WAARSCHUWING VAN DE GAULLE AAN DE SPAAK WINT TERREIN REGERING IN BONN Druk op de Westduitse regering niet deel te nemen aan M.L.F. ornaat" Laport kreeg afscheidsreis naar „Dipl Israël van chr. V.H.M.0. Beraad in Leopoldstad over het inzetten van de Belgische para's „EUROPA VERANTWOORDELIJK VOOR EIGEN DEFENSIE" Druk op minister Luns verwacht V.V.D. MOORD OP KENNEDY HERDACHT „DENKEND HOOFD EN KLOPPEND HART" Scheepje gezonken na aanvaring met de „De Ruyter" Vliegtuig véin V.S. boven Laos neergeschoten ACHTTIEN JAAR VOORZITTER VAN VERENIGING OPWINDING IN OOSTENRIJK OVER NAAM VAN EEN SCHIP 207e jaargang - no. 245 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 nov. 1964 Alles over het Zeeuws dialect Pagina 2 Directie: F. van de Velde, P, B. den Boer en W. de Paeter Hoofdredactie W Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw franco per post 10.— p. kw. Losse nummer» IS c*. Bureaus VU-sl: Walstraat 68-60. tel. 2355 (b.g.?. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg Markt 51. tel. 8841 <b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr Markt 2. tel. 6140 <b ge. red. 7853. adv. 5213». Ooslburg tel. 2»5; Terneuzen: ArsenaaUtraat J, tel "J~ *-*- •»»-»-Min. p. adv /4.80. Ingex med. S tarief Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 ct. p regel mm. ƒ1.60). .Brieven bur van dit blad" 25 ct rr.eer Giro 3SÖ3G0 P.Z.C.. Middelburg 2911; Zienzee- red. tel. 2425 adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 c (Van onze Haagse redactie) Politieke waarnemers verwach ten dat in de komende weken de druk op minister Luns zal toene men om een positievere houding aan te nemen ten opzichte van de bemiddelingsactie van de Belgi sche minister Spaak in de zich toespitsende Europese crisis. De belangrijkste aanwijzingen daarvoor acht men: de invloed van de rede van mr. Stik ker voor de Teldersstichting, waarin de liberale oud-minister van buitenlandse zaken, donderdag pleitte voor Neder landse initiatieven die het plan-Spaak ais uitgangspunt moeten nemen; berichten, dat de Tweede-Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid vrijdag in meerderheid is gaan staan achter de eerde, door fractieleider Vondeling be pleitte steun voor een bemiddelingsactie van Spaak in de Europese crisis; betrouwbaar lijkende informaties die wjjzen op tegenkanting in het kabinet voor de Nederlandse politiek, die de kloof tussen Frankrijk en de andere vijf onnodig verder zouden verdiepen. Conferentie Het voornaamste aspect van de activi teiten van Spaak wordt genoemd een voorstel om zo spoedig mogelijk, bij voorkeur nog voor het eind van dit jaar, een conferentie van regeringsleiders van de zes bijeen te roepen, als inlei ding tot een geregeld politiek overleg, zoals Frankrijk sinds jaren voorstaat. De voorstellen, die mr. Stikker don derdag in Den Haag deed, worden in Nederlandse politieke kringen op twee, zeer essentiële punten gezien als een poging minister Luns te be wegen tot een verandering van zijn beleid. Ten eerste omdat hjj aanbeval het plan- Spaak als uitgangspunt te nemen, waardoor de weg naar een regelmatig (buitenlands) politiek beraad van de zes zou worden geopend. In de tweede plaats omdat de oud-secretaris-generaal van de N.A.V.O. niet het door minister Luns steeds aangehangen uitgangspunt bleek te aanvaarden, dat elk overleg van die aard in het kader van bereid heid tot supernationallteit zou moeten worden geplaatst. Dat kader was voor Frankrijk tot nu toe steeds onaanvaard baar. P.V.A.A. Daar komt bij dat het steeds minder zekei wordt dat de minister van buiten landse zaken, wiens beleid in de tweede week van december in