Opdracht ontwerp dubbeldekker gegeven Ook voor Vlissingen- Breskens? PARTIJEN AANVAARDEN HET V00RSTEL-VELDKAMP Werkgevers houden ten aanzien van prijzen een slag om de arm Staking dreigt in de haven van Antwerpen Nederland tot politiek is bereid overleg" GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING OVER LOON AKKOORD GEWONDE B0TERSM0KKELAAR HIT BELGISCHE KLINIEK GEVLUCHT PAULIS IN HANDEN VAN HUURLINGEN Vervoersakkoord bereikt in Brussel TIJDNOOD IN BRUSSEL n Desnoods dan zonder Engeland LAAIEND ENTHOUSIASME IN STATEN OVER OPVALLEND EN VOORUITSTREVEND PLAN Verzadiging 90-meterschip Scheepjes Narrenpak oi niet Scherpe scheepjes Voor Petten het volle pond geëist 207e jaargang - no. 261 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: T van de Velde F. B den Boer ei Walstraal 88-80, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv 3647/3Ï 2911; Zlerlzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 8 W Leertouwer e Markt 51, tel. 3841 i. Min. p. ad». 4.80. Inger. r O. A. de Kok 4 Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9.75 per kw. franco per post 10,— p. kw. Losse adv. 2375»; Goes- Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red. 7853, adv. 5213». Oostburg: tel. Kleine adv. (max, 8 regels) 32 ct. p regel min. 1.80). .Brieven bur. van dit blad" 25 c Jt. Bureaus: VllatSngen: Temeuten Arsenaalstraat 2, teL Giro 359300 P Z.C.. Middelburg. Vrijdag 11 december 1964 R.E.M.: zenden of niel zenden Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) In een gemeenschappelijke verklaring getekend door de minister van sociale zaken en volksgezondheid alsmede door de werkge versvoorzitter en door de werknemersvoorzitter van de Stichting van den Arbeid die gisteravond is uitgegeven, wordt melding ge maakt van de bereikte overeenstemming inzake de lonen voor 1965. In de verklaring wordt onder meer gezegd, dat de beide voorzitters de minister hebben medegedeeld, dat de door hen ver tegenwoordigde groepen in de Stichting van den Arbeid bereid zijn de loonpolitieke uitgangspunten van de regering, neergelegd in de brief van de minister van 1 december jl. aan de Stichting van den Arbeid, te aanvaarden en op basis daarvan de loonpolitieke be voegdheden uit te oefenen met inachtneming van de volgende, op voorstel van de regering aangebrachte wijzigingen: Verhoging van het voorgestelde maximumpercentage voor de loonsverbetering in de contrac ten van 3,2 naar 3,5 procent (naast een algemene loonmaat regel per 1 januari a.s. van 1.5 procent ter compensatie van de verhoogde A.O.W.- en A.Vi^W. premie, in totaal dus 5 pet: Een verhoging van het bedrag van het minimuminkomen lot 110 gulden per week: De mogelijkheid van een bijzon dere uitkering, te openen indien in het midden van 1965 de eco nomische ontwikkeling daartoe aanleiding geeft; Een aanvullende voorziening in zake de kinderbijslag voor grote gezinnen ter gelegenheid van de belastingaanpassing per 1 juli 1965. De Stichting van den Arbeid raag «elf uitmaken op welke wyze de door de re gering aanvaardbaar geachte loonkos tenstijging zal worden gerealiseerd, zo als ook reeds in de brief van 1 december door de minister aan de stichting Is me degedeeld. Naar de mening van de re gering zjjn hiervoor drie mogelijkheden denkbaar: A een algemene loonmaatregel per 1 januari a s. ter compensatie van de ho gere A.O.W.