II LU WIJ Kring Zeeland van Rode Kruis wil meewerken aan tweede vakantiehuis Aktes van toedeling van twee herverkavelingen Afscheid van wnd.-commissaris Spuyman; opvolger ir. G. Kemper uit Vlissingen Uw welvaart groeit... Uw verzekeringen moeten meegroeien! VOOR AL UW VERZEKERINGEN Raad Rilland-Bath over verhoging van wegbelasting „0NS GENOEGEN" UIT KAPELLE WINNAAR VIJFDE ZAALCONCOURS JUBILEREND SCHOOLHOOFD SPEE GEHULDIGD IN KLOETINGE LEZING M. HANGELBROEK VOOR CHR. V.H.M.0. IN ZEELAND 's-Heerenhoek maakt Molendijk en Hoofdstraat voorrangswegen GOUDEN P00RTE WERD HEROPEND Jant DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Voorzitter mr. J. van der Weel in Goes: De Rode-Kruiskringen Zuid-Hol land en Gelderlnnd hebben de kriug- Zeeland financiële medewerking ge vraagd bij de plannen in Velp een twee de vakantiehuis van het Rode Kruis op te zetten: dat is mogelijk, omdat het hoofdbestuur de beschikking heeft ge kregen over een tamelijk vervallen land goed. En daar zou nu het nodige gerestaureerd moeten worden, sa komen Gelderland en Zuid-Holland niet aan de nodige financiën voor dit plan in totaal vier ton en vandaar, men zich onder meer tot de Zeeuwse kring gewend heeft. Kringvoorzitter mr. J. J. van der Weel deed zaterdagmorgen in „De Prins van Oranje" te Goes deze mededeling op de vergadering .an de Zeeuwse afdelingsbesturen. De voorzit ter voelde er wel iets voor om die me dewerking te geven. Het gaat om een landgoed van on geveer 20 ha in een unieke omgeving bij Velp. Behalve het „Henri Dunant- huis" in Zeist kan ook dit landgoed tot een vakantiehuis bestemd wor den. In de opknapbeurt zouden dt Zeeuwse Rode-Kruisafdelingen vooi 40.000 kunnen participeren. Mr Van der Weel wees erop, dat de krin gen, die financieel bijdragen, ook voorrang hebben om gebruik van het huis te maken. Al zag hij daar voor Zeeland niet zo heel veel in, omdat Zeist dichterbij ligt. Dat de kringvoorzitter er toch voor ge porteerd was om mee te gaan werken bij de opzet van dit project, lag aan het feit, dat het een unieke kans is om de door de afdelingen belegde gelden in een zaak te steken, die het Rode Kruis ten goede komt. ..En daarvoor zijn ze toch opzij gelegd", meende de heer Van der Weel. De bijdrage zou in de vorm van een lening van de Zeeuwse afdelingen moeten komen. Het kringbestuur zal er contact over opnemen met de verschil lende afdelingsbesturen. Er kwamen zaterdag in Goes uiteraard ook weer tal van specifieke Zeeuwse Ro- de-Kruiszaken aan de orde. De resulta ten van de inzameling 1964 in de provin cie bijvoorbeeld. Definitieve cijfers kon voorzitter mr. Van der Weel er nog niet over geven. Maar zijn voorlopige balans was wel: „tot nu toe een zeer gunstig resultaat. Zeker niet beneden dat van' vorig jaar". Hij benadrukte enkele bij zondere cijfers van dit actiejaar: St.- Philipsland bijvoorbeeld, dat met een op brengst van 2722, maar liefst 513 pro cent boven het streefgetal zit. Dertien afdelingen kwamen boven de honderd procent. Vlaggen En mr. Van der Weel attendeerde bezoekers er ook op, dat Middelburg dank zij het uithangen van Rode-Kruis- vlaggen in de actieperiode ook belang rijk meer heeft opgehaald dan vorig jaar. „Misschien ls het een idee om ook eens in andere grote afdelingen te pro beren, dat uithangen van vlaggen", ad viseerde hij de afdelingen. De ledenwerfactie was een ander punt, waarover de vergadering nader werd ge- informeerd. Bij het jubileum in 1967 wil het Rode Kruis de miljoen leden hebben bereikt. Voor Zeeland is het „streefge tal" tegen 1967: 30.000 Rode-Kruisleden. Het betekent, dat er nog ruim 2000 leden geboekt moeten worden. Mr. Van der Weel gaf de afdelingen de raad zeif mo gelijke kandindaten te benaderen, in- plaats van circulaires te zenden. Een advies in dezelfde geest gaf hjj de Percelen bouwland en woning verkocht Notaris M. E. J. F. van Dissel uit Goes heeft vrijdag in café Polderman te Nieuwdorp op verzoek van de heer L. Goedegebuure drie percelen bouwland en een woning in het openbaar verkocht. Het eerste perceel gold het woonhuis met erf en bouwland, totaal 84 are 90 ca. aan de Schenkeldijk te Nieuw dorp. Hoogste inschrijver was de heer A. Blankenburg voor f 21.125. Het twee de perceel