SCHAKEND NEDERLAND MOET AMATEURREGEL HERZIEN SAMSON Brio De koning van de shag ZO MOET HET JUIST NIET Topsport-geschiedenis Zonder wijziging geen kansen in de toekomst Zeeuwse sportinstructeur verbaasd over falen Russische sportlieden NA OLYMPISCH TOERNOOI IN ISRAËL In finale Amateurs Tel Aviv NIEMEYER HALFZWARE SHAG RÏJKSE, WALRAVEN BLAAS EN QUAKKELAAR AAN DE TOP Schuitema en Strooband nu op hoogste sport Nieuwtjes Voorspellingen kwamen niet uit 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 DECEMBER 1964 Schakers zijn grote klagers. Wat hun al niet door mens, dier, krakende vloerplank, bondsofficial, glimmende stukken of lekkende ball point in de weg wordt gelegd laat zich niet omschrijven. Geen verliespartij is eigen schuld, geen winst wordt door de vernederde er kend. De stokoude Burn zei toen hij 90 jaar werd: „Wat mij nu wel spijt, is, dat ik in mijn hele leven nog nooit één partij van een gezond mens heb gewonnen". Cynisch-be- knopter kon de ervaring van een duizendvoudige winnaar moeilijk worden geformu leerd. Ondanks het feit, dat de klacht bij de schaker hoort als de pijn lijke voet bij het nieuwe dames schoentje, was onze Olympiade- schaakploeg, die dezer dagen uit Israël terugkeerde, verrast over de inhoud van een klacht uit de mond van de Hongaarse maes tro Szabó. ,,Ik heb mij maar vijf weken op het toernooi kunnen voorbereiden; wat kan ik er dan nog van terecht brengen Bouwmeester, die halsoverkop van het laatste h.b.s.-lesuur naar het kofferspakken was ge stoven, nog een beetje nahijgend toen hij in Israël aankwam, keek hem verbijsterd aan, te verbijs terd om wat terug te zeggen. Het zal de andere Nederlanders net zo zijn vergaan. Vijf weken om te trainen! Het water zou de onzen in de mond komen. Vijf weken verlof om met experts een immense hoeveelheid onzekere punten onder de loep te nemen, vijf weken slapen, slapen, vijf weken repertoire opbouwen, studeren, studeren en nog eens studeren. Natuurlijk met behoud van loon, metmet Daarom onze nadrukkelijke complimenten aan het vader landse vijftal, dat, zonder Don- ner en Euwe, de finale bereikte en ook toen nog ongebroken te gen een veelvoud van groot meesters optornde. Dat wij in déze fase gsen groot slem meer konden maken valt niet te ver bazen. Wist U, dat de Russen bijvoorbee'd ex-wereldkampioen Tal als tweede reserve bij zich hadden, dat ettelijke landen alleen met grootmeesters aan de start verschenen, enz.? De nationale kampioen Frans Kuijpers heeft aan het eerste bord gespeeld. Verrassing in den lande. Zou hij werkelijk sterker zijn (geweest) dan Bouwmees ter? Dat laat zich niet zomaar vaststellen, bovendien was het niet aan de orde. De Koninklijke Nederlandse Schaakbond hield zich aan de rangorde van het laatste natio nale kampioenschap, waar vele meesters, onder wie Bouwmees ter, niet aan meededen. Hier wordt het een beetje ingewik keld. Voorheen luidde de kritiek van de langs-de-lijners: ,,Pak die topjongens toch aan; wel lekke re buitenlandse wedstrijden spe len, maar nooit uitkomen tegen de jeugd"; het klonk fors en was nog wel waar bovendien. Nu heet het: ,,Wat een onzin, je moet een uitzondering durven maken", en ook dét is waar. Maar, met niet weinig reserve jegens de opstelling in ons ach terhoofd, in