot uiting komt. Een gemeente, waarmee deze apostel geen andere handen had dan de ontmoeting van christenen met eikaar. Ds. Slingenberg trok zo een pa rallel met zijn eigen nieuwe werk in liet ziekenhuis. „U hebt mij geroepen voor dit werk. Ik sta klaar en hoop uw steun te ontvangen bij de troostende boodschap van Chris tus". Met persoonlijke woorden richtte de nieuwe predikant zich vervolgens tot alle instanties, kerken en christenen, die zich voor het ziekenhuis „Bergzicht" inspannen. In een aantal toespraken kreeg hll ver volgens de meest positieve toezeggingen van steun en medeleven. Ds. E Jansen, namens de gereformeerde kerkcraad van Goes bijvoorbeeld, zei dit: „U wordt spe cialist. Maar uw werk als zodanig zal mislukken, wanneer het als basis niet het gewone kerkeliike contact heeft. Dat geven wij U graag". Ds. B. Zoodsma uit Wemeldinge. vice-voorzitter van het zie kenhuisbestuur. sprak van een „grote wens, die in vervulling is gegaan met de bevestiging en intrede van de zieken huispredikant". De bijzondere kerk dienst van gisteravond zag hij als korte belijdenis van mv kijk cn uw v nemens in dit werk". Namens de e formeerde classis Goes sprak nog ds. J. v. d. Veen van Driewegen en voor het gemeentebestuur van Goes en die van de andere plaatsen op de Bevelanden heette wethouder mr J. O. v. d. Burgt de nieu we nredikant van harte welkom. De collecte in deze dienst was be- stpvnr' vt>nr lift Wuurfonds van het ziekenhuis, ••"•-••n't een bibliotheek zal worden gevormd, i,. en w. van Goes willen voor een' bedrag van 80.000 meer aan; riool- en straatbelasting gaan hef-i fen. Volgende week woensdagI krijgt de gemeenteraad een voor-| stel in die richting aangeboden.' Sinds 1962 is er een straathelas- ting naar een tarief van 10 procent van de belastbare opbrengst ge bouwd en 5 procent voor onge bouwd, de rioolbelast-ing bedraagt 13 procent gebouwd. Nu Goes er financieel zo slecht voorstaat er was op de begroting 1964 een tekort van 290.000 hebben G.S. er op aangedrongen dat de ta rieven van deze twee belastingen worden verhoogd. IR. G. P. M. DIKÖTTER: BEHOEFTE N.-BRABANT NEEMT OOK STEEDS TOE Ir. G. I'. M. Dikötter, directeur van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft donder dagmiddag in het pompstation te Sint- Jansteen gewezen op de bittere nood zaak. de waterwingebieden te be schermen tegen verontreiniging. De beveiliging van de waterwingebieden zei hij te willen beschouwen als een bescherming van de bevolking, heer Dikötter hield zijn pleidooi voor Ide raadsleden van de gemeente Sint- B. en w. vinden het verantwoord om janstcen, die door hem en de heer W. fS«-a"eïf" ,nK?;e: van j»"""1 F. L. Otttn van dc provinciale plano- Spm'^ES«ISS,t^V,'.r; voorgelicht iloS ruim 1 20.000 meer binnenko- facet-streekplan ter bescher- men. aan rioolbelasting bijna f 36.000. min& van de waterwinplaatsen m Daarbij komen nog extra-tarieven Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeenten voor grote waterverbruikers en hetSint-Jansteen en Clinge zijn bijzonder invoeren van tarieven voor zieken- nauw betrokken bij deze plannen om- huizen, bejaardencentra e.d. dat de voornaamste winplaatsen voor Het betekent een verhoging van het water va" Zeeuwsch-Vlaanderen percentage voor de straatbelasting, voor ,n "un gemeenten zijn gelegen, zoveel betreft de gebouwde eigendom men. van 10 tot 13 en van dat voor de rioolbelasting van 13 tot 17. Het is algemeen gebruikelijk, dat