een stuk bouwland van 44 a. 70 ca, eveneens aan de Schenkeldijk, gaf een hoogste inschrijving te zien van de heer H. Steenblok te Nieuwdorp: f 4648,80. Beide percelen werden gecom bineerd gekocht door de heer A. Blan kenburg te Nieuwdorp voor f 26.000. De hoogste inschrijver voor het derde perceel, een stuk bouwland van 65.70 a. aan de Noordkraayertseweg was de heer P. Blok uit Nieuwdorp voor f 7095,60. Hij werd koper voor f 7227. Werkcomité voor Zwembad Serooskerke Tijdens een donderdagavond gehouden vergadering, heeft een aantal vertegen woordigers van de bevolkingsgroepen in Serooskerke (\v.) met enthousiasme het initiatief van het gemeentebestuur ondersteund om te komen tot de stich ting van een zwembad in deze gemeen te. Hoewel oorspronkelijk een zwembad van bescheiden omvang ontworpen was. wat zuiver als instructiebad bedoeld was. was de vergadering algemeen van ge voelen, dat een zwembad met grotere afmetingen, groter nut zou hebben, in dien dit eveneens als zwembad voor kin deren en volwassenen gebruikt zou kun nen worden. Dit voorstel zal het ge meentebestuur in overweging nemen. Gerekend moet dan echter worden op een belangrijke stijging van de kosten. Voor de verdere voorbereiding en uit werking van de plannen is een werkco mité benoemd, waarin behalve burge meester A. de Kam, secretaris W. Brou wer en de gemeenteopzichter de heer S. F. Koole zitting hebben de heren H. Geldof, G. P. Jobse, P. de Buck, P. den Hollander, W. Onderdijk, J. van Leer dam en dr. G. Schep. Advertentie vergadering mee bij de werving van co lonne-leden. De advertentiecampagne, die een paar maanden terug is gehouden, heeft 37 nieuwe colonne-leden opgele verd. „Niet geheel teleurstellend, maar by een totaal-aantal van 750 ook geen resultaat voor onverdeeld enthousias me", vond de Zeeuwse Rode Kruis- kringvoorzitter. De nieuwe colonne-ieden werden als volgt geboekt: Middelburg 2, Souburg-Ritthem 8 (op de vergadering bleek, dat er naderhand in totaal 29 nieuwe colonne-leden waren opgegeven), Terneuzen 8; Tholen 9; Walcheren 2; Borssele 3: Zuid-Beveland Oost 5. Geen trombosedienst len niets voor een dergelijke dienst. En zjj zijn er onmisbaar b(j, aldus de heer Van der Weel. Er werd deze vergadering ook afscheid genomen van de waarnemend-kringcom missaris, dr. J. Spuyman: hij treedt te rug uit het kringbestuur in verband m?t zijn leeftijd. In zijn plaats werd als waarnemend-kringcommissaris benoemd ir. G. A. Kemper, de voorzitter van de afdeling Vlissingen. Dat gebeurde op verkiezing door alle Walcnerse Rode- Kruis-afdelingen. :S\t scheidswoord tot dr. Spuyman. vaak wat bedachtzaam en voorzichtig voor U een beslissing nam. En zo'n man heb je in het bestuur nodig". De Rode- Kruis-carrière van de heer Suyman pas seerde ook nog even de revue: begin 1953 kwam hij als voorzitter in de afde ling Vlissingen: sinds 1954 is hij lid van het kringbestuur en sinds december 1960 waarnemend-kringcommissaris. Het De kring Zeeland van het Rode Kruis symbool van de dankbaarheid voor zijn is afgestapt van de pogingen om een werk drukte het Rode Kruis uit in de trombosedienst op te richten. Kon zilveren legpenning met inscriptie. Van voorzitter Van der Weel in een vorige de kring Zeeland kreeg dr. Spuyman als kringvergadering al meedelen, dat afscheidsgeschenk een opbergdoos voor deze activiteiten in Znid-Bevelanddia's. In zijn dankwoord stond het schei- geen doorgang konden vinden, zater- dende kringbestuurslid met name stil bij dag moest hij er melding van naken,de activiteiten van het Rode Kruis in de dat ook de plannen voor Walcheren j rampperiode 1953 en het belang van de waren gestrand. „De internisten voe-j bloedtransfusiedienst. Advertentie j Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! B. en W. van RillandBath willen de wegbelasting in de gemeente op de hel ling zetten. Nu wordt er voor gebouwde en ongebouwde eigendommen een be lasting geheven van respectievelijk 6 en 3 procent. Rioolbelasting en wegbelas ting vormden over de jaren 1961, 1962 en 1963 een bijdrage in de kosten van ongeveer 37,5 procent. De oorzaak van dit door b. en w. „wel zeer gering" ge noemde percentage moet worden gezocht in de sterk gestegen kosten van aanleg, onderhoud