principe heeft de K.N.S.B. gelijk met het hanteren van stok achter de deur. Helaas wordt er niet veel door verbeterd, omdat het thuisblij ven van de top meer maat schappelijke oorzaken heeft dan ..angst om tegen de jongeren uit te komen". De vicieuze cirkel begint maar zeer ten dele bij de spelers en officials. De oorzaak is een na tionaal dilemma: schaakkunst of werken voor de kost. Dat schaken steenhard werken is wil er bij vele outsiders niet in helaas, bü een aantal insiders officials ook niet erg. Hier speelt een bepaalde tegenstel ling een rol. namelük het nogal donquichotteachtige schermen met amateurisme en op eigen kracht spelen, zonder secondan ten, enerzijds en het wetenschap pelijk teamwork in diverse lan den anderzijds. Dat het eerste medebepaald wordt door geldge brek en bet tweede door ambi tie. gesteund met valuta, wordt in onze schaakwereld noga) eens over het hoofd gezien. Simpel gezegd: amateurisme bestaat niet meer. Wij zullen moeten afstappen van de illusie, dat de sterke éénling het weer voor het zeggen krijgt, zoals eer tijds prof. dr. M. Euwe en moe ten aanvaarden dat topschaak een uitgebreide staf van onder zoekers, analytici vergt plus een harde kernploeg van prakti sche schaakvechters. Déze com binatie zal Nederland snel op de wereldranglijst kunnen doen stijgen. Daartoe is geld nodig, natuur lijk. veel geld zelfs, maar geld komt er pas als men wil dat het er komt. Wij vrezen, dat het amateuristische hinken een gro tere handicap is dan het argu ment: „Er is geen geld". Eerst dient men het denken van de meerderheid onzer bestuurders te wijzigen. Dan ontstaat van zelf het venijnige „willen is kun nen" Evenzeer als wij geld we ten te vinden voor reeksen toer nooien, moet het mogelijk zijn voor studie en verdieping pegu- lanten op tafel te brengen. Die activiteit zou een heel wat nut tiger effect hebben dan het zich verzetten tegen het beginsel van secondanten, dat een onuitroei baar modern en toenemend ver schijnsel ij. Onze tegenzin of sympathie doet in deze weinig ter zake. De spoortrein Amster dam-Haarlem is er ook geko men. van wit en toenhetzelfde aanvals- en verdedigingssche ma tot aan de dertigste zet. KuijpersPortïsch lagen steeds enkele zetten op het nabuurbord voor. Dat er we derzijds met spanning werd afgekeken en schaak-versto len is gegrinnikt laat zich denken. De witspelers sneuvelden op on gelijke wijze, maar dat zal de nabestaanden maar weinig inte resseren. Het verloop was als volgt Wit: Kuijpers (Ned.), Janowski (Canada). Zwart: Portisch (Hong.), Unzi- cker (W.-Dld.). Spaanse partij: 1. e2e4, e"e5; 2. Pglf3, Pb8c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4 Lb5a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Lf8— e76. Tfl—el, b7—b5; 7. La4— b3, d7d6; 8. c2—c3, 0—0; 9. h2 h3, Pc6—b8; 10. d2—d3, Pb8— d711. Pbl—d2, Lc8—b7; 12. Pd2fl, Pd7—c5; 13. Lb3—c2, Tf8—e8; 14. Pfl—g3, Le7—fS 15. Lelg5, (vermoedelijk _LAMGrwrr_ Jonge schaker in Olympische ploeg. onjuist, 15Pc5e6; 16, Lg5—e3, c7—c5; 17. d3—d4, c5x d4; 18. c3xd4, e5xd4; 19. Pf3X d4, Pe6c520. f2—f3, d6—d5; 21. e4Xd5, Pf6xd5; 22. Le2—f3, Pd5b4; 23. Telxe8, Dd8Xe8 24. Lc2—bl, Ta8d8; 25. a2—a3 Pb4—c6; 26. Ddl—c2, g7—g6 27. Pd4 xc6, De8 X c628. Lbl— a2, Pc5d3; 29. Dc2Xc6, Lb7X c6; 30. Tal—dl, Td8—d6 