Herhaalde toezegging: Goes kan op soepel industriebeleid rekenen Drastische verhoging secretarieleges Goes Terneuzense werf en directeur De Klerk vieren 40-jarig jubileum Gunstig weer had stijging aantal werklozen in Zeeland tot gev Voldoende geld voor infrastructuur TROUWEN WORDT VEEL DUURDER! Woonwagen bewoners op roof in Zuid-Beveland Flamingo op schor hij Kamperland Vier coasters voor India op stapel In Hulst nieuw type hoogspanningstation MET 200 TOT 939 B B U IT 6 3 C O C n A n j vrocnvau/vii 9 DKCEMBER 1964 STAATSSECRETARIS VAN ECONOMISCHE ZAKEN (Van een onzer redacteuren) Goes kan als industriekern blijven rekenen op een soepele behandeling in het regionaal industrialisatie beleid. Dat bleek gisteravond op nieuw toen de Tweede Kanter zich bezighield inet de begroting van economische zaken. Men weet het: Goes behoorde tot de vijf primaire kernen, waarvoor de faciliteiten nu een aflopend karakter zo'n storm gen. Enkele weken geleden reeds veroorzaakte de mededeling over een aflopend karakter zo"n s torm van protesten met name in de vaste commissie uit de Tweede Ka mer voor economische zaken dat de staatssecretaris van econo mische zaken, drs. J. A. Rakker, een nieuwe toezegging deed: met name de vijf primaire kernen oude stijl zouden een her-kansing krij gen. Met nadruk bevestigde de heer Bakker dit dinsdag nog eens en hij voegde eraan toe, dat juist deze vijf primaire kernen soepel behandeld zullen worden. Alle woordvoerders hadden opnieuw op deze soepele behandeling aangedrongen. Het vraagstuk van de vijf omstreden kernen-oude stijl achtte met name de heer J Reehorst (D.v.d.a.) een actuele zaak. Hij meende, dat het primaire be leid voor deze vijf niet reeds opgeschort mag worden. „Is er reeds gepraat met de betrokken provinciale besturen", zo wilde hii weten. „In de afgelopen vier weken heb ik nog geen kans gezien overleg te plegen met de colleges van Gedeputeerde Staten", moest de staats secretaris bekennen. „Dat overleg zal in de loop van 1965 gevoerd worden". Bo vendien achtte hij het niet juist als dit overleg nu reeds achter de rug zou zijn geweest Eerst moest deze zaak ook nóg in de plenaire zitting van de Tweede Ka mer behandeld worden, zo meende de staatssecretaris. Tekort Men wees met name op de belangrijk heid van de continuïteit in het indus triebeleid. Een periode van vier jaar is tekort om voldoende inzicht t* hebben, zo werd in het algemeen gt steld. En juist voor de vijf omstreden primaire kernen achtte de kamerle den continuïteit belangrijk, omdat de ontwikkelingsplannen van deze plaat sen gebaseerd zijn op de aanwijzing tot primaire kern. De staatssecreta- dat te Op net punt van dit regionale industria lisatiebeleid waren de debatten in de Tweede Kamer gisteren overigens wei nig meer dan een herhaling in ae discus sies in de vaste commissie voor econo mische zaken enkele weken geleden. Eén van de eerste sprekers, de heer B. Roolvink (a.r.) zei het al: „Dit onder werp is voorlopig nu toch wel uitge praat!" En de staatssecretaris voegde eraan toe: „Ik heb er geen behoefte aan weer omstandig in te gaan op deze on derwerpen". Niettemin ging hij toch wat dieper in op het vraagstuk van de verbetering van het accent moet vallen op deze verbete ring. En drs. L. J. M. van Son (k.v.p.) stelde, dat men de industriegebieden De- ter moei „stofferen" met allerlei voor zieningen. waarbij hij met name een lans brak voor het technisch onderwijs. De heer Th. H. Joekes (v.v.d.) lanceer de opnieuw het idee om de prijs- en re- ductiei egeling geheel af te