Veer Zijpe-Numansdorp - 7 kwartier varen - gaat thans uit de vaart Nieuwland bij Vlissingen WITl TRfllïflL Weer vandalen op de miniatuur Interesse films over Walcheren zeer groot BILT GED. STATEN MOETEN BESLISSEN OVER WONING IN WAARDE Oeververbinding maakt veerdienst straks overbodig ALMANAK VEERDIENST WIST VAN GEEN OPHOUDEN N.C.H.V. Middelburg bestond 25 jaar Als gemeente toch opgeheven wordt droog haar? AEG s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 Volgende week bus naar Rotterdam... Middelburgse hond reserve-kampioen van Duitsland Tijdens de hondententoonstelling in Hannover is de 16 maanden oude peginees Li of Flandria, eigendom van mevrouw M. E. Massink te Middelburg, reserve- kampioen in de open klasse van West-Duitsland geworden. Op de ere-oorkonde van de succesvolle hond, die vorig jaar in Charleroi jeugdkampioen van België werd, prijkte het predikaat uitmun tendheid II. Er waren inschrij vingen uit Duitsland, Denemar ken, Italië en Nederland. Kapelle brengt conférence-peren De telers die conférence-peren in de koelhuizen van de veiling te Kapelle-Bie- zelinge hebben opgeslagen, hebben be sloten een begin te maken met de ver koop van hun produkten. Dit besluit werd genomen tijdens een in de kantine van de veiling gehouden bijeen kom3ï 'er voorzitterschap van de heer P. J lekker uit Wemeldinge. Er werd eer commissie gevormd die samen met de directeur de verkoop zal regelen. De ver koop zal voor de telers plaatsvinden door middel van poolvorming. Woensdagmid dag zal het eerste kwantum op monster worden aangeboden. In totaal zijn er bij deze velling 300 ton conférence-peren de koelhuizen ingebracht. Ged. Staten van Zeeland zullen hun beslissing moeten aitspreken over de bewoonbaarheid van de woning Ha venstraat 28 in Waarde. De gemeente raad had dit huis in zijn vergade ring van 28 april jl. onbewoonbaar erklaard. De eigenaar de heer P. A. J. Snoep uit Nijmegen, nam daar echter geen genoegen mee De woning verkeert in goede staat, aldus verzekerde hij gistermorgen tot het provinciaal college, toen tijdens een openbare zitting in de provinciale griffie te Middelburg het door de heer Snoep ingesteld beroep tegen het be sluit van de raad van Waarde werd behandeld. De heer Snoep verklaarde, dat de woning sinds begin september van het vorige jaar leeg staat, maar dat VAN VOLGENDE WEEK AF nemen de ponten over het veer Zijpc-Anna-Jacobapolder weer tweemaal per dag een R.T.M.-lijn- bus mee naar de overkant. De bus, die rijdt van Anna Jacobapol- der naar Rotterdam. De andere dienst van Schouwen-Duiveland op Zuid-Holland, het veer Zijpe-Numansdorp, verdwijnt. Zoals dat om financiële redenen 's winters elk jaar gebeurde. Er is deze keer echter één verschil met de vorige jaren: volgend zomerseizoen ligt de Grevelingendam er. Dan heeft Schouwen-Duiveland zijn vaste oeververbinding om in Rotterdam te komen. En die maakt de reizen van de „Minister Lely" op de veerdienst Zijpe-Numansdorp over bodig: kapitein C. Kik maakt deze week zijn laatste veertochten. weemoedig bij te worden, dat stop zetten van „Zijpe-Numansdorp" als veer. Hij heeft er vijf jaar het commando op gehad, ,,'t Is eigen lijk wel goed zo", vindt hij. „Hoe veel man zijn er nu aan boord? Vijftien? Nou, dat valt me nog mee. Soms varen we met twee, drie passagiers, 't Is voorgekomen, dat we 's avonds leeg uit Numans- dorp terugkwamen. Dan zit er wei nig aardigheid aan". Hoe het 's zo mers was? „Dan ging het wel. Zat-ie soms vol. Had je vierhon derd tot vierhonderdvijftig man aan boord en moesten de