-premle ten bedrage van 1,5 pet met daarnaast de mogelijkheid tot loonverbetering in de contracten tot maximaal 3,5 pet. B Een grotere algemene loonmaatregel dan onder A bedoeld per 1 januari a.s. gepaard gaande met een verlaging van de ruimte voor contractsverbetering. C Een algemene loonmaatregel pe januari a.s. welke zowel betrekking TOT VERBAZING VAN POLITIE Vrienden hielpen hem via raam in ambulance Een Nederlandse botersmokke- laar die bij zijn aanhouding ern stig werd gekwetst, is ontsnapt uit de kliniek van Brasschaat, bij Ant werpen, waar hij werd verpleegd. Kongolese regeringstroepen hebben gis teren, onder leiding van huurlingen, Paulis heroverd. Tezelfdertyd werd in Leopoldstad vernomen dat een patrouille van het Kongolese nationale leger, even eens onder leiding van huurlingen, in Yangamhi nog 59 blanken heeft bevrijd. De meesten van hen waren nonnen en missionarissen. Yangamhi ligt 90 kilometer ten westen van Stanleystad aan de rivier de Kongo. Gisteren is in de Veiligheidsraad het de bat over Kongo hervat. Boeroendi en Kenya hebben verzocht aan het deDat te mogen deelnemen. Het aantal deelne mers is hiermee op 23 gebracht. De ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft in Brussel vrywel overeenstemming bereikt over de regelingen voor het goederenvervoer langs de weg. Enkele juridische aspec ten dienen nog nader te worden bespro ken. Dat de regelingen waarschijnlijk nog niet op korte termijn van kracht kun nen worden, wordt veroorzaakt door de Franse voorwaarde, dat ook akkoorden moeten zijn bereikt over de regelingen voor de andere vervoerstakken: de bin nenvaart en de spoorwegen. De Nederlandse staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keijzer, toonde zich zeer voldaan over het be reikte resultaat, dat hij omschreef als een .werkelijk stuk gemeenschappelijke vervbeispolitiek. Het akkoord, waarin de Nederlandse voorstellen grotendeels zijn overgenomen stelt naast de bestaande bilaterale ak koorden „gemeenschapscontingenten" in, die een vervoerder uit één van de zes E.E.G.-landen het recht geven tot het verlenen van diensten op het gehele grondgebied van de gemeenschap voor grensoverschrijdend verkeer. Voor het eerste jaar zijn deze vergunningen toe gewezen op basis van de gevraagde hoe veelheid. Nederland heeft er 176 van de 880 verkregen, Frankrijk en Duitsland elk 210, België 118, Italië 142 en Luxem burg 24. Daarna zullen de vergunningen worden toegewezen op basis van net. gebruik, dat van de toewijzing in het eerste jaar is gemaakt en van hot han delsverkeer via het wegvervoer, de bin-, nenvaart en de spoorwegen. In de gemeenschappelijke verklaring komen aantekeningen voor, zowel van de werkgeversvoorzitter, ir. J. Bosma, als van de werknemersvoor zitter, drs. D. Roemers. De werkge versvoorzitter van de stichting heeft medegedeeld, aldus de verklaring, dat de werkgeversorganisaties niet vragen om een algemene doorbereke ningsclausule, maar ervan uitgaan dat in die gevallen, waarin de aard van het bedrijf of de bedrijfstak met zich brengt, dat ten gevolge hiervan moeilijkheden kunnen ontstaan dit consequenties zal hebben voor de toepassing van de regels van het prijsbeleid. Op deze basis zal nader overleg tussen de minister van economische zaken en de werkgeversorganisaties plaats dienen te hebben. Voorts hebben de werkge- voor het volgende: a. Invoering van nieuwe en verbetering van de bestaande prestatiebelonings stelsels. Deze mogen geen verkapte in breuk zfln op de uitgangspunten die aan elke prestatiebeloning ten grondslag moeten liggen; b. Uitbreiding van winstdelingsregelin- gen. De beslissing hierover dient aan de onderneming voorbehouden te blijven; c. Bevordering van vermogensaanwasde- ling. Wanneer in een experimenteel sta dium een voorstel van deze strekking aan de Stichting van den Arbeid zal worden voorgelegd, zal van werkgevers- kant terzake ad hoe een standpunt wor- den bepaald. In afwachting van de re sultaten van het overleg in werkgevers- kring c - het rapport van de vakcen- (Zie slot pag. 3 kol. 1) KERSTREDE KONINGIN (Van onze radio- en t.v.