Nederland moet initiatief nemen in Europese en Atlantische crisis Buitenlandse experts: „Anti-R.E.M.-wet met volkenrecht in strijd" Mr. Stikker op herdenking prof. Teldersstichting: VERZET TEGEN HOGER COLLEGE- EN KLEUTERSCHOOLGELD R.E.M. biedt de regering vier rapporten aan JONGEN PLEEGT MOORDAANSLAG OP BEJAARDE WINKELIERSTER „Ik moet je geld hebben" „WERKNEMER DIENT DEELGENOOT TE ZIJN VAN DE ONDERNEMING' VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VERZOENING MET DE V.V.D. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse oud-secretaris-ge neraal van de NAVO, mr. D. U. Stikker heeft gisteren verklaard dat de tijd rijp is voor een initia tief dat de Atlantische en Europese samenwerking uit het slop kan ha len, en dat Nederland voor het ne men van dat initiatief het meest geroepen is. Dat initiatief zou er op gericht moeten zijn de door Spaak voorgestelde proefperiode voor Europese politieke samen werking en strategische verant woordelijkheden tussen de VS. en Europa. Mr. Stikker meende dat zo'n Nederlands initiatief een kans maakt als Nederland zich bereid verklaart aan de MLF deel te nemen, wanneer een dergelijk plan tot stand wordt gebracht. Volgens -nr. Stik ker is de MLF teveel beschouwd als een zelfstandige eenheid. In het kader van een regeling van een aanvaardbaar evenwicht zoals mr. Stikker nodig acht zou de MLF niet meer zijn dan een on derdeel naast het Britse „bomber com mand". de Britse en Amerikaanse Pola- ris-onderzeeërs en een deel van de stra tegische Amerikaanse wapens in Euro- Mr. Stikker sprak zijn pleidooi voor een Nederlands initiatief uit in een bijeen komst in het Kurhaus ter herdenking van het tienjarige bestaan van de prof. Teldersstichting, de wetenschaopelijke braintrust van de V.V.D. De uitnodiging aan mr. Stikker vormde feitelijk de openbare verzoening tussen de V.V.D. en de vader van de na-oorlogse liberale par tij, na de breuk van 1951. In dat jaar bracht de 2e Kamerfractie van de V.V.D. ten val met een opzegging van vertrou- onder leiding van prof. Oud het kabinet wen in het kabinet die vooral de V.V.D.- minister Stikker trof, omdat het ging om gebrek aan regeringssteun voor het zelfbeschikkingsrecht van de Zuid-Mo- lukken. Het aftreden van mr. Stikker leidde tot de val van het kabinet, maar hijzelf trad toe tot een nieuw kabinet terwijl de V.V.D. in de oppositie ging. I ken. de liefde voor de vrijheid en voor de menselijke waardigheid. |ln zijn beschouwing over de Nederlandse positie in de wereld nam mr. Stikker een standpunt in. dat op een essentieel on derdeel lijkt af te wijken van de politiek van de Nederlandse regering. Terwijl mr. Luns voor wat de Europese samenwer king met name op politiek gebied steeds de eis stelt van supra-nationaliteit van de gemeenschap, zei mr. Stikker: „per soonlijk ben ik er steeds van uitgegaan dat de eenwording van West-Europa hoofdzaak was. Kon dit op bovenstaatsc (supra-nationale) grondslag, dan was ik gaarne bereid deze te aanvaarden. Kon' dit niet dan was ik ook bereid andere vormen te vinden". Zonder dogma's Mr. Stikker zei in zijn betoog over de Nederlandse taken in de wereld dat hij 'de belangrijkste resultaten van het or-i ganiseren van de vrede verwacht van; „het voortdurend streven naar eenwor ding in Europa zonder dogmatische be-j jginselen als uitgangspunt te nemen als- j 1 ook het zoeken naar nieuwe vormen van een Atlantische gemeenschap. Hoewel mr. Stikker scherpe kritiek op Frankrijk had zei hij dat niettegenstaan- de de ergernis en de vertwijfeling die de Gaulle ons soms brengt niet gezegd kan: worden dat de Gaulle niet bij het westen zou horen. „Wij moeten evenmin ver- j geten dat Frankrijk, ook het Frankrijk' van Schumann altijd grote belangstelling heeft gehad voor de opbouw van Euro-i ipa, misschien meer dan voor een Atlan- I tische gemeenschap". 