Twee Zeeuwse Herverkavelingen In Tholen en Zak Zuid-Beveland herverkavelingsaktes gepasseerd HET EILAND THOLEN ZUID-BEVELAND WIM WATTEL (17) WINNAAR VAN WISKUNDEPRIJS Jhr. De Casembroot bezocht Zierikzee Raadhuis Duiveland komt weer bedrag van 10.000 hoger Loonaanpassing voor G.S.W.-arbeiders Gepraat over cijfers WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 1963 1 februari Watersnood; overstroming van één vierde deel van het eiland Tholen. Rijksdienst voor Landbouwherstel neemt maatregelen (evacuatie van mensen, vee enz.) 7 augustus: Herverkavelingswet Noodgebieden. september: dijkherstel voltooid. 9 oktober: installatie Herverkavelingscommissie en Agrarische Subcommissie. 1 december: instelling van het Bureau van Uit voering. samengesteled uit ambtenaren van de Cultuurtechnische Dienst en van de Ruilverkave- lingsdienst van het Kadaster, gehuisvest in een nieuwe barak te Sint-Maartensdijk. 1954 Proefschatting. Proces-verbaal van klassificatie van de eerste schatting. Schatting te velde van het 12.200 ha grote blok, bestaande uit 17.600 percelen. Het maken van luchtfoto's in voorjaar 1954 voor het maken van de kaarten voor schatting en nieu- toedeling via luchtkaartering. Uitvoering afwateringswerken; eerste nieuwe we gen aangelegd; uitvoering eerste cultuurtechni sche werken; eerste inzaai gewassen; begin ver trek landbouwers naar Noordoostpolder; voorlo- ping pan van wegen en waterlopen door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. 1955 Wenszittingen voor het in ontvangst nemen van wensen voor de nieuwe toedeling en de toekom stige verpachting. Op grote schaal uitvoering cul tuurtechnische werken; inzet machines voor ma chinale drainage; tijdelijke gebruiksregeling (150 ha); luchtkaartering. 1956 Berekening en inboeking van de schattingswaarde van de oude percelen. Tervisielegglng van de schattïngsuitkomsten en de lijst van rechthebbenden. Behandeling van 160 bezwaarschriften, waarvan 140 tegen de schatting en 20 tegen de lijst van rechthebbenden. Maken van tijdelijke toedelingen ter regeling van het gebruik der gronden binnen het patroon van nieuwe wegen en watergangen. Intensieve voor lichting door Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Aanvang boerderijenverplaatsing. Aanvang uit voering utiliteitswerken. Ter bestrijding werk loosheid inschakeling van handkracht op de wer ken. 1957 Opmeting en kaartering op de nieuwe kaarten van de reeds uitgevoerde wegen, watergangen, sloten en de grens van het blok. Talrijke tijdelijke toedelingen. Ontsluiting en ontginning Poortvlietse Weihoek. 1958 Rechtbank doet uitspraak in 4, aan haar oordeel voorgelegde bezwaarschriften inzake de schatting en stelt de uitkomsten der schatting en de lijst van rechthebbenden vast. Verdere uitvoering cul tuurtechnisch werk en boerderijenbouw in Poort vlietse Weihoek. Vaststelling lijst van kandidaten voor bedrijfsvergroting. Alle kaarten - werkplans - voor het inrekenen van de nieuwe kavelindeling, zijn getekend en berekend Wenszittingen inzake toedeling. Ontwerpen nieu we gebruikstoedeling. Voorlichting vooral ten be hoeve van exploitanten vergrote bedrijven. 1959 De tijdelijke toedelingen worden meer en meer gericht op het definitieve gebruik; de gebruiks- grenzen worden in het terrein uitgezet. Laatste uitspraak Rechtbank inzake lijst van rechtheb benden en le schatting. Krotopruiming SL-Annaland vrijwel voltooid. 1960 De eigendom en de verpachting worden opge maakt, de nieuweeigendoms- en pachlgrenzen worden in het terrein uitgezet en met betonpa- len aangegeven, alle belanghebbenden worden over de nieuwe kaveltoedeling geïnformeerd. Alle bemalingsinstallaties gereed. Landschapsplan in uitvoering genomen, Aanleg utiliteitswerken 1961 De toekomstige kadastrale kaarten worden ge- kaarteerd; berekening van de oppervlakte en de waarde van de nieuwe kavels, de administratie van de nieuwe kavelindeling wordt opgezet. Plan van wegen en waterlopen en advies inzake eigendom, beheer en onderhoud van wegen, water lopen en kunstwerken bij Gedeputeerde Staten ingediend. Definitief plan gebruikstoedeling ge reed. Cultuurtechnisch werk voltooid. 