Zeeuwse planologen werken hard aan streekplan voor W.-Z.-Vlaanderen Eerste herfststormen trokken over Zeeland JL Jeugdgebouw in Goes is nu „eerste steen" rijk Oostenrijkse dorpen in Schouwse Westhoek moeten worden gesloopt ETI-onderzoek opening vliegveld Haamstede BILT NAJAARSVERGADERING CONTACTCOMMISSIE V.V.V. 1964 was goed jaar voor recreatie Koud weer iïüïPUROL f kar „Testament baron van Kattendijke is geldig In Middelburg 20 brommers achter slot en grendel EXAMENS Drie maanden na eerste paal Ingemetseld door promotor H. Joosse JONGERENCONTACT STAAT VOOR 2e NACHTELIJKE ADVENTSTOCHT Zeeuwse ALMANAK Wtgdek Stationsbrug Middelburg wordt onder handen genomen Grond, waarop houten huizen staan is veel en veel te duur geworden Clinge in harnas door streekplan waterwingebied Aanbesteding nieuwe veerhaven te Perkpolder 1 v <J' verwacht:.. I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Hoewel de gemeenschappelijke re geling tussen de vijf kustgemeen- ten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet aan goedkeuring toe is, wordt niettemin aan het streek plan voor dat gebied bij/onder hard gewerkt. Dit bleek donder dagmiddag tijdens de elfde na jaarsvergadering van de VVest- Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V.'s, ge houden in hotel „De Zwaan" te Zuidzande. De kwestie werd aan de orde gesteld tijdens een discus sie op het onderwerp „Landschap en recreatie". Op de vraag hoe de stand van zaken is met betrekking tot dat streekplan, zei de heer J. de Hoogh dat bij de Provinciale Pla nologische Dienst voor Zeeland bij zonder hard aan dit plan wordt ge werkt. „Dat behoeft zeker niet te wachten op de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren", zo voegde burgemeester J. A. Leenhouts van Cadzand en Re- tranchement er aan toe. De deelnemers aan de goedbezochte ver gadering werden welkom geheten door de heer C. R. Leegsma. voorzitter van de V.V.V. Zuidzanae. Onder de aanwe zigen bevonden zich onder meer de bur- femeesters van Oostburg, Breskens, luis, Cadzand Retranchement en van Zuidzande, de heer J. P. de Regt, direc teur van de provinciale V.V.V., dijkgraaf J. B. Becu van het waterschap „Het Vrije van Sluis", de heer A. Korstanjc. rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland en vele vertegenwoordigers van plaat selijke V.V.V.'s. De voorzitter van de West-Zceuws- Vlaamse contactcommissie de heer P. M. Hoste noemde 1964 een bijzon der goed recreatiejaar. Volgens hem hebben de eerste rapporten voor de f astenstatistiek (opgemaakt door luis en Groede) bepaald interessan te resultaten opgeleverd. Momenteel zijn de West-Zeeuws-Vlaamse V.V.V.s bezig met een ontwerp-streekfolder naar een ontwerp van de A.N.V.V. De heer Hoste sprak de hoop uit dat de betrokken V.V.V.'s en gemeente besturen zullen meehelpen de rogal zware financiële lasten voor die fol der te dragen. en een-vierde naar de kust trekt. In de toekomst zullen nieuwe cultuurgebie den nodig worden. De landbouwgronden nu nog 70 procent van het Neder landse oppervlak zullen naar zijn me ning in de toekomst worden gereduceerd tot enkele percenten. In tal van Neder landse provincies is men bezig met het ontwerpen van landschapsstructuurplan nen. Voor wat betreft de Zeeuws-Vlaamse trekpleisters voor de recreatie nam hy achtereenvolgens de duinen, de polder dijken en de kreken onder de loep. Hj! verklaarde zich voorstander van he bouwverbod op de duinen (de Belgen hebben er spyt van als haren op hun hoofd dat ze de duinen hebben volge bouwd) en van een beperkte ontsluiting van het duingebied. De dyken beschouw de hij als monumenten, gebouwd