1 Voor wat Nederland betreft zei mr. Stik ker dat Nederland om een maximale bij-j drage tot internationale politiek te kun-1 nen leveren, orde op zaken zal moeten I stellen op de binnenlandse politiek. Pleidooi voor P. v. d. AH Hij scheen een pleidooi te houden voor deelneming van de Partij van de Arbeid aan de regering naast de V.V.D. Toen hij verklaarde: „dikwnls en ook nu nog, kunnen alleen nationale oplossingen ons, een eigen plaats hergeven. Innerlijke verdeeldheid door partijtegenstellingen,; vooral wanneer niet iedereen deel kan hebben aan de verantwoordelijkheid voor j het algemeen regeringsbeleid, zal groei- en in "ons land, dat aangewezen is op een coalitie". Verdraagzaamheid, aldus mr. Stikker. is! voor Nederland in het huidige politieke bestel een wezenlijk en onmiddellijk be- I lang en blgft voor de toekomst de beste (Vervolg van pag. 1 mede door de toekenning van diebeurzen en studietoelagen. I denke aan de studietoelagen en aan de 'kinderaftrek. Er bestaan fiscale faci- stu-j liteiten. Juist met het oog daarop is de I minister gegaan tot 400. Zinspeling Bij zijn terugkeer in liberale kring zinspeelde mr. Stikker op die breuk van destijds toen hij zei, dat hij zo wel tijdens zijn optreden „in de Indo nesische tragedie, tijdens de kabinets crisis van 1951 als betreffende de een wording van Europa" had laten lei den door de uitspraak van de negen tiende eeuwse Fransman Alexis de Toqueville „men wil met alle geweld een partijman van mij maken maar ik ben het niet. Men schrijft mij emo ties toe terwijl ik slechts meningen heb, of veeleer slechts een emotie VERHALENBUNDEL VAN KEES HOLIERHOEK (U) UIT LEIDEN BEKROOND De Reina-Prinsen-Gecrliiigsprjjs 1964 Is toegekend aan de 23-jarige Ivees Ho- lierhoek uit Leiden, voor zijn verhalen bundel „Slow-quick-slow". In haar ver slag zegt de jury (lat Holierhoek zich liierin het sterkst geschakeerde talent toonde onder de inzenders, hoewel er in zjjn werk toch wel sprake Is van enige traditie. De jury bestond uit Jan Blokker, Nel Noordzij, Dolf Verspoor, Paul de Wispe- laere en Juli en Wever bergh. Zij kreeg ruim 80 manuscripten van jonger dan 25-jarigen te beoordelen. Daaronder wa ren 42 gedichtenbundels, 2 toneelspelen en 2 hoorspelen. Zij constateerde dat In tegenstelling tot de inzendingen van vo rig jaar, toen geen enkel manuscript voor de prijs in aanmerking bleek te ko men, vele inzendingen een interessant niveau hadden. Uit een half dozijn opmerkelijke overige inzendingen werden twee eervolle ver meldingen toegekend, en wel aan de 23- jarige Johan Sonneville uit Brugge voor zijn kleine roman „Nefsky", en aan de 25-jarige Jacques Hamelirik uit Amster dam voor zijn gedichtenbundel „De eeuwige dag". De jury vindt het jammer, dat Hamelink zijn prozawerk niet heeft Ingezonden. Bevoorrechte positie Er zijn op de begroting weer ver scheidene extra-voorzieningen voor de studenten bijgekomen. De student ver keert in een uiterst bevoorrechte posi tie. Men beweert, dat de middengroe pen en de werkstudenten het zwaarst door de verhoging van het collegegeld worden getroffen. Dat heeft bij de mi nister zwaar gewogen, beweerde hij. Zijn conclusie bij nadere beschouwing is echter geweest, dat zij niet de dupe worden. Er bestaat een relatie tussen de studiekosten en de faciliteiten, die de overheid geeft ter verdere demo cratisering van het onderwijs. Men Kleuterschoolgeld In de ochtendvergadering van de com missie was reeds scherpe kritiek ge oefend op het voornemen van de re gering het kleuterschoolgeld van 1 tot 2,50 per maand te verhogen. Nadat de minister de verhoging had verdedigd bleek geen enkele der com missieleden overtuigd te zijn en de minister