PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „S0WJET-MEM0RANDUM BEVAT NIETS NIEUWS" Gromyko wil twee Duitslanden in V.N. Nieuwe protestactie van Belgische artsen Prof. dr. Vondeling noemt namen Samenwerking bedrijven: arbeidsrationalisatie en besparing investeringen AMERIKA WIJST JONGSTE RUSSISCM VOORSTELLEN AF Nieuw kanaal van Zwolle naar IJsel officieel geopend Bedmijiiuj van de vrede Ctesprek met dr. Andriessen Deense coaster bij ïerland vergaan Kosten zijn grootste vraagstuk geworden Gas aangeboord bij Harlingen 207e jaargang - no. 258 Dinsdag 8 december 1964 Hond WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN redt man Directie: F. van de Velde F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie- W Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw. franco per post ƒ10.— p- kw Losse nummers 15 ct. Bureius: Vhuir.gen Walstraat 58-60. teL 2355 Cb.g.g. red. 3508. adv 3647/36431; Middelburg: Markt 51. tel 3841 <b.g g. red. 2078/3169. adv. 23751: Goes- Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red. 7853. adv. 52131: OorttKUT tel. 23»; Temeuien Amnstl«lr»»t 2. tel 2911: Zienzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingex. med. 3 x Urtef. Kleine adv. (max. 8 regel») S2 ct. p. regel min. Ij80p .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meen Giro 3S93CO F Z.C.. Middelburg Andrei Gromyko heeft gisteren een Sowjet-Russisch memorandum ingediend bij de algemene vergadering der Verenigde Naties, dat door Amerika inmiddels als „niets nieuws" is afgewezen. Het uit elf punten opgebouwde document kreeg van de Russische minister van buitenlandse zaken de volgende toelichting. Met betrekking tot de kwestie-DuitsIand pleitte Gromyko voor nor male betrekkingen tussen Oost-Duitsland en de bondsrepubliek, en toelating van beide staten tot de Verenigde Naties. Hij waar schuwde echter dat de voorgestelde multilaterale kernmacht en een hereniging van de twee Duitslanden niet samen kunnen gaan. De Sowjet-Unie weet dat de bur gers van de bondsrepubliek even zeer vrede willen. Ons land is be reid goede betrekkingen met West- Duitsland aan te knopen, zei de Russische minister. Het beste mid del om de betrekkingen tussen de landen van het westerse en het oosterse blok, de N.A.V.O. en het Warschaupact, te verbeteren zou een akkoord zijn om alle strijd machten die in het buitenland zijn gelegerd terug te trekken. De Sow jet-Unie is bereid haar strijd krachten in Oost-Duitsland en an dere Europese landen te verklei nen wanneer de westerse mogend heden zulks doen met him in West- Duitsland en elders gestationeer de troepen. De Sowjet-Unie veroordeelt de pogingen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om nieuwe bases te stichten in de Indische Oceaan. Het ontmantelen van militaire bases in de gehele wereld zou bijdragen tot vermindering der span ningen en de onafhankelijkheid van de landen in Azië. Afrika en Latijns-Ame- rika vergroten. Kernwapens Rusland stelt een internationaal ver drag voor dat zou verhinderen, dat de landen die niet over kernwapens beschikken hiertoe in de gelegenheid komen, rechtstreeks of via militaire bondgenootschappen. Zjj is voor standster van een internationale con ferentie. zoals is voorgesteld door de Afrikaans-Aziatische staten, om over een verbod van kernwapens te spre ken. De instelling van kernwapenvrije zones acht de Sowjet-Unie van dringende be tekenis voor die gebieden waar voorra den kernwapens zijn geconcentreerd en waar het gevaar van een conflict groot is. Zij schaart zich achter het Poolse voorstel de kernbewapening in Midden- Europa te bevriezen en hier een kernwa penvrije zone te vormen. Zij is ook voor standster van de vorming van derge lijke gebieden in het Middellandse-Zee- gebied, in Noord-Europa, in de Balkan, in Afrika, in de Indische Oceaan, in het Midden-Oosten en andere delen van de wereld. Men moest het voorbeeld volgen van Ceylon, dat zijn havens en vliegvel den heeft gesloten voor schepen en vlieg tuigen die kernbommen vervoeren, zei Gromyko. Gromyko zei voorts dat zijn land bereid was tot een