PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN OPLOSSING IN BRUSSEL Vergoeding blijft een probleem Hoofdprijs in de toto 100.009 gulden schoon Herverkavelingen Tholen en „De Zak" opgeleverd Weer moeilijkheden met „Mariner 4" EERSTE RONDE VAN LANDBOUW-MARATHON Prof. Zijlstra: „ER ZIJN AL VEEL TE VEEL ADVIESRADEN OOK GAS BIJ SLOOTDORP Ongebruikelijke wegen Vragen over de hoogwater kering nabij Rotterdam Voor f 17.000 aan juwelen gestolen Mijnpersoneel wil over lonen praten Werk van elf jaar aan afronding toe W' Kongo vandaag in Veiligheidsraad 207e jaargang - no. 259 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 december '64 Directie: F. van de Velde F. B. den Boer en W de Pacter. Hoofdredactie- W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week, ƒ9.75 per kw. franco per post ƒ10,— p. kw. Lo"e Walst raat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv 3647/3643)Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel- 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 523 31Oottbure: t-: «wii. m-.,tci. 2094 0 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv ƒ4.80. In get meo. 3 tarief. Kleine adv. (mat 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1.80). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct 2911; Zlerlzee: red. tel. 1 mers 15 ct. Bureau'VUMtngen Terneuten: Arser.aaUtraat 3. teL ter. Giro 359300 P Z.C.. Middelburg. Flamingo op de schorren Pagina 2 De eerste ronde van de „Iand- bouwmarathon" van de minister raad van de Europese Economi sche Gemeenschap is gisteravond in Brussel geëindigd zonder dat er enige toenadering is gekomen tussen de „zes" inzake de belang rijkste vraagstukken van een ge meenschappelijke graanprijs. De standpunten jegens de datum van invoering, de hoogte van de schadeloosstelling aan de boeren die hun inkomens zien verminde ren en de gemeenschappelijke fi nanciering van het E.E.G.-graan beleid zijn de afgelopen twee da gen wederom door de ministers van landbouw van de „zes" toege licht, zonder dat een akkoord na der is gekomen. Wel werd prac- tisch overeenstemming bereikt over de regionalisatie" van de graanprijzen. Eén van de weinige winstpunten voor de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel is. dat het de Duitse bondsrepubliek duidelijk moet zijn ge worden, dat de kwestie van de compen satie voor de Duitse graanproducenten „heel moeilijk ligt". In het „plan-Mans- holt" voor de eenmaking van de Euro pese graanprijzen wordt voorgesteld de - producenten, die als gevolg daarvan minder voor hun oogst krijgen, gemeen schappelijk schadeloos te stellen. In de praktijk zou dit neerkomen op een door de zes E.E.G.-landen gezamenlijk te ver lenen steun van 560 miljoen mark per jaar, met een aflopend karakter tot aan 1970, waarin de overgangsperiode van het E.E.G.-verdrag eindigt. Met uitzon dering van Luxemburg, dat zelf ook van de compensatie-maatregel zou profite ren, zijn de E.E.G.-partners echter tegen een volledige gemeenschappelijke finan ciering gekant. Regionalisatie De regionalisatie heeft betrekking op de interventieprijzen, die noodzakelijk wor den geacht om in het belang van de pro ducenten een daling van ae marktprij zen beneden een bepaald niveau te be letten. Deze interventieprijzen moeten regionaal worden vastgesteld. Voor de gebieden met het grootste tekort aan graan worden basis-interventieprijzen vastgesteld, voor de overige teeltgebie- den afgeleide interventieprijzen met in achtneming van de transportkosten van het betrokken gebied naar het dichtstbij gelegen gebied met het grootste tekort. Tweede ronde De tweede ronde van de „landbouw- marathon" wordt zaterdag gehouden. Dan zullen de ministers van buitenland se zaken en van financiën zich i<y hun collega's van landbouw voegen om de politieke en financiële aspecten van de gemeenschappelijke Europese graanpry» ónder de loep te nemen. Staf van Peron naar Asuncion Vier leden van de „generale star* van ex-dictator Juan Peron zijn gisteren per lynvliegtuig uit Madrid vertrokken, met Asuncion is de stad die Peron en een aantal leden van zijn entourage verleden week vergeefs hebben geprobeerd te be reiken. Het gezelschap werd in Rio de Janeiro teruggestuurd naar Spanje. 