en nu sloegen dt witspelers pas ande re wegen in. Kuijpers verloor als volgt: 31 Td2, Pf2; 32. Tf2, Tdlf; 33. Kh2, Ld6; 34. Lb3, Td4; 35. Tc2, Lb7; 36i f4,Lf4; wit geeft het op. Janowski verging het zo: 31, Pe4, Le432. fe4, Pb2; 33. Tel, Tdlf; 34. Tdl, Pdl; 35. a4, Pc3; 36. ab5, ab5; 37. Ld5, Pd5; 38. ed5, b439. Ld4, Lg7; 40. Lc5, b3, wit geeft het op. De pittige shag die prettig rolt. Verpakt in plastic pouch dus vers tot de laatste draad. Laddercompetitie De lastige derde serie heeft tot resul taat gehad, dat vier deelnemers met een gelijk aantal punten aan de top van de ladder zijn gearriveerd. Het zijn R. Rijkse, Yerseke, M. J. Walra ven, Middelburg, J. Blaas, Meliskerke Terug naar Tel Aviv, waar Bouwmeester de tweede plaats innam, gevolgd door Langeweg, Zuidema en Prins. Om het niet al te alarmerend te maken, de volgorde doet niet zo veel ter zake, ofschoon wij Bouwmeester zouden hebben geprefereerd. Onze gelukwensen aan Kuijpers, die sedert hij de titel veroverde sterker, harder en produktiever werd, niet in het minst door zijn samenwer king met Bouwmeester. Langeweg, die in Israël vertoef de hij werkte enkele maanden in een Kibboets was goed op dreef. Hij bleek evenwichtig te spelen en tegenslagen snel te boven te komen. Zuidema vocht met het geluk der jeugd, waar destijds Tarrasch zo boos over werd. Onder meer won hij uit hopeloze positie tegen Bisguier. Prins bleek speciaal onder de zwakkeren, nog redelijk huis te kunnen houden. Nee, de zwartkijkers, die het gaan naar Tel Aviv een beetje geld weggooien vonden, hebben ongelijk gekregen. De onzen hebben goed gespeeld, een pret tige teamgeest gehandhaafd en door de finaleplaats laten zien, dat ons land nog steeds mee spreekt. Somber durven wij ech ter te profeteren, dat, tenzij we de zogenaamde amateurbakens in het schaakmuseum opslaan, Nederland over tien jaar niets meer in te brengen zal hebben. Onze grote vrees is hierbij, dat de K.N.S.B.-bondsraadsleden, wier persoonlijke problemen overwegend in het verenigings vak liggen en niet op internatio naal niveau, zich door het be stuur de grote waarde van het amateurisme, het anti-secon dantensysteem zullen laten blij ven aanpraten, terwijl dit een volkomen overleefd standpunt is. Dat deze bestuurders volko men te goeder trouw hun me ning propageren zij ten over vloede onderstreept. Wie denkt bij een driebaansweg een ruime keus te hebben om te parkeren lcomt bedrogen uit en riskeert een bekend papiertje tussen de ruitenwissers van zijn auto. De bestuurder van deze wagen bijvoorbeeld, doet daar een goede gooi naar. Hij parkeerde zijn wagen op de middenbaan, ivaarmee hij een overtreding beging. Zo moet het dus juist niet. De man had de wagen keu rig langs de stoeprand van de meest rechtse baan moe ten zetten. Het verbod geldt niet voor bussen, die op de middenbaan bij een halte stoppen om er mensen in of uit te laten. Op het gefotografeerde weggedeelte te Mid delburg geldt deze regel echter niet. Langzaam verkeer hoort normaal gébruik te maken van de rechtse rijba nen behalve wanneer er zoals hier bij de middenberm een bordje staat dat de ivoorden „inrijden toegestaan" vermeldt. (Foto P.Z.C.) TMMMWWMMMMMWMMWMMWWMWMWMWWMarBarMMmMMWM telijke bijoplossingen worden geen ex tra punten toegekend. Indien een pro bleem twee oplossingen telt, zal dit worden aangegeven. No. 9 (C. Meeuwe) 37—31, 40—35, 45 40, 4741, 38—32, 4440, 4842, 43 38. 