en verlichting van de wegen en vnllverwydering. Het college vindt het niet onbillijk, dat het tarief voor de wegbelasting opge trokken wordt van respectievelijk 6 naar 8 procent voor gebouwd en van 3 naar 5 procent voor ongebouwd. Dat zou re sulteren in een belastingopbrengst van 15.089,20. Als de rioolbelasting daar bij wordt geteld komt men op een te verwachten belastingopbrengst van 27.008,15. Dat is ongeveer 46 procent van de totale kosten, zo schrijven b. en w. de raad in hun toelichting op het voorstel deze belastingverhoging toe te Harmonie en fanfare Excelsior Kloetinge groep te hoog De Concert- en Gehoorzaal te Middel burg was zaterdagavond een plaats, waar uitstekende fanfare- en harmonie- muziek te beluisteren viel. Het was ty- dens het vijfde zaalconcours van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen In Zeeland, waaraan 10 korpsen deelna men. Hoe goed ze voor de dag kwamen blijkt wel uit het feit, dat er 3 eerste pryzen met lof uit de bus kwamen, ver der nog zes le prijzen en slechts 1 twee de prys. De beste van allemaal was het 23 leden tellende Kapelse korps „Ons Ge noegen" onder leiding van dirigent D. Burger, dat met 264 punten een le prijs behaalde, en tevens de wisselbeker van voorzitter J. Burger in ontvangst mocht nemen. Die eerste prijs voor „Ons Genoegen' was voor ieder niets minder dan eer complete verassing. Want zonder twijfel was de wisselbeker vóóraf unaniem toe- redacht aan „Excelsior" uit Kloetinge, lat onder dirigent Ko den Toonder tra ditiegetrouw tot voortreffelijke dingen in staat bleek. Zeker, de mannen uit Kapelle bliezen knap, beter dan ooit tevoren en voor hun keuzewerk, Verdi's ouverture Oberto, be werkt door Mol, kregen ze zelfs een on gekend hoog aantal punten (134). Met de 180 voor het verplichte werk brachten ze daarmee hun totaal op 264. Maar toen „Excelsior" het verplichte werk gespeeld had (136 punten kre gen de mannen uit Kloetinge er voor) moest er toch wel iets heel vreemds gebeuren wilde dit korps de eerste prys nog missen. Iets vreemds Welnu, er gebeurde iets vreemds. Met de uitvoering van het keuzewerk: de door Stalmeier bewerkte ouverture „De barbier van Sevilla" van Ros sini, bleken de Kloetingers toch te overmoedig te zijn geweest. De uit voering lukte niet en hoewel ze het volgens insiders veel beter kunnen hadden de muzikanten van Ko den Toonder toch te hoog gegrepen. Ze kregen maar 108'/, punt, waarmee hun totaal kelderde" naar 244 /2, zelfs nog 8 punten te weinig voor een le prys met lof. Deze onderscheiding werd behalve door ,Ons Genoegen" ook behaald door „Eu terpe" uit Heinkenszand en door „Vlijt en Volharding" uit Souburg, waarbij het Walcherse korps met een uitstekende uitvoering van zijn keuzewerk voor de dag kwam. Beoordeling Nadat de wedstrijdjury, bestaande uit de musici Gerard Boedijn uit Hoorn en Piet van Mever uit Rotterdam, alle pres taties beluisterd hadden, kwam zjj tot de volgende beoordeling: 2e afdeling fanfare: le prijs: jeugdkorps .Vlijt en Volharding" uit Souburg o.l.v t. L. van Wallenburg, 242 p; le afde ling harmonie: 2e prijs: „Wilhelmina" uit Colijnsplaat o.l.v. M. G. Steketee. 20914 punt; Afdeling uitmuntendheid fanfare: le prijs: ONDA Nieuwland >.l.v. J. Meliefste. 299>4 punt; le prijs: Apollo" uit Domburg o.l.v. A. L. van Wallenburg, 236 punten; Ereafdeling: le prijs: „Excelsior" uit '3-Heer-Arendsker- ke o.l.v. D. Burger, 245 punten; le prijs: ..Crescendo" uit Oostkapelle o.l.v. Piet Wisse, 24344 punt; le prijs met lof: ..Ons Genoegen" uit Kapelle o.l.v. D. Burger, 264 punten; Vaandelafdeling: le prijs met lof Euterpe" uit Heinkens zand o.l.v. van Ko den Toonder. 