zag zich op verzoek van de heer Kleywegt van de P.v.d.A. ge noodzaakt toe te zeggen dat hij met de verhoging zou wachten tot dat de be groting van o., k. en w. in de plenaire vergadering van de Tweede Kamer behandeld is. Hoover beschuldigt dominee King De pijl op deze foto geeft de plaats aan, uaar deze \ceel: een toestel tan de Koninklijke Luchtmachteen Lockheed „Starfighter" F 10!, G, te neergestort en waarbij de 39-jarige majoor-vlieger W. Heitmeijer te omgekomen. Het ongeluk gebeurde i/i de omge ving van het plaatsje Treetkrem, 10 km van de stad Kristiansund. In Londen is een dezer dagen het „festival van de veren hoedjes" ge houden. Na afloop poseerden deze drie- mannequins met de bekroonde modellen. Links: vogels in kooi", ■i ontwerp van mevrouw J. Wal- t, gedragen door Ailallilis- Owens, in het midden: „goodship lollipop" een creatie van mevrouw L. O. Steel, geshowd door Nicola Murray en rechts: „de ooievaar" waarvan het ontwerp van mevrouw M. Loney is en dat gedragen wordt door Jean Clork, De heer Vis (p.v.d.a.) vond dat het gehele onderwijs kosteloos dient te zijn ten bate van het individu en van de gemeenschap. De verhoging van het I kleuterschoolgeld dat geldt ook ivoor de verhoging van het college- jgeld achtte hij een stap terug. Het hoofd van de Amerikaanse fede-|De heer Van Djjk (v.v.d.) wilde weten rale recherche, J. Edgar Hoover,'waarom deze verhoging nodig is en heeft woensdag: eezesi dat de Ame-'de heer Burggraaf (p.s.p.) was van -j„ i T mening dat de verhoging van het kleu- nkaanse negerleider ds. Martin Lu-|tprschboleelri on£retwiifeid een minde- ther King „de notoirste leugena: het land" is, omdat hij heeft beweerd dat de F.B.I, in Albany, Georgia, geen klachten over schending terschoolgeld ongetwijfeld een minde- r van re toeloop van leerlingen naar het kleuteronderwijs zal betekenen. Bo vendien vond hij het onjuist dat ieder dezelfde verhoging betaalt waardoor de lage inkomens het meest getroffen ret op de burgerrechten in behande-|worden. Hij. noemde cte stap van de ling neemt, „omdat de agenten zui-|minister, bijzonder onverantwoordelijk derlingen zijn." Hoover deed zijn scherpe aanval op King tijdens een interview dat hij toe stond aan een twintigtal vrouwelijke journalisten. De waarheid over Kings bewering, aldus Hoover, „is dat ze ventig procent onzer agenten in het noorden geboren is, en dat vier van de vijf agenten in het F.B.I .-kantoor van Albany in Georgia, noorderlingen zijn". Hoover zei dat hij een en ander had willen bespreken met de Nobelprijs winnaar, maar dat deze niet thuis ge geven had. Dominee King deelde daarop gisteren Hoover mede „ontzet en verrast le zijn" over diens aanval op de integra- tieleider. Ds. King deelde dit mee in een tele gram van de Bahama-eilanden, waar hij verblijft om zijn redevoering voor te bereiden voor de in ontvangstne ming van de Nobelprijs voor de vre de. In een verklaring, die tegelijkertijd met de tekst van het telegram werd vrijgegeven, zei King: „volgens mij kan de heer Hoover zo'n verklaring alleen maar onder zware druk hebben afgelegd. Hij is waarschijnlijk ge zwicht onder de lasten, de moeilijke problemen en de verantwoordelijkhe den van zijn post". Ik kan met deze man geen openbaar debat aangaan", aldus King, „ik voel niets dan medeleven voor deze man, die zijn land altijd zo goed heeft ge diend" enste dat de maatregel zou wor den teruggenomen. De heer Mieras (s.g.p.) kwalificeerde de verhoging als onsympathiek tegen over andere nutteloze verhogingen die in de begroting zijn opgenomen. De heer Schuring (c.h.u.) zag de zin van de verhoging niet in en de heer Van Bennek om (a.r.) bepaalde zich tot deze ene misprijzing: hoe kleine winst bij zo'n groot verlies. De heer Albering (k.v.p.) maakte