caballero Regeringsverklaring ontzenuwde alle bezwaren van de Walen Steun van Soedan voor de Kongolese rebellen Vandaag volgt stemming over het akkoord anders dan andere mmM VRAGEN OVER BIBLIOTHEKEN IN MIDDELBURG EN LEEUWARDEN KOEWEIT BANT DE ALCOHOL UIT - ENIGE DRANKZAAK IS GESLOTEN VOORBEREIDING MEERJARENPLAN VOOR DE RECREATIE DE PRINSES EN DE BELASTINGVRIJE WHISKY Angstige avond Postbeambte joeg gemaskerde mannen op de vlucht DONDERDAG 3 DECEMBER i964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 SCHELDE-RIJNVERDRAG IN BELGISCHE KAMER AdvertentieJ (Van een onzer redacteuren) Belgisch eerste minister Th. Lefèvre heeft gisteren in de Kamer van Volksvertegenwoordigers vergaande maatregelen aangekondigd om het zoetwaterprobleem voor België in de komende vijftien jaar op te lossen. Hij zei dit in een in parlementaire kringen te Brussel met spanning tegemoetgeziene regeringsverklaring, met de inhoud waar van de medewerking van de Waalse kamerleden inzake het Sehel- de-Rijn-nkkoord staat of valt. Welnu, de regering heeft met deze verklaring een belangrijk stuk kritiek van Waalse zijde de kwes tie van de levering van zoet water ten behoeve van de ontzilting van het toekomstige Zeeuwse Meer weggenomen. Een half uur verdaging van de vergadering vroegen de socialistische (linkse) kamerleden nadat minister Lefèvre de verklaring had af gelegd. In het debat, dat later op de middag volgde, bleek, dat de Walen zich niet zullen verzetten tegen goedkeuring van het akkoord. Weliswaar handhaafden zij een deel van hun bezwaren, maar de scherpte was eraf. Anders was het met de op de twee de dag van de behandeling van het wetsontwerp opnieuw naar voren gebrachte bezwaren van Gentse zijde. Het was schepen G. van den Daele, die de Gentse grieven on verbloemd voor het forum van Ka mer en regering legde. Hij eiste een verklaring van de Nederlandse regering uit te lokken door Bel gië dat het kanaal door Zuid- Beveland niet zal worden afgeslo ten alvorens een ander vervangend kanaal eventueel bij Waarde is gegraven. ,,Ik wil dit langs di plomatieke weg bevestigd zien", betoogde het Gentse kamerlid. Maar adjunct-minister van buiten landse zaken Fay at gaf op dit stuk niet toe. „Het uitgangspunt is niet nu, maar 1955, toen de drie belangen (Stop van Ternayen Schelde-Rijnver- binding en kanaal Gent-Terneuzen werden ontkoppeld", herinnerde hij de Gentse oppositie. Hij vervolgde: „In dat geheel had Gent zijn plaats. Gent krijgt een nieuw kanaal, de industrie kan er groeien, straks komen de bin nenschepen, bestemd voor Gent, op gemakkelijke wijze door een minder druk bevaren kanaal Wemeldinge- Hansweert, de duwvaart-eenheden zullen gemakkelijker dan voorheen kunnen ontkoppelen of eventueel ge bruiken ze de 18 km langere, maar veel betere verbinding via het nieuwe Schelde-Rijnkanaal. Welnu, wat wil Gent eigenlijk?" vroeg hij zich min of meer verbaasd af. De Gentse oppositie bond daarop in. „Als meneer Fayat slechts wil beloven dat hij bij de Nederlandse regering zal aandringen of zij kan verklaren, dat de duwvaart op Gent door een aangepast kanaal door Zuid-Beveland of een door steek bij Waarde zal kunnen plaatsheb ben zouden wij het verdrag kunnen goedkeuren", ging de heer Van den Daele verder. Vandaag donderdag zal hij antwoord op zijn vraag krijgen. Grote meerderheid Ondanks alle kritische kanttekeningen van de zijde van een aantal Belgische parlementariërs staat inmiddels wel vast, dat de Belgische „Tweede Kamer" vandaag donderdag in grote meer derheid voor het ontwerp zal stemmen. Niettemin zijn er gisteren in het vijf uur durende debat geopend met de ver klaringen van eerste minister Lefèvre en beëindigd door de speech van ad junct-minister Fayat weer vele te genstellingen naar voren gekomen. Op de