schaffen ten einde meer geld te krijgen voor de in frastructuur Mèt hem verbaasden de he ren J Reehorst en drs. D. F. van der Mei (c.h.) er zich over. dat 165 miljoen voldoende zouden zijn voor verbetering van de infrastructuur in de komende vier iaren. Genoeg „Dat is inderdaad voldoende", stelde de staassecretaris en hjj zette uiteen: „Uit voering van de wensprogramma's van de verschillende provincies zal een be drag van 400 miljoen vergen. Ongeveer de helft van deze werken is echter tech nisch uitvoerbaar binnen de komende vier iaar. De andere werken vragen té veel voorbereiding, studie, enzovoort om realisering binnen vier jaar moge lijk te maken. Dan kunnen w ijmet 165 miljoen een programma uitvoeren van 200 a 250 miljoen omdat de subsidies van de provincies en de gemeenten er nog bij komen". Ter geruststelling voegde de heer Bak ker er nog aan toe: „Indien mocht blji- ken. dat net bedrag werkelijk onvol doende is, dan zullen wij er naar stre ven een grotere bijdrage ter beschikking te stellen". De heer Reehorst vroeg zich echter af of ook de provinciale besturen van mening waren, aat maar de helft van het wens- programma in de komende vier jaar ge realiseerd kan worden. Drs. Bakker repliceerde, dat niet in alle gevallen de provinciale besturen voldoende Inzicht hebben van de tech nische moeilijkheden en van de sa menhang tussen verschillende wer ken in het land om te kunnen bepa len of inderdaad het volledige pro gramma kan worden uitgevoerd. Hij wees er op. dat verschillende werken elkaar bovendien zullen overlappen in verschillende perioden. Met de heer Joekes was de staatssecre taris het eens, dat het verbeteren van de infrastructuur van meer wezenlijk belang is dan een prijs- en reductierege ling. „Maar dat komt al tot uiting in "de bedragen", aldus de staatssecretaris: „165 miljoen voor de infrastructuur er. 50 h 60 miljoen voor de prijs- en reduc tieregeling in vier jaar". De tijd voor af schaffing voor deze regeling achtte hij echter nóg niet rijp. Bovendien, zo zei hij nog eens, is het bedrag voor infrastruc tuur redelijk. De heer Van Son zag liever een garan tielening dan een prijs- en reductiere geling. „Met mogelijk andere beleidsin strumenten maakte dit deel uit van een nader onderzoek", zo liet drs Bakker weten. Steun Veel woordvoerders drongen er ook op aan in zo ruim mogelijke mate incidentele steun te verlenen aan dié febieden waarvoor het stimulerings- eleid geldt. Vele gebieden werden als voorbeeld genoemd en de heer Van der Mei noemde daarbij „Zee land, voor zover het betrokken is bij de Deltawerken en West-Brabant". Voorzover daartoe ruimte is zal de ze incidentele stimulering zeker beuren", aldus drs. Bakker. Hij liet weten, daarover gesproken te heb ben met enkele provinciale besturen. De heer Joekes meende, dat een volge bouwd industrieterrein toch niet altijd aanleiding kan zijn het stimulerings beleid voor een bepaalde kern te beëin digen „Dat is ook niet de enige maat staf, maar het kan toch wel het goede moment zijn om samen met het pro vinciaal en het gemeentelijk bestuur de hele situatie van de betrokken plaats in ogenschouw te nemen", zo antwoordde de staatssecretaris. NIEUWE VERORDENING Zeeuwse ALMANAK Herindeling Hoe sou het er toch met de her indeling van Walcheren voor staan t Zo nu en dan lees je er eens mat over Nieuw- en St. ■Joosland komt bij Middelburg, Nieuw- en St. Joosland komt bij Vlissingen, Nieuw- en St. Joosland komt bij MiddelburgNieuw- en St.. Joosland komt bij Vlissingen, enfin, zo kan het óók niet door