-redactie) Ook dit jaar zal H.M. de Konin gin via de radio een kersttoe spraak houden. De rede wordt vrijdag 25 december, eerste kerstdag, uitgezonden tussen een uur en kwart over een op beide zenders. De „landbouw-marathon" van de Europese Economische Gemeen schap. die vóór Kerstmis zou moe ten leiden tot een besluit over ge meenschappelijke graanprijs in de „zes" dreigt in gevaar te komen door de Italiaanse presidentsver kiezing. De Italiaanse ministers hebben reeds aangekondigd de volgende week dins dag ujt Brussel naar Rorne te moeten vertrekken om daar tijdig aanwezig te kunnen zijn bij de aanwijzing van een opvolger van de deze week afgetreden Antonio Segni. Daardoor zal in ieder ge val de bijeenkomst van 18 en 19 decem ber, die was bedoeld als het definitieve I stadium van de „marathon" niet kun- I nen doorgaan. Van Italiaanse zijde wordt echter ook ernstig betwijfeld of de verkiezingen en eventueel daarmede gepaard gaande verschuivingen in het kabinet reeds achter de rug ropese c« E.E.G.-minister- 'i gemeenschap- het gemeen- Inmiddei een regeling aan raad voorgesteld pelijke financiering van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Daarin wordt een verlening met een Jaar voor gesteld van de maximumbijdragen. die de ..zes" thans aan het Europees oriën tatie- en garantiefonds voor de land bouw leveren. Deze plafonds bedragen sinds 1962 4.5 procent voor België en Luxemburg samen 31 voor Duitsland. 28 voor Italië en Frankrijk en 13 procent voor Nederland. De Europese commissie heeft aangekon digd vóór 1 april voorstellen te zullen doen voor de periode van 1965 tot 1970, het einde van de overgangsperiode van het E.E.G.-verdrag. Nieuwe Russische aardsatelliet In Rusland Is gisteren een nieuwe aard- satelliet gelanoeierd, de 51-ste in Kosmos-serie. Volgens het Russische persbureau Ti werken de instrumenten van de Kosmos 51 „normaal". De satelliet moet de stra lingsgordels van de aarde bestuderen en de mogelijkheden voor de bouw van ruimteschepen en voor communicatie uitproberen. kant van de straat had, door drie man geholpen zijn in zijn ontsnapping. Hij moet er in geslaagd zijn zich tot bij het raam te begeven en het te openen. Zyn vrienden moeten hem dan op een draag baar hebben gelegd, die ln een ambu lancewagen werd geschoven. Bijna vijf uren lang was de spoor baan bij Garsdale in het Engelse graafschap Yorkshire geblokkeerd door een aantal auto's dat schots en scheef op de baan lag. De schuldige was de storm, die met orkaankracht langs een goederentrein met auto's woei en er passant een aantal van de wagens als propjes papier van de wagons veegde.... Telefoontje Nieuwe president Zwitserland Op 31 oktober werd Leonard Breda, even voorbij Wuustwezel door een douanepatrouille gesommeerd te stoppen. Hij reed echter in vliegende vaart door, weldra achterna gezet door een snelle wagen van de douane. K. week echter steeds naar links uit wanneer de douanewagen hem wilde inhalen tot zijn wagen in een bocht slipte én te pletter vloog tegen een elektric'.teits- paal. In de wagen vond men 500 kg Ne derlandse smokkelboter. In de kliniek vreesde men aanvankelijk voor zijn le ven: dubbele bekkenbreuk, scheur van de blaas en talrijke ernstige inwendige en uitwendige kwetsuren. Wacht weggehaald De eerste dagen