1962 20 februari: het plan van wegen en waterlopen wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland vastgesteld. Juli: tervisielegging van het plan van toedeling; hiertegen worden 136 bezwaarschriften ingediend. Gemengde land- en tuinbouwbedrijven te St.-Anna- land aangesloten op het waterleidingnet. 1963 Een aanvang wordt gemaakt met de vervaardiging van de kadastrale kaarten en verdere gegevens voor'de Bewaring van Hypotheken en Kadaster. Over 115 bezwaarschriften tegen de toedeling wordt overeenstemming bereikt; 21 bezwaren worden verwezen naar de Raad van Beroep. Proces-verbaal van herschatting; schatting te velde van de nieuwe kavels. Een viertal bij de Kroon ingedlënde bezwaren tegen het door Gedeputeerde Staten vastgestelde plan van wegen en waterlopen wordt afgewezen. 1964 1500 nieuwe pachtcontracten worden door de Her verkavelingscommissie opgemaakt, 500 pachtcon tracten worden door partijen zelf opgemaakt. Raad van Beroep doet uitspraak inzake 21 haar voorgelegde bezwaarschriften en stelt het plan van toedeling vast. Ten behoeve van de kadastrale toepassing worden 7800 perceelkaarten en 2600 tenaamstellingskaarten alsmede 110 kadastrale kaarten schaal 11000 en 1 2000 vervaardigd. 8 december: akte van toedeling wordt gepasseerd cn overgeschreven in de „openbare" registers van het Kadaster; nieuwe eigendomstoestand gaat in. 1953 1 februari: Watersnood. 7augustus: HerverkavelLngswet Noodgebieden. 9 oktober: Installatie Herverkavlingscommissie en Agrarische Subcommissie. 1 december: Instelling van het Bureau van Uit voering samengesteled uit ambtenarn van de Cul tuurtechnische Dienst en van dc Ruilverkavelings- dienst van het Kadaster. Van dit herverkavelingsblok is 50 over stroomd geweest. 1954 Proefschatting: Proces-verbaal van klassificatie van de eerste schatting. Schatting te velde van het 4530 ha grote blok. bestaande uit 7300 per celen. Verkenning, verzekering en meting van hoofd punten voor de meetkundige grondslag door het Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig werk te 's-Hertogenbosch. Aanvang kavelinrichtingswerk en aanleg eerste nieuwe wgen; eerste inzaai landbouwgewassen; eerste landbouwer vertrokken naar de Noordoost polder; voorlopig plan van wegen en waterlopen Inzet van zwaar materieel voor het grondverzet. 1955 Fotogrammetrische opname van het gebied. Sa menstelling eigendomsregister, percelenregister en naamlijst. Onderzoek rechten, samenstelling pachtboekhouding. Voorlopige toedeling in gereedgekomen complexen. Definitieve vaststelling blokgrens, ook rond de dorpskernen. Uitvoering afwateringswerken; opvoering capaci teit uitvoering van cultuurtechnische werken. 1956 Tervisielegging lijst van rechthebbenden en uit komsten le schatting. Totaal 49 bezwaarschriften ingediend. Inzet van zwaar materieel voor het grondwerk. 1957 Begin boerderijen verplaatsing. Begin van het bijzondere voorlichtingsprogramma Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Behandeling bezwaren tegen lijst van rechthebbenden en uitkomsten le schatting door de Herverkavelingscommissie en Rech ter-Commissaris. Veelhoeksmeting langs de omtrek van het blok, langs nieuwe wegen en op binnendijken. Voorlopige toedeling in grote gedeelten van het blok. 1958 Behandeling bezwaarschriften tegen de lijst van rechthebbenden en de le schatting door de Recht bank. Geen van de 7 behandelde bezwaren gaf aanleiding tot wijziging van de schatting. Zeege maal te Ellewoutsdijk gereedgekomen. Stichting van het eerste saneringsbedrijf in Coudorpe. (15 ha). 