BILT Gedeputeerde Schorer installeerde Zeeuwse „Raad voor de Recreatie" Kritiek op de werkwijze van a.r.-statenfraetie Naamgenoot van werf „de Schelde" muurvast op helling Vlissingen Voorzitter: „geen stapje vóór op landelijke raad Zeeuwse ALMANAK Bezetting Zeeuwse Raad voor Recreatie Oud-voorzitter van Zeeuwse Arjos trok in Veere ten strijde T ewaterlating ging niet door Utrechtse onderneming wil in Zierikzee huizen en winkels TOUWTREKKEN OM VERMOGEN BARON VAN KATTENDIJKE Loos gerucht rond miljoenenerfenis voor bewoners Bevelands dorp [verkouden 'DAM PO verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG WAARDERING VOOR ACTIVITEITEN COMMISSIE „Wij hebben de beste verwachting van uw veelzijdige deskundigheid, die zal kunnen resulteren in ge fundeerde adviezen en vruchtbare plannen". Dat zei donderdagmor gen op de provinciale griffie te Middelburg gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer bij de instal latie van de provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland. In deze raad gaat hij de voorzittershamer hanteren. Vice-voorzitter wordt mr. dr. A. J. J. M. Mes, eveneens lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer Schorer herinnerde in zijn toe spraak aan de bekendmaking van de plannen van het departement van o. k. en w. om over te gaan tot het instellen van een landelijke Raad voor de Recrea tie. „Dat wij vandaag bijeen zijn wil niet zoggen, dat we een stapje voor willen blijven. Zeeland is trouwens niet de eni ge provincie, die vanaf vandaag over ven Recratie-raad zal beschikken, al behoren we wel tot de eersten", aldus de voorzitter, die er de aandacht op ves tigde, dat het provinciaal bestuur reeds lang een grote belangstelling voor de recreatie aan de dag legt. Hij wees daarbij onder meer op het feit, dat bjj de instelling van het „Beheer- schap Recreatie Gebied „De Braakman" in 1958 reeds de mening postvatte, dat de tijd gekomen was om een Provinciale Zeeuwse Recreatie Commissie in te stel len, omdat het provinciaal bestuur voort durend werd geconfronteerd met recrea tie vraagstukken, zodat er een duide lijke behoefte ontstond aan een perma nent adviesorgaan. Op 25 november 1959 HENKES JONGE JENEVER VOOR HEN OIE DE ÉCHTE WILLEN I Verweer ,jBij is niet zo groot als die van de televisie" meende een jongetje uit Goes na confrontatie met een huur sint er klaas en dat was niet zo gek opgemerkt, want op zo n negenenvijf tig-centimeterbuia wil het nog al eens uitpakken. Maar naar moet je nu, als vader, met zo'n opmerking heen. Als je geen verweer voert, laat je direct ruimte voor méér sinterklazen en dat knaagt maar aan zo'n kinder zieltje. „Kijk-es Kareltje" zei de vader heiezen, „wat je nu hebt gezien is een remplagant. Dat is een meneer met een vergunning, die een heel enkele keer sinterklaas mag we zen, als de echte sinterklaas in de ongevallenwet zit." „Zit ie dan in de gevangenis t" ,-Vee, in de ongevallenwet Karel tje". ..Maar hij mag er toch wel weer u\tf" ,Ja Kareltje, als z'n been beter „Is ie dan van het dak gevallent" ..Precies Kareltje, nu zijn we er." „En hoe komt ie dan op de televi sie?" nam het ventje de draad weer op, en ofschoon het gesprek geen grote vorderingen had ge maakt, ging zijn vader onver moeid voort: „Dat was vóórdat ie van het dak viel. Vandaar die remplagant." ,J5n een rempelsant is een sinter klaas met een zeer been.'' ,?Jee, Kareltje, een remplagant is een sinterklaas met volledige ver gunning. die zo nu en dan in de ongevallenwet mag, omdat hele nachten dak op dak af ook geen lolletje is voor zo'n oitioe man." „Nou", zei Kareltje, „en dan nog met zo'n zeer been." werd «le Recreatieconimissie een feit. Twee werkgroepen die later samen smolten hielden zich bezig met de rapportering over verschillende recrea tieproblemen en over de kampeerter- Dat de commissie goed werk verrichtte, lichtte de heer Schorer toe met te wij zen op de uitgebrachte adviezen over de rijkssubsidies voor openluchtrecreatie, objecten, toeristische plannen en het vo rig jaar verschenen rapport over