door de voorvaderen van de huidige genera tie. Volgens ir. Molenaars drukken de kreken nergens zo'n stempel op landschapschoon als in Zeeuwsch-V deren. „Buitenlanders verbazen zich daar steeds weer over", aldus de Inge nieur van staatsbosbeheer. Hjj betreur de het dat nog tal van gemeenten de kreken gebruiken ais vuilnisstortplaat sen. „Men moet gaan oppassen tegen het be derven van net landschapschoon", aldus ir. Molenaars. Hij pleitte in dat verband voor meer concentratie van bungalows en dergelijke hetgeen ook het treffen van allerlei voorzieningen goedk maakt. Wat er is moet naar de mening van ir. Molenaars behoorlijk worden „aangekleed", waarbij hij ook de oude dorpskernen wilde betrekken. Koppeling Het verheugde hem dat tegenwoordig steeds meer landschapsplannen worden gekoppeld aan ruilverkavelingen. Een ;oed voorbeeld noemde hij het plan voor Ie ruilverkaveling Canisvliet. Zijns in ziens gaat het ZLM-rapport te ver door te verkondigen dat op elke boerderij wel een zomerhuisje zou kunnen worden plaatst. Ook zag hy een gevaar in verschijnsel dat vrijwel elk leegkomend landarbeidershuisje aan de kust, voor recreatie-doeleinden wordt aangekocht. Taken Uitvoerig ging de inleider in op de ver houding polders en waterschappen ten opzichte van de recreatie. Men kan zich naar zijn mening afvragen of het dienen van de recreatie wel een taak is van de waterschappen. Hij zelf vroeg zich ove rigens af of bepaalde taken wel precies kunnen worden afgebakend. De groot ste moeilijkheid noemde hij de financie ring van de uit te voeren werken en voorzieningen. Persoonlijk zei hij ringen van recreatiewegen. „Maar", vroeg hy zich verder af, „als zij daar wel aan meewerken zouden zij dan niet gemakkelijker de rijksbijdragen los krij gen" Aan de hand van een aantal fraaie dia's wees de inleider nog op een aantal „on gerechtigheden" welke het landschap verstoren. Broeikassen ongecamoufleerd midden in het land bij Domburg, af schuwelijke smalle wegen maar ook voorbeelden van goed geslaagde recre atiegebieden, zoals de Braakman. Tij dens de discussie werd ook de afgrav'-- van een aantal binnendijken in liet bied ter sprake gebracht. Dijkgraaf cu wees er op dat het waterschap te kiezen heeft tussen aanvoer van dure klei uit België en het gebruiken van klei uit de omliggende omgeving. „Bovendien behoeft niet alles weg, zo voegde hij er aan toe". „Als men 5 procent nodig heeft voor eveneens belangrijke zaken, dan blijft er altijd nog 95 procent be houden". Later op de middag werden de gasten nog ontvangen door de heer A. Luteljn, loco-burgemeester van Zuid zande. Landschap De causerie over „landschap en recre atie" werd gehouden door ir. J. F. A. Molenaars, hoofdingenieur bij het staats bosbeheer. Hij zei dat nog steeds drie vierde van de vakantiegangers de bos sen en het landschapschoon opzoeken HET HUK VAN ST. ELOY (Vervolg van pag. 1). de 1 meter 25 verhoging en in Vlissin- gen steeg het water tot 3 meter 17 in plaats van 2 meter 4. In verband met de te verwachten ab normaal hoge waterstanden had de rijkswaterstaat donderdagochtend om acht uur een beperkte dijkbewaking ingesteld in district Zuid, Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Noord-Holland tot Callantsoog. Dit hield in, dat de waterstaatskantoren dag en nacht bezet moesten zhn, ter wijl langs de dijken regelmatig in specties gehouden werden. Gisteren avond laat waren nog geen bijzon derheden te vermelden. Duinafslag Aan de kust van Schouwen nam het ho ge water 's middags op sommige ploa- sen, waar het strand op z\jn smalst is, een flink stuk zand mee. Ter hoogte