gaan. Er moet ten slotte iets gebeuren. Of moet er eigenlijk wel iets ge beuren f Ja, er moet iets gebeuren. Yes, this is a joke. Is this a joke T Yes, it is. Ach, je groeit met zo'n plan op. Je bent al een oude boom, als ze je gaan verplanten. Want het lijkt wel of er niets verandert, maar toch word je op een morgen tn je eigen, vertrouwde huis wakker en je voelt het: je bent geen Nieuw- lander meer, maar Middelburger, Vlissinger of, in het ergste geval, hélemaal niets meer. Ja, dat komt ook voor Dan vergeten ze zo maar een stukje her-xn-te-delen. De bakker komt nog wel aan de deur en de melkboer zegt nog wel goejemorgen, maar toch voel je het: dit grijpt dieper. En dan, in eens, komt de klap hard aan. Zo heb ik enkele jaren geleden op Schouwen, amper een week na de herindeling, in de omgeving van het gehucht Beddewaarde eens bi) een boerderijbrand gestaan, waar twee brandweerkorpsen op afge stoven waren. Omdat, het de ge troffene met geheel duidelijk was waar Beddewaarde de laatste tijd bijhoorde, had hij twee korpsen gealarmeerd. Nou, de brandweer mensen. die bij het hofhek bijna op elkaar inreden, wisten het ook niet. En reken maar. dat die boer derij, terwijl net overleg voort ging, goed afbrandde. Daarom: vóór het zover is. voor lichting. Een onderw\)zer op een Middel burgse school had dit goed aange voeld. Voor zijn jéinteresseerde leerlin gen, onder wie een meisje uit Nieuwland. zette hij doortimmerd uiteen, welke hond of kat hen in de. toekomst zou bijten. Enleidde hij, zich tot het meis je wendend, de discussie in, „hoe zou jij het nu vinden als Niéuw- land. bij Middelburg komtf' „Oh", zei ze, „ik vind het wel goed, dan hoef 1 k niet meer zo ver te fietsen De secretarieleges in Goes moeten drastisch omhoog. B. en w. hebben de raad tegen zijn vergadering van vol gende week woensdagavond een voor stel aangeboden, dat er niet „om liegt". Een paar voorbeelden: Trou wen zal in Goes heel wat meer geld gaan kosten. Moest men voor een echtverbintenis ten stadhuize tot op heden op dinsdag en donderdag 10 neertellen en op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag 25 de nieuwe tarieven zien er als volgt uit: maan dag. donderdag en vrijdag 75, dins dag en woensdag 50 en zaterdag 150. Kosteloze huwelijksvoltrekking' zal nog mogelijk zijn op dinsdag om 9 uur en woensdag om 14 uur. Verder achten b. en w. het wenselijk een ta rief op te nemen voor de voltrekking van een huwelijk buiten het raadhuis: 75. De gemeentelijke leges voor een paspoort zouden volgens de nieuwe verordening worden verhoogd van 2 tot ƒ3, voor een toeristenkaart- A van ƒ1 tot 2. Oefenvergunnin- gen voor motorfietsen en scooters gaan ook flink omhoog, van 1 tot 5. De leges voor rijbewijzen zul len 2,50 inplaats van 1 gaan kos ten. Dansvergunningen zullen ook het dub bele van thans gaan kosten en voor het maken van muziek in horecabe drijven is een tarief van 50 opge voerd. Het recht voor een ventvergun ning voor één dag wordt vervijfvou digd: van 30 cent naar 1,50. Ziehier een paar puntjes uit de lijst van legesverhogingen, die b. en w. bij het voorstel hebben gevoegd. De meeropbrengst aan leges per jaar valt moeilijk te schatten, zo voegt het col lege eraan toe. Dit hangt uiteraard geheel af van de omvang der verleen de diensten. Volgens een zeer globale raming verwachten b. en w., gelet op de opbrengst in 1964, toch een ver meerdering van inkomsten van 20.000 De thans geldende verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand in Goes zijn vastgesteld bij raadsbesluit van 10 