1959 Aanvang uitvoering landschapsplan. Inzet van werkloze arbeiders op kavelinrichtings werken. Voortzetting voorlopige toedelingen. Me ting van meetkundige grondstof, detailmeting in gebieden waar aanleg van wegen en waterlopen gereed kwam. Kaartering van dit gebied. 1960 Aanleg utiliteitswerken gereed. Vaststelling lijst van kandidaten voor bedrijfsvergroting; inten sieve groepsvoorlichting door Rijkslandbouwvoor- lichtïngsdienst. Wenszittingen met betrekking tot definitieve toe deling. Voltooiing voorlopige toedelingen. 1961 Detailmeting van dijken; de wegen, de taluds en de opritten. Plaatselijke tervisielegging van ge- bruikskavels en uitzetten van kavelgrenzen. Uit voering bedrijfsvergroting. De werken zijn gereedgekomen. 1962 Bespreking van de toewijzing in eigendom beheer en onderhoud van de wegen, waterlopen en kunst werken met het waterschapsbestuur en de ge meentebesturen. Advies omtrent toewijzing in eigendom beheer en onderhoud van de wegen, waterlopen en kunst werken aan Gedeputeerde Staten verzonden. 1963 Goedkeuring plan van wegen en waterlopen door Gedeputeerde Staten. 1964 Tervisielegging Plan van Toedeling. Ingediend werden 86 bezwaren. Van deze bezwaren werden er 19 naar de Raad van Beroep verwezen. Afwerking van geconstateerde onvolkomenheden der werken. Uitvoering herschatting. 1964 Behandeling bezwaren Plan van Toedeling door de de Raad van Beroep. Vaststelling Plan van Toe deling. Passeren akte van toedeling. Overschrij ving akte van toedeling in de openbare registers. Herschatting gereed. EILAND THOLEN Gebruiksverkaveling in de oude toestand. grooite-klc»e bedrijven k bTd'r.jf" vlokte por kavel 1- 5 ha 761 2.32 ha 3.14 0.74 ha 5-10 ha 185 7.05 ha 5.35 1.32 ha 10-20 ha 120 14.01 ha 7.23 1.94 ha 20-50 ha 111 35.31 ha 7.38 4.78 ha 50 ha 27 64.85 ha 9.59 6.76 ha Totaal 1204 8.66 ha 4.42 1.96 ha Gebruiksverkaveling in de nieuwe toestand. gom. bedrijls- grooite-klosse bedrijven oppervlokie k be'drn" 1- 5 ha 589 2.51 ha 2.3 1.16 ha 5-10 ha 192 6.36 ha 3.7 1.72 ha 10-20 ha 155 14.32 ha 3.1 4.62 ha 20-50 ha 107 34.20 ha 5.3 6.46 ha 50 ha 22 63.54 ha 6.3 10.00 ha Totaal 1065 9.45 ha 3.0 3.10 ha ZUID-BEVELAND. Gebruiksverkaveling in de oude toestand. gom. bedrlifs- 1- 5 ha 263 2.43 ha 3.0 O.Sl ha 5-10 ha 90 7.05 ha 5.5 1.29 ha 10-20 ha 41 13.82 ha 7.3 1.89 ha 20-50 ha 53 31.96 ha 9.6 3.34 ha 50 ha 3 54.53 ha 12.0 4.54 ha Totaal 450 8.22 h§ 4.7 1.74 ha Gebruiksverkaveling in de nieuwe toestand. Bedrljls- gem. bedrilfs- grootte.k losse b»dr.,.«n oppervlakic ""bede-0" V'kavt|P8r 1- 5 ha 213 2.40 ha 1.7 1.41 ha 5-10 ha 100 6.95 ha 2.3 3.02 ha 10-20 ha 65 14.16 ha 2.4 5.75 ha 20-50 ha 53 31.70 ha 5.0 6.34 ha 50 ha 5 56.60 ha 7.0 8.09 ha Totaal 436 9.38 ha 2.4 3.89 ha Wim Wattel (17) uit Middelburg heeft een wiskundeknobbel, die men niet zo maar weg mag cij feren. In de wedstrijd „Wiskun de olympiade Nederland 1964", die uitgaat van de Nederlandse onderwijscommissie voor wis kunde, schaarde hij zich onder de tien beste deelnemers. En dat is geen kleinigheid als men be denkt, dat in de eerste ronde ongeveer 3000 leerlingen van middelbare scholen such over de acht opgaven bogen. Daar wa ren tien leerlingen van het christelijk lyceum te Goes bij. Zestig kandidaten drongen tot de twee de ronde door. Daartoe behoorden naast Wim Wattel leerling van 6b van het christelijk lyceum to Goes ook Jan Talmon van de ryks li.l).s. te Vlissingen en W. G. de Ridder van het Petrus Hondiuslyeeum te Torneu- zen. Wim Wattel, die in de eerste ronde 34 van de veertig punten ver zamelde kwam in deze tweede ronde van de Zeeuwen het verst. Vanmiddag wordt bekend hoeveel pun ten hij behaalde met het oplossen van vijf opgaven. Vanmiddag