ZELF BEPALEN WAT IN 1965 MET DE LONEN KAN GEBEUREN KLANKBORD Opnieuw arrestatie in fraudezaak Chaam Geen ruimte om achterstanden in te halen DUITSERS SMOKKELDEN OP GROTE SCHAAL TELEVISIE-TOESTELLEN Verificatiedienst niet vóór januari klaar met chaos GRAPILLON Carlistenbanket werd uitgesteld Bonn antwoordt op rede de Gaulle 01 WETENSCHAPPELIJKE GOKKERS DE SCHRIK DER EUROPESE CASINO'S Engeland verhoogt het bankdisconto A.V.R.O.- werkgroep voor vernieuwing DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVERSVOORZITTER H. H. WEMMERS „De vraag zou kunnen rijzen of het bedrijfsleven maar niet alle ver antwoordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid naar de overheid moet verleggen". Aldus de heer H. H. Wemmers gistermiddag in Oosterbeek in zijn openingswoord van de besloten ledenvergadering van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Neder land. Dat verleggen van alle ver antwoordelijkheid voor dit beleid is, gelet op de ervaringen van de afgelopen tijd, het laatste waartoe we moeten komen, zo voegde de voorzitter van het verbond er aan toe. Hji is van oordeel, dat het een wezenlek belang is, „dat w(j zoveel mogelyk zelf bepalen wat er in 1965 met de lonen kan gebeuren en dat wy ook de uitwer king en het toezicht op de gemaakte afspraken in eigen hand houden. Mits natuurlijk de resultaten van het over leg in de Stichting van den Arbeid dit mogelyk maken". Geen rnimte „Dit betekent niet. dat de overheid van haar kant niet een eigen verantwoorde lijkheid zou hebben ook voor het loon- beleid. Zij zal in de eerste plaats alles moeten nalaten wat dit beleid door kruist. Daarbij denk ik vooral aan haar salarispolitiek voor de ambtenaren. In de afspraken die in 1965 zullen gelden voor het bedrijfsleven zal geen ruimte aanwezig zijn om aan allerlei bijzondere situaties, met name aan achterstanden, tegemoet te komen. Ik meen, dat ook de overheid als grootste werkgeefster in ons land hieruit de consequenties zal moeten trekken. Vervolgens zal de overheid al het verdere moeten doen wat in haar be reik ligt een zodanig klimaat tt scheppen dat het voeren van een loonbeleid wordt begunstigd. Past het nu in zulk een beleid dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid op dit ogenblik komt met op zichzelf wellicht bijzonder goede plannen waarin al weer be slag wordt gelegd op een belangrijk stuk van de ruimte in 1966, terwijl het loonbeleid voor 1965 nog geen merkbare gestalte heeft gekregen"? Nog niet uitgesloten De heer Wemmers zei over de onder- handeligen in de Stichting van den Ar beid, dat overeenstemming nog niet is uitgesloten. De vakbeweging heeft vo rige week haar wensen voor 1965 zo wijzlgd, dat een basis voor verder o- leg aanwezig wordt geacht. Deze w„ ging betreft vooral de afgrenzing naar boven die naar het oordeel van de werk gevers noodzakelijk is om in 1965 een verantwoord loonbeleid te voeren. Niettemin bevatten de gewijzigde voor stellen van de vakbeweging nog enkele onverteerbare punten: de zgn. onder nemingsgewijze differentiatie en een optrekking van het minimuminkomen tot f 110.— per week. Realisering van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen brengt in verschei dene bedrijfstakken een verdergaande kostenstijging met zich. De heer Wem mers vroeg zich af, of het niet voor de hand zou liggen, dat de regering een jaar uitstel van deze zaak zou bepleiten, gezien de bijzondere situatie waarin de Nederlandse economie verkeert en ge hoord de waarschuwingen van de heer Marjolin van de Europese commissie. Vermogensaanwas Het leek de heer Wemmers voorts vanzelfsprekend, dat van werkge verszijde niet op de door de werkne mers geuite wensen over vermogens- aanwasdeling wordt ingegaan zolang het onderling beraad van de vier werkgeversbonden daarover nog niet is afgesloten. Zodra men in het loonbeleid verder gaat, of moet gaan, dan de beschikbare ruim te. komt het prijsbeleid aan de orde, al dus de heer Wemmers. ..Doch het is teen oplossing voor de