23.000 Amerikaanse en Westduitse soldaten nemen momenteel deel aan de gecombineerde oefening „Gallant Sword" in Noord-Duitsland. Aan de oefening nemen ook 7000 tanks deel. Een vreemd gezicht toont dit lid van de bemanning van een tank. Om in zijn vermomming herken baar te zijn, draagt de m«*v -■»» naam op zijn uniform Een tafereeltje voor de aanvang van een zitting voor de Europese landbouwbesprekingen in Brussel. Minister Biesheuvel wordt achter zijn krantje gestoord door de Duitse staatssecretaris van landbouw Ru- dolf Hüttebraëker. (Van onze parlementaire redacteur) De anti-revolutionaire oud-minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, is tegen de instelling van een onafhankelijk raadgevend orgaan ter begeleiding van de fiscale wetgeving. Gisteravond ver klaarde de oud-minister in do Eerste Kamer tydens de behandeling van wetsontwerpen inzake de technische be lastingherziening het eens te zijn met de bewindslieden, die een dergelijk orgaan in de memorie van antwoord hadden af gewezen. Prof. Zijlstra keerde zich hiermede ook tegen de senatoren prof. L. Polak (p.v. d.a.) mr. J. de Wilde (v.v.d.) en prof. dr. Th. L. M. Thurlings k.v.p. die voor een dergelijk orgaan hadden gepleit. Dr. Zijlstra wees op de talrijke advies raden, die Nederland kent.' Daardoor wordt de vaart van het schip van staat vertraagd. Geen bezwaar had prof. Zijl stra tegen de instelling van commissies ad hoe ter advisering van concrete be leidspunten of van bepaalde problemen. Hij adviseerde de regering echter het aantal commissies sterk te beperken. Prof. Polak (p.v.d.a.), mevrouw Van, Ommeren-Averrink (c.p.n.) en de heer Pelt (p.s.p.) waren van oordeel, dat de ondernemers en de vermogensbezitters meer van de technische herziening zul-! len profiteren dan de werknemers. Aan de hand van de memorie van toelichting! wees prof. Polak erop, dat aan de werk-1 nemers 56 miljoen ten goede zal komen, aan de ondernemers 35 miljoen en aan de vermogensbezitters 40 miljoen, ter-I wijl alle groeperingen nog een voordeel krijgen van 29 miljoen. De socialistische senator vond deze verhouding ongunstig. Alvorens haar definitieve stem te bepa len zou de socialistische fractie eerst het antwoord van de bewindslieden af wachten. Minister Witteveen en staats secretaris Van de Berge zullen vandaag antwoorden. De N.V. Petroland heeft gisteren gas aangeboord by Slootdorp in de Wierin- germeer. Geruime tjjd brandde daar een felle gasvlam. De Franse deskundigen, die met de boring zjjn belast, hebben tot dusver geen enkele mededeling over de vondst gedaan. De N.V. Pctroland is dezelfde onderne ming, die maandag bij het dorp Kins- werd, enkele kilometers ten noorden van Harlingen gas heeft gevonden. Het is een naamloze vennootschap waarin drie Franse maatschappijen samenwerken: de Compagnie Franqaise de Petrol, het Bureau de Recherche de Petrol en de Regie Autonome de Petrol. De twee laatste zijn staatsondernemingen. Militairen van het leger van Maleisië, die binnenkort zouden afzwaaien, moeten nog een jaar onder de wapenen blijven. De maat regel Is genomen met het oog op de ge spannen verhouding met Indonesië KORTE EN LANGE KRAAMVERPLEEGSTERS (Van onze parlementaire redacteur) Het was noch de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. Bartels. noch de afgevaardigden gis teren in de Tweede Kamer helemaal duidelijk, waarom het socialistische lid dr- Lamberts beslist mondelinge vragen moest stellen over de lengte en het gewicht van de leerling- kraamverzorgsters van 18 tot en met 24 jaar in S oord-Brabant en Lim burg Hij had zijn vragen ook schriftelijk aan de staatssecretaris kunnen rich ten of hem even kunnen aanschieten om te informeren, of hij ook in het tijdschrift „Voeding" gelezen heeft, dat de gemiddelde lengte van de leer ling-kraamverpleegsters uit de klei ne gezinnen, statisch groter is dan die uit de grote gezinnen Misschien