hielden tolbeambten de wacht voor de deur van zfln ka mer, maar die wacht werd opgehe ven daar men van oordeel was dat hy niet in staat was te vluchten. Zijn herstel vorderde traag. Thans wordt echter vernomen dat K. vorige week uit de kliniek verdween. Vermoed wordt dat vrienden, wellicht ook smokkelaars, hem hielpen ontsnap pen. Volgens het onderzoek zou K„ die een kamer op de benedenverdieping aan de landse grens werd gebracht. Naar luidt heeft een onbekende de dag na de ontsnapping naar de kliniek getelefo neerd om te vragen welke behandeling op K. werd toegepast en welke medicij nen hij kreeg. m Met 200 van de 219 stemmen is Hans Peter Tschudi gisteren door de verenig de kamers tot president van Zwitser land voor 1965 gekozen. Hy is 51 jaar en lid van de socialistische partij. Mr. Luns over de E.E.G. De leden van de begrotingscom missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer zongen gisteren op verschillende wijsjes allen het zelfde liedje: de Europese integra tie komt wel heel moeilijk tot stand en op het ogenblik lijken wij er verder van verwijderd dan ooit te voren, ondanks plannen van Italiaanse en Duitse zijde en on danks de suggesties van de Belgi sche minister van buitenlandse za- Het bij de katholieke vakbond aangesloten administratieve perso- ^en gpaalO voor de mo°-eliikhe- nee! van de Antwerpse haven heeft gisteren met een staking ge- :den' van M'n poiitiek samenj-a»n. dreigd indien zijn looneisen niet worden ingewilligd. Het werk zal worden neergelegd, indien maandag a.s. geen bevredigende op lossing zal zijn gevonden. De stakingsaanzegging wordt niet gesteund door de socialistische en liberale vakbonden. Ongeveer de helft van het administratieve personeel is bij de katholieke bond aangesloten. Geëist wordt ondermeer een aan passing van de salarissen aan onregelmatige arbeid, zoals dat ook in andere havendiensten is gebeurd. Gevreesd wordt dat een staking het record van 18.000 zeeschepen, dat de Antwerpse haven dit jaar hoopt te boeken, in gevaar zal brengen. Minister Luns beaamde dat er veel moei lijkheden zijn. In een uitvoerige beschry- ving van de ontwikkelingen van de laat ste jaren, beschuldigde hij vooral Frank- ryk van het in de weg leggen van aller lei belemmeringen aan de groei van Eu ropa naar een politieke eenheid. Het Italiaanse plan leek hem ongunsti ger dan het Duitse en dat van Spaak, omdat het op het gebied van de supra nationale bevoegdheden vrijwel niets biedt. De r dat t situatie kan leiden, verzekerde bewindsman. Eén gesprek over de politieke samenwerking tussen de 6 E.E.G.-landen achtte hy met de com missie gewenst. Enkele afgevaardig den hadden zelfs van een topconfe rentie gesproken. Mr. Luns vond dat deze dan wel zeer uitvoerig en en worden, ge „j verschillen omdat ders de kwade kans van nog r conflicten niet uitgesloten zou zyn. De minister zei, dat Nederland er voor zal bUjven yveren, Engeland aan een gesprek te laten deelnemen, maar als daartegen bij de partners overwegende bezwaren zouden be staan. zou het een gesprek er niet op laten stranden. Êén der commissieleden vroeg min of meer verwijtend, waarom geen initiatie ven van Nederland zijn uitgegaan. De bewindsman antwoordde hierop, dat de regering internationale politieke samen werking op dit ogenblik onmogelijk acht. Dit betekent echter niet. dat zy over de ze zaak niet haar eigen ideeën heeft en dat zij niet haar medewerking zal ver lenen aan alle serieuze plannen die tot toenadering kunnen leiden. Niet wachten .._Bhten op Engeland. Zy moet mogelyk ongestoord voortgang vinden. ■IET EEN bijna laaiend entbou- ■iasme hebben de provinciale staten van Zeeland gisteren ge- •eageerd op het even opvallende tls vooruitstrevende plan van ledeputeerde Staten om op de eerdienst Kruiningen-Perkpol- er dubbeldekkers in te zetten. Onze vlootvoogd" zoals ge- eputeerde M. J. van Poelje 'oor de heer C. F. van der Peijl c.h.) werd genoemd moes! •en vloedgolf van complimenten .