Sr L' tiksm BRITS PLAN VOOR NAUWERE EENHEID IN HET WESTEN Wilson naar de V.S. Grote overwinning voor leger in Zuid-Vietnam Brand in Heerlerheide - 3 mensen omgekomen Terneuzen (ver) zakt nog steeds: maar minder snel als jaar geleden SEGNI afgetreden EERSTE VAN SERIE BESPREKINGEN HET AMERIKA Wijziging verwacht in Sowjetregering R.E.M. nog deze week illegaal Oorzaakbronbemaling sluizenbouw 207e jaargang - no. 257 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GO ES E, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 december 64 We spelen niet meer Pagina 3 Directie: F. van de Velde. P. B den Boer en W. de Pouter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. 9,75 per kw. franco per post 10,— p. kw. Low Walstraot 68-60 tel. 2355 (b.g.g. red 3508, ndv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b g.g re- J 2911. Zlerlzee: red. tel. 2425 adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Inee*. med. 3 tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 ct. p regel min. 1.60 15 ct Bureau»: VlUaingen neuzenArsenaalstraat 2, tel. Giro 359300 P Z C.. Middelburg. Aan het hoofd van een delegatie van 36 man, is de Engelse premier Harold Wilson gistermiddag per vliegtuig naar Washington ver trokken voor besprekingen met president Johnson. Tot de delega tie behoren minister van buiten landse zaken Patrick Gordon Wal ker, minister van defensie Denis Healy en de chef van de defensie staf graaf Mountbatten. Wilson zei te verwachten dat zijn ontmoeting met president John son de eerste zou zijn van een se rie welke de westelijke alliantie tot onderwerp heeft. Over die allian tie zei hij: „Wij willen die doeltref fender maken. Wij willen dit doen op een manier die ons in staat stelt de spanning tussen oost en west te verminderen en de verspreiding van atoomwapens tegen de hou den. Johnson ontvangt minister Gromyko De Russische minister van buitenland se zaken. Andrei Gromyko, zal woens dag door president Johnson van de V.S. op het Witte Huis ontvangen wor den. Dit heeft de presidentiële pers secretaris, George Reedy, bekendge maakt. Z.K.H. Prins Bernhardt heeft zater dag het nieuwe laboratorium voor sterk radioactieve objecten van het reactorcentrum Nederland te Petten officieel in gebruik gesteld. Op de foto ile prinsin witte jas, op de brug boven de hoge flux reactor, teriviji hij uitleg krijgt van ir. J. J. M. Snepvanger, hoofd reactorafde ling van het centrum. Wilson maakte tevens duidelijk dat hij T hoopte tot nauwer samenwerking met Amerika te komen wat betreft de vre desoperaties in Azië ten oosten van Suez. Hij zou bespreken wat Engeland zou kunnen doen om de Verenigde Sta ten in Vietnam te helpen. Wilson is van plan Jonhson een vijf punten omvattend plan voor te leg gen voor nauwer Atlantisch samen gaan op politiek, militair en econo misch terrein. Hoofdpunt van het Britse plan is de oprichting van een Atlantische kernmacht waarin het Britse kernwapen is opgenomen, op voorwaarde dat Engeland dit wa pen zou kunnen terugtrekken als de westelijke alliantie op een mis lukking zou uitlopen. Wilson deelde mee dat nij met John son over allerlei wereldzaken zou spreken, maar uiteraard kon hij niet hopen alle wereldproblemen in 48 uur ti kunnen regelen. Hij zou erop aan dringen dat meer landen, naast Enge land en de V.S., een groter aandeel zouden krijgen in de controle op de kernmacht binnen het westelijk bond genootschap. In communistische kringen in Moskou verwacht men dat premier Kosygin tijdens de bijeenkomst van de opper ste Sowjet, die woensdag begint, wij zigingen in de regering bekend zal maken. Enige ministers die onder Kroesjtsjew dienden zouden mogelijk worden verwijderd. Men spreekt o.a. van maarschalk Malinowski minister van defensie, die nauw persoonlijk contact met Kroesjtsjew onderhield. De opperste Sowjet, het parlement vari de Sowjet-Unie, zal de begroting en het staatsplan voor 1965 bespreken. Voorts zal vandaag naar verwachting het centrale comité van de commu nistische partij bijeenkomen voor zijn derde voltallige zitting in twee maan den. Er