ondernemer die e strenge hand van de binnen- of bui tenlandse concurrent voelt, die hem eenvoudig belet een hogere prijs te krij- ~en". _>e voorzitter van het verbond merkte tenslotte op, dat deze besloten leden vergadering zich zal bezig houden met de micro-economische loonproblematiek. Hij noemde het van groot belang dat daaraan nu aandacht wordt besteed om dat die problematiek door de overheer sende rol die de micro-economische loon- vraagstukken spelen vaak te weinig be langstelling en bewegingsvrijheid heeft. De heer Wemmers hoopt, dat het loon beleid zoals dat voor 1965 zal worden uitgestippeld, „in ons gemeenschappe lijk belang zo goed mogelyk zal worden nageleefd". Disconto in V.S. verhoogd tot vier procent De Amerikaanse Federal Reserve Board heeft gisteren het disconto van 8.5 op 4 procent gebracht. Het disconto heeft in vloed op de renteschaal die de banken aan de meeste leningen verbinden. De Federal Reserve Board verhoogde te vens de maxima welke de banken mogen betalen voor rente op spaargelden deposito's met bepaalde loopthd. De voorzitter van de Federal Reserve Board, William McChesney Martin Jr. vertelde op een persconferentie dat deze stap bedoeld was als waarborg tegen het eventueel afvloeien van Amerikaanse fondsen naar Engeland omwille van een hogere opbrengst. N.V.V,SECRETARIS VAN WINGERDEN MOET FUNCTIE NEERLEGGEN De heer C. W. van Wingerden, algemeen secretaris van het N.V.V., ral om gezond heidsredenen zyn werkzaamheden voor deze vakcentrale moeten staken. Als metaalbewerker vervulde de in 1906 te Dordrecht geboren heer Van Winger den reeds voor de oorlog verscheidene functies in zijn vakbond. Zo werd hij in 1936 bezoldigd bestuurder, maar verliet zijn functie weer in april 1941 in verband met de door de bezetters genomen maat regelen. Na de bevrijding koos een bui tengewoon congres van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkers Bond hem tot lid van het bestuur. In 1946 werd hij tweede voorzitter en in juni 1950 koos het congres hem tot voorzitter. Op 5 de cember 1952 volgde Van Wingerdens ver kiezing tot tweede voorzitter van het N.V.V. en vier jaar later, op 14 december 1956, volgde hjj de heer Oosterhuis op als voorzitter. Als in 1959 moest hjj om gezondheids redenen het alles vragende voorzitter schap overdragen aan de heer D. Roe mers, maar hij bleef als algemeen secre taris lid van het dagelijks bestuur van het N.V.V. De heer Van Wingerden, die o.a. plaatsvervangend voorzitter van de Sociale Economische Raad is geweest, heeft voor de P.v.d.A. zitting in de Eer ste Kamer. AANGEHOUDEN IN ALMELO Wekenlange jacht van douane met succes bekroond In het Huis van Bewaring te Alme lo zijn twee Hamburgers ingeslo ten, de 23-jarige H. D. S. en zijn helper, de 25-jarige P. G. die vori ge week dinsdagmorgen in alle vroegte in de Nachtegaalstraat te Almelo aangehouden zijn, wegens het smokkelen van 38 nieuwe tele visietoestellen. Bovendien trof de douane in de vracht auto twee portofoons aan en een gas pistool. De douane en de douanerecher che hadden al weken druk gepatrouil leerd in het grensgebied om de smok- kelaars-op-grote-schaal van de t.v.-ap- paraten te grijpen. Men vermoedt, dat 't aantal gesmokkelde t-v.-toestellen In de honderden loopt. De eerste aanwijzingen ontstonden, toen de douanebeambten op landweggetjes langs de grens verse sporen van vracht auto's ontdekten, van Coevorden tot aan Gisteravond kus ik onder de officiële berichten dat mr. X. T. Z. wegens het bereiken ton de ■pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag heeft gekregen als Dit- en-Dat bij de Zus-en-Zo te a. Ik druk mij een beetje vaag uit, maar als U begrijpt wat ik bedoel, dan begrijpt U wat. ik bedoel. Zo'n slimmerd bent U wel. Die mr. X. Y. Z. is Gijsje. Gijsje bij mij uit de klas. Hij is een paar jaar ouder dan ik, mhar hij sat toch bij mij in de klas, Gijsje. Hij was, door allerlei ver huizingen en de mazelen, wat ach terop geraakt en droeg altijd ho rizontaal-gestreepte truitjes