be kend dat zijn fractie zeer ernstige be zwaren tegen de verhoging heeft en de heer Voogd (boerenpartij) informeer de of voor deze verhoging geen prijs- bindende maatregelen gelden. Na rijp beraad Minister Bot verklaarde dat de beslis sing over de verhoging van het kleu terschoolgeld, alsmede van de college gelden pas na rijp beraad in de mi nisterraad is genomen. Het besluit is ook het kabinet niet gemakkelijk ge vallen. Men moet evenwel deze maat regel zien tegen de achtergrond van hel financiële beleid van de regering. Het kosteloos maken van het onder wijs kon hij niet aanvaarden want zou men daartoe overgaan, waarom dan ook geen kosteloze gezondheidszorg, sport" enzovoorts. En in elk geval zal tegen het kosteloos maken van het onderwijs moeten staan de verhoging van de belastingen. Hij achtte het onjuist dat de toevloed naar het kleuteronderwijs zal vermin deren. De totale opbrengst van de maatregel zal zeven miljoen bedra gen. Nu vraagt men wel waarom de regering zich voor dit bedrag politie ke moeilijkheden op de hals haalt, maar voor de regering telt dit dubbel tje wel degelijk mee. De heer Vis kondigde bij de repliek aan dat hij een uitspraak van de Ka-j mer wil vragen en de heer Kleywegt! verzocht om uitstel van de verhoging' totdat de plenaire vergadering over| de begroting van o., k. en w. gehou- iden zal worden. Alle sprekers ver klaarden dat bij hen de onderwijsbe- langen zwaarder wegen dan de finan ciële. Hun bezwaren waren niet weg-! genomen en zij zullen zich tegen de verhoging van het schoolgeld voor het kleuteronderwijs blijven verzetten. A.O.W. VOOR BEJAARDEN DIE WILLEN EMIGREREN (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich bereid ver klaard te onderzoeken of het mogelijk moet worden gemaakt, dat ouden van dagen, die willen emigreren bijvoorbeeld naar het land. waar hun kinderen wonen hun A.O.W.-uitkering kunnen houden. Drs. D. Roemers Ip.v.d.a.) had de aan dacht van de minister voor dit probleem gevraagd in de gisteravond gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamercommissie voor sociale zaken. De heer Roemers wees erop. dat deze ouden van dagen, doordat zij hun A.O.W. niet meekrijgen, als het ware gedwongen worden hier te blijven. E.V.A. verwerpt Britse maatregel Gisteren is de ministerraad van de Eu ropese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) begonnen aan de bespreking van de Britse invoertoeslag van vijftien procent op industrieprodukten. Het overleg wordt vandaag voortgezet. Engelands deelgenoten in de E.V.A. verklaarden dat de Britse maatregel in strijd is met de geldende bepalingen in de organisatie. Volgens een woordvoerder van de E.V.A. hebben vertegenwoordigers van de E.V. A.-landen erop gewezen dat de invoer toeslag moeilijkheden in de industrie heeft veroorzaakt alsmede een vertrou wenscrisis in de E.V.A. Ze drongen er bij Engeland op aan dit vertrouwen te her stellen door duidelijk te laten blijken dat de maatregel maar tijdelijk is. VERNIELD KUNSTWERK IN HAAGS MUSEUM BLIJKT ONHERSTELBAAR Het kunstwerk Poison Boxes" van de Amerikaan Josef Cornell is op de expo sitie „nieuwe realisten", die van 24 juni tot. en met 30 augustus in het Haagse gemeentemuseum werd gehouden, on herstelbaar vernield: twee doosjes zijn verwjjderd, die niet kunnen worden ge reconstrueerd. De eigenaar van het werk, de Stable Gallery in New York, moet de kunste naar opdracht geven tot een geheel nieuwe constructie, als de doosjes niet terecht komen. „Poison boxes" was een assemblage. De doosjes zonder meer zijn zonder enige waarde. De directie van het Haagse Gemeente museum en de verzekeringsinstelling zijn door de ontvreemding ernstig gedupeerd. Voor de samenstelling van zijn kunst werk gebruikte Josef Cornell papier soorten. die niet meer bij te leveren zijn. De directie van het Haagse Museum veronderstelt, dat de doosjes door een souvenirjager zijn meegenomen. Zij doet een beroep op hem, de waardeloze doos jes terug te sturen. Regering ontkent „afspraken" (Van onze Haagse redactie) „Een canard. Absoluut niets van waar" was de reactie van minister Bot van onderwijs, kunsten en we tenschappen, op persberichten dat er een geheime afspraak zou be- ;taan tussen dc regering en de REM om de REM (TROS) in aan merking te laten komen voor een t.v.