verdrag inzake een verbod op het houden van ondergrondse kern proeven, gegarandeerd door een natio naal controlesysteem. De Sowjet-Unie is bereid om een niet- aanvalsverdrag te aanvaarden tussen de landen van de N.A.V.O. en die van het Verdrag van Warschau. Zij ziet dit als een eerste stap op weg naar een collec tief veiligheidssysteem in Europa. Met het oog op het voorkomen van ver rassingsaanvallen zou de Sowjet-Unie de volgende maatregelen gelijktijdig in gevoerd willen zien: vermindering van strijdkrachten op vreemd grondgebied in Europa: verbod op het vormen van voorraden kernwapens in Oost-Duitsland en West-Duitsland; instelling van waar nemingsposten in de landen die tot het N.A.V.O.-blok of het Warschaupact be horen. Legers inkrimpen Vermindering van de totale troepen sterkten heeft de Sowjet-Unie volgens Gromyko steeds gezien als een van de doelstellingen van haar politiek. Zij ge looft in de mogelijkheid van een derge lijke vermindering door zekere akkoor den of op door een politiek van weder kerig voorbeeld. De Sowjet-Unie meent dat voor de praktische toepassing van deze maatregelen een verdrag zou moe ten worden gesloten over een vorm van begeleidende en wederzijds aanvaardbare controle. ,De heer Gromyko heeft voor de alge- nene vergadering der Verenigde Naties jen toespraak van de koude oorlog ge- „Vreugdevuur' Hoewel bommenwerpers verouderd zijn. vormen zij nog een belangrijk element in het kenwapenarsenaal. De Sowjet-Unie zou een „vreugdevuur van bommenwerpers" een belangrij ke stap vinden naar het opheffen van het gevaar van een kernoorlog. De grote mogendheden dienen vol gens haar hierin voor te gaan. President Johnson van de V.S. be groet premier Wilson van Engeland bij diens aankomst aan het Witte Huis in Washington. De Engelse premier kon president Johnson geen hand geven, aangezien deze de han den in verband heeft na een chirur gische ingreep. In het midden op de foto de chef van het protocol van het Witte Huis, An gier Biddle Duke. Sneeuw in Rotterdam... maar dan het Rotterdam in de Verenigde Staten in de staat New York, waar een sneeuwstorm van twee dagen meer dan 50.000 huizen zonder elektriciteit zette. Behalve de elek- triciteitsmasten konden ook vele bomen het. niet bolwerken tegen het geweld van de storm en de sneeuw. (Van onze correspondent De Willemsvaart heeft uitgediend. Het van 1819 daterende kanaal van de IJsel naar Zwolle dat iedereen tot wanhoop bracht is gisteren voor de laatste keer bevaren. Het was de Maria Louise waar voor de bruggen nog eenmaal open moesten. Aan boord van dit schip dat was „geleend" van de veerdienst Am<- land-Holwerd bevond zich onder meer minister Van Aartsen van verkeer en waterstaat. De Maria-Louise voer de Willemsvaart uit, werd geschut bij het Katervcer en richtte toen de steven naar het nieuwe Zwolle-LIselkanaal. dat een slordige twintig miljoen gulden gekost neeft maar voor Zwolle en alle schippe-s zijn diepte van 4.75 meter en zijn lengte van ongeveer drie kilometer goud waard is. Want dit kanaal heeft de Willemsvaart met haar zeven bruggen, haar dubbele s-bocht en haar antieke bruggen over bodig gemaakt. Voordat minister Van Aartsen zich inscheepte op de Maria Louise om het kanaal officieel open te varen haalde hij de geschiedenis op van de Willemsvaart die de laatste jaren van haar bestaan rond 20.000 schepen per jaar te verwerken had Over het Zwolle-LIselkanaal zei hij. dat dit nog beter tot zijn recht zou komen als Je Rijnkanalisatie en de IJselverbetering hun beslag hebben gekregen heeft President Johnso: tijdens een toespraait vuu: ten van de Georgetown-univ vriendelijke woorden gewijd aai Duitsland en er op gewezen land als een bonafide partnei worden behandeld. Blijkens de gen heeft de president daarbij meer het volgende opgemerkt: Duit*land verdienen met name <1< houden". Dit verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, gisteravond naar aanleiding van het memorandum dat de Russische minister in de alge mene vergadering heeft ingediend. Ste venson hoopte dat de Rus slechts pro pagandistische oogmerken