zal tevens bekend worden gemaakt op de hoe veelste plaats de Middelburgse jon geman is geëindigd. Dat gebeurt op net ministerie van o. k. en w. in Den Haag. Secretaris-generaal mr. H. J. Schölvinck zal daar de uitslag be kend maken en de prijzen uitreiken. De ouders van Wim zullen daarbij aan wezig zijn. Ook leraar C. J. de Valk maakt de reis naar Den Haag mee". Op het laatste rapport van Wim Wattel prijkten drie negens voor wiskunde. Overigens gaat de groot ste belangstelling van Wim wattel uit naar biologie. Hij is van plan om in deze studie verder te gaan. Dp de agenda voor de officiële bezoe ken van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca-| In het „Holland-Huis" te Scherpenisse legde notaris A. A. Moggré uit Middelburg 's morgens de akte van toedeling voor de herverkaveling op het eiland Tholen neer. Een document van 350 bladzijden, aan de samenstelling waarvan al in april van dit jaar was begonnen. Mr. Van der Weel en de voor Tholen aangewezen reehter-conimissaris, mr. Sieperda zetten er nu met twee getuigen hun handtekening onder. En met deze handeling werd voor het eiland Tholen een streep gehaald door de oude kadastrale eigendomstoestand. De nieuwe indeling, de toewijzing van de 6600 kadastrale percelen aan 2600 belanghebben den vermeldt hun volledige naam en voornamen, geboortedatum en ui ^ccia-iiu ur mr a v, woonplaats werd op de kaart en in de administratie vastgelegd, sèmbróot,"stond dinsdag de gemlenfêl Op dezelfde dag nog is het allemaal „overgeschreven" in de openbare Zierikzee genoteerd. In de morgen- registers van de Bewaring van Hypotheken en Kadaster te Zierikzee. uren hield de commissaris in het stad-| Naast de eigendommen en andere naar Noordoostpolder of andere do- zakelijke rechten zijn in deze akte meingronden. Zo konden 72 landbouw- van toedeling voor Tholen ook 2000] bedrijven en 84 gemengde land- en pachtverhoudingen vermeld. Ver-; tuinbouwbedrijven worden vergroot, der zijn de belangen van 10001 Vierhonderd bedrijven en panden wer- hypotheekhouders veilig gesteld.! den aangesloten op het P.Z.E.M.net, Aan de akte werden maar liefst 26 405 op de waterleiding, kaarten gehecht, waarop elke ka- vel, elk stuk grond, elke weg huis te vinden zijn. huis een audiëntie voor de bevolking, waarop een bespreking volgde met| het college van b. en w. Daarin lieten; burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter en de wethouders alle actuele za ken de revue passeren. De kaarten van Zierikzee-nu en Zierikzee-in-de- toekomst kwamen op tafel. Er werd gesproken over industrie, woning bouw, over de krappe financiële posi tie en over de plannen voor straks. Na de lunch heeft jhr. De Casembroot met b. en w van Zierikzee de oude en de nieuwe stad bezichtigd. Eerst ging het gezelschap naar de restauraties van de beide havenpoorten, waar bin nen en buiten een kijkje werd geno men. Vervolgens stond de woning bouw in het uitbreidingsplan „Malta" op het programma. Met name werd daar de aandacht gevestigd op de laatst gereedgekomen woningen van „Beter Wonen" aan de Plevier straat. Het gezelschap was te gast bij een van de bewoners en het Zierikzeese college vestigde de aandacht op dit type, dat straks ook als ratiobouw in een produktiestroom van 300 huizen op het eiland zal worden gerealiseerd. Vervolgens reed het gezelschap naar de maatkledingfabriek „Superdam" op het industrieterrein. De commissa ris kreeg een goede indruk van het bedrijf en van de noodzaak van wo ningbouw in Zierikzee voor de indus trievestiging. In een slotbespreking met de raadsleden in het stadhuis kreeg de commissaris een afgerond beeld van wat er op het ogenblik in Zierikzee „speelt". Opnieuw is dinsdagavond het toekom stige raadhuis van Duiveland in Nie- werkerk een „twistappel" geweest in de gemeenteraad