de re creatie in Zeeland. RUIMERE STATUS „Nu deze commissie zal ophouden, wil het provinciaal bestuur", zo zei de heer Schorer „niet nalaten de le den hartelijk dank te zeggen voor hun aandeel in de werkzaamheden. Vooral had de gedeputeerde aile lof voor de leden die het reersatierap- port samenstelden. Naar de voorzit ter zei, heeft het provinciaal bestuur thans gemeend de adviserende in stantie een ruimere status te moeten geven, daarmee in de eerste plaats aangevende dat het recreatiegebied een steeds grotere betekenis krijgt in het geheel van de provinciale be stuurlijke bemoeiingen, wat geaccen tueerd wordt met de instelling van een Raad voor de Recreatie. De heer Schorer herinnerde daarbij aan de kenbaar gemaakte behoefte tot een iets bredere samenstelling van de raad als de bestaande commissie. Dit om uit drukking te geven aan „de verweven heid van het hoofdstuk der recreatie met het gehele maatschappelijke leven in het gewest", waarbij het tevens wen selijk werd geacht een eigen plaats in te ruimen voor de kerkelijke vertegen woordigers. De voorzitter wees er voorts op dat de leden van de recreatiecommis sie zonder meer in de provinciale raad zijn opgenomen. TAAKOMSCHRIJVING .,De raad stelt voor het geheel of een gedeelte van de provincie recreatieplan nen op en bevordert de realisering hier van door gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen", zo luidt de tank omschrijving van de raad. De recreatie heeft, daarop vooruitlopend deze zaak reeds gedeeltelijk ter hand genomen. Ter voorbereiding van de werkzaamhe den is een opdracht verstrekt aan de Provinciale Planologische Dienst. „Wjj mogen aannemen, dat «lit het onderwerp zal zijn, dat allereerst op de agenda's van onze vergaderingen zal prijken" zo zei de voorzitter. Op de foto: de Zeeuwse Raad voor de Recreatie op de provinciale grif fie te Middelburg in vergadering bijeen. Derde van rechts de voorzit ter, gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. IV. Schorer. Er tcaren verschillende leden verhinderd de installatie mee te maken. dat de recreatieve voorzieningen als vraagstuk van ruimtelijke ordening een centrale aanpak vergen. Toch is er naar de mening van de gedeputeerde een eigen taak voor de provincies, al zal men niet uit het oog moeten verliezen, dat de daarmee samenhangende proble men inzake grondverwerving en finan ciering ver boven de provinciale moge lijkheden uitsteken. LANDELIJKE CONCEPTIE „Ik zou «lus willen stellen dat voor de juiste taakvervulling een duidelijke lan delijke conceptie, ondersteund door fi nancieringen van aannierkelyk hogere orde van grootte een onmisbare voor waarde is", aldus de heer Schorer. Hy daclit verder, dat «1e vragen over de landschapsopbouw juist in Zeeland wel eens een ander aspect zouden kunnen krijgen, gezien de "zich in een ontwik kelingsfase bevindende verhouding land bouw -recreatie. In de Provinciale Raad voor de Recreatie hebben de volgende le den zitting: de heren A. de Kam, burgemeester der gemeente Vrou wenpolder en J. VV. Peters, secre taris der gemeente Vlissingen, bei den vertegenwoordigende de Ver eniging van Nederlandsche Ge nieenten; ir. J. F. Denie voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken in Zeeland; mr T. Lebret, van de Stichting Het Zeeuwse Landschap; M. Ruytenschildt, voor de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B.; J. de Regt namens de Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingenver keer; drs. M. C. Verburg. direc teur E.T.I. voor Zeeland; ir. J. H. H. Hasenack, voor het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland; ir. M. P. Oosterkamp. rijksdienst voor het Nationale plan; B. M. van Griethysen. na mens het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen; H. Verdouw voor de Nederlandse kampeerraad; P. Ton, voor land bouwschap, gewestelijke raad voor Zeeland; ir. A. de Jong. hoofd van het district-Zuid voor aanvullende civieltechnische wer ken; mejuffrouw J. W. I,aan- broek, inspectrice van de volksge zondheid; de heer L. C. Buysert, voor de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland; ir. M. de Vink. directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst voor Zeeland; ir. W. de Beijl. hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat fn Zeeland; M. F. het bureau ontwikkeling Zeeland ter Provinciale Griffie van Zeeland, tevens secretaris van de raad. De bovenstaande leden vormden te zamen de opgeheven recreatie commissie. Nieuwe leden van de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland: mevrouw G. K. Hesselink-Mondria vertegenwoordigster van de Ne derlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland; ds. H. G. Beneder, ver tegenwoordigende het moderamen der Provinciale Kerkvergadering van Zeeland. Een vertegenwoordiger van de particuliere synode der Gerefor meerde Kerken van Zeeland, (moet nog worden aangewezen); deken C. P. M. Holtkamp voor het bisdom van Breda; ds. H. M. Straling, namens de Provinciale Diaconale Commissie der Neder landse Hervormde Kerk in Zee land; de heer L. A. Hartman, na mens de Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland; drs. W. Dusarduyn, voor de katholieke raad voor maat schappelijk werk in Zeeland; A. van Oosten, namens de Neder landse Vereniging voor maat schappelijk wérk „Humanitas". Gewest Zeeland; J. P. de Regt. van het bedrijfsschap Horeca; A. Imanse, vertegenwoordigende het Zeeuws Middenstands Contact Orgaan; H. Beenhakker van het Christelijk Nationaal Vakverbond, district Zeeland; J. v. d. Voorde, van het Nationaal Katholiek Vak verbond. afdeling Zeeland; C. Hoek, voor het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, dis trict Zeeland. KOPER VERCHROOMDE ARTIKELEN BLIJVEN MOOI. Theepotten Pereulators Fluitketels 10,95 - 17,95 - 21,— 17.45 - 21,75 - 29,50 13,75 - 14,95 - 21,75 Voordeel ambtenaren Terneuzen door komst van 18.000ste inwoner De inschryving van de achttienduizend- ste inwoner van Terneuzen heeft onder meer tot gevolg, dat de salariëring van een aantal gemeenteiyke functionarissen kan worden herzien. Dit schrijven b. en w. van Terneuzen aan de raad, die vrijdag 27 november in openbare vergadering bijeenkomt. Voorts meent het gemeentebestuur van Terneuzen, dat de gemeentelijke salaris schalen kunnen worden aangepast aan de ryksnormen. In verband daarmee wordt de raad voorgesteld te besluiten tot vaststelling van een nieuwe, alge mene bezoldigingsverordening. Op de 22 punten tellende agenda prijkt een voor stel tot verkoop van 1500 m2 industrie terrein nabij Driewegen aan de onlangs opgerichte Vlaamse Aannemerscombi natie N.V. (VLACO) te Terneuzen voor plaatsing van een bedrijfsgebouw. Durf en creatief vermogen nodig" „Misschien doen ze in de afdelingsver gaderingen goed werk, maar wat daar van naar buiten komt is zo is me uit verslagen gebleken bijzonder ma ger". En hij betoogde: „er is durf en cre atief vermogen nodig en dat mogen we toch wel eisen van onze regionale vertegenwoordigers om de Zeeuw niet een Zeeuw anno 1920 maar een te laten zijn. een verkondiger van De heer C. Balkenende, oud-voorzitter van de Zeeuwse Arjos heeft dondertlag- mens ie mien zyn. eer avond tijdens een door de heer W. Kas- het Evangelie in 1964' se geleide vergadering van de A.-R.- kiesvereniging te Veere ernstige kri tiek geuit aan het adrps van de A.-K.- fractie in de provinciale staten. Het betoog van de heer Balkenende kwam hierop neer «lat hy het ten zeerste be treurt dat de A.-R.-party in Zeeland niet daarin de statenleden voorop zo weinig aan de weg timmert. De oud-voorzitter van de Arjos, zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat het lykt dat deze statenfractie supersonisch is. „Men ziet ze niet en men h«x>rt ze niet". Enkele statenleden kennen we zelfs niet eens" zo ging de heer Balkenende verder". Dat getuigt van een niet te strakke band tussen kie zers e i gekozenen. Hij wees er verder op dat er van de zijde van deze mensen, die het best geïnformeerd zijn. zo spora disch voorlichting uitgaat. „Ze komen nagenoeg nooit op vergaderingen van kiesverenigingen om te spreken"". Naar «le mening van «le heer Balkenen de ligt dit ook gedeeltelijk aan de be sturen van de kiesverenigingen die den ken dat ze met het uitnod' lid van de statenfractie, eigen gewest praat niet stelling wekken. Toch i Een naamgenoot van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de nieuwge bouwde zwaveltanker „Schelde", (bouwnummer 329), die volgens schema donderdagmorgen te water zon worden gelaten, heeft .eater- de neer Schorer dat er in ons land nog vrees getoond. Het 1640 tors bin- steeds een doelgericht beleid voor de r.pnophin Hat hoop- ori de zo'n 150 groenvoorziening achterwege blijft. Eennenscmp, dat noog op ae zon jou ZWAVELTANKER HAD LAST VAN WATERVREES De heer Balkenende die tijdens de vergadering van de A.-R.-kiesvereni ging sprak over het Zeeland van dt toekomst, had van de zijde van de A.-R. statenfractie kritische kantte keningen gemist bij zaken als dc OosterscheTdebrugplannen Met de realisering van een brug met een rijoppervlakte van tien meter breed te zal volgens de inleider een fles- sehais ontstaan. Naar de heer Balkenende betoogde wordt er onvoldoende rekening gehou den met de toekomstige ontwikkelingen op verkeersgebied. Over de oeververbinding Westerschelde zei hij, dat de invoering van dubbeldeks- boten met zich mee zal brengen dat de laad- en lostijden langer zullen duren en dat daardoor meer vertragingen zullen ontstaan. „Ik heb hierover van onze eigen mensen nooit iets gehoord", merkte hij op. Tijdens een discussie maakte «le heer Balkenende „ik zeg misschien alle- maar ik instel- dat er vanuit de A.-R.-partij ?n veel te weinig wordt gedaan om «ie mensen rijp te maken voor de ontwikkelingen in Zeeland. Er is een keer een Deltaconferentie geweest in Goes, maar dat zegt veel te weinig". De heer Balkenende zei bewondering te hebben voor de C.-H.-vrienden, die be hoorlijk aan de weg timmeren. Vanuit de vergadering werd gesteld, dat de kritiek wellicht teruggebracht dient te worden tot de kiesverenigingen, maar daar was spreker het niet mee eens. Als men een lid van de statenfractie uitno digt krijgt men nog al eens een keer nul op het rekest", aldus de oud-voorzitter van de Arjos. nationaal plan voor bos- en landschaps- Auto met pendelaars tegen stilstaande vrachtauto: vier gewonden meter lange helling stond PO eerst I half tien 's morgens was het binnen- a arhtn pprsl Iwpp meter tepwllk e-ezakt met heren zestig meter moest zak ken voordat het in de „vrijloop" kon worden gezet, bleek maar vijf meter van zijn plaats te zijn geko men, toen men 's middags om half drie besloot de pogingen te staken. Vanaf 's morgens half tien was men bezig geweest de „Schelde" onofficieel te water te laten. de ..Rembrandt", die verderop in de haven wordt afgebouwd, enzovoort zou ontstaan. Om deze risico's te ontlopen wordt de vrije lengte beperkt. De zwavel tanker, 84.20 meter lang, 11.50 meter breed en met een diepgang van 3.10 me-, ter, heeft een afloopgewicht van ruim 550 ton. Het schip werd donderdag bij het van de helling glyden daarom aan de voor zijde vastgehouden door kabels, terwijl pulliften en pompen, totaal zo'n 200 ton duwkracht op het vaartuig uitoefenden. De „Schelde" bleef muurvast zitten, ook toen een tank, die met water was ge vuld. omdat men dacht, dat het schip te licht zou zijn. werd leeggehaald. Vanaf schip eerst twee meter tegelijk gezakt, maar na omstreeks elf uur bleek er bijna geen beweging in te krijgen. Met duim stokken mat men de centimeters, die de „Schelde" verder kwam. Het zwarte schip met aan de boeg het wapen van Rotterdam, zakte daarna steeds minder. De „Schelde" „kleefde" aan de helling. Had men nog verwacht, dat de zwavel tanker dezelfde «lag nog in de haven terecht zou komen, 's middags om half drie werd het sein gegeven de pogingen voor die dag te staken. Niet in de war Voor stagnatie bestaat bij de werf geen vrees. De afbouw kan normaal door gaan en het tijdschema wordt niet in de war gebracht. Het systeem blijft in principe gehandhaafd en het wordt toe gepast in het kader van de gewone Deze foto geeft een indruk van de. bedrijvigheid rond de (mislukte) onofficiële stapelloop van het zwa- veltankschip „Schelde" donderdag bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. (Foto P.Z.C.J werkzaamheden. Er was nogal wat be langstelling voor deze niet officiële te waterlating. Zo was van de Zwavel- scheepvaart My. de heer F. van Solingen aanwezig, terwijl van de Zwavelexport Mij. de Amerikaan Paul V. Kline een kykje nam bij de werkzaamheden. De Zwavelexport Maatschappij is een com binatie van Amerikaanse mijnen, die de zwavel in vloeibare (warme) toestand naar Europa vervoert. Vanuit het Bot- lekgebied wordt de zwavel dan met bin- nenvaarttankers getransporteerd r de produktiebedrijven. De ..Schelde' één van de zwaveltankers. die op de Eu ropese binnenscheepvaartwegen in dienst zal worden gesteld. Het schip is er één uit een serie van drie, de andere twee zijn genaamd „Maas" en „Waal", die de werf van Byker in de orderportefeuille had. Toen de wegca paciteiten van Byker in Gorinchem wer den gestaakt, nam «1e werf van «le. N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen, die zich toelegt op zeeschepen, «le con structie en bouw van het scliip over. Zwart ligt de zwaveltanker nu nog hoog en droog op dezelfde helling als waar- van vorige week het Russische visfa- Een personenauto met vijf pendelaars brieksehip „Rembrandt" in zyn element als inzittenden werd donderdagochtend I gleed. Eén van de volgende dagen zal omstreeks kwart over zes geheel ver- men trachten «1e tanker, bestemd voor nield bij een botsing met een stilstaande de N.V. Zwavel scheepvaart maatschap- vrachtauto op «le provinciale weg tussen I pij te Rotterdam, in het water te kry- Poortvllet en Scherpenisse. Wonder lm-1 gen. Men is normaal met «le afbouw- ven wonder werden hierby slechts twee werkzaamheden aan het schip op de van de inzittenden zo ernstig gewond, helling doorgegaan. De slede krijgt «lat opname in een ziekenhuis -modzake- i „jeuw v,.f Pn dan hoopt men, dat liet l!-!^ tl™ I volgens het liersysteem zal lukken. De Schelde" zal één van de eerste dagen n januari 1965. gestreefd wordt naar 5 me't"de mirtk™,~beldï>,l,mri- °»S«evord. anderen kunnen thuis verpleegd worden. De stilstaande vrachtauto met aanhan ger was geladen met suikerbieten. Chauffeur L. G. uit Scherpenisse was gestopt, toen hij een delect aan de ver lichting constateerde. Om achteropko mend verkeer te waarschuwen bevestig de hij een brandende staaflantaarn aan één van de bietennetten. De bestuurder van de personenauto, waarmee de inzit tenden op weg waren naar hun werk in Rotterdam, bemerkte de stilstaande wa gen te laat. Hij remde nog krachtig, maar desondanks schoot de wagen onder de aanhanger en werd daarbij geheel uit Sint-Maartensdijk en de naast hem zittende L. A van G. uit Sint-Maartens dijk. Van «1e overige drie inizttenden Geen risico's Het liersysteem is bij de werf „De Schelde" al meer gebruikt, onder an-1 dere voor delen van schepen. Het bin-1 nenschip, dat nu op deze wijze te water wordt gelaten, is één van de kleinste schepen, dat na de oorlog is gebouwd en het eerste binnenschip. Het toegepaste systeem van de lieren is noodzakelijk, omdat de „Schelde" hoog op de helling staat en bij een tewater lating volgens de gebruikelijke methode te hard van stapel zou lopen De snel- vernield. Dé aanhanger liep lichte"scha-1 heid zou dan te groot zijn geweest, waar de op. 'door gevaar voor omslaan, varen tegen Op papier is éen van Zierikzees nieuwe uitbreidingsplannen „Malta 2", al „ingedeeld" en heeft het de goedkeuring van de gemeenteraad. Er komen de nodige woningen, een paar blokjes bungalows en waar op het ogenblik Callandweg en Caustraat elkaar snijden, is een winkel- blokje getekend. Er is belangstelling voor om een deel van dit plan in de praktijk te brengen: het gemeentebestuur van Zierikzee is in contact gekomen met de N.V Bohan te Utrecht over de verkoop van kavels bouwgrond ïn dit nieuwe uitbreidingsplan. De maatschappij neeft namelijk het voornemen om er een