had. Waarnemers vonden de toon van de Rus sische verklaring echter gematigd. Hoe wel Gromyko een herhaling gaf van de bekende Russische kritiek op de wes terse politiek, deed hy zulks in beleef de termen, wat naar hun mening con trasteerde met polemieken bij vorige ge legenheden. NIET EENS MET REGELING HONORARIA GEEN BEHANDELING VAN PATIËNTEN OP SPREEKUUR IN ZIEKENHUIS De Belgische artsenfederatie heeft gisteren besloten tot een nieuwe actie als protest tegen de regelin gen voor de honoraria in de zie kenhuizen. De actie, die zal worden voortgezet tot een oplossing zai zijn getroffen, houdt in dat een duizendtal Belgische geneesheren geen patiënten meer behan delen op spreekuren in de ziekenhuizen maar wel bij zich thuis. De verzorging van de in ziekenhuizen verblijvende pa tiënten gaat normaal verder. De protestactie is gericht tegen het feit. dat in een aantal ziekenhuizen in i België de patiënten niet worden ver-' plient een deel van het honorarium zelf' te betalen. De artsen achten dit nood- j zakelijk om te vermijden, dat te gemak kelijk de diensten van een geneesheer worden ingeroepen indien de kosten ge heel door de verzekering worden ge dragen. De bepaling daarover in de wel op de ziekenhuizen is echter naar de mening van sommige ziekenhuizen on duidelijk en zou zo kunnen worden opgevat, dat de patiënt tot een bijdrage in de kosten kan worden verplicht. Afgezien van dit bezwaar werkt de ze onduidelijkheid volgens de artsen federatie een ongezonde concurren tie tussen de ziekenhuisinrichtingen in de hand. indien in sommige wel en in andere geen bijdrage van de patiënt in de kosten wort verlangd. Besprekingen over de bepalingen tus sen de regering en de artsen hebben tot dusverre geen resultaten opgele verd. De vorige maand voerden de zie- i kenhuisartsen al een tweedaagse waar schuwingsactie". In de nieuwe ziekte- en Invaliditeits wet, waartegen de Belgische artsen in april van dit jaar hebben gestaakt en die los staat van de wet op de zieken huizen. wordt wel duidelijk bepaald dat de verzekering niet alle kosten voor honderd procent dekt. Geen „aardgasrel" op het oog (Van onze Haagse redactiej De socialistische fractieleider dr. A. Vondeling heeft gistermiddag tijdens een bezoek aan minister Andriessen op het departement van economische zaken gesproken over de aardgasreserves in het noorden van ons land, die naar zijn mening aanzienlijk groter zijn dan de door de regering en de N.A.M bekendgemaakte 100 miljard ku bieke meter. Tijdens een perscon- N.O.B.-WEGTRANSPORT TEGEN VERVOERSSTAKING De organisatie voor het beroepsgoede- renvervoer, N.O.B.-Wegtransport, is te gen het zaterdag in Amsterdam gelan ceerde plan voor een vervoersstaking als protest tegen de verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. ITALIAAN IN SITTARD WINT DUITSE LOTTO Een 28-jarige Italiaanse mijnwer ker uit Sittard heeft alle zes ge tallen van de laatste Duitse lotto goed op ztfn formulier vermeld en iieeft daarmee kans op de hoofd prijs van een half miljoen Duitse marken (ongeveer 4Ö0.000 gul den). Als bij de Duitse lotto organisatie geen andere winnaars komen opdagen (soms zijn er twee of drie goede inzenders) zal hy de hele buit binnen kunnen ha len. De Italiaan, die met een Sittards meisje getrouwd is. en twee kin deren heeft, toonde gisteravond aan Nederlandse journalisten de winnende getallen, die hij tot drie keer toe bij radio en t.v. heeft kunnen controleren. De man die niet wil dat zijn naam ge noemd wordt is onder het ge beurde bijzonder rustig gebleven. H(j ging gisteravond gewoon naar de mijn. de staatsmijn Maurits. De winnende kolom was de eerste op zijn formulier. De Italiaan had nog niet eerder aan de Duitse lot to meegedaan. De opbrengst van de Duitse lotto wordt in Duitsland niet belast. Men neemt in de Eensstreek aan dat de Neder- idse fiscus hem niets zal doen als hij het geld maar niet naar Nederland laat overmaken. ferentie, die de heer Vondeling na zijn bezoek aan de minister gaf, verklaarde hij over een aantal bronnen te beschikken die de con clusie lijken te rechtvaardigen