253'4 punt; „Vlijt en Volharding" uit Souburg o.l.v. A. L. van Wallenburg, 259'4 punt; „Excelsior" uit Kloetinge o.l.v. Ko den Toonder, 244'4 punt. Jubileumuitvoering 75-jarig „U.D.I." Zaterdagavond hield de gemengde zang vereniging „Uitspanning Door Inspan ning" te Souburg in de concertzaal „De Zwaan" ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, een jubileum-uitvoering. Mede- erking hieraan verleenden de heren Philip Fey, hobo, tevens dirigent van het koor. Leen Zietse, piano en de heer Lako, bobo. De voorzitter van het koor. de heer B. 1 Reljerse. heette allen hartelijk welkom in het bijzonder burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny en de beide wethoudrs met hun dames. Aan wezig waren ook twee afgevaardigden van net hoofdbe-1 stuur van de Zeeuwsche zangersbond. Aan de orde komt in de vergadering van maandag 30 november om half acht ook het uitbreidingsplan Rilland, dat een uitbreiding naar het noorden beoogt- In de richting van de rijksweg kan men echter niet ver werken, omdat er nog geen tracé van de nieuwe rijks weg vastgelegd is. Er zijn drie bezwaar schriften binnengekomen, die b. en w. ongegrond willen verklaren. Voorgesteld wordt om het ontwerp-uitbreidingsplan- ln-onderdelen voor Rilland tot plan te verheffen. Er komt voorts ook een grondaankoop voor het uitbreidingsplan aan de orde. Bijna een jaar geleden stelde de Ril- landse raad 3.353.— beschikbaar voor de uitbreiding van de toesteilenberging in het gemeentelijk gymlokaal. Dat was niet voldoende. De kostenstijgingen maken het noodzakelijk, dat er een aan vullend krediet van 1.797,wordt gevoteerd. B. en w. doen een voorstel in die richting. Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! Vijf en twintig jaar in het vak Vele goede woorden en fraaie cadeaus Zaterdagmiddag is in het gemeentelijk verenigingsgebouw Amicitia te Kloetinge het 25-jarig ambtsjubileum van het hoofd der openbare lagere school, de heer A. Spee, gevierd met een receptie, welke hem door het gemeentebestuur van Kloetinge was aangeboden. Aan de receptie ging een officiële bijeenkomst vooraf, waarvoor tal van genodigden naar Kloetinge waren gekomen. Burge meester, mr. H. N. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye, wees er op dat onder de bekwame leiding van de heer Spee sedert zijn benoeming in november 1955 het peil van de school aanmerkelijk is verbeterd. „Hiervoor is 't gemeentebe stuur U veel dank verschuldigd" betoog de de burgemeester, die vergezeld was van de beide wethouders B. M. van Nieuwenhuljze en D. Schipper, van ge meentesecretaris J. A. Hoste en van en kele raadsleden. Moeilijk Spreker herinnerde er aan dat de huls vesting van de school bij de komst van de heer Spee veel te wensen overliet. De plannen voor een nieuwe school wa ren toen al een flink eind gevorderd. Dat het peil van het onderwijs vóór de ambtsperiode van de heer Spee veel te wensen overliet, was ook te wijten aan de slechte financiële positie van de ge meente. De post voor het onderwijs vormde toen de sluitpost op de begro ting. betoogde de burgemeester. Als waardering voor de verdiensten van de heer Spee op onderwijsgebied bood de burgemeester hem namens het gemeen tebestuur de gebruikelijke gratificatie aan. alsmede een klok. Hoewel het 25- jarig ambtsjubileum van de onderwij zeres aan de school te Kloetinge, me vrouw E. SchrijverWaage, al enige tijd is gepasseerd, betrok de burgemeester ook haar in zijn toespraak. Hij bood haar namens de gemeente een boekebonaan. Hierna wees de inspecteur van het lager onderwijs de heer L.F.J.H. Frantzen op het werk in de school en de verhouding van het hoofd tot het gemeentebestuur. Het wel en wee van de kinderen noem de hij het belangrijkste werk van een schoolhoofd. Het verheugde hem dat dit ook bij de heer Spee voorop staat. Ds. A. J. van Cruljningen, hervormd pre dikant, wees op de prettige wijze waarop de heer Spee hem bij het geven van godsdienstonderwijs aan de school al tijd tegemoet treed. Namens de kerke- raad dankte hij hem hiervoor. De heer C. J. Buurman, directeur van de am bachtsschool te Goes, dankte de heer Spee voor het werk dat hij op onderwijs gebied aan zijn school heeft gedaan. Hij bood de heer Spee een boekebon aan. Namens de vereniging voor Volks onderwijs, waarvan de heer Spee be stuurslid is, sprak ir. D. van der Zaken. Hij schetste de heer Spee als een man met een technisch inzicht in de onder wijsproblemen. Ook hij bood de jubila ris een boekebon aan. Mevrouw Schrij verWaage dankte het gemeentebestuur voor de boekebon en sprak vervolgens namens de oudercommissie en het onder wijzend personeel. Zij wees op de goede verhoudingen tussen het hoofd en het personeel. Als dank hiervoor bood zij een fraaie schemerlamp aan. De voor zitter van de oudercommissie, de