van het vunrtorenstrand zou de afslag van de duinen zelfs acht meter bedragen. Er is hier geen sprake van een bijzon der verschijnsel, meestal verdwijnt ge durende de winterstormen het zomers gewonnen zand weer. De kabelbaan van de Grevelingendam kon gedurende een groot deel van de dag niet draaien. De dwars inkomende wind maakte de tocht van de gondels te riskant. Op verschillende plaatsen aan het water kwamen de kaden blank te staan. Dit was onder meer het geval in Bruinisse, waar het lossen en laden van suikerbie ten onmogelijk werd. Blank stond ook het veerplein bij Kats. Door de hoge wa terstand ontstonden ook wat moeilijk heden met de brug, waarlangs de veer pont gelost moet worden. Op een ge geven moment, had deze zijn hoogste stand bereikt, terwyi het water nog steeg. Men heeft toen een poosje moeten wachten, tot het water ver genoeg ge zakt was, voor de automobilisten de boot konden verlaten. De „Koningin Em ma" heeft overigens de hele dag haar overtochten gemaakt. Alleen de reser veboot „Noord-Beveland" heeft het grootste deel van de dag in de haven gelegen. Op de rede van Vllssingen was het een hele drukte. Er lagen 's avonds onge veer dertig schepen, waarvan een deel voor het slechte weer kwam schuilen. De loodsdiensten buitengaats waren sinds gisterenmorgen vjjf uur gestaakt. In de monding van de Westerschelde had donderdagochtend vroeg een aan varing plaats tussen het Zweedse, 8.445 ton metende motorschip „Rosario" en de Britse vrachtboot „Dartmouth" van 11.416 ton. Belde schepen liepen lichte averjj op. Zij konden hun reis naar Ant-1 werpen voortzetten. Zeg het met bloemen bestel lijdigi Militair sprong uit trein De 19-jarige militair uit Bergen op Zoom, C. Alleman, wiens stoffelijk over schot maandag naast de spoorlijn vlak bij Rilland-Bath werd gevonden, is zon dagavond uit de trein, die om 9.38 uit Rilland-Bath. richting Vlissingen ver trok, gesprongen. Dit is gezien door de 16-jarige G. de J. uit- Lewedorp. De J. vertelde dat 's avonds aan zijn moeder, die dinsdag na lezing van het hericht in de krant de politie waarschuwde. De militair is met zijn hoofd tegen een betonnen paaltje gekomen. Hij liep daar- by een schedelbasisfractuur op. Procureur-generaal Met de conclusie van de procu reur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden is het touw trekken om de miljoenen van de in Zwitesrland overleden baron Maurice Huyssen van Kattendij ke in een nieuw stadium geko men. De procureur-generaal is namelijk van mening, dat het vonnis van de Amsterdamse rechtbank bekrachtigd dient te worden. Door dit lichaam was in eerste instantie het testament van de baron, waarin zo'n 2% miljoen aan een stichting ten bate van culturele en humani taire doeleinden werd nagelaten, rechtsgeldig verklaard. De te genpartij van de stichting, de Engelse lord Arran, een neef van wijlen de baron, ging in ho ger beroep en werd door het ge rechtshof te Amsterdam in het gelijk gesteld. Hij bestreed de geldigheid van het testament op technische gronden. De hele zaak is nu in cassatie voor de Hoge Raad, die op 22 januari uitspraak zal doen. De Middelburgse politie heeft in de! maand november niet minder dan twintig brommers in beslag geno-| men. Het gaat hier om ploffertjes, van jongelui, die aan de uitlaat hebben zitten knoeien met de be doeling meer lawaai te knnnen produceren. Ook is er geprutst aan de carburateur en de tandwielen om de snelheid op te kunnen voe ren. Daardoor kan een bromfiets het ka rakter krijgen van een motorfiets, waarvoor een kenteken en een rijbe wijs nodig zijn, waarvoor wegenbe lasting moet worden betaald