zouden, als voornaamste on derwerp, economische vraagstukken worden besproken. Men verwacht dat er nieuwe maatregelen zullen worden genomen om de Sowjeteconomie te stroomlijnen. GROOT AANTAL REBELLEN GEDOOD Onasewell Taylor begint „dringend" overleg met regering Bij een veldtocht in het gebied van Camau, ongeveer 220 km ten zuid oosten van Saigon, zijn gisteren dan 115 Vietcongrebellen ge en een honderdtal gewond, zo van Amerikaanse zijde in Saigon vernomen. Aan regeringszijde wer den 32 militairen gedood en 51 ge wond, van wie 7 Amerikanen. Een Amerikaanse militaire woord voerder zei dat bij een ander gevecht, dat zaterdag werd geleverd op ruim 60 kilometer afstand van de hoofdstad (eveneens in het zuidwesten) 23 man schappen van de Vietcong werden ge dood en 20 anderen verwondingen had den opgelopen. Ambassadeur De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Maxwell D. Taylor, is gis teren op zijn standplaats terugge keerd na in Washington met de re gering ruggespraak te hebben ge houden. Bij zijn aankomst verklaarde hij te genover verslaggevers dat de Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam nog meer maatregelen kunnen nemen om de oorlog tegen de communistische Vietcongrebellen te winnen. Hij wei gerde echter te zeggen waaruit deze maatregelen zullen bestaan. Hij voeg de er echter aan toe dat hij waar schijnlijk vandaag „dringende" be sprekingen met premier Tran Van Hoeong en andere Zuidvietnamese mi nisters zou beginnen. Men vroeg hem of de maatregelen betrekking zouden) hebben op andere Zuidoostaziatische landen met andere woorden of de communistische bases in Laos of Noord-Vietnam zouden worden aange vallen, „Daar zou ik niet op specule ren", antwoordde de ambassadeur. Het driejarige Tilburgse meisje Anita van Delft, dat vier weken ge leden door een paar honden werd aangevallen, waarbij zij ernstig werd gewond, is zaterdag weer thuis gekomen. Uit alle delen van het land is een stroom van geschenken voor het meisje gezonden in de vorm van speelgoed en geld. De hondenhandelaren, die zaterdag de Tilburgse hondenmarkt bezoch ten gaven Anita een fietsje en een pop. Met haar ouders liet Anita trots de beide cadeaus aan de foto graaf zien. Thant is ziek Thant. de secretaris-generaal van de V.N., die vrijdag in een Newyorkse kliniek is opgenomen, lijdt aan maag- vliesontsteking, zo is door iemand van de V.N. meegedeeld. Vermoedelijk kan hij midden deze week het zieken huis verlaten. Engeland heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in een grensgeschil tussen Ar- j gentinië en Chili, dat uit 1396 dateert en be- trekking heeft op het zuidelijke gedeelte van het Palenagebled het Andesgebergte. VUUR WERD TE LAAT ONTDEKT Den Haag verwacht: (Van onze Haagse redactie) Minister Scholten (justitie) heeft het voornemen om vóór a.s. woensdag een uitvoerig gesprek te hebben niet de Am sterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaayer. en het hoofd van het arron dissementsparket mr. J. F. Hartsuiker, over de ten aanzien van de R.E.M. te nemen maatregelen. Verwacht wordt dat de algemene maatregelen van bestuur, waarin de telegraaf- en telefoonwet van toepassing wordt verklaard en het ar rondissement Amsterdam met de uitvoe ring wordt belast, uiterlijk woensdag in het staatsblad zullen verschijnen. De maatregelen zullen, zo vernemen wij. twee dagen na publikatle van kracht worden. Tot dusver is de rechterlijke macht te Amsterdam nog slechts op de hoogte gesteld van de inhoud van de af te kon digen maatregelen, opdat zij zich reeds kon bezinnen op de gedragslijn die te genover de R E.M gevolgd moet wor den. In het gesprek met de minister zal deze gedragslijn definitief bepaald wor den. Aangenomen mag worden, dat ver tegenwoordigers van het openbaar mi nisterie en de opsporingsdienst van de P.T.T. zodra de maatregelen zijn afge kondigd, contact zullen opnemen met de leiding van de R E M waarbij deze ge sommeerd zal worden de uitzendingen te staken. PRESIDENT SOEKARNO 1Kb NIET AFTREDEN, VOLGENS SOEBANDRIO Op doorreis van Djakarta naar New Vork. waar hij