CENTRIFUGE- ►de MUL Het differentieel Kaar KRAMER PHILIPS HANDMIXER ÉÉN AVOND IN HET JAAR WOEDEN DE SUNDERKLAZEN Oliemannen kijken toe gf ST. NICOLAASACTIE MET GESCHENKEN IN OOSTBURG RIJKSTE LANDENTER WERELD KLEINE VLEKJES OP DE KAART Uit de wondere wereld van de techniek GRAFMONUMENTEN FERKET EN REIJNS J. F. Rouw, Vereniging „Het Groene Kruis" VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jrdonoï Op overeenkomstige wijze maken, bij een auto in de bocht, de wielen aan de bui tenkant meer omwentelin gen dan die aan de binnenzijde. Bij dit bekende kinderspel letje moet het jongetje aan de buitenkant heel wat harder lopen dan het meis je aan de binnenkant. AMELAND ZIET UIT NAAR 5 DECEMBER (Van een onzer verslaggevers) ^melanders laten zich niet ge- makkelijk gaan. Het zijn wat stugge, wat gesloten mensen. Maar één avond per jaar komen zij los. Dan \ieren zij Sinterklaas hartstochtelijker dan waar ook. Op Ameland is sinterklaas geen kinderfeest zoals op de vaste wal, maar vooral een feest voor vol wassenen. Op 5 december verkle den en vermommen vrijwel alle mannen van het eiland zich. Ze hullen zich in eigenaardige pakken en doen maskers voor, die „maan- gezichten" worden genoemd. Daar na begint het spel. Het speelt zich voornamelijk af in de donkere straten van de vier kleine dorpjes van het eiland. De sinterklazen loeren naar elkaar èn meten de kracht van elkanders spieren. Ze geven elkaar een hand, knijpen dan zo lang en zo hard mogelijk en proberen elkaar van de plaats te duwen. Sinterklazen, die klein van stuk zijn, worden zeer vaak gedwongen tot een duel. Zij verkeren in een moeilijke posi tie. Voortdurend moeten zij door middel van hun spierkracht bewij zen in werkelijkheid geen vrouwen of jongens te zijn. Want vrouwen en kinderen onder de achttien mo gen onder geen voorwaarde aan dit spel meedoen. Het gebeurt zelden, dat een vrouw of een jongen de stoute schoenen aantrekt en zich ook verkleedt en vermomt. De risico's daarvan zijn te groot. Vooral in Hollum en Ballum. de twee dorpen op het westelijk deel van het eiland, ken nen de sinterklazen, ook wel „sunder- klazen" of „omes" genoemd, geen gena de. Wie ten onrechte meespeelt en ont maskerd wordt, kan rekenen op een ver schrikkelijk pak rammel. Het handen-knijpen is een sinister onder deel van het feest. De sinterklazen, die niet bfl een duel zijn betrokken, stoten door lange hoonrs vreemde, angstaanja gende klanken uit. Hun vaak afschuw wekkende maskers contrasteren vreemd met hun uitbundige, fraaie kostuums. Die pakken bestaan meestal uit een wit overhemd en een witte broek. Daarover heen wordt een tob de grond hangende cape gedragene die met crépe-papier is beplakt. Op het hoofd dragen de sinter klazen bizarre, hoge mutsen. In Hollum en Ballum zijn de pakken veel mooier dan het oostelijk deel van het eiland, waar het feest een beetje verwa terd is. Vrij vee> mannen huren daar kostuums. Zij zijn geen echte sinter klazen. Want een echte sinterklaas draagt een zelfgemaakt pak. Hij heeft daar in vol strekte afzondering weken aangewerkt. Niemand heeft het mogen zien. Een sin terklaas mag namelijk zelfs niet door zijn eigen vrouw en zijn eigen kinderen herkend worden. Op 5 december, 's avonds tegen acht uur, trekt hy zijn kostuums aan. Z(jn ge zin is dan niet thuis. Dat wacht In cafés of in de woningen van bejaarde echt paren (de „open huisjes") op de dingen die zullen komen. Voor twaalf aur mo gen de vrouwen en kinderen niet meer buiten komen. Om de kou te kunnen trotseren, drinken de sinterklazen eerst een paar borrels. Daarna gaan ze de deur uit. De sinterklazen dolen door hun dorp. Als figuren uit een andere wereld rijzen zij op uit het duister om even snel weer in het niets te verdwenen. In de door geen andere geluiden verstoorde stilte klinkt het geloei van hun hoorns, weer hier, dan weer daar. Het is bang van te worden. Maar de kinderen van Ameland zijn niet bang. Zij zijn gewend aan dit feest en ondergaan er de vreemde bekoring van. 's Nachts tegen een uur of één krijgen sommige sinterklazen het te benauwd achter hun „maangezichten". De eerste maskers gaan af. Vroeger werden na dit demasqué wel eens vetes uitgevoch ten. Oude vijanden, verhit door de drank, gingen elkaar te lijf. Er vloeide wel eens wat bloed. Doden zijn er, voor zover be kend, nooit gevallen. Ameland leeft toe naar sinterklaas. In het najaar, als de vakantiegangers zijn verdwenen en de 2.600 bewoners weet onder elkaar zijn. beginnen de voorbe reidingen al. Het feest en de voorpret breken de winter, die anders op dit eiland wel heel lang en heel saai zou zijn. Vorig jaar vreesden de Amelanders, dat de mannen van de benzlne-maatschap- pijen, die op het eiland koortsachtig naar olie en gas zochten, het feest zonden verstoren. Het viel enorm mee. De vreemdelingen hielden zich geheel af zijdig en keken alleen maar toe. De „oliemannen" zagen ook het voor spel tot het feest. Dat begon des mid dags om een uur of vijf. Mannen met lakens om en stokken in de hand kwa men te voorschijn om alles wat vrouw of te jong was van de straat te veriagen. „Baanvegen" heet dit gebruik. Tussen zeven en acht waren de straten weer vrij om de vrouwen en de kinde ren de gelegenheid te geven naar de cafés en d e„open huisjes" te gaan. De dag tevoren was er een soort gene rale repetitie geweest. Jongens onder de achttien jaar mochten zich toen oefenen in het spel, dat zij, eenmaal volwassen, op 5 december zullen spelen. Een spel, dat de moeite waard is om te gaan zien. Oertijd Het sinterklaasfeest is waarschijnlijk bijna net zo oud als het eiland zelf. De oorsprong ervan is niet meer te achter halen. Maar de betekenis liikt duide lijk. De mannen, ln het keurslijf /an de beschaving geperst, draaien de klok één avond per jaar terug tot de oertijd om net als hun verre voorvaderen heerlijk de baas te spelen over de vrouwen en kinderen, die niets te vertellen hebben en zich nergens mee mogen bemoeien. De meeste mannen voelen zich sterker, als zij onherkenbaar zijn. Vandaar ver moedelijk de maskerade. Ook tegenover hun mede-sinterklazen doen de mannen alles om hun ware identiteit geheim te houden. Ze spreken met verdraaide stemmen of praten door hun hoorns. Ze lopen anders en hebben een andere hou ding dan normaal. Het „maangezicht" doen zij niet af. ook niet om een borrel te drinken. De drank gaat, als net niet anders kan, door een netje naar binnen. ._3l eedroi sinterklazen herhaaldelijk voor een bezoek aan café of een „open huisje". Ze vinden daar tot de rand gevulde glaasjes met jenever of met het lokale drankje „Be renburger". De mannen winden er geen doekjes om, dat ze alles te vertellen hebben. Ze la ten vrouwen en kinderen over versierde stokken springen en geven heel duide lijk te kennen, dat de aanwezigheid van niet-sinterklazen geduld wordt, maar dat daarmee ook alles ophoudt. Oostelijk, in Nes en Buren, gaat het ge moedelijker toe. Daar dansen de sinter klazen. daar kunnen de vrouwen en kin deren 's avonds zonder veel gevaar over straat. AXEL Blikschade bij aanrijding Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur ver leende een Belgische personenauto, be stuurd door de heer L. M. uit Aelst, die uit de richting Zuiddorpe kwam, geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door de heer A. W. de R. uit Axel, die over de kanaalkade te Axel reed. Het gevolg was een botsing, waar bij ernstige materiële schade ontstond. In Hollum en Ballum is daar geen spra ke van. De vrouwen en kinderen wach ten zich er in die dorpen wel voor de straat op te gaan. Want zij weten, dat zij zwaar zullen worden gestraft. Toch zijn de vrouwen niet helemaal vo gelvrij. Als een sinterklaas handtastelijk wordt, mogen zij het masker wegtrel ken en hem een harde klap in het g- zicht geven. Wee de sinterklaas, die wat terugdoet. Hij krijgt onherroepelijk al zijn mede-sinterklazen tegen zich. Zelden komt het tot zo'n incident. De mannen van Ameland kennen de regels van het spel en houden zich er aan, zelfs ze zeer veel hebben gedronken. „Industrial Gazette", een Brits maandblad dat zich bezig houdt met brandbeveiliging, mis daadbestrijding en industriële veiligheid, heeft becijferd dat de misdaad Engeland jaarlijks op 225 miljoen pond sterling komt te staan. Vorig Jaar bedroeg de schade als gevolg van grote treinberovingen, 2.S miljoen pond, andere bero vingen en diefstallen 13 miljoen pond, kruimel diefstallen bij zaken en fabrieken 70 miljoen pond, kosten voor opsporing en voorkoming misdaad, en kosten voor het gevangeniswezen 125 miljoen pond sterling. In Syrië is een algemene amnestie voor politieke gevangenen afgekondigd, uitgezon derd degenen die zich aan verraad of dood slag hebben schuldig gemaakt. De veelbesproken bungalow van bonds- kanscUer Erhard. prijs ruim 2 miljoen mark. is gereed. De minister voor economisch staatsbezit, Dollinger. overhandigde Erhard onlangs de sleutels. Het huis ligt in het park van het Schaumburgpaleis. biedt uitzicht op de Rijn en bestaat uit een vleugel voor ont vangst. een woongedeelte en een huishou delijk gedeelte. Er is ook een zwembad, hetgeen de Duitse belastingbetaler niet lekker zit. De bungalow is namelijk voor rekening van de schatkist. Zeven vooraanstaande communisten zijn uit de Nieuwzeelandse partij getreden omdat de partijleiding te zeer op de hand van China zou zijn. Na de officiële intocht van St.-Nicolaas in Oostburg op za terdag 21 november, op initiatief van een plaatselijk co mité, besstaande uit de hoofden van 3 lagere scholen, t.w. de heren J. B. Fondse, H. H. de Lozanne en P. C. M. Roo- zen, met een ontvangst door het gemeentebestuur op het gemeentehuis, komt de sint ook op verzoek van de winke liersvereniging „Oostburg" op de daaropvolgende zaterdag naar het West-Zeeuws-Vlaamse winkelcentrum. Deze ontvangst draagt een meer onofficieel karakter, ook al omdat hieraan geen rondrit door de gemeente gekoppeld is. De sint valt dan geen ontvangst op het gemeentehuis te beurt. Wel zal hij de kinderen 's middags ontvangen in het Ned. herv. kerkcentrum Vanaf zaterdag 21 november is er een verkoopactie van de Oostburgse middenstand, die duurt tot zaterdag 5 december. Tijdens deze actie krijgen de kooplustigen in de deelnemende winkels - die door. een raambiljet herkenbaar zullen zijn - bij elke aankoop tot een waarde van 2,50 twee loten. Deze loterij is mogelijk, doordat drie plaatselijke verenigingen, t.w. de wieler sportvereniging „Luctor et Emergo", de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de turnvereniging „O.T.V." een lote rijvergunning op hun naam hebben gekregen, elk met een to taal van 150.000 loten. In totaal kunnen dus 450.000 loten worden uitgegeven. Omdat elk van deze drie loterijen geheel apart staat en dus niet gecombineerd kunnen worden, is er kans op het winnen van drie hoofdprijzen n.l. een koelkast, een brom fiets en een wasmachine met daarnaast natuurlijk ook nog een aantal kleinere prijzen. Gedurende het tijdvak van 28 november tot 5 december zullen de winkels op werkdagen 's avonds ge opend zijn tot 9 uur. De trekking van de verlotingen vindt plaats op maandag 7 de cember in hotel „De Eenhoorn". Amerika pas op derde plaats NEDERLAND VER VAN EREPOSITIE (Speciale medewerking) LONDEN Wat Is het rUkste land ter wereld? Niet de Verenig de Staten, al zal iedereen geneigd zijn dat te denken. Het is Koeweit, het kleine Arabische oliestaatje. Het op één na rijkste land dan? Ook dat is niet de U.S.A., het is Qatar, eveneens een Arabisch olie landje. De Verenigde Staten van Noord-Amerika komen eerst op de derde plaats. Dit is de uitkomst van een vergelijkend onderzoek, waarbij men het bruto nationale produkt (de totale waarde van alle geleverde goederen en diensten) uitdrukt per hoofd van de bevol king. Dit is uiteraard een zeer ongediffe rentieerde manier van rekenen. Er wordt geen rekening gehouden met allerlei zaken die aan de levens standaard raken. Geen rekening bijvoorbeeld met de kosten van le vensonderhoud, de consumptiege woonten en de verdeling van het na tionaal inkomen en dit zijn din gen die iets over de reële rijkdom van een land kunnen zeggen. De bepaling, hoe grof ook, is echter toch van betekenis. Koeweit en Qatar staan al sinds de tweede we reldoorlog boven aan de lijst van „rijke" landen. Zij zijn nu zelfs tweemaal zo rijk als de nummers drie en vier. Wat meer is: zij zul len deze positie voorlopig wel hou den ook, want niemand ter wereld heeft een zo gunstige combinatie van factoren binnen ^ijn grenzen: een massa olie en heel weinig men sen. Het zijn echter niet alleen Ameri kanen die de rangorde op de lijst langs al te simpele wegen berede neerd vinden. Economen die wél een aantal andere factoren in aan- Maskers af Als men 1 naar boven beweegt, zul len 2 en 3 meegaan; het tand wiel draait niet. Men moet dus een inrichting hebben die van twee, beide aan gedreven, wielen het een zo nodig automatisch harder doet lopen ten koste van het andere. Zo'n„differentieel"werd reeds in 1756 uitgevonden door een... horlogemaker en kort na 1800 toegepast op een stoomomnibus! Als men 1 naar boven beweegt en 3 vasthoudt, zal het tandwiel draai en en 2 over grotere afstand naar boven be wegen. Deze inrichting om de kracht van de motor door middel.van twee conische tandwielen op de achteras over te brengen, voldoet dus wel op de rechte I weg, maar geeft in bochten wringen f en slippen. Op overeenkomstige wijze j werkt het differentieel: 1 I staat stil op de rechte -naar draait in de I op deze jze uitgevoerd. g-Li LUXOR THEATER TERNEUZEN Vanaf vrijdag 20 t.m. zondag 22 nov., aanv. 8 u., brengen wij: Gert Fröbe - Peter Carsten - Helmut Schmld in de nieuwste Centra-film: HELDENCOMMANDO „CALAIS" (Headquarters State Secret). Het spannende verhaal van de beruchte spionage- zender tijdens de 2e wereldoorlog. Een blik ach ter de coulissen van de oorlogsspionage in bezet Parijs 1944. Een film, gemaakt naar de werkelijk heid. Maandag 23 en dinsdag 24 november, aanv. 8 u., brengen wij: Conny Froboess - Hans Moser - Rudolf Prack - Peter Weck in „MARIANDL IS VERLOOFD" Een fantastische kleurenfilm met veel humor, muziek en romantiek rond een schattig meisje. Geluk, liefde en wijn en kostelijke verwikkelin gen zullen U laten schateren. Toegang alle leeft. Zond.midd. 2.30 u.: Marlandl Is verloofd: alle leeft. Zondjnidd. 5 u.:He!dencommando „Calais": 14 J. In een voor de eisen des ttjds modern ingerichte werkplaats zijn wij in staat U op het gebied van grafmonumenten dat te brengen, wat U zeker voldoening zal schenken. Vrflblijvend wordt U op aanvrage de geïllustreer de catalogus toegezonden. Op uw verzoek komen wij ook by U aan huls. STEENHOUWERIJ STEENSEDIJK 100 HULST Telefoon 01140-2906 Noordstraat 38 - Terneuzen Telefoon 2581 |TH KRAMER MAAKT O HET LEVEN COMFORTABEL Bungalows Bedrijfsgebouwen Makelaarskantoor Voltastraat 2, Terneuzen. tel. 01150-3270. laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn Laat nu door ons het chassis van uw wagen tegen corrosie U B C e r e n Met „SHELL" U.B.C. behoeden wij de onderkant van uw wagen tegen de funeste inwerking van water, sneeuw, pekel, enz. Bel ons NU op om een afspraak te maken I Vroon's Automobielbedrijf Official FORD-Dealer Mercuriusstraat 1 Breskens Tel. 01172-729 Weer of geen weer weer is het altijd I MIELE PON BICO VlooswUkstraat 7—9 - Terneuzen - Telefoon 3060 RECTIFICATIE. TERNEUZEN. De algemene ledenvergadering welke zou worden ge houden op 24 november a.s., moet wegens omstandig heden verzet worden naar dinsdag 1 december a.s. HET BESTUUR. 1953 Koeweit Qatar U.S.A. Canada Zwitserland Nieu w-Zeeland Luxemburg Zweden Australië Engeland Noorwegen Denemarken Frankrijk België West-Duitsland merking nemen, zetten de U.S.A. met ongeveer 2500 dollar gemid deld per hoofd der bevolking bo venaan. En zij zeggen dat er geen land ter wereld is, dat binnen de eerste tien tot vijftien jaar deze po sitie kan bedreigen. In Engeland heeft de lijst, toen zij in officiële publikaties verscheen, een lichte schok teweeggebracht. Toen men vóór de publikatie een aantal goedgeïnfbrmeerde lieden in dit land vroeg waar z(j dachten dat het Verenigd Koninkrijk ergens in de rangorde zou staan, was de algemene mening: op de vierde of vijfde plaats. Amerika beschouwde men wel als lijsttrekker. Canada, zo was de redenering, zou nog wel iets rijker zijn dan Engeland. Zwe den met 1900 dollar per hoofd mogelijk ook en misschien zelfs Australië met 1600 dollar. Maar dan in ieder geval Engeland. Niemand vermoedde, dat Zwitser land, Luxemburg, Denemarken en Nieuw-Zeeland hoger zouden staan, in het gezelschap van Frankrijk en West-Duitsland overigens. Enge- lands plaats is: de dertiende, een cijfer dat in het algemeen wordt toegekend aan iemand wiens geluk hem in de steek heeft gelaten De 15 rijkste landen De vijftien rijkste landen, gerekend naar bruto nationaal inkomen per hoofd van de bevolking, waren en zijn'nu: 1962 Koeweit Qatar U.S.A. Canada Zweden Zwitserland Luxemburg Australië Nieuw-Zeeland Denemarken West-Duitsland Frankrijk Engeland Noorwegen België Nu is het waar, dat Denemarken, Frankrijk en West-Duitsland eigen lijk maar juist boven Engeland staan. De Britten komen op 1480 dollar per hoofd per jaar en de drie anderen zitten juist iets boven de 1500. Verder kan niet worden ont kend, dat deze drie Engeland eerst zeer onlangs zijn voorbijgestreefd; West-Duitsland en Denemarken in 1961 en Frankrijk in 1962. Maar daar staat tegenover dat het juist deze drie landen zijn, die de snelste economische groei te zien geven van alle vijftien op de lijst; Dene marken gaat ieder jaar zelfs met 6 pet vooruit. Zij zullen dus nog wel wat klimmen. Er zijn er trouwens meer, die 't de laatste jaren niet zo best meer doen. Noorwegeh bijvoorbeeld valt terug, waarbij echter in aanmer king moet worden genomen, dat zijn economische groei in 1963 weer wat opleving heeft gehad. Nieuw- Zeeland is eveneens wat achterop geraakt en zo staat het ook met Zwitserland. België is eveneens uit de lift geraakt. In 1962 was het hoofdelijke nationale inkomen er nog maar 1385 dollar. Niet in de lijst komen Israël en Ve nezuela voor, hoewel dit landen zijn die achter Japan op de tweede en derde plaats zouden staan, wanneer er een lijst zou worden opgemaakt van landen die de snelste economische groei te zien geven. Japan gaat de laatste vier, vijf jaren met maar liefst ge middeld tien percent vooruit. Dat is zelfs merkwaardig wanneer men in aanmerking neemt, dat het met 550 dollar inkomen per hoofd per jaar ergens op de dertigste plaats van de rijkste landen staat en dat het eigenlijk op die lijst nog niet zo lang geleden helemaal onderaan heeft moeten beginnen. En Nederland? Op dat niveau vindt men overigens nog heel wat landen die elkaar niet zo vreselijk veel ontlopen. Dat zijn bijvoorbeeld Argentinië, Zuid-Afri- ka, Chili en Trinidad. Even daar boven Italië met 800 dollar per hoofd per jaar en dan verder Ier land en steeds hoger op de lad der naar rijkdom Finland, Ne derland, IJsland en Oostenrijk. De bescheiden plaats van Nederland geeft aan, dat de nationale produk- tie er niet zo florissant is als velen geneigd zijn te menen. Rond de 85ste plaats op de lust van de rijken der aarde die in deze regionen eerder arm dan rijk ge noemd moeten worden staan In dia en continentaal China. In 1960 hadden beide ongeveer 74 dollar per hoofd der bevolking nationaal produkt. Helemaal achteraan de lijst van honderd landen staan In donesië, Laos, Nepal, Ethiopië en als hekkesluiter Cambodja. En de Russen? In aanmerking moet worden genomen dat de schaarse gegevens die (met pijn) nog zijn te krijgen, nauwelijks stof tot vergelijking bieden. Maar de beste Amerikaanse inlichtingen plaatsen het bruto nationaal pro dukt van de Sowjet-Unie op 47 pet van het Amerikaanse. Wanneer men hiervan uitgaat en rekent dat Rusland 223 miljoen inwoners heeft, is het cijfer voor Rusland ongeveer 1170 dollar. Daarmee valt het land juist buiten de rijkste 15, op gelijke hoogte met Venezuela, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije, Roemenië en Bul garije, die elkaar kort achter elk aar opvolgen. Veilig Verkeer-tip

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 26