mei 1948. De ver ordening is sedertdien wel op enkele punten gewijzigd, maar de tarieven hebben over net algemeen geen ver hoging ondergaan. Sinds 1948 zijn de kosten van materiaal, drukwerk, schrijf- en bureaubehoeften, salaris sen en dergelijke wel steeds omhoog gegaan. Daarom achten b. en w. het nu tijd voor een aanpassing. Derhalve is nu een geheel nieuwe verordening ontworpen, waarin de nodige verho gingen zijn verwerkt De heffing wordt afgemeten naar de kosten en de omvang van de arbeid, die voor de gemeente aan de dienstverlening ver bonden zijn. „Een grote moeilijkheid hierbij is, dat deze kosten niet gemakkelijk zuiver zijn te bepalen, zodat ze veelal op glo bale ramingen berusten. Verder kan doorberekening van alle kosten in het tarief niet altijd gerechtvaardigd wor den geacht, omdat bijvoorbeeld door het eisen van een vergunning voor be paalde doeleinden vaak ook algemene' belangen worden gediend en in die ge vallen de Insten niet ten volle op de belastingplichtige behoren te druk ken", zo schrijven b. en w. nog ter toe lichting. Overigens hebben wij bij de vaststel ling van de hoogte der tarieven in de nieuwe legesverordening rekening ge houden met de in verschillende andere gemeenten geheven rechten. Zoals ge zegd is bij het voorstel een overzicht van de meest saillante verhogingen gevoegd. De overige bepalingen van de verordening voorzover gewijzigd ten opzichte van de oude zijn van belastingtechnische aard en behoeven volgens b. en w. geen nadere toelich ting. DAMESKOOR IS UITGEZONGEN Het dameskoor „Eendracht Maakt Macht" te Oostkapelle is uitgezongen. Dezer dagen werd tot ontbinding besloten. Er was niet voldoende stemmenmateriaal meer voorhanden. E. M. M. is 55 jaar oud geworden. Twaalf jaar geleden werd het koor bij gebrek aan belangstelling van de zijde van de heren in Oostkapelle om gezet in een dameskoor. Dit koor zat al geruime tijd met een on derbezetting. De heer A. W. Louws hanteerde ruim 32 jaar de diri geerstok. Bij de opheffing kreeg hij een geschenk aangeboden. Ook de heer W. Mesu, die 37 Jaar het voorzitterschap bekleedde kreeg een attentie. De inhoud van de kas werd aan de zondagsschool en aan de kerkvoogdij van de de Ned hervormde gemeente toever trouwd. HET BEGON MET EEN KRAAN DEKSCHUIT Op de schorren bij Kamperland is in deze zo mild begonnen decem bermaand een flamingo gesigna leerd een in Nederland zeld zaam voorkomende vogel. De vo gel hield zich op in de omgeving van de landbouwgronden bij het Veerse Meer, op de voormalige Spieringschorren en werd waarge nomen door de heer J. Remeijnse uit Kamperland. De vogel was niet schuw en liet zich tot op on geveer dertig meter naderen. De beschrijving van de heer Remeijnse komt. nauwkeurig overeen met het uiterlijk van de flamingo, zoals dat in de ..vogelgids" beschreven staat. Daarbij wordt vermeld, dat deze vogel in deze streken zeer zeldzaam wordt gesignaleerd. i de zaak van de diefstallen die zich enkele weken geleden op diverse plaatsen op Zuid-Beveland hebben voorgedaan, heeft de politie thans enige klaarheid kunnen brengen Ofschoon nog niet alles is opgehel derd, staat vast, dat de benzine motor in de bedrijfsschuur van G. J. Berman uit Biezelinge is ont vreemd door twee woonwagenbe woners, P. de V. en F. beiden zonder domicilie. De tweede verdachten, die zijn inge sloten in het huis van bewaring te Dordrecht, hebben bekend de ben zinemotor te hebben gestolen. Ook hebben ze bekend in de Hoekse- waard, waar de zaak aan het rollen is gebracht, inbraken te hebben ge pleegd en