bij heffing van straatbelasting 'tot een per centage van 13 voor de gebouwde ei- rendommen het percentage deze belas ing voor de ongebouwde eigendommen wordt vastgesteld op 8. Voor de onge bouwde eigendommen derhalve een ver hoging van 5 tot 8 houdt het college de raa.d voor. „Uit een door het gemeen tebestuur van Hoorn gehouden enquête is ons gebleken, dat diverse gemeenten met ongeveer hetzelfde inwonertal ais dat van deze gemeente de voorgestelde percentages voor de straat- en rioolbe lasting of zelfs nog hogere reeds sedert 1963 heffen", zo zeggen b. en w. Voorts is het in een aantal gemeenten gebruikelijk in de riooolbelasting billiiV heldshalve een afzonderlijk extra-tarief op te nemen voor degenen, die méér dan 500 m3 water per jaar lozen op de rio lering. „Wij zijn van mening, dat invoe ring van dit extra-tarief voor de z.g. grote waterverbruikers in deze gemeen te eveneens aanbeveling verdient", al dus b. en w. aan de raad. Gelet op de in verschillende andere ge meenten geldende tarieven voor deze ex tra-rioolbelasting achten b. en w. opna me van de volgende tarieven alleszins billijk: bij een afvoer van 500 tot 1000 m3 35,per jaar; van 1000 tot 2000 m3 75,per jaar; van 2000 tot 5000 m3 175 per jaar; van 5000 tot 10.000 m3 375,per jaar; van 10.000 tot 20.000 m3 750.per jaar; van meer dan 20.000 m3 f 1000 per jaar. Ds. L. G. ZWANENBURG GESLAAGD VOOR DOCTORAALEXAMEN L. G. Zwanenburg, hervormd pre dikant te Stavenisse, is. zoals in het kort gemeld, vorige week aan de rijks universiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen theologie. De pro fessoren die hem examineerden waren ds. C. v. d. Linde voor het onderdeel ge reformeerd protestantisme, professor J. de Graaf voor ethiek en professor J. Doeve voor het. Nieuwe Testament. De door de geëxamineerde jggtevprde scrip tie had als onderwerp de Heilige Geest en de verlossing bij Martin Bücner naar zijn commentaar op de evangelieën 1566. Ds. Zwanenburg werd in 1932 te Waar der (Z.H.) geboren, deed in 1960 zijn kandidaatsexamen theologie en werd 26 mei 1960 predikant te Stavenisse, waar hij ds. H. Bout opvolgde, die naar Lei den vertrok. Ds. Zwanenburg is tevens al drie en een half jaar consulent van de hervormde gemeente te St. Anna- land. Ir. Dikötter zei het beschamend te vinden dat Rotterdam en omstreken op het ogenblik gedwongen zijn om ondrinkbaar water te consumeren, „Wil het platteland niet in dezelfde omstandigheden gaan verkeren, dan moeten nu reeds de nodige voorzorgs maatregelen worden getroffen", aldus de heer Dikötter. Voorts wees hij er op dat elders in de wereld miljarden guldens worden uitgegeven om goed Iu het gemeentehuis te Hoek is donder dagmorgen in opdracht van het belieer- scliap Braakman aanbesteed de aanleg van een riolering met persleiding naai de Westerschelde. Er was grote belang stelling voor deze aanbesteding, waar voor werd ingeschreven voor verschil lende percelen. De inschrijvingen waren P' als volg.. Perceel I riolering en persleiding: J. de Oude aann. bedrijf te Biervliet 288.850, fa. Duijnhouwer te Goes 295.000, fa. ELK te Schoondijke 296.000, Leen- houts aann. bedrijf te Sluis 296.500, fa. De Ruijsscher te Biervliet 297.500, fa. Jansen en de Vos te Walerlandkerk- je 30-1.110. fa. M. P. Hol te Hulst 305.600, gebr. Geldof te Serooskerke (W.) 307.775, aann. bedrijf Schouwen- Duiveland te Zierikzee 3Ó9.000, gebrs. H. en H. van den Heuvel te Biervliet 324.046. N.V. A. Zwets te Hardinx- veld 334.000, N.V. Bolsenbroek te Bloemendaal 358.000, Hollandse aann. bedrijf Zanen-Verstoep te Den Haag 460.000. 