dat de aardgasvoorraad zeker 4000 miljard m3 zou zijn. Tijdens het onderhoud, dat op verzoek van de heer Vondeling tot stand was fekomen, heeft hij de minister op deze ronnen geattenteerd. „Ik ben van me ning, dat deze zaak van zo duidelijke publieke betekenis is, dat het parlement recht heeft op meer inzicht in de gege vens over de aardgasreserves", aldus de socialistische fractieleider. Hij pleitte voor het onmiddellijk publiceren van de laatst bekende cijfers. „Ook de vermoe delijke of waarschijnlijke reserves moe ten bekendgemaakt worden, omdat zij van ongelooflijke waarde zijn voor onze toekomstverwachtingen". Ter staving van zijn conclusie haalde de heer Vondeling gisteren twee pu blicaties in gezaghebbende vakbladen aan. In het Duitse tijdschrift „Oei" van juli jl. wordt de aardgas voor raad in Nederland op 4000 miljard kubieke meter geschat terwijl in de „Gesundheits-Ingenieur" eveneens i van juli door een andere Duitse des- kunsdige hetzelfde getal wordt ge-| noemd. Ook uit Amerika komen be-l langrijk hogere cijfers, constateerde] hij. In een toespraak van de hoofd directie van „Honeywell", een bedrijf dat elektronische meetapparatuur vervaardigt en thans een belangrijke) vestiging in Nederland voorbereide werd het Nederlandse aardgas in hoeveelheid gelijkgesteld met dat waarover de V.S. beschikken, name lijk 8000 miljard m3. Tot dusver zou' in ieder geval reeds 6600 miljard zijn) aangetoond. „Uit welke bron Honey- well deze cijfers heeft gekregen weet j ik nog niet. Dat wordt op het ogen blik uitgezocht", aldus dr. Vondeling. „Maar ik mag wel aannemen dat een dergelijke grote maatschappij be trouwbare getallen noemt'". conclusie komen, dat er meer aardgas in het noorden des lands aanwezig Is dan tot dusver is erkend. Hij wees de be schuldiging van de hand, dat hij een „gas-reï" had willen uitlokken. „Daar voor zijn mijn bronnen te serieus". Hij wilde echter wel, dat het parlement zich wat actiever met deze zaak zou bezig houden. „Wij zijn wel eens te voorzich tig, te afwachtend en slikken alle cijfers voor zoete koek. De heer Vondeling verweet de regering en het parlement, dat zij te weinig com mercieel zijn ingesteld. Het bedrijfsle ven in ons land toont toch al veel te weinig openheid en daarom dient met name de Kamer dieper naar gegevens te „boren" dan tot nu toe. In dit opzicht verwees hij naar het energierapport van de Amerikaanse senaatscommissie, waarin het bedrijfsleven niet alleen de bewezen olie- en gasreserves heeft be kendgemaakt, maar ook de schattingen tot 1980. De vraag of de P.v.d.A. zal voorstellen een parlementaire enquête te houden naar de aardgasvoorraden wilde de heer Vondeling nog in het midden laten. Hij wilde eerst de behandeling van de be- Cting van economische zaken afwach- die vandaag in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Verdrag Tot slot noemde hij het verdrag tussen Nederland en West-Duitsland waarbij is overeengekomen, dat de in het omstre den Eems-Dollargebied getaxeerde aard gasvoorraad van 90 miljard m3 gelijke lijk tussen de N.A.M. en de Duitse zus termaatschappij Brigïtta verdeeld zou worden. Inmiddels wordt in de bondsre publiek niet meer over een aandeel van 45 miljard, maar van 70 miljard gespro ken. „Hetgeen duidelijk op grotere vond sten wijst". Op grond van al deze gegevens kon de heer Vondeling niet anders dan tot de In het Kanaal van St. George tussen Engeland en Ierland zoekt een kleine vloot Ierse, Britse, Nederlandse en Spaanse schepen naar een reddingboot met vijf opvarenden van de Deense kustvaarder „Scantic", die gisteren in zware zeeën is vergaan. De reddings pogingen worden bemoeilijkt door slecht zicht. In de middag zond de kapitein van de ..Scantic" een radiobericht uit, waar in hij meedeelde dat de machineka mer was volgelopen en dat het schip zwaar overhelde naar stuurboord. Hij verklaarde opdracht te hebben gege ven het schip te verlaten, maar dat de weersomstandigheden te slecht waren om een reddingboot te laten zakken Kort daarop deelde de kapitein mee dat er toch een reddingboot te water was