•an alle fractieleiders accepte ren. Deze gedeputeerde beloon de al deze lof met enkele zeer positieve mededelingen Minister Van Aartsen die in de vaste commissie voor verkeer en waterstaat lut dt Tweede Kamer reeds gunstig had gereageerd op dit plan heeft ook in een brief aar. G.S. laten weten zeker niet afwijzend te staan tegenover de dubbeldekkers: In deze brief heeft de minister het provinciaal bestuur mach tiging verleend een voorlopig ontwerp voor deze schepen te laten maken. Inmiddels heb ben G.S. het Bureau voor Scheepsbouw in Bloemendaal opdracht gegeven dit ontwerp te maken. De laad- en losaccommodatie zal zodanig worden gemaakt, dat laad- en lostijd niet gro ter zullen zijn dan nu niet de prinsessenboten. „Dit is een belangrijke eis om het over- zetprobleem op te lossen", al dus de gedeputeerde; Met instemming van de mi nister wordt er een studie ge maakt om na te gaan of in de toekomst ook op het veer Vlissingen-Breskens dubbel dekkers kunnen worden inge zet. Met dat al is het laatste woord nog lang niet gezegd, zo waarschuwde de heer Van Poelje de statenleden. Een uitgebreide studie is nog ver eist: de havens moeten worden aangepast, de aanleginrichtingen moeten het mogelijk maken met dubbeldekkers snel te lossen en te Iaden, er moeten grotere eisen worden gesteld aan de veerpleinen en de aan- en afvoerwegen moeten ook onder de loep. „Kortom: het is geen eenvoudige zaak", aldus deze provinciale vlootvoogd. Graag accepteerden de staten een excuus van de heer Van Poelje: voor de opdracht, aan het Bureau voor Scheepsbouw in Bloemendaal is nog geen krediet aangevraagd bij de staten. „We willen liever wachten tot de minister een wat beslister machtiging heeft gege ven", zo zei dit G.S.-lid er van. Men weet het: met enkele deskun digen heeft de heer Van Poelje een studiereis naar Denemarken ge maakt om daar de dubbeldeks schepen in de praktijk te zien. ..Daarbij hebben we ook geleerd, dat een smalle brug voor een enke le afrit zoals in Denemarken hier niet juist is. Met de grote ver keersstroom kunnen we dat hier niet verdragen", benadrukte de heer Van Poelje. En hij wees er op. dat „de verzadiging van dit veer' nu al overschreden is „Als men het vervoer in 1963 stelt op 100 dan geldt nu al het cijfer 119", zo liet hij weten. „En dat het aantal zware vrachtauto's niet toeneemt, wijst er alleen maar op dat dit ver keer nu al het veer Kruiningen- Perkpolder mijdt. De risico's van te moeten wachten wegen te zwaar", aldus de heer Van Poelje. „Met nadruk wijs ik er dan ook op", zo voegde hij er aan toe, ,,dat de vervoersstatistieken niet meer gebruikt kunnen worden voor een juiste prognose van het verkeer op dit veer". In een eenstemmig koor hadden de fractieleiders die ditmaal een afspraak hadden gemaakt over de sprekersvolgorde, zodat de woord voerder van een der kleinste par tijen, de heer G. A. A. Adelaar Is.g.p.) het eerst aan het woord kwam gewezen op de noodsitua tie, die zo langzamerhand ontstaan is op het veer Kruiningen-Perkpol- der. En de heer Van Poelje kon nauwelijks voor enige opluchting zorgen: „Tot de eerste dubbeldek ker er is zijn stagnaties onvermij delijk". Toch kon hij dit gerechtvaardigd pessimisme iets