de Tweede Ka mer bjj de behandeling van zijn begro ting In discussie komt, in die Kamer zal mogen rekenen op de steun van de Partij van de Arbeid. En althans een deel van de V.V.D. voor Nederlandse deelneming aan een multilaterale kern- vloot. Er is op het punt van de M.L.F. nog steeds verdeeldheid in de P.v.d.A. doch er is een aanzienlijke groep die een beslissing op korte termijn uitgeslo ten oordeelt. De Tweede-Kamerfractie zou vrijdag in een afzonderlijke vergadering conclu sies hebben getrokken, dat thans een ernstige poging dient te worden gedaan om in een gesprek met Frankrijk te onderzoeken wat Parijs, en speciaal de Gaulle, wel en niet beoogt. Daarvoor wordt het initiatief-Spaak als een ge schikt middel beschouwd. De Gaulle bedoelt hier naar alle waarschijnlijkheid mee dat een over eenkomst betreffende de M.L.F. zo wel de Europese eenwording als het Frans-Duitse vriendschapsverdrag van 22 januari 1963 geweld zou aan doen. De Franse president richtte zich op zijn 74e verjaardag tot een grote menigte ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de bevrijding Straatsburg. De Gaulle scheen zijn rede geheel te hebbvn ontworpen om druk uit te oefenen op de Westduitse regering zich te verenigen met de landbouw prijzen in de E.E.G. tegen het aflopen van het Franse ultimatum in deze kwestie en geen deel te nemen aan de M.L.F. De Gaulle verklaarde dat Frankrijk President Charles de Gaulle heeft gisteren met zijn in Straatsburg uitgesproken rede kennelijk een laatste beroep op de Westduitse bondsrepubliek willen doen een keuze te maken tussen een ver enigd Europa of een „bondgenoot" van de Verenigde Staten te worden. Tevens hief de Gaulle de vinger waarschuwend op tegen de regering in Bonn. In dikwijls wat bedekte termen waarschuwde hij dat wanneer West- Duitsland zich aansluit bij het door de V.S. uitgedachte M.L.F.- plan dit „ernstige schade zal toebrengen aan een grote verwach ting". ficeerd van die welke Europa heeft dit alles zou grote schade toebren gen aan een grote verwachting". Tegen het einde van zijn rede ging de Gaulle nog even in op zijn oude droom van een samengaan tussen het vrije West-Europa en het com munistische oostelijk deel van Europa De Gaulle zou inplaats van deze bei de blokken één Europa willen zien dat zich uitstrekt van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Van dit ideaal repte hij voor het eerst in zijn ge- denkschrifen die hij kort na de twee de wereldoorlog schreef. Hij zette echter uiteen aat verwerke lijking van een dergelijk visioen af hankelijk is van de vorming van een verenigd West-Europa op dit ogen blik. Druk op Bonn een overeenstemming met betrekking tot de landbouwtarieven van „vitaal belang" acht voor de toekomst van de gemeenschappelijke markt zowel als voor de vooruitzichten op een po litiek verenigd West-Europa. Hij waarschuwde ook dat West- Europa verantwoordelijk moet blij ven voor zijn eigen defensie zelfs al blijft het verbonden met de Verenigde Staten. „Hulpje In een sleutelpassage van de rede, kennelijk alleen bedoeld als waarschu wing aan het adres van Bonn niet deel te nemen aan de M.L.F., zei de Gaul le dat wanneer een van de Westeuro- pese landen „zou toetreden tot deze unie, daarmee de rol van „hulpje" aanvaardend, daarmee zijn leven in handen zou geven van een mogend heid, die, hoewel zeker vriendschap pelijk gezind, desondanks in een an dere wereld staat en wier bestemming aangegeven door haar aard en door de historie, niet kan worden geïdenti- Duizenden Amerikanen zijn gisteren naar het militaire kerkhof van Arling ton hij Washington gestroomd, waar pre sident Kennedy