„Stads-paleisjein St- Maartensdijk heropend D£ BILT Minister Toxopeus tikt St.- Philipsland voor tweede maal op vingers Volgend jaar „Zeeuws Amateur Festival" Medewerking van diverse verenigingen ALMANAK S AWE MA NV Cadeaus Beantwoording vragen Tweede Kamer Najaarskeuringen veulens in Goes en in Oostburg EXAMENS STREEKPLAN MI VERGT NOG G DDEN-ZEELAND iERUIME TIJD Dodelijk ongeval te Kamperland .DO. BAAYKNS s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 WERKCOMITÉ OPGERICHT Als alles volgens plan verloopt zal men in de loop van het volgend jaar kennis maken met een mani festatie van wat Zeeuwse ama teurs op het gebied van klassieke en lichte muziek, cabaret en bal let presteren. Deze manifestatie zal onder de naam „Zeeuws Ama teur Festival" vijf avonden achter elkaar diverse facetten van het amateurisme onder ieders aan dacht brengen. Het ligt in de be doeling van dit „Zeeuws Amateur Festival" een jaarlijks terugke rend evenement te maken. Het eerste jaar zullen de festiviteiten plaatsvinden in Middelburg.. Er is inmiddels een werkcomité opge richt. Op elk van de vijf achtereenvolgende avonden zal dus een bepaald facet van het amateurisme aan de orde komen. Aan dit amateurfestival zal een wissel- prijs worden verbonden, die door een deskundige jury zal worden toegekend. Men zal hierdoor bereiken, dat het peil van de amateurprestaties hoog zal lig gen, ook al omdat het werkcomité me dezeggenschap heeft in de programma keuze. Doelbewust zal er naar worden gestreefd om het allerbeste te brengen, wat op de verschillende gebieden moge lijk is. Naar de mening van het werk comité heeft het dan pas nut om als manifestatie te. gaan werken. Ee mogelijkheid van een gcombineerde kaartverkoop in de vorm van een soort abonnement, wordt nog onderzocht. Daarnaast blijft echter altijd mogelijk losse kaarten te kopen. Verenigingen Voor het eerste festival heeft een aantal verenigingen zich in principe bereid verklaard medewerking te verlenen. Deze medewerking is in de meeste gevallen door de dirigenten of regisseurs toegezegd na een on derhoud met een van de leden van het werkcomité. Die verenigingen zijn, toneel: Het Vlis- singsch Volkstoneel en 't Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst; klassieke mu ziek: het Middelburgs Barok Ensemble, het Zeeuws Kamer Orkest, het Hulster Gemengd Koor, het Noordbevelands Mannenkoor, de harmonie „Vlijt en Vol harding" uit Souburg, de fanfare „Excelsior" uit Kloetinge en de harmo nie „De Volharding" uit Zaamslag; lich te muziek: „The Flying Electra's" uit Goes, „The Hally Cats" uit Vlissingen, „The Sharks" uit Souburg en Vlissin gen, de Combo Ronald Henderikse uit Middelburg en het Terneuzens Jazz Trio. Voor het cabaret hebben in principe hun medewerking toegezegd de cabaret groep „Tentakel", de cabaretgroep van de PJj ka kweekschool uit Middelburg en een eventueel op te richten Zeeuws Journalisten Cabaret. De balletavond zal worden verzorgd door de Zeeuwse Balletschool met medewerking van leer lingen van de Zeeuwse Muziekschool. Voor andere verenigingen en groepen bestaat de gelegenheid om in te schrij ven, mits zij voldoen aan de eisen, die dit.festival gaat stellen. Het werkcomité is van mening, dat mu ziekgezelschappen op een avond voor klassieke muziek zeker op hun plaats zijn, daar zjj als amateurs op hun eigen terrein tot grote muzikale prestaties in staat zijn. Het werkcomité bestaat uit de volgende leden: A. H. Venema, Vlissingen, voor zitter (klassieke muziek), R. L. J. van Hoek, Souburg, secretaris (cabaret), D. Verboom, Vlissingen, penningmeester, W. Wisse jr., Vlissingen (lichte muziek), P. H. de Leeuw, Vlissingen (toneel) en mevrouw H. Riemens-Soesman, Middel burg (ballet). dLeeuwse R uilen Onze zakagenda bevat dagelijks een woord voor de dag, veelal in de vorm van een spreukje of aan sporing. Meestal kijken we er niet naar, want het is opruiende taal, waarvan een grote onrust uitgaat, zoals ,JIislukkingen helpen U vooruit als U de schuld ervan bij Uzelf zoekt" en „Wie met ons worstelt, sterkt onze zenuwen en vergroot onze kracht. Onze tegen stander is onze helper Toch, bij uitzondering, slaan we wel eens zo'n bemoedigend woord op. Zo hebben we, speurend naar sinterklaasgeschenkjes, even op 5 december gegluurd en daar de vol gende karakteristiek van de pak jesuitwisseling onder volwassenen gevonden: ,Geef, zonder iets er voor terug te verwachten, want anders geeft U niet, maar ruilt U". Langzaam, maar gestaag, Is vrijdagmid dag de 1640 tons zwavcltanker „Schel de" bij de N.V. Kon. My. „De Schelde" in Vlissingen van de helling in hetwater gegleden. Vorige week donderdag toonde deze naamgenoot van de Vlis- singse werf watervrees.. Na verschei dene uren van zwoegen slaagde men er op de werf toen niet in de weer barstige boot in het water te krijgen. Bij de ook nu weer onofficiële en thans wel geslaagde tewaterlating is gebruik gemaakt van een lierensysteem. De tan ker stond hoog op de Vllssingse helling en moest eerst zestig meter zakken, voordat het schip in de vrijloop kon wor den gezet. Men kon de zwaveltanker niet op de gebruikelijke wjjze direct v de helling in het water laten lopen, om dat het schip dan een te hoge snelheid zou krijgen. Het gevaar was niet denk beeldig, dat de „Schelde" dan op het aan één van de kaden gemeerde Russische visfabriekschip „Rembrandt" zou varen. De zwaveltanker „Schelde" zal begin januari volgend jaar worden opgeleverd aan de nieuwe eigenaar, de N.V. Zwavel- scheepvaart Maatschappij te Rotterdam. Op de foto: een blik op de werf en de zwaveltanker tijdens de werkzaamheden voor de stapelloop. Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180 2962 Vervolg van pag. 1 „kernhemel" een paar donkere wol ken". Sint-Maartensdijk wil de nieuwe huisvesting van het gemeentelijk apparaat na drie jaar behelpen als een extra stimulans voor de toe komst zien. Dat kon men horen uit een toespraakje van raadslid J. L,. M. Geluk, die zei: „We zijn op dit stadhuis trots. Ik hoop dat niemand het als een afsluiting beschouwt. Het gaat erom, dat we hier nog veel goe de besluiten voorbereiden, nemen en vooral ook uitvoeren". Op de gezellige Markt van de Thool- se smalstad is een pronkstuk van restauratie-architectuur uit de ver pakking gekomen. Een hecht bouw team heeft er aan gewerkt. „Wie uit Breda stelde de vraag opzettelijk om daarna vast te stellen, dat het antwoord een lange lijst namen is. Enkele doorzetters uitvoerder J. v. d. Sluys en opzichter O. Booy haalde hij naar voren. Maar verder vond hjj het beter om het werk van drie jaar maar zo te karakteriseren: „Er is met geld, durf, kennis, enthousiasme en grote zorg voor dit monument geijverd. Misschien hebben velen gedacht: wat komt er ooit van terecht? Maar het bouwteam heeft er al zijn aandacht aan kunnen wijden. En ais »ve het nu bekjjken, kunnen we tevreden zijn". lende andere zijden attenties. „We zullen er een registertje van aan leggen" zei burgemeester Bou.vense. Voor z(jn vriendelijke gestes bij de opening kreeg jhr. De Casembroot van het smalstads gemeentebestuur een draadloos, maar toch elektrisch scheerapparaat. De rondgang door het gebouw was voor de gasten later een feestelijke ontdekkingstocht. Er werden heel wat cadeaus aan- mens de gemeentebesturen van hc-t eiland met een kostbare oude prent van Sint-Maartensdijk. „Zie het als a uw gemeente hier nog oeler mag gaan kloppen". Namens de coöp. Boerenleenbank bood de heer A. W. Kloet mét de gelukwensen eeD kast en een portret van de koningin voor de raadzaal aan. De heer L. A. M Elenbaas feliciteerde voor de Stich ting Eilandgemeenschap Tholen en later voor de muziekvereniging „Euterpe". De heer A. P. Geluk overhandigde namens de kerkvoogdij van de hervormde gemeente een foto in lijst van een ander Sint-Maartens- dijks monument: de kerk. Notaris W. L. Blindenbach bracht een laard- ijzer voor een van de open schouwen in het gebouw bij zijn gelukwens mee. Dijkgraaf H. van Gorsel ten slotte feliciteerde met een toespraak je en een mand bloemen voor het waterschapsbestuur. En dan waren er nog van verschil- VERWACHT.. NU EN DAN BUIEN Opklaringen, maar ook nu en dan bui waarvan sommige met hagel en flinke windstoten. Iets lagere middag- temperaturen dan vrijdag. Matige, aan de kust af en toe krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. ZON EN MAAN 29 november Zon op 08.22 onder 16.34 Maan op 02.55 onder 15.04 30 november Zon op 08.24 onder 16.33 Maan op 04.08 onder 15.20 MEDEDELING AAN WEEKABONNEES Onze agenten en bezorgers zijn nu al enthousiast over de resulta ten van onze actie „van week naar kwartaal". Begrijpelijk, de wekelijkse inning van de abonne mentsgelden immers, is voor hen een zware belasting. Iedere ver lichting van werkzaamheden, vooral onder nare weersomstan digheden, is welkom. Wij willen echter niet nalaten on ze weekabonnees er nog eens op te wijzen dat overschakeling ge heel op vrijwillige basis geschiedt. Zij kunnen dus. indien zij daaraan de voorkeur geven, weekabonnee blijven. Administratie P.Z.C. Volgende week zijn er in twee plaatsen in Zeeland weer premiekeuringen van veulens: in Oostburg aanstaande dins dagmiddag en in Goes aanstaande don derdagmorgen. De vereniging van paar denfokkers in West-Zeeuwsch-Vlaande ren „Rust Roest" brengt dinsdag 1 de cember van twaalf uur "s middags de 28ste najaarskeuringen van I's-jarige paarden en aanvullende keuringen. In de catalogus staan voor de verschillende categorieën 56 nummers genoteerd. De samenwerkende bonden van paarden fokkers boven de Westerschelde Zuid- en Noord-Beveland. Walcheren. Tholen en Schouwen-Duiveland heb ben op donderdagmorgen 3 december een keuring in Goes. Daarvoor zijn zes tig inzendingen. In Den Haag behaalden J. B. Dingeman- se te Middelburg en A. H. Koeman te Yerseke het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige. Beiden zijn leerling van de school voor scheepswerktuigkun- digen te Middelburg. (Advertentie) Vóór het kopen van een cadeau Eerst kijken bij Vanno V'ulpcnhuis- en kantoorboekhandel VAN OORSCHOT KERKSTRAAT 2 - VLISSINGEN Pas in 1966 f Nieuw tracé ontsluiting strand Schoawen-Duiveland De voorbereiding voor het streek plan voor Midden-Zeeland is thans zover gevorderd, dat dit in het voorjaar van 1965 onderwerp van beraadslaging in de vaste rommïs- sie van de provinciale planologi sche dienst zal kunnen uitmaken. Dit delen Gedeputeerde Staten mee in antwoord op vragen, die gesteld werden tijdens de behan deling van de provinciale begro ting in de afdelingen van de pro vinciale staten. Rekening houdende met het vervol gens te houden vooroverleg met de gemeentebesturen, waarna hernieuw de behandeling in de vaste commissie noodzakelijk zal zijn, kan de tervisie- legging van het ontwerp tegen 1 janu ari 1966 tegemoet worden gezien. In gevolge de bepalingen van de wet op de ruimtelijke ordening, welke dan naar alle waarschijnlijkheid in wer king getreden zal zijn, dient het streekplan dan binnen zes maanden te worden vastgesteld, welke termijn éénmaal met twee maanden kan wor den verlengd. In het streekplan voor Midden-Zee land, omvattende Zuid-Beveland ten westen van het kanaal, Noord- Beveland en Walcheren, worden deze 3 gebieden als één geheel be schouwd. Dit brengt uiteraard met zich, dat het streekplan Walcheren niet ongewijzigd in het streekplan zal kunnen worden verwerkt. Wanneer het recreatieschema gereed is en onderwerp van bespreking heeft gevormd in de recreatieraad zullen G.S. zich er over beraden of het kan worden overgelegd aan provinciale staten. In beginsel bestaat daartegen geen bezwaar, maar overwogen zal moeten worden in hoeverre een .open baarmaking van dit schema, hetwelk geen rechtskracht zal hebben, de grondspeculatie in de hand zal wer ken. Kanaalzone De vaste commissie van de provincia le planologische dienst heelt reeds en kele vergaderingen gewijd aan het in voorbereiding zijnde streekplan voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren. Daarbij zijn enkele hoofdtrekken aan de orde gekomen, zoals het we genschema en de lokalisatie der woon gebieden. Zonder uitbreiding van het aantal stafmedewerkers van de pro vinciale planologische dienst, is het niet mogelijk dit streekplan tegelijker tijd met het reeds vergevorderde streekplan voor Midden-Zeeland in de tails uit te werken. zrvisielegging Met betrekking tot de noordelijke strandontsluitingsweg, welke alsnog in het streekplan Schouwen-Duivelanc moet worden opgenomen, gaan de ge dachten thans uit naar een tracé, dat voert naar een plaats aan de noord kust, gelegen tussen de Oude Hoeve en het Watergat. De provinciale water staat onderzoekt momenteel de moge lijkheden voor een dergelijk tracé. Mede met het oog op de noodzaak hel water in toenemende mate vanuit Brabant te betrekken, hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant op verzoek van G.S. van Zeeland twee Zeeuwse vertegenwoordigers opgeno men in de commiusie drinkwatervoor ziening Noord-Brabant waartegenover twee vertegenwoordigers van Noord- Brabant zitting zullen krijgen in de „studiecommissie toekomstige drink en industriewatervoorziening Zee land". Gistermorgen, omstreeks half acht, vond op de provinciale weg tussen Kamperland en Wissenkerke nabij de „Hooge Hoeve" een verkeersongeval plaats, waarbij de 60-jarige landbou wersknecht L. Versluis uit Kamper land oir. het leven is gekomen. De heer Versluis liep met een klein rood licht in de hand naast een drie- wielige, met twee paarden bespannen, kar in de richting Wissenkerke.. Een achteropkomende personenwagen, be stuurd door de Engelsman T. uit Lon den, die in Zeeland was voor filmop namen van het Deltaplan, voerde dim licht in verband met het paderen van een tegenligger. De bestuurder merk te hierdoor de heer Versluis niet op en reed op hem in. De heer Versluis werd op slag gedood. De auto en de kar werden zwaar beschadigd. De paarden sloegen op hol, maar konden op de Molenweg tot stilstand gebracht wor den. Twee voorstellingen bevrijdingsfilms De belangstelling in Ritthem voor de films over Walcheren blijkt zo groot te zijn, dat maandagavond lnplaats van één voorstelling, twee voorstellingen in het verenigingsgebouw worden gege ven. De aanvangstijden zijn 7 en 9. uur. De commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft vrijdagmorgen in St.-Maartensdijk het geheel gerestaureerde stadhuis aan de Markt na S jaar van inwo ning voor het gemeentebestuur her opend. Hij feliciteerde de raad en het personeel van de gemeente en verzocht daarna de bel op het dak van het stadhuis te luiden. Op de foto: de commissaris (uiterst links) tijdens zijn toespraak. Foto P.Z.C.) „GEMEENTEBESTUUR MOET WET NAAR LETTER EN GEEST BEANTWOORDEN" Minister mr. E. H. Toxopeus van binnenlandse zaken vindt de wijze, waarop in de gemeente St.-Philipsland de begroting voor 1965 in de raad van 31 augustus jl. is aangeboden en behandeld „niet geheel in over eenstemming met de eisen van behoorlijk bestuur". De minis ter antwoordt dit schriftelijk op vragen, die eveneens schrifte lijk, aan hem zijn gesteld door het Tweede-Kamerlid M. Vis ser (v.v.d.). „Deze gang van zaken is des te ernstiger nu hel gemeentebestuur er reeds een maal op is gewezen, dat de ter zake van dé begrotingsbehan deling bestaande wettelijke be palingen naar letter en geest behoren te worden beant woord", aldus mr. Toxopeus. De minister zal dan ook Gede puteerde Staten van Zeeland verzoeken liet gemeentebestuur van St.-Philipsland „andermaal en met klem te herinneren aan zijn plicht bedoelde wettelijke bepalingen nauwgezet in acht te nemen". Het Tweede-Kamerlid had zes vragen gesteld over de gang van zaken in de gemeenteraadsvergadering van 31 augustus dit jaar in St.-Philipsland en waarover wij uitvoerig berichtten. De minister antwoordt bevestigend op de vraag van de heer Visser, of het juist is, dat in deze raadsvergadering de begroting voor 1965 is aangebo- De speciaalzaak voor uw bril. VOORLICHTING OVER ZEELAND Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft met het gemeentebestuur van Rotterdam van gedachten gewisseld over parallel lopende belangen. Daar bij is mede gesproken over ene gewen ste coödinatie ten aanzien van het zeehavenbeleid; een coördinatie, die misschien „van onderop" tot stand zou kunnen worden gebracht. Het overleg en de wederzijdse bezoeken waren oriënterend en informatief. Dat delen G.S. mee in antwoord op het algemeen verslag van de stat.cn- afdelingen over de begroting voor 1965 ten aanzien van het. punt „voorlich ting". In dit verband delen zij voorts mee, dat de brochures betreffende Zeeland niet gericht zullen zijn op het bedrijfsleven. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van speciale brochures, zo als die inzake de Haven Vlissingen- Oost, die door het havenschap Vlissin gen i.o. is verzorgd, en andere, die door de betrokken gemeentebesturen worden uitgegeven. De komende publikaties beogen in het algemeen grotere bekendheid te geven aan de mogelijkheden, welke Zeeland biedt. den, zonder dat de cijfers der ver schillende diensten beschikbaar wa ren. In zoverre bevestigend, zo schrijft de minister, dat „aan de be groting de eindstellingen en de ra ming van de post onvoorziene uit gaven ontbraken". Geen inzicht De bewindsman meent, dat deze be groting. zo aangeboden, „geen in zicht kan geven in de financiële positie der gemeente" en dat „be handeling daarvan strijdig is met letter en geest van de desbetref fende wettelijke bepalingen". Het Kamerlid had bij een betreffend» vraag gewezen op het akkoord, dat de minister had gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (p.v.d.a.) zes december vorig jaar welke vragen 12 februari dit jaar werden beantwoord. Ontkennend beantwoordt de minister de vraag van het Kamerlid Visser of het juist is, dat de openbare raadsverga deringen in St.-Philipsland op geen enkele wijze worden aangekondigd en dat ook de pers hiervan niet in ken nis wordt gesteld. Het is de gemeen te St.-Philipsland, aldus mr. Toxo peus. gebruikelijk de raadsvergade ringen aan te kondigen door aan plakking van de bekendmaking. De bekendmaking voor de raadsvergade ring van 31 augustus voldeed aan het vereiste, gesteld in artikel 47, derde lid, tweede volzin der gemeentewet, zo antwoordt mr. Toxopeus. Een af zonderlijke kennisgeving aan de pers, zo gaat de bewindsman verder, is in St.-Philipsland niet gebruikelijk. Een wettelijke verplichting bestaat niet. Eveneens ontkennend beantwoordt de minister de vraag van de heer Visser of in de genoemde raadsvergadering door één der leden Is voorgesteld grond te verkopen zonder dat daar voor een verkoopprijs kon worden ge noemd. Niet gebonden Burgemeester en wethouders hebben de raad In de betreffende vergade ring meegedeeld, dat de in het uit breidingsplan gelegen industrieter reinen rijp waren voor uitgifte, aldua mr. Toxopeus. De kostprijsberekenin gen voor deze terreinen zouden op korte termijn gereedkomen. B. en w. hebben de raad gevraagd of deze ermee akkoord kon gaan, dat met eventuele gegadigden onderhan delingen zouden worden geopend op basis van de uitkomsten van de kost prijsberekeningen. De raad is door deze onderhandelingen uiteraard niet gebonden, aldus de bewindsman, die er op wijst, dat de raad, aangezien voor iedere groep uitgiften een af zonderlijk besluit van de raad zal worden uitgelokt, in vrijheid over da verkoop van de betreffende gronden kan beslissen. Op grond van de gegeven antwoorden is de minister dan ook van mening, dat de wijze, waarop de gemeente St.-Philipsland de begroting was aangeboden en behandeld, niet geheel in overeenstemming is met de eisen van behooriyk bestuur. Deze gang van zaken is des te ernstiger nu het gemecntebestuuiyer reeds aenmaal op is gewezen, dat de terzake van de begrotingsbehandeling bestaande wettelijke bepalingen naar letter en geest behoren te worden beantwoord. ï:i liet vorenstaande, aldus mr. Toxo peus, heeft hij aanleiding gevonden Gedeputeerde .Staten van Zeeland te verzoeken het gemeentebestuur an dermaal en met klein te herinneren aan zijn plicht bedoelde wettelijke bepalingen nauwgezet In acht te ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2