gelaten. Gistermorgen meldde het Britse schip „Pamelian", dat op weg was naar de Deen, dat de omstandigheden zo on gunstig waren dat het moest afdraai en om op beter weer te wachten. Een; uur later werd een rode vuurpijl van de „Scantic" gezien. REDE IR. GEUZE VOOR Z.L.M. De toenemende samenwerking van bedrijven in de landbouw was een van de vele onderwer pen, die de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, maan dagmiddag aansneed in zijn openingsrede tot de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in de „Prins van Oranje" te Goes. Samenwerking tussen de be drijven dient, zo zei ir. Geuze, in de eerste plaats gericht te zijn op twee punten: arbeidsra tionalisatie en besparing van investeringen. „Toch zie ik nog veel investeren in arbeidschep- pende zin. Dit is verantwoord als er arbeid over is. Als de mensen er zijn kan het intensi vering in de goede zin meebren gen", aldus de voorzitter van de Z.L.M. Het kostenvraagstuk is volgons ir. Geuze hel grootste vraagstuk go- worden. In negen jaar tyd is liet in dexcijfer van de uurlonen in de land bouw gestegen van 100 tott 200. Het indexcijfer van het telersprijsniveaii stpeg in diezelfde periode voor ak- kerbouuprodukten van 100 lot 117, voor het totaal van de land- i n tuin bouw tot 120. Het indexcijfer voor enige belangrijke kostenfactoren be droeg echter op basis van hetzelfde uitgangspunt 157. Over de veehouderij merkte ce heer Geuze op, dat het aantal stuks vee in Zeeland sterk is teruggelopen, met name in ue sector mestvee. Df vergelijkende cijfers van de meitel ling geven een afname aan van 91.506 tot 78.007 stuks, verdeeld over resp. 5807 en 5388 bedrijven. Jn de tuinbouw leidden de weersomstan digheden tot 'n zeer grote oogst van hard fruit. Ir. Geuze noemde het prijspeil voor vele appelrassen onbe vredigend. Bij het zacht fruit liepen de resultaten per produkt sterk uit een. Drie dingen, aldus ir. Geuze, komen ons inziens ten aanzien van de toe komstige rentabiliteit van de fruit teelt, nu deze aangetast gaat wor den, sterk naar voren. Hij zei. dat de deskundigen, die er steeds op hebben gehamerd, dat de beste gronden nog niet goed genoeg waren voor fruit, meer dan gelijk krijgen. Voorts, dat de kostprijsvooruitzichten grote aan passingen zullen vergen met hef oog op moeilijk te mechaniseren proces sen ais pluk en snoei. Ten slotte sprak ir. Geuze de hoop uit. dat het verloop in het rassen- sortiment niet het tempo zal krij gen als de rassenkeuze in de ak kerbouw. De belangstelling voor glasteelten, zo vervolgde de Z.L.M.- voorzïtter. blijft stijgen Hoge grondprijzen Over de grondprijzen zei hij, dat deze zich in net afgelopen jaar op een zeer hoog niveau bewogen. Iloger zelfs dan in 1963. Het lijkt er op dat wellicht mede in verband met aan bod in de sector van het Ontwikkc- lings- en Saneringsfonds, het noog- ste punt is overschreden, aldus ir Geuze. De verkoop van landbouw - gronden aan buitenlanders heeft geen grote omvang aangenomen. G< - zien de verstoorde relatie tussen grondprijs en pachten, vond ir. Geu ze, dat de per 15 november jl. aan gekondigde stijging-van de pachten is toe te juichen. Niettemin, aldus spreker, bestaat voor de pachters CZie slot pag. 2 kol. 6 Nu de Amerikaanse president zo na drukkelijk zijn bondgenoten in dit be toog heeft betrokken, past het ook ce Nederlander hierover zijn gedachten te laten gaan. De president vroeg im mers in feite over de hoofden van zijn hoorders heen óok aan de Nederlandse regering de verzekering te geven, dat de deling van Duitsland hier nimmer zal worden geaccepteerd Wij van onze kant hopen, dat de Nederlandse regering zich niet tot dergelijke verklaringen zal laten verleiden. Het is een vreemde zaak. dat men in net westen steeds weer opzettelijk wil doen vergeten hoezeer de verdeling van Duitsland een func tie heeft in de westelijke wereld. Men zou zelfs kunnen stellen, dat de deel neming van West-Duitsland aan de N.A.V.O. en aan samenwerkingsvor men als bijvoorbeeld de gemeenschap pelijke markt slechts mogelijk is ge worden omdat Duitsland verdeeld is Laten