Zes gezinnen in Vlissingen moeten bouwvallige flats morgen verlaten Twintig ratio woningen komen in Scharendijke Pleidooi van gedeputeerde Kaland voor invoering van districtsorganen BILT Twee flatblokken van 24 woningen niet te redden gouden Nagel REDDER ONTVANGT MEDAILLE Nieuwe Komedie geeft school voorstellingen ALMANAK GEDEPUTEERDE OP DWAALSPOOR INSTRUMENTALEKREEG RUIME KANSEN NAAR BUITEN TE TREDEN Bouw van tien stnks in Kerkwerve is niet mogelijk Werkcommissies vooruitzichten op middellange termijn BONT VERWACHTI 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 RAPPORT: VERZAKKINGEN NIET TE STOPPEN Zes gezinnen in een flatblok aan de Leeghwaterstraat in Vlissin gen hebben gisteravond fe ho ren gekregen, dat het raadzaam is hun woningen uiterlijk mor gen (donderdag) te verlaten: het is niet veilig er langer te ker, dat alle zes gezinnen donderdag zullen verhuizen- Bij de verhuizing zal personeel van de woningbouwver eniging „Gemeenschappelijk Belang" assisteren. Rapport Hoewel de andere woningen in de belde flatblokken van 24 woningen (48 to taal dus) nog geen gevnar opleveren, staat het nu al vast, dat ook de 30 woningen, die na donderdag nog be woond zijn, binnen afzienbare tijd ontruimd moeten worden. „Het Is nu wel duidelijk, dat de twee flatblokken aan de Hogeweg en de Leeghwater- straat niet te herstellen zijn", moest gisteravond burgemeester mr. B. Kolff toegeven. „Op de duur moeten deze 48 woningen gesloopt worden'' op een rapport, dat uitgebracht zal worden door architect Messer en het grondboorbedrijf Mos uit Rhoon, in opdracht van „Gemeenschappelijk Belang". Weliswaar heeft noch bur gemeester Kolff. noch wethouder Smit dit rapport reeds ontvangen, maar uit mededelingen uit dit rap port was de conclusie van de burge meester te trekken. blijven wonen. Dit flatblok vail De heer Kolff baseerde deze conclusie 24 woningen maakt deel uit van j het in 1953 gereed gekomen project van 93 woningwetwo ningen aan de Hogeweg, de Leeghwaterstraat en de Rozen hof, die door verzakkingen (ten dele) ernstige schade hebben opgelopen. Enkele weken gele- Uir5r rapport' blijkt" onder meer, dat den moesten op last van de ge- meente reeds drie woningen aan de Hogeweg op stel en sprong ontruimd worden. Inmiddels staat het vast, dat zowel aan de Hogeweg als aan de Leeghwaterstraat een flat- blok van 24 woningen niet meer hersteld kan worden, dat deze Misschien huizen mettertijd geheel ont ruimd moeten worden en dat sloop noodzakelijk is. de flatblokken op sommige plaatsen rond 37 centimeter verzakt zijn. En hoewel de straat enigszins meezakte ..zijn de woningen uit elkaar geram meld en geschud", zoals architect Messer het zei. „Bovendien zijn bo ven elkaar eeplaatste muren zó gaan schuiven, dat er een soort bliksem schichtbeeld is ontstaan" Hoop voor 18 een flatblok van 18 wonin gen aan do Hogeweg nog te redden, zo blijkt uit het rapport. Deze wo ningen zijn in 12 jaar weliswaar 30 centimeter verzakt en 6 centimeter achterover geheld, maar door alsnog palen onder deze woningen aan te brengen, kan de zaak hier wellicht gered worden. Zogenaamde pulspa- ien moeten dan in de grond geboord of gegoten worden. „Maar daarvoor is het tenminste noodzakelijk, dat de benedenverdiepingen ontruimd wor den", wist de lieer Messer nu al. Ongetwijfeld zal dit een kostbare „operatie" zijn en het is dan ook nog niet bekend of het inderdaad renda bel Is tot deze ingrijpende maatregel over te gaan dan wel ook hier te gaan slopen. ^■en trieste ontdekking zo blijkt uit het rapport is. dat dc verzakking niet tot een einde zal komen. „In veertien dagen constateerden we nu nog een verzakking van 7 millimeter en reken maar uit hoeveel dat is ov een paar jaar", stelde architect Mes ser voor. „Het is een proces dat voortgaat", concludeerde hij. Inmid dels zijn de desbetreffende straten gesloten voor zwaar verkeer (alleen voertuigen tot 2 ton hebben toe gang) en er mag niet harder gere den worden dan 15 kilometer Der uur. Het mag daar bij die flatblok- V»n niet al te erg schudden. Nnó cSopn ob'o<:<:/nrt 'en oplossine voor herbouw is nog niet in zicht. „Deze huizen zullen nog niet een kwart van hun normale levens duur blijven staan. Bovendien is er van een normale afschrijving door de steeds weerkerende dure reparaties geen SDrake geweest", aldus archi tect Messer. Het „verloren bedrag" komt dus boven op de kosten voor de nieuwbouw. Wie het zal betalen is nog niet bekend. „We hopen bij het departement begrip te kunnen krijgen en dit woningcontingent te rug te krijgen", aldus wethouder Smit. Vraag uw *v0 PollyFloid- Ditmaal is een ontruiming van het op het andere uur dus niet noodzake lijk. Architect W. Messer verklaarde ons waarom niet. „We hebben in de ze woningen iedere scheur in elke muur, in elke vloer, in elk plafond „in kaart gebracht" en ook aanteke ning gemaakt van de verzakkingen. Steeds kunnen we dan ook nagaan waar en in welke mate het verder scheurt en hoe snel de verzakkingen doorzetten". Op die manier kan men ook voorspellen, wanneer voor iedere woning het stadium wordt bereikt, dat ontruiming noodzakelijk, althans raadzaam is. Voor zes woningen is dat nu dus zo Inmiddels heeft men echter de tijd gehad een bevredigende oplossing voor de bewoners te vinden. Dit is gebeurd in overleg tussen de gemeen te, de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" (eigenares se van de 93 woningen) en de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" In samenwerking met de gemeente heeft „Goed Wonen" veel „vervan gende woningen" beschikbaar kunnen stellen. Gisteravond kon nog niet aan de zes gezinnen worden meegedeeld, welke woningen zij toegewezen krij gen, maar dat zal vandaag wel ge beuren, zo verzekerde wethouder F. G. Smit ons gisteravond. Opnieuw betreft het hier (evenals aan de Hogeweg) de middelste woningen van het flatblok: Leeghwaterstraat 19, 21, 23, 25, 27 en 29. Deze wo ningen liggen tussen twee trappen huizen en grenzen dus aan elkaar. Het kwaad schuilt hier met name in de tussenliggende schoorstenen, die ernstige scheuren vertonen. Daar door is het bijvoorbeeld niet denk beeldig, dat kolendamp in de wonin gen binnendringt. Het is vrijwel ze- BOORT IN HOUT, IJZER EN STEEN. Prijzen van 6,60 - 7,95 - 9,95. lS-mm BORSTBOORMACHINE 16,95. Tweemaal per week veiling Met ingang van volgende week zal bij de veilingvereniging „Kapelle-Bieze- linge en Omgeving" ook de veiling op maandag komen te vervallen. Er blij ven dan nog twee veilingdagen per week over, te weten op woensdag- en vrijdagmiddag. De verdere inkrimping van het aantal verkoopdagen per week houdt verband met het nog verder te ruglopen van het aanbod: 'n verschijn sel dat al sedert jaren bij de nadering van de feestdagen optreedt, Glycolproduktie bij D.O.W. begonnen In Dow's chemische complex in de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen is men dezer dagen begonnen met de produktie van dipropyleenglycol. Het is een grondstof voor de fabricage van smeermiddelen, remoliën en zeepsoorten voor industrieel gebruik. Dertien ton van deze grondstof is inmiddels per spoorwegwagon geleverd aan een olie maatschappij in Rotterdam. Zoals wij enkele weken geleden reeds meldden, is ook een begin gemaakt met de produktie van styron, een grondstof voor thermo plastische kunststoffen. Meisjes in nachtelijk Goes lastig gevallen In Goes zijn zoals reeds gemeld in de nacht van zaterdag op zondag twee negentienjarige meisjes op er gerlijke manier door een groepje jon gens lastig gevallen. Het gebeurde in de omgeving St.-Jacobstraat-Oude Vischmarkt. In ons bericht van maan dag werd gemeld, dat het geval zich voordeed na afloop van een feest avond van de P.T.T.-personeelsvereni ging „De Zeemeeuwen". Men zou daaruit kunnen opmaken, dat deze vereniging er op enige manier bij be trokken is. Dat is beslist niet het ge val. „De Zeemeeuwen" distantiëren zich nadrukkelijk van wat er buiten de feestzaal in de straten van Goes is gebeurd. De Nieuwe Komedie verzorgt in Zeeland onder auspiciën van de Z.V.U. zes schoolvoorstellingen van „Onze stad", een toneelspel van de hand van Thorton Wilder, dat in het Nederlands werd ver taald door Caro van Eyck. Na Oostburg en Terneuzen was dinsdag Middelburg aan de beurt. Een vol Citytheater kreeg voor zich op het podium e'en weerspiege ling van het dagelijkse leven met vreug devolle, minder zonnige en droevige mo menten. De scholieren maakten in het op de zaal gespeelde stuk kennis met de ka rakters van een aantal inwoners uit het stadie Grovers Corners. Een verteller leidde het publiek het leven van deze mensen binnen. Uit de reacties kon wor den opgemerkt, dat het met milde humor beschreven toneelspel aansloeg bij de leerlingen van de Middelbare scholen. Gisteren waren de leerlingen van de rijkskweekschool, de christelijke kweek school, het gymnasium, de rijks h.b. ,Het is een vreemde gewaarwording een drenkeling weer op te voelen leven der je handen. Ik geloof wel, dat dit an de mooiste dingen van mijn le ven is geweest", zei de heer J.H. Koers, gymnastiekleraar van het Middel- De he„ MerkeUj„ overhandigde de me- burgse gymnasium, gisteravond, nadat daille op de vergadering van de cuder- hern de zilveren eremedaille en de daar- vereniging van het gymnasium en prees erbonden oorkonde van de Neder- j «Ma v«n J»' 1 "oorzitter van de oudervereniging. i hebben kon het slachtoffer naar huis terugkeren. Dokter H. H. Merkelijn, ver- tegen woord iger van de N.V.R.D. in Wal- cheren, gaf het gebeurde door aan de vereniging, die de heer Koers eerde met de zilveren medaille. landse Vereniging tot het Redden Drenkelingen waren overhandigd. Op 24 mei van dit jaar was de 18-jarige J. W. Boidin uit Oostburg onwel ge worden in het diepe bassin van net zwembad te Middelburg en onder water geraakt. Toen het slachtoffer met ver eende krachten op de kant was gehol pen, was er niet veel hoop meer. De drenkeling was blauw en in een toe stand van schijndood. De eerste reactie van de heer Koers was echter „niet prakkizeren, maar handelen" Met de vakkennis, die hij mede uit hoofde van zijn beroep heeft, paste hij mond-op- mondbeademing toe. Dit werd met suc ces beloond en na nog een dag in het ziekenhuis te Middelburg vertoeft te Z^eeuwse Sporf Waarheen toch met de sport, zo vragen loij ons af, nu „Sport en sportwereld" z'n voorpagina opent met de onverbiddelijke kop ,JEr zijn teveel Jan Cremers onder onze voetballers", nader verklaard met ,Jtuv> spel was vroeger uitzonde ring algemene verruwing oor zaak van keihard voetbal." Als oorzaken noemt het blad alge mene mentaliteitsverruwingslech te leiding zowel van de clubbestu ren als van scheidsrechters, het belang dat in vele wedstrijden op het spel staat, onvoldoende tech niek en lichaamsbeheersing van spelers en ten slotte „te weinig lichaamsbescherming in het stre ven naar steeds lichtere kleding", waar wij wel het meest van ge schrokken zijn. Ach ja, 't is geen lolletje meer om voetballer te zijn. Zolang het om niet gebeurd, zoals in ons knusse gewest, is het nog wel te dragen. Maar zodra men er zich voor laat betalen wordt het dienstverlening gaat het om een zuurverdiend stul brood en onderaan de ranglijst is schraalhans keukenmeester. Nee, geef ons maar een rustig spelletje schaak. Maar ook dat it niet meer :oor Jan en Alleman weggelegd, nu het Centraal Ru reau voor de Statistiek zich op dr sport heeft geworpen en het scha ken karakteristiek noemt „voor dr leidinggevenden en welgestelden alsook voor de hogere loontrekken de middenstand." Huldiging „koperen" burgemeester van Poortvliet Dinsdag is burgemeester W. J. vai Doorn van Poortvliet gehuldigd we gens het feit, dat hij 12V2 jaar geleden aan het hoofd van de gemeente is komen te staan. De raad, het gemeen- tepersoneel en de afgevaardigden alle verenigingen kwamen in de bo venzaal van het gemeentehuis bijeen om de burgemeester te huldigen. Voordat de vele sprekers aan bod kwamen, luisterde de burgemeester eerst naar een serenade door de ziekvereniging „Euterpe". Wij komen nog nader op de huldiging terug. De heer J. Mol uit Nisse overleden Woensdag is in „Ter Poorte" in Koude- kerke overleden, de heer Joos Mol uit Nisse. De heer Mol. die tachtig jaar Is geworden, is vele jaren raadslid van Nisse en bestuurslid van de coöperatieve Boerenleenbank in die gemeente ge weest. In 1923 werd de heer Mol voor de eerste maal in de gemeenteraad gekozen. Hij bleef lid van de raad tot 1941, toen de Duitsers deze ophieven. In 1946 kwam de heer Mol weer in de gemeenteraad. Hij is raadslid gebleven tot 1958. De ovrledene was lid van de S.G.P. Beven- dien was de heer Mol een van de oprich ters van de coöperatieve Boerenleenbank In Nisse. Meer dan veertig jaar heeft hij in het bestuur van deze bank ge zeten, waarvan enkele jaren als voor zitter De overledene zal donderdag om twaalf uur op de algemene begraaf- heer G. van der SUkke, bracht de heer Koers hulde namens de vergadering. De heer Koers dankte voor de hem bewe zen eer. „Dit is de mooiste medaille, die ik ooit „gewonnen heb" vatte de heer Koers zjjn gevoelens samen. Foto: de heer H. H. Merkelijn speldt de heer J. H. Koers de zilveren eremedaille van de N.V.R.D. op. (foto P.Z.C. Gedeputeerde Kaland was dins dagavond op een dwaalspoor. Toen hij in Krabbendijke de ver gaderzaal binnenstapte met de bedoeling er even later een re devoering af te gaan steken, zat er al een uitgebreid gezelschap gereed. Bij de bestuurstafel ge komen schudde hij handen en sprak de voorzitter zijn voldoe ning uit over het feit, dat nu ook eens een gedeputeerde de bij eenkomst zou bijwonen. Aan de bestuurstafel was snel een plaatsje voor hem vrijgemaakt. Ondertussen zijn papieren door snuffelend maakte de heer Ka- land een opmerking over de gro te opkomst. „Dat komt omdat het vanavond over de peren- snoei gaat", antwoordde de voorzitter. Pas uit deze woorden begreep de gedeputeerde, dat hy een zaal was binnengestapt, waar een groep fruittelers bijeen was. De heer Kaland was echter uitgenodigd te komen spreken voor de statenkring der C.H.U., die elders vergaderde... eveneens in Middelburg voor leerlingen van de rijkskweekschool, de christelijke kweekschool, de christelijke u.l.o., de ge reformeerde u.l.o. en de christelijke nij verheidsschool. Donderdag komt het uitgebreide toneel gezelschap naar Goes. Commissaris der koningin bezocht Middelburg De commissaris der koningin in Zee land ,jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft dinsdag een informeel bezoek gebracht aan Middelburg. De commis saris werd 's morgens door b. en w. van Middelburg op het stadhuis ont vangen. Daarna bezichtigde men de pas gereedgekomen sporthal. Voorts bracht jhr. mr. De Casembroot een bezoek van een half uur aan de schouwburg in aanbouw. Daar werd hij ontvangen door enkele leden van het bestuur onder leiding van de waarnemend directeur, secretaris penningmeester, de heer D. F. P. Hoegen. De commissaris sprak zijn bewondering uit voor de moderne outillage van de schouwburg. Na het gebruiken van de lunch verdiepten Zeelands eesrte burger en b. en w. van Middelburg zich in problemen rond de uitbreidingsplannen en de structuur plannen. Antwoord G.S. aan statenleden G.S. van Zeeland zijn in tegenstelling tot de mening van een statenlid van oordeel, dat de vereniging voor instrumentale muziek te Middelburg byzonder ruime kansen zijn geboden voor haar optreden naar buiten. ring, een concert of een tentoonstel ling. ten goede. Het publiek is er dan echter voor de amateur en niet om gekeerd, meent het college. Geen verhoging Zeeuwse prijs Het college deelt dit mee in antwoord op het algemene verslag van de sta- tenafdeling over het subsidie voor stel voor het cultureel werk. G.S. wijzen er daarbij op, dat de Instrumentale in 1963 alleen al van de provincie een bedrag van ruim 10.000 aan subsidie heeft ontvangen, waarvan 7100 in de kosten van dirigent en de vaste kern van beroepsmedewerkers, en het ove rige in de tekorten van de vier in dat jaar gegeven openbare concerten. In 1964 ontving deze vereniging in de kosten van haar zes jubileumconcer ten een subsidie van ruim 6000, als mede 7100 in de kosten van dirigent en vaste kern, in totaal ruim 13.000. Bovendien ontvingen de Instrumentale en de kon. zangvereniging „Tot oefe ning en uitspanning" gezamenlijk in de kosten van een in 1964 tweemaal gegeven gemeenschapelijk concert een subsidie van bijna 2400. Een verdere verhoging of uitbrei ding van de provinciale subsidies achten G.S. niet verantwoord, zo wel tegenover de andere op subsi die aanspraak makende amateur- symfonieorkesten en oratoriumver enigingen in Zeeland, als op grond van ons standpunt met betrekking Spreiding tot Sprekende over „cultuurspreiding" denkt het college echter aan de over dracht van kunst in zijn onderschei dene uitingsvormen op een zo vol maakt mogelijke wijze aan zoveel mo gelijk mensen. Dat nu achten G.S. voorbehouden aan de beroepskunste naars, die beschikken over de artis tieke mogelijkheden en ook daartoe de opleiding hebben genoten. De ama teur kan volgens G.S. met zijn uiteraard in gradaties beperkte ar tistieke en technische vermogens niet de pretentie hebben eventueel een plaatsvervangende functie bij de door hen bedoelde cultuurspreiding te kun nen vervullen. Meent hij, individueel of in ensem- bleverband, t« ch zijn bijdrage aan de cultuurspreiding te kunnen leve ren, dan is dat volgens G.S. zijn goed recht. Zij zullen hem daarvan niet weerhouden. „Het staat niet aan ons te bepalen wat hij wel of niet mag", aldus het college. Het meent echter, dat het niet de taak van de provincie is om dit streven door subsidies te bevorderen. De vraag uit de staten of het geen de taak van de amateurktmat. de zLSiïl Later komen de gedeputeerden nog op dit standpunt terug. Naar aanleiding namelijk van de vraag uit de staten, waarom de amateurkunstbeoefenaars niet mogen worden belast met een plaatsvervangende functie bij de cul tuurspreiding in het algemeen en bij de concertspreiding in het bijzonder. Het standpunt van G.S. vindt zijn grond in de overweging, dat de amateurkunstbcoefening wezenlijk verschilt van die van de beroeps kunst. Zij hébben beiden een taak. De amateur beoefent primair zijn kunst voor eigen genoegen; indien ook anderen daar genoegen aan be leven. dan is dat prettig voor de betrokkenen, aldus G.S. De aanwezigheid van publiek komt uiteraard de sfeer waarin de amateur een bepaald resultaat tot uitdrukking brengt in een toneel- of zanguitvoe- prijs (thans 500) te verhogen, beant woorden G.S. ontkennend. Bij deze prijs gaat het voor alles om waarde ring en erkenning van over een vaak lange periode verrichte arbeid in het belang van het culturele leven in Zee land, betogen G.S. Dit wordt materi eel in de eerste plaats uitgedrukt in de aan de prijs verbonden versierse len en oorkonde. Het geldbedrag komt op de tweede plaats. RAAD MIDDEN SCHOUWEN BESLOOT: Middenschouwen heeft zich dins dagmiddag achter de activiteiten gezet, die op Schouwen-Duiveland tot de gezamenlijke bouw van drie honderd woningen in de zes eilan- delijke gemeenten moeten leiden. Twintig stuks zullen er in Midden- schouwen gezet kunnen worden. De raad voelde veel voor het initia tief. De vraag was dan ook niet: „Doen we mee?" maar „In welke kernen moeten wij bouwen?" Kerkwerve en Scharendijke maken er allebei aanspraak op, in beide dorpen zijn 10 woningzoe kenden. Maar de toewijzing van 20 woningen kan niet gesplitst wor- Om ontwikkelingen te kunnen opvangen „We moeten ook in Zeeland naar een andere structuur van de over heidsorganen". Deze woorden ra ken de kern van liet betoog dat gedeputeerde A. J. Kaland dins dagavond tijdens een door de Sta tenkring Goes en omstreken van de C.H.U. in de consistorie van (le Nederlands hervormde kerk te Krabbendijke afstak. Naar ui* het pleidooi van de heer Kaland viel af te leiden dient naar zijn mening liet staatsbestel in die richting te worden gewijzigd, dat er onder de provinciale overheden districtsor ganen worden gecrëeerd. „De ta ken die de gemeentebesturen op gelegd krijgen, worden te zwaar, aan de plaatselijke overheden wor den hogere eisen gesteld, zo zei de heer Kaland, Rekening houdend met de steeds verdere ontvikkc- ling op velerlei gebied in Ze-eland, noemde de gedeputeerde (le instel ling van adequate apparaten on ontbeerlijk om in de toekoms* het grote spel behoorlijk mee te kun nen spelen. De heer Kaland, die deze suggestie in nauw verband bracht met dc gemeen- telijke herindeling op Zuid-Beveland tens he' vervoer of in net ziekenhuis haalde het in het laatste nummer van I" '963 vonden er 52 personen de dood het Zeeuws tijdschrift door de heer F.biJ verkeersongeval in Zeeland. Burger gelanceerde voorstel aan om van Daarvan overleden 20 mensen ter Zuid-Beveland één gemeente te maken, plaatse en 32 tijdens het vervoer naar De gedeputeerde noemde het pijan poll-1 de ziekenhuizen, tiek niet verkoopbaar. Wel zou naar zijn mening de vorming van een districts- U°k op het. gebied van het brand- bestuur tot het welzijn van de hele weerwezen zag de heer Kaland lie streek -> '"'den De heer Kaland1 ver een andere aan deze tijd aange- verbond aan rleze gedachte echter d> paste op-et, waarb'i hij h<-e goed toch nog organen moeten blijven be staan om het contact tussen bestuur en bestuurden te bewaren. De heer Kaland zag geen heil in het op- gen van de zware taken via gemecn- en, omdat aaiiNlui- Tij willige basis ge schiedt. „Veel gemeenschappelijke rege lingen vielen reeds uit elkaar. De voor beelden liggen voor het grijpen", aldus spreker, die daarbij niet name de centra le dienst „Noord-Zeeland" aanhaalde. „We moeten naar onafhankelijke appa raten met rechtsbevoegdheid", r.o zei hij verder. Dat de vorming van districcen zeer belangrijk is staafde de gedeputeer de met enkele voorbeelden uit de praktijk, waaruit bleek dat onder het huidig bestel hiervoor nog geen op lossing is gevonden. Daar vestigde hij de aandacht van zijn vrij klein maar aandachtig ge hoor op het feit, dat er inmiddels een vrij redelijke voorziening is ge troffen voor het ziekenvervoër maar dat men op het gebied van het wa ken voor mensenlevens In Zeeland nog veel te kort schiet. „Wij hebben geen gemeentelijke genees kundige diensten. We kunnen niet tot de oprichting van deze diensten over gaan omdat de gemeenten te klein zijn. at ontlast ons niet van de verantwoor delijkheid die op ons rust", aldus de spreker, die dit punt met cijfers illus treerde. In Zeeland vonden in 1962 ruim 2500 verkeersongevallen plaats 55 slachtof fers overleden, 25 ter plaatse en 10 tij- weer ook gewaardeerd wordt de instelling van berocpsbrandweerkorp- sen onontbeerlijk achtte. 1 MILJOEN INWONERS? De heer Kaland zei dat er ernstig reke ning mee gehouden dient te worden, dat er in het jaar 2000 in Nederland twin tig miljoen mensen zullen wonen. Dat zal, naar hij zijn gehoor voorrekende, tot een stijging van het Zeeuws inwo nertal van 300.000 tot 500.000 leiden. „We schieten echter", zo merkte de ge deputeerde in dit verband op, „tekort als we daar ons beleid op richten" Hij zei dat men niet moet vergeten dat de landelijke overheid een zee- havenbeleid voert en dat de regering ter ontlasting van de randstad re gionaal industrieën wil vestigen, dit met het oog op de ruimtelijke sprei ding. „Daardoor zullen we berekend moeten zijn op een bevolkingsaantal van één miljoen in Zeeland", aldus de heer Kaland. Tijdens een nadere bespreking, waarin ook burgemeester Jobse van Rïlland- Bath zich mengde werd algemeen ge steld. dat het iaee: „Zuid-Bcveland een gemeente" nog eerder aannemelijk zou zijn als de bestaande herindelingsplan nen. Tijdens de door de heer De Loof van de kiesvereniging Krabbendüke ge leide bijeenkomst deelde de heer Kaland mee, dat nu de raden hun zienswijze over de kwestie hebben geopenbaard, nog dit jaar van de zijde van de provin ciale overheid een beslissing over de herindelingsplannen op Zuid-Beveland kan worden verwacht. (Advertentie) plaats te Nisse ter aarde worden besteld wens dat er onder ëen disirictsbcstuur het werk de vrijwillige den. Scharendijke heeft meer plaats voor de woningbouw in het wederopbouwplan. Vandaar dat de raad dinsdagmiddag noodgedwon gen besloot de hele serie daar te laten houwen. Er kwamen uit de raad nog schillende kanttekeningen over naar voren. En ook b. en w. hadden er moeite inee om alle woningen op één plaats te bouwen. „Maar wh zien op dit oge - zei bur zullen meente zijn. die lastig zit met de vér deling". Brouwershaven. Wester- sehouwen en Dniveland krijgen elk veertig woningen toegewezen oy de opzet, zoals die op het moment op papier staat. En ook zjj moeten ze over verschillende kernen verdelen. Bruinisse heeft een toewijzing van 20 woningen. Het leeuweaandeel gaat naar Zierikzee: 140. Nee, Middenschouwen had liever gezien, dat het contingent gesplitst kon worden. Enkele raadsleden drukten daarover hun spijt uit. „t Is jammer", vond bijvoor beeld de heer W. van Kooten ,cJi.) „Kerkwerve ligt wat werkgelegenheid ten opzichte van Zierikzee gunstiger dan Scharendijke". En het A.R.-raadslid D. van dpr Wekken vroeg: „Als -ve de meerdere kosten die een splising vandeze bouw meebrengt, zelf betalen, «rijgen we het dan niet gedaan"? Maar ook dat zit er niet in. Burgemeester Fran- cke hield hem wel voor. dat b. en w. hebben geprobeerd om het contingent te splitsen. Het kan echter niet: dan is er de kans, dat het hele bouwplan wordt afgewezen. En dat had men er in Middenschouwen niet graag voor over. Zodat de raad zich bij de feiten neerlegde: Kerkwerve heeft geen plaats om alle twintig woningen neer te zetten, Scharendijke heeft dat wel. Beide kernen tellen 10 woningzoe kenden, maar in Scharendijke moeten in de loop van de jaren meer krotwonin gen worden vervangen dan in Kerkwer ve. De heer J. N. Viergever (a.r.) ce- kende er nog bij aan. dat naar zijn me ning Scharendijke ook in ander inzicht meer woningen nodig zal hebben dan Kerkwerve. Niettemin blijft er ook voor deze kern nog een kans. Als de douw- stroom in korter tijd dan drie jaar de 300 woningen produceert, is de mogelijkheid er, dat een extra toewij zing volgt. En als Middenschouwen dan wordt bedeeld, kan Kerkwerve erop rekenen, dat het de .eerste keus" heeft. Dat onderstreepten b. en w. dinsdag nog nadrukkelijk. T heaterprogramma in december De maand december is voor de liefheb bers van theater of concertzaal een bij zonder magere maand. Door de feest dagen is het programma nogal klein. De jongeren echter komen toch nog wel aan hun trekken. Er zijn nog enkele school voorstellingen. Voor de jeugd, die niet op school gaat. is er nog altijd de moge lijkheid van het Cultureel Jeugd Pas poort. C"T dit paspoort bestaat nog een misv tand. Het is niet de bedoe ling, da. leen zij, die geen schoolvoor stellingen kunnen meemaken, de wer kende jongeren dus, van dit jeugdpas- poort gebruik maken. Ook de scholieren kunnen met een 1 de voorstellingen f met een paspoort toegang tot krijgen. Wij zeiden het reeds: het programma is niet uitgebreid. Op 4 december geeft de Nieuwe Komedie in „De Prins van Oranje" te Goes een opvoering van „Onze stad", Op woensdag 9 en donder dag 10 december geeft „De Instrumen tale" een concert met solistische mede werking van de cellist Tibor de Ma- chula. Het eerste concert is een besloten uitvoering voor het personeel van „De Schelde", liet tweede concert heeft plaats in het Oostburgse Ledeltheater. De Viis- slngse jeugd kan 10 december in „Bri tannia" terecht, waar da toneelgToep „Arena" een uitvoering geeft van „De I Kikkers", een musical naar het gelijkna mige blijspel van Aristophanes. Op 15 december is er in „Het Centrum" te Axel een jeugdvoorstelling met Ben Aerden (voordracht) en Tan Crone (piano). Op het programma staan sprookjes van Andersen. „De Instrumen tale" geeft eveneens met Tibor de Ma- niet de enige ge- chula op 16 december in Terneuzen en GYMZAAL De v jeugdgebouw zal ingericht worden tot gymnastieklokaal. De christelijke natio nale school had de raad een verzoek in die richting gedaan. Het vond steun bij b. en w. en ook de raad kon zich er eenstemmig mee verenigingen. Burge meester Francke had weinig woorden nodig om de raadsleden van net belang van een dergelijk lokaal te overtuigen. Het komt dc gemeente Middenschouwen wel op vrij hoge kosten te staan, in overleg met de betrokken kerkeraad is de huur van het gebouw bepaald op f 1800 per jaar, de gemeente neemt van de verbouwing van net lokaal voor zijn rekening f 4800 en betaalt ook de turnmaterialen: f 7000. Tegenover deze uitgaven staat echter jaarlijks een du- drage uit het gemeentefonds van 1 93o De raad ging er ook mee akkoord de kerkeraad van de christelijk gerefor meerde kerk te Kerkwerve optie te ge ven tot de aankoop van enkele stukken tuingrond rondom de huidige noodkerk: men wil op die plaats namelijk oen nieu we kerk bouwen, die echer groter wordt dan het bestaande bedehuis. Voor 1985 zal Middenschouwen bij de bank voor Nederlandse gemeenten een bedrag van f 150.000 in rekening-courant opnemen. In verband met haar gezondheidstoe stand besloot de raad eervol ontslag per 1 januari 1965 te geven aan mcj. E. P Kloet als onderwijzeres H9n de openbare lagere school te Kerkwerve. ten met een opvoering van „Op blote voeten in het park" door het Nieuw Rot terdams Toneel in Vlissingen. Dit is de voorstelling, die oorspronkelijk plaats zou hebben op 27 november. Als uitvloeisel van de wenselijkheid een onderzoek In te stellen naar dc vooruit zichten op middellange termijn voor de volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlijk, heeft de minister van economische za ken thans drie werkcommissies inge steld. Het betreft: een werkcommissie voor de metaalverwerkende nijverheid, een werkcommissie voor de textiel, kleding en schoenenindustrie, alsmede een werk commissie voor de papierindustrie. Deze werkcommissies hebben tot taak de bestudering van de vooruitzichten op middellange termijn in de genoemde sec toren, zoals die met betrekking tot de afzet, investeringen en werkgelegen heid, Tot plaatsvervangend lid in de werkcommissie metaalverwerkende nij verheid werd benoemd prof. mr. drs. H. Langman te Vlissingen. secretaris van de N.V. Mij. „de Schelde". MODIEUZE MANTELS VOOR COUPE EN KWALITEIT STAAN WIJ GARANT Breda - Eindstr. 14 - Tel. 31086 Tilburg - Den Bosch OOSTELIJKE WIND Overdrijvende wolkenvelden met voor namelijk in de noordelijke provincies kans op wat neerslag, maar ook op klaringen. Matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 3 december Zon Maan ZON EN MAAN op 08.28 op 07 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2