met korte mouwtjes, hij rook naar drop en niet helemaal fris, had lan ge, bruine kousen aan en werd al tijd door een tante met een grote hoed-met-rozen ran school ge haald; zijn vader daarentegen droeg een flambard en een cape, leek sprekend op Toulouse Lau- trec, doch was daarentegen iets op Ie provinciale griffie. Die Gijsje... Hij was een ijverig ventje, dat roei. Hij was nooit erg met sport en spel en later, op het gymnasium, ook nooit met de meisjes. Hij leer de en leerde maar en daarna heb ik hem uit het oog verloren tot gisteren. Hij is dus toch nog af gestudeerd en hij heeft een eerb're functie in de maatschappij be kleed. En nu alweer pensioenge rechtigd. De tijd gaat snel zeg ik maar altijd) en tante Rozëhced zal al wel lang, wegens het berei ken van de daartoe geëigende leef tijd, op de Elyseese velden op Gijsje staan te wachten. Die Gijsje... Ik was hem helemaal vergeten. Zeker een kleine halve eeuw twoit meer aan hem gedacht. Maar die drie regels Staatscourant zetten hem inééns weer recht-op uit de vergetelheid in de herinnering. Lange, bruine kousen en een beet je hummelig, een beetje groezelig, altijd drop en een nijver baasje- De wereld wemelt van de Gijsjes. Van het truitje naar de verzor gingsflat, dat zijn maar een paar kleine, korte dribbelpasjes van Vader Tijd-met-de-baard. Een eer baar en nuttig leven. Ik zal er op letten of zijn afscheid in de krant komt. Hij zal zeker gehuldigd worden en iets krijgen van het personeel en bloemen voor me vrouw Gijsje ,/rrr dat U uw man zonder morren zo dikwijls hebt willen afstaan". Ik kan mij pre cies voorstellen hoe mevrouw er uit ziet. Een grauwgrijs vogeltje zoals ze bij honderdduizenden voor honderdduizenden Gijsjes zongen, in al die volières, het voederbakje altijd gevuld en de overhemden op een n'et stape'tje. Het merg der samenleving, de Gijsjesmevrouw- tjes. Kom haar niet te na, want dan krijgt U met mij te doen. Het kunnen niet allemaal Sofia's Loren of Brigittes zijn. Die Gijsje... Hij heeft nooit in iets uitgemunt, maar hij is altijd ijverig geweest en van goede wille. Die vader met z'n flambard had- dunkt. mij, andere aspiraties. Maar niet iedereen kan Toulouse Lautrec worden. „Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd..." Je zit er wel even bij te denken. Het gaat allemaal zo snel. Zó loop je in een truitje en zó krijg je pensioen. Dan, Gijsje. ELIAS Gemeenteontvanger had handlanger Losser. Men vermoedde met smokke laars te doen te hebben en waarschijn- ljjk met smokkelaars van t.v.-toestellen. .Toen op 10 november in de buurt van Emlichneim een vrachtauto met 38 t.v.- toestellen tegen een boom botste, werd de situatie iets duidelijker. De chauffeur van deze auto is door de leider van deze smokkelzaak naar een ziekenhuis in Neudheim gebracht. De t.v.-apparaten heeft hij overgeladen in een andère auto. Zij werden in Neudheim opgeslagen. De douane stond daarna helemaal op „scherp" en patrouilleerde van die dag af elke nacht in de grensstreek, tot tientallen kilometers ver het „bin- nenland" in. Tot de nacht van vorige week maandag op dinsdag had de douane aanvankelijk weinig succes. Tegen zes in de morgen I reed zij echter min of meer op goed ge luk door Almelo, zij ontdekte daarbjj een Duitse vrachtauto en volgde deze. De chauffeur van de Duitse auto stopte op een parkeerstrook in de Nachtegaal straat. Voor het overige was het een koud kunstje voor de douaniers: de chauffeurs en de hoofdman gaven zich zonder meer gewonnen. Zij verklaarden, dat ze de t.v.-toestellen nog moesten ver kopen, maar de douane geloofde dit ver haaltje niet. Alles wnst erop, dat de Hamburgse lei der een bepaala afzetgebied had voor de t.v.-toestellen. Het is nog niet bekend in hoeverre deze zaak in verband staat met de t.v.-smokkelaffaire in Groenlo van het vorig jaar, waarbjj een Almelose en Deventer-t.v.