-concessie op voorwaarde, dat t.v.-Noordzee vrijwillig uit de et her verdwijnt vóór de afkondiging van de anti-REM-wet, waardoor een openbare krachtmeting van de regering met de REM zou worden voorkomen. Ir. Heerema voegde er nog aan toe: „Indien er werkelijk een geheime af spraak van de regering met de REM zou bestaan, hetgeen ik beslist ont ken, dan zou ik er uiteraard niet over praten. Daarenboven acht ik geen Ne derlandse minister in staat geheime afspraken met particulieren te ma ken. Ik heb eerder een idee, dat die nonsens berichten zijn gelanceerd door personen die de REM bepaald niet goed gezind zijn". In Haagse kringen acht men het ech ter niet geheel bij voorbaat uitgeslo ten, dat de overheid, alvorens te wor den gedwongen tot optreden tegen TV-Noordzee, in een gesprek met lei dende REM-functionarissen zal trach ten tot een redelijke oplossing te ko men, waarbij ook bepaalde technische kwesties zouden kunnen worden regeld. zoals o.a. het afbreken uit de Noordzee verwijderen van het t.v.-eiland. Rapporten Inmiddels heeft de REM gisteren aan de regering en de volksverte genwoordiging de rapporten doen toekomen van vier buitenlandse volkenrechtdeskundigen, die ieder voor zich tot de conclusie zijn ge komen, dat de anti-REM-wet in strijd is met het volkenrecht. Vol- Om een bedrag van 45 gulden, dat hjj nodig had voor een bronifietsreparatie, heeft een 17-jarige Nijmeegse fabrieks arbeider donderdagmiddag gepoogd zijn 72-jarige stadgenote de weduwe E. Ree- kers-Kruijer te wurgen. De jongen over viel de bejaarde \rouw in haar manifac- turenzaak aan de Daalse weg. Zijn slachtoffer wist na een worsteling, zij het vrij ernstig aan haar hoofd gewond, te ontkomen. De dader meldde zich later vrijwillig bij de politie. i de „Ik; moet je geld hebben". Daarna greep hij de vrouw, die verschrikt achteruit deins de, bij de keel. Er ontstond een worste ling, waarbij de jongen haar hard in het gezicht sloeg. Hij liet haar pas los toen zijn slachtoffer in de richting van de kassa wees. Terwijl de jongen in de kassa graaide rende de winkelierster gillend hét huis uit. De jongen ging er daarop vandoor. Mevrouw Reekers, die o.a. een gescheur de lip. twee blauwe ogen, een bloedneus en een snee in haar wang had opgelopen, werd naar het ziekenhuis gebracht. Daar constateerde men ook nog een hersen schudding. Zij werd na behandeling naar huis gebracht. De jongen, wiens naam nog niet door de politie is vrijgegeven, meldde zich later uit eigen beweging. Volgens de politie komt hjj uit een goed milieu. gens het volkenrecht zou er ook geen sprake zijn van een rechtsva cuüm op het REM-eiland en een stemming wordt door de vier des kundigen als strijdig met het vol kenrecht van de hand gewezen, dat de kuststaat met dwangmaat regelen zou optreden tegen eigen dom van buitenlanders zoals het REM-eiland. Na de behandeling van het wetsont werp door de Tweede Kamer heeft de REM adviezen gevraagd aan vier internationaal bekende volkenrechts geleerden: dr. C. J. Colombos (Lon den), prof. D. H. N. Johnson (Lon den), prof. Charles Rousseau (Pa rijs) en prof. sir. Humphrey Waldock (Oxford). Dr. Colombos is een bekend auteur over zeerecht en andere vol kenrechtelijke kwesties, prof. Johnson is hoogleraar in volkenrecht en lucht recht en aan het „lawdepartement" van de London School of Economics, prof. Rousseau is hoogleraar in vol kenrecht aan de Parijse Sorbonne, te vens lid van het „Instituut de Droit International Public" en van het In-; stituut des Hautes Etudes Internatio nales", terwijl prof. Waldock hoogle raar is in het volkenrecht aan de Oxford universiteit en lid van het „In stitute of International Law". De door de REM geconsulteerde vol kenrechtsgeleerden kregen het gewij zigd ontwerp van wet (wet installaties Noordzee), het advies van de commis sie Francois en de memorie van ant woord aan de Kamer toegezonden met het verzoek daarop hun commentaar te geven. Voor zover ze niet de origi nele tekst kregen, ontvingen zij een door een beëdigd vertaler gemaakte vertaling daarvan. Bovendien kregen de vier deskundigen de teksten in Engelse vertaling voorgelegd van wet ten, die in ons omringende landen Scandinavië en België tot stand waren gekomen. Volgens de REM kwamen de hoogle raren Rolin en De Pauw uit Brussel, die eerst waren geraadpleegd, tot de slotsom, dat de aanvankelijke tekst van het wetsontwerp reeds in strijd was met het volkenrecht. Na de wij zigingen van het wetsontwerp, geba seerd op het advies van de commissie Francois, zijn nu vier andere buiten landse volkenrechtsgeleerden met in-j ternationale autoriteit tot dezelfde' conclusie gekomen, aldus de REM. In Den Ilaag kon nog worden verno men, dat de moeite die de REM zich heeft getroost om met volkenrechte lijke argumenten tegen de anti-REM- we op trekken erop wijst, dat de tot nog toe onbekende eigenaren van het REM-eiland. eventueel de verzeke ringsmaatschappij, bereid zijn gerech telijke stappen tegen de Staat der N derlanden te ondernemen, wanneer het zou komen tot een optreden van de overheid tegen het REM-eiland in de Noordzee. Het Wereldgebeuren Sterren stralen in het Kremlin De politieke orkaan in het Kremlin die opstak toen Kroesjtsjew werd gederangeerd, is weliswaar sterk af genomen in kracht, maar nog niet helemaal uitgewoed. Als de waarne mingen van westerse waarnemers juist zijn dan staan er r.og meer ver vangingen. overplaatsingen en ontsla gen te wachten, met name in de repu blieken, waar de partijfunctionarissen tot dusver buiten schot bleven In Moskou worden nog dagelijks hoog geplaatste lieden voor verrassingen geplaatst en voor Kremllnologen is het een soort sport geworden om te voor- spellen wie het volgende siachtoffer zal zijn. Tot de jongste gebeurtenissen, cie dc ingewijden stof tot overdenking hei> ben gegeven, behoort de benoeming j van Alexander H. Sjelepin tot lid van het partijpresidium. Sjelepin. een partijman die tot de jongere genera tie behoort, is 46 jaar. H:j is de jong ste van de elf presiditimleden en zeker niet een van de minst machtige. Hij is namelijk een der vier bonzen, die behalve dat zij lid zijn van het partij presidium ook deel uitmaken van net secretariaat van het centraal comité. De andere drie zijn Leonid I. Brezn- jew. Mikhail A. Soeslow en Nikolai V. Podgomy. Deze vier uitverkorenen zijn op het ogenblik wel de machtigste mannen in Rusland, van wie Soeslow op het ogenblik een beetje op de ach- tergrond is gedrongen door zijn zwak ke gezondheid. Het is altijd bijzonder moeilijk ge weest om precies na te gaan wie .nu lin Rusland precies de lakens uitdeelt. Zelfs Kremlinologen hebben daar soms moeite mee. Men weet nooit of de baas van vandaag er morgen nog wel de baas zal zijn. Het is daarom ook moeilijk te zeggen hoe groot de invloed van Sjelepin is, maar deskundigen die de gebeurtenis sen in Moskou, ook de alledaagse, nauwkeurig volgen, zien in Sjelepbi de komende man. Als de jongste van het presidium heeft hij alle kans om car- rière te maken en men tipt hem dan I ook als een figuur die men in het oog |moet houden. Als lid van het centraal 'comité, het bestuurslichaam dat de dagelijkse gang van zaken in de Sow- jet-Unie regelt, regeert hij mee met eerste man Breznjew. Hij heeft dus mede de touwtjes in handen. Zijn be noeming in het beleidbepalende pre sidium betekent mogelijk dat Brezn jew een opvolger in hem ziet. Prinses Margriet beschermvrouw jeugdfestival In een persoonlijk schrijven heeft prinses Irene het stichtingsbestuur van het Fes tival voor de Werkende Jeugd te Tilburg doen weten, dat het haar wegens ver blijf In het buitenland niet langer mo gelijk is daadwerkelijke belangstelling te tonen en dat zij derhalve het beseherm- ■rouwschap neerlegt. In dezelfde brief spreekt zij haar vreug de uit over de bereidheid van haar zus ter prinses Margiet om het bescherm- •rouwschap te aanvaarden. revolutie, geboren in Voronezh. Zijn vader werkte bij de spoorwegen. Van jongs af aan is hij bekend met öe communistische ideologie. In 1939 stu deerde hij af aan het Moskouse insti tuut voor geschiedenis, filosofie en li teratuur om direct daarna dienst te nemen bij het leger. Hij vocht tot 11940 in de Russïsch-Finse oorlog. Te rug van het front begon hij zijn poli tieke carrière door lid te worden van de communistische jeugdbeweging. 'Zijn ster rees daama snel. Sjelepin bleek organisatietalent te bezitten en het duurde niet lang of hij was de lei der van de jeugdbeweging. In die functie organiseerde hij de gro te actie die tot doel had de onontgon nen vlakten van Kazakstan tot ontwik keling te brengen. Sjelepin stuurde [daarvoor meer dan een half miljoen I jongeren naar het onherbergzame loosten van het land. i In 1958 werd Sjelepin bevorderd tot hoofd van de geheime politie, een functie waarin hij zijn organisatielus- ten kon botvieren. Zijn naam werd in het westen vooral bekend door de zaak tegen de U 2-piloot Francis Gary Po wers. Sjelepin verzamelde het bewijs materiaal tegen Powers en tekende de documenten waarin Powers werd be schuldigd van spionage. In Rusland oordeelde men toen welicht wat mil der over Sjelepin, want hij reorgani seerde de geheime politie en maakte dat deze onder Stalin zo gevreesde terreurorganisatie een veel betere naam kreeg onder de gewone man in Rusland, die niet meer bang behoefde te zijn, dat er 's nachts op zijn deur zou worden gebonsd omdat hij mis schien een wat onvoorzichtige uitla ting over het regiem had gedaan. De voorspelling dat binnenkort nog meer mutaties in Rusland zullen volgen funderen de westerse waarne mers in Moskou op de nieuwe taak welke het presidium heeft gegeven aan Nikolai Podgorny, een ander lid van Ruslands hoogste bestuurscolle ge. Podgorny zou belast zijn met de reorganisatie van het partijapparaat. Kroesjtsjew probeerde indertijd de moeilijkheden in industrie en land bouw op te lossen door in de districten I verschillende partïjafdelingen te siich- iten voor industriële en agrarische aangelegenheden. Deze maatregel is nu door het nieuwe regiem ongedaan gemaakt. De split sing wordt opgeheven en de afdelin gen gereorganiseerd. Dat betekent dat overal nieuwe secretarissen benoemd I moeten worden. Podgorny is met die |taak belast. Podgorny is afkomstig uit de Oekraï ne. Hij was een beschermeling van Kroesjtsjew. Zijn nieuwe taak heeft hem belangrijker gemaakt dan de party-ideoloog Soeslow, die thans in het presidium op de vierde plaats zou komen. Podgorny, die indertijd Kroesjtsjews vertegenwoordiger was in Roemenië jen Cuba, leidt thans samen met Breznjew de kaderafdeling, dat is de afdeling die over ce benoemingen be slist. Zijn belangrijkheid wordt tevens weerspiegeld door het feit dat Podgor ny vorige week deelnam aan de be sprekingen met de