49x7 en 35x2. Een geniaal offer probleem, dat diverse slachtoffers maakte. No. 10 (H. Bloemsma). De lokzet is 4741! Met 1420 kan zwart nu in de val lopen: 25x14, 28x17, 30x19 (zwart A. Schuitema, Vlissingen, een steekje W(>rdt verondersteld nu consequent 31 liet vallen, kwam hij op gelijke hoogte:36 te spelen, waarna wit als volgt met J. Strooband, Middelburg. Beide een fenomenale slagzet uitvoert: 49— heren gaan nu met 12 punten aan de 443731, 3833 4ox34 leiding, omdat de vier winnaars nu 35x4. weer met 0 punlen onderaan de lad- H 'C. Blankenaar). der zijn geplaatst. Op slechts 1 punt van de koplopers volgen J. F. Boon, Middelburg, C. M. Louwerse, Zoute- lande en C. de Klerk, Goes, De stand van de overige deelnemers luidt: P. C. Allaart, Ritthem, 9 p,; W. J. Visser, Retranchement, 8 p.; J. Boon, Middelburg, 7 p.; G. J. v. d, Berg, Terneuzen, 6V2 p.; H. Dekker, Middelburg, I. J. de Bert, Vlissingen, J. M. Traas, Kloetinge en P. A. van Keulen, Gapinge, elk 6 p.; A. van Iwaarden, Krabbendijke, 5 p.; M. J. Besuyen, Middelburg en J. de Visser, Souburg, 4 p.; mej. J. C. v. d. Heyden, Vlissingen, J. Hoogesteger, Wemel- dinge, J. Almekinders, Den Haag, J. Bosselaar, Aagtekerke, C. Kuipers, Goes, F. Walhout, Nieuwdorp, L. de Wild, Kats, A. Krijger, Driewegen, P. Knop, Vlissingen en B. v. d. Broeke, St.-Laurens, elk 3 p. Oplossingen derde serie. No. 8 (W. A. Haanstra) 27—21, 38—32, 28—22, 42—38. 15x4 en 4x19 (over 18, 39, 40 en 24). In dit overigens aardige vraagstuk je is een nare bijoplossing mogelijk via 4440 en 4339. Sommige deel nemers volstonden methet aange ven van deze schoonheidsfout in het probleem, zonder het nog vrij lastige afspel aan te geven. Rijkse en Walraven (en vooral de laatste) beijverden zich in het aangeven van een aantal winnende varianten. Gaarne hadden wij hen hiervoor een extra punt toegekend, maar dit von den wij t.o.v. die deelnemers, die de 4440-variant te simpel vonden om te vermelden, niet geheel billijk. Bo vendien waren er deelnemers, die de ze al te eenvoudige spelgang aanga ven zonder de auteursoplossing van het probleem te hebben gevonden. Ook zij zouden dan met een punt in verhou ding teveel toegemeten krijgen. Wat ons betreft hebben wij uit een en ander deze conclusie getrokken: Alleen voor de auteursoplossing wordt een punt toegekend. Voor z.g. gehele of gedeel- E.V.O.: Voor de Nederlanders is het wel aardig te weten, dat de eerste nationale jeugdkampioen Geus jr., 1952 thans voor Au stralië uitkwam, dat de organi satoren met ruim honderd on verkoopbare klokken zijn blijven zitten, dat de ex-Nederlandse hoofdklasser E. van Amerongen in Tel Aviv belangrijk organisa torisch werk heeft gedaan, dat Reshevsky zich misschien blij vend in Israël zal vestigen, dat de wereldjeugdkampioen Ge- orghiu, bekend uit het jeugd- toernooi Den Haag 1961, zich tot grootmeester heeft ontwikkeld en dat het nog niet bekend is waar het kandidatentoernooi in 1965 zal worden gespeeld. Een grappige „tweelingvalt de schaakliefhebbers te mei- „Onrechtvaardige dwangheffing" De Algemene Verladers- en Eigen Vervoersorganisatie (E.V.O.l is bij