-handelaar betrokken zou den zijn geweest. De 39-jarige secretarieamblenaar J. J. K. heeft gisteren na zijn ar restatie in de gemeentesecretarie van Chaam bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte en verduistering in sa menwerking met de reeds ingeslo ten gemeenteontvanger R. K., die te Chaam eerste secretarieambte naar was, had bij zijn aanhouding niet meer dan één losse cent op zak. In tegenstelling tot de gemeenteontvan ger heeft K. niet geprobeerd er vandoor te gaan. Hij heeft zondag nog een voet balwedstrijd bijgewoond. Hoe groot zijn aandeel in de Chaamse fraude is. valt nog niet na te gaan. De rijkspolitie deel de gisteren mee dat de gemeenteadmi nistratie dermate chaotisch is dat de ve rificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het onderzoek tot begin januari zal moeten voortzetten om enige indruk van de omvang te kun nen geven. De rijkspolitie zelf heeft ge schat dat ten nadele van Chaam ton is verduisterd. Vastgesteld is dat de fraude in 1961 al begonnen was. Of ook voor die tijd is verduisterd wordt thans onderzocht. Etiquette en Etiketten Hoed afl Die hoed moet af, mijn heer, als een daipe de lift binnenstapt. Ook mag u uw hoed niet op houden als de verkoop ster in een winkel u te woord staat. Dat is te gen de Etiquette. Over Etiketten gesproken Als u bij uw leverancier of in een restaurant Grapillon bestelt, let dan op het echte Grapillon-Etiket. De naam GRAPILLON is uw garantie voor zuiver, alcoholvrij DRUIVEN SAP van de allerhoogste kwaliteit. Import Gebr. Steux Schiedam Deel in bait De gisteren gearresteerde ambtenaar was volledig op de hoogte van de technieken die ae gemeenteontvanger er op na hield om zich wederrechte lijk te verrijken. Hjj deelde in de op brengst van bijvoorbeeld dubbel uit schrijven van subsidiemandaten, die burgemeester en wethouders steeds hebben getekend. Ook werden de be dragen op stortingsstroken van losse girobiljetten heimelijk verhoogd. Chaam werkte met losse biljetten omdat men er geen gemeentelijke girorekening heeft. Pas toen de verificatiedienst een steekproef by het girokantoor nam kwam het bedrog uit. In Chaam blijkt de financiële adminis tratie tot heden in handen van één mar te zijn geweest, volgens de rijkspolitie een verouderd instituut. Opgetuit i De gearresteerde ambtenaar K. stond in Chaam bekend als een man die veel voor ziehzelf nodig had. Evenals gemeente ontvanger R. heeft hij het verduisterde geld grotendeels opgefuifd. In Chaam verwacht men. dat de arrestatie van K. niet de laatste in deze affaire zal zijn. De rijkspolitie heeft gisteren met nadruk verklaard dat geen nieuwe arrestaties zyn te verwachten. Het grote banket dat de Carlistisehe be weging gisteren In Barcelona aan prins Charles Hugues van Bourbon-Parma en prinses Irene zon aanbieden is om onbe kende reden uitgesteld. Het zou verscho ven zyn naar donderdagavond. N'aar aanleiding van de rede van pre sident de Gaulle in Straatsburg heeft de Westduitse regering gisteren in een officieel communiqué gezegd in de uitspraken van de Gaulle ,,een nieu- ke geloofsbelijdenis in de grote ta ken van de vrije wereld, de Frans- Dnitse vriendschap en de Europese eenwording" te zien. Het communiqué vervolgt dat „ook de Westduitse regering zich voor een sterk, invloedrijk en verenigd Euro pa" uitspreekt. De onlangs gedane voorstellen voor een politieke unie hebben dat nog eens bewezen. De Westduitse regering is ook van me ning dat Europa door een rechtstreek se associatie aan de Verenigde Staten gebonden moet zijn, op institutionele wijze, om aldus de noodzakelijke sa menhang van de gehele vrije wereld te versterken. „De rede van generaal de Gaulle stelt problemen waarvan het belang niet door de Westduitse regering wordt miskend, en die in de geest van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag door beide regeringen moeten worden opgelost", aldus het communiqué. De Westduitse regeringswoordvoerder noemde als voorbeeld het Atlantisch bondgenootschap, toen hem gevraagd werd te verduidelijken wat „institutio nele wijze" inhield. Over de Europese landbouwmarkt is nieti gezegd, maar men weet