zich voorwerpen te heb ben toegeëigend. Van de overige inbraken waaronder die te Kloetinge, 's-Heer-Arends- kerke, Kruiningen, Krabbendijke en Biezelinge, verklaren zü niets af te weten. Bij de inbraken die vooral des nachts in schuurtjes werden gepleegd, had men het vooral gemunt op voorwerpen waar koper en lood in was ver werkt, zoals accu's, gewichten, een sproeier, gereedschappen enz. Vanuit de Hoeksewaard leidde het spoor naar Hoosendaal waar de benzinemotor, die inmiddels al was doorverkocht, in beslag kon worden genomen. DONDERDAG BEVESTIGING ZIEKENHUISPREDIKANT VAN „BERGZICHT" GOES De eerste full-time ziekenhuispredikant in Zeeland, ds. J. W. Slingenberg van ziekenhuis „Bergzicht" te Goes, zal mor gen donderdagavond als zodanig bevestigd worden en zjjn intrede doen. Zondag 13 december zal deze gerefor meerde predikant, die namens verschil lende kerken werkzaam zal zijn in het nieuwe Goese ziekenhuis, zijn entree maken in het ziekenhuis, na daartoe ln- geleidt te zjjn in de kapel van „Berg zicht". In de zaal achter de Westerkerk zal men na afloop van de bevestiging kennis kunnen maken met het gezin Slingenberg. De bevestigings- en intrededienst is don derdagavond om hair acht in de gere formeerde Westerkerk te Goes. Als be vestiger treedt op ds. B. Slingenber; godsdienstleraar te Renswoude, een broer van de ziekenhuispredikant. Tn dezelfde dienst doet ds. J. W. Slingen berg, tot voor kort gereformeerd ->re- dlkant te Oosterbeek. intrede. Zondag morgen om tien uur wordt in een bijeen komst in de kapel van „Bergzicht" ds. Slingenberg ingeleid als ziekenhuispr?- dikant door de hervormde predikant ds. B. Zoodsma uit Wemeldinge, vice-voor- zitter van het bestuur van „Bergzicht". Film voor. door en ovei 's-Gravenpolder Dinsdag 15 dcember zal onder auspiciën van de Nederlandse Blindenhond te 's- Gravenpolder een aldaar opgenomen film over het dorpsleven worden vertoond. Het was in de winter van 1923 op 1924 toen in Terneuzen drie heren rond een tafel gingen zit ten voor een gesprek, waarin de basis werd gelegd voor een be langrijk besluit. Een van die drie was de heer J. F. de Klerk, zoon en kleinzoon van scheeps bouwers, die naar Terneuzen was gekomen om een plaatsje te zoeken waarop hij een werfje zou kunnen beginnen. De ande re twee heren waren G. P. van der Peijl en J. J. de Jager, respectievelijk directeur en pre sident-commissaris van de N.V. „De Hoop", die in verband met hun steeds groter wordende vloot van schepen behoefte had den aan een scheepswerf. Het gesprek verliep kennelijk vruchtbaar want reeds in de cember 1924 werd de N.V. ..Ter neuzense Scheepsbouw Maat schappij" opgericht. Inmiddels was reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen vooi de bouw van de werf op het zoge naamde separatiepunt nabij de toenmalige „Hoeksebrug". De eerste opdracht kwam ook van „De Hoop", namelijk de houw van een kraandeksehuit ter grootte van 100 ton. Dit alles is inmiddels veertig jaar geleden en voor de huidige n.v. aanlei ding een dubbel jubileum te Nie ren, namelijk dat van het be drijf en van directeur De Klerk Traditie In Hulst heeft de P.Z.E.M. dezer da-; gen het nieuwe compactstation aan de Gentse Poort in gebruik genomen. Dit hoogspanningsstation is het eer ste van dit type dat de P.Z.E.M heeft geplaatst. Het voedingsstation, compleet uitge rust voor laagspannings- en met hoog- spanningstransformator en hoogspan- ningsruimte, is van binnen geheel met plastic uitgerust Voldoet dit type aan de gestelde eisen, dan zullen meer dere van deze voedingsbronnen wor den geplaatst. IN BOUW, LANDBOUW EN LOSSE ARBEIDERS Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen ?-neeskunde de heer C. W. Vette te' erseke. HET AANTATL werklozen in Zeeland is in de afgelopen maand met bijna 200 tot 939 gestegen. Aldus blijkt uit het maandelijks overzicht van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening te Mid delburg. Er waren eind november 16 werklozen per 1000 mannelijke oontrekeknden, waarmee Zeeland als gewoonlijk op de vierde plaats in het landelijke beeld stond, na Drente met 41, Groningen met 23, en Friesland met 22. Het landelijk promilage bedroeg eind november 9. Evenals dat voor de landelijke cijfers het geval is, wordt de stijging van de Zeeuwse werkloosheid voorname lijk teruggevonden in de beroeps groepen bouwnijverheid, landbouw en losse arbeiders. Het aantal werklozen in de bouwnijverheid steeg van 47 eind oktober naar 101 eind november (eind november 1963 waren 55 man nen in de bouw werkloos), in de land bouw was er een stijging van 7 naar 58 en in de groep losse arbeiders van 15 naar 85. In de sector hotelperso neel was er een stijging van 92 naar '02 (eind november 1963 waren in leze sector 69 werklozen), waaruit de groei van het toeristisch verkeer afgeleid kan worden. Gunstig weer In de bouwnijverheid en in de landbouw heeft het gunstige weer tot een vlot ver loop van de werkzaamheden geleid, waardoor de gebruikelijke seizoenstij ging iets eerder optrad dan normaal het geval is. In de bouwnijverheid heeft bo vendien het feit. dat diverse objecten gereedkwamen en nieuwe in verband met de nadering van het winterseizoen niet meer worden aangevangen, geleid tot een lichte vermindering van de grote spanning, die op deze arbeidsmarkt heerste. Deze situatie dient mede te worden gezien in het licht van het huidige bouwbeleid, dat er op gericht is de |rote spanning op de bouwmarkt, die in voorgaande jaren was ont staan. weg te nemen. Voorts worden geleidelijk de gevolgen merkbaar van het onder controle brengen van de ongesubsidieerde woningbouw, waar mee men in 1962 begonnen is. Afwachten Overigens moet nog afgewacht worden of alleen de seizoeninvloeden er oorzaak van geweest zijn. dat het aanbod van arbeidskrachten eerder dan normaal Is vrijgekomen. De meeste Zeeuwse rayons hebben het hunne bijgedragen tot de verhoging van het aantal werkloze mannen. Boven het provinciaal promilage bewogen zich eind vorige maand vooral Oostburg met 30, Middelburg met 27 en Zterikzee met 25. De andere rayons lagen ongeveer gelijk of er aanmerkelijk onder. Uit de analyse van het aantal werk lozen blijkt, dat de seiv.o"nw'-k1oos- heid steeg van 90 tot 240. de wrij vingswerkloosheid van 160 naar 180, de werkloosheid voor minder-ge- schikten van 450 naar 460 en de structuurwerkloosheid van 40 naar 60. Eind november 1963 waren er in totaal 778 mannen werkloos. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde in de afgelopen maand van 1029 naar 911. De belangrijkste daling is terug te vinden in de bouw- en me taalnijverheid. Belangrijk hierbij is, dat by de grote werken in Zeeland het per soneel praktisch zijn maximum bereikt heeft, terwijl op de kleinere objecten met de feestdagen In zicht, geen perso neel nicer aangetrokken wordt, omdat men pns tn het nieuwe iaar er nan be gint. Het grootste deel van de vraag is terug te vinden in Zeeuwsch-VIaanderen. na melijk 522 mannen, waarvan ongeveer de helft al in Terneuzen. Hier doet zich dus de invloed van de nieuwe industrieën gelden. Vrouwen Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef praktisch gelijk: 188 eind november, 191 eind oktober en 181 eind november 1963. Er waren enkele kleine verschuivingen in de landbouw en in de horecasector. De vraag naar vrouwen bleef dit jaar ook nagenoeg gelijk: eind november was er een vraag van 693, eind ok- 'oher van 709. Eind november 1963 vas er een vraag van 585. een ver schil, dat. voor het belangrijkste deel is terug te vinden in de groep naai sters, een gevolg van de grote vraag in de foundation-industrie, en voor een Mriner deel In de groep levens- middelenberi'id.Htcrs. Men kan moeilijk stellen dat de heer De Klerk (nu 68) zich toen in een vreemd en voor nem onbekend avontuur stortte. Het bouwen van schepen zij het .'an bescheidener dan tegenwoordig zat in de fa milie en waarschijnlijk toen reeds langer dan een eeuw Precies weet de huidige directeur het zelf niet meer, maar wel is hij in het bezit van een op 9 juli 1849 getekende toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland voor het over brengen van de scheepstimmer werf van J. F de Klerk (grootva der van de tegenwoordige direc teur) uit de gemeente Boschkapelle naar de Kruispoldersekaai. Hoe lang' de scheepstimmerwerf aan het langzaam verzandende en later ingepolderde Hellegat heeft ge staan, is niet meer te achterhalen. Wei dat de oude heer De Klerk en later diens zoon zich voor namelijk bezighielden met de bouw van „hoogaarzen' en „heng sten" voor vissers. De tegenwoordige directeur De Klerk (geboren te Hontenisse op 23 september 1896) bleef tot zijn twin tigste jaar oj de werf bij zijn va der werken, diende de vier jaren van de eerste wereldoorlog uit en volgde daarna het scheepsbouw kundig onderwys aan de m.t.s. in Dordrecht, waar vele bekende scheepsbouwers werden „klaarge stoomd" voor hun beroep. Kraande kschuit De heer De Klerk was 28 jaar toen hij startte met zijn nieuwe werf in Terneuzen. De plaats aan het druk bevaren kanaal van Terneuzen naar Gent lag gunstig. Toen de kiel werd gelegd voor de kraandek schuit, beschikte de N V. over een dertigtal werknemers. De eerste opdracht was een goede scholing, ook voor het personeel. Andere opdrachten volgden spoedig en het bescheiden opgezette be drijfje begon al vrij vlug de allure aan le nemen van een echte scheepswerf. Er kwamen twee langshellingen op het Separatie- pont met daarnaast een reparatie dok van ruim 100 meter lang X meter breed. In 1930 bouwden de mensen van „het werfje" zoals het toen nog werd genoemd een grote ponton om tot een drijvend dok met een capaciteit van 700 ton hefvermogen. Hiermee konden ook grotere reparaties worden aange trokken en uitgevoerd In het begin van de dertiger jaren, toen het bedrijf de beschikking had over een negentigtal werknemers, onderging de N.V ook de invloed van de wereldcrisis De financieel onafhankelijke positie was mede oorzaak dat men het bedrijf draai ende kon houden. In 1936 waren de grootste moeilijkheden overwonnen en begon een zeer regelmatige tijd. die tot de meidagen van 1940 zou duren. De N.V. Terneuzense Scheepsbouw maatschappij te Terneuzen bestaat deze maand veertig jaar. Mét het bedrijf jubileert directeur J. F. Klerk, die niet ingang van 1 ja nuari 1065 zijn functie neerlegt. Op de foto: de werfdirecteur in de grote, nieuwe werkhal, die onlangs in gebruik is genomen. (Foto P.Z.C) belang in het redden van het eigen vege lijf dan in het uitschakelen van de scheepswerf Dc Terneu zense scheepsbouwmaatschappij kon vrijwel onmiddellijk na de be vrijding van Zeeland worden inge schakeld bij het bergen en repare ren van tientallen schepen, die in het kanaal en de haven van Ter neuzen tot zinken waren gebracht. Met dit werk is men bijna vier jaar bezig geweest. Daarna werd omgeschakeld op de bouw van zeeschepen. De eerste was de coaster „Egbert Wagen borg", een 800-tons shelterdekker voor een Groningse rederij. Vele anderen volgden, zoals onder an dere de „Gerrie en Pieter S.'