'erceel II het gebouw voor de machi nes: fa. Leijs te Kapelle 56.000, fa. De Ruijsscher te Biervliet 59.800, bedrijf te Biervliet 344.820, fa. De Ruijsscher te Biervliet 355.800, fa. Kos ter en Visser te Waddinxveen 362.300, Fa. ELK te Schoondijke 363.900, aann. bedrijf Leenhouts te Sluis 364.000, fa. P. de Raadt te Sint-Philipsland 376.800 gebrs. Lukasse te Klooster?ande 7 377.000, fa. Toussaint te Cadzand 394.000, fa. P. Noliet te Hoofdplaat f 403.000. N.V. Mahuwat te Dordrecht 409.000', N.V. Bolsenbroek te Bloemen daal 429.000. fa. W. J. de Bruijn te Terneuzen 446.000. De begroting voor de massa was 362.500. De gunning is aangehouden. en drinkbaar water te verkrijgen. „Men kan spaarbekkens bouwen zo groot als een provincie, als men het opervlaktewater niet beschermt, dan houdt men slechts vuil en vaak on drinkbaar water over", aldus de wa terleidingdirecteur. De heer Otten wees onder meer op de grote behoefte aan water in Zeeuwsch-Vlaanderen. De produktie daarvan moet zo hoog mogelijk wor den opgevoerd. Aanvoer uit Noord- Brabant is nu nog wel mogelijk, maar ook daar neemt de behoefte dagelijks toe, terwijl voorts de transportmoei lijkheden niet mogen worden onder schat. De leden van de raad van Sint-Jan- stecn bleken volledig begrip te hebben voor de waterproblemen maar bij hen rezen toch nog tal van vragen. „Wat kunnen wij in dat opzicht van onzej zuiderburen verwachten", wilde de wethouder J. A. Blommaert weten, Ir. Dikötter kon hem mededelen dat de samenwerking op internationaal niveau steeds groeiende is, met name met de provincie Oost-Vlaanderen, maar hij noemde het noodzakelijk, dat eerst de eigen mensen worden voor gelicht. Naar zijn mening zal de watervoorzie ning van Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst in hoge mate afhankelijk zijn van nationale en internationale samenwerking. Ook de waterlozing zal binnenkort een besprekingspunt gaan vormen tussen Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Dikötter stelde verder elke v/eg door waterwingebieden te be schouwen als een gevaar voor de wa terkwaliteit. Het beschermen van winplaatsen betekent evenwel voor de gemeente Sint-Jansteen (en ook Clin- De algemene politieverordening voor de gemeente Terneuzen, daterend uit 1948, behoeft een herziening. Het ont werp voor een nieuwe verordening is gereed en zal op donderdag 17 de cember aanstaande door de gemeen teraad in behandeling worden geno men. Voorts vermeldt de agenda voor die vergadering voorstellen tot aankoop van een perceel in het exploitatieplan „Katspolder" en het toekennen van pachtersvergoeding aan de heer L. de Feijter, pachter van de „Oudeland- sehoeve". De Terneuzense firma v. d. Hemel heeft een verzoek aan het gemeente bestuur gericht tot aankoop van 5000 m2 industrieterrein nabij Driewegen voor de vestiging van een garagebe drijf, een fillingstation en een auto rijschool. Aan de raad wordt voor gesteld de grond te verkopen tegen de prijs van 11 per m2. Gegadigden voor aankoop van gronden te Sluis kil voor woningbouw zijn de heren W. F. J. Boussen te Axel, A. C. van Dam te Axel en A. P. van Esbroek te Sluis kil. Voor woningbouw te Terneuzen, de heer G. J. Meulenberg aldaar. Het bestuur van de stichting protestantse bejaardenzorg te Terneuzen wil een perceel grond kopen ter grootte