we ons toch goed realiseren, dat een verenigd Duitsland in geen enkel politiek blok een rol van enige beteke nis zou hebben kunnen en zal kunnen spelen. Het westen zou niet hebben toegelaten, dat dit Duitsland in de in vloedssfeer van het oosten kwam, het oosten zou zich ver zet hebben tegen het inkapselen van één Duitsland in de wes telijke wereld. Er zou hooguit voor ec-n verenigd Duitsland een strenge neu- traliteitsregeling (zoals voor Oosten rijk is gebeurd) tot stand zijn geko men, meer ook niet. Maar het is zéér de vraag of zelfs dat mogelijk zou zijn geweest: de schrik voor Duitsland als geheel is Europa nog niet uit de benen. En men kan nu zowel in als buiten het voormalige Duitse rijk wel beto gen, dat het thans toch allemaal zo enorm democratisch toegaat in de vroegere staat van Hitier, aan de an dere kant wijst de historie er op, dat een zeker wantrouwen jegens onze Duitse medebroeders in Europa helaas noodzakelijk is. Dit wantrou wen wordt nog versterkt door schreeuwfiguren a la Seebohm, die op gezette tijden de echo laten horen van het wilde „Heim ins Reich "-geroep uit de jaren dertig. In het betoog van president Johnson is gemakshalve aan dat punt voor bijgegaan: West-Duitsland is geaccej?- teerd als partner omdat er een ge deeld Duitsland bestond en bestaat. En dit gedeelde Duitsland ook dat mag niet over het hoofd worden ge zien behoort tot de huidige status- quo. Met andere woorden: de repu bliek van Ulbricht valt binnen het Russische machtsbereik en heeft als zodanig in de Russische politiek een duidelijke functie. Dat wil zeggen, dat het eenvoudig onvoorstelbaar is, dat Sowjet-Rusland er zonder meer in zou toestemmen dat men aan deze buffer functie zou gaan tornen. Zoals het westen er evenmin aan zou kunnen meewerken de situatie van West-Ber- lijn te veranderen ten bate van Ul bricht. Deze feiten mogen bijzonder onplezierig zijn, vooral voor de West duitsers die rekenen op hereniging, te gelijkertijd moet men zich realiseren dat de zaken in Europa nu eenmaal zo liggen. Wie hierin verandering wil brengen, behoort zich er rekenschap van te geven, dat een dergelijke wijzi ging slechts langs de weg van onder handelingen kan geschieden en dat het oostelijk blok daarbij vele garanties zal vragen. Bijvoorbeeld: Duitsland buiten de N.A.T.O., erkenning van de Oder-Neissegrens, om slechts twee voor de hand liggende mogelijkheden te noemen. We geloven niet dat Bonn deze prijs zal willen betalen. De formulering van president John son moge in West-Duitsland vol doening hebben geoogst, in overig Europa kan men er slechts schouder ophalend tegenover staan. En wanneer de president beweert, dat de verde ling van Duitsland een „aanhoudende bedreiging van de vrede" is. dan kan met evenveel of liever met meer 'recht het tegenovergestelde worden beweerd. Zolang ce heer Seebohm over Sudeten-Duitsland spreekt, zo lang officiële politieke partijen deze Sudetenverlangens als een redelijke eis in hun politiek willen betrekken, zolang officiële woordvoerders van de Westduitse regering voortdurend be togen dat Bonn er niet aan denkt de Oder-Neissegrens te erkennen, zolang is er geen reden de hereniging van Duitsland als een realiteit te zien. Daarom is gelet op de status-quo van dit moment de opmerking van Amerika's president een slag in de lucht. Op de boortoren van de voor een Franse maatschappij werkende N.V. Petroland bij het dorp Kimswerd. brandde gister middag om ongeveer één uur een gas vlam. De vlam was zo sterk dat zy ge makkelijk in het vyf kilometer verder gelegen Harlingen bon worden waarge nomen, en bleef ongeveer anderhalf uur branden. Reeds op 27 november was op een diepte van ongeveer 1100 meter gas aange boord. De toen brandende veel kleinere vlam is gedoofd en de boortoren, die tot een diepte van 4500 meter kan komen, is doorgegaan met boren. Men wilde tot nu toe niet zeggen of een exploitabele hoeveelheid gas is aange boord. maar gezien de grootte van de nieuwe vlam neemt men aan, dat de vondst deze keer belangrijker is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1