ligt begraven. Minister Schroder van West-Duitsland, diploma tieke vertegenwoordigers en de zuster van premier Castro van Cuba, -Juanita, legden kransen. De weduwe van de verleden jaar ver moorde president bleef met haar twee kinderen thuis en nam aan geen enkele plechtigheid deel. Zij ontving uit alle windstreken blijken van medeleven Daarbij was ook een telegram van pre sident de Gaulle. In een groot aantal kerken hield men herdenkingsdiensten. President Johnson woonde in Austin een dienst bij. Robert Kennedy, diplomaten, ministers, leden van het Congres en vele andere hoge persoonlijkheden herdachten John F. Kennedy bij een requiemmis in de Mat- theuskathedraal in Washington. Kardi naal Cushing celebreerde gisteren een requiemmis in Boston, de geboortestad van Kennedy. De Amerikaanse zaakgelastigde in Ne derland, de heer Fisher Howe, heeft za terdagmiddag op de President Kennedy- laan in Amsterdam het Kennedy-monu ment onthuld, waarvoor de gelden bijeen gebracht zijn op initiatief van de Am sterdammer W. Booker, de heer Howe merkte op dat de uitvoering van het programma van John F. Kennedy die streed voor de vrijheid van zijn volk en voor die van de gehele wereld, en voor de gelijkheid van alle rassen, voortgezet wordt. Tijdens de plechtigheid speelde de Am sterdamse politiekapel het Amerikaanse en Nederlandse volkslied. Na de onthulling legden tientallen Am sterdammers voorafgegaan door het achtjarige in de hoofdstad wonende Amerikaanse meisje Mirjam Berger, bloemen aan de voet van het monument. Regeringstroepen rukken snel op Blanken zouden uit Stanleystad zijn weggevoerd Naar uit gisteren uit Leopoldstad ontvangen berichten blijkt, worden in de Kongolese hoofdstad onafge broken besprekingen gevoerd tus sen minister-president Tsjombe en de ambassadeurs van België en de Verenigde Staten over het inzet ten van Belgische para-comman do's voor de evacuatie van de blanke gijzelaars uit Stanleystad, het laatste bolwerk van de opstan delingen in Kongo. Een nieuwe moeilijkheid bij de be slissing daarover wordt gevormd «loor de berichten uit Stanleystad over de overbrenging van de buitenlandse in woners naar een plaats buiten de stad. Indien dit inderdaad is gebeurd, wordt vermoed, dat de gijzelaars tussen de 1000 en 1500 buitenlanders ivan 17 nationaliteiten, van wie dei meesten Belgen zijn opgesloten in een kamp te Osïo, 14 km ten zuiden van Stanleystad. Dit kamp is na de Kongolese onafhankelijkheid in 1960 ingericht als politieke gevangenis. Veiligheidsmaatregelen Inmiddels zijn op het eiland Ascen sion, waar de Belgische paracomman do's de vorige week zijn aangeko men, strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De toegang tot de Ameri kaanse basis op dit eiland, dat op 4000 km van Stanleystad in de Atlantische Oceaan ligt, is streng verboden. Gisteren werd verder uit Leopold stad gemeld, dat een eerste gemo toriseerde colonne van de Kongo lese regeringsstrijdkrachten de 400 meter brede Lowaririvier is over gestoken en nog 250 km van Stan-: leystad is verwijderd. De tegen stand zou volgens in Brussel ont vangen berichten gering zijn en de weg naar het bolwerk van de op standelingen. gedeeltelijk geasfal teerd en gedeeltelijk slechts aange stampte aarde, zou in twee dagen kunnen worden afgelegd. Bij de Ook in de V.V.D schijnt volgens inge wijden een grotere tegenkanting tegen het koste wat het kost doordrijven van de M.LF. te bestaan en dat wordt slechts voor een deel toegeschreven aan de stellingneming van mr. Stikker. Men houdt liet hier niet voor waar schijnlijk dat de rede van mr. Stikker een aanwijzing zou zijn voor zijn terug keer