had hij een eenvoudig „ja" van de staatssecretaris tot antwoord gekregen. Dr. Lamberts '.vilde echter nog meer weten. „Kunt U er een ver klaring voor geven en geeft U deze eventuele verklaring aanleiding tot het treffen van maatregelen?" vroeg hij. Daar zat dr. Bartels een beetje mee. „Misschien krijgen zij in hun jeugd meer slaap, veronderstelde hij onder vrolijkheid van de Kamer. Bij achtjarige kinderen is vrij recent een onderzoek ingesteld, zo wist hij nog, en toen zijn geen opvallende verschillen ontdekt. Redenen tot het heffen van maatregelen zag hij dus niet. „Wenst de heer Lamberts naar aan leiding van het antwoord van de staatssecretaris nog een nadere vraag te stellen, misschien over de lengte en het gewicht van kamervoorzit ters?" vroeg de voorzitter mr. Van Thiel De heer Lamberts had er geen be hoefte aan. OOK SENAAT AKKOORD In het dagblad „Trouw" stond gisteren een bericht over een actie, die in deze I' vorm. voor ons althans, geheel nieuw was. Het bericht begon aldus: „De gereformeerde kerk :n Heusden wil graag haar ledenVai vergroten. Boven dien zijn er in Heu*den een *cheep#werf Staatsloterijlot gaat 20 kosten De Eerste Kamer heeft gisteren met 52 stemmen vóór en 1 stem men tegen het wetsontwerp op de kansspelen aangenomen. Tegen stemmers waren drie leden van de antirevolutionaire fractie, de he ren H. Algra, dr. W. P. Berghuis en J. Tjalma, alsmede mr. M. dr Niet (p.v.d.a.). De wet. die op een nader door de kroon te bepalen tijdstip in werking treedt, re gelt de staatsloterij, de voetbaltoto, de paardentotalisator en het organiseren van prijsvragen. Een deelnemer aan de voetbaltoto mag aan prijzen in een prijsvraag In totaal, na aftrek van de daarover verschuldig de belasting niet meer dan een bedrag van 100.000 gulden ontvangen. De staatsloterij zal zesmaal per Jaar spelen met 40.000 loten 4 20,— De hoofdprijs zal na aftrek van de daarover verschuldigde belasting ten hoogste 100.000 gulden bedragen. Dr. J. W. Beerekamp 'c.h.u.) merkte op liever niet te vrijen met vrouwe Fortuna. HIJ kon echter met de over heid meedenken als deze de goklust wil kanaliseren. Het spel met nel lot kon dr. Beerekamp accepteren, mits dit spel werkelijk spel blijft. Ook vond hij het motief voor het indienen van het wetsontwerp aanvaardbaar, nl. het anders niet kunnen concurre ren met de Duitse lotto. Hoewel wij bepaald niet enthousiast zijn over een groeiende Nederlandse toto. vinden wij deze uitbreiding toch beter dan dat iedere week kapitaal uit Neder land over de grens gaat. zei hij Het Eerste-Kamerlid M. van Pelt (p.s. p.) heeft minister Van Aartsen schrifte lijk gevraagd of het waar is, dat liet ge bied ten noorden van de Rotterdamsche Waterweg onvoldoende beveiligd is te gen stormvloeden doordat de daarvoor bestemde rivierwaterkering nog steeds te laag is. De heer Van Pelt informeert voorts o.m. of de minister bereid is mede te delen, waarom de plannen tot versterking van de rivierwaterkering die het hoogneem- raadschap Delfland in 1958 reeds aan de regering heeft voorgelegd, nog niet zijn goedgekeurd en uitgevoerd. Bij een inbraak in een villa in de Lim burgse gemeente Heer is maandagavond voor 17.000 aan juwelen en voor 280 aan geld verdwenen. Eerst meende men dat de waarde van de gestolen ju welen 35.000 bedroeg, maar toen de heer des huizes, mr. dr. J. M. Dassen, was teruggekeerd van een buitenlandse reis, bleek dat de waarde van het gesto len goed minder was en dat hy daar naast voor een niet onaanzienlijk bedrag aan kostbaarheden bij zich droeg. De inbraak werd ontdekt door mevrouw Dassen toen zij maandagavond van een feestje terugkeerde. In de villa aar. de president Rooseveltlaan heerste een enorme chaos. Voor haar vertrek had zij enkele jongemannen in de buurt var het huis zien rondscharrelen. Ook had zij haar hond horen aanslaan, maar toen toen zij een onderzoek instelde had zij geen onraad geconstateerd. De inbre kers zijn het huis binnengekomen door een ruit in te slaan. Mr. dr. Dassen was verzekerd. De rijkspolitie te Heer heeft het onderzoek