afzwakken: het plan om op het veer Kruiningen- Perkpolder zo spoedig mogelijk een 90-meterschip in te zetten is niet definitief door de minister af gewezen. In de brief van water staatsminister Van Aartsen aan G S. staat namelijk, dat hij dit plan voorhands heeft aangehouden". De heer Van Poelje wees er nog eens op dat het schip niet alleen zijn waarde heeft voor de periode, waarin de dubbeldekkers nog niet in de vaart zijn, maar dat het ook later „een nuttige reserve is voor Kruiningen-Perkpolder en Vlissin gen-Breskens". Daarom is het niet alleen een redelijke, maar ook een noodzakelijke suggestie. .Als alles meeloopt „en dat vereist inspan ningen van ons allen, maar ook van de werf die het schip moet bou wen" zal deze 90-meterboot in 1966 in de vaart kunnen komen. „Maar dan moet de minister wel tijdig zijn toestemming verlenen", aldus de heer Van Poelje, die liet weten, dat het overleg nog steeds wordt voortgezet en dat er hoop blijft op succes, „omdat we dit schip niet kunnen missen op straffe van een nog grotere stagnatie". Met enige ironie, maar niettemin met grote beslistheid veegden de staten de ministeriële suggestie van de tafel, dat straks na het gereedkomen van de Oostersche'.- debrug „de veerboten van de dienst Kats-Zierikzee toch ook in gezet kunnen worden op de Wester- schelde". „Als de minister dat in deze statenzaal had gezegd dan had men hem hartelijk uitgelachen zei drs. T'n. J. Westerhout (p.v.d.a. er van. En de heer P. V. M. Ver- cauteren (k.v.p.) zei gepast laat dunkend, dat „deze scheepjes" ab- (Zie slot pag. 4 kol. 2) In Zeeland* statenvergadering is giste ren vry hardhandig de staf gebroken over de voorzitter van „Zevibel". de heer A. L. S. Lockefeer. zonder dat overigens zyn naam ook maar één keer werd genoemd. De eerste die overging tot deze stafbrekerij was het statenlid Westerhout en later deed gedeputeerde Van Poelje het namens het college nog eens dunnetjes over. Drs. Westerhout keerde zich nameltik tameiyk scherp tegen de zoals hij het formuleerde „ae voormannen van de Zeeuwse visse rij", die hun activiteiten nog altyd rich ten op het openhouden van de Ooster- schelde. De heer Westerhout meende dat zy daarmee een hersenschim najagen en ten onrechte proberen de klok terug te zetten. De woordvoerder van gedepu teerden bleek het daarmee eens te zijn: „Het is de taak van de leiding der Zeeuwse vissersverenigingen om de toe komst te verkennen, maar in plaats daarvan staan zij te vaak met het ge zicht naar het verleden gekeerd". En de gedeputeerde voegde aan deze opmer king nog een ernstig woord toe: hij ge loofde dat deze houding mee tot gevolg had. dat de Zeeuwse vlsserijzakea in regeringskringen niet de aandacht kre gen die zij verdienden. De naam van voorzitter Lockefeer werd in dit debatje niet genoemd, maar het was iedereen duidelijk, dat de verwyten met name tot hem waren gericht. Wij moeten bekennen, dat we de opmerkingen in de Zeeuwse staten juist vinden. Enige maanden geleden heeft de heer Lockefeer opgeroepen te strijden voor het behoud van de oester- en mosselcultuur in Zeeland, „ook al lijkt het er op de duur op dat wij in een narrenpak lopen", zoals hij het nogal opvallend formuleerde. We hebben toen de vraag gesteld: wat wil men nu eigen- ïyk concreet Sindsdien is op deze vraag nog steeds geen antwoord mogelijk ge bleken, maar wel krijgt men de indruk, dat men in Zevlbelkringen de open Oos- terschelde altyd nog ais een reële affaire ziet. We gunnen de Zevibelmannen hun geloof in het openhou den van de Ooster- schelde. maar dat geloof is niet het onze. Integendeel, de