zonder teleurgesteld dat de Tweede Kamer zich voor een extra heffing van de weggebruikers ter voeding van het rijkswegenfonds heeft uitgesproken. Bij herhaling en met goede redenen omkleed, zo zegt de E.V.O. is door haar en vele anderen betoogd, dat ook de versnelde wegenbouw uit de alge mene middelen dient te worden bekos tigd. De wijziging van het wetsont werp rijkswegenfonds door de Tweede Kamer betekent dat voor vrachtauto's boven 1250 kilogram eigen gewicht evenveel toeslag op de motorrijtuigen belasting zal moeten worden betaald! als in het weggeldplan van de rege ring, namelijk 75,—. Voor alle aan motorrijtuigenbelasting onderworpen] voertuigen zoals ook motor- en elektrobezorgwagens zal toeslag moeten worden betaald voor het rijks wegenfonds, ongeacht of al dan niet van rijkswegen gebruik wordt ge maakt. Het weggeld, dat nog eniger mate de schijn van een vrijwillige bij had, wordt nu vervangen door NA BEZOEK AAN SPORTACCOMMODATIES een onrechtvaardige dwangheffing naast de permanent gemaakte Lijde den. Het graat over de P'irtii- hjke verhoging van de benzineaccijns. en KuïinersPortisch en .la- De E V O- zal- nu de Eerste Kamer en Kuijpers rortiscn en Ja zich nog over het rjjkswegenfonds nowsklLinzicker. Deze moet uitspreken, de onbillijkheid van kraehtmetmeen vielen op de een extra bijdrage aan het rijkswe- zelfde das, met dezelfde op^ ^„dechTvï."^'^^? ning, met dezelfde foutzet[blijven brengen. IN OPPERSTE verbazing heeft de 26-jarige Amsterdamse sportinstructeur Piet B. Ver schuur in Zierikzee geboren en opgegroeid de resultaten van de jongste Olympische Spe len gevolgd. Vlak voor de spe len van Tokio bracht hij een bezoek aan Rusland, waarbij hij talrijke sportaccommodaties be zocht. en soms een blik achter de schermen mocht werpen naar de training van de sport lieden. Piet Verschuur schreef ons nog voor de Olympische Spelen daarover ondermeer: „De U.S.S.R. is al jaren in tensief bezig de wereldtop op sportgebied te veroveren. Ze- Advertentie) "N BOEIEND STUK ^Verwachtingen, uitslagen, psychologische ^achtergronden van de Spelen in Tokio en Innsbruck. Tot een boeiend sportalbum ge maakt door experts als Leo Pagano, Aad van Leeuwen, Rien Bal, Bob Spaak enz. Een uniek boek voor slechts f 2,25. ^Geïllustreerd met 80 spannende actie- foto's die U GRATIS krijgt bij BRIO. PLANTENMARGARINE B11 11107. I6H 110 ker al voor 1952 is men daar mee begonnen, het jaar waarin de Russen voor het eerst met een machtige Olympische ploeg voor de dag kwamen. Later deden zij enigszins afbreuk aan de prestaties van de Amerika nen. Voor alles pakt men do sport daar planmatig aan. Alles loopt via de bekende „plannen" en men tracht dan op van tevoren uitgestippel de niveaus te komen. De sport is daar in alle opzich ten een wetenschap gewor den of dit nu op fysiologisch, anatomisch, pedagogisch of psychologisch terrein ligt. Enige tijd geleden deelde het Amerikaanse Instituut voor Studie van de Sowjet-Unic mee, dat men in Rusland yo ga en geïoniseerde lucht ge bruikt om de prestaties op een hoger peil te brengen. Russische psychologen zijn aangetrokken om de wil om te winnen van de sportlieden te versterken",' aldus deze sportinstructeur. Geen wonder dus, dat de heer Ver schuur bijzonder verbaasd was over de