en waar voor de berijders ten minste achttien jaar moeten zijn. Enkele van de in beslag genomen bromfietsen kunnen een snelheid van tachtig km bereiken. Bij onderzoek is gebleken dat er aan veel bromfietsen nog al het een en ander mankeert. Dit heeft de politie er toegebracht een scherpe controle te blijven uitoefenen. De ingenomen bromfietsverzameling staat in een speciaal daarvoor afgehuurd pakhuis achter slot en grendel. Wat er mee gaat gebeuren is nog niet bekend. De justitie zal daarover be slissen. De mogelijkheid zit er in, dat de brommers verbeurd verklaard wor den. DUIZEND GULDEN VOOR SPORT STEUNT ZONNEVELD Op zaterdag 19 december a.s. wordt de kas van de stichting Sport Steunt Zonneveld meer dan duizend gulden rijker! Op die dag wordt namelijk de opbrengst aangeboden van de Zonne veldwandeltocht, die de gezamenlijke wandelsportverenigingen in Zeeland georganiseerd hebben. Voor het bediendenexamen dameskap ster, te Breda afgenomen door de vak- raad voor het kappersbedryf, slaagde mej. M. A. J. M. Verstraten uit Hoofd plaat. Drie maanden nadat z\j het slaan van de eerste paal voor het nieuwe hervormde jeugdgebouw in Goes hadden gadegeslagen, groepten de deputaties van kerkvoogdij en ker- keraad, jeugdwerk en jeugdzorgwerk en de predikanten van de hervormde gemeente te Goes donderdagmiddag weer samen op de Keizersdijk, waar het gebouw in aanbouw is. Nu voor een ander markant moment: de eer ste steenlegging. Zoals de voorzitter van de hervormde jeugdraad, dr. W. Janssen, enkele maanden geleden de THEMA DIT KEER: „NU CHRISTEN" Vanuit Middelburg te voet langs Walcherse dreven Het actieve bestuur van het Jongeren contact te Middelburg organiseert in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 de cember voor de tweede keer een voet tocht over Walcheren. Voor de tweede keer dus een adventstocht. naar het idee van de bekende Pax Christie voettoch ten. Er wordt gerekend op een deelna me van tachtig jongeren tussen de zes tien en de vijfentwintig jaar. Vorig jaar Petjes Eergisteravond laat belde mij een jongeman met de vraag of er nog een gaatje open was. Hij zei de voorzitter van de fanclub der Night Revellers te zijn en wenste dit gaatje te vullen met een recti ficatie op de uitslag van een %n Vlissingen gehouden talentenjacht. ,JCijk eens", legde hij gedecideerd uit, „The Shezams brachten met hun leren petjes 'n goed stuk show en dddr ging de jury op af. Toen het publiek The Shesams, The Hal- ly Cats en The Night Revellers had gehoord was iedereen van mening, en niet alleen de leden van The Night Revellers en The Hally Cats, maar ook die van The Shezams, dat of The Hally Cats of The Night Revellers de hoofdprijs moesten krijgen". Schrijft U een ingezonden stuk" adviseerde ik in het besef, dat met elke poging \uin mijn kant The Hal ly Revellers nog verder zouden af glijden. Hij vond het een goed idee. ,,'t Zat 'm uitsluitend in die petjes" zei hij nog. En nu kan ik, om The Heavy Travellers een plezier te doen, wel schrijven dat het pét was met de Sezams, maar dan beginnen, leer om leer, deze mensen weer te bel len en nu weet ik wel, dat het goed is om in een zaak als deze de on derste steen boven te laten komen, maar dat wordt maar weer wach ten op juryrapporten en tegenrap- porten, traag werkende commis sies en lichamen van advies en voor je het weet loop je zelf met zo'n leren petje op, terwijl het bij voorbaat duidelijk is: een hoofd prijs wordt het nooit. Vertragingen mogelijk! Gisteren is een begin gemaakt met de verbeteringswerkzaamheden aan de Stationsbrug te Middelburg. Het weg dek zal ter plaatse worden