complex van 13 woningen neer te zetten, een ander blok van 12 duurdere woningen en een win kelcentrum te bouwen. Het zijn activiteiten, die b. en w. van Zierik zee toejuichen. In een voorste) adviseren zij de raad de grond die voor de uitvoering van deze plannen nodig is. te verkopen Al geruime tijd doen geruch ten de ronde als zouden de bewoners van het Zuidbeve- landse plaatsje Kattendijke erfenamen zijn van een fors vermogen van twee-en-een- half miljoen gulden. Het zijn echter en dat is toch wel erg jammer voor de Katten- dijkers inderdaad alleen maar geruchten. Wie het „sprookje" verzonnen heeft is niet zo gemakkelijk na te gaan, wel is gebleken dat het hier gaat om een mengsel van waarheden en verdichtsels, met als resultaat een „dode mus", waarmee misschien de inwoners van Kattendijke ten onrechte blij geweest zijn. Het fortuin waarvan sprake Is, wordt gevormd door het Neder landse deel van het vermogen van de enkele jaren geleden overleden baron Maurice van Hu.vsscn van Kattendyke. De baron ivas eige naar van een groot, deel van de landeryen in en om Kattendyke. Volgens het verhaal, dat een lan delijk ochtendblad geruime tijd geleden de lucht instuurde, had de baron in zijn testament bepaald, dat zyn Nederlandse vermogen ten goede zou komen aan de in woners van Kattendyke. De Kat- tendijkenaren zouden voor het be heer hiervan een stichting in het leven geroepen hebben. Stichting Er is inderdaad sprake van een op wens van de baron opgerichte stichting, maar de werkelijkheid is, dat de stichting ten doel heeft, diverse culturele en humanitaire doeleinden na te streven. Een schrale troost is misschien, dat het theoretisch niet onmogelijk is, dat Kattendijke op een of andere manier in aanmerking kan komen voor een uitkeringMaar dan zou toch eerst de stichting over het geld moeten kunnen beschik ken en ook dat is lang nog niet zeker. Gisteren werd namelijk voor de Hoge Raad der Nederlan den de vraag gesteld, of het testa ment van baron Maurice, dat hij in 1951 in Ziirich heeft opgemaakt en waarbij de stichting de beschik king krijgt over 2<„ miljoen, wel geldig is. Engelse neef Een Engelse neef van baron Mau ri»», lord Arran, heeft mede na mens een aantal andere erfgena men een proces aangespannen te gen de stichting. Aanvankelijk had lord Arran hy de rechtbank te Amsterdam «le ongeldigheid van het testament van zijn oom gesteld op grond van het artikel, uaarin wordt bepaald, dat een door een Nederlander in het bui tenland gemaakt testament alleen geldig is, wanneer het by authen tieke akte volgens de wettelijke bepalingen van dat land tot stand is gekomen. Deze zaak bereikte nu de Hoge Raad, waar mr. A. G. Maris pleitte voor de stichting en mr. D. G. Veegel namens de erf genamen. Geldig of niet In deze zaak staat vast. dat baron Maurice het door hemzelf ge schreven testament by' een notaris in Zürich had gedeponeerd Hier van werd echter geen authentieke akte opgemaakt, hoewel de baron was gewaarschuwd, dat er moei lijkheden over de echtheid van het testament zouden kunnen ont staan. De rechtbank te Amster dam oordeelde, dat het-deponeren van het testament voldoende was voor de rechtsgeldigheid. Lord Arran ging in beroep en het ge rechtshof oordeelde, dat van het in bewaring geven van een testa ment publieke akte had moeten worden opgemaakt. Nergens Mr. Maris zei donderdag voor dc Hoge Raad, dat dit nergens staat: hy meende, dat alleen het «teponc- ren van een testament voldoende moet worden geacht blijkens do wetgeschiedenis en de jurispru- dentie. Zyn opvatting werd door mr. Veegel bestreden. Hij meende, dat het testament tenminste de waarborg van het authentiek de pot achter zich moet hebben. Op 3 december zal de procureur- generaal conclusie nemen. (Advertentie) AANHOUDEND ZACHT Vrij veel bewolking maar ook lokale opklaringen vooral in de noordelijke helft van het land. en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 21 november Zon op 08.10 onder J6.42 Maan op 18.13 onder 10.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2