grote nederlagen van de Russen in Tokio. Deze oud-Zlerlkzeeënaar, die eerder al bezoeken aan Scandina vische landen had gebracht cn ook daar met name interesse had voor de sport, die gestudeerd heeft aan de sporthogeschool in Keulen, vraagt het zich af of het wel juist is, dat de trainer van de Russische atletiek- ploeg het verwijt wordt gemaakt, dat zijn atleten onvoldoende moreel voor bereid zijn. Piet Verschuur weet na melijk, dat de Russen niet meer vol staan met een morele injectie vlak voor de wedstrijd, maar dat de mo rele voorbereiding onderwerp uit maakt van de gehele training in Rusland. Oplossing (verkorte notatie) 29 (27 A) 17 (32) 49, op (38) 42 (2) 11, 42— 38; op (2) 16 (13) 8, 29—7. A. op (2) 35 steeds gevolgd door 3930; op (26) 49 (31) 39—33 enz. Oplossing 2: 35 (27 A) 43 (31) 43— 49 (36 B) 24 (21 gedw., 41) 32 (47) 15 (36) 41, 44—33. A. (7 of 2) 11, 2. B. op (2) 33; op (7) 27; op (37) 24. Het behoeft geen betoog, dat de grote maar dikwijls ook bijzonder moeilijke Blankenaar de meeste deelnemers liet sneuvelen. Niemand sleepte (uiter aard) uit dit probleem de mogelijke score van 2 punten. De vier winnaars krijgen hun prijsje toegezonden. Vierde serie probleemnummer 12 probleemnumer 13 men: le. zich „opjutten" en doorbij ten (zoals waarschijnlijk een atleet als Zatopek deed) en 2e. het probleem rationeel aanpakken, zich bewust realiseren, dat het dode punt moet komen, en zoveel mogelijk trachten I de techniek te handhaven. Onbevangenheid Overigens heeft dr. W. van Zflll, al gemeen secretaris van de Nederland se Sport Federatie, er onlangs nog op gewezen, dat de „rationele facto- worden: Nummer 14: Wit: 11 sch. op 25, 27, 31, 34, 35, 37, 39, 42, 43 en 44. Zwart: 11 sch. op 2, 8, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 28 en 29. Voor deze problemen geldt wit speelt en wint. Oplossingen kunnen binnen 2 weken worden ingezonden aan L. Anderson, Koninginneweg 30 te Goes. Ditmaal zijn de opgaven niet te moeilijk, zodat we veel goede oplossingen verwach ten. Een goede kans dus om meer punten te verzamelen. ivcten- happelijk uitgekiend, het dieet worat wetenschappelijk opgesteld, er zijn psychologen voor de wilstraining enzovoort. Daartegenover staan de rationele factoren: pure kracht, uit houdingsvermogen, durf, onbevangen heid, spontaniteit enzovoort. Nu zou men er bijvoorbeeld op kunnen wij zen, dat die onbevangenheid bij de Amerikanen veel groter is. Met na me door optreden Tri schoolverenigin gen toneelclubs, sportwedstrijden en zovoort) zijn z(j er al van jongsaf aan gewend in het openbaar op te treden. Zij kennen minder nervositeit voor de wedstrijd, maar wel een grote mate onbevangenheid. De les van Tokio is dan ook, dat op de ratio- „In het Gorkistadion te Moskou ligt het Leninstadion voor atletiek en voetbal waar 103.000 zitplaat sen zijn. Er is daar zelfs een spe ciaal hotel voor de sportlieden. In ditzelfde park is een kleiner sta dion voor volleybal, basketbal en tennis met 50.000 zitplaatsen. Ver der is er een gróte sporthal voor zaalsporten (17.000 zitplaatsen), een „kinder"-stadion voor jonge ren tot 19 jaar met een sintel- baan en een voetbalveld (10.000 zitplaatsen) en een open zvvem- stadion van wereldformaat (15.000 zitplaatsen), waar de temperatuur