vernieuwd. De totaal versleten balken zullen door andere worden vervangen. In verband met de herstelwerkzaamheden zal dubbclverkeer over de brug niet mo gelijk zijn. Men zal dus rekening moe ten houden met vertragingen bij de doorstroming van het verkeer. Als de weersomstandigheden gunstig blijven, zullen de werkzaamheden ongeveer vijf weken in beslag nemen, V oetbal vereniging „Goes" 5000 rijker Een voor dit doel in het leven geroepen comité ter versteviging van de kas van de voetbalvereniging Goes heeft de laat ste maanden verschillende acties gehou den een grote loterij en bazaar ten bate van de Goese voetbal- en atletiek vereniging „Goes". Dinsdagavond was tydens de toen ge houden bestuursvergadering het mo ment aangebroken dat de opbrengst aan het bestuur werd overhandigd. Dat de acties een groot succes zijn geworden bleek duidelijk uit het bedrag dat kon worden aangeboden: ruim 5000, Namens de vereniging sprak waarne mend voorzitter J. Blom een woord van Exploitatielasten voor gemeente te zwaar De „Oostenrijkse dorpen" in de Westhoek van Schouwen zullen in de komende vijf jaar moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur van Wes terschouwen komt met de exploitatie van de 140 grijze houten huizen ze staan in Westenschouwen, in de omgeving van de Haamsteedse vuurtoren en aan de Lindenlaan in Renesse voor onmogelijk op te brengen lasten te staan. Burgemeester H. P. Everwijn stelde het donderdagmorgen in de raadsvergadering zo voor: „Wanneer we niet snel maatregelen nemen, bezorgen deze houten woningen ons een fi nancieel debacle". Het komt er dus op neer, dat de gemeente in de Westhoek zich in het rampjaar-1953 met deze houten huizen, oor spronkelijk bestemd voor evacués en daarna voor de recratie, „arm gekregen heeft". De voornaamste oorzaak bij dit vonnis over de Oos tenrijkse dorpen is wel, dat de grond waarop ze staan veel en veel te duur is geworden. Donderdagmorgen nog moest de raad besluiten om een lening van f 337.000 aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. En dat was dan om te voldoen aan de betalings verplichtingen ten opzichte van de eigenaar van dc grond van het hou ten dorp in Haamstede, de heer J. J. van Monsjou te Santpoort. Die grond 12 hectare groot is getaxeerd en de gemeente zal die nu in eigen dom zien te verwerven. Het ligt in de bedoeling, dat de woningen daarop zo snel mogeiyk worden ontruimd. Er zyn namely k nogal wat permanente bewoners van de gemeente Wester3chou- wen in ondergebracht. De gemeente moest daartoe aan trouwlustigen toe stemming verlenen, omdat de laatste ja ren aan Westerschouwen praktisch geen normaal bouwvolume is toegewezen. Maar ook op dit terrein van de woning bouw is wat meer perspectief gekomen, nu de gemeenten op Schouwen-Duive- land gezamenlijk aan de ratiobouw gaan. Volgens de plannen zal de portie voor Westerschouwen veertig ratio- bouwhulzen in het uitbreidingsplan „Zuid" kunnen worden neergezet. Even nog werd er in de raad touw getrokken tussen de verschillende kernen om deze woningen. Enkele heren stelden zelfs voor om het toegewezen aantal wonin gen te splitsen, maar de burgemeester maakte er de raadsleden op attent dat dit absoluut uitgesloten is. Waarop de raad zich achter de bouwactiviteiten in Haamstede stelde. dank aan allen die op welke wijze dan ook geholpen hebben dit bear elkaar te brengen. idrag bij Een plezierige' avond vooral voor de Goese penningmeester, de heer J. de Grip die zich over het geld ontfermde en blij was nu ook eens met grotere sal do's te kunnen gaan werken ln de toe komst. Bouwrijp Eerder had men al besloten om een