van 2625 m2 ter afronding van het ter rein waarop het nieuwe bejaardente huis is gebouwd. EEN mistroostige regen druilde donderdagmiddag in de oprij laan naar „Slot Moermond" te Re- nesse op de zware zwerfsteen tus sen twee eiken. Drie burgemees ters stonden voor de ingebeitelde letters in die steen: „19 december 1944". Een week geleden nog was die inscriptie groen verweerd. Maar nu, precies twintig jaar na dat op dezelfde plaats een gruwe lijke moord op tien vechters in het verzet tegen de Duitsers werd ge pleegd, waren die letters met een scherp mes opnieuw uit de ver getelheid gehaald. Na twee minu ten stilte verlieten de burgemees ters de slotlaan weer. Tegen de zwerfsteen stond een krans van herfstasters: een sobere hulde bij de herinnering na twee decennia aan de jongemannen, die met de bevrijding in de buurt hun leven lieten onder de hand van Duitse beulen. De regen sopte onder de schoener, van het kleine groepje belang stellenden in het tapijt van dorre bladeren. Druppels tikten op zwar te parapluus. Een kilometer of wat verderop luidde monotoon een to renklok. Het was stil in Renesse. In de 's zomers zo drukke Loane de toegangsweg naar het strand stond nu een handvol auto's gepar keerd. Gemeenteraadsleden, enkele nabestaanden, oud-verzetslieden ze waren naar de teruggetrokken executieplaats van de tien verzets- Zij duurde hooguit vijf minuten, deze herdenking. Er werd geen woord gezegd. Dat maakte het mo ment des te treffender. Van de ver harde rijbaan in de Slotlaan de af drukken van vier verse voetstap pen in de aangeharkte grond voor de steen. Dan de krans, met op het lint de woorden „Gemeentebestuur van Brouwershaven, Westersehou- wen en Zierikzee." Burgemeester H. P. Everwijn zette die krans neer. Het was of hij zo, namens al len die rondom stonden en namens alle anderen, die er niet bij konden zijn de voor Renesse, voor ge heel Schouwen-Duiveland zo gru welijke datum van 10 december 1944 voor een kort stil ogenblik weer heel dichtbij haalde. Het was vooral om het nog eens duidelijk te laten weten: het eiland is deze tien van Renesse niet vergeten, ook na twintig jaar niet. (FotoP.Z.C.) ge) dat beperkende maatregelen moe ten worden getroffen. Maatregelen op agrarisch gebied (geen gebruik van kunstmest), beperkende bouw (geen garages, olie- of benzineopslagplaat sen), maar ook beperkingen ten aan zien van uitbreidingsplannen. Het was met name het raadslid R. van Acker, die zei het volste begrip te hebben voor het algemeen belang, maar die toch wel graag zou hebben gezien, dat er wat meer rekening was gehouden met de belangen van de bevolking van Sint-Jansteen. Hij verweet het college van b. en w. dat zij niet met een degelijk rapport voor de dag waren gekomen waarin de juridische en financiële kanten van deze aangelegenheid werden belicht. Ir. Dikötter stelde daar tegenover, dat ook in de kanaalzone tal van men- kanaalverruimingswerken, de indus trialisatie, hetgeen toch ook wel als een algemeen Zeeuws-Vlaams belang kan worden aangemerkt. Burgemees ter J. I. M. Reuser, kon wat dat be treft wel met de heer Van Acker mee gaan. Na enige discussie werd beslo ten met Clinge overleg te plegen over een gezamenlijk onderzoek door een deskundige, de resultaten daarvan te doen verwerken in een rapport en dat aan de waterleidingmaatschappij en het provinciaal bestuur voor te leg gen. KUNST „De Kikkers" in Vlissingen Dat een oud Grieks blijspel ook in on ze