van het water zomer en winter 27 graden Celcius is". „In dit zwembad wordt bijvoor beeld tijdens de training gébruik gemaakt van de modernste meet apparatuur, zoals bijvoorbeeld de elektro-cardiograaf om hartslag, polsslag, longcapacitelt van de zwemmer op papier vast te leg gen. Ook is er een onderwater venster om alle bewegingen van de zwemsters en zwemmers te kunnen bestuderen". Dode punt" Ook weet hy, dat de Russen bijvoor beeld het probleem van hot „dode punt" in de individuele wedstrijdsport wetenschappelijk hebben aangepakt. Iedere wielrenner, schaatsenrijder, roeier, atleet kent dit dode punt: op zeker moment krijgt hij in de wed strijd een inzinking. Er komt dan na melijk een verandering in de werking van het centrale zenuwcentrum, waardoor de coördinatie tussen de ademhaling en de beweging wordt verstoord. Nu zijn er twee metho den 0111 over dat punt heen te ko- Voorspelling Piet Verschuur stelt daartegenover, dat last van zenuwen voor een wed strijd heel normaal is: een te groot geloof in eigen kracht kan funest zijn. „Er móet een evenwicht zijn tussen het geloof in eigen kracht en de twijfel aan de uitslag", aldus deze sportinstructeur. Daarom ziet hij de vele „bravourverklaringen" van de Russen vóór de Olympische Spelen dan ook als een van de oorzaken van het Russische falen. Sportinstructeur Verschuur schreef na zijn bezoek aan Rusland ook nog: „Masjin, een van de Russische sportauloriteiten, heeft becijferd, dat de Russen hun puntenaantal van de Olympische Spelen I960 met 26 zullen verbeteren en op 712 komen en dat de Amerikanen hun aantal zullen vergroten met 55 anten en dan komen op een to- aal van 518 punten", hetgeen dus een voorspelling was, gedaan vóór Tokio. „De Russen gingen echter niet voor uit met 26 punten, maar achteruit met 71 punten, dat was dus een mis rekening van 97 punten", rekende de heer Verschuur ons voor. „En de voorspelling, dat de V.S. met 55 pun ten vooruit zouden gaan was te som ber: zij gingen vooruit met 77 Mi punt" Toch is men er in het algemeen van overtuigd, dat Amerika iets op Rus land ten achter ligt waar het de sportaccommadaties betreft en het wetenschappelijk onderzoek van de sport. Piet Verschuur zag veel van die sportaccommodatie. H\j schreef er dit over: Populairste Volgens de gegevens van 1962 waren in Rusland de populairste sporten: atletiek 4.200.000 beoefenaren 3.500.000 beoefenaren 3.200.000 beoefenaren 2.500.000 beoefenaren 1.800.000 beoefenaren basketbal 1.700.000 beoefenaren tafeltennis 1.100.000 beoefenaren wielrennen 1.000.000 beoefenaren Ongeveer 30.000 sportlieden behoren tot de elite van de „meester-in-de- sport"-klasse. volleybal skiën schaken voetbal Elogescholen In totaal zjjn er 16 hogescholen voor lichamelijke opvoeding in Rusland: in iedere republiek 1 plus nog 1 in Moskou. Vorig jaar heeft men in do Russische hoofdstad de fundering ge legd voor een grote, hypermoderne hogeschool voor lichamelijke opvoe ding, die in 1967 klaar moet zijn. Aan de 16 hogescholen en aan 52 facul teiten voor lichamelijke opvoeding van pedagogische instituten en uni versiteiten worden sportleraren op geleid. In 1955 verlieten 2070 sport leraren deze instituten; in 1965 zul len het er 3730 zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4