Chinese premier Tsjoe En La:. Er zijn dus twee nieuwe sterren aan het Russische firmament verschenen. Hoe lang zij daar zullen stralen voor dat zij als kometen zullen vallen, kan geen Kremlinoloog voorspellen. CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND: Recht op aanwijzen commissarissen Het Christelijk Nationaal Vakverbond is van mening dat de werknemer een nau were hand met de onderneming moet hebben dan een loutere contraotsver- houding. De werknemer behoort deelge noot, lid te z(jn van de onderneming. Dit is het centrale thema, waaromheen de verbondsraad van het C.N.V. haar standpunt ten aanzien van de problema tiek rond de structuur en rechtsvorm j van de onderneming, heeft opgebouwd. De verbondsraad heeft deze week haar standpunt bepaald. Eerder deze week gaf het N.K.V. uiting aan zijn menin gen over deze materie. Wanneer men wil dat de werknemer meer dan een contractsverhouding tot de onderneming heeft en voelt, en uit de gehele koers van het bedrijfsbeleid spreekt deze wens, dan moet dit verlan gen ook tot uitdrukking komen in de wettelijke structuur van de onderne ming. aldus het C.N.V. Het verbond meent voorts dat ..in aan sluiting op de in Nederland groeiende praktijk" de positie van de raad van commissarissen versterkt behoort te worden tegenover de aandeelhouders en ook de werknemers het recht behoren te hebben om commissarissen aan te wij- Commissarissen Naar het oordeel van het verbond i zou de wettelijke regeling in over eenstemming met de werkelijkheid moeten worden gebracht door een be paling, waarin tot uitdrukking komt dat de taak van de commissarissen is de algemene belangenbehartiging! van de vennootschap door. onder j meer. het verlenen van advies en bij~- stand en het houden van toezicht.! Hieruit volgt, dat de raad van com missarissen en dus niet de vergade ring van aandeelhouders, de leden van de directie benoemt en de jaar stukken vaststelt. De bevoegdheden van de ondernemings raad zullen naar het oordeel van het verbond vooral op het terrein van de economische medezeggenschap moeten worden uitgebreid. Tot de bevoegdheden van de ondernemingsraden zouden vol gens het C.N.V moeten behoren, onder werpen als: het economisch beleid in het algemeen; de hoofdlijnen van personeels beleid: toepassing van nieuwe werk- en produktiemethoden; uitbreiding van ka pitaal: behandeling van jaarstukken; vervreemding, verplaatsing: fusering en stopzetting van het bedrijf: wijziging van de statuten: ontbinding van de ven nootschap enzovoorts. Waarborg moeten worden. Een waarborg daarvoor is te vinden in de mogelijkheid van hel recht van enquête en van het instellen van beroep, aldus het C.NA Dr. W. Albeda, secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, heeft de gezamenlijke verklaring, die het Ver bond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgeversver bond woensdag hebben afgelegd over het vraagstuk van de medezeggenschap van de werknemers in de onderneming, een reële basis genoemd voor een ge sprek tussen de werknemers en werkge vers over deze materie. Hij sprak van enkele waardevolle ge dachten. Met name doelde dr. Albeda op de suggestie van werkgeverszijde om bij de vergaderingen van de onderne mingsraden deskundigen toe te laten. Dr. Albeda zei dit tijdens een persbi jeenkomst. waar het standpunt van het C.N.V. inzake de structuur en rechts vorm van de onderneming nader werd toegelicht. MIKHAIL SOESLOW ...naar vierde plaats... „Veronica II" op oude ankerplaats Na de vele manoeuvres de afgelopen da gen met de van zijn ankers geslagen ..Veronica" is het schip gistermorgen weer op zijn oude ankerplaats komen te liggen. Dat wil zeggen op ongeveer 3 mijl noordelijk van Scheveningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3