dagen voor veel vermaak kan zorgen, heeft de toneelgroep „Arena" gister middag in het Vlissingse „Britannia" in een uitvoering voor de middelbare schooljeugd onder auspiciën van de Z.V.U. bewezen. De toneelgroep „Are na". die voornamelijk schooljeugd on der haar publiek heeft, kreeg de ogen schijnlijk ondankbare taak om een stuk van Aristophanes, getiteld „De Kik kers" te brengen. Ogenschijnlijk on dankbaar, want dit stuk deed niet on der voor menig blijspel van recenter datum. Nu moet gezegd: de toneelgroep „Arena" heeft onder de kundige regie van Berend Boudewijn wel het een en ander gewijzigd. De vertaler M. d'Hane- Seheltema heeft voor een bijzonder vlotte, originele en moderne benadering van dit stuk gezorgd. De teksten, die vroeger door net koor werden gezegd, werden nu door een koor of door de spelers gezongen. De muziek was van Peter Kok. Ook hij is er in geslaagd „De Kikkers" naar onze tijd te halen. Allereerst de inhoud: de god Dionysus, god van het toneel, gaat samen met zijn slaaf Xanthias naar de onderwe reld om Euripidus terug te halen. Hij doet dit om een verder verval van de dichtkunst in Athene te voorkomen. Na vele avonturen belandt hij in de onder wereld en wordt dan als rechter aan gewezen in een twist tussen Euripidus en Aeschylus over de vraag, wie van hen de grootste dichter is. Dat is in het kort het gegeven, waar omheen Aristophanes vele zote situa ties heeft gebouwd. De titel van het stuk, „De Kikkers" is ontleend aan een liedje, dat door kikkers gezongen wordt bij de overtocht van de Styx. Verder spelen de kikkers geen rol. Dat de ti tel verder weinig met het stuk te ma ken heeft is overigens geen bezwaar. De huidige caberetlers noemen hun pro gramma ook vaak naar één liedje en dit stuk is feitelijk niets anders dan ca baret. De toestanden in het toenmalige Athene worden sterk gehekeld en hoe wel er daardoor voor de moderne to neelbezoeker veel verloren gaat, blijft er nog genoeg over om te genieten. Een eerste vereiste bij dit stuk is, dat het vlot wordt gespeeld. Van deze taak hebben de spelers en speelsters van „Arena" zich goed gekweten. Willem Wagter was een verrukkelijk bange Dionysus, die zich elk ogenblik moest veriaten op zijn slaaf, waarvan Henk Votel een fraaie creatie maakte. Zij waren de hoofdrolspelers en het was bijzonder aardig om te zien hoe zij zich uit de vaak precaire situaties moesten redden. Hier kwam het op kluchtwerk aan en dat i3 dc spelers van „Arena" toevertrouwd. Nergens was het dik op gelegd en overtrokken. Naast hen za gen we fraaie rollen van Frans Kop pers als Aeschylos en Jan Staal de toneelschrijver als Euripides. Ook het koor was hier zeer op zijn plaats. De grootste bewondering moest men wel hebben voor het gemak en de snel heid, waarmee de verschillende koor leden andere kleine rollen op zich na men. De originele regie was in handen van Berend Boudewijn, die daarnaast ook de kleine rol van Pluto op zich nam. Al met al was „De Kikkersvoor velen een genoeglijke kennismaking met wat de Griekse toneelliteratuur en de moderne Nederlandse toneelkunstenaars hebben te bieden. A. V. VOILA MONSIEUR KERSTGESCHENK -U een BONTMANTEL voor uw vrouw of verloofde. Breda - Eindstraat 14 - Tel. 31086 Tilburg - Den Bosch VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen nis gis teren of Iets lager. ZON EN MAAN 12 december Zon op 08.39 onder 16.28 Maan op 13.40 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2