\ de City of Dublin en de „Bruneval". In januari 1958 werd het grootste tot nu toe in Terneuzen gebouwde zeeschip opgeleverd, de 5377 tdw ..Olivia Winther", bestemd voor een Deense rederij. Daarna volg den nog de „Eva Winther", de „Vaasan Provideren voor Zeeuwse opdrachtgevers, de „Lau ra". „Ria" cn „Jane". Daarnaast werden tal van binnenschepen ge bouwd, waaronder een zevental motorrijnschepen van 1000 ton. De uitbreiding van terreinen en loodsen hield gelijke tred met de andere activiteiten. Een loods van GO X 30 meter, die vorig jaar ten prooi viel aan een nachtelijke brand, is nu vervangen door een werkhal van 88 meter lengte, 57 meter breedte en 16 meter hoogte. Tal van werkzaamheden kunnen nu binnen worden uitgevoerd. In de grote loods beschikt men over twee grote liokkranen met een hijshoog te van 10. een overspanning van 20 meter en een capaciteit van 5 ton. Voorts over twee kranen van 3 ton. Buiten rijden over een kraan- baan twee hoge torenkranen van 4 en 16 ton. India Kortgeleden is in de nieuwe loods een begin ge.naakt met de bouw van vier kleine kustvaarders van elk 330 ton. bestemd voor India. Deze schepen krijgen een lengte van ruim 37 meter, een breedte van 8,5 meter en een holte van 2,40 meter. Zij zullen" in de Indiase wa teren worden voortgestuwd door twee motoren van 220 pk. Daar naast worden tal van reparatie werkzaamheden aan schepen en constructiewerken voor fabrieken en Voor de kanaalverruiming uitge voerd. :n 1954 kreeg de N.V. er nog de scheepswerf te Hansweert bij. Op oeide werven werken momen teel circa 300 mensen. „Veel te weinig maar er is mo menteel niet meer personeel aan te trekken", aldus de werfdirecteur. Directeur J. lr. de Klerk zal met ingang van 1 januari aanstaande zijn functie neerleggen. Na 40 jaar. Maar een „T.S.M." zonder de heer De Klerk kan men zich in Terneu zen haast niet voorstellen. Dat hoeft trouwens ook nog niet. omdat hij in het vervolg zijn diensten zal blijven geven als commissaris van de N.V. „Ik zal dus in de toekomst niet meer dagelijks op de werf te zien zijn. maar ik zal er heus nog wel eens een kijkje gaan i aldus de heer De Klerk. Opgeblazen De Duitsers vielen Nederland bin nen en evenals vele andere bedrij ven langs de kanaalzone van Zeeuwsch-VIaanderen viel ook de Terneuzense scheepswerf ten prooi aan de verschroaide-aardepolitiek /an de terugtrekkende Franse en Belgische troepen De werf werd ipgeblazen en verbrand. Van het geen overbleef, heeft de heer De Clerk nog eer; serip (triestpt foto's ioen ver vaardigen •let man en mach. wera gewerkt im de zwaai getroffen werf weer ip te bouwen en voor zover de om- Uandigheden het toelieten, in be drijf te stellen Even vreesde men in de septemberdagen van 1944 dat ook de terugtrekkende Duitsers het bedrijf zouden vernietigen maar zij stelden kennelijk meer V EEL WIN». Overwegend zwaar bewolkt nu t tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan dc kust harde of storm achtige zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht weer. ZON EN MAAN 10 december Zon op 08.37 onder 16.29 Maan op 13.03 onder 22.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2