in handen. Het „elektronische oog" waarmee het ruimtevaartuig „Mariner 4" zich richt op de ster Canopus, heeft het contact met de ster opnieuw verloren, zo Is door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) meegedeeld. Volgens technici van de „Nasa" kan de storing zijn veroorzaakt door een stofdeeltje dat de lichtstraal zou hebben gebroken. De heldere ster Canopus dient de „Mariner 4" als baken op zijn reis naar Mars. De technici zeiden dat het „oog" via elektronische impulsen vanaf de aarde opdracht zal krijgen zich weer op de ster te richten. De datum waarop dat zal geschieden is niet bekendgemaakt. Ook werd meegedeeld dat één van de acht instrumenten aan boord van de „Mariner" niet goed werkte. Vijf instrumenten functioneren normaal. De overige twee zullen eerst bij het naderen van Mars gaan werken. Prof. mr. I. A. Diepenhorst la.r.j was hoewel hij persoonlijs niet voelt voor het kansspel, van oordeel dat men niet mag heersen over anderen. Mr. D. A. Delprat (v.v.d.) vroeg de aandacht van de mi nister voor hét behendigheidsspel „Sa- turne". De liberale afgevaardigde zag graag, dat de minister, als in hoog3te ressort de rechter hierover een uit spraak heeft gedaan, die zaak nog eens in overweging zou willen nemen. De heer H Algra la.r.) had er bezwaar tegen onderscheid te maken tussen het spreken als overheid en het spreken als persoon. Dan wordt, zo meende de A.R.-senator, een principiële discussie onmogelijk. Voor de heer Algra was het een overwegend bezwaar, dat een groot aantal charitatieve instellingen afhanke lijk is van de opbrengst van de toto. Mr. De Niet (p.v.d.a verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat deze regering nog niet gekomen is met een program ter voorziening in de collectieve behoef ten aan vrijetijdsbesteding, maar wel de voorkeur geeft aan belastingverlaging. Uit het vervolg van het bericht blijkt echter, dat de scriba lassersbaas is van Verolme's scheepswerf Heusden. dat de boekhouder \-an de kerk telefonisch eveneens bij deze werf is te bereiken, en dat de personeelschef van de werf voor zitter is van de gereformeerde zendings commissie. Een redacteur van „Trouw" heeft deze drie functionarissen benaderd en daarbtj van de scriba de verzekering gekregen, dat de woningnood van vele jonge mensen de pri maire overweging bij deze actie is geweest. Langs deze weg wil men daarom probe ren bekendheid te ge ven aan de mogelijkheden in Heusden: „De kerk gaat de laatste tijd wel meer ongebruikelijk wegen". En de personeels chef: „De kerk wil graag uitbreiden. Koppelverkoop? De kerkeraad is ver antwoordelijk voor het schrijven, en er staat toch geen naam van een bedrijf bij?" De kerk gaat de laatste tijd wel meer ongebruikelijke wegen. De scriba heeft gelijk. Maar iedere keer op nieuw bij net inslaan van ongebruike lijke (trouwens ook bij gebruikelijke) wegen dient men zich af te vragen of wel de rechte baan wordt gekozen. Is dat hier het geval Natuurlijk zullen er formeel weinig bedenkingen tegen de actie zijn aan te voeren, maar niettemin rijst de vraag of de bewuste kerkelijke gemeenschap zich aldus niet te sterk bindt aan een bepaald bedrijf. Men mag aannemen dat deze actie in ieder geval de heer Verolme zeer welgevallig is: zoals elk bedrijf zal ook het zijne wel gebrek aan vakbekwaam personeel heb- Blijven volgen Minister Scholten had een gemakkelijke taak met de verdediging van het wets ontwerp. De zaak van de „Saturne" zal hij blijven volgen en hy zal te zijnertjjd zien wat er aan moet gebeuren. Het steunen van charitatieve instellingen is niet een der doelstellingen van de wet. Mr. De Niet had volgens de minister twee zaken ter sprake gebracht, die niets met elkaar te maken hebben. De katholieke organisaties voor mijn- personeel de Katholieke Vereniging voor Mynbeambten en de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond hebben schriftelijk om een spoedvergadering van de mijnindustrie gevraagd voor een bespreking over de te verwachten loon ontwikkeling en de consequenties daar van voor het mijnpersoneel