de algemene vergade ring der Verenigde Naties gedurende een week gaat bijwonen, heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken. Soebandrio. gisterochtend op Schiphol categorisch ontkend dat president Soe- karno zou overwegen af te treden. Hij weet de desbetreffende geruchten, die de laatste tijd vrij geregeld in de per* opduiken, aan kwaadwilligheid \an „landen die ons vijandig gezind zijn". Gepolst over de kwestie-Malelsië zei hij: ..het Hchijnt dat er van de andere zijde indicaties zijn om tot een overeenkomst te komen. Dat moet ik even gaan polsen in New York. Ook wij willen de kwestie graag tot een oplossing brengen. Wij zijn al zover gegaan dat wij de beslis sing willen overlaten aan een Afro-Azia tische commissie". Over de wijze waarop het herstel der betrekkingen met Nederland zich ont wikkelt was Soebandrio wel tevreden, al vond hij dat er nog geen sprake was van vooruitgang in concrete uitvoering. BIJ GROTE BRAND IN LONDEN VOOR 100 MILJOEN SCHADE Twee douanebeambten hebben zaterdag het leven verloren bij een grote nraiid in een goederendepot van de spoorwegen in Londen. Meer dan 300 brandweer lieden zijn actief geweest. De schade beloopt naar schatting 100 miljoen gulden Ontploffende benzine en whisky veroorzaakten hoge steekvlammen. De tv-ee beambten raakten ingesloten in een houten kantoor op de bovenste verdieping. Er gingen 600 goederenwagons en 300 motorvoertuigen verloren, alsmede een enorme hoeveelheid kerstpakketten. Gewonde man sprong door raam op de eerste étage Bij een brand in een café met pen sion in Heerlenheide zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie (van de pensiongasten om het le ven gekomen, een vierde bewoner van het pand werd gewond. Omgekomen zijn: de 21-jarïge onge huwde fabrieksarbeider A. M. van Wijk uit Roermond, de 66-jarige we duwnaar H. Opgenoorth. gepensio neerd mijnwerker, en de 22-jarige on gehuwde stoffeerder W. J. Walra uit Venray. De brand werd even over twee uur i's nachts ontdekt door een voorbijgan- [ger. Deze waarschuwde de eigenaar van het café-pension, die met zijn vrouw, zijn dochter en schoonzoon nog in de keuken van het pension werkte. De brand woedde toen al zo hevig dat van enige reddingspoging geen sprake meer kon zijn. Sprong uit raam In totaal verbleven 13 pensiongas-j ten, in het pand. Tien hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Een van de pensiongasten, de 20-jarige mijnwerker H. L. Zanders uit Heer len sprong vanaf de eerste etage door een raam op straat. Hij is met ernstige brandwonden opgenomen in het St. Jozef ziekenhuis van Heer len. De brand heeft tot 7.15 uur geduurd. De Heerlense brandweer, die met groot materiaal binnen zeven minuten na de melding ter plaatse was, kon! eerst om half z^.s het eerste slacht offer bergen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De politie van Heerlen acht misdrijf uit- gesloten. Het staat vast dat ae brand in de caféruimte op de begane grond is ontstaan. Daar brandde een kolen- haard. Dr. A. H. Witte van het gerechtelijk j laboratorium in Den Haag, alsook de officier van justitie uit Maastricht mr. Corsten. hebben op de plaats van de brand een onderzoek ingesteld. De< pensionhouder was verzekerd. Politie past op twee poezen ferm d~ over twee kostbare Siame se katten, die zonder verzorging waren gekomen nadat de eige naars, een echtpaar uit Apeldoorn, waren ingerekend door de Haag se politie. Het (jonge) echtpaar, dat vrij reizen heeft omdat de man bij de spoorwegen werkt, blijkt in verschillende grote steden in ons land in warenhuizen tassen te hebben gestolen van winkelen de dames. Zaterdagmiddag wer den zij in een Haags warenhuis betrapt. De operatie van die mid dag had hun 200 opgeleverd. Totale schade is nog niet bekend De verzakkïngsversclujnse- len in de bebouwde kom van Terneuzen, die zich ruim een jaar geleden voor het eerst openbaarden in de vorm van gescheurde muren en golvende vloeren in kerken, woonhuizen en bedrijfsgebouwen, blijken zich de laatste zeven a acht maanden op veel plaatsen min der intensief voor te doen