heer S. van der Weele, bracht de dank over van de ouders. In zijn dankwoord zei de heer Spee dat het onderwijs aan zijn school op een behoorlijk peil staat, mede dank zij zijn medewerkers. Het gemeen tebestuur was hij erkentelijk voor de medewerking, die hij ontvangt bij de uit voering van zijn taak. Na afloop van de ze bijeenkomst was de receptie, waan een goede belangstelling bestond. Ttvei belangrijke stukken eultmir-teehnïsoh werk in Zeeland zullen begin volgende maand officieel worden afgesloten: op dinsdag 8 december aanstaande zullen de aktes van toedeling voor de herverkavelingsblokken Tholen en de Zak van Zuid-Be velend worden gepasseerd. De Herverkavelingscommissie Zee land heeft daarvoor twee bijeenkomsten belegd in Scherpenis- se en in Oudelande en genodigden zullen getuige kunnen zijn van het tekenen van de aktes. I11 een zitting van de Herverkave lingscommissie en de agrarische subcommissie Tholen en onder aanwezigheid van de reehter-commissaris mr. B. S. Sieperda zal notaris Moggré de akte passeren. Dat gebeurt 's morgens om kwart over tien in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Er zullen enkele toespraken worden gehouden. 's Middags is er in het dorpshuis te Oudelande een soortgelijke bijeenkomst. Die begint om kwart voor vier. Daar zal de akte van toedeling door notaris Hamelynck worden gepasseerd. Jaarvergadering in Middelburg Invoering nieuwe wet op het voortgezet onderwijs in 1968 de leden van de Vereniging voor oorzitter Sinke en de heer L. M. Naakt- christelijk Middelbaar en Voorbereidend geboren, tevens voorzitter van het be- Hoger onderwijn in Zeeland, zaterdag- stuur van het Souburgs Mannenkoor, ge- middag in jaarvergadering byeen In de meente secretaris J. J. van Ginkel. oud- au]a van de christelijke h.b.s. dirigent Ab Lichtendahl en de oud-leden lames Kruithof en de heer Provoost. Verder waren er afgevaardigden van de zusterverenigingen. „M.D.I." aldus de spreker is één van de oudste verenigin gen van Souburg. Tijdens de innundatie zijn er echter veel gegevens van de op richting verloren gegaan". Na de oorlog begon men weer met 50 leden. Het leden tal is teruggelopen tot 25. Hierna sprak burgemeester Ter Haar Romeny namens het gemeentebestuur. „Toen ik "een lichte buiging maakte voor uw vaandel is het mij opjgevallen", aldus spreker, „dat uw vereniging reeds een jaar na de opricht- ting al in het bezit was van zo'n kost baar vaandel, want hierop staat het jaar vereniging is ogericht in 1889. Voor een vereniging die 75 jaar bestaat moet men grote waardering en eerbied hebben", aldus de burgemeester. „Het is jammer dat anno 1964 niet zo veel belangstelling meer bestaat voor dergelijke concertavonden". Spreker ging nog even in op de moeilijkheden die men ondervindt met de subsidiëring voor cul turele evenementen. „Er is in de vereni gingen een teruggang te bespeuren waar we rekening mee dienen te houden", zo zei hij. Vervolgens feliciteerde de heer Naaktge boren het koor. „Toen ons mannenkoor na de innundatie in een kleine zaal kon repeteren hadden we veel leden,, aldus spreker", doch toen we later weer volop konden beginnen, brokkelde het af. Dus niet alleen uw koor ondervindt een te ruggang, maar alle zangkoren hoor je hier over klagen". Mevrouw M. Korff- Parent sprak enkele woorden namens de zangvereniging „Con Amore" en me vrouw A. Barentse-Goossen namens de zangvereniging „Soli Deo Gloria". Alle sprekers en spreeksters overhandigden de voorzitter van „U.D.I." een enveloppe met inhoud. De heer Reijerse las nog en kele brieven voor die waren ontvangen van muziekvereniging „Vlijt en Volhar- dinf" te Souburg en de muziekvereniging ..Onda" uit Ritthem. Het jubilerende koor zong o.a. een koraal cantate van Pachelbel, „Was Gott tut, das ist ohlgetan", „Jubilate Deo" van Orlando i Lasso en werken van J. S. Bach. Mo zart. Corelli. J. Wierts, Lehar en Strauss. De heren Feij (hobo) en Zietse (piano), gaven hierna een vertolking van onder andere Concerto no. 8 van G. F. Handel en Andate van J. Hayden. waarna de heer Zietse nog enkele walsen van Cho pin ten gehore bracht. Hierna was er nog een gezellig samen zijn met het orkest „The Swallow'-" te Middelburg, hield de directeur Bond