dat West-Duitsland zich in spant voor de einddatum 15 december een aanvaardbare oplossing te vinden, zei de woordvoerder. Koning Frederik IX en koningin Ingrid van Denemarken zullen van vijf tot acht april 1965 een officieel bezoek aan Parijs brengen, waarbij zij de gasten van president de Gaulle zullen zijn. Het Wereldgebeuren Lang leve Cuba President de Gaulle van Frankrijk, die nogal onverzoenlijk optreedt jegens de Verenigde Staten, heeft plot seling steun gekregen uit een hoek, waaruit hij die wellicht niet had ver wacht. In Spanje heeft namelijk een functionaris van een instituut dat nauw verbonden is aan het ministerie van buitenlandse zaken onaangename dingen gezegd over de Amerikaanse politiek en tegelijk zijn bewondering uitgesproken voor de Gaullc. De woorden van de heer Gregorto Ma- ranon. geuit tegenover een verslag gever van het dagblad Pueblo zijn in Washington niet onopgemerkt geble ven en enkele Amerikaanse kranten hebben ze letterlijk in hun kolommen weergegeven. Senor Maranon, directeur van het In stituut voor Spaanse Cultuur, was ge ïnterviewd naar aanleiding van het in cident met het Spaanse vrachtschip Aranzazu (1600 ton) in de Caraïbische wateren vorige maand. De Sierra Aranzazu werd, zoals men zich wel licht herinnert, nabij de kust van Cuba aangevallen door patrouillebo- tcn van de antl-Castrorebellen. Het schip werd in brand geschoten, een aantal opvarenden gedood en de over levenden werden opgepikt door een Nederlands schip. Groot was de ver ontwaardiging in Spanje over de be schieting van de Sierra Aranzazu en Madrid stelde de Verenigde Staten aansprakelijk voor het incident, omdat Amerika niets zou hebben gedaan om de operaties van de anti-Castroïsten onmogelijk te maken. De toch al koele verhouding tussen Spanje en de Ver enigde Staten werd door dit voorval nog koeler en in de Spaanse pers las men felle reacties. ok van officiële zijde volgde com- mentaar, dat bepaalde beschuldi gingen inhield jegens Amerika. De mi nister van buitenlandse zaken, Fer nando Maria Castiella, prees de be manning van het Spaanse schip en hij verklaarde zeer nadrukkelijk dat de regering in Madrid zich door het in cident niet zou laten intimideren en dat zij geen eind zou maken aan de Spaanse scheepvaart op Cuba. De minister noemde Cuba niet met name, maar hy doelde ongetwijfeld op dat land toen hij zei, dat Spanje ten aanzien van Zuid-Amerika, zich zou laten leiden door de banden van het bloed zonder zich ook maar iets aan te trekken van verschil in Ideologie. Om die reden zou Spanje, zo zei hij, England heeft eis.ercn het bank- aU's het wenk stellen ten «tod.j). disconto verhoogd. De minister van betrekkingen met de landen van Zuld- 'nTLVeK verhie 'De m^^S^rdet, uiige- ging^an het bankdfseonto ttft pro- cent ten doel heeft alle twijfel te la- verdwijnen aan de vastbesloten heid der regering tot handhaving van de tegenwoordige pariteit van het pond sterling en de afvloeiing van gel den uit het land te beëindigen. De regering verwacht naar hij zei een geleidelijke verbetering van de beta lingsbalans, wanneer enkele van de factoren, die in 1964 de lopende reke- stig beïnvloedden, hun kracht verlie zen en enkele van de reeds genomen maatregelen hun invloed merkbaar doen worden. De uitzonderlijke maatregel van ver hoging van het bankdisconto zal deze maatregelen nog versterken en ze de tijd laten uitwerking te hebben, zo voegde de minister hieraan nog toe. De minister verklaarde verder, dat de regering bij het nemen van het besluit tot discontoverhoging uiterst zorgvul dig haar verantwoordelijkheid had afgewogen als bewaker van een van de beide reserve-valuta's der wereld tegenover haar verplichting tot be vordering van een gezonde en gestadi ge expansie van de binnenlandse eco PRINSES BEATRIX TERUG Prinses Beatrix is gisteren per K.L.M vliegtuig uit Parijs naar Nederland teruggekeerd. Zij heeft een particulier bezoek gebracht aan de Franse hoofd stad. Foto: de prinses werd op Schiphol af gehaald