dan voorheen, of in enkele gevallen zelfs geheel tot het verleden te behoren. In andere gevallen echter worden de oude scheu ren nog steeds breder, zijn her stellingen door nieuwe scheur vorming weer ongedaan ge maakt en worden plafonds dus danig verwrongen dat bpkle- dingsplaten omlaag komen. Toch ziet het er naar uit dat de ergste verzakkingen tot het verleden behoren en dat lang zamerhand weer een even wichtstoestand is ingetreden Provisorische maatregelen ons ernstige schade te herstellen zijn de laatste maanden vrijwel nergens getroffen en bijna al gemeen is men ingenomen met de wijze waarop rijkswater staat tot nog toe de zaak met de belanghebbenden heeft opge nomen, hoewel volledige schade- uitkerhigen tot dusver niet heb ben plaatsgevonden. Zoals wij reeds destijds uitvoerig be richtten, 'kreeg de bronbemaling in de bouwputten van de nieuwe sluizen die onder supervisie van rijkswater staat worden gebouwd aan de in gang van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. de schuld van de scheu rende muren en de wegzakkende vloeren. Deskundigen hielden dit aan vankelijk voor onmogelijk. omdat men van mening was dat de mïdden- kanaalarm tussen de bebouwing in Terneuzen en de bouwput voor de binnenvaartsluis zou werken sis een boezem, waardoor de grondwater stand aan Terneuzense zijde niet of nauwelijks door de bemaling in de bouwput zou worden beïnvloed. Een nader onderzoek leerde echter Jat de middenkanaalarm is uitgegraven in vyaterafsluitende klei. terwijl een groot deel van Terneuzen-kom op een veenlaag rust. waaraan onder de kanaalarm door. water werd onttrok ken. Het veen ging krimpen en be werkstelligde een „inzakken" van de hoger gelegen aardlagen. Ook bij rijkswaterstaat nam men daarna aan dat het merendeel van de geconsta teerde verzakkingen een gevolg was van de bemaling. De betrokkenen kregen de toezegging dat in derge lijke gevallen zou worden gezorgd voor een passende regeling van de schade. In enkele acute "gevallen, waar gevaar bestond voor ds omge ving werden provisorische maatrege len getroffen, vaak na overleg met een door rijkswaterstaat ingestelde commissie. Schade Over liet uiteindelijke bedrag van de schade bestaat in liet huidige stadium nog weinig zekerheid. „We zullen die pas kunnen vaststellen als de bo dem opnieuw stabiel is", zei ons ir. A. J. Beenhakker van hei Bouwbu reau Werken Kanaal van Terneuzen. Hij zei te verwachten dat zich onder invloed van de huidige verlaagde grondwaterstand een nieuw even wicht zal instellen, waardoor de bo dem tot rust zal komen. Een en ander betekent echter niet dat met het regelen van de schade gewacht moet worden tot de werken aan de sluizen gereed zijn. Wel blij ken velen van de getroffenen daar wel de voorkeur aan te geven „om dat je nooit kunt weten wat er later nog gebeurt", zoals een van de be trokkenen ons zei. Het uiteindelijke bedrag van de schade komt voor 80 procent ten laste van België, dat zich daartoe reeds voor het begin van de kanaalverbredingswerken contractueel heeft vastgelegd. (Zie slot pag. 2 kol. 2) President Antonio Segni van Ita- llië, die vier maanden geleden door een beroerte werd getroffen en sindsdien gedeeltelijk verlamd is, is gisteren afgetreden in verband met zijn slechte gezondheidstoe stand, zo is officieel meegedeeld. De kamers van het parlement Senaat en Kamer van Afgetaar- digden zullen op 16 december bijeenkomen om een nieuwe presi dent te kiezen. Segni is 73 jaar. Gisteravond kwam het Italiaanse ka binet bijeen, nadat premier Aldo Moro in het Quirinaal, het presidentiële pa leis, de door Segni ondertekende akte van aftreden in ontvangst had geno men. Honderden mensen hadden zich voor het paleis verzameld. In een of ficieel medisch bulletin dat gister avond werd uitgegeven staat, dat Segni „een helder besef heeft van de aard en het verloop van zijn ziekte en zich zijn toestand en verantwoorde lijkheden volkomen bewust is". Er was een lichte verbetering ingetreden maar voor herstel zou een lange perio de van rust nodig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1