van Duiveland. Twee maanden geleden had de raad Voor de herverkaveling Zak va» Zuid-Beveland voos dinsdagmiddag de akte van toedeling in het dorps huis te Oudelande aan passering toe. Op de foto zittend links de heer C. Philipse, voorzitter van de agra rische subcommissie, die zijn hand tekening zet, waarbij toekijken mr. B. S. Sieperda (Unks) en mr. A. J. v. d. Weel staande rechts). (Foto P.Z.C.) JDe waterbeheersing werd enorm ver beterd. Van 3300 ha kwam de natuur lijke lozing te vervallen. Er werden In Tholen is deze grootscheepse her- drie nieuwe gemalen gebouwd, die sa- verkaveiingsaanpak uit de nood ge- j men met de twee bestaande nu een boren, zoals mr. Van der Weel het maalcapaciteit van 990 m3 per minuut enorme karwei typeerde. „In het her- hebben. Er was een verschuiving van stel van de ramp lag deze opdracht: grasland naar bouwland en tuingrond, de nieuwe mogelijkheden moeten be- als gevolg van betere waterbeheer- nut worden om de produktie en orga-ising en ontsluiting plus de kavelin- nisatie van de bedrijven een moderne richtingswerken, te zien. basis gegeven. Vandaag moet het accent hierop liggen, dat wij ons be-! nnflirion zinnen op wat is tot stand gekomen enj v^L/l II LU-LtZI L wat de toekomst te bieden heeft". Het| eerste is voor Tholen niet gering ge weest. In een overzicht haalde de voorzitter van de herverkavelings commissie Zeeland het nog eens naar voren. Er was in 1953 geen periode van voorbereiding aan de herverka veling voorafgegaan. De aanpak van het door overstroming geteisterde land gedoogde geen uitstel. Van het begin gingen voorbereiding en uitvoe ring hand in hand. De schattingen, vervaardiging van het kaartmateriaal en het eerst cultuurtechnische werk. Er kwamen tijdelijke gebruiksregelen- gen, als een overgangsfase tussen be staand grondgebruik en nieuwe toede ling. Daaronder vielen ook de 719 hec tares vrijgekomen gronden als gevolg van bedrijfsbeëindiging of vertrek De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft voor de lonen ingevolge de gemeente- es L,?,.: JF«Lef'„7°°ïJeJ^1^'|?,cdiiSe ingaande 4 januari „VERANTWOORDELIJKHEID VAN ECONOMISCHE PRESSIEGROEPEN" groepen wordt dikwijls ten onrecl werpelnk geacht. In onze veelvormige maatschappij is dit optreden veeleer noodzakelijk om tot een evenwichtige spreiding van de. welvaart te geraken.! Dit is do mening van drs. H. L. Jansen, algemeen secretaris van de Sociaal Eco nomische Raad, zoals hij die gistermor-1 gen uitsprak in zjjn inleiding over „Del verantwoordelijkheid van economische pressiegroepen". Drs. H. L. Jansen sprak tjjdens het congres „Economie en medo- nienselUklieid". dat ter gelegenheid van het tiende lustrum van de katholieke studentenvereniging „Sanctus J.-.iuren- tius" in Rotterdam wordt gehouden. Drs. Jansen was van oordeel jat m del maatschappelijke groepsvorming ver schillen in materiële levensomstandighe den en het streven om tot opheffing van deze verschillen te geraken een belang rijke impuls zijn tot het ontstaan van belangenverenigingen. Sociaal-economische belangengroepen worden tot pressiegroepen, wanneer zij hun doeleinden mede trachten te derei-| ken door het uitoefenen van druk op dc overheid om het overheidsbeleid in een door deze groepen gewenste richting om te buigen. Drs. Jansen betoogde dat het uitoefenen van druk op tal van wijzen kan geschieden. Als één van de belangrijkste vormen van het uitoefenen van druk op de overhei-l noemde drs. Jansen, zoals hij het for muleerde. de „inspraak" bij de voorbe reiding en bij de uitvoering van het overheidsbeleid. Hg was van mening dat deze inspraak in belangrijke rnatc lege- moet komt aan de behoefte van de so ciaal-economische organisaties een recht van medespreken te hebben in het over heidsoptreden, vooral wanneer het gaat om problemen van sociaal-economische aard. MINISTER OVER DE AARDGASVONDSTEN Er zal een onderzoek worden ingesteld (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken prof. Anriessen heeft dinsdag in dc Tweede Kamer bfl de behandeling van zijn begroting voor 1965 gereageerd op de mededeling, die de voorzitter van dc fractie van de P.v.d.A., dr. Vondeling heeft gelanceerd over de aardgasvond sten in Nederland. Volgens dr. Vonde ling is de hoeveelheid aanwezige aard gas waarschijnlijk wel vier maal zo groot als door de N.A.M. en de regering wordt opgegeven. Hij had voor zijn be wering vier bronnen aangevoerd. De mi nister ging ze een voor een na. De thans bewezen hoeveelheid aardgas! is 1100 miljard m3, aldus de minister.! maar dat sluit niet uit dat er een vvaar-| schhnlijke reserve kan zijn. De N.A.M. denkt up dit ogenblik echter nicer aan produceren dan aan verder zoeken. Er worden nogwel putten geslagen, maar men moet niet verwachten dat zij spec taculaire hoeveelheden opleveren. De minister verklaarde zich bereid een door de geologische stichting in Neder- lano opgesteld rapport te laten uitbren gen. waarin alles Is opgenomen, wat thans bekend is, niet alleen over Sloch- teren, maar over het gehele land en waarin tevens gegevens «orden ver strekt over wat waarschijnlijk en wat mogeljjk is. behalve wat bewezen is. Dit rapport zal hij aan (le Kamer voorleggen zodat er over gesproken kan worden. bouw en de inrichting van het gere gemeentehuis aan de Nieuwer- kerkse Ring. Nu kwamen b. en w. met een voorstel daar nog 10.400 bij te doen, omdat de inrichting duurder uitviel dan men in eerste instantie had gedacht. En dat nu viel bij de vijf raadsleden, die zich nog nooit geestdriftig hadden getoond voor de gemeentezetel in Nieuwerkerk weer niet in goede aar de. Wethouder A. Stoutjesdijk (c.h.)' was dinsdagavond hun woordvoerder, toen hij zei: „Maar wordt het nu niet wat al te luxieus? Kon dat echt niet goedkoper? Vorige keer zaten we met onze 105.000 al aan de top. En nu krijgen we dit weer." Hij was er wei nig mee ingenomen. Evenmin als de heren A. L. Bakker (p.v.d.a.), A. Bol le en M. Boogert (beiden s.g.) en de heer J. op 't Hof (a.r.): zij stemden opnieuw tegen, toen de zaak uiteenge zet was en men op de tekeningen aan de wand had kunnen zien, hoe de raadzaal en de burgemeesterskamer eruit komen te zien. Hun vijf stemmen waren ook nu weer niet genoeg. De zes Nieuwer kerkers in de raad be haalden de meerderheid. VERBLINDE BESTUURDER BOTSTE FRONTAAL OP TEGENLIGGER De bestuurder van een tot nog toe on bekende personenauto, die verblindende verlichting voerde, heeft, dinsdagmor gen ter hoogte van de Westsluis in Ter- neuzen een frontale botsing veroor zaakt tussen twee personenauto's, res- I - - - uit Het betreft een aanpassing van de lonen met gemiddeld zes cent per uur in ver band met de Ioonoontwikkeling in 1964 in het bedrijfsleven en een gelijktijdige invoering van een nieuwe bepaling, waarbij aan mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, die een redelijke prestatie leveren, een bruto inkomen wordt gegarandeerd van 95 procent van het geldende minimum-loon in het be drijfsleven. Tot dusver was een dergelijke bepaling niet doorgevoerd wegens de vrees van doorkruising van het G.S.W.