van Verenigingen voor Christelijk v.hjn.o.. mr. J. J. Hangelbroek over het onderwerp: ,.'n Keerpunt In het on derwijs"? Hy te-sprak daarin de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, waar onder over een aantal jaren de h.b.s. en lycea zullen vallen. De regering noemt 1968 als het jaar van Invoering van de nieuwe onderwijswet. De heer Hangelbroek betoogde, dat het hier een raamwet betreft, waarop wel een honderdtal maatregelen van bestuur nodig zullen zijn. Hij achtte het der halve prematuur in dit stadium van een keerpunt te spreken. Maar één belang- 1 ijker verschil met de huidige situatie is er in ieder geval: er komt een nieuw schooltype bij. de h.a.v.o.-school. „De h.b.s. van nu wordt in twee stuk ken geknipt. MeD krijgt een zesjarig atheneum (voorbereiding voor de uni versiteit en het hoger onderwijs) en een vijfjarig h.a.v.o.. dat een basis moet scheppen voor hoger beroepsonderwijs en dat voorts een soort algemene vor ming moet zijn. voor de jongelui, die niet verder zullen studeren. De heer Hangelbroek wi overtuigd, dat de b.a.v.o. langryke functie zal krijgen in het toekomstige onderwijspatroon. Hij was van mening, dat de m.a.v.o. (tegenwoordig m.o.l.o.)-bovenlaag op de h.a.v.o. terecht zal komen. Spreker achtte dit een ontwikkeling, die niet to stuiten is. „De mulo zou zijn bovenlaag op den duur toch moeten verliezen", verklaarde hij. Hij zag hierin geenszins een onge zonde ontwikkeling. Hij was verder de overtuiging toegedaan, dat de kwestie van de schoolkeuze door de ouders beslist niet moeilijker zal wor den. houdt. Op eeD desbetreffende vraag zei de Inleider dat de h.a.v.o drie rich tingen zal krijgen: de talenrichting, de exacte vakken en het economlach-adml- nlstratief pakket. TevoreD was de vergadering geopend door de heer Laport. HIJ deelde mede, dat het bestuur van de vereniging at tent blijft inzake de stichting van een middelbare school in Zeeuwsch-Vlaan- dcren. „Volgend Jaar wordt de aanvraag weer ingediend", zegde h(J toe. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen dokter J. L. J. Bruynzeel en de heren H. Moeibroek en B. J. de Winter. In plaats van de heren Laport en G. A. A. Adelaar werden resp. benoemd ds. E. Jansen te Goes en de neer B. de Jonge te Middelburg. De verschillende jaarver slagen werden zonder op- of aanmer kingen vastgesteld. Z.-Vlaanderen De heer Hangelbroek wees aan het slot van zijn betoog op de moeilijkheden, die de vereniging voor chr. v.hjn.o. in Zee land heeft bij de stichting van een school in Zeeuwsch-Vlaanderen „Mis schien liggen juist hier kansen vooi h.a.v.o.". veronderstelde hij. Een merking overigens, waarmee voorzitter Laport het bepaald niet eens was. „Wij blijven streven naar een volledige h.b.s. A en B in Zeeuwsch-Vlaanderen ver klaarde hij nadrukkelijk. Tijdens het vra- genkwartiertje bleek wel, dat de invoe ring van deze nieuwe onderwijswet een zaak is, die de gemoederen sterk bezig Besluit van gemeenteraad SPOEDIG B0UWR1JPMAKEN VAN UITBREIDINGSPLAN deze datum. De secretaris-penning meester van de dienst, de heer G Verbart, werd ontslag verleend uit zijn functie en gelijk daarop benoemd tot ambtenaar voor sociale zaken ter secretarie. Deze ambtenaar werd ver der belast met het opmaken van de jaarrekening over 1964 van de op te heffen dienst en werd rekenplichtig verklaard voor deze rekening, totdat deze door de raad zal zijn goedge keurd. Na de rondvraag ging de raad over tot een uitvoerige gedachtenwis- seling over een herziening van het uit breidingsplan in onderdelen „Oost" Sluis benoemd tot ..keizerlijke stad" In de raadzaal van het stadhuis te Sluis ontving burgemeester P. F. van Hootegem de Brugse carnavalsvere niging „Het Totetrekkersgarde". Na een begroetingswoord deelde de kei zer van de Totetrekkers mee, dat Sluis verheven was tot keizerlijke stad en de muziekvereniging Apollo" tot keizerlijke harmonie. Het komende carnavalsfeest zal staan in het teken van het boek „De witte" dat zijn 100e druk beleefde en waarvan een exem plaar aangeboden werd aan de bur gemeester. 