be drag van een half miljoen gulden op de kapitaaldienst van de begroting op te voeren om het zogenaamde Boomgaard- wekken te Haamstede en een deel van de Kromme Reke en het plan West te Renesse bouwryp te maken. Valt de bouwsnelheld in dit grootscheepse cilan- delijke plan erg mee, dan zit er altyd nog een kans In voor Westerschouwen om twintig woningen extra in Renesse neer te zetten. Maar de Oostenrijkse huizen moeten dus verdwijnen. Daarover was men het in de raad van Westerschouwen wel eens. Met een dik tientje huur per week be zorgen ze de gemeente heel wat last en onaerhoud. Op de gronden, waar de Oostenrijkse dorpen zyn gelegen, willen b. en w. nieuwe uitbreidingsplannen la ten ontwerpen. Op riolering na zijn ze al praktisch bouwrijp. Waterleiding Hard gefoeterd is er in de raad Westerschouwen donderdagmorgen het voornemen van G.S. om het winge- bled van de waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland met maatregelen en voorschriften tegen verontreiniging van drinkwater te beschermen. Zoals wy deze week al meldden is het de bedoe ling dat in totaal 1400 .hectare duin en uosgebied van de Schouwse Westhoek binnen dit beschermd territoir valt. Me.l alle belemmeringen voor bebouwing en gebruik c.q. opslag van olleprodukten en schadelijke stoffen. Westerschouwens raad vond het alle maal „verregaand". Zoals burgemeester Everwljn in een uitvoerige explicatie van de bezwaren naar voren bracht „neemt de recreatiegemeente in de Schouwse Westhoek aeze kwestie heel zwaar op. Het is de weg van de minste weerstand, maar dan ten koste van de gemeente". De heer Everwijn spitste de bedenkin gen van het gemeentebestuur tegen dit „beschermingsplan waterwingebieden In Zeeland" op de volgende punten tce: er is totaal geen overleg geweest met de gemeentebesturen; e de Schouwse waterleidingmaatschap pij krijgt nu ook de zogenaamde Ver klikkerduinen al tot wingebied i.oege- wezen; voor de ir,ente h-^ft die plot selinge vcrgrotin-, van het gebied zeer nadelige Invloeden; igen ondernomen cm de le waterleidingmaatschappy heeft nooit enige pogingen ondernomen om de f ronden, die verontreiniging zouden unnen veroorzaken ln erfpacht of in eigendom te verkrijgen. Lichtvaardig werd de tocht geen succes. Vanwege weer het was de koudste nacht van het jaar hadden toen nog geen vijftig deelnemers ingeschreven. Maar nu wordt er meer belangstelling verwacht. Aan de nachtelijke wandelinr gaat een kort samenzijn in het Katholiel Militaire Tehuis vooraf. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer J. Quaytaal uit Etten een inleiding houden over het the ma van de tocht: christen nu, in een' veranderde wereld en een veranderende kerk. Het ligt in de bedoeling dat c deze stof tydens de trip gesprekken worden gehouden. De deelnemers zul len bij het startpunt een vragenlijst, die handelt over dit onderwerp mee krijgen. Op de rustpunten vatten de leiders de naar voren gekomen dis cussiepunten samen. Kampvuur Om half elf vertrekken de deelnemers. Het eerste doel is Veere, waar een kampvuur zal worden gehouden. Tegen middernacht zal deze plaats via binnen wegen zijn bereikt. Van daaruit trekt de groep naar de strandkerk te Vrouwen polder. Daar wordt gepauzeerd. Langs strand en door bos gaat het vervolgens wordt daar tegen vyf uur in de morgen de heilige mis opgedragen door kapelaan A. van den Hemel, die evenals kapelaan G. M. J. Rosenberg de nachtelijke wan deling mee zal maken. Oostkapelle is meteen het eindpunt. Vanaf deze plaats kunnen de deelnemers met een bus weer ln Middelburg komen. bieden dan al de meldingsplicht van de ge meente