-loonstel- sel. Door deze loonaanpassing zijn ech ter de aanvankelijke bezwaren terzake opgeheven. Deze wijzigingen staan los van een even tuele loonsverhoging voor 1965, waar over de definitieve beslissing thans nog niet bekend is. Gedifferentieerde verhoging premie voor industriële brandverzekering overwogen Met het oog op de bijzonder ongunstige ontwikkeling van de brandschade in Ne derland overwegen de hier te lande wer kende lirandverzekeraars het nemen van maatregelen op het gebied van de pre miestelling. Hoewel omtrent de eventu eel te nemen maatregelen nog geen en kele beslissing is genomen, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat deze zich voorshands zullen beperken tot de industriële objecten, die in zeer belangrijke mate aan de ongunstige ont wikkeling bijdragen. Maatregelen op het gebied van de premies voor woonhuizen en inboedels zijn op het ogenblik niet in discussie. Mr. Van der Weel was zich er wel van bewust, dat dit alles conflictsituaties opleverde. Maar toen hij allen, die aan de realisering van deze herverkave ling hebben meegewerkt, bedankte wist hij zich daarbij de spreekbuis van de meeste belanghebbenden. Verschil lende sprekers in het „Holland-Huis" kwamen die indruk nog bevestigen: Tholen had vertrouwen in de uitvoe rende subcommissie en de verkav lingsdiensten! Ir. M. A. Geuze, voor zitter van deze subcommissie, zei het zo: „Voor velen in Tholen was het be grip herverkaveling een onbekende, een gevreesde onbekende. De afstand is groot geweest om de kloof in de ge- dachtengang te overbruggen, maar in elf jaar kan er veel groeien en is er veel gegroeid." Prof. Polak, sprekend namen de raad van beroep, had ook bijna niemand van de reclamanten ooit een gegrond verwijt aan het adres van de instanties zelf vernomen. En ir. S. Herwetier, secretaris van de Centrale Cultuur Technische Commissie in wiens persoon men deze morgen alle uitvoerende ambtenaren moest zien karakte riseerde het moment aldus: „Het is een onvoorstelbare verbetering. Heel veel zaken zijn niet in cijfers uit te drukken." De technische kant van Tholens herverkaveling was daarmee afgerond. ZUID-BEVELAND Ook voor de Zak van Zuid-Beve land is het werk van de herverka veling gisteren aan een voorlopige eindstreep gekomen. Daar lag in het dorpshuis van Oudelande de akte van toedeling 150 pagina's dik voor passering klaar. Nota ris W. Hamelynek uit Goes had er sedert 1 oktober aan gewerkt. De eigendommen van 3269 nieuwe ka dastrale percelen van 1150 eigen aren. daarnaast 600 pachtverhou dingen en de belangen van 545 hy potheekhouders. Het stond er alle maal in vermeld, vergezeld van vier kaarten, waarop de nieuwe situatie nauwkeurig was ingete kend. Mr. Van der Weel en rechter commissaris mr. Sieperda zetten er hun handtekeningen en de voor zitter van de subcommissie, oud gedeputeerde C. Philipse, voegde er de zijne aan toe, evenals twee getuigen. De Zak van Zuid-Beveland, in 1953 eigenlijk als geheel erbij gesleept, is als een 4530 hectaren groot blok, thans een afgerond geheel voor de moderne landbouw. Er is in de afge lopen elf jaar heel wat overhoop ge haald. Voor de sanering van land bouwbedrijven kwam een beschei den hoeveelheid! 170 hectare vrij, doordat 31 bedrijven werden beëin digd. Er konden 26 landbouwbedrij ven worden vergroot en 15 fruitteelt- bedrijven. Er kwamen 132 elektrici teitsaansluitingen tot stand. In het herverkavelde gebied kreeg 3600 ha op vrije lozing aangewezen grond een zeegemaal bij Ellewoutsdijk. Met het bestaande gemaal Hoedekenskerke kon een maalcapaciteit van 490 m3 per minuut worden bereikt. Evenals op Tholen werd het leidingenstelsel volledig vernieuwd en verruimd; waar nodig kwam een goed functione rende drainage. En ook hier was een verschuiving van grasland naar bouw land en tuingrond waar te nemen. Betekenis .,Er is veel blijvend goeds gebracht. Bij het vertrek kunnen we spreken van veel reële verbetering", vond mr. Van der Weel. „Het beeld van de boer als de zwoeger van de vroege ochtend tot de late avond past niet meer in deze tijd. Voor het moderne boerenbe drijf is nu een basis gelegd." Voorzit ter Philipse van dt subcommissie „vertaalde" nog eens wat de eindcij fers van deze herverkaveling allemaal betekenen voor de streek. In vogel vlucht ging hij het moeilijke werk en de saamhorigheid