's Avonds werd er een carnavalszitting gehouden in café „Lamminsvliet". De heer A. van Beysterveldt, die dr. Humorïs Causa van de Totetrekkers is. kreeg een exemplaar van „De Witte" ten ge schenke. Begeleiding van woningbouw De gemeenteraad van 's-Heerenhoek heeft in zijn vergadering van vrijdag avond een aantal verkeersmaatrege- n genomen waardoor aansluiting ..erd gekregen bü de maatregel van het provinciaal bestuur om de Goese- straatweg en een belangrijk gedeelte an de Molendijk tot voorrangsweg te erklaren. De raad besloot om nu ook het resterende deel van de Molendijk en de Hoofdstraat tot voorrangsweg te maken. Burgemeester R. O. M. Wael- put, die dit voorstel toelichtte, noem de als bezwaar van deze maatregel. De m.a.c. „St.-Philipsland" houdt op 4 dat het verkeer nu waarschijnlijk met december haar laatste oriënteringsrit. hogere snelheid dwars door het dorp De start is bij hotel „De Druiventros zal rijden te St.-Philipsland om 7 uur 's avonds. Raadslid H. Verhoeven haakte hier op! Er staat ook weer een mosselmaaltijd in en achtte het beter om met voor- °P het programma, rangskruisingen te gaan werken het geen z.i. snelheidsbeperkend zal wer ken. Deze suggestie kreeg evenwel geen steun, waarna de raad met het voorstel van b. en w. akkoord ging. Vervolgens besloot de raad b. en w machtiging te verlenen om in een aan tal straten het parkeren tot één zijde van de weg te beperken. B. en w, den ken hierbij aan de straten in het uit breidingsplan Oost, de Burg. van Hor- sighstraat, een gedeelte van de Burg. Timansweg, een gedeelte Molendijk en de Hoofdstraat. Het uitbreidingsplan zal spoedig meer gestalte krijgen door het bouwrijp ma ken van gronden en de aanleg van een aantal nieuwe straten, de Lauwstraat, de Van Steestraat, de Meritestraat en een stuk Rijksstraat. Na een onder handse aanbesteding op 17 november' werd de aanleg van deze werken nu ,.,Prdae derde de Vti.siiur- gegund aan de N.V. Gebrjèeldoi .e eJÏTffi. M,r,ï°.™er!S (W VO?r U" bedrae VSa trum. Het v. reni|in|,bestuur recipi 116.000. De door de Grontmy krap ,er gelegenheid daarvan in hel opgezette begroting beliep een bedrag clnblokaa] aan de Wilhelminastraat. van f 114.100. Da' het werk bijna voor p>e vereniging is ontstaan doordat de ORIËNTERINGSRIT Bijeenkomst Jehova s getuigen Jehova's getuigen hielden dit weekeind hun halfjaarlijkse vergadering in het Concertgebouw te Vlissingen, om ieder een in de gelegenheid te stellen hun film over de internationale congressen te ko men zien. De zaterdagavond werd be steed aan het onderwijzen van de getui gen, die uit westelijk Brabant en geheel Zeeland gekomen waren. Een hoogtepunt vormde toespraak van de heer M. Kaptein: „Onze verdeelde we reld zal er oojt verandering komen*" Eerste lustrum V.K.M.V. In het stadhuis te Middelburg hadden b. en w. van Middelburg zaterdagmor gen een bijeenkomst belegd, waarop met vertegenwoordigers van de verschillen de kerkelijke en maatschappelijke or ganisaties van gedachten gewisseld were over de vraag op welke wijze de wo ningbouw in het nieuwe plan-Zuid be geleid zal moeten worden. Nadat de deelnemers eerst een tocht door de wijk hadden gemaakt, bespra ken zij in een open discussie de te tref fen voorzieningen die er moeten zyn. zodra de eerste bewoners er in plan- Zuid zijn. Zoals bekend gaan de ge dachten uit naar een centraal gebouw dat alle verenigingen en instanties ge bruiken kunnen. dit bedrag kon worden gegund zag burgemeester Waelput als gevolg van het feit. dat de aannemers krap in hun projecten zitten. Voor de financie ring van dit werk besloot de raad een lening te sluiten bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten tot een bedrag van 150.000 met een looptijd van 25 jaar en tegen een rente van 6 Bur gemeester Waelput verwachtte, dat volgende week alle vergunningen voor de stratenaanleg binnen zullen zijn waarna begonnen kan worden met het rooien van 1 ha fruitbomen op het ge deelte van het uitbreidingsplan. Ir. verband met de invoering van de Al gemene Bijstandwet op 1 januari a.s. besloot de raad tot opheffing van de ouders, na de opheffing van de accor- deonschool van wijlen de heer J. Adri- aanse. de koppen bij elkaar staken om de lessen van hun kinderen voortgang te doen vinden. Er werd een bestuur gevormd onder voorzitterschap heer H Talmon en er werd een ieraar aangetrokken. Op het ogenblik is dit de heer H. Gijzel. De vereniging begon met een orkest van 25 man en heeft op het ogenblik een A-orkest van 21 leden en een B-orkest van 25 leden en nog ver schillende leerlingen. De vereniging huurde het clublokaal en knapte dit op tot een goed verenigingsgebouw. Ver der geniet de vereniging grote bekend heid in België, waar zij regelmatig op treedt. De jubilerende vereniging ont- gemeentelijke instelling voor ax*üe zaken en tot ontslag van de voorzit- ia*ri |ter en leden van deze instelling per y10ud aan Tijdens een druk bezochte receptie is zaterdagmiddag de Gouden Poorte te Middelburg na een verbouwing officieel heropend. Dit geschiedde in aanwezig heid van de wethouder* A. 4. Berenpas en drs. Th. J. Westerhout, die het ge meentebestuur vertegenwoordigden, de heren R. Wykstrn en J. Mast van de stichting verenigingsgebouwen van het NVV, van tal van vertegenwoordigers vakbonden, vrouwenbonden van NW en PvdA, van de Volksstem en in zijn openingswoord dank aan allen, die op enigerlei wijze aan de verbou wing hadden bijgedragen. Een bijzonder woord van dank Dracht htf aan het voor malige bestuur, dat gedurende een reeks De heer Van Aalst noemde het een won der, gezien de toestand van het gebouw en de financiële staat van de vereni- dat het oude bestuur het zo lang X volgehouden. Waardering had de voorzitter ook voor het handjevol mensen, dat de donateurs actie liet slagen. Niet minder dan 1600 adressen werden daarvoor persoonlijk bezocht. Verschillende sprekers voerden daarna het woord. Wethouder Berenpas bracht de voldoening van het gemeentebestuur tot uiting. Het feit. dat thans weer over een goede vergadergelegenheid wordt ichikt noemde de wethouder voor het verenigingsleven van Middelburg van grote betekenis. De heer R Wijkstra. sprpkend namens de stichting verenigingsgebouwen van het NW, liet zijn waardering vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud en een attentie voor de man, die als be- de plannen tot verbouwing, de heer C. Gel dof te Domburg. Verder voerden het woord de heren J. Goossen. namens de NW-bestuurders- bond. M. A. L. Hubregtse. namens de PvdA. J Witte en de Kok namens de Volksstem en Jobse. die het woord voer de namens aannemer en onderaanne mers. Verschillende sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemen of enveloppen met inhoud. De middag werd ook bijgewoond door van de oprichters van de vereniging, de heer Cornu. stuursïid van de vereniging een bijzon der groot aandeel heeft geleverd in (Advertentie) juist als StNicolaas geschenk! after shave lotion Veroverend fris.. Burgerlijke stand Geboren: Jolanaa d. v. I. Moens-Fritz. Hen- drlcus C. z. v. K. Christlaanse-CouzijnLeo nora d. v. P. Aleweijnse-Flrerenburg; Renska M. d- v. J. Rljkse-Westra. Madeion A d. v. W. Geukes-Moolenaar; Marieke d- v. A. Lle- vense- v. Viegen; Dirk H., 2- v. J. Kieijn- Koning. ondertrouwd: C. Heeren 24 jr. en J. v. d. Ven. 22 jr.: H. Westdorp 23 Jr. ea J. v. Bo ven. 20 jr.; L. de Vlieger 29 jr. en M. Nieu- wenhuijse. 23 jr; S. Prins 21 Jr. en P. v. V.'ou we 20 jr. Getrouwd: J. Tamaelasapal Jr. ea L La- tupeirtssa 43 jr.; P. Francois 24 jr. en C. Leijdekier 21 jr.. W. v. Sluijs 32 jr. en F. Cailiber 23 jr.; J. de Hamer IS Jr. en iL Aar- r.o-jtse 19 jr L Stolk 25 Jr. en F. Letjasa 21 Jr D. Schutte 25 jr. en P. Sol 18 jr.; J. v Zundert 25 jr. en M. Hooltman IS jr. Overleden; J. Zietse 75 jr.; £- Phlüpse 93 Jr. wed. v. P. Cevaal. M. v. d. Broeke 86 jr. wed. v. J. Wattel; N- Minderhoud 84 jr. e. v. W, de Kam. VLISSINGEN Geboren; Gerrit z_ v. A- Kietbergen-Hans- Kurnp. Marunus z. v. J. Brasser-Boelman; junanna M. d. v. J. Wouters-de Boer, Jan, z. v. J. Masienoroek-Suurmond; Maria M. d. v. S. v. d. Wart-v. Klooster. Ondertrouwd: K. Wieicmaker. 24 Jr. en F. Baiinakers, 24 jr.; V. Goormachtig 46 jr. en F. Block. 42 jr., G. Banmnk, 34 jr. en S. Kop- pejan 30 jr.. B. Smulders 22 jr. en R. de Smit 18 jr.. C. de Nooijer 43 jr. en M. v. Wijk 26 jr.. M. Swennea 23 jr. en P. Dooms 22 jr. Overleden: W Hartmg 74 Jr. wede. v. C. Fermont; F. v. d. Heuvel 80 J. e- v. W. v. Bezooijen; S. Kest 61 Jr >L Reijngoudt 52 jr. e v. C. Stoffelen; J. Delvoije 87 jr. wedn. v. J. v. d. Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7