per 1 januari aanstaande. Deze vergadering zal vol gens de bestaande verordening van dt mijnindustrieraad binnen tien dagen móeten worden gehouden. ben en wanneer nu een kerkeraad mede de aandacht op zijn werf vestigt en de daarmee verbonden huisvestingsmoge lijkheden, krijgt hij een wervingscam pagne zo maar in de scheepsbouwers- schoot geworpen. Zijn bedrijf wordt in de letterlijke zin van het woord „ge sanctioneerd" (in dit geval te vertalen met „heilig-onschendbaar maken") Maar nogmaals: is het wel verantwoord dat een kerk door middel van een actie zich zo nadrukkelijk aan een of meer bedrijven verbindt? We betwijfelen het. De kerk heeft In de eerste plaats te maken met haar opdracht in deze wereld en met haar leer en dat be tekent dat zij van mensen onafhankelijk moet kunnen zijn. Een kerkelijke ver gadering behoort tegenover een over heid of tegenover een bedrijfsleiding zo nodig een duidelijk „neen" te laten ho ren. Wat zou nu de bewuste kerkeraad doen als er bijvoorbeeld in de bedrijven, die nu opvallend onder de aandacht worden gebracht van velen, een ernstig arbeidsconflict zou uitbreken? Zou men de moed hebben indien nodig de bedrijfs leiding te vermanen Maar hoe zou dan de verhouding zijn tot diegenen die mede door de oproep van de kerkeraad naar Heusden waren getrokken Deze vragen zijn nog met andere uit te breiden, te ontlenen aan mogelijke situaties die de onafhankelijkheid van de kerkeraad twij felachtig maken. Nee. we geloven niet dat de bewuste actie toegejuicht kan worden. Op dezelfde dag, nu elf jaar terug, zij» voor Tholen en voor de „Zak" van Zuid-Beveland de agrarische subcommissies voor twee omvang rijke hcrverkavelingsgebieden ge ïnstalleerd. De twee gebieden, die voor ongeveer de helft van hun op pervlakte met zout water van de ramp-1953 waren geïnundeerd, kwa men „onder het mes". In Tholen was er een bedrag van 64 miljoen mee gemoeid, in Zuid-Beveland 29 mil joen. Op dezelfde dag gisteren is in de beide blokken de technische kant van het werk afgesloten. In Scherpenisse 's morgens en in Oude- lande 's middags werd daar de akte van toedeling in een officiële zitting van de Herverkavelingscommissie Zeeland gepasseerd. De nieuwe toe stand van (ie kavelindeling ligt daar mee vast. Het gaat nu nog om een financiële afwikkeling: de samenstel ling van de lijst van geldelijke rege lingen. Mr. A J. van der Weel. de voorzitter van de herverkavelingscommissie en de voor de beide blokken aangewezen rechter-commissaris. mr. B. S Sie- perda, hebben de aktes van toedeling met hun handtekening bekrachtigd. In Zuid-Beveland kwam, naast de handtekening van twee getuigen, daar nog die van oud-gedeputeerde C. Phi- lipse bij. Het was een belangrijke dag voor de twee Zeeuwse gebieden. In fëite werd hiermee een punt gezet achter de laatste herverkavelingen in Neder land De laatste projecten op basis van de wet voor de noodgebieden, zo- ds die op 7 augustus ook voor Schou- wen-Duiveland en Waarde van toe- Dissing werd verklaard De agrari sche subcommissies krijgen nu nog de nasleep op papier te verwerken. De bureaus van uitvoering, samenge steld uit personeel van de Cultuur Technische Dienst de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst en de Rijks- landbouwvoorlichtïngsdienst zijn nu ..officieel" vertrokken. Maar niet nadat men een ochtend en een middag had stilgestaan bij wat «r sedert 1953 in de toen voor een deel onherkenbaar geworden landbouwge- hierlen Tholen en de Zak van Zuid- Revelanrt is ongebouwd. En dat ls bee! wat »f«* Van der Weel de voor- 'ij zijn er overigens van overtuigd, dat de scriba van de gereformeer de kerkeraad volkomen meende fat hij zei: „De woningnood staat bij ons voorop", we nemen ook aan dat de personeelschef werkelijk niet aan kop pelverkoop heeft gedacht. Maar het zou wél eens kunnen zijn. dat leven en wer ken in een bepaald bedrijf het oordeel van betrokkenen zo hebben beïnvloed, dat zij niet hebben stilgestaan bij de overweging dat een werving door de kerkeraad bedenkingen kan oproe pen. Om het nog weer anders