Sleepboten worden uitgerust voor brandbestrijding op Westerschelde Karel 1 Muziekschool krijgt van Goes hogere subsidie EZX) Activiteit in Braakman belangrijk toegenomen STILBÉPAN Initiatief van gemeente Terneuzen Samenwerking tussen rijk, gemeente en particulier het behoud van uw haar WOONRUIMTECOMMISSIES KATS EN COLIJNSPLAAT VRAGEN ONTSLAG ELEGANT Raad akkoord met toetreding tot N.V. Zegam „Goese raad moet minder herhalen" Zacht en héééél veel papier. T VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 Rijkswaterstaat, de gemeente Ter- neuzen en de sleepdienst en ber gingsbedrijf „Willem Muller" te Terneuzen hebben overeenstem ming bereikt over een ontwerp overeenkomst inzake brandbeveili ging op de openbare wateren. On der die openbare wateren worden verstaan de Westerschelde, met in begrip van de havens van Vlissin- gen, Terneuzen en Hansweert en het Nederlandse gedeelte van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Teneinde branden op schepen e.d. te kunnen bestrijden, zullen vier sleepboten van Muller worden voorzien van een sehuimblusinstal- latie. Drie van de sleepboten zul len voorts worden uitgerust met één, de vierde met twee poeder blusinstallaties. Twee van de sleep boten dienen te allen tijde bedrijfs klaar te zijn. Eén daarvan wordt gestationeerd op het kanaal van Terneuzen tot aan de Belgische grens, de andere dient aanwezig te zijn op de Westerschelde tussen Vlissingen en Bath. Van de jaarlijkse bijdrage In de kosten door de sleepdienst Muller te investeren, neemt het rijk 75 pet. voor zijn reke ning. De gemeente Terneuzen denkt aan een bjjdrage van 25 pet. of f 6000 per jaar. Aangezien ook de gemeente Sas van Gent direct belang heeft by deze regeling, lieeft deze zich reeds 'n prin cipe bereid verklaard aan Terneuzen een jaarlijkse bijdrage te verlenen van 27 cent per inwoner. Het ligt in de bedoe ling met de sleepdienst Muller een over eenkomst aan te gaan voor de duur van vijf jaar en die stilzwijgend van jaar tot jaar te verlengen. Op vrijdag 27 november a.s. zal de ge meenteraad van Terneuzen het voorstel in behandeling nemen. Ongerustheid In de raad van Terneuzen aldus de toelichting op de ontwerpovereenkomst, is enige malen ongerustheid uitge sproken, over de onvoldoende voorzienin gen om brandende schepen te kunnen bestrijden. Het college van b. en w. deelt deze ongerustheid, mede omdat de scheepvaart op de bedoelde openbare wateren steeds toeneemt. Gebleken is dat vooral door de aanwezigheid van tankschepen de gevolgen van aanva ringen zeer ernstige vórmen kunnen aannemen. Behalve in de grote havens, j is een verantwoorde brandbeveiliging in de Nederlandse havens, niet aanwezig.] In eerste instantie is gedacht aan een stationeren van speciale blusboten, doch de investeringskosten daarvoor zijn bij zonder hoog. Ook het bemannen van dergelijke boten zal grote moeilijk heden opleveren. Met rijkswaterstaat was de gemeente Terneuzen van me ning, dat de juiste oplossing moest wor den gezocht in een stimuleren van blus- mogelijkheden door particuliere schepen, die aan de gestelde eisen voldoen, in het bijzonder de havensleepboten. De over eenkomst met de sleepdienst Muller be rust op het principe van een subsidie aan een particulier bedrijf, waardoor dit in staat wordt gesteld ten algemene nutte voorzieningen te treffen, welke an ders onrendabel zouden zijn. De bedrijfsvoering moet onafhankelijk zijn en analoog aan die van het bergings bedrijf. De zekerheid dat de boten bij brand verschijnen is echter evident, daar op het bedrijf de verplichting ingevol ge de overeenkomst rust, om de sche pen bedrijfsklaar te houden en omdat het verlenen van assistentie tot zijn ar beidsveld behoort. Naast de bijdragen in de investeringskosten zal de sleepdienst Advert entiej Om het parkeerprobleem te omzei len, heeft de Amsterdamse zaken man J. Haring zich een autoboot aangeschaft, 's Morgens rijdt de heer Haring tot aan de rand van de stad, viaar zijn boot ligt. Ver volgens parkeert hij zijn auto, stapt in de boot en vaart naar zijn kantoor, waar hij met behulp van een laddertje aan wal gaat. De foto toont het ..uitstappen" aan de Prinsengracht, met op de achter grond de Westertoren. Muller voor het werkelijke blussings- werk aan eigendommen van rijk, c.q. ge- meente per uur worden betaald. Acceptabel B. en w. van Terneuzen achten de over eenkomst acceptabel en verheugen zich over het feit dat deze met het rijk kan worden getroffen. De financiële gevolgen betekenen een zware last voor de ge meente, doch het doel maakt deze last aanvaardbaar, aldus de toelichting op het ontwerp. Uit het ontwerp blijkt nog «lat gedacht wordt aan schuimhlusinstallaties op de sleepboten met een capaciteit van 6000 liter schuim per minuut. Aan boord elke sleepboot moet een voorraad v. den aangehouden van tenminste duizend poeder aan boord van de sleepboten be vinden. Al deze voorzieningen moeten de goedkeuring hebben van de districts inspecteur voor het brandwezen te Bre da. In overleg met de gemeente Terneuzen zullen ook oefeningen worden georgani seerd, al of niet in samenwerking mei de vrijwillige brandweer van deze ge meente. Advertentie deze shampoo is Droog of vet haar is vaak het gevolg van verkeerde shampoo. Gebruik pre cies de goede shampooStilbépanIn 4' soortenvoor droog haar, vet haar, normaal haar, ondervoed haar. DAGRA N.V. DIEMEN LEZERS SCHRIJVEN HEIPALEN TE VLISSINGEN Burgemeester en wethouders van Vlis singen werden zaterdag jL verrast door de Sint met (marsepeinen) heipalen. Mooi, die kunnen ze wel gebruiken. Hopelijk is het een voorbeeld voor de heren, misschien ziet men nu (alsnog) in, dat een schadeloosstelling van de gedupeerde bewoners in de Hogeweg- flat ook niet misplaatst zou zijn! Vlissingen EEN GEDUPEERDE Brief maandag in raad Kortgene Gemeente zonder deze commissies in alle kernen De leden van de woonruimtecommis- sies in Kats en Colijnsplaat hebben de raad van Kortgene him ontslag aange boden. De brief, die de beide com missies het gemeentebestuur hebben gestuurd, komt maandagmiddag aan staande aan de orde in de vergadering Vraag naar de gerenommeerde kwaliteitssigaar Ook in kistjes van 25 en 50 ER IS MAAR EEN KAREL1 van de Kortgeense raad. In het schrij ven wijst de commissie uit Colijns plaat erop, dat er in deze kern laatste twee jaar geen enkele woning disponibel was en dat de kans dat dit gebeurt in de toekomst nog kleiner wordt. Vandaar het verzoek om ont slag. De commissie uit Kats motiveert de aanbieding van haar ontslag dezelfde geest. Wanneer de raad met de beide ontslagaanvragen akkoord gaat, betekent dit dat de gemeente Kort gene zonder woonruimtecommis sies komt te zitten. Zoals men zich zal herinneren, heeft de comtni: in de kern Kortgene er vorig jaar september de brui aan gegeven. Dat vond toen zijn oorzaak in een verschil van mening met b. en w. over het beleid, dat het college „met betrekking tot de toewijzing van woonruimte de laatste tijd meende te moeten voeren". De oorzaak tot dit meningsverschil lag met name in de recreatiesec tor: b. en w. vinden het niet juist om woningen, die slechts enkele maanden van het jaar in gebruik zijn, maar uitstekend geschikt voor permanente bewoning zonder meer voor dat doel te vorderen, zolang er geen sprake is van een noodsi tuatie. B. en w. stellen de raad in de ko mende vergadering onder meer voor aan de uloschool het vak godsdienst onderwijs in te voeren. De kerkeraden van de hervormde gemeenten Kort gene, Colijnsplaat en Kats hebben daarom gevraagd: zij achten dat van groot belang voor de vorming van de leerlingen. B. en w. wijzen erop, dat zij het noodzakelijk vinden, dat het onderwijs wordt gegeven door één predikant. Er kunnen uit het reserve contingent 1964 6 woningwetwoningen in Colijns plaat gebouwd worden. Zij moeten bestemd worden voor personeel van bedrijven in deze kern, drie ervan voor de fa J. Verburg en 3 voor an dere bedrijven, zo schrijven b. en w. in hun toelichting op het voorstel de bouw van deze woningen onderhands aan te besteden aan de fa. C. J. Ane- maet te Colijnsplaat. B. en w. geven de raad voorts in overweging de wo ning Havelaarstraat 95 te Colijns plaat te verkopen aan de heer P. J. Kampman, het hoofd van de openba re lagere school. Op 1 december aan staande zal het tweede bungalowter rein in Kortgene zover gereed zijn, dat de gemeente tot verkoop kan overgaan. B. en w. stellen de raad nu r om de grondprijs voor het in erfpacht uit te geven deel van het terrein te bepalen op 25 per m2 plus enkele verhogingen. Raad Duiveland was voor verhoging E.T.I.-subsidie Het voorstel van burgemeester en wet houders van Duiveland om aan 't Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland geen hogere subsidie toe te kennen, da ntot nog toe wordt gedaan, heeft niet de instemming van de raads leden gekregen. Een stemming was nodig om tot een uitspraak te ko men, waarbij het voorstel met 6 tegen 4 werd verworpen. Tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering werd ook de be groting voor 1965 aangeboden met een post van 4851,38 voor onvoorzien op de gewone dienst. De inkomsten en uitgaven belopen een totaal van 1.816.892,56, waarin is begrepen een bedrag van 707.108.07 aan verreken posten. De kapitaaldienst geeft met 'n totaal aan uitgaven van 5.140.408,73 een financieringstekort aan van 290.741,02. Akkoord ging de raad met het voorstel om met de erven A. van Capelle uit Bruinisse 816 ca. grond aan te kopen te Sirjansland voor 1632. Ook ging de raad akkoord met het plan het eerste deel der ra- tiowoningen te realiseren in het z.w. deel van het uitbreidingsplan ten oos ten van de Molenweg: het tweede deel zal men te Nieuwerkerk bouwen. De raad besloot ook bij te dragen in de kosten van de restauratie aan het dak van de Nederlands hervormde kerk te Oosterland; het aandeel hier-' ir. is nog niet vastgesteld. In de poli tieverordeningen werd opgenomen dat het voortaan verboden zal zijn vuil bij wegen en op voor het publiek toegan kelijke plaatsen achter te laten. Aandeel Zeeuwse instellingen van kinderzegels Verschillende Zeeuwse instellingen heb ben een aandeel gekregen uit de op brengst van de kinderzegels, die in 1963 werden verkocht. De volgende bedragen werden in de provincie uitgekeerd: Zëe- hospitum Zonneveld te Oostkapelle f 1597,91: de Groene-Kruisafdelingen Oostkapelle f 3000. Retranchement f3000; Tholen f 500; Zaamslag f 1000, het Oranje-Groene Kruis te Koudekerke f 7500; het medisch opvoedkundig bu reau te Middelburg f 500; Stichting r.-k. kinderbescherming te Middelburg f 1015,45: Vereniging Kinderzorg te Middelburg f 2152,53; Kleuterhuis Wel gelegen te Serooskerke f 633,47 - Stich ting Sint-Joseph te Vlissingen f" 167.82; Pro Juventute te Middelburg f 1993,28; Ver. voor r.-k. gezinsvoogdij en patro nage in Zeeland f 980,98. „VAN ONS GEEN KRENTERIGHEID" Dan is het op. BURGEMEESTER HUBER: In de raad van Goes Is woensdag- 1 avond een poging ondernomen om de debatten over de verschillende agendapunten korter, spitser en wat beter te „consumeren" te ma- ken. Het was burgemeester mr. i F. G. A. Huber, die aan het begin van de vergadering een beroep i op de heren deed zich voortaan wat te matigen in langdradigheid. „De betogen in de discussies wor- den vaak onnodig herhaald", al- dus de voorzitter. Hij haalde het reglement van orde voor de ver- gadering erbij en kondigde aan voortaan na opmerkingen in twee- de instantie over „praatonderwer- pen" de discussies te zullen afha- ALS er wordt gesproken over krenterigheid van de gemeenten tegenover de Stichting Zeeuwse Muziekschool, dan wil Goes zich daar niet bijgerekend zien. Dat hebben verschillende raadsleden woensdagavond eens duidelijk ge zegd. En om de daad bij het woord te voegen besloten ze de subsidie voor de school van fl,25 op te trekken tot f 1,40 per inwoner. Of van f 20.500 tot bijna f 23.000. Het a.r.-raadslid M. Loeve tekende er bij aan: „Goes heeft steeds het nut van het muziekonderwijs inge zien. Als vorming voor de jeugd is het belangrijk". Aan de andere kant: die loyale houding sloot een aantal kritische opmerkingen niet uit. De Zeeuwse Muziekschool kost Goes een flinke schep geld. En nu de bij drage weer omhoog ging, omdat ae kosten sterk zijn gestegen, kwamen er een aantal vragen en suggesties, die erop gericht waren deze ontwik keling wat te drukken. De vinger werd daarbij in de eerste plaats ge legd op de organisatie van de Zeeuw se Muziekschool. „Is die wel perfect?' vroeg de heer Loeve. En hij nodigde burgemeester-muzïekschoolbestuu rs- lid mr. F. G. A. Huber uit om de over dit punt een aantal inlichtingen te geven. De commissie van onderwijs had in haar advies op het subsidieverzoek van de} school de suggestie gedaan, of er een stringente regeling van het lesgeld mo- gelijk was: er zijn nu, ondanks de sub-> sidieverhoging van de gemeente, toch nog leerlingen, die muzieklessen willen nemen maar op de wachtlijst geplaatst moeten worden. De v.v.d.-fractievoorzit ter M. Haasdonk betwijfelde echter of deze maatregel de wachtlijst kleiner zal maken. Een andere mogelijkheid, die de school meer financiële armslag zou kunnen bieden, gaf de heer D. P. G. M. Leupen (p.v.cLa.) aan. toen hij erop at tendeerde, dat de gemeente Goes zijn subsidie met 12 procent verhoogt en dat het rijk niet verder gaat dan 4 pro cent. En zijn fractiegenoot D. van Loon voerde een andere „dure kostenfactor" voor de muziekschool aan: „Er wordt veel geld gestoken in leerlingen, die zo ver z(jn, dat ze tegen een beroepsoplei ding aanzitten. Horen zjj nog op de school thuis?" Burgemeester mr. F. G. A. Huber vond, dat „het rijk nog wel wat meer zou kun nen doen". De gedachte om het lesgeld te verhogen wees hij af; dan wordt het verschil tussen les aan de muziekschool of bij een privé-leraar naar zijn mening te klein. „Draait het apparaat nu goed? vroeg de heer Loeve nem op de man af. Burgemeester Huber zei diplomatiek: „Elk apparaat zou beter kunnen werken. Waar we altijd weer op terugvallen is de financiële kant van de zaak". Maar Dan is het uit met de zachtheidtenzij Rioleringsplan wordt aanbesteed Geen voorrang: botsing Gistermiddag omstreeks 12 uur verleen de de bromfietser J. de V. uit Aagte- kerke. die in de Lange Delft te Mid delburg reed. geen voorrang aan de van rechts uit de Sint-Janstraat komende personenauto, bestuurd door de heer J. A. M. uit Middelburg. Bij de botsing werden beide voertuigen licht bescha digd. Groei over de gehele linie Tijdens een dezer dagen in het gemeen tehuis te Philippine gehouden spoed eisende vergadering van het algemeen bestuur van het Beheerschap Recreatie gebied Braakman werd het dagelijks be stuur gemachtigd over te gaan tot aan besteding van de nodige rioleringswer ken in het recreatiegebied. Als onder deel van dit rioleringsplan zal o.a. een persleiding naar de Westerschelde moe ten worden aangelegd. Tevens werd besloten tot het aar.gaan van een geldlening ad 200.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. ter financiering van de rioleringswerken. Tijdens deze vergadering welke in verband met ziekte van de burgemees ters der gemeenten Hoek en Philippine, respectievelijk voorzitter en lid van het dagelijks bestuur van het Beheerschap werd voorgezeten door burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, werd aan de leden een exemplaar uitgereikt van het door de algemeen bedrijfsleider, de heer A. Dourleijn, samengesteld rapport over het seizoen 1964. Uit dit rapport blijkt o.a. dat de ac tiviteiten in de Braakman in 1964 belangrijk zijn toegenomen, hetgeen enerzijds wordt toegeschreven aan de toenemende bekendheid van dit recreatiecentrum, anderzijds aan de mooie zomer. Het aantal bezoekers van het zwembad met de bijbehoren de speelweide bedroeg in het afge lopen seizoen 57.820 tegenover 30.822 in 1963. Ook het schoolzwemmen breidde zich verder uit. Naast leerlingen van de la gere scholen der drie omliggende ge meenten werd dit jaar ook deelgenomen door de r.-k. jongensschool te IJzendijke. Het aan particulieren verstrekte aantal zwemleskaarten bedroeg 180. hetgeen ten opzichte van vorig jaar een verdub beling betekent. Tweemaal gedurende het seizoen werden zwemexamens afge nomen. In totaal konden 156 zwemdi ploma's worden uitgereikt. Slechts tien kandidaten moesten worden afgewezen. Het zwemwater werd gedurende het seizoen maandelijks gekeurd door het Laboratorium Zuid te Breda en telkens in orde bevonden. Het aantal gasten op het kampeer- en caravanterrein bedroeg 5406 tegenover 3187 in het vorig seizoen. In totaal wer den 25.847 overnachtingen geboekt op het kampeer- en caravanterrein, waar van 18.583 door Nederlanders en de rest door buitenlanders van diverse nationa liteit. De grootste drukte viel tijdens de bouwvakvakantie, toen het kampeerter rein 683 gasten telde. Ook de belangstelling voor de water sport is toegenomen. Praktisch alle lig plaatsen in de jachthaven waren bezet. Tijdens het seizoen waren er gemiddeld een 130-tal boten op het water in het recreatiecentrum, respectievelijk 45 bo ten van de Royal Belgian Sailing Club uit Gent, 55 particuliere en 30 verhuur- boten. Er Werd een Nederlandse zeil- club opi Deze clu derlinge ook door de R.B'.S.C. He traditionele i- daagse wedstrijden in de Braakman wer den gehouden. Wat de in het afgelopen