in de Nederlandse politiek. Wel ziet men in zijn tot vrij vergaand in de tails uitgewerkt betoog, dat een sterke voorrang toekende aan nieuwe pogin gen tot Europese eenwording, aanwij zingen voor het feit dat mr. Stikker, hoewel hij zich een half jaar geleden moest terugtrekken als secretaris-gene raal van de NAVO. zich in interna tionaal verband zeer actief blijft bezig houden met de Europese cn Atlantische politiek. colonne bevinden zich tussen de 200 en 300 buitenlandse huurlin-i gen. Geen bombardementen Het afgelopen weekeinde heeft de Belgische regering ontkend, dat bom bardementen op Stanleystad zijn uit gevoerd. Van de luchtaanvallen werd melding gemaakt in een boodschap van de Belgische en Amerikaanse consuls in Stanleystad, die door de. plaatselijke radio werden omgeroe-| pen. In deze boodschappen, waarvan' de echtheid wordt betwijfeld, wordt ook bij de regeringen in Brussel en Washington aangedrongen op strikte neutraliteit in het conflict in Kongo. Opstandelingenleider Gbenye heeft een staakt het vuren als absolute voorwaarde gesteld voor onderhande lingen over de evacuatie van de bui tenlandse gijzelaars Hij wees ook een oproep van 13 lan den, waaronder Nederland, af om een vertegenwoordiger van het internatio nale Rode Kruis tot Stanleystad toe te laten. Hij voerde daarbij aan, dat een ander bolwerk van de opstande lingen, Albertstad, als gevolg van „spionage" van een vertegenwoordi ger van het internationale Rode Kruis verloren is gegaan. Terwijl in Brussel afwijzend werd ge reageerd op het aanbod tot onderhan delingen met de gijzelaars, onder wie vrouwen en kinderen, als onderpand, heeft ook het gesprek tussen een di plomatieke vertegenwoordiger van de Verenigde Staten en de „minister van Luci flinks) en Lynda, dochters van j president Lyndon Johnson, knielen j bxj het graf van •president Kennedy j op de begraafplaats Arlington in j Washington. buitenlandse zaken" van het Gbenve- opstandelingenregime, Th. Kanza, nog niet plaatsgehad. Kanza arriveerde pas gisteren in Nairobi. De Verenigde Staten en België deden gisteren afzonderlijk een beroep op alle landen die lid van de Verenigde Naties zijn, aan '.e dringen op vrijla ting van de blanke gijzelaars. In brie ven aan de Veiligheidsraad noemden zij de stiuatie „buitengewoon gevaar lijk", zonder om een bijeenkomst van de raad te vragen. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter"' is zater dagmorgen om half acht bij mistig weer voor de haven van Barcelona in aanva- ring gekomen met een kleine Spaanse kustvaarder. Het houten scheepje, de ..Mallor Quin", is snel gezonken. Van de 7 opvarenden zijn zes gered. Het bij het smaldeel inge deelde fregat Hr. Ms. Van Ewijck en 2 motorschouwen met een dulkploeg aan boord hebben nog enkele uren naar de zevende opvarende van het Spaanse schip gezocht. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft zaterdag bekendgemaakt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag bo ven midden-Laos een Amerikaans ver kenningsvliegtuig met straalaandrijving van het type „R.F.-L.O.L." is neerge schoten. De gewonde vlieger kon worden gered. „De grote motor van onze ver eniging, een man, die achter en vóór de schermen werkte, een geboren organisator, een be kwaam financier en een handig diplomaat" Met deze trerfendi woorden karakteriseerde de heer J. A. van Bennekom zater dagmiddag tijdens de jaarver gadering van de Vereniging voor Christelijke Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijf voor Zeeland in de aula van de chr. h.b.s. en m.m.s. te Middel burg de scheidende voorzitter van de vereniging, de heer J. Laport uit Goes. Zaterdag trad de heer Laport terug, na het christelijk V.H.M.O. tientallen jaren te hebben gediend. Ruim 34 jaar maakte hy deel uit van de vereni ging. waarvan 18 jaar als voorzitter. Tijdens een receptie na afloop van de jaarvergadering belichtte een lan ge rjj sprekers de vele verdiensten van de lieer Laport voor het christe lijk Middelbaar en Voorbereidend Ho ger Oniierwjjs. Vooral werden de „di plomatieke gaven" van deze nnder- wysvoornian geroemd. Het bestuur van de vereniging drukte zijn dank op bijzondere wijze uit: de heer La port en zijn vrouw werden een reis aangeboden naar de jonge staat Is raël „Daar heb ik nu altijd van ge droomd". was de spontane reactie van een volkomen verraste heer Laport. Het was tiidens de vergadering van de vereniging, dat de heer zijn afscheidsrede hield. „Ik wil dit af scheidswoord zien als de laatste bladzijde van de geschiedenis van on ze scholen, waarbij ik was betrok ken", drukte hij zich uit. Dank bracht aan allen met wie hij al die jaren heeft samengewerkt: het bestuur, het curatorium, de commissie van toezicht, de onderscheidene directeu ren en rectoren van de beide scholen van de vereniging, de docenten en het personeel- Eveneens wees de heer Laport op de goede contacten met „Den Haag", Gedeputeerde Staten van Zeeland, en de colleges van b. en w. van Middelburg en Goes. Dank bracht spreker aan God voor de kracht, die Hij hem had geschonken voor het verrichten van zijn werk zaamheden ten dienste van het V.H.M O Vervolgens droeg hij de voorzittershamer symbolisch over aan de heer Van Bennekom. Deze laatste richtte zich met welge kozen woorden tot de scheidende voorzitter. Hij verklaarde, dat de ver eniging haar preases slechts node ziet vertrekken. Hij herinnerde er aan, dat er in 1946 slechts enkele christelijke uloscholen waren in Zee land. „Thans, in 1964, bij het afscheid van onze voorzitter, hebben we twee bloeiende scholen voor christelijk V.H.M.O. met totaal 840 leerlingen, 62 docenten en 12 man administra tief en bedienend personeel". Belang rijk noemde spreker het, dat. de heer Laport er in geslaagd is het onder wijs te democratiseren Receptie Na de vergadering volgde een druk bezochte receptie, die o.a. werd bij gewoond door de coördinerend inspec teur V.H.M.O., dr. De Jong. namens (Zie slot pag. 2 kol. 3) WERF BESTORMD. TEWATERLATING VERHINDERD Twintigduizend betogers hebben zaterdag een scheepswerf aan een meer bij Bregenz (Oostenrijk) bestormd en een plechtigheid waarbij een schip te water gelaten zou worden in de war gestuurd uit protest tegen de naam van het schip. De demonstranten bezetten de scheepswerf en pakten de officiële geno digden hardhandig aan of troffen hen met tomaten en rotte eieren. Ver scheidene politiemannen werden onder de voet gelopen en gewond. De socialistische Oostenrijkse minister van vervoer. Otto Probst, kon de scheepswerf niet bereiken en moest de tewaterlating afgelasten. Het schip werd later door de betogers zelf te water gelaten, waarbij de naam „Ren ner" veranderd werd in „Vorarlberg". De Oostenrijkse federale autoriteiten hadden namelijk besloten het schip naar dr. Karl Renner, de eerste president van Oostenrijk na de oorlog, te noemen, terwijl de autoriteiten van de provincie Vorarlberg de naam ..Vorarlberg" hadden gekozen- Functionarissen van het provinciale bestuur van Vorarlberg hebben ge zegd, dat de betoging niet gericht was tegen de socialist dr. Renner, maar tegen inmenging van de federale regering leen coalitie van de R.-K Volkspartij en de Socialistische partij) in de binnenlandse zaken van de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1