door een hofwegen; links haai vriendin, die de reis meemaakte, jkvr Harinxma Thoe Sloot en. Een groep internationale gokkers heeft met behulp van een elektro nische machine een offensief ontketend tegen de Europese casino s. De groep deskundigen heeft onlangs drie miljoen mark in het casino van Badcn-Baden gewonnen. Hun fortuinlijke activiteit schijnt de di recties van speelgelegenheden er al toe hebben gebracht hun de toe gang te ontzeggen. De leiding van de organisatie berust bij de 33-jarige Amerikaanse in genieur Richard Jarecki en een Tsjechoslowaakse geldschieter. Vla dimir Granec. Met inachtneming van de spelregels gaan deze gokkers op wetenschappelijke wijze te werk. Alvorens te spelen worden twee tafels in een casino gedurende zes weken geobserveerd. Een ingenieur volgt de bewegingen van de roulette en van het balletje. Een andere specialist houdt de bankhouder in de gaten. Zij maken overal aante keningen van. De „voorbereidende werkzaamheden" vergen ongeveer 20.000 gulden. De verkregen gegevens worden aan een elektronisch brein toevertrouwd van een economisch instituut in Londen. Dit appa raat behoort volgens een woordvoerder van de groep tot de snelste en meest nauwkeurige breinen te wereld. Het brein produceert 'n aantal nummers, die de grootste kans op winst bieden. Verklaring minister Callaghan in Lagerhuis de Verenigde Staten en ii de ontdekking van Amerika wordt herdacht. Columbusdag was voorheen altijd de gelegenheid bij uitstek ge weest om de vriendschapsbanden met de Verenigde Staten nauwer aan te halen. Dit jaar toonde Spanje zich echter uitgesproken onvriendelijk. Het interview met Gregorio Mara non kwam daar nog eens bovenop met opmerkingen, die duidelijk wezen op een partij-kiezen voor de Gaulle in het Frans-Amerikaanse conflict. De heer Maranon zei bijvoorbeeld, dat de Zuidamerikaanse ovaties voor de Gaulle feitelijk gericht waren tegen Amerika en hij voegde er aan toe, dat Spanje het enige land is in Europa dat enige invloed heeft op de Organisatie van Amerikaanse Staten. Met andere woorden: Spanje is het eens met de Gaulle wanneer deze zegt dat de Eu ropese landen met een latijnse cultuur een taak hebben in Zuid-Amerika en dat de Verenigde Staten het daar heb ben verbruid. De strekking van zijn woorden was zuiver anti-Amerikaans. Zo zei hij onder meer. dat Spanje zich niets zou aantrekken van de anti- Cubaanse politiek van Washington en dat het incident met de Sierra Aran zazu de betrekkingen tussen Spanje en Cuba eerder had versterkt dan be nadeeld. Hij kondigde ter illustratie van die grote vriendschap een cultureel uit wisselingsprogramma aan, dat voor zag in een Spaanse filmweek in Ha vana en een week van de Cubaanse film in Madrid. Andere culturele eve nementen waren in voorbereiding. Dat alles onder auspiciën van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken. Op lange termijn zal er verbetering komen in de betalingsbalans, zo zei de minister! doordat het economische le ven zijn nieuwe vorm zal krijgen als. gevolg van de middelen, die in de ver klaring van 26 oktober jl. werden uit eengezet. Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft in een korte ver klaring gereageerd op het Britse be sluit. In de verklaring wordt gezegd dat de V.S. de verhoging „eerbiedigen en begrijpen". Men noemt de maatre gelen door de Britse regering genomen getuigen van „bekwaamheid en vast-.