voor iedere bouwactiviteit hier bij voegde, kwam hij tot de slotsom, da» Westerschouwen door dit alles danig in zijn ontwikkeling en uitbreiding wordt king voor aanschaffing geremd. Nee. volgens de raadsvoorzitter duisterlngslnstallatie en het treffen was een goede bescherming van het win- j voorzieningen aan de speelplaats. Een ;ebied rondom het pompstation „Devoorstel voor uitbreiding en wïizlgil - - -w-Nam De raad van Clinge kwam dinsdagavond in openbare zitting byeen onder voorzit terschap van de waarnemend burge meester I*. Vercauteren. Het schoolbe stuur te Nieuw-Namen kreeg niedewer- heimachine bediende, zo hanteerde één van de promotors voor dit ge bouw, de heer H. Joosse, nu de trof fel. Met zwier voegde hij zijn steen toe aan de rij, die er al lag. De heer Joosse liet zijn officiële daad aan het nieuwe jeugdgebouw verge zeld gaan van een korte toespraak. „Er waren veel zorgen, veel gedach ten en veel besprekingen nodig voor die eerste steen gelegd kon worden", zei hij. Maar hij was blij, dat al die moeite ten slotte resultaat heeft ge had, „moderne jeugd en modern jeugdwerk hebben een eigen omge ving nodig", vond hij. Lof had hij voor de mensen en vooral voor wika D. E .Hiensch en mej. J. Wischmann die het jeugd werk al die tyd gaande hebben ge houden.,. Tot zelfs in een Soepuus". Nu kon de heer Joosse hen stimule ren met een „houdt moed! Nog even, dan is de misère voorbij". Voor de heer Joosse zyn daad by het woord voegde, waren de genodig den en de bouwers begroet door de voorzitter van de kerkvoogdy, de heer J. Kwekkeboom en had ook de voorzitter van de Goese hervormde jeugdraad, ds. W. Janssen, het gezel schap erop geattendeerd, dat er zo veel jaren ..gedacht en gepraat moest worden voor er gebouwd en gemet seld kon worden". „Ze hebben me wel eens gezegd: tegen de tijd, dat het gebouw klaar is. kan het worden ge bruikt als bejaardencentrum", zo il lustreerde ds. Janssen de duur van de voorbereidingen. Het jeugdwerk in Goes heeft een eigen gebouw hard nodig. Ook dat onderstreepte ds. Janssen nog eens. Nu de jeugdkerk en de jeugdkapel een vaste' kern van het hervormde kerkewerk in Goes zijn, nu er zich bij het instuifwerk heel wat verschuivingen voordoen in de activiteiten, kan men er echt niet meer buiten. Op de foto het moment, waarop de- heer Joosse de steen inmetselt. (Foto P.Z.C.)' Blinkert" tot de zuidrand van het vlieg veld voldoende. „De rest Is volledig be schermd in het streekplan". Hij kreeg in de vergadering genoeg by- val. De heer A. D. Dalebout: „Dit is allemaal veel te ingrypend. Er itar. nu bijna nergens meer worden gebouwd". En de hr. R.H. Blom (v.v.d.) was ervan geschrokken dat het beschermde winge bied op de kaart al tot het zogenaamde Watergat by Renesse reikte. Wester schouwen zal een stevig protest aante kenen tegen de voorgenomen bescher mingsmaatregelen ln het facet-streek plan voor de waterwingebieden. „Er wordt te veel gespeculeerd op de winning van zuiver duinwater zonder chemische en biologische zui vering. Er moet maar eens aange toond worden, dat het de enige mo gelijkheid is..." En daar liet men het voor deze morgen dan maar bij. i het schoolgebouw te Nie werd eveneens goedgekeurd. Voor het plaatsen van een abri werd door b. en w. voorgesteld 75 m2 grond aan te kopen van de heer P. Boeckling voor de prijs van 7,50 per m2. De heer G. de Waal stelde voor hiervoor 9 per m2 te betalen. Het b. en w.