toekomstige dam door dit vaarwater is dichter by dan ooit. er is rekening mee gehouden by het sluiten van een internationaal verdrag, het Schel de-Ryntraktaat. dat er zelfs voor een deel op is gebaseerd; bovendien ontstaan er nu reeds waterloopkundige situaties, die eenvoudig dwingen tot com pleteren van het dammenstelsel in het Deltagebied. En daarom: als men in Zevibelkringen in alle ernst doorgaat met het yveren voor een open Ooster- schelde, dan geloven wij dat men din ten aanschouwen van het Nederlandse volk bezig is met enige plechtstatigheid inderdaad het narrenpak aan te trek ken. Eén opmerking van gedeputeerde Van Poelje weegt voor ons heel zwaar, namelijk waar hy betoogde dat de niet-reële houding van de Zeeuwse vis- serijbestuurderen wel eens tot gevolg kon hebben, dat men in regeringskringen niet die aandacht aan Zeeuwse visserij- zaken gaf die deze verdienden. Dat is een ernstig woord. Hier wordt in feite tot de Zeeuwse vissers gezegd: „Gy móet een andere houding aannemen wilt ge van Den Haag de volle medewerking voor uw toekomst verkrijgen". In deze woorden wordt de Zeeuwse vissers ais het ware een spiegel voorgehouden. Als ze er in kyken. kunnen ze zelf oordelen: dragen zy om nogmaals voorzitter Lockefeer te citeren het narrenpak of nog niet Het plan voor dubbeldeksschepen van gedeputeerden blijkt weer een stap verder te zijn. minister Van Aart sen heeft het college gemachtigd een voorlopig ontwerp te laten maken voor een dergelijk schip. Er zit groei in deze zaak, een voor Zeeland plezierige omstandigheid. Gisteren is er weer breedvoerig over de veerdiensten ge sproken ln de staten en eigenlijk was het jammer dat de minister niet zelf aanwezig was. Hy had dan namely k kunnen merken met welk een grote ver bazing Zeelands statenleden zijn opmer king hebben opgenomen om te zyner tijd de kleine schepen van de Oosterschelde- dienst op de Westerschelde in te zetten. Het was een soort meewarige verbazing, zo in de geest van: „Gut excellentie. U weet toch heus wel beter". Maar er was één opmerking van boten-gedeputeerde Van Poelje, die ons eerlijk gezegd een beetje ongerust heeft gemaakt. Dit ver klaarde namelyk de gedeputeerde: ..We hopen dat de minister niet ernstig meent, dat het inzetten van de ..scherpe scheepjes van de Oosterschelde" ook maar enigermate een oplossing kan betekenen voor hu vraagstuk van de Westerscheldeveren". Vraag: tóng va» opmerking heus ernstig bedoeld? Maar dan zal toch 's ministers voornaamste adviseur in Zeeland de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswaterstaat de bewindsman wel spoedig uit de droom helpen? Misschien zou het col lege in hun contact met deze hoofdamb tenaar daarop kunnen aandringen. (Van onze parlementaire redacteur) Nederland zal zich met hand en tand verzetten tegen de Franse poging om minder geld voor Euratom beschikbaar te stellen voor het reactiecentrum ia Petten teneinde meer geld beschikbaar te krijgen voor de Franse atoomprejee- ten. De staatssecretaris voor buitenland se zaken, de heer Block, heeft dit giste ren meegedeeld In de openbare verga dering van de begrotingscommissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Ka- Wij staan er op. zo zei hij in antwoord op vragen van de heer Westerterp van ,de K.V.P., dat het verdrag, dat mét Eu ratom gesloten is en waarvoor Neder land zich grote financiële offers heeft getroost, volledig wordt nagekomen. Het verdrag dient te worden gerespecteerd j en aan onze legitieme verwachtingen I behoort te worden voldaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1