erbij na, haalde hij ook de moeilijkheden op allerlei ter rein naar voren. Maar na de herinne ringen kwam er van zijn kant een stevige felicitatie voor de streek. „Dat U er nu de vruchten van mag dragen en de ontvolking van dit platteland mee mag tegengaan", was zijn wens tot de streekverte- genwoordigers. Ook professor Po lak en ir. Herweijer brachten na mens de raad van beroep en de centrale cultuurtechnische com missie bij het terugtrekken van het herverkavelingsfront hun felicita ties over. Vooruitlopend op de nog te nemen be slissingen wordt ons door het bureau voorlichting van het schadeverzekerings bedrijf medegedeeld, dat de maatregelen n» ia-icr» t-, T-> jin de sector van de industriële brand- hilt n.VJu... «frl hs j naast verzekering de enige sector waarover de bestuui der zat. liep bij de botsing een op het ogenblik overleg in het verzeke- WQ'vonelHlenolC( D igdP' 3 13 °P ad" rmgsbedrijf gaande is"— waarschijnlijk Bouwen» te Ter- zullen uitmonden in een herziening van neuzen o\ ergebracht naar het Terneu- de premiestelling op technische gron- zense Juhanaziekenhuis. den, welke zal leiden tot een gedifferen- De aanrijding ontstond doordat de Ter- tieerde verhoging voor afzonderlijke in-' IXIir verblind door een tege- dustriële objecten. Het beleid van de I moetkomende auto. die zonder te stop- verzekeraars is er op gericht een alge- d™rF,reden Hij raakte op de mene procentuele p^everhoog in f. S h!,;-lvan 5^ aVtn deze soctor te voorkomen, aldus het bu- ult Hoek botste Beide auto s w - eau voorlichting van het schadeverze- nan dc voorzijde zwaar beschadigd. kerlngsbedrijf. Tussen een kluchtige Beverley Hillbillies en een lieve Caroline in zond de N-C-R.V. gisteravond een langdradige, in gepraat en cijfers verzandende documentaire uit on der de titel: Wat is er aan de hand in Nederland? De als aanloop gekozen vraag of de „boekhoudster van het gezin" haar geld de Nederlandse vrou wen geven gezamenlijk per jaar dertig miljard gulden uit goed dan wel ondoordacht uitgeeft, bleek aan het eind van de bijna een uur durende uitzending niet goed, dan wel ondoordacht geko zen. Het antwoord moest komen van een aantal prominente direc teuren van instituten met klinken de namen: het gezinsbegrotlngs- instituut, een reclame-adviesbu reau. een postorder- annex afbe- talingsbedrijf. de Centrale Kamer van Handelsbevorderingen. de Consumentenbond, de Ned. Ver. van Huisvrouwen enz. Doordat de tijd toch nog te kort was, werden slechts oppervlakkige ge sprekjes gevoerd met weinig nieu- het eigen straatje. Slechts me vrouw dr. M. ZeldenrustNoorda- nus. die het vraagstuk psycholo gisch mocht benaderen, deed dit objectief en puntig. Tussen de vraaggesprekken met de deskundigen in maakte de sympathieke reporter Nico van Vliet enkele uitslagen van vooraf in den lande gevoerde enquêtes bekend, waaruit wei verrassende conclusies waren te trekken. Zo bleek een kwart van de onder vraagden van mening te zijn. dat reclame geen oneerlijke voorlich ting behelst. Zevenenvijftig pro cent vond van wel. Tegen afbeta ling was niet minder dan S9 hetgeen óf door hypocriete men sen is beantwoord óf voortkomt uit de Nederlandse spaarzaam heid, waarbij wij het maar houden op financiële preutsheid. Bijzonder grappig was de uitslag van de vraag of reclame voor bepaalde artikelen verboden moest worden. Als kandidaten hiervoor werden °-a. pornografie en vleeswaren aangevoerd. De reportage, die van uit een bekend warenhuis in Utrecht werd verzorgd met als publiek taartjesetende dames dreigde even diepte te krijgen toen een aanwezige huisvrouw resoluut een verstandig commentaar ten tonele voerde. Nico van Vliet ech ter dreef haar met zachte hand en bekwame spoed naar de opper vlakte terug. G.H.-T.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7