fietsen soms op elkaar gestaueld worden Je wist waarvoor je voer. Maar zoals nu, reizen met een paar man dan is de winst van de zomer gauw versnoept." Geen weemoedige gedachten dus aan het stopzetten van de veer dienst op zich bij de mannen van de R.T.M. Maar dat verandert als ze praten over het „tastbare" ge volg van deze stap: het uit de vaart nemen van de „Minister C. Lely". Want dan stapelen de her inneringen zich op. Het s.s. „Mi nister C. Lely" heeft de diens; Zijpe-Numansdorp meer dan zestig jaar voor zijn rekening genomen, lange tijd samen met cie „Minis ter Van der Sleijden". In 1900 kreeg de R.T.M. de „eeuwigduren de concessie" voor deze lijn. In de beginjaren was de „Minister C. Le ly" een van de snelste schepen, die op de Zeeuwse en Hollandse bin nenwateren voeren. Nu nog, na zestig jaar, zijn het praktisch al leen „hardlopers" die sneller zijn dan de veerboot. „Als je vroeger met de „Lely" bij mist op het wa ter zat en dat gebeurde altijd zorgden de andere schepen, dat ze weg kwamen: ze waren bang voor de veerboot. „Als je vroeger met de veerboot, omdat-ie zo snel liep...", vertelt kapitein Kik. Als veerdienst wordt Zijpe-Nu mansdorp stopgezet. Als „toeris- tentocht" blijft het langste boot- traject van Nederland zeven kwartier varen wellicht bestaan. Het aanstaande zomerseizoen al thans. De R.T.M. speelt kennelijk met de gedachte om op Zijpe-Nu mansdorp een „toeristenboot" in te leggen. Concrete ideeën zyn er nog niet voor. Maar voor de toeristen, die op een vaartochtje gebrand zijn ondanks de attractie van de Grevelingendam, blijft de kans om met de „Minister Lely" In zee te gaan. Voor kapitein C. Kik uit Bruinisse ls het eigenlijk geen afscheid om Strijken kan nog gemakkelijker i *-/- stoom Aevi strijkijzer Aeeuwse Draaien Toen we het netnummer van Goes hadden gedraaid en aan het twee de cijfer van de abonnee souden beginnen, het ontvangkantoor der belastingen, kwam er uit de hoorn een lieve stem, die zacht, maar dwingend zei: „Nee, dat moet je niet doen." En omdat wij gevoelig zijn voor bijtijds geplaatste waarschuwin gen, onthielden we ons van elke actie, i» afwachting van verdere instructies. Maar «u mengde zich een andere vrouwenstem i n dit on- verioachte contact, die tn onver valst Bevelands dialect begon door te slaan: ,Jïou, Jan eit per- des hetzelfde gezeid. Je weet im mers nie wat dat aardgas gaet doent En noe weet ik het nie mi, wan kolen da's gezellig moe zo'n gesouw en olie da's gemak mae je moe maer afwachte of je nie mee de lucht komt te zitte, aloewel je dè de letste tied niet zovee meer over oort en 't is waer da je mee kolen toch altied min of meer een troep eit, mae je hae netuurlijk wè een stik gezelligheid...." Waar de kans gering was, dat het gesprek een zodanige loop zou ne men, dat er staatsgeheimen ge vaar gingen lopen, luisterden toij nog even gefasdneerd mee, ver onderstellende, dat de P.T.T. ons voor een nieuw fenomeen plaatste. En ofschoon de indiscretie van dit luistervinken zachtjes tot ons be gon door te dringen, konden we modlijk nalaten beurtelings in de hoorn te brullen „Gezellige men sen stoken kolen!" en „Over op olie!", wat geen enkel effect sor teerde integendeel, het gesprek nam een wending en nu hoorden we, zij het zwak ,,'t Bin goeie mensen oor, dè nie van, mae d'r wordt toch ook al eel wat over gepraet op 't durp" en toen werd het werkelijk tijd om af te breken. Schokkend Dan zijn er de herinneringen aan de soms schokkende reizen, die de „Minister C. Lely" in de loop van zestig dienstjaren heeft gemaakt. Het slot van de tocht op 30 sep tember 1911 bijvoorbeeld, toen de veerboot in een storm de tramha ven van Zijpe invoer en het water in het trekgat Zjjpe zo tekeer ging, dat de „Minister Lely" op de rijks steiger terecht kwam. Schokken der nog waren de oorlogsjaren. In 1940 al moest de veerboot in op dracht van de Duitsers naar de haven van Breskens, waar zij tot zinken werd gebracht. Zij werd óók weer gelicht, her steld en kwam weer in de vaart. Slechts tot 13 november 1943, de dag, waarop de „Minister C. Le ly" vlak bij de haven van Numans- dorp werd gebombardeerd door een Engels vliegtuig. Twee beman ningsleden en enkele passagiers werden gedood. Kapitein J. W. Roth kwam er met enkele schram men af. Hij zocht dekking achter de reserveschroef. Stuurman G. de Waal maakte de beschieting bui tenboord mee: hij was in het water gesprongen en hield zich vast aan een ankerketting. In de loop van de jaren zijn ook verschillende kapi teins van de „Minister C. Lely" gehuldigd, omdat zij onderweg schipbreukelingen hadden opge pikt. Nu wordt er een punt gezet achter de uitvoering van een „eeuwigdurende concessie". Het: Deltaplan-in-uitvoering maakt dei langste veerdienst van Nederland overbodig. Het veer Zijpe-Numansdorp wordt stopgezet. Aan de steiger van de tramhaven bij Zijpe komen deze week de laatste veerpassagiers aan boord van de ,J&inister C. Lely". Bijna zeven weken heeft het R.T. M.-veer Zijpe-Numansdorphaven nog dagelijks twee vaarten ge maakt, nadat op 1 oktober een groot deel van de vaderlandse pers haar met herinneringsartikelen al had opgeheven. Maar het ging an ders dan menigeen had verwacht. Zeker, een paar seizoenen achter een maakte het s.s. „Minister C. Lely" op 1 oktober met een laat ste zucht uit de stoomketels plaats voor een winter-buslijn recht streeks naar Rotterdam. Die bleek dan meer rendabel. Het zat erin, dat dit ook nu weer zou gebeu ren. En dat zouden dan tevens de allerlaatste tochtjes van „De Le ly" zijn, Volgend jaar immers ligt er een vaste oeververbinding tus sen Schouwen en Rotterdam en wordt het veer overbodig. Maar ditmaal, met de Grevelingendam bij het passeren telkens weer een stukje verder dicht, leek net of „De Lely" maar niet wilde ophou den. De eerste oktober ging voor bij en het schip bleef gewoon in de vaart. Tot volgende week maandag toe. In feite lag het alle maal nogal formeel: de R.T.M. had doodeenvoudig nog geen ver gunning om de winterbusdienst voor het seizoen 1964-1965 te openen. Die is er nu, tegen het eind van november wel. Waarom wij even aandacht vragen /oor dit oude, langste veer van Nederland, dat bij het verdwijnen hardnekkig tegenstribbelde. hij tot nu toe niet één vochtplekje heeft kunnen vinden. De dienst voor bouw- en woningteozicht had dit klaar blijkelijk wel kunnen vinden, zo meen de de waarnemend voorzitter van het college van G.S., mr. dr. A. J. J. M. Mes, uit het rapport erover te kunnen opmaken. Er waren o.a. vermolmde balken in het dak en ook de zolder trap ieverde wat de plaats er van be treft gevaar op. De heer Snoep meende, dat ebt niet juist was. Met name tegen het feit, dat in het rapport over vochtplekken gesproken werd, veroorzaakt door het feit, dat de vloer lager ligt dan de straat, wilde de heer Snoep ageren. De afdeling Middelburg van de Neder landse vereniging van christelijke han delsreizigers en handelsagenten vierde zaterdag in restaurant Wöhler in be sloten kring het 25-jarig bestaan. Een kwart eeuw geleden startte de ver eniging met zeven leden onder de naam afdeling Zeeland. Het ledental groeide zodanig, dat in 1956 besloten werd de afdeling te splitsen in twee verenigin gen, namelijk Middelburg en Goes, die samen 104 leden tellen. Voorafgaande aan het diner kwam het bestuur van de afdeling Middelburg van de Nederlandse handelsreizigersvereni ging zijn gelukwensen aanbieden. Dé heer J. Houmes was de tolk van dit be stuur en het hoofdbestuur bij de aan bieding van een notulenboek. De heer Houmes wees in een tussen de beide plaatselijke afdelingen. Tijdens het diner, waarbij o.m. aanzaten de heren J. Schuman en J. de Gans, bei den hoofdbestuursleden, en afgevaardig den van de afdelingen Goes en Breda, werden waarderende woorden gericht aan het adres van de jubilerende afde ling. Tevens werden de heren A. de Klérk uit Vlissingen en F. N. Baan uit Middelburg gehuldigd in verband met het feit, dat ze beiden 25 jaar deel uit maakten van het bestuur, respectieve lijk als voorzitter en secretaris. Deze waardering kreeg gestalte in de aan bieding van enkele presentjes. De leden verrasten het bestuur met een nieuwe voorzittershamer: men hoopte, dat hiermee vele goede besluiten zullen worden bekrachtigd. De secretaris gaf een overzicht van hetgeen in de afgelo pen kwart eeuw is gebeurd en herinner de daarbij o.m. aan het feit, dat het C.N.V. in 1957 de N.C.H.V. royeerde, omdat de vereniging zich niet wilde fu seren met de Nederlandse chr. beamb- tenbond, maar zelfstandig wilde blijven. Ondanks dit royement is de N.C.H.V. ge groeid tot een organisatie, die een be langrijke plaats inneemt in de vakbewe ging- Overstekende hond liep tegen scooter ,En hiermee verklaar ik de carnavals feesten 1965 officieel voor geopend". De ze woorden sprak zaterdagavond prins Nozemius de Eerste na zijn spectaculaire intocht tot een in feeststemming verke rende, in de ha! van de glasfabriek te Sas van Gent samengestroomde menigte. Als deze feestavond graadmeter is moe ten de komende feesten der zotheid in deze plaats wel alle bestaande records gebroken worden. Het is een avond met sfeer geworden. Daarvoor zorgden Imca Marina, het At laskwartet en de sympathieke Louis Neefs. Dat de aanvang van het program ma een half uur op zich liet wachten was direct vergeten bij het optreden van het Atlaskwartet. Imca Marina, die door omstandigheden maar kort temidden van P.S.D.-AGENT DE WAAL IN TERNEUZEN BEGRAVEN Op de algemene begraafplaats te Ter- neuzen is maandagmiddag onder grote belangstelling, het stoffelijk overschot van de heer J. I. de Waal (61) ter aarde besteld, in leven agent bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Onder hen, die de laatste eer aan de overledene bewezen waren behalve familieleden kennissen, de directeur van de Provin ciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieu- wenhuis, deputaties van wal- en varend personeel, bestuursleden van het comité „Reis bejaarden" en van de vereniging „Oud Terneuzen". Namens de provincie werd aan de groe ve het woord gevoerd door mr. Nieuwen- huis. die de heer De Waal sedert 1918 in dienst van de provincie een goed agent noemde, die altijd achter de belangen van de dienst stond. „Een voortreffelijk medewerker, waarmee de provincie nooit moeilijkheden had", al dus mr. Nieuwenhuis, die voorts ze dat wijlen de heer De Waal zijn promo tiekansen wel eens heeft afgewezen, om dat hij zich vereenzelvigde met zijn standplaats Terneuzen. „Het zal vreemd zijn door te gaan zonder deze man, die naar menselijke begrippen te vroeg is heengegaan", aldus directeur Nieuwen huis. Mede namens het gehele personeel betuigde hij zijn deelneming aan de fa milie van de overledene. Het stoffelijk overschot werd naar de groeve gedragen door personeel van de dienst Terneuzen- Hoedekenskerke. Tevoren was in het gebouw „Pro Rege" de rouwdienst ge-' houden door de Terneuzense hervormde predikant ds. J. Scholten. Een broer van de overledene sprak aan de groeve een dankwoord namens de familie. KAMERLID VAN DER PEUL OVER KRUIP AUTO'S In een radio-uitzending heeft gister avond het C.H.-kamerlid C. F. van der Peljl uit Goes gepleit voor een beperkt behoud van de zogenaamde „kruipau- to's". Hij zou deze vorm van verkeer be houden willen zien ten behoeve van be jaarden, ten minste in de bebouwde kom. Do heer Van der Peijl drong verder aan op een strenger optreden van de politie ten behoeve van de verkeersveilïgneid, in het bijzonder op kruispunten. Het toe zichthoudend apparaat dient volgens hem drastisch te worden uitgebreid. Botsing onder Serooskerke a a Op de Noordweg te Serooskerke (W.) sestraat te Bergen op Zoom ten val, toen ontstond ter hoogte van de hofstede een plotseling overstekende hond hem Welgelegen e enbots.ig tussen een be- voor de wielen kwam. De heer M. werd stelauto van bakker D. J. R. uit Se- niet gewond, maar de scooter en zijn kle-rooskerke en een kleine vrachtauto, ding werden beschadigd. De hond was bestuurd door P. uit Middelburg. De eigendom van G. V. uit Bergen op Zoom. heer P. wilde de stilstaande bestel auto passeren, toen van tegenoverge stelde richting een auto naderde, waardoor hij zijn auto niet tijdig tot stilstand kon brengen. Beide auto's liepen lichte schade op. De politie maakte van een en ander proces-ver baal op. Tevens werd tegen P. nog proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een te gladde band. CARNAVALSFEESTEN 1965 SAS VAN CENT GEOPEND de hossende massa kon verblijven, kreeg een daverend applaus. Voor Louis Neefs, die van geen ophouden wist. was er een minuten durende ovatie. Prins Nozemius sprak zijn onderdanen toe via een enorm televisietoestel dat was afgestemd op de R.E.M. „Verolme gaat een eiland bou wen In het kanaal (Van Gent naar Ter neuzen) aldus Nozemlus. „Dit om de feestvierders straks de ruimte te geven", zo verduidelijkte hij. De eerste officiële daad van Prins Carnaval was de leden van het Atlaskwartet te benoemen in de orde van de Gouden Biet. Hij stelde ver der het nieuwe lid van de Raad van Elf voor. „We hebben het dit keer gezocht in de kleine jongens", zei hij, tot grote hilariteit van zijn toehoorders, toen hij de heer A. de Smit (lengte om en nabij de twee meter) voorstelde. Materiële schade bij botsing Gistermiddag kwamen een autobus de Z.V.T.M.. bestuurd door A. V uit Sint-Jansteen, en een personenauto be stuurd door R. L. uit Koe%vacht oi) Hulst in botsing. De botsing gebeurde toen de bus, die uit de richting Perkpolder kwam, bij het indraaien van de Glacis- weg bij Hulst de voorgesorteerde auto raakte. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. maar de materiële schade was aanzienlijk. MEERDERHEID B. EN W. ADVISEERT: Indien toch tot de opheffing van Nieuwland zou worden besloten dan dient het gehele grondgebied in het belang van de ingezetenen bij Vlissingen te worden gevoegd Dit advies legt de meerderheid van b. en w. van Nieuwland (bestaande uit de beide wethouders) voor aan de raad, die woensdag a.s. het plan van Ged. Staten om de zelfstandig heid van Nieuwland alsnog op te heffen en de gemeente in te delen bij Middelburg en Arnemuiden. zal bespreken. De minderheid in het college (gevormd dus door de bur gemeester) wil Nieuwland met Middelburg samenvoegen, indien fAdvertentie wassen met Een produkt van i'Oréal de Paris Examens Aan de katholieke hogeschool te Til burg slaagde voor het doctoraal exa men 2 economische wetenschappen de heer C. W. den Boer te Zierikzee Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen rechtsge leerdheid mejuffrouw H. C Wabeke, te Terneuzen. POLITIE WEER OP ONDERZOEK VOOR DE DERDE maal dit jaar is de Middelburgse politie thans op zoek naar de jeugdige daders van vernielingen op Miniatuur Walcheren, Want nadat enkele weken geleden vijf lagerc- schooljongens op schandelijke wijze huishielden op het kleine eiland en daar voor 1500 gulden schade aanrichtten, hebben en kele jonge vandalen in het afge lopen weekeinde weer een wei nig op prijs gesteld bezoek aan de miniatuur gebracht. De scha de is weliswaar aannierkeli jk ge- j Ho®)YeI flinlr hMÉt i ringer dan vorige maal, maar kan nog altijd op een paar hon derd gulden worden gestHd, te vernielen. Het grootste deel van de projecten van Miniatuur Walcheren is namelijk zoals gebruikelijk gedu rende het winterseizoen opgeslagen in de werkplaats of naar binnen ge haald voor de jaarlijkse schoonmaak- of reparatiebeurt Nog genoeg Toch vonden de vandalen nog genoeg van hun gading om hun vernielzucht op bot te vieren. Ze hebben aantal miniatuur lantaarntje* uit de grond gerukt en in het water gesme ien. in het miniatuur fabriekseom- ilex van de N.V. Vitrite Fabriek uit lidoelburg, dat nog buiten stond, tientallen kleine ruitjes ingetrapt ple Mi« .arschijnlijk is de schade geringer, omdat dè jongelui veel minder pro jecten dan vorig maal aantroffen om het bassin van de Vlissingse haven dat kortgeleden geheel was schoonge maakt, troffen administrateur L. v de Graaf en liet personeel van het miniatuur, vol met stenen en ande rommel. afgelopen weekeinde flink heeft gestormd acht de heer Van der Graaf het echter uitgesloten, dat harde windstoten deze schade hebben veroorzaakt. Uit alles bleek, dat jongelui deze vernielingen had den aangebracht. pardon de politie ingeschakeld is en' dat zonder meer de schade op de ouders zal worden verhaald. Welis waar is de heer De Graaf zich er van bewust, dat de ouders niet van uur tot uur in de gelegenheid zijn na te faan wat hun kinderen doen. maar ij meent, dat ze hun kroost toch in elk geval er op kunnen wijzen, dat dergelijke vernielingen geen enkele zin nebben en daarom nagelaten moe ten worden. Elk voor f300,- De vijf jongens, die vorig maal met een ergerlijk vandalisme tientallen projec ten van het kleine eiland zo maar vernielden (liet ernstigst beschadigde project, de .S.H.V. uit Vlissingen, is nog steeds niet hersteld) hebben elk voor ongeveer 300 schade aange bracht. Gelukkig voor hun ouders waren die allen er tegen verzekerd, maar in het tegenovergestelde geval zou één gezin f 600 en vier andere gezinnen elk 300 hebben moeten he- talen Wellicht kunnen er in de toekomst enige maatregelen worden genomen om deze vernielingen te voorkomen. Dan zou in de eerste plaats een flinke afrastering nodig zijn. die minstens drie meter hoog zou moeten zjjn. Er bestaat reeds nu een over weldigende belangstelling in de Walcherse gemeenten voor de vier films over de be vrijding, de inundatie en de herverkaveling van Walche ren, alsmede over de bevrij ding van Nederland, die dank zij een initiatief van de heren W. Gast en J. Stikkelo- rum, twee P.Z.E.M.-ambtena- ren uit Middelburg, vertoond worden. Gedurende de eerste vier avonden, in Vlissingen, Oostkapelle, Sint-Laurens en Domburg, trokken de voor stellingen reeds meer dan tweeduizend bezoekers. Met name in Oostkapelle waar in 1944 een groot gedeelte van de film „Broken dikes" (over de inundatie) door cameraman John Fernhout werd opgenomen, is de belangstelling bijzonder groot. Daar zouden ongetwijfeld nog wel enkele voorstellingen gegeven moeten worden; hetzelfde geldt overigens voor andere gemeenten. ALLE GEMEENTEN De heer Gast verzekerde ons gis teren, dat dit zeker in overweging zal worden genomen. Eerst komen echter de gemeenten aan de beurt, waar de films nog niet vertoond zijn. Nu de heer Gast dagelijks op- gebeid wordt uit diverse gemeen ten, willen we er nogmaals op wij zen. dat de films in alle Walcherse gemeenten worden vertoond. Niemand hoeft zich dus ongerust te maken, zo verzekerde de initia tiefnemer. Hij heeft ook reeds aanvragen van buiten Walcheren, zelfs van bui ten Zeeland, ontvangen voor de vertoning, o.a. uit de Noordoost polder, waar immers talrijke Wal cherse landbouwers, die eerder in het inundatiegebïed verbleven, wonen. Wanneer het mogelijk is zal er naar gestreefd worden om de films ook in andere Zeeuwse gemeenten of buiten de provincie tc vertonen. MEDEWERKING De initiatiefnemers zijn buitenge woon erkentelijk voor de mede werking, die zij van de gemeente besturen en van vele particulieren ontvangen. In de meeste gevallen worden de zalen gratis voor de vertoning van de films beschik baar gesteld. De Nederlandsche Middenstandsbank heeft zich be reid verklaard om de financiële afwikkeling geheel belangeloos voor zijn rekening te nemen. Zoals bekend, komt het voordelig resultaat van deze filmtournee ten goede aan de afdeling Zeeland van de bond voor militaire oorlogs slachtoffers. Tot slot volgt hier nog een over zicht van de tournee tot zaterdag 28 november. De films zyn achter eenvolgens te zien in: Vrouwenpolder op woensdag 18 november in het verenigingsge bouw; Souburg op donderdag 19 november in gebouw De Zwaan; Westkapelle op vrijdag 20 novem ber in het verenigingsgebouw; Se rooskerke op zaterdag 21 novem ber in het verenigingsgebouw; Koudekerke op maandag 23 no vember in hotel Walcheren; Me- liskerke op dinsdag 24 november in het verenigingsgebouw; Veere op woensdag 25 november In het verenigingsgebouwGrijpskerke op donderdag 26 november in de geref. kerk; Aagtekerke op vrij dag 27 november in het vereni gingsgebouw. en Middelburg op zaterdag 28 november in de Con cert- en Gehoorzaal. Alle voorstellingen beginnen om 7 en 9 uur, behalve die in Grijps kerke en Aagtekerke, die om half acht beginnen. de zelfstandigheid der gemeente opgeheven wordt, In eerste instantie zijn b. en w. en hierin is het gehele college het met elkaar eens namelijk van mening dat Nieuwland niet behoort te worden opgeheven, omdat daarvoor geen en kel doorslaggevend argument is aan te voeren. Reeds eerder heeft de raad in een schrijven aan de minister van binnen landse zaken meegedeeld de noodza kelijkheid van opheffing van Nieuw land niet in te zien, nu het inwonertal groeit, de gemeente reeds betrokken wordt bij de ontwikkeling in het Zuid- sloe, de financiële positie gezond is en de gemeente na de laatste oorlog ge toond heeft de problemen met betrek king tot de leefbaarheid van deze dorpsgemeenschap aan te kunnen. Niet aanvaarden De door Gedeputeerde Staten aan gevoerde motieven tot opheffing van Nieuwland wegens de oriënta tie op Middelburg voor wat betreft het kopen van niet ter plaatse ver krijgbare artikelen en voor het be zoeken van scholen voor voortgezet onderwijs kan de meerderheid van het college, zo blijkt uit het advies, niet aanvaarden, omdat hetzelfde gezegd kan worden van alle overi ge plattelandsgemeenten op Wal cheren. Ook de duidelijk dominerende positie van Middelburg ten opzichte van het woonforensisme kan niet ingezien worden, omdat Vlissingen ten dien opzichte een ongeveer gelüke positie inneemt, gelet op het grote aantal werknemers uit Nieuwland bij de Kon, Mij „De Schelde". B. en w. adviseren de raad dan ook van oordeel te blijven, dat Nieuwland niet behoort te worden opgeheven, maar dat integendeel deze gemeente waar hier duidelijke mogelijkheden liggen in verband met de ontwikkeling van het Zuidsloe de kans dient te worden gegeven uit te groeien tot een gemeente van zodanige omvang, dat in samenwerking met de overige bij het Zuidsloe betrokken gemeenten de te verwachten taken in Zuid-Oost Walcheren naar behoren kunnen wor den behartigd. Scheldemond Met name zien b. en w. niet in waarom voor het gebied van de Scheldemond niet eenzelfde rege ling zou kunnen worden getroffen als voor dat van de Rijnmond, waarbij 24 gemeenten zijn betrok ken, waaronder enkele zeer kleine. Nu evenwel de grootst mogelijke meerderheid van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Twee de Kamer, Gedeputeerde Staten en de minister van oordeel zijn, dat de zelf standigheid niet gehandhaafd kan blijven, adviseert de meerderheid van b. en w. de raad het volgende te over wegen: 1. De verwachte ontwikkeling van Zuidoost Walcheren is geheel geba seerd op het industrie- en havengebied in het Zuidsloe. 2. De toewijzing van dit gebied aan Vlissingen wordt niet betwist en kan .derhalve zek,er worden geacht 3. Indien er voor de thans nog be staande gemeente Nieuwland na de opheffing van haar zelfstandigheid nog enige toekomst mag worden ver wacht, kan deze uitsluitend tegemoet worden gezien van de gemeente, die het Zuidsloe tot haar grondgebied kan rekenen, dus Vlissingen, omdat Nieuwland nu eenmaal de het dichtst bij het Sloe gelegen kern is 4. Bij inlijving van Nieuwland bij Middelburg kan, gelet op het uit breidingsplan Zuid van die ge meente en de daarin geïnvesteerde kapitalen, slechts verwacht worden dat Nieuwland een vergeten en be vroren uithoek van Middelburg wordt; 5. Het afstandsverschil tussen Mid delburg en Vlissingen zal, nu de nieu we rijksweg Nieuwland-Vlissingen reeds aangelegd wordt, in de nabije toekomst geen rol van betekenis spe len. Bejaarde man gewond bij gasontploffing Zaterdagmorgen heeft zich een ontplof fing voorgedaan in de woning van de 90- jarige heer L. G. aan de Westhavendjjk te Kamperland. De ontploffing vond plaats toen de heer G. het butagastoestcl wilde aansteken. Daarbjj heeft waar schijnlijk de kraan te lang opengestaan. De heer G. werd door de steekvlam ern stig aan 't hoofd gewond. Nadat dokter V. 't Hart de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. Het voorste gedeelte van het woonhuis werd door de ontploffing vrijwel geheel vernield. De schoorsteen van het huis er naast werd ernstig beschadigd. De be woner van dit huis. de heer F. had de tegenwoordigheid van geest de branden de gasfles naar buiten te brengen, waar door hij een brand voorkwam. t Advertentie WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 VERWACHT ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijke harde, of stormachtige wind tussen west en noordwest. Lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 18 november Zon op 08.05 onder 16.45 Maan op 16.30 onder 06.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2