te zeg gen: de mannen die in de werkplaatsen van Verolme werken, hebben een andere functie dan wanneer zij in de consisto riekamer bijeen zijn. In het ene verband zijn zij werknemers, in het andere ambts dragers. Dat is het verschil. de heer C. Phiüpse, prof. mr. J. M. Polak namens de raad van beroep en ir. S. Herweijer voor de centrale Cul tuur Technische Commissie hebben het allemaal opgehaald. De eigenaren en grondgebruikers in Tholen (12.170 hectare) en in de Zak van Zuid-Beveland (4530 hectare) hebben hun land zien verknippen in nieuwe, strakke kavels, beter bereik baar en dicht op elkaar. De toedeling richtte zich op een zo sterk mogelijke samenvoeging van het gebruik. Op Tholen nam het aantal kavels per bedrijf gemiddeld niet 32 af. in Zuid-Beveland met 50 De kavel grootte steeg in het eerste gebied met 68 en in het tweede met 124 Op Tholen werd het aantal oude ka dastrale percelen teruggebracht van 17 fiOO tot 6600. toegedeeld aan 2600 ir. M Geuze cn eigenaren. Op Zuid-Beveland waren deze aantallen: 7300 oude percelen. 3269 nieuwe en 1150 belanghebben den. Het wegenstelse! volledig ver hard heeft op Tholen een lengte gekregen van 244 km en in de Zak van Zuid-Beveland 109 km. Er wer den nieuwe watergangen en sloten gegraven. Natuurlijke lozing van de gebieden werd vervangen door ge malen met voldoende capaciteit. Er werden nieuwe boerderijen gebouwd Bedrijven werden gesaneerd met grond van boeren, die vrijwillig elders begonnen. Er was een massa egalisa- tiewerk en er werden kilometers nieu we drainagebuizen in de grond ge stopt- En nu was er de „oplevering" van deze geweldige karweien. „Vandaag dragen we het over aan al degenen die in dit nieuwe land hun bestaan zullen vinden. De boer zal zich beter kunnen wapenen dan vroeger tegen In het Holland-Huis te Scherpenis se is dinsdagmorgen de akte van toedeling i oor de herverkaveling tan het eiland Tholen gepasseerd. De voor dit ..blok'' aangeuezen rechter-commissaris, mr B S Sie- perda foto midden i heeft zojuist zijn handtekening gezet Ir .V. A Geuze flinksj kijkt daarbtj toe Rechts op de foto, de voorzitter van de herverkaiehngscommissie Zee land mr. A. K. v. d. Weel. 'FotoP.Z.C.) wat er van hem wordt gevraagd. Het ga de eigenaars en gebruikers, het ga de hele samenleving in deze ge bieden wel", zo was de toon van de felicitatie bij dit moment. I De Veiligheidsraad zal vanavond om ne- I gen uur bijeenkomen om de toestand in Kongo te bespreken op verzoek van een twintigtal landen die geprotesteerd heb ben tegen de in ten en tie van de V.S. en België in Kongo. De Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul-Henri Spaak, zal het stand punt van België verdedigen. Ook pre mier Tsjombe van Kongo zal waar schijnlijk het debat bijwonen. De zitting over Kongo is uitgeschreven op verzoek van 18 Afrikaanse naties, plus Cambod ja. Afghanistan en Joegoslavië. Tot dit verzoek was besloten noewel in de groep van 35 Afrikaanse naties ver schil van mening heerste over de vraag of zulk een zitting wel noodzakelijk was. De „minister van defensie" van de Kon golese rebellen. Gaston Soemialoc, heeft gisteren een ontmoeting gehad me: de weduwe van de eerste Kongolese minis ter-president. mevrouw Loemoemba. I Volgens berichten zou hij daarna Kairo verlaten hebben. Hei Keniase nieuwsbureau heeft giste ren een verklaring uitgegeven van Christophe Gbenye. de leider van de Kongolese opstandelingen. waarin Washington en Brussel worden uitge daagd het juiste aantal op te geven van bij de jongste acties gesneuvelde huur soldaten en Belgische parachutisten. Volgens Gbenye zijn meer dan vijfhon derd vrijwilligers gedood en meer dan tien Amerikaanse vliegtuigen neerge schoten en zijn „meer dan driehonderd voormalige krijgsgevangenen gevallen onder de kogels van huurlingen". Verder zouden volgens deze verklaringen, die in Paulis INoord-Kongozou zijn gedaan, meer dan tienduizend Kongolese man nen. vrouwen en kinderen „door een le ger van woeste blanke huurlingen ver moord" zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1