achtergrond speelt immers mee de strijd tussen de drie „groten", Antwer pen, Luik en Gent, met dit keer een be zadigd Brussel als welwillend toeschou wer. Zoals reeds gezegd bezwoor eerste minister Lefèvre de dreigende revolte van de Walen of Luikenaren zo men wil. Zijn verklaring kwam kort en bondig hierop neer: „Het ware pro bleem inzake het zoet water wordt niet veroorzaakt door artikel 16 het Schelde-Rijnverdrag. het a probleem is de bevoorrading van het eigenland overeenkomstig de stijgen de behoeften der Belgische economie. gen, dat het met de zoetwaterleve ring van België aan Nederland be paald wel zal loslopen, omdat tech nieken worden ontwikkeld om het zoutgehalte van binnendringend water te verminderen „De kwestie speelt pas over ongeveer 15 jaar. Welnu, in die periode kunnen de technici nog heel wat voor elkaar krijgen", was is daar de verzekering van Nederland, zijn stellige overtuiging. En ten slotte dat het de Belgische belangen in de zen zal eerbiedigen. „Als we de leve ring van zoet water hadden geweigerd of als we op de rapporten van de tech nici hadden moeten wachten, zou deze voor de Belgische economie zo belang rijke nieuwe Schelde-Rijnverbinding1 vijf jaar zijn vertraagd, hield minister Fayat de Kamer voor. Hij was van oordeel, dat de bevaarbaarheid van de Belgische waterwegen niet in ge vaar komt. Wat betreft het kanaal door Zuid-Beveland merkte hij nog; op, dat Nederland geen juridische waarborgen wilde geven, maar dat de feitelijke toestand zo is. dat de Gente naren bepaald niet bevreesd behoeven JU flPfl fcm Maar de regering zit op dit punt niet stil, zo bleek uit zijn woorden. Er zul- j te zün voor sluiting van dit kanaal len de komende jaren werken worden uitgevoerd, zowel in het bekken van 711 de Maas als in het complex van lL6Tl LÜQ.T1RLCLT1R. Schelde, Leie en Vlaamse kanalen om een goede zoetwatervoorziening te verzekeren. Het staat vast, zo zei de heer Lefèvre, dat België over een vol doende potentiële watervoorraad be schikt. Zo zullen er o.m. stuwen wor den gebouwd in de Semois en op de Eau d'Heure, terwijl in de beide Vlaanderen waterreservoirs zullen worden aangelegd. Een en ander zal in een wetsontwerp worden geregeld, dat nog in het huidige zittingsjaar zal worden ingediend. „Gelet op wat er te dezen aanzien te gebeuren staat en gezien ook de beveiligingsclausules, die door ar tikel 16 van het Schelde-Rijnver drag ten gunste van België voor zien zijn, meent de regering, dat er geen enkele reden bestaat om dit verdrag niet te bekrachtigen", aldus minister Lefèvre. Verzekering Later ging ook adjunct-minister Fayat nader in op deze voor de Waal se kamerleden zo tere zaak. Hij dacht, steunend op de mening van deskundi- De Luikenaren, die na een, zoals ons werd verteld, stormachtig half uurtje, dat volgde op de schorsing van de ver gadering. aan het woord kwamen, had den nu niet meer dan enkele „techni sche en juridische bezwaren". Er was aan die zijde slechts één wanklank te horen. De onafhankelijke socialist Mas- sart handhaafde alle oude Luikse bezwa ren. Kreten als „nu pakken ze onze enige overgebleven natuurlijke rijk dom, het water, nog af" en „ik geloof niet in beloften" hanteerde hij om zijn stem te motiveren. Hij stond in feite alleen in zijn kritiek. Een ander uiterste was de liberale Antwerpse afgevaardig de F. Grootjans, die over „Waalse woordbreuk" sprak en die het „onbe perkte wantrouwen" van de Gentenaren ten opzichte van de Nederlanders niet kon begrijpen. Hij zei de grootste be wondering te hebben voor wat hij noem de „de keiharde Nederlandse zaken geest van de onderhandelaars." Op één punt waren de acht sprekers van deze middag het met hem eens: het ak koord werkt stimulerend voor de geest ■erking in de Benelux. Kamerlid J. A. van Bennekom Staatssecretaris wil geen precedent scheppen (Van onze parlementaire redactie) de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer waarin de begro ting van o. k. en w. werd behandeld, stelde het antirevolutionaire kamerlid ,J. an Bennekom gisteravond vragen de provinciale bibliotheken van Zee land en Friesland. Hoe staat het met de toegezegde rijksbij drage van de bibliotheek in Leeuwarden, zo luidde zyn vraag. De provincie heeft brief 7 januari 1964 F gezonden antwoord ontvangen. Over de bibliotl in Middelburg zei de heer Van Benne kom, dat deze instelling in een impasse dreigt te geraken, omdat de toeloop bij zonder groot is geworden. Sinds 1960 is het bezoekersaantal ver dubbeld, waaruit wel blijkt dat de biblio theek in een grote behoefte voorziet. Hoe denkt de staatssecretaris over de zo noodzakelijke verbouwing? aldus het kamerlid. Staatssecretaris Van de Laar stelde bij de beantwoording van deze vragen voor op, dat het rijk geen subsidies aan pro vinciale bibliotheken verstrekt. Er is een uitzondering gemaakt voor Leeuwarden, zo zei hij, omdat deze bibliotheek uit een gebouw van het rijk moest vertrekken, zodat het rijk zekere verplichtingen had 0111 in de kosten van de nieuwe behuizing bij te dragen. De brief van de provincie Friesland ligt op het ogenblik nog bij de rijksadviescommissie voor de openbare bibliotheken zo deelde hij mede. „Ik heb dat advies nog niet ontvangt gaan informeren waar het bi Z.-Afrika weigert Louis Armstrong een visum De Zuidafriknansc regering heeft de jazztrompettist Louis Armstrong een visum geweigerd, aldus een in Johan nesburg gevestigde impressario, Char les Schmïtt. Scmitt, bedrijfsleider van de „African Associated Artists", zei dat het ministe rie van binnenlandse zaken hem mee gedeeld had dat het niet bereid was de beroemde negertrompettist een visum te geven. Hij had de aanvrage om een visum voor Armstrong verleden maand reeds ingediend hoewel hij nog niet wist of de trompettist in de gelegenheid zou I strekken omdat hij geen precedent wilde zijn een tournee door Z.-Afrika te ma-scheppen. „Ik moet mij wel tweemaal ken. bedenken voor ik daartoe overga". Weer deel buit van juwelenroof teruggevonden De centrale recherche van de Amster damse politie beschouwt de op 25 no vember in Antwerpen gepleegde roof van ruim 10.000 dollar aan juwelen als opgelost. Nadat dinsdag in twee Am sterdamse woningen opnieuw een deel van de buit werd teruggevonden, zijn de juwelen van de bestolen Perzische diamanthandelaar voor circa 95 te recht. Inmiddels zijn de 5 gearresteerde verdachten (onder wie 2 vrouwen) aan de officier van justitie te Amsterdam voorgeleid. De centrale recherche meent dat de be woners van de panden, waar een deel van de juwelen is teruggevonden, ver moedelijk te goeder trouw zijn. Vluchtelingenactie bracht ruim 3,5 miljoen op De actie „Hun laatste kans" ten be hoeve van vluchtelingen in Grieken land en Turkije heeft in totaal 3.562.198,84 gulden opgebracht, aldus het verslag van de stichting Neder lands Comité Vluchtelingenhulp 1963 over deze bliksemactie on 21 oktober van het vorig jaar. Door middel van huis-aan-huisactie kwam een bedrag van 2.759.575,76 gul den bijeen en particuliere girostortin gen leverden 802.623,08 gulden op. Na aftrek van de kosten werd 2.390.000 gulden bestemd voor hulpverlening in Griekenland en 651.340 gulden voor hulpverlening in Turkije. Verder werd een bedrag van 334.480 gulden uitge trokken voor hulp aan vluchtelingen buiten Griekenland en Turkije en wel voornamelijk in Nederland, Het voor Griekenland en Turkije be stemde bedrag is voldoende om aan 1300 vluchtelingen definitieve hulp te geven, waarvan 1100 in het eerstge noemde land en 200 in het tweede. Ge rangschikt naar de aard van de hulp, kan dit aantal als volgt worden ge splitst: voor 935 vluchtelingen huisves-jDe Deense kroonprinses Margrelhe keer- tmgvriji wh\ ting, voor 120 bejaarde vluchtelingen de in Kopenhagen terug van vakantie in stroomde Lu een lijfrente, voor 130 jongeren vak- Rome. Juist toen zij in de hofauto wihlr naar de tas scholing en voor 115 vluchtelingenstappen ontglipte haar r< n tas wt a's den. de prin agrarische hulp. resultaat, dat ei een fles brak en bclas- r het blijft". Voor Middelburg ligt de situatie an ders, meende de staatssecretaris. Hij onderschreef het grote belang van de bibliotheek, maar meende dat een provinciale bibliotheek een specifiek eigen karakter heeft en dat een deel van de taak, die zij thans uitoefent eigenlijk thuishoort bij de openbare leeszaal. Over deze kwestie, zo zei hij, had hij tij dens zijn bezoek aan Zeeland uitvoerig gesproken en volgende week zal dit over leg worden voortgezet, waarbij de taak verdeling tussen de provinciale biblio theek en openbare leeszaal aan de orde komt. „Ik neb goede verwachtingen dat er een duidelijke taakverdeling zal ont staan", aldus staatssecretaris Van de Laar, die duidelijk liet blijken dat hij geen plannen had om een subsidie te ver- BUITENLANDERS HAMSTEREN ER OP LOS Grote I strenge moslem-loer al- cohol ten strengst! verboden is, heeft Koe- concerns protesteren In tegenstelling met de olie zal de drank in Koeweit in de toe komst niet rijkelijk meer vloeien. De con servatieve leden mi de nationale vergade ring hebben enige maanden geleden een wetsontwerp Ingediend met het doel de ver koop van alle alcohol houdende dranken Ie verbieden. Alhoewel de wet nog niet is bekrachtigd door het staatshoofd van Koeweit, sjeik A<i- dulla as Sal lm as Sab- bah. Is de enige drank winkel al gesloten en dc eens veelbetreden zaak staat nu onder militai re bewaking. Vergeleken met de buurstaat Saoedi-Ara- blë. waar In overeen stemming met de tot 15 pond voor een li ter whiskey gevraagd. Een twintigtal grote maatschappijen heeft libérale politiek ge- op een vergadering van rJ. Koper» van alco- dc Koeweitse kamer dienden weliswaar van koophandel reeds een vergunning te tegen de voorgenomen hikken, doch deze maatregelen geprotes- l) aan iedereen teerd. Zij voeren aan itrokt behalve aan dat het verbod ont- ttlems. Openbare moedigend zal werken ip de duizenden bui en landers. die reeds ra hoge salarissen boden. loken het En hotel Inge! de whiskey 'n Cehamsterd dge de nieuwe mogen all--< 11 le den van het diploma tieke korps drank in voeren en dun alleen nog In kleine Hoeveel heden. Aangezien men bet verbod al lung heeft zien aankomt li. hehta-ii vele employé* van buitenlandse maat schappijen grote par- tyen alcohol gehain- •terd. En niet •rbod verdiei als compen- lange gloeiende hete zomers en het ontbreken van Iedere vorm van ont spanning. Aangezien de buitenlanders drie kwart deel uitmaken van Koeweits bevol king van 400.000 zie- dlt protest niet Lb, gewicht Troost echtet •chte, warte w ordi Een troost Is nog voor de die roken: sigaretten, ook de bekende Ameri kaanse en Engelse merken, kosten min der dan 50 cent per 101 pakje. ERFENIS VOOR PROFUMO Gunstige reactie Frankrijk op Duitse voorstellen constante kwaliteit 25 stuks f 1.25 LICHT IN 27 INBRAKEN DOOR ACHTERGELATEN BROMFIETS Een bromfiets, die zondagmorgen in Rotterdam gevonden werd, bracht de politie op het spoor van de daders van een 27-tal inbraken. De bromfiets was achtergelaten door de daders van een inbraak in de Kortgenestraat. Door mid del van het framenummer kon de re cherche, via de importeur en de leveran- de naam van de eigenaar opsporen, was een 16-jarige Rotterdamse scho lier. Bij zijn aanhouding dinsdag be kende hij, samen met een 15-jarig vriendje, zeven inbraken te hebben ge- MILITAIRE OEFENINGEN TOEGESTAAN pleegd. Bij de kinderpolitie bekenden er nog een groot aantal, zodat het totaai op 27 kwam. De jongens, die hun ar beidsterrein over de hele stad en de randgemeenten hadden, namen door gaans kleine geldbedragen weg, waar van de meeste niet boven de 100,uit kwamen. Een uitschieter was de inbraak in een dokterswoning aan de Lede. Hier stalen zij sieraden ter waarde van 3500. De buit, waar zij geen raad mee wisten, werd in een tas gedaan, die onder een heg verstopt werd. Voordat zij iets met de sieraden hadden kunnen ondernemen, was de tas met inhoud al bij de politie gedeponeerd als gevonden voorwerp. Een Iaindenv nuece*aicreclitbank heeft beslist dat de Britse oud-minister van oorlog Johnn Profumo en zyn broer en twee zuster» gelyke bedragen zullen krygen tan de vier miljoen pond sterling die hun vader, wylen baron Alberto De Franse regering heeft de nieuwe Profumo. heeft nagelaten. Westduitae voorstellen Inzake een ge- Profumo. die gedwongen werd af te tre- meenschappelijke graanprijs gunstig den na erkenning van ren leugen tenl ontvangen, zo deelde de Franse minis- ?isSerJc,..r'1srnASh?j,J?e"c»,*. beslissing duizenden ponden aan succes- afloop van een kabinetsvergadering sierechten sparen. 1 mee. Deze voorstellen die een verzachting van de Westduitse houding betekenen, vormen een stap in de goede richting. ,Ze komen echter nog lang niet overeen l met die van Frankrijk en de Europese commissie. Daarom moet rekening wor den gehouden met zeer moeilijke onder handelingen, aldus Peyrefitte. Frank rijk zal daaraan met goede wil deelne men, maar blijft als essentieel doel stel len de vorming van een ware gemeen schappelijke landbouwmarkt. ONTWERP LEEMTENWET I Bij de Tweede Kamer i Soumialot gaat naar New York De Soedanese regering heeft de naar Soedan gevluchte Kongolese opstandelingen toestemming gege ven voor militaire oefening op haar grondgebied, zo meldde gis> teren het Soedanese persbureau. Premier Molse Tsjombe heeft gisteren op een persconferentie in Parijs ge dreigd de grenzen van zyn land te zul len sluiten indien de buurlanden var Kongo toestaan dat op hun grondgebied „bevrijdingslegers" worden gevormd. Tsjombe antwoordde dit op een vraag naar aanleiding van het besluit van de O. k. en w. is nog steeds bezig (Van onze parlementaire redactie.) Het ministerie van onderwijs, kunsten wetenschappen is nog steeds bezig niet de voorbereiding van een meerja renplan voor de recreatie. In de open bare commissievergadering van d« Tweede Kamer, waarin de afdeling 'olksontwikkeling aan de orde kwam, deelde staatssecretaris Van de Laar gisteravond mee, dat hij in het meerja- renplan een aantal urgente zaken die prioriteit hebben, zal opstellen. In dit verband zal ook het vraagstuk van de betere toegankelijkheid van het strandgebied aan de orde komen. Er zijn in dit opzicht reeds plannen ont wikkeld, maar de problematiek is niet eenvoudig. De staatssecretaris noemde de kwestie van de waterwinning in het duingebied. De aanleg van wegen en parkeerruimten „ingewikkelde proble men" waarvoor op het ogenblik een op lossing wordt gezocht. Het onderzoek naar de opvoedkundige stiuatie van de Nederlandse jeugd, waarover o., k. en w. in het begin van dit jaar een advies van de raad voor de jeugdvorming heeft gevraagd, vond de staatssecretaris „een teleurstellende geschiedenis". De raad heeft hem laten weten, dat een dergelijke veelomvatten de studie niet in één werkopdracht te formuleren is. „En daarmee is deze zaak wel in het slob verzand", was het teleur stellende commentaar van de staatsse cretaris. Voor de commissievergadering van gis teravond was weinig belangstelling, omdat in de Kamer slechts onderge schikte punten aan de orde kwamen. Voor vanavond staan politiek zeer ge wichtige onderwerpen op de agenda. Minister Bot zal dan ingaan op vragen van de commissie over radio- en tele visievraagstukken, waarbij „hete hang- yzers" als reclame In de televisie, ge bruik van het derde FM-net, het cen traal antenne-systeem en de herziening van de omroepwetgeving ter sprake ko- Soedanese regering. Sommige andere!™d, beoogd Afrikaanse landen hebben ook militaire mogelijkheid te openen o\ertredingen van het parkeerverbod, zoals bij het par- wij keren bij een parkeermeter, af te doen hebben redenen om de grenzen te slui ten", zo zei Tsjombe. Hij gaf echter toe dat het moeilyk zal zijn dit voorne men ten uitvoer te brengen. Tsjombe herhaalde zijn vroegere ver klaring, dat hij niet naar Parijs is gekomen om geld en wapens te vra gen. Alle investeringen en techni sche hulp, die Frankrijk ons kan bie den is echter welkom, zo zei hij. De blanke vrijwilligers en militairen van het centrale Kongolese leger die, als gemeld, maandag j.l. de plaats Boe- nia op de rebellen hebben veroverd, hadden verwacht daar een 300-tal Eu ropese gijzelaars te zullen aantreffen. Zij vonden er echter slechts twee mis sionarissen, aldus is gisteren in Leo- poldstad van betrouwbare zijde verno men. Men weet nog niet wat van de 300 blan ken is geworden. Men acht het in Leo- poldstad mogelijk dat zij naar Oeganda zijn uitgeweken, doch men koestert ook de vrees dat de rebellen ze bij hun te rugtocht hebben meegenomen. Gaston Soumialot, voorzitter van „de Kongolese revolutionaire raad" en mi nister van defensie van „de regering van Stanleystad", is in Ghartoem aangeko- langs de weg van transactie in handen van de politie. Daartoe wil het ontwerp deze overtredingen doen berechten door de kantonrechter in plaats van door de arrondissementsrechtbank. De Hoge Raad besliste bij arrest van 2 juli 1964 dat het hier om belastingover- tredingen gaat en dat daarom slechts de arrondissementsrechtbank in eerste in stantie bevoegd is, waardoor ook afdoe ning langs de weg van transactie in handen van de politie niet mogelijk is. Om dit mogelijk te maken is wetswijzi ging noodzakelijk. Het ontwerp voorziet in invoeging van een nieuwe bepaling in de wet op de rechterlijke organisatie. In hetzelfde wetsontwerp, dat ten doel heeft enkele wenselijk gebleken wijzigin gen aan te brengen in het wetboek van strafrecht, het wetboek van strafvorde ring en enkele wetten, wordt verder voorgesteld de lagere wetgever de be voegdheid te geven bij wéttelijk voor schrift wegens een overtreding, gepleegd ioor of vanwege een rechtspersoon, straf te bepalen tegen de bestuurders van die rechtspersoon. Uit een arrest van de Hoge Raad van 1952 kon worden gecon cludeerd. dat de lagere wetgever die be voegdheid had. maar in 1962 oordeelde de Hoge Raad anders. Het wordt maat schappelijk wenselijk geacht te voorzien in die strafrechtelijke aansprakelijkheid. op doorreis naar New York, hij de algemene vergadering va V.N. zal bijwonen en wil deelnemen aan Verder voorziet dit ontwerp van de debatten over Kongo. leemtenwet nog in een regeling voor was kan gebeuren "als het openbaar ministe rie nalaat de Hoge Raad te vragen een terecht aan te wijzen bij de verdenking at een rechterlijk ambtenaar niet ver volgt. Jordans naar V.S. De heer Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest, zal zaterdag 5 De voorgestelde regeling houdt in december naar dc Verenigde Staten de belanghebbende "bij het gerechtshof vertrekken om daar 3 weken gast- beklag kan doen over het nalaten van dirigent te zijn van „The Albany Sym- verzoek aan de Hoge Raad. phony Orchestra" te Albany De di- °°k v°oraLet h®L ontwerp in een vereen- eigen,zal ta Albany. hoofdstad van de f™ staat New York drie concerten dirige- schorsing van een van Johann Christiaan Bach, Mozart, Badings en Brahms. roep wordt ingesteld bij de Raad van Ir t harde beton voor het gezicht, •fdamr bukt zich reikt haar de tas n lutoportier; mid- whisky zich aan d< ven ast de hand ses uitstrekt. Toeval heeft dinsdagavond een overval op het postkantoor in Alphen aan de Rijn ver(jdeld. Toen tegen kwart voor elf 'één van de vier postbeambten die de avond- en nachtdienst deden door een zijdeur naar buiten ging, trof hij daar drie gemaskerde mannen aan. Bij het ver schijnen van de postbeambte nam het drietal onmiddellijk de vlucht in een crème-kleurige auto. die voor het post kantoor met draaiende motor stond te wachten. De wagen verdween in pylsneiie vaan in de richting Lelden. Tot nu toe ont breekt alle spoor van de overvallers. Waarschijnlijk was het de bedoeling van mploye j (je overvallers zich te laten insluiten en 1 plasjehun slag te slaan als drie van de vier 1 de prin- postbeambten naar het sta*ion zouden zijn 'o-triV'- our het wegbrengen |van Ie laatste post. Nadat Erie Stanley Gardner 1 de schrijver) en Raymond Burr fde televisieheld Perry Mason) de kij kers met een niet onverdienstelijke Hitchcock-imitatie enigszins had laten griezelen, kwam de VARA gisteravond met een programma dat bewust was gericht op dc angst: „Durven we bang te zijn*'... Het was de eerste televisiedocu mentaire van Gabri de VVagt. die vooral door zijn radioprogramma „Marimba" bekendheid be roemdheid zo men wil heeft verworven Het moet gezegd De Wagt had voor ziin televisiedebuut geen gemakkelijk onderwem ge kozen geen onderwerp, dat bij voorbaat succes verzekerde De grote verdienste van deze vaak 'ascinerende documentaire was. dat het voor vrijwel iedere k'jker een herkenning was: een herken ning van de angsten, die men ze!' voelt, van de angsten, die men ■elf heeft ervaren Uit de enkel Mentallen geïnterviewden 'ran en. te zeer de nadruk op de reële, zichtbare" angsten angst voor hongersnood, angst voor" de oor log. angst bij het opruimen van mijnen en bommen, kinderangsten voor de wolf. angst om oud te word-, enzovoort, -.ovoort Te recht liet Gabri de Wagt in z(jn slotwoorden dan ook horen, dat dit programma „niet meer wil zyn dan een confrontatie". Dat was het zonder meer: ieder mens her kende zichzelf, herkende zijn ang sten wel ergens. Wij menen een ter. dat het-programma te kort schoot op het punt van de niet- reële, de niet-..zichtbare" angsten, dat dit programma te weinig de beklemming het voelen van de on bestemde angsten, de angsten, die niet te omlijnen zijn met bekende begrippen als oorlog, hongersnood, ziekte Literator Nol Gregoor 1 .We beleven onszelf aan de ande re mens") mocht van regisseur De Wagt even tasten naar die on beste de angsten, maar tot een werkelijke uitwerking kwam het r.iet. Niettemin maakte De Wagt eer. evenwichtig gebruik van ae vele uitspraken, die zijn geinter- vtew deden: goedkope contras ten waren er niet, bijna voortdu rend boeiden de mensen, die hier aan het woord waren. Wat ons be treft hadden een aantal cliché's als We zijn niet meer dan blade- :cn aan een boom" en „We zijn deel van een mysterie" achterweze kunnen blijven. Toch deed Óe Wagt ons in ieder geval realise ren. dat „we het hart moet heb ben om bang te zijn", zoals hij in Eerder op de miggeit d »nd compl gemaakt door ziin cursiefje „Een man van honderd" uit zijn bundel Late- is te Iaat" voor te lezen. Het is het verhaal van de man. die 1 He angsten van de tweede we- Idoorlog en de spanningen daar na ervaren heeft en die nu met een milde gelatenheid de normen en gevoelens van een andere ge neratie ervaart. Voor het verhalen van dit gegeven had Carmiggelt cl juiste ironische matheid in zijn :M:.. gelegd. En daaraan kon het slotgrapje niets meer verhelpen... Van dan B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9