- - w beradenheid", aldus de verklaring uit' I,,f" kÜ? Madrid met kenne- il lijke trots bekendgemaakt dat de Spaans-Cubaanse handel in een jaar Washington. Een beeld van de drukte op de Lon- dense effectenmarkt, nadat bekend gemaakt teas, dat het Engelse dis conto met twee procent verhoogd icos tot zeven procent. tijd was vervijfvoudigd In totaal i voor een waarde van ruim twintig miljoen dollar zijn verhandeld gedu rende de eerste vijf maanden van 1964 tegenover voor slechts vier miljoen dollar in de eerste vijf maanden van het vorig jaar. Spanje profiteert met genoegen van de economische boycot, die Amerika ten opzichte van Cuba handhaaft. In de Verenigde Staten ziet men dat met lede ogen aan. Steeds meer Amerikanen gaan echter inzien dat de boycot-actie een mis lukking dreigt te worden, omdat een toenemend aantal Europese landen, ook bondgenoten van Amerika, hun handel met Cuba vergroten Europese zakenlieden nemen de posities van hun Amerikaanse collega's over. De hou ding van Spanje, kan in dit opzicht alleen maar inspirerend werken. Ame- Zuidafrikaanse minister Muller in ons land Voor een bezoek van twee dagen aan ons land is gistermiddag de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse za ken. de beer H. Muller, op Schiphol aangekomen. De Zuidafrikaanse minister, die via Parijs naar Nederland vloog, is op doorreis naar New York waar hij de opening zal bijwonen van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Hij maakt echter van deze gelegen heid gebruik om een bezoek te bren gen aan zijn ambassadeur in Neder land. Ook zal de heer Muller een ge sprek met mr. Luns hebben. In de Deense havenplaats Hirthals zijn vier Oostduitse jongens van zeventien Jaar van de vissersschepen waarop zij voeren, overboord gesprongen, waarna 'O de poliUe (Van onze radio- en t,v.-redactie), Het algemeen bestuur van de AVRO heeft zaterdag besloten op korte termijn mogelijkheden tot de vernieuwing van de structuur van de AVRO te bestude ren. Dit is gisteren door de persdienst rlka heeft tot dusver niet op het uit- van de AVRO in een communiqué mee- dagende optreden van Madrid geant- gedeeld. De dienst kon niet meedelen woord. Het belang van de Amerikaan- wat met de zin precies wordt bedoeld, se bases in Spanje is te groot, dat WaSStó ons, K'lrij om Lit fashlnf zich tegenmaatregelen re toelichting vroegen, dat wijrigTngen kan veroorloven, zo menen waarne- op korte termijn alleen kunnen plaats vinden in het radio- en t.v.-bedrijf dat de AVRO exploiteert. Wijzigingen in de bestuurs- of verenigingsvorm zyn een zaak van lange adem. De heer Wassenbergh kon niets meede len of het bestuur op het ogenblik al bepaalde wijzigingen in het AVRO-be- drijf op het oog heeft. De werkgroep, die voor de studie is ingesteld, moet dat bepalen. De werkgroep mag ook advie zen uitbrengen over eventueel gewenste veranderingen in het verenigingsleven. De werkgroep zal bestaan uit bestuurs leden, dierectie, alsmede enkele buiten staanders. De buitenstaanders moeten nog worden benoemd. Gezien de ontwikkelingen van de laatste tijd acht het bestuur van de AVRO een meer offensief beleid noodzakelijk, zo staat in het communiqué. „De overige omroepen ondervinden in dze ontwikke lingen waardevolle ruggesteun van hun welgezinde groeperingen in pers en par lement. Bij de AVRO. die openstaat voor iedereen, ongeacht godsdienstige of po litieke overtuiging, is dat in veel re mate het geval. Het ligt dus voor de hand. dat vooral nu met alle middelen zal worden ge tracht de betekenis van de AVRO als algemene omroep onder de aandacht van de massa te brengen. Dit sluit overigens niet uit, dat de AVRO niet bereid zou zijn tot een gesprek met andere groepe ringen, die beweren hetzelfde doel na te streven en welke bedoelingen vaststaan". Desgevraagd verklaarde de heer Was senbergh aat de laatste zin niet gele zen moet worden als zou de AVRO con tact zoeken met de groeperingen welke het weekblad Televizier door middel van de actie „open bestel" bijeen wil bren gen. ..Het is een vage zin waarmee we alle. maar andere kanten uit kunnen", aldus de heer Wassenbergh. FIDEL CASTRO ...hulp uit Spanje... JONGETJE VERDRONKEN In Tuinhoven, een wyk van Rotterdam- Zuid bij rijksweg 16, is gistermorgen het 4-jarige jongetje Jillis \an Hulst in een afvalput, waarin I'/2 tot 2 meter regen water stond, verdronken. Andere kinderen waarschuwden gister middag rond 3 uur een bouwvakarbeider dat er twee kinderen in deze put zou den zijn gevallen, een jongetje en een meisje. Op het grote alarm rukte de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3