29 c Regering ziet geen redenen voor grondwetswijziging KLANKBORD A.V.R.O. wil praten met R.E.M. Tweede Kamer akkoord met belastingverlaging Ministers bepalen zelf grens tussen privé-aangelegenheid en staatsbelang ELISABETH BAS "PARAAT" Franse minister wil N.A.V.O. grondig herzien W.E.U.-PARLEMENT STEUNT HET BEGINSEL VAN M.L.F. DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MINISTERIËLE VERANTWOORDELIJKHEID EN KONINKLIJK HUIS De regering overweegt geen grondwetswijziging waardoor het moge lijk wordt onder bepaalde voorwaarden een lid van het Koninklijk Huis, dat de kroon kan beërven daarvan uit te sluiten. De vraag of bij een meer omvattende herziening van de grondwet een dergelijke ge dachte zal worden opgenomen, zal te zijner tijd worden overwogen, zo deelt de minister van algemene zaken, mr. V. G. M. Marijnen, in een nota aan de Tweede Kamer mee. In een bijlage van de nota wordt het advies van de ministers van staat, dr. W. Drees en prof. dr. P. J. Oud, met betrekking tot de mi nisteriële verantwoordelijkheid in aangelegenheden van het Konink lijk Huis, dat zij op 24 juli van dit jaar aan de minister-president uitbrachten, openbaar gemaakt. De beide ministers van staat ach ten nieuwe voorzieningen om de ministeriële verantwoordelijkheid ten aanzien van het Koninklijk Huis te effectuéren niet nodig en zelfs ongewenst. Ook een wijzi ging van de grondwet, zodanig, dat in tegenstelling tot thans rechtsgevolg wordt verbonden aan een bij voorbaat prijsgeven van het recht op de kroon, menen zij met nadruk te moeten ontraden. Wel zon het volgens hen ernstige over weging verdienen in de grondwet een bepaling op te nemen, waardoor het mogelijk wordt dat de koning zelf een voorstel kan doen wanneer bijzondere omstandigheden een verandering ot voorziening omtrent de orde van erfop volging raadzaam maken. Een dergelij ke bepaling is in 1922 uit de grondwet geschrapt. van het Koninklijk Huis en die waarop de ministeriële verantwoordelijkheid be trekking heeft, wordt geantwoord, dat het trekken van die grens een zaak is van de ministers, die voor hun grens bepaling verantwoordelijk zijn aan de Staten-Generaal. De Kamers kunnen de ministers niet verplichten de grens an ders te trekken dan zij juist achten, doch zij kunnen wel weigeren met de door hen getrokken grens genoegen te nemen. Deze grens behoort getrokken te worden, waar de particuliere aang legenheid geen openbaar belang raai Bij de beoordeling hiervan is ook van belang welke positie degene om wiens iging het gaat ten opzichte van de inneemt. gend met een grotere interdependen tie tussen staatkundig en maatschap- Relijk leven, is deze verantwoorde- jkheid in de breedte zowel als in de diepte zeer toegenomen, zo wordt in de nota opgemerkt. Zij wordt, mede ten gevolge van de snelle en directe werking van de huidige communica tiemiddelen. ook eerder geactiveerd dan vroeger het geval was. De onschendbaarheid van de koning is een wezenlijk bestanddeel van de monar chale regeringsvorm. Zij strekt ter be scherming van het koningschap koninklijke waardigheid. Deze onschend baarheid behoeft echter een complement de ministeriële verantwoordelijkheid, wil de invloed van de volksvertegen woordiging op het regeringsbeleid tot zyn recht komen. De ministers dienen er op bedacht te zijn de eenheid van ko ning en ministers naar buiten steeds te handhaven. Deze eenheid kan door re gelmatig overleg binnen de kroon wor den gewaarborgd. Privézaken Conclusies Na bestudering van de adyiezen van de beide ministers van staat en het advies, dat door de Raad van State is uitgebracht, is de regering tot een aantal conclusies gekomen. De ver antwoordelijkheid van de ministers in aangelegenheden die het Koninklijk' Huis betreffen ziet zij als een deel een niet onbelangrijk deel van de ministeriële verantwoordelijkheid in het algemeen. Door de uitbreiding van de overheidstaken, samenhan- GISTEREN stond ik voor het self'portret van Jozef Israels in het Stedelijk Museum in Am sterdam. Ilc vond het een ontroe rend doek. Een oud, lelijk lief mannengezicht met een stukje ont goocheling in de bijziende ogen. Toen niemand een blik over had voor Vincent van Gogh, was deze oude Jozef de grootste der vader landse schilders: een onaantast baar kunstenaar. En nu is het bijna andersom. Doeken die je vroeger voor een appel en een ei had kunnen kopen gaan nu voor honderdduizenden. Wie zal zeggen of het over enige tientallen jaren weer niet anders om zal zijn f Het klinkt nu bijiia als heilig schennis, maar er is niemand, die met stelligheid kan zeggen, dat er niet xoeer eens een tijd zal komen, dat een Vincent weer een appel en een Appel niet eens een ei waard zal zijn. In ons éne mensenleven hebben ivij immers al zo véél af goden van hun voetstukken zien tuimelen. Men heeft de stukken en de scherven op de belt der verge telheid gegooid en nieuwe beelden op de sokkels gezet. Misschien is dit wel het wonder lijkste (of wanhopigstevan het leven, dat het zó kort duurt, dat wij er niets van zien, overzien, vóórzien; dat wij geen enkele mo gelijkheid en maatstaf bezitten om de waarde of de onwaarde der dingen te bepalen: zelfs niet om met redelijkheid te vermoeden hoe de ontwikkeling van alles zal zijn. En dit dan niet alleen van tastbare zichtbare zaken maar vooral ook van ideeën, inzichten, opvattingen. Zelfs de modus van zulk een een- voudig-lijkend onderscheid als dat tussen „goed" en „kwaad" is sterk onderhevig aan de tijd. Zaken die vijfentwintig jaar geleden vol strekt onzedelijk waren zijn nu aanvaard gemeengoed. We wijze waarop, nog niet eens zestig jaar geleden, „liefdadig heid" werd betracht, was toen het summum van menselijke goed heid. Nu lijkt zij het summum van huichelachtigheid en aanmatigen de neerbuigendheid. Ik herinner mij vagelijk dat fail liet gaan betekende uitgestoten worden uit de samenleving; dat ongehuwde moeders en haar kin deren voor het leven door schande getekend waren, dat ook armoede schande was; dat over echtschei ding slechts angstvallig gefluisterd werd en naakt was vies. En altijd maar iceer dóór maken wij de fout te veronderstellen of zelfs zeker-te-weten dat wij ónze generatie nu (eindelijk) het gelijk, het grootste gelijk dat de wereld oit gekend heeft, aan ónze kant hebben. Wij hebben de steen der wijzen gevonden. Zoals wij nu denken... dat is het einde- lijke juiste denken en beoordelen en begrijpen. Onze opvattingen en maatstaven zijn (eindelijk, einde lijkde juiste. Het heeft een paar miljard of biljoen jaren geduurd, maar dit is het. Jawel. ELIAS De ministers mogen zich echter pas met de privé-aangelegenheden van de ko ning inlaten, wanneer het staatsbelang daar duidelijk toe noopt. Dat de eigen vrijheid en de eigen wijze van leven van het hoofd van het Koninklijk Huis ge ëerbiedigd dienen te worden staat voor op. De andere leden van het Koninklijk Huis bezitten niet de koninklijke on schendbaarheid, treden zij ech r in het openbaar naar voren, dan zal dit het ka binet niet altijd onverschillig kunnen laten. „Het is overigens niet juist", zo vervolgt de nota van minister Marijnen, „de mi nisteriële verantwoordelijkheid in ver band met het doen en laten van de an dere leden van het Koninklijk Huis spoedig aanwezig te achtên. Zeker ten aanzien van diegenen, die in de rij van troonopvolging verder verwijderd staan van de troon en wellicht zelfs in het bui tenland wonen, kan niet licht worden aangenomen, dat de ministers verant woordelijkheid hebben'". Voorlichting Ten slotte wordt nog gesproken over de voorlichting. Door coördinatie van de voorlichting van het Koninklijk Huis en die van de regering wordt een waarborg geschapen dat de eenheid van de kroon niet in gevaar komt. Hiertoe zjjn dc functies van adviseur inzake voorlich tingsaangelegenheden van het Konink lijk Huis, directeur van de rijksvoorlich tingsdienst en perschef van de minister president in één persoon verenigd. Schrijver blijft in arrest De Amsterdamse auteur S. V., die vori ge week werd aangehouden wegens le vering van 25 gram marihuana aan een vriend, blijft in voorarrest. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen. De raadsman van V., mr. H. A. Kater, heeft tegen dit besluit appel aangetekend bij het ge rechtshof. Inmiddels ishet vooronderzoek tegen V., die bekent, reeds gesloten. De behandeling van deze strafzaak wordt binnen afzienbare tfjd tegemoet gezien.. De K.R.O. zal hedenavond via Ne derland het toneelspél Judith" n Charles de Peyret Chappuis uit zenden in de vertaling van Nel Bak ker. Toneelregie Vladék Sheybal, cameraregie Cor Hermeier. Op de foto een scène met André van den Heuvel en Benny Orridie de hoofdrollen in dit drama spélen. De A.V.R.O. heeft zich gisteren In een communiqué bereid verklaard tot een gesprek niet de R.E.M. al* oprichtster van de T-R.O.S. met het doel te voorzien in het hiaat dat ontstaat bij de verdwij ning van de R.E.M.-t.v.-programma's. Ook met andere (algemene) groeperin gen, die nieuwe omroepen willen stich ten, is de A.V.R.O. bereid in overleg te treden, aldus het communiqué dat is uit gegeven naar aanleiding van de aan vaarding door de Eerste Kamer van de antl-R.E3I.-wet. king met elke groepering, die haar met vriendschappelijke bedoelingen tegemoet treedt en een soortgelijke doelstelling omroep te zijn waann voor iedereen plaats is. ongeacht politieke overtui ging of levensbeschouwing. De A.V.R O. is derhalve gaarne bereid tot een ge sprek met de R.E.M. als oprichtster van de T.R.O.S., waarbij rekening wordt ge houden met de belangen van de kijker in het algemeen dus ook met die van de aanhang, welke de T.R.O.S. zich heeft verworven en uiteraard even eens met de rechten van de bestaande omroepen. In een dergelijk gesprek zou kunnen worden onderzocht." in welke vorm op legale wijze met steun van de A.V.R.O. te zijner tijd kan worden voor zien in het hiaat op het gebied van tele visieuitzendingen. die zal ontstaan bij het wegvallen van de R.E.M.-program- ma's. Ook voor andere zich algemeen aankondigende groeperingen, die dien overeenkomstig nieuwe omroepen pro beren te stichten, blijft de A.VJt O de .deur naar gemeenschappelijk overleg open houden". Onze melarigeur gaf u het beste TEGEMOETKOMING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN Hoger overwerktarief half jaar uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot verla ging van de inkomsten- en de loonbelas ting niet een bedrag van 1050 miljard per jaar. Deze verlaging zal in twee etappes worden ingevoerd. Het eerste deel van de belastingverlaging gaat in op 1 juli 1965. Daarbij behoort in elk geval de verhoging van de belasting vrije voet tot 8600 voor een echtpaar zonder kinderen en tot 2610 voor on- gehuwden. De P.S.P. kreeg aantekening dat zy tegen was. Tevens aanvaardde de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp tot bestendiging van de tijde lijke verhoging van de omzetbelas ting voor sigaretten en van het bij- De Franse minister van defensie, Pierre Messnier, heeft in de nationale verga dering aangedrongen op een grondige herziening van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en het onttrekken van nationale strijdmachten aan het ge- integreerde N.A.V.O.-commando. Frankrijk blyft trouw aan het in 1949 gesloten Atlantische verdrag, waarbn de 15 landen een aanval op een van nen beschouwen als een aanval op allen, al dus Messmer. Hij veroordeelde echter het systeem van het geïntegreerde defensiecommando en de administratieve machinerie die als N.A.V.O. bekend staat. Volgens Messmer wordt door de ge- integreerde defensie in vredestijd de na tionale soevereiniteit der landen aange tast. Vrouw veroordeeld tot zes jaar voor gifmoord Het gerechtshof in Tilburg heeft giste ren arrest gewezen in de zaak van Tilburgse gifmoord, en de 51-jarige vrouw O. van H. uit Tilburg veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Op 18 november had de advocaat-gene raal bij het hof bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in Breda, dat de vrouw eveneens tot 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling had veroordeeld wegens moord op haar man, de 55-jarige ploeg baas van de Ned. Spoorwegen Hane- veer, met een landbouwvergif (para- I thion). zonder invoerrecht op benzine. De Boerenpartij, de C.P.N. en de P.S.P. kregen aantekening dat zij tegen dit wetsontwerp waren. Amendementen Vooraf besliste de Kamer over een vier tal amendementen. Het amendement van de heer Scholten van de C.H.U. om een kleine compensatie te verstrekken aan de kleine zelfstandigen voor de ver zwaring van de premiedruk voor de A.O.W. en de A.W.W. met ingang van 1 januari 1965 zij komen niet in aan merking voor een loonsverhoging, waar in een compensatie voor de verhoogde premie is verwerkt, omdat zij niet In loondienst zijn en zij profiteren ook nog niet van een verlaging van de belasting, omdat deze pas op 1 juli 1965 Ingaat nam de Kamer aan met 80 tegen 38 stemmen. Tegen verklaarden zich de P.v.d.A., de P.S.P. en de heer Boersma (a.r.p.). De overige drie amendementen wa ren van de heer Peschar (p.v.d.a.). Het eerste betrof de optrekking van de belastingvrije voet tot 4200, waardoor de vermindering van de belasting voor de inkomens tussen 3600 en 12.000 aanzienlijk groter wordt dan de regering heeft voorge steld. De Kamer verwierp het met 41 tegen 75 stemmen. Voor waren de P v.d A.. de PSP en de C P N Zijn amendement, dat het verschil in belasting tussen gehuwden en ongehuw- den met 20 procent vermindert ten gun ste van de vrijgezellen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor waren al leen de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N. en de B.P. Het zou de schatkist bij aanne ming 50 miljoen extra gekost hebben. Pompidou bepleit eigen Europese kernmacht Premier Georges Pompidou van Frank rijk heeft op de tweede dag van het defensiedebat in de Franse nationale vergadering een pleidooi voor een onaf hankelijke Europese kernmacht gehou den. De premier verklaarde dat de Ameri kaanse kernmacht weliswaar de zeker heid van een uiteindelijke overwinning, maar geen garantie tegen een aanval verschaft- De Franse volksvertegenwoordiging be spreekt de Gaulle's defensieplan, groot 150 miljard frank, dat van Frankrijk in de komende zes jaar een kernmogend- heid moet maken. Premier Pompidou betoogde dat Frank rijk, zonder dat het expansionistische neigingen heeft, gedwongen is een eigen verdediging op te bouwen en dat ver dediging zonder een kernwapen ondenk baar is. Vóór de oprichting van de Eu ropese kernmacht is een minimum aan politieke organisatie" nodig, aldus Pom pidou en Frankrijk is bereid hieraan mee te werken. De premier gaf voorts te kennen dat Frankrijk er geen genoegen mee kan nemen dat de enige persoon, die verantwoordelijk is voor de defensie van Europa, buiten dit werelddeel ver toeft, hiermee doelend op het feit dat de Europee landen geen „vinger aan de trekker" van het Atlantisch kernwapen hebben. OPROEP TOT W.E.U.EN N.A.V.O.-LANDEN Krachtige politieke controle uitoefenen Het parlement van de Westeuro- pese Unie heeft gisteren een op roep gericht tot alle W.E.U.- en N.A.V.O.-landen om „het beginsel te steunen van een Atlantische kernmacht op multilaterale basis, die voorziet in gemengd bemande eenheden". Voorwaarde moet zyn, dat de deelne mende landen een krachtige politieke controle op de strydmacht uitoefenen en dat zij verenigbaar is met de V.N.- resoluties tegen verdere spreiding van de atoombom. Het besluit werd genomen met 37 te gen negen stemmen (Gaullisten en en kele Britse Conservatieven), bij vijftien onthoudingen (Belgische socialisten, ve le Franse niet-Gaullistische afgevaar digden en enkele Britten). Deze uitspraak wijkt iets af van een ontwerp-aanbeveling, die de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde Duynstee na- Den Bosch heeft woensdagochtend op grootse wijze 't 400.000e stuk vee voor de Bossche veemarkt inge haald. ,J)ora", een fikse zwartbon te, liet op gelaten wijze de uitbun dige huldiging over zich gaan. Zijn aanvankelijke ontwerp, dat door een amendement op Brits socialis tisch initiatief is gewijzigd vroeg niet" om steun aan het beginsel, doch „steun en deelneming aan" een M. L.F. De Duitse socialist Erler verduidelijkte het amendenment met de verklaring, dat men nog niet getrouwd is met de huidige M.L.F.-plannen, die voorzien in een vloot van 25 tot dertig schepen met Polarisraketten. Men heeft de tjjd, zo zei hij, om vooral ook met de Britse Labourregering de best mogelijke op lossing te zoeken en de weg vrij te ma ken voor deelneming van zoveel moge lijk landen aan de Atlantische kern macht. Door het amendement Is voorts een zinsnede in het ontwe.rn-Duynstee geschrapt, waarin werd verklaard, dat landen die zich niet bij een M.L.F. wil den aansluiten, zich niet tegen zo'n kernmacht van een aantal andere N.A. V.O.-partners moesten verzetten. Overwerktarief Ten slotte verwierp de Kamer bij zitten en opstaan het amendement van de heer Peschar om de invoering van het nieu we hogere tarief voor bijzondere belo ningenhet z.g. overwerktarief uit te stellen totdat het tweede deel van de algemene belastingverlaging ingaat. Wel nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming een amendement van de heer Lucas (k.v.p.) aan om het nieuwe ho gere tarief voor bijzondere beloningen te doen ingaan op 1 -januari 1966 in plaats van op 1 juli 1965. zoal3 de re gering had voorgesteld. Voor het tot de eindstemming over het wetsontwerp kwam, ondernam de heer Lankhorst (p.s.p.) nog een poging om de stemming uitgesteld te krijgen. Hij voerde aan dat er een samenhang be staat tussen de loonsverhoging die vol gend jaar zal ingaan en de belasting verlaging, Aangezien over de door de regering voorgestelde loonsverhoging pas vrijdag door de Stichting van den Arbeid zal worden beslist meende de heer Lankhorst dat er ook pas na vrij dag over het wetsontwerp kan worden gestemd. De heer Bakker (c.p.n.) ondersteunde dit verzoek, maar dr. Vondeling (p.v.d.a.) achtte de koppeling van de loonsverhoging aan de belastingverla ging niet van zodanige aard dat zijn fractie niet haar steun aan het wets ontwerp kon geven. Eindexamens 1965 v.h.m.o. Voor het jaar 1965 zyn de data vastge steld waarop het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de openbare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on- I derwijs, van de staatsexamens hogere burgerschool A, hogere burgerschool B en gymnasium zullen worden afgeno- Gymnasium A, staatsexamen gymna sium A, gymnasium B en staatsexamen gymnasium B: dinsdag 11 mei. woens dag 12 mei, donderdag 13 mei en vrijdag 14 mei. Hogereburgerschool A en staatsexamen hogereburgerschool A: donderdag 6 mei, vrijdag 7 mei, maandag 10 mei en dins dag 11 mei, woensdag 12 mei. donder dag 13 mei en vrijdag 14 mei. Hogereburgerschool B en staatsexamen hogereburgerschool B: vrijdag 7 mei, maandag 10 mei. dinsdag 11 mei. woens dag 12 mei en donderdag 13 mei. Middelbare school voor meisjes: dinsdag II mei, woensdag 12 mei en donderdag 13 mei. Handelsdagschool met drie-jarige cur sus: vrijdag 7 mei. maandag 10 mei, dinsdag 11 mei en woensdag 12 mei. Handelsdagschool met vier-jarige cur sus: vrijdag 7 mei. maandag 10 mei. dinsdag 11 mei. woensdag 12 mei. don derdag 13 mei en vrijdag 14 mei. Handelsavondschool met drie-jarige cur sus en handelsavondschool met vijf-jari ge cursus: maandag 10 mei. dinsdag 11 mei. woensdag 12 mei. donderdag 13 mei. maandag 17 mei. dinsdag 18 mei en «nsdag 19 mei. Hoeveel aardgas is er, vragen twee kamerleden Twee tweede-kamerleden, de heren Blaisse en Maenen (beiden k.r.p.) heb ben de minister van economische zaken schriftelijke vragen gesteld over de hoe veelheid aardgas in de bodem van de provincie Groningen. Met name willen beiden weten of de des tijds gepubliceerde hoeveelheid van 1100 miljard m3 moet worden herzien op grond van nieuwe inzichten. In dit verband verwijzen zij naar de veron derstellingen. die op dit punt van ver schillende' zijden zijn uitgesproken. In dien inderdaad sprake zou zijn van een grotere hoeveelheid aardgas willen bei den dat de Kamer zo spoedig mogelijk wordt ingelicht. Zy willen ook weten of het juist is, dat. zoals onlangs door de N.A.M. en de inspectie voor de mij nen is medegedeeld, regelmatig en zeer frequent precieze inlichtingen aan het ministerie van economische zaken wor den verstrekt over de onderzoekingen en de resultaten daarvan naar de om vang van het gasvoorkomen in Gronin gen en elders in Nederland. Het Wereldgebeuren Peron houdt vol De gisteren ondernomen poging van Peron om naar Zuld-Amerika terug te keren en de macht in zijn land weer in handen te nemen, kwam niet geheel onverwacht maar had tóch het effect van een onaangename verrassing. Peron had Immer* beloofd voor 1905 naar ztjn land te zullen terugkeren, maar v.-rder geen daturn genoemd. Kort geleden ontstond daardoor <-en kleine paniek onder de Argentijnse politici toen geruehten uit Madrid wilden dat 'Je 69- jange ex-dictator niet langer In zijn hoofdkwartier verbleef, maar met on bekende bestemming was vertrokken. Onmiddellijk dacht de halve wereld: Pe ron is naar Argentinië en in Argentinië holden duizenden tegenstanders van de fanatieke ex-arbeidersleider opgewon den naar hun posten teneinde de reeds onvermijdelijk geachte revolutie met hand en land te weerstaan. Toen kwam het bericht dat Peron alleen maar naar een landelijk conferentieoord 1 gaan om rust' met zijn staf e kalmte weer. Werd dc Argentijnse opwinding door de gemiddelde Europeaan beschouwd als weer zo'n operetteachtige gebeurtenis :n een Zuidamerikaans land. voor Peron persoonlijk was het een aardige graad meter van de angst, die duldelnk aangaf hoezeer de verantwoordelijke leiders in Argentinië de invloed van de bejaarde banneling nog steeds vrezen. Want het Peronisme in Argentinië is niet dood. het heeft zich om te blijven bestaan, verborgen achter de leuzen en In de ker- logie aan de verdelging doen ontsnap pen. Ook de Argentijnse reactie van gisteren onthulde een grote angst voor de terugkeer van Peron. Militaire lei ders van wie men mag verwachten dal zij koel en nuchter Kunnen denken, dreigden In hun paniek het vliegtuig met Peron aan boord te zullen neer schieten zodra dit boven Argentijns grondgebied zou zijn. Een krasse maat regel. De angst voor Peron laat zich verkla ren door het feit dat hij naar schat ting drie miljoen volgelingen in Argentinië heeft, die vast geloven in zijn' terugkeer en In een herstel van de oude toestanden Peron heeft bij deze mensen de herinnering aan oude tijden levendig gehouden en een gunstige tijd afgewacht voor zijn actie: de Argentq- nen zijn namelijk een beetje teleurge steld in de huidige regering van presi dent Illia. die niet alle verkiezingsbe loften heeft kunnen nakomen en met na- I me het economisch beeld is niet erg gunstig. Gedurende de negen jaren van balling- i schap is Peron van het ene land naar het andere afgezakt - Paraguay, Pana ma, Venezuela, de Dominikaanse repu bliek en uiteindelijk Spanje. Van Spanje uit probeerde hij toestemming te krij gen in Zwitserland te wonen, maar dit werd geweigerd. Maar wéér hij zich op een gegeven moment ook bevond, hij on derhield stevige betrekkingen met de doorgewinterde agitatorsin het vader land, die zijn naam levend hielden voor zijn vurige aanhangers. Peron beweert, dat hij er van verre afstand in geslaagd Is een staking te organiseren die het gehele land verlamde en hij zegt. dat de drie miljoen blanco stemmen, uitge bracht bij de algemene verkiezingen in 1957 „zijn" stemmen waren. Peron is nu bijna zeventig, maar hij Is nog altijd een slanke, kaarsrechte figuur. Nog elke dag traint hij. Er zit nog maar weinig grijs in zijn gladde haar. Zijn naaste medewerker, privé-se- cretaris José Algarve, vloog onlangs van Madrid naar Chili om een vooruit geschoven steunpunt voor toekomstige operaties in Zuid-Amerika in te rich ten. In Chili heeft Peron veel aanhan gers. Zijn hoop heeft Peron echter in de eerste plaats gevestigd op de Argen tijnen zelf. Het was de bedoeling dat die in opstand zouden komen en men kan er zeker van zijn dat die opstand is voorbereid, mogelijk met steun van ze kere topfiguren in het leger. Peron is zelf afkomstig uit het leger. Geboren als zoon van een familie uit de middenklasse kreeg hjj een opleiding aan het Coiegio Miiitar, de Argentijnse militaire academie, waar hij kampioen was op pistool en sabel en bekend stond als een uitstekend ruiter. Zijn scholing werd later aangevuld door een leertijd bij het Duitse en later bij het Italiaanse leger. Hij ontdekte in Eu ropa de gepantserde eenheden en 'le pa rachutisten en voerde zijn ontdekkingen prompt in toen hij weer thuis was. Via het leger kwam Peron ook in de politiek. Hij trad toe tot de G.O.U., de groep van verenigde officieren, die ageerde onder de leus „regering, orde en eenheid". Tijdens de tweede wereld oorlog zetten deze officieren de regering aan de kant en kwamen achtereenvol gens een aantal militaire presidenten aan het bewind. Peron creëerde in die tijd een baantje voor zichzelf dat hem de nodige politieke macht moest verschaf fer.: hrj werd staatssecretaris voor ar beid en welzijnszorg De volgende stap was het stichten van regeringsvakbon den naar fascistisch recept. Hij stelde zijn streven naar macht. Iro nisch genoeg waren het Perons vroege re strijdmakkers van het leger, die hem aan de kant zetten toen zij bang gewor den waren voor zijn invloed op de mas sa. In september 1955 mocht Perron blij zijn dat hij heelhuids uit Argentinië kou ontkomen aan boord van een kannon- neerboot uit Paraguay. Toch veronder stelt men dat Peron vee! vrienden or.der de hoge legerofficieren heeft behouden en dat hij op hun hulp rekent, wanneer hij erin mocht slagen ergens in Zuid- Amerika vaste voet te krijgen om daar na een opstand in Argentinië ïe force ren. Volgens cijfers, door Amerikaanse ambte naren verzameld, zijn er de laatste Jaren 74SOOO Afrikanen uit hun vaderland vertrok ken. Zo gingen een kwart miljoen Afrika nen uit Portugees Angola naar Kongo 30.000 uit Portugees Guinea naar Senegal en 10-000 uit Portugees Mozambique naar Tanganjika. 0 In Zurich ls een brandweerman tol zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij 28 branden had gesUcht. Eea aantal ervan hielp hij zelf blussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3