Schouwse gemeenten naar ratiobouw DE VEY MESTDAGH AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN Intocht van Sint-Nicolaas NOORD-ZEELAND MARKTBERICHTEN Dakrestauratie hervormde kerk in Oosterland Verhoging subsidie voor Concertzaal ZUIDAFRIKAANSE JOURNALIST SPRAK IN ZAAMSLAG DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 Wissel Zeeuws-Vlaanderen WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT e Slot van pag. 1) houden: om te voorkomen dat som mige plaatsen direct het volle pond" krijgen, terwijl andere ge meenten eerst tegen het einde van de bouwperiode aan bod komen, is het de bedoeling dat er in twee stromen gebouwd wordt. Het bete kent, dat de helft van het aantal woningen, dat elk van de gemeen ten mag neerzetten in anderhalf jaar ook in alle deelnemende ge meenten is verrezen. Schouwen-Duiveland heeft voor deze ratiobouw een keuze gemaakt uit een type eengezinswoning van de Studiegroep Efficiënte Woning bouw. De opzet van de ontwerpen van deze groep is om doelmatig te bouwen voor gezinnen met lagere inkomens. De woningen, die Schouwen-Duiveland worden ge bouwd, bevatten twee komers be neden, drie kamers boven, een keuken en een douchechel. De keu ze van dit woningtype stelt de ra- tiobouwende gemeenten ook een extra rijkssubsidie in het vooruit zicht. Die bijdrage komt bovenop een extra toewijzing van 25 procent van het gezamenlijke woningcontingent voor deze drie jaar. Zijn de bouw- stromen gereed, vóór de periode van drie jaar is verstreken, dan bestaat de kans op nog een ex traatje aan bouwvolume om de ra tiobouw tot de volgende periode op gang te houden. Duiveland eerst De eerste gemeente op Schouwen- Duiveland, waar het ratiobouwplan aan de orde komt, is Duiveland. Morgen woensdag spreekt de raad zich erover uit. De gedachten van b. en w. gaan uit van een Dui- N.V.V.-KADER OVER SOCIALE EN CULTURELE ONTWIKKELING IN ZEELAND In zaal „Wijffels" te Schoondyke kwam het N.VV.-kader van geheel Zeeuwsch-Vlaand eren bijeen. De heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V. in Zeeland sprak een inlei dend woord tot deze zeer druk be zochte vergadering en leidde de heer drs. K. Laansma, directeur van de stichting Zeeland in. Dezt. sprak o de sociaal-culturele ontwikkeling Zeeland, waarbij hij de nadruk legde op de kwaliteit van ons bestaan. Naast een economische heeft de vak beweging een culturele taak. Het op vangen van de bedrijfsjeugd, sport accommodatie, het stichten van dorpshuizen, het nauwlettend volgen van de recreatieve ontwikkeling. In verband hiermee zullen we moeten leren denken in grotere eenheden, die in staat zijn een verzorgende functie te vervullen. Tijdens de discussie kwam o.m. ter sprake het plan tot gemeentelijke herindeling, waarbij ve le sprekers van oordeel waren, dat deze nog niet ver genoeg ging. Ern stige kritiek werd geleverd op de ont wikkelingscommissie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze heeft niets gepres teerd en kan door allerlei rivaliteiten niet op gang komen. Deze vergade ring was de laatste van een viertal dat in de provincie georganiseerd werd. Ledenwerving Zonnebloem De actie tot werving van Zonnebloem leden is in IJzendijke een groot succes geworden. Het aantal leden steeg hier door van 20 tot 320 leden. Wanneer iemand aan U, of U aan een ander, een cadeau wenst te geven, waarin de nobelste gevoelens tot uit drukking moeten komen, dan is dat mogelijk met een voorwerp van het hélderste kristal ter wereld: een voorwerp van ,P AU M-Kristal" Alleenverkoop voor Zeeland Bellamypark 45-58 - Vlissingen Middclhurg City: Irma la douce. 20 uur. IE Jaar Electro: Guadacanal. 19.30 uur. 14 Jaar Van Benthem en Jutting: Ikonen- expositie, 918 uur Schakel: Gtammo- foonplatenavond Jeugd en Muziek. 19.30 Vlissingen Alhambra: Irma la douce. 20 uur. 18 Jaar. Britannia: Lezing voor Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. 