-voor.stel werd met 7-4 aangenomen. B. en w. stel den ook voor bouwgrond in het uit breidingsplan tc Nieuw-Namen te ver kopen aan de heer Joh. Corn van der Heyden voor de prijs van 9,per m2. De raad keurde ook dit voorstel goed. Een discussie ontstond bij de behan deling van het voorontwerp fecet- streekplan water win gebied loege- stuurd door Gedeputeerde Staten. Men was van oordeel, dat Clinge daardoor In een soort harnas komt te zitten en moeilijkheden zal krygen met het uitbreidingsplan. Het E.T.I. voor Zeeland zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om het vliegveld Haamstede voor het luchtverkeer te heropenen. De ge- i meenteraad van Westerschouwen heeft hiervoor een bedrag van 2000 uitgetrokken. Men wil een deskundig rapport over de toekomstige exploi- tatie van het vliegveld hebben. Gegevens, die de gemeente moeten leren of heropening attractief genoeg is en wat de financiële consequenties ervan 7.yn. Zoals men weet is het gemeentebestuur over de technische voorwaar- den voor heropening van het vliegveld nog steeds In onderhandeling met de rijksluchtvaartdienst en rijkswaterstaat. Twee Westerschouwse raads- leden, de heren J. J. I'admos en J. Westhoeve (prot. chr.) zagen niet veel heil in heropening van het vliegveld. Ze voorspelden weinig enthousiasme f van de kant van aspirant-luchtreizigers, wanneer Schouwen-Dulvelarid een- maal epn vaste oeververbinding heeft naar Holland. Daarom verklaarden zij zich ook tegenstander van een exploitatie-onderzoek door het E.T.I. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Woensdag 3 februari aanstaande zal in Middelburg loor rijkswaterstaat worden aanbesteed de verbetering van de veerhaven te Perkpolder, de aan leg van een nieuw veerplein met toe gangswegen en verdere bijkomende werken in de gemeente Hontenisse. In verband met de mogelijke plannen om in de toekomst met dubbeldeks schepen op het traject Kruiningen- Perkpolder te gaan varen, zijn aan het oorspronkelijke plan enkele wijzi gingen aangebracht. Zou de minister geen toestemming geven aan het plan voor de dubbeldekkers, dan wordt het oorspronkehjke plan ongewijzigd uit gevoerd. In de aanzienlijk uit te breiden haven komt een fuik voor grote schepen. De huidige aanleginrichting blijft gehand haafd voor het gebruik van drie van de tegenwoordige schepen Tussen de nieuwe fuik en die aanleginrichting is plaats genoeg voor het bouwen van een tweede fuik. Een van de belangrijkste wijzigingen is, dat aan- en afvoerwegen naar en van de bovenste verdieping moeten worden aangelegd. Dit maakt het mo gelijk dat in de nabije toekomst twee dekken tegelijkertijd kunnen worden gelost en geladen (twee rijen verkeer zoals te Breskens en Vlissingen). Op de wal blijven de wegen even geschei den. Om het vervoer weer op de tweebaanswegen te kunnen leiden wordt gebruik gemaakt van verkeers lichten. De havenmond krijgt een zodanige breedte dat twee grote schepen tege lijk de haven in en uit kunnen varen. INTREDE VAN GOESE ZIEKENHUISPREDIKANT In de gereformeerde Westerkerk te Goes zal ds. J. W. Slingenberg, de nieuw beroepen ziekenhuispredikant van het ziekenhuis „Bergzicht" al daar, op donderdagavond 10 december worden bevestigd en zijn intrede doen. De raad van de gereformeerde kerk van Goes heeft voor deze bijzondere dienst uitnodigingen verzonden. De bijeenkomst begint om half acht. Na afloop zal er gelegenheid zyn het ge zin Slingenberg te begroeten in de zaal achter de kerk. NOORDWESTEN WIND Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. In het binnenland matig tot krachtige, langs de kust stormachtige tot harde noordwestelijke wind. Over het algemeen iets kouder dan giste ren. ZON EN MAAN 5 december Zon op 08.31 onder 16.30 Maan op 09.52 onder 17.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2