seizoen uitge voerde werken betreft wordt in het rap- nen, en de bijplaatsing van een 3-tal lichtmasten voor de openbare ver lichting. Verder wordt melding gemaakt van de Wat de sportvisserrj in de Braakman betreft werden in 1964 totaal 496 visver gunningen afgegeven, waarvan 363 jaar- vergunningen en 133 weekvergunningen. Het natuurreservaat op de noordelijke kwam voor het eerst de pijlstaarteend als broedvogel voor. evenals de fuut- Het verslag betreffende het seizoen 1964 zal in een volgende vergadering van het Beheerschap worden behandeld. leden met name de heren F. P. J. Polderman (c.h.) en A. Maljaars (s wel even de tanden zien: zij von die f 1,40 per inwoner toch echt wel „de top". Zonder dat er één woord over viel ging de raad mee met burgemeester en wet houders in hun voorstel toe te ireden tot de nieuwe Zeeuwse Gasmaatschap pij. de N.V. Zegam. Goes zal er voor f 70-000 in deelnemen. Het besluit houdt in. dat de N.V. Mij tot Gasvoorziening Midden-Zeeland wordt ontbonden en dat de gemeente het daar ingebrachte kapi taal van f 100.000 krijgt uitgekeerd. Waar wé! over gespeculeerd werd was de vestigingsplaats van de hoofd zetel van de N.V. Zegam. B. en w. veronderstellen, dat het hoofdkantoor wel in Goes zal komen te staan. En de raad hoopte dit vlot méé. De heer J. H. Roose (k.v.p.) vond de opmer kingen over dit punt „een beetje vaag". Of de gedachten van b. en w. op meer stoelden dan op deze vage suggestie, wilde hij weten. Hij zag de vestiging van de hoofdzetel van de maatschappij in Goes overigens als een streekbelang. Een mening, die werd gedeeld door verschillende an dere heren. Burgemeester mr. F. G. A. Huber maakte duidelijk, dat b. en w. bij hun veronderstelling zijn uitgegaan van de oprichters van de N.V. Zegam de provincie Zeeland en de gemeenten Axel en Zierikzcc en ae met het oog, daarop „heel logische ligging van Goes als ..cen trale punt". Een zaak. waarin woensdagavond in de Goese raad licht kwam. was de verlich ting van het havenindustrieterrein, de loswalverlichting en de aansluiting van het Goese Sas op het elektriciteitsnet. Daar is uit de raad al meermalen op aangedrongen. Nu was de goedkeuring van G.S. er voor de uitgaven van deze karweien. De gemeente heeft inmiddels aan de P.Z.E.M. opdracht gegeven een en ander uit te voeren. Tenzij U weer een rol Edet King Size koopt. 500 Velletjes Zweedse zachtheid voor 58 et! Raadsverslag Goes raakte „verschoven" In het verslag van de Goese raadsde- i batten over „hoogste prioriteit aan in dustrietoekomst" (P.Z.C. van gisteren) is de kopij van onze verslaggever ter zet terij wat door elkaar geschoven. Met een beetje puzzelen kwam men er overt- raadsverslag behoorde eerst te worden felezen het vet gezette stuk in de twee- e kolom, dat begon met de woorden „Dit is in grote trekken de inhoud van twee moties..." Vervolgens het verslag- gedeelte in de tweede en derde kolom, waarin uitvoerig aandacht werd geschon ken aan de toespraak van de K.V.P.- fractievoorzitter, de heer J. H. Roose. De mt jfja de krant1 c onder de inleiding, gevolgd door de opmerkingen uit de hoeken van de andere fracties. Het raadsverslag behoorde te eindigen met het antwoord van de burgemeester, dat uitliep op deze opmerking: „Waar het 58 ct. - voor Edet geen prijsverhogingI Daarom voordeliger. Méér papier, méér zachtheid per rol! Zorg dat U nooit zonder zit! la wit, rose, geel en groen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13