14.30 uur. Johanneskerk: Opvoering le- kespel „Voor de zondvloed" voor cultu rele sectie hevormde gemeente Vliasin- 10.15 i Koiidckerkc Hotel Rijckhoret: Jaarverga dering Koudekerkse ljsclub. 20 uur. Goes I-lot.el Ockenburg: Lezing „Aziatisch avontuur" voor Nederlandse ver van Hulsvrouwen. 14.30 uur. Prins van Oran je: Voorlichtingsavond Australische am bassade. 20 uur. Zaal Juliana: Prof. S Zuidema over' „Waarom geen aanslui ting bij Wereldraad van Kerken?" Terneuzen Luxor: Maciste... Oostburg Ledeltheater: Te rijk om los lopen. 20 uur. a.L Bergen op Zoom Roxy: Vrouwen klagen aan. 20 uur, 18 jaar. Luxor: Kiss of the vampire. 20 uur, 14 jaar. velands aandeel in de bouwstroom van zo'n veertig woningen. Als dat zo is, wil het college de eerste helft in Oosterland laten neerzetten en bij de „tweede ronde" Nieuwer- kerk aandoen. De keuze van deze twee kernen hangt samen met het aantal wo ningzoekenden. In Oosterland zijn dat er 27, in Nieuwerkerk 24. Van daar, dat b. en w. Oosterland de eerste keus willen geven. De woningen zouden daar in het zuidwestelijk deel van het uit breidingsplan gebouwd kunnen worden, op het terrein ten oos ten van de Molenweg. In Nieu werkerk wil men in de tweede bouwperiode vier woningen langs de Molenstraat zetten en langs de Schoolstraat twee blok ken van zes en één van vier. WINKELGALERIJ MIDDELBURG TERNEUZEN Bazaar „Lydia" Tijdens een dezer dagen gehouden bijeen komst van de vrouwenvereniging „Ly dia" in gebouw „Bethel" te Terneuzen is de opbrengst bekendgemaakt van de door „Lydia" georganiseerde bazaar. De presidente, mevrouw Van Duivendijk, deelde mee dat de netto-opbrengst ruim vijfduizend gulden bedroeg. Het geld is bestemd voor het interieur van de Nederlands hervormde „Goede Herder Kerk" die momenteel in aanbouw is aan de Koninginnelaan te Terneuzen. In gebouw „Bethel" te Terneuzen belegt de vereniging donderdag 19 november a.s. de 39ste jaarvergadering. Mejuf frouw De Bruijne zal gedurende de ver- -adering dia's vertonen van haar reis aar en door Israël. NIEUWE AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openbare bibliotheek te Terneuzen heeft haar boekenbezit uitgebreid met de volgen de werken: Romans: Aerde. R. van: Iets beters dan de dood: Bacher, I.: Schone vogel Quetzal: Bauer, J. M.: De witte hel; Christie. A.: De vier klokken: Erskine. R.: Hotel de Pas siebloem: Gulik, R. van: Een gegeven dag; Gulik, R. van: Moord in Canton; Hall, L. Sargent: Liberty Belle; Hepple, A.: Priscilla staat haar man: Japrisot. S.: Couchette 224: Koopmans. J.: Blote vingers; Masters. J.: Het koroalstrand; Simenon. G.: De klokken Blcetre. Studieboeken: Albee, E.: Wie is er bang voor Virginia Woolf? Bianchi, H.: Ethiek van het straffen; Boerlage. L. M„ Jeugdboeken lezen kiezen; Bouman. J.: Oude auto's; Con- standse. A. I.: Chroestsjew Dupuis, P. J. F.: Uw deel in dit leven: Habe. 1.: De dood in Texas: Hatch. A.; Zijn naam was Joannes: Hochhuth. R-. De plaatsbekleder; Hoogstra ten. M van: De molens van Zeeland: Leuen- berger. H-: Mexico, land links van de zon: Luthuli. A.: Vrijheid voor mijn volk; Mei- Praktische protestantse meditatie: Merten. H. G.: John D. Rockefeller: Otten. Machiavelli. sleutel van onze tijd: Ouwehand. M.: Dertig weekends In de na- Read. G. D.: Moeder worden zonder •s: Rheenen. J. van: Schildpadden; Ro bins. E.: Afrika's wilde dieren: Simons. E.: Gezellig wonen: Tack. N.S.: Ruiters van morgen; Valentin, E.: Beethoven: Veenen- daal, W. van: Voor dag en dauw: Veer. P. i 't: De eerste wereldoorlog: Walravens. Het avontuur van een bericht HULST Botsing bij inhaalmanoeuvre Zaterdagmiddag omstreeks half drie kwamen op de weg Axel-Hulst een per sonenauto, bestuurd door de heer T. G. uit Hoofdplaat en een wagen bestuurd door de heer G. W. uit Clinge in botsing. De heer T. G. raakte bij het inhalen van een bromfiets op de linkerweghelft raakte laatstgenoemde auto. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. OOSTBURG Herfstbal P.J.G. >e plattelandsjongerengemeenschap P.J.G." West-Zeeuwsch-Vlaanderen hield zaterdagavond in de toneelzaal van hotel-café „Victory" te Oostburg haar herfstbal. Een groot aantal da mes- en herenleder was aanwezig om op de meeslepende muziek van de „Madeira-Boys" een dansje te doen, zodat het een geslaagde en ge zellige dansavond werd. Kaartavond K.A.B. De afdeling Oostburg van de Kath. Arbeiders Bond (K.A.B.) organiseerde zaterdag in de Kath. Kring te Oost- burg een kaartavond voor de leden, waarvoor een goede belangstelling bestond. Bij het bieden, waaraan 30 personen deelnamen werd de uitslag: le pr. P. J. ScherbeijnP. de Schot; 2e pr. W. GhijsC. van de Veire; 3e pr. A. J. de BartTh. van Vlier- berghe; 4e pr. E. B. de MeijerJ. de Baere. Bij het jokeren ging de over winning naar de heer C. B. Cauwels. Aannemers vergaderden Zaterdagmiddag kwamen de leden van de ifdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg in vergadering bijeen. Bij verhindering van de voorzitter, heer J Bare'ndregt uit Oostburg, werd deze ledenvergadering voorgezeten door de secretaris, de heer A. P J. Mabelis uit Cadzand Na een kort openingswoord werden enkele films vertoond, o.a. over de betontechnologie en een amuse mentsfilm Verder werd gesproken en beraadslaagd over een te maken excur sie, die eerst voor de afgelopen zomer was gepland, maar toen door omstan digheden geen doorgang kon vinden. Kerst-kaartcompetitie voor ambtenaren te Oostburg De ambtenarenvereniging Oostburg (A. V.O.) is begonnen met de kerst-kaart competitie, die zoals gebruikelijk in ho tel „Victory" te Oostburg wordt gehou den. Direct nadat de wedstrijdleider, de heer B. Schrier de geldende voorwaarden had voorgelezen, schaarden de deelne mers zich rondom de tafels en werden de kaarten geschud. Zoals bij deze com petities gebruikelijk werd ook nu weer zwaar strijd geleverd om te trachten reeds vanaf het begin de kop in de rang schikking te nemen. Na deze eerste avond zullen er nog 5 kaartavonden vol gen. vooraleer de uiteindelijke uitslag bekend zal zijn en de kerstprijzen aan de winnende deelnemers uitgereikt zullen kunnen worden. Sint naar Oostburg Ook dit jaar zal SL-Nicolaas op uitno diging van het Oostburgscomité. be staande uit de hoofden van de drie lage re scholen, een officieel bezoek aan dezt West-Zeeuws-Vlaamse centrumplaats brengen. Deze intocht vindt plaats op zaterdag a.s. 's middags om 2 uur komt de sint bij de Oude Haven aan. Vooraf gegaan door de Oostburgse „Harmonie' trekt de hoge gast met zijn gevolg naai het gemeentehuis, waar hij aoor het ge meentebestuur wordt ontvangen. Vanaf het bordes zal burgemeester J. L. van Leeuwen de sint toespreken, terwijl evenals het vorige jaar van elke lagere school twee leerlingen via de geluidsin stallatie de sint zullen toezingen. Ver wacht mag worden dat ook de gast een toespraak zal houden, zij het dan dat zeker geen commerciële inslag zal heb ben. Na de ontvangst wordt met de mu ziek een rondrit door de gemeente ge maakt. AXEL Op zaterdag 21 november zal Sint- Nicolaas, vergezeld van enkele van zijn zwarte knechten, zijn intocht in Axel doen. De sint arriveert om kwart over twee aan de spoorwegovergang aan de Nieuwendijk, om van daaruit een tocht door Axel te maken. Maar eerst maakt de goedheilig man op het gemeentehuis zijn opwachting bij het gemeentebestuur van Axel. De route die daarna gevolgd zal worden is als volgt: Markt. Walstraat, De Ruy- terstraat, Bankertstraat, gedeelte Evert- senstraat, Kanaalstraat, gedeelte Zee straat, gedeelte Oranjestraat. Kerkdreef. Oosterstraat. Julianastraat, Prins Hen drikstraat. Pironstraat, Irestraat, Sin- gelweg. Stationsstraat tot aan het kruis punt Prins Hendrikstraat. Vandaar brengt Sint-Nicolaas te voet een bezoek aan de Markt in de Noordstraat om via de Kerkstraat weer terug te keren naar het stadhuis. Daar neemt hij dan af scheid van het gemeentebestuur. CADZAND Beiaarden van Cadzand weer bijeen De bejaarden van Cadzand kwamen de zer dagen weer bijeen, waarbij de voor zitster, mevrouw J. M. Luuring-IIoefha- mer een bijzonder woord van welkom richtte tot de heer en mevrouw Timmer, terwijl enkele bejaarden felicitaties ln ontvangst mochten nemen ter gelegen heid van hun 70e en 80e verjaardag, ver gezeld van een presentje. Dokter Timmer hield vervolgens een bij zonder Interessante causerie over het verleden en heden en vooral over de tijd dat hij als arts in Cadzand werkzaam was tot op de dag van heden. De voorzitster dankte aan het eind van deze bijeenkomst dokter Timmer harte lijk voor zijn geslaagde causerie en me vrouw Timmer voor haar aanwezigheid op de bejaardensociëteit. Verkoop van woonhuis Notaris A. H. M. van den Hoek heeft maandagmiddag op verzoek van de erven van de weduwe La GassePor- reij te Cadzand in het openbaar ver kocht het woonhuis met erf en tuin aan de Zuidzandseweg 18 te Cadzand. Het 7.41 are grote perceel ging voor 23.000 naar de hoogste bieder, heer D. Buyk te Cadzand. Plattelandsvrouwen bijeen Da afdeling Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield een bijeen komst in café Wllhelmina onder leiding van mevr. A. Lako-de Hullu uit Cad zand. Het huishoudelijk gedeelte werd af gewisseld met een causerie van mej. A. v. d. Leeden uit Goes over: Nemen en genomen worden. Van de laatstgehouden najaarsvergadering werd verslag uitge bracht door mevr. J. Almektnders-Ris- seeuw. Het succes van de cursus leerbe- werklng in de voorafgaande Jaren onder leiding van mevr. J Marsman-Klein was aanleiding tot het besluit om ook ln de komende maanden een dergelijke cursus te organiseren, hetgeen dan een cursus voor gevorderden zal zijn. Plannen voor speeltuin in Sluis Reeds enige maanden leeft in Sluis de gedachte te komen tot de aanleg van een goed ingerichte speeltuin, waardoor een verantwoorde en gezonde vrijetijds besteding voor de jeugd mogelijk wordt. In verband daarmee vindt er donderdag in de raadzaal een bijeenkomst plaats waar door een overkoepelend orgaan van het landelijk georganiseerde speel tuinvereniging een toelichting gegeven zal worden op de mogelijkheden en waarbij ook een propagandafilm ver toond zal worden. RETRANCHEMENT Collecte De oogstcollecte heeft in de Ned. herv. kerk te Retranchement 178,75 opge bracht. SLUISKIL VERGADERING HERVORMDE JEUGDRAAD SLUISKIL Ds. H. J. Ruis. voorzitter van de her vormde jeugdraad Sluiskil, heeft op een dezer dagen gehouden vergadering aan dacht gevraagd voor het probleem van de leiding van de jongensclubs. Dit club werk is nog steeds niet op gang geko men bij gebrek aan geschikte leiders. Optimistischer waren de geluiden ten aanzien van de eerste lnstuifavond. Bin nen niet al te lange tijd zal hier een kam- peercommissie de mogelijkheid van ge zamenlijke zomerkampen gaan bestude ren. De heer J. A. Lauret vroeg de me dewerking van de clubs voor het werk van het Jeugd Rode Kruis ten behoeve de gehandicapte medemens. Hij drong tevens aan op een meer geestelij ke inhoud van de clubavonden, een punt waarover langdurig van gedachten werd gewisseld. De volgende bijeenkomst van ae jeugdraad vindt plaats op maandag 3 december. SLUIS Aanrijding te Sluis Flinke materiële schade ontstond tijdens een aanrijding op de Kade te Sluis tus sen een Belgische personenwagen en de auto van L. uit Sluis. De eerste stond in de file geparkeerd, draaide daar juist uit op het ogenblik dat mej. L. naderde, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Feestavond E.H.B.O. In café Lamminsvliet hield de afde ling Sluis van de Kon. Ver. voor E.H.B.O. haar jaarlijkse feestavond onder leiding van de heer J. de Bruy- ne. Burgemeester P. F. van Hoote- gem reikte de diploma's uit aan de cursisten die in de laatste cursus ge slaagd waren. Hij wees daarbij op de belangrijke taak. die de E.H.B.O. in de plaatselijke samenleving inneemt. Het diploma kon in ontvangst geno men worden door de dames: C Smit, M. J. G. C. Dekkers, R Ultee en B. W. de Baere en de heren A. B. M. v d. Oever, A. E. van Pamelen en J. de Feijter. De dames Ultee en Dekkers boden bloemen een platenbon aan aan dr. G. Meijer, docent van de cursus en ook zuster G. Adriaenssens kreeg bloe- Een film werd vertoond over d« mond- op mondademing. Deze metho de van hulpverlening werd daarna ge demonstreerd met behulp van een speciaal daartoe ingerichte pop van de afd Groede. Voorzitter De Bruij ne bracht de dank van het gemeente bestuur voor de activiteiten bij de anti-honger actie over aan de heer A. Aalbregtse. Balavond In het r.-k. parochiehuis te Sluis werd een balavond gehouden, waaraan twee plaatselijke bands medewerking verleen den. namelijk „The Blue Jets en „Ac- cordeonetta Ter afwisseling trad hier bij op de goochelaar Emile Boucha. Tuinkeuringen „Ooft- en tuinbouw" Da Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Weat-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft dit jaar verscheidene tuinen van haar leden gekeurd. De eerste keuring had plaats in de zo mermaanden. de tweede ln september. De jury bestond uit de heren J. H. E. Bouwman te Middelburg en B. d. Boa poort te Terneuzen. In vergelijking met de p roefkeu ring ln 1963 kan opgemerkt worden, dat het aantal leden dat zich onderwierp aan keuring der siertulnen steeg en dat de kwaliteit van het gekeurde belangrijk verbeterde. De meeste keuringen werden verricht te Zuidzande en Schoondljke. waar de maatschappij haar meeste leden telt. Ook in Aardenburg, Breskens. Groede en Re tranchement werden enkele tuinen aan een kritisch oordeel onderworpen. De jury nam bij haar beoordeling de vol gende punten in aanmerking: algemene indruk, gazon en beplanting, kleuren combinatie, groepering en onderhoud. IJZENDIJKE Raad IJzendijke vanavond bijeen Vanavond, dinsdag, om 7.30 uur komt de raad van LJzendijke in openbare ver gadering bijeen. De agenda bevat oj«. een voorstel van b. en w. om de rijks- maatregelen inzake uitkeringen in ver band met nacalculatie „tred 1964 van overeenkomstige toespassing te verkla ren op het personeel in dienst der ge meente. B. en w. stellen verder voor akkoord te gaan met het voorstel van G.S. van Zeeland inzake ontwerp-jaarwedderege- ling voor wethouders. Op de agenda staat e»n verzoek van de heer J. Pie- ters te IJzendijke tot aankoop van grond aan het Doel Bastion ten behoeve van woningbouw. B. en w. komen met een voorstel tot het geven van een straat naam aan het complex belaardenwonin- gen achter de Waterpoortstraat. Collecte anti-hongeractie BRF.SKENS Plattelandsvrouwen (via dia's) op reis De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. West-Zeeuwsch-Vlaanderen hield dezer dagen een vergadering ln ho tel Valk te Breskens. De presidente mevr. C. Vroon-Maarleveld dames vertelden aan de hand van schit terende dia's over hun reiservaringen. Zo zag men beelden van Finland, Luxemburg, Spanje en Joego-Slavlë. Z1ERIKZEE CONTACTAVOND FILMLIGA De Zierikzeese Filmliga heeft vorige week voor het eerst een contactavond gehouden voor haar leden in de aula van het Professor Zeemanlyceum. De bedoeling was de leden nader kennis te laten maken met het medium film. Het commentaar over de film in het algemeen en de te vertonen vijf film pjes in het bijzonder werd gegeven door de hervormde predikant van Burgh, ds. F. Don. De film is nu on geveer 60 jaar oud, zo zei ds. Don en in die periode is getracht om door middel van de film de mensen te ont spannen en ook wat dichter by vele facetten van het leven te brengen. Ds. Don was wel van mening dat er in elke film, al is het slechts 10 toch een vorm van „kunst" aanwezig is. De film is en wordt voor vele doelein den benut. Voor reclame, recreatie, voorlichting, enz. De man die de film vervaardigt, is aldus ds. Don, even zeer een kunstenaar als een schilder of dichter. Als technische bijzonderