KABINET POOGT CRISIS AF TE WENDEN Beslissing over reclame op 2e net uitgesteld ■JL- STERKE TEGENSTELLING BINNEN MINISTERRAAD BEATLES" TEKENDEN CONTRACT VOOR HET MAKEN VAN 3 FILMS Communistische winst in Italië VOORLOPIG GEEN VERHOGING VAN RIJKSUITKERING MN GEMEENTEN Kamer stemt in met gratiebeleid GOLDEN FICTION GROOTSTE OCEANOGRAFISCHE EXPEDITIE VAN NA DE OORLOG BEGINT MORGEN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Haagse redactie) Niettegenstaande sterke tegenstellingen in de ministerraad over het al dan niet op korte termijn invoeren van reclametelevisie op het tweede net poogt het kabinet te voorkomen dat daaruit een regerings crisis zal voortvloeien. De vraag of dat zal lukken zal volgende week misschien al worden beantwoord omdat zowel de Eerste Kamer bij de behandeling van de R.E.M.-wet, als de Tweede Kamer tijdens de openbare commissievergadering over de O., K. en W.-begroting een spaak in het «iel kunnen steken. GERUCHT OVER U1T-ELKAAR-GAAN ONTKEND De ernstige moeilijkheden waarvoor minister Bot komt te staan, bestaan hieruit, dat een aantal ministers onder meer de liberale bewindslieden, voorts minister Scholten fc.h.) en naar in sommige kringen verluidt ook dr. Veldkamp Ik.v.p.) niet bereid zün er aan mee te werken, dat reclame- televisie zal worden ingevoerd in het tweede-netprogramma, zolang dat door de huidige concessionarissen de omroepverenigingen wordt ver zorgd. Van die opvating heeft ook blijk gegeven de liberale fractievoor zitter in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, toen hij vrijdag verklaar de, dat invoering van reclame in de t.v. niet gewenst is als dat niet ge paard gaat met een belangrijke ver betering van de programma's. Die verbetering is volgens hem niet te verwachten als die programma's door de bestaande omroepverenigingen worden verzorgd. Uiteenvallen dreigde Als gevolg van die houding van een deel van het kabinet is minister Bot niet in staat om uitvoering te geven aan de aanbeveling van de grote meerderheid van de pacificatiecom missie, die in haar interimrapport heeft uitgesproken, dat reeds nu op het tweede net reclame kan worden ingevoerd. Toen vorige week in de mi nisterraad bleek dat mr. Bot in die richting wilde gaan, kwam men voor de consequentie te staan, dat dan een uiteenvallen van het kabinet dreigde. Met het oog daarop heeft de minister van o., k. en w. toen niet doorgezet. Die lankmoedigheid kan echter minister Bot volgende week in ern stige moeilijkheden brengen in de Tweede Kamer. Een scherpe aan val in de K.R O.-gids, die die week verschijnt, duidt er reeds op, dat men in Hilversum bijzonder ge er gerd is over wat men daar ziet als een poging tot uitstel van in voering van reclame op het tweede net en dus tot opzij schuiving van het interimrapport van de pacifica tiecommissie. Verwacht moet worden, dat van ver scheidene zijden uit de Kamer en ze ker van de kant van de oppositie, aan de bewindsman zal worden verweten dat hij het aan het kabinet ten grond slag liggende akkoord van Wassenaar niet uitvoert. Verdediging De vraag of het kabinet de gevaren die in deze situatie liggen kan omzei len, zal voornamelijk worden beant woord door de wijze waarop minister Bot die wegens zijn college- en kleutergelden al voldoende moeilijk heden met de Kamer heeft deze Brandkast onder de ogen van de baren gestolen Drie mannen hebben maandag avond een brandkast meegeno men uit de kelder van een wo ning aan de Spoorlaan in Uit geest. Met een gesloten groene bestelauto zijn ze daarop ver dwenen. De bewoonster mej. A. P. Smit, was niet thuis terwijl de omwo nenden dermate in het televisie programma waren verdiept dat ze aanvankelijk niets merkten, hoewel de gordijnen open wa ren. Pas toen de mannen al ver dwenen waren, werd alarm ge slagen. De brandkast zou een aanzien lijk bedrag aan geld en siera den bevatten Uit een door de rijkspolitie ingesteld onderzoek is gebleken dat de daders door een zijraam aan de straatzijde in te drukken zijn binnengeko men. Mej. Smit was niet verze kerd tegen inbraak. Toen zij met de laatste trein maandagavond uit Amsterdam arriveerde, werd zij bij haar woning staande ge houden door een politieman die haar over de inbraak inlichtte. Blijkens de voorlopige uitslag van de zondag in Italië gehouden verkiezin gen voor provinciale en gemeentera den hebben de communisten en de rechtse liberalen een kleine winst be haald. De Christen-Democraten de groot ste partij van Italië en de Nenni- Socialisten hebben geringe verliezen geleden Guiseppe Saragat, minister van buitenlandse zaken en leider van de Sociaal-Democraten, die deel uit maken van de coalitieregering, ver klaarde dat „de -egering over het al gemeen genomen niet verzwakt uit de bus is gekomen" Hij zei dit toen alle voorlopige uitslagen binnen waren. Alleen in Napels en op Sicilië kan men van een omwenteling spreken. De Monarchisten leden in Napels sinds lang een van hun bolwerken zware verliezen. Bij de gemeente raadsverkiezingen aldaar vielen zij te rug van 25 op 7 zetels De gemeente raad van Napels telt 80 zetels. Op Sicilië bleken de Christen-Demo craten winst te hebben geboekt. De communisten liepen hier achteruit. ontmoeting doorkomt. Hij zal daar in ieder geval, tegen krachtige aanval len in. moeten verdedigen dat uitstel van de uitvoering van de aanbeveling van de pacificatiecommissie tot na de 30ste juni 1965 geheel in overeenstem ming is met het akkoord van Wasse naar. Ook al schijnt hij zelf op het tegenovergestelde standpunt te staan. Zou hij van die tegenovergestelde op vatting blijk geven in het debat, dan staat dat praktisch gelijk met een fa taal conflict in het kabinet. Het standpunt van de tegenstanders van invoering van reclame-t.v. nu is, naar ook uit de klacht van de K.R.O. dui delijk blijkt, dat de huidige omroep verenigingen niet het krediet van de reclame-t.v. moet toevallen omdat dat gevolgen zou kunnen hebben voor het definitief t.v.-bestel, waarvoor volgend jaar een wettelijke regeling moet worden voorgesteld. De stoomlocomotief ,jNestor" uit 1882 is dinsdagmiddag op eigen kracht naar het spoorwegmuseum in het voormalig station Maliebaan te Utrecht gereden. De loc is in de N.S. werkplaats te Roosendaal op geknapt en rijklaar gemaakt. KAMER WIL GEDULD OEFENEN Motie-Franssen haalde het niet (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de be groting van het gemeentefonds voor 1965 aangenomen, doch met aantekening dat de P.S.P. en de C.P.N. tegen waren. Namens de P.S.P. verklaarde de heer Bruggemans dat zijn fractie tegenstemde omdat de Kamer even tevoren een amendement van de heer Franssen van de P.v.d.A. met 42 tegen 70 stemmen had verwor pen, welk amendement vroeg de uitkeringen aan de gemeenten, waarvan er velen in een benarde financiële positie verkeren, te ver hogen met in totaal ongeveer 67 miljoen gulden. Het bleek, dat de Kamer algemeen van gevoelen is, dat de gemeenten geholpen moeten worden. Men had dus begrip voor het amendement van de heer Frans sen. nemen ligt en dat ook overigens meer aandacht zal worden besteed aan de financiële hulp aan de gemeenten. Daar om zou. zo zei hij, zijn fractie tegen de motie stemmen. De heer Smallenbroek (a.r.p.) deelde mee, dat zijn fractie zou tegenstem men omdat de regering heeft meege deeld, dat een structurele wijziging in de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal worden aange bracht. Hij wilde afwachten wat dit komende jaar zal geschieden. De heer Corver (v.v.d.) sloot zich bij de heren Albering en SmaUenbroek aan. Vóór het amendement stemden de P.v.d.A.. de P.S.P., de C.P.N.. do B.P. en van de C.H.C. mr. Van Gelder. Toezegging De heer Albering (k.v.p.) herinnerde er echter aan, dat minister Toxopeus heeft toegezegd, dat voor de volgende begro ting een verruiming van de uitkering aan de gemeenten voor de aanleg van wegen en de vorming van een eigen be lastinggebied der gemeenten in het voor- Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' hevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren in de vergadering, waarin zij zon der hoofdelijke stemming de be groting van justitie voor 1965 heeft goedgekeurd, algemeen haar instemming betuigd met het gra tiebeleid, dat de minister van jus titie, mr. Scholten, ten aanzien van de vier nog in Breda gevangen zit tende Duitse oorlogsmisdadigers beeft gevoerd. Ook de heer Van Doorn van de K.V.P. gine ermee akkoord, maar hij noemde de materie zo delicaat, dat hij de wens te kennen gaf de zaak nog eens met de minister in de vaste commissie voor jus titie te bespreken. Hij kon zich namelijk voorstellen, dat onder bepaalde omstan digheden een tweede gratiëring dat komt neer op een op jaren stellen van de vier oorlogsmisdadigers verant woord was. Minister Scholten constateerde, dat de gehele kamer zich achter de beslissing van de regering had gesteld, achtte de gevangenhouding van de vier oorlogs misdadigers een zeer ernstige zaak. zo zei hij. De verantwoordelijkheid daarvoor drukt, zwaar. De bewindsman, die uit eindelijk deze verantwoordelijkheid op de schouders torst, moet kennis nemen van alle stukken en van alle omstandighe den en dient op grond daarvan een rechtvaardig oordeel te vellen. Het stemt overeen met myn eigen op vatting aldus mr. Scholten, en bovendien vertegenwoordigt zij de opvatting van het gehele kabinet. Het gaat hier eigen lijk om een zaak van het gehele volk. Daarom was het nemen van het oesluit, of al dan niet gegratieerd zou worden, kabinetszaak. In totaal zijn 205 personen veroordeeld, zo deelde de minister mee. Van hen wer den er achttien ter dood veroordeeld, van wie vier bij verstek. Van de veer tien overbl ij venden zijn vijf oorlogsmis dadigers geëxecuteerd en van de toen nog overblijvende negen personen heb ben er vijf een dubbele gratiëring gekre gen. De nu genomen beslissing kan echter niet betekenen, aldus mr. Scholten. dat nooit gratie aan de vier gegeven kan worden. De minister kan namelijk zijn opvolger niet binden. Mr. Van Aartsen wil liften tegengaan (Van onze Haagse redactie) In het „pakket" van voorstellen waarmee minister Van Aartsen (verkeer en wa terstaat) op korte termyn het wegenver keersreglement wil moderniseren, be vindt zich ook een wijziging die het lif ten op de autowegen moet tegengaan. De betreffende wetswijzigingen bevinden zich reeds by de Raad van State. Volgens de huidige wetgeving is net be halve voor het toegelaten snelverkeer verboden op de autowegen daaronder vallen dus ook de vluchtstroken en ber men „te rijden of te gaan". Het laat ste betekent, dat de rijkspolitie alleen maar tegen lifters kan optreden indien zij „gaan" dat wil zeggen lopen. Staat de lifter er eenmaal, dan kan hem niets overkomen want hij voert dan aan dat hij op die platas is afgezet. Herhaalde malen is het verkeer, met name ou de rotondes en de aan- en af- voerwegen. in ernstig gevaar gebracht omdat automobilisten voor lifters stop ten. In de nieuwe regel zal het „gaan" nu veranderd worden in: „het zich zon der noodzaak bevinden". Een automobi list die pech heeft kan dus rustig op de vluchtstrook uitstappen, maar een lifter kan een proces-verbaal van de po litie oplopen. Door deze wetswijziging kan ook effectiever worden opgetreden tegen de vooral in het midden en oosten van het land veel voorkomende berm prostitutie. De „Beatles" hebben gisteren het meest ef fectieve antwoord ge geven op de aanhou dende geruchten dat z(j uit elkaar zullen gaan. door een overeenkomst te tekenen voor geza menlijk optreden bU filmopnamen tot eind Het omstreden kwartet heeft beloofd in princi pe drie films te maken voor producer Walter Shenson, die ook hun film „A hard day's night" heeft uitge bracht, maar ondanks ontkenningen hebben de berichten over een eventueel opheffen van de groep enige op schudding gewekt. Shenson verklaarde dat het nu duidelijk is dat de berichten een onder deel zijn van „een fluis tercampagne" die elke ster met succes op de een of andere dag in ztjn carrière meemaakt. hen zen", zei Shenson. Shenson verklaarde dat de „Beatles" zoveel geld verdienen met „A hard day's night" dat zelfs wanneer zij geen goede vrienden van el kaar zouden zijn zij uit zakelijk oogpunt een eenheid zouden blijven vormen. Men schat dat de film 8.750.000 dollar ln het laatje zal bren- fen na een uitgave van 30.000 dollar. In de Britse filmproduktie is dit bijna een record. Van deze reusachtige som krijgen de „Bea tles" een groot percen tage. Shenson vertelde «lat hy van Amerikaanse meisjes talloze „ma nuscripten" toege stuurd gekregen had waarin zy hun ideeën geven voor een nieuwe fllm. „Het is duidelyk dat de meisjes niet wil len dat de „Beatles" ln werkelyke romances betrokken zullen wor den", aldus Shenson. „dus zal dat ook niet gebeuren. Het is niet erg wanneer de jon gens knappe modellen omhelzen, maar dat is dan ook alles". Na de Amerikaanse première van „A hard day's night" had Ie mand het kantoor van Shenson opgegeven als het adres van het mo del Patty Boyd, de vriendin van George Harrison. „Wij krijgen zakken vol post voor haar van Amerikaanse meisjes", vertelde Shenson „Meestal zijn zU af komstig van 11- of 12- Self,' g va Kinderen en z(j nschuldige vra gen als: „Heeft George jou al gekust?" of: „Houdt George je hand vast?" Harrison en juffrouw Boyd, hoewel onaf scheidelijk, zullen naar verwachting in de na bije toekomst nog niet trouwen. Noch is dit het geval met Paul Maccartney en zijn vas te gezellin, de actrice Jané Asher. Het meest in aanmer king komend voor een vrov" huwelijk is Rin- go Starr, cie geen ge heim maakt van zijn liefde voor de kapster Maureen Cox. John Lcnnon is het eni ge lid van het kwartet dat al getrouwd is. JAN FABRICIUS OVERLEDEN De bekende Nederlandse schrijver Jan Fabricius is maandagnacht op de leeftijd van 93 jaar te Broadstone, in Dorset, Engeland, overleden. Hij bezat sindt 1950 de Britse nationali teit. Jan Fabricius werd 30 september 1871 te Assen geboren. Hij volgde al leen lager onderwijs. De school in| Assen, die hij bezocht, heet thans „Jan Fabriciusschool". Fabricius was aanvankelijk letterzetter bij diverse drukkerijen, maar de journalistiek trok hem aan en na enige jaren als leerling-journalist werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar het toenma lige Nederlands-Indië. Daar werd hij na enkele jaren directeur van de Preangerbode, keerde, pas dertig jaar oud, naar ons land terug, was enige tijd eigenaar van een klein blad in Haarlem, doch vertrok weer naar In- dië. Hier is hij ook enige jaren direc teur der „Nieuwe Courant" geweest en later Indisch redacteur van het „Vaderland". Het toneel heeft steeds zijn grote lief de gehad, zelfs zo, dat hij een seizoen directeur is geweest van een gezel schap, doch hij kon dit in de toen malige crisistijd niet bolwerken. Zijn naam als toneelschrijver heeft Fabri cius gemaakt met „Dolle Hans", waarin Henri Brondgeest met veel succes de titelrol speelde. „Een zaam", waarin v. d. Lugt Melsert naam verwierf, heeft die naam beves tigd. Van zijn werken zijn verder bekend: ZIEKTEKOSTENREGELING VOOR OUD-AMBTENAREN De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de socialistische afgevaar digde de heer Engelsman, die de re gering uitnodigt de noodzakelijke stap pen te ondernemen teneinde voor alle gepensioneerde ambtenaren de gele genheid open te stellen om desgewenst toe te treden tot de in het leven te roepen wettelijke ziektekostenregeling voor ambtenaren, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De bewindsman van binnenlandse za ken mr. Toxopeus ze: dat de regering reeds beslist heeft, dat de gepensio neerden op vrijwillige basis aan de ziektekostenregeling kunnen deelne- Totok en Indo, De rechte lijn, Onder één dak, Met de handschoen ge trouwd, Honni, Hans Hoper maakt carrière, Een ridder kwam voorbij. Villa de vreugd en afrekening. In 1947 verscheen Tempo Doeloe, een herinnering aan Java, en twee jaar later de roman Diana. Enige jaren is Fabricius in Londen woonachtig geweest, dat zijn Dolle Hans (Insult; in 1930 zo goed had ont vangen, dat dit het tot ruim vijftig opvoeringen bracht. Daar heeft hij in het Engels De planter van Mayfain en Sisters en mine geschreven In 1936 vestigde hij zich in Vlaanderen en keerde in 1938 weer naar Engeland terug. De heer Fabricius was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ere burger van Assen. Het Wereldgebeuren Tussen twee vuren Politieke deskundigen ln Italië die had den voorspeld dat de communisten tijdens de gemeentelUkc en provinciale maandag een nederlaag zouden lijden, hebben een grot'- verrassing beleefd. Toen glsterrr.idfl.ig de onofficiële eind uitslag bekend werd. leek het -r name- l(Jk niet op. dat de communisten onder de jongste gebeurtenissen in Moskou hadden geleden, zoals door hun tegen standers was verwacht. Niet alleen hand haafde de Italiaanse communistische partij zich als de grootste van West- Europa. maar bovendien wist z(J nog een aanzienlijk aantal stemmen te vinnen. DaarbM komt dat de pro-communistische „Socialistische Party van Proletarische Eenheid" nog eens extra stemmen af troggelde van de Nennl-soclalisten, waardoor deze communistische overwin ning des te groter is. De Christen-Democraten, die bijna even veel steun verloren als de communisten wonnen, moesten stemmen prijsgeven aan de liberalen, «lie vorig jaar bij de parlementsverkiezingen reeds hun aantal verdubbelden en die nu de grootste niel- communistlsche oppositiepartij in Italië zijn geworden Voor de Christen-Democraten Is de ne derlaag. ook al bleven zl) de grootste partij vormen, een gebeurtenis, welke wellicht grote consequenties zal hebben voor de toekomst. De kwestie van een centrum-linkse coalitie van Christen- Democraten en Nennl-soclalisten is er allerminst door opgelost nu blijkt dat alle Christen-Democraten zijn overgelo pen naar de liberalen, die de grootste tegenstanders van de coalitie waren en de Nenni-socialisten zich bh de commu nistische tegenstanders heboen gevoegd. De tegenstellingen zijn derhalve ver scherpt en de bewandelaars van de gul den middenweg zijn minder talrijk ge worden. De vraag ligt voor de hand of de regeringspartijen de consequenties van deze jongste uitspraak van het volk zich nu reeds zullen aantrekken. Om de centrum-linkse coalitie niet al te veel in gevaar te brengen hadden de Christen-Democraten zich dit jaar in hun verkiezingscampagne vrij mild getoond ten aanzien van de communis ten. Per slot van rekening zijn hun bond genoten in het jongste verleden met de communisten gelieerd geweest. Deson danks viel de nadruk van de christende mocratische campagne toch op de anti communistische gevoelens, die in deze partij leven. Zij had immers ook met de rechtervleugel rekening te houden. Kritiek op de communisten heeft ech ter de „Democrazia Christiana" niet kunnen redden. Terwijl de partij van Aldo Moro er voortdurend op hamerde dat het communisme een nog groter ge vaar was geworden nu Kroesjtsjew was weggezuiverd en het Chinees-P.ussische geschil punt van overleg tussen beide communistische machten was geworden. Eareerden de communisten van Luigi ongo deze aanvallen handig door «ie buitenlandse politiek zoveel mogelijk on besproken te laten en slechts aandacht te besteden aan de binnenlandse econo mische problemen en de bureaucratie, een onderwerp dat in Italië altijd weer klank vindt. „We kiezen de burgemees ter van Turijn en niet die van Moskou", was het antwoord op de christendemo cratische aanvallen. «lat gegeven werd door het lid van het communistische partijsecretariaat. Giancarlo Pajetta. t:j- «lens een verkiezingsrede in de Noord- italiaanse industriestad. En het feit dat verscheidene communisten ontevreden kou. waardoor in de afdeling Bologna zelfs een scheuring was ontstaan, bleek niet ernstig genoeg om de communis tische solidariteit aan te tasten. Het ging ook inderdaad meer om de binnenlandse relegenheden dan om wat in het buï- Advertentie) U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: t de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, wanner van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. tenland gebeurde. Dat was door het p; tij-secretariaat van Longo uitstekend 1 keken. En zelfs het bezoel be- Chinese delegatie juist voor de verkie zingen aan de Italiaanse zusterpartij, oefende op de stemming geen ongunstige invloed uit. Tijdens de verkiezingscampagne trof vooral de vreemde positie, die de Nenni-socialisten innemen. Hoewel zij in de landsregering met de Christen- Democraten één regering vormen en zij als coalitieleden in het recente verleden een paar maal hun steun moesten ge ven aan impopulaire maatregelen ter bestrijding van de recessie, is «fe situatie in de praktijk zo, dat vele socialistische raadsfracties samenwerken met de <x>m- munisten en dus op gemeentelijk niveau oopositie voeren tegen de Christen-De mocraten of zelfs samen met de com munisten ce lakens uitdelen. Voor Nenni was het daardoor bijzonder moeilijk traens de campagnes duidelijk partij te kiezen. Vooral in het zuiden staat zijn partij in vele gevallen lijnrecht tegenover de Christen-Democraten met •wie hij in Rome samenwerkt. 'Vat de kwestie bovendien gecompliceerd maakt is dat de Nenni-socialisten met de com munisten deel uitmaken van Italics grootste vakvereniging. Deze vakbond, die door de «mmmunisten wordt geleid, besloot vorige week tot een stakings actie bij de spoorwegen. Driemaal per dag werd het treinverkeer negentig mi nuten stilgelegd tot groot ongerief en ongenoegen van de reizigers. Nenni ver oordeelde deze actie openlijk, hij kon ook moeiliik anders doen. Hij sprak zich dus feitelijk uit tegen zijn eigen partij, die tussen twee vuren in. een bijzonder on comfortabel plaatsje in het Italiaanse politieke bestel inneemt. Voor rokers met een eigen stijl „Snellius" heeft 11 maanden stomen over de Oceaan voor de boeg LUIGI LONGO overwinning.^ Samenwerking met Engeland en V.S. Morgen (donderdag) 's mid dags om twaalf uur, zal uit Den Helder Hr. Ms. opnemingsv aar- tuig „Snellius" uitvaren om te gaan deelnemen aan de grootste oceanografische expeditie welke Nederland na de tweede wereld oorlog heeft uitgerust. De expeditie wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de Ame rikanen en Engelsen en aan boord van de „Snellius" zijn dan ook we- lenschappelijke medewerkers inge scheept die behoren tot de marines van Engeland en Amerika. De ex peditie die onder de naam ..Na vado-project" te boek staat zal on geveer elf maanden duren. In die tijd worden ongeveer 40.000 zeemij len (72.000 km) afgelegd. Het schip staat onder commando van luite- nant-tcr-zee eerste klasse F. Bra- Apparatuur Meer kennis Het doel van het „Navado-project" is meer kennis te vergaren omtrent het oceaanwater, de oceaanbodem, de zwaartekracht en het aardmag netisme op de oceaan. Het niet- militaire wetenschappelijke onder zoek zal worden uitgevoerd door geleerden onder anderen van de afdeling geodesie van de technische hogeschool in Delft, het Koninklijk Meteorologisch Instituut, het Ve- ning Meineszlaboratorium te Utrecht, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in Den Hel der en de Vrije Universiteit te Am sterdam. De coördinatie van het „Navado- project" ligt in handen van de chef der hydrografie van het ministerie van defensie. Hr. Ms. „Snellius" is voor de expeditie voorzien van de modernste meetapparatuur, die gedeeltelijk ter beschikking gesteld is door wetenschappelijke institu ten en universiteiten in Nederland en Engeland. Ook apparatuur van de Britten en Amerikanen is aan boord gebracht. Het schip werd verder uitgerust met de modernste elektronische na- vigatieapparaten die gedeeltelijk nog in een stadium van beproeving zijn. Deze apparatuur werd van Amerikaanse ziide ter beschikking gesteld. De voorbereiding van het ..Navado-project" is geschied in nauw overleg met de Britse hy drografische dienst en andere ma rine-instellingen en ze heeft onge veer anderhalf jaar in beslag geno men. Eerst een tiental jaren geleden is men in maritieme kringen begon nen met het meer intensief onder zoeken van de zee in het algemeen Het belang van zulk een onderzoek blijkt onder meer uit de enorme sommen welke er in de Ver. Staten per jaar voor oceanografisch on derzoek worden besteed (voor 1965: 130.miljoen dollar). Uit militair- nautisch oogpunt is het beschikken over uitgebreide militair-oceano- grafische gegevens van de Atlan tische oceaan, zeer belangrijk. Parallelle lijnen Om deze gegevens in dat gebied te verzamelen werd door de Britten een uitgebreid onderzoek opgezet. Hierbij wordt de Atlantische oce aan door een onderzoekingsvaar tuig in oost-west en west-oost rich ting in parallel'lijnen overgesto ken. Deze bjnen liggen drie breed tegraden uit elkaar De lijnen wor den „afgestoomd" met een snel heid van ongeveer tien knopen Op elke lijn wordt een aantal malen gestopt. Elke stop (station ge noemd) duurt twaalf tot zestien uur. Terwijl de schepen stomen zowel als ze op de stations liggen wordt een aantal gegevens verzameld over zwaartekracht, aardveldmag netisme. zeewaterhelderheid, zee- watertemperatuur, diepteprofiel en verder worden er bodemfoto's en bodem- en watermonsters geno men. Het totale project duurt twee jaar. Elf maanden daarvan zal de „Snellius" de lijnen tussen 22 gra den noorderbreedte en 55 graden noorderbreedte afstomen. Uitverkopen wet thans gewijzigd De Eerste Kamer heeft zonder discussie meer in, dat een uitverkoop, waarvoor de Kamer van Koophandel vergunning verleent, gedurende een maand mag worden gehouden, in plaat6 van drie maanden volgens «1e huidige regeling. |De Kamer van Koophandel kan bij het verlenen van de vergunning een andere termijn bepalen, die echter niet langer dan vijf maanden mag zijn Ook ging de senaat akkoord met het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 19 oktober 1963 te Saigon gesloten over eenkomst betreffende de Nederlandse bijdrage aan het onderzoek ir. het stroomgebied van de Beneden-Mekong. Doel is de rivier bevaarbaar te makeh enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3