PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAKCENTRALES VINDEN 4,7 PCT. LOONSSTIJGING ONVOLDOENDE Geen toetsingsarbeid als over brief niet meer mag worden gepraat EERSTE HERFSTSTORMEN GESELDEN ZEELAND Peron in Spanje terug Geen weggeld, maar een verhoging van de motorrijtuigenbelasting „Alleen aanvaardbaar als basis voor discussie" Amendement- Joekes werd aanvaard PRESIDENT JOHNSON BEPLEIT VOLLEDIGE EENHEID IN WESTEN Ziekenfondspremie het volgend jaar 5,4 procent Beperkte dijkbewaking ingesteld Flink zandverlies bi j Haamstede Inschikkelijk 207e jaargang - no. 255 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W, de Paeter. Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A- de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw. r.-cr. -. r.'r por.t ƒ10.— p I Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (bg.g red. 2078/3169. adv. S875i; Goes: Gr. Markt 2. te: 614': r. 1 5ïl:;i; 2911: Zlerizee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 0 Adv. pr 32 ct. p. mm. Mm. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 cl. p. regel min. ƒ16" .Brieven bur. van dit Lowe nummer* 15 ct. Buren;»: VlUalnfen rg: tr! 23)5; Temeuxeri Artenaalltrmat 2. tel. kd" 25 ct. meer. Giro 250300 P.Z.C.. Mlddelburg. Vrijdag 4 december 1964 „Oostenrijkse dorpen" verdwijnen Pagina 2 (Van onze Haagss redactie) De drie vakcentrales hebben gisteren eensgezind de regeringsbe slissing voor een loonsverhoging van maximaal 4.7 procent van de hand gewezen. Daarnaast hebben de vakcentrales verklaard, dat wanneer de brief van minister Veldkamp als het laatste woord van de regering moet worden beschouwd, waarover niet meer mag worden gepraat, de vakcentrales niet langer bereid zijn de centrale verantwoordelijkheid voor het loonbeleid te dragen. Dit betekent, dat zij niet meer zullen meedoen aan de toetsingsarbeid ten aan zien van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Drs. D. Roemers, voorzitter van N.V.V. en werknemers-voorzitter van de Stichting van den Arbeid, heeft dit gis teren na de vergadering van de drie vakcentrales tegenover de pers medege deeld. Basis voor discussie Voor de vakbeweging, aldus drs. Roe mers, is de brief van de minister alleen aanvaardbaar als basis voor discussie. Wanneer de brief echter moet worden beschouwd als een „aanwijzing", waar over niet meer kan" worden gepraat, dan zullen de drie vakcentrales zich van het loongebied terugtrekken. De heer Roe mers hoopte eenter vurig, dat vanmid dag in de Stichting van den Arbeid en later in het gesprek met de regering zal blijken, dat over de brief kan worden ge discussieerd. Drs. Roemers wilde drie punten noe men, waarover de vakcentrales voor al teleurgesteld zijn. Ten eerste ach ten de vakcentrales de omvang van de loonsverhoging uitermate gering. Op Jaarbasis komt de regeringsbe slissing, aldus de N.V.V.-voorzitter, neer op een loonsverhoging van slechts 4.3 procent. Hiervan gaat dan nog 2.5 procent af voor compensatie van de hogere premie voor A.O.W./ A.W.W., zodat op zijn hoogst er maar 1.2 procent overblijft als echte loons verhoging. Ook is de vakbeweging teleurgesteld over het feit, dat de regering de eis van een minimumloon van 110 gulden niet heeft ingewilligd. Ten slotte vond de heer Roemers het „eigenaardig", dat de regering aan de E.E.G. in Brussel uitstel zou willen vra- f;en voor een verder doorvoeren van ge- ijke beloning voor mannen en vrouwen. Onderhandelingen Voorts was de heer Roemers van oor deel, dat de economische ontwikkeling van de laatste tijd de werknemers meer in het gelijk stelt dan de werkgevers. Ook zijn de vakcentrales teleurgesteld, dat tot dusverre noch met de regering noch met de werkgevers sprake, is ge weest van werkelijke onderhandelingen. In dit verband had de heer Roemers ook kritiek op het Centraal Planbureau, dat in zijn „verkenningen" was uitgegaan van twee alternatieven met resp. 4 en 6 Poollucht Tussen een stormdepressie bo ven Denemarken en een hoge- drukgebied bij IJsland stort een hoeveelheid koude poollucht zich snel via de Noordzee naar Zuid- Europa. Langs de kust staat ook vandaag nog een harde tot stormachtige noordelijke wind. Er blijven ons buien passeren vergezeld van hagel en natte De strenge vorst in Noord-Euro pa krjjgt nog geen kans de ko mende dagen West-Europa te bereiken, al wordt de tempera tuur wel weer iets lager. Over dag 3 tot 5 graden boven het vriespunt, maar 's nachts, zodra de wind iets afneemt, kans op lichte nachtvorst Tijdens buien blijven er nog windstoten tussen 80 en 100 kilo meter per uur voorkomen. pet. loonkostenstijging. Bil 4 pet. zou er geen ruimte zijn voor verhoging van de contractlonen, in het tweede geval, ejus bij 6 pet., zou de reële loonsverhoging slechts 2 pet. kunnen bedragen. De bere keningen van het Centraal Planbureau hebben onvermijdelijk de schijn van we tenschappelijke objectiviteit, zei de heer Roemers. Hij kon zich echter nauwelijks voorstellen, dat de uitgangspunten var het Planbureau niet mede door het rege ringsstandpunt zijn beïnvloed. Uitdruk kelijk stelde de neer Roemers geen se conde te twijfelen aan de integriteit van het Planbureau, maar hij wilde het al leen ontdoen van het kleed van weten schappelijke objectiviteit, dat het in dt ogen van het publiek heeft. Over de toekomst van de Stichting van den Arbeid zijn de vakcentrales zeer verontrust, zei de heer Roemers. Deze verontrusting vloeide volgens hem voort uit het gebrek aan homo geniteit onder de werkgevers. De or ganisaties van landbouw en midden stand hebben, ondanks hun geringe aandeel in de totale Nederlandse loonsom, een overmatige invloed op de besprekingen gehad, betoogde drs. Roemers. Geen commentaar Het ministerie van sociale zaken wilde reen antwoord geven op de vraag of de jrief van minister Veldkamp als het laatste woord van de regering moet wor den beschouwd. De woordvoerder van het ministerie zei: „wij hebben geen commentaar". Wel verwees hij naar "het slot van de brief van de minister, waar in wordt gezegd, dat de regering gaarne in de bespreking van vrijdag (vandaag) zal vernemen of de Stichting van den Arbeid zich met de inhoud van de brief kan verenigen en bereid is op deze basis haar loonpolitieke bevoegdheden voor 1965 uit te oefenen. Donderdag heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart sen, in de Tweede Kamer sijn voorstel tot vorming van een we genfonds verdedigd. De foto toont v.l.n.r.: prof. dr. H. J. Witteveen, minister van financiën, mr. J. van Aartsen en de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge. Tweede Kamer besliste: (Van onze parlementaire redacteur) Het weggeld, dat de regering wilde heffen van de gebruikers van de grote autowegen en dat met een groot bedrag uit de staatskas moest dienen ter financiering van de versnelde aanleg van wegen, is van de baan. De Tweede Kamer heeft zich er in haar gisteren gehouden vergade ring niet mee kunnen verenigen. Zij nam met 72 tegen 43 stemmen een amendement van de heer Joe kes (v.v.d.) aan, waardoor in de plaats van het weggeld 65 opcen ten op de motorrijtuigenbelasting zullen worden geheven tot een maximum van f 75. De opbrengst zal ongeveer gelijk zjjn aan de opbrengst, die de regering uit de heffing van een weggeld zou hebben verkregen, namelijk 75 miljoen gulden per jaar, in de volgende jaren oplopend tot een hoger bedrag door de toenenflng van het aantal auto's. Het voordeel van het door de Kamer aanvaarde systeem Is, dat de lasten billijker over de weg gebruikers worden verdeeld. Reddingsboei Tegen het amendement Joekes stemden de P.v.d.A., de S.G.P., de C.P.N. en de B.P. Voor de P.v.d.A. verklaarde de heer Peschar, dat zij het amendement-Joe- kes zag als ccn reddingsboei voor het wetsontwerp, dat een wegenfonds in voert. Aan dit wegenfonds, althans aan de voeding ervan door de weggebrui kers, had de P.v.d.A. geen behoefte. Daarom kon zij ook haar steun niet ge ven aan het amendement. De P v.d.A. was van oordeel zij vond daarbij de S.G.P., de C.P.N. en de B.P. aan haar zijde dat wegenaanleg een algemeen landelijk belang dient en daarom geheel uit de staatskas moet worden betaald. Dat vond ook de P.S.P., maar zij ging blijkbaar van het standpunt uit, dat als liet wetsontwerp toch wordt aangenomen en dus een wegenfonds wordt ingesteld de vorm waarin de weggebruikers moeten bijdragen be ter is volgens de methode-Joekes dan volgens het door de regering voor gestelde systeem. De Kamer nam het wetsontwerp aan met 69 tegen 47 stemmen. Verworpen VIER VOORSTELLEN Vooraf had de Kamer bij zitten en op staan een amendement van mejuffrouw Schil thuis (p.v.d.a.) verworpen, ilat be oogde ook andere dan rijkswegen onder de werking van het fonds te brengen. Vóór waren alleen de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. De minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen ontried de aanneming van dit amendement. Hij hoopte, zo zei hij, dat binnen niet te; lange tijd door de „wet uitkering we- j gen" de secundaire en tertiare wegen verbeterd kunnen worden. De regering onderkent het probleem ten aanzien van! de wegen in de steden, zo voegde hij eraan 1 toe. Een werkgroep bestudeert I deze vraagstukken. Bovendien maakt een commissie een studie van de oevor- dering van het openbaar vervoer in het westen des lands. De bewindsman wil-1 (Zie slot pag. 4 kol. 1 West-Duitsland behandelen als bonafide partner President Johnscu heeft gisteren in 'n toespraak aan de Georgetown-univer- siteit in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten de multilaterale kernmacht (M.L.F.) hadden voorge steld om het Atlantische bondgenoot schap te versterken en de „oprechte bedenkingen" van alle leden weg te nemen. Het Amerikaanse staatshoofd noemde de M.L.F. niet bij naam. Hij verzekerde de bondgenoten, dat Ame rika niet zijn wil tracht door te drij ven, maar een gemeenschappelijke weg poogt te vinden. Johnson, wiens toespraak in voorzich tige bewoordingen was gesteld en een verzoenende toon liet horen, noemde vier punten die de eenheid onder de westelijke bondgenoten zouden moeten bevorderen. Daarbij besteedde hij grote aandacht aan West-Duitsland. De vier voorstellen zijn: Vier voorstellen ders van Duitsland hebben zich ver bonden tot vrede en verzoening met hun Europese buurlanden, speciaal met Frankrijk. Zij hebben alle zelf standige avonturen verworpen het bijzonder en heel verstandig die op het gebied van de kernwapens. Onze vrienden en kameraden in ge heel Duitsland verdienen met name de verzekering van al hun bondgeno ten dat de aanhoudende bedreiging van de vrede die gevormd wordt door de gedwongen verdeling van Duits land nimmer geaccepteerd zal wor den; Elk land dat bereid is tot gemeen schappelijk handelen moet besluiten met de anderen voort te gaan „met gepaste eerbied voor de balangen van anderen en met een open deur voor degenen die wellicht later aansluiitng willen". Volledige eenheid De NAVO-bondgenoten moeten hel pen de eenheid in Europa te vergro-i ten als hoeksteen van de kracht vanl het westen en als dam tegen herrij zend en uithollend nationalisme; Zij moeten de banden tussen Noord- Amerika en Europa vermenigvuldi gen en nauwer aanhalen; Zij moeten ervoor zorgen, dat de Duitse bondsrepubliek steeds behan deld wordt als een bonafide partner in de aangelegenheden van het wes ten. „Duitsland heeft zich ingespan nen om een stabiele en vrije gemeen schap op te bouwen in algehele trouw, aan de Europese eenheid en het At-1 lantisch deelgenootschap. Volk en lei- Er moet volgens de president volle dige eenheid blijven tussen Noord- Amerika en West-Europa. Worden de banden verbroken dan zal er geen rust zijn maar „vernietiging en ont-, binding". Europa mag zich door suc ces en welvaart niet tot inertie laten brengen. Veelvuldiger overleg op mi nisterieel niveau tussen de NAVO- I landen zou wellicht noodzakelijk blij- (ken. Meer samenwerking B.R.T.—N.R.U. Delegaties van de Belgische Radio en Televisie (B.R.T.) en de Nederlandse Radio I'nie (N.R.U.) hebben bij bespre king van de wederzijdse belangen op liet gebied van lichte en ernstige mu ziek besloten de voorkeur te gaan ge ven aan co-produktles en meer aan dacht te schenken aan het verlenen var wederzijdse compositie-opdrachten. Ook zal men meer radio-ensembles en solis ten gaan uitwisselen. Overeenkomstig het advies van de Sociaal Economische Raad, heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor het jaar 1965 vastgesteld op 5,4 Reeds eerder heeft de ziekenfondsraad tot dit premiepercentage geadviseerd. In vergelijking met de~ huidige premie betekent dit een verhoging met 0.4 Deze verhoging werd ook door de S E R. noodzakelijk geacht, in verband met enerzijds de kostenstijgingen en ander zijds «en versterking van de reserve ven de verplichte ziekenfondsverzeke- ri-z Zoals bekend, betalen werkgevers en werknemers ieder de helft van deze ziekenfondspremie. Het lijkt alsof de herfst alle mo gelijke moeite doet, zich van zijn slechtste kant te laten zien, vóór over enkele weken koning Winter de regering overneemt. Van vorst, via mist naar storm; met regen sneeuw en hagel, de afgelopen da gen t^eft de herfst alle registers van zijn ongemakken opengetrok ken. De storm van gisteren had zijn oor zaak in een depressie van 980 mili- baar boven het Skagerrak -n een lioge-drukgebied met een luchtdruk van 1035 mb. even ten zuidwesten van de liritse eilanden. Tussen de twee systemen lag slechts een kleine afstand en er bestond een groot drukverschil. Het gevolg was dat een stormachtige noordwestenwind kou de lucht uit de Poolstreken naar het zuiden voerde. In die lucht, die over zee kwam ontwikkelden zioli zware buien, waarvan Zeeland zjjn deel kreeg. In Zeeland had de wind minder xracht dan in de rest van het land; de gemid delde windsterkte bedroeg in Vlissirgen vijf tot zes volgens de schaal van Beau fort. dus krachtige wind. Maar in de uil schieters, die vooral tijdens de hagel- er regenbuien voorkwamen, was de sterkte af en toe van acht tot negen, dat wil zeggen stormachtige wind tot storm. De neerslag viel in verschillende vormen, in Vlissingen werd evenals in Zierikzee 9 10 mflimeter gemeten. De harde noordwestenwind had m de trechter, die de Noordzee vormt, een opstuwing van water ten gevolge. Vrij wel overal in de provincie waicn de standen bij hoog water meer dan een meter hoger, dan volgens de getpdefa- fels. Zo mat men bij de keersluis te Zierikzee 3 meter 10 hoven N.A P.. in- plaats van 1 meter 70. Hansweert meld- Zie slot pag. 2 kol. 2) Hoog stuwde de storm gisteren het water ra n de West erschelde j op. zoals deze foto van de boulevard te V7is- singen toont. (Foto P.Z.C.)\ Een inschikkelijke regering: ziehier een uitdrukking, die men de laatste dagen nog al eens in commentaren op het jongste regeringsbeleid tegenkomt. En iedereen zal moeten toegeven: dit kabinet heeft zich de afgelopen weken van een zo meegaand karakter getoond, dat men er eenvoudig geen kwaad van zeggen kan. Maar wanneer men het lijstje Inschikkelijkheden onder elkaar zet, dan vraagt men zich toch met een lichte twijfel af: Is dit nu wel een krachtig beleid? Voorbeelden: bij de indiening van de begroting wordt de instelling van een wegenfonds en de heffing van een weggeld aangekondigd. Het land staat om eens een kromme beeldspraak te gebruiken op zijn achterste poten, wegenfonds: ja, weggeld, nee. Het Is echter nog niet goed en wel duidelijk, dat dit weggeld een enorm struikelblok zal worden, of de regering zegt al vriendelijk: best. mensen, we zoeken wel een andere oplossing. Verhoging van kleuterschoolgeld en collegegelden, een soortgelijke zaak. Rumoer in het land, waarop de ministers sussend roepen, dat zij niet getrouwd zijn met deze maatregel, ze kunnen ook wel anders. Het regionale Industriebeleid: de eerste brief komt op tafel, gevolg: een soort revolutie in de pro vincie. Een kamer commissie maakt staatssecretaris Bak ker duidelijk, dat er wijn bij het water moet men kan hier moeilijk spreken van water bij de wijn waarop de be windsman voor een scheut zorgt. De Kamer mort nog wat; daarna in de mondelinge discussies weer een scheut. Tjonge, tjonge, de Kamer gaat zo lang zamerhand nog eens naast de schoenen lopen, er is in jaren niet zo braaf ge daan wat de Kamer voorschreef. Het lijstje is overigens nog niet uitgeput, we laten de Bijlmermeer maar buiten be schouwing. omdat de betrokken minis ter zich hier tot het einde toe heeft verzet. Maar hij moest uiteindelijk het loodje leggen. Er zijn allerlei manieren om deze meer dan opvallende souplesse van de regering te kwalificeren. Men kan zeggen we wezen er al od dat het kabinet Inschikkelijk is. Men kan dit beleid een fraai voorbeeld van het ge meen overleg tussen regering en Staten- Generaal noemen Wij van onze kant zijn gaarne bereid dergelijke benaderin gen tot de onze te maken, zij het dan dat wij toch nog wel even van een lichte twijfel willen getuigen. Want de rege ring kón weten dat e^n weggeld een storm van verontwaardiging zou ont ketenen. minister Bot kón op zijn vin gers uitrekenen dat de door hem voor gestelde verhogingen een grimmige ont vangst zouden krijgen, staatssecretaris Bakker zelf heeft erkend dat de wHze. waarop het regionale Industriebeleid naar buiten is gebracht nsvchnlogisch "let al te best was. En dat laatste nu 'dkt ons de kern van de zaak: het ka binet moge Insehikkeliik blliken. die inschikkelijkheid is in feite een eevnlg van een soort onhandigheid. TTet gebrek aan osveholoeisch Inzicht, dat staats secretaris Bakker ten aanr'cn van zich zelf heeft geconcludeerd. hlHkt ook bil endere bewindslieden te bestaan. >»et immers achteraf zo makkelflk hlükt voor a'lerlei onaanvaardbaar ge bleken regeringsvoorstellen andere we- <*en te kiezen, waarom heeft dit kabinet dan niet onmiddellijk deze keuze ge- d.aa.n Heel dl? actie rond het weggeld zou niet nodig zijn geweest en het grommen over de collegegelden had achterwege kunnen blHven als deze re. gering wat meer psychologisch inzicht zou hehben getoond. Daaraan heeft het evenwel geschort. Naar het optreden van dit kabinet geoordeeld, zou men haast zeggen, dat het extra-parlementair is: het komt met voorstellen waartegen zelfs de re geringspartijen „nee" moeten zeggen. Op dat moment echter zwaait het om en wordt het weer snel een kabinet dat wél op een aantal partijen in het parlement steunt. Dat zwaaien van extra naar parlementair wordt dus nu „inschikkelijk" genoemd. Akkoord. Maar waarom niet de directe weg ge kozen Dan behoeft er niet gezwaaid te worden. Ook de toeschouwer wordt er soms duizelig van. De Argentijnse ex-dictator, Juan Peron, is gisteren in Spanje terug gekeerd van zijn onfortuinlijke reis naar Zuid-Amerika waar hij hoopte opnieuw de macht in Ar gentinië in handen te krijgen. De 69-jarige Peron, die sinds 1960 als balling in Spanje verbleef en woensdag onverwacht naar Zuid-Amerika vloog, waar hjj niet mocht blijven, arriveerde gisteren met hetzelfde vliegtuig weer in Spanje. Maar inplaats van naar .Madrid waar hij bijna vier jaar had gewoond, werd hij naar Se villa gebracht op bevel van de Spaanse autoriteiten In een suite van het luxehotel .Andalusia Palace moet hij wachten tot de Spaanse regering zal hebben beslist wat z(j met hen) zal doen. Zegslieden zeiden dat Peron zonder een visum in Spanje was teruggekeerd en dat hij voorlopig beschouwd zal worden als „een passagier op doorreis". Om die reden heeft de regering hem bevolen in Sevilla te blijven. Het is niet waarschijn lijk dat er een beslissing ten aanzien van zijn peisoon wordt genomen voor de te rugkeer van de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernando Maria Castiella. die in Parijs de conferentie van de O.E.S.O. bijwoont. Volgens de zegslieden zal de Spaanse regering eerst overleg plegen met de Argentijnse regering alvorens een de finitief besluit te nemen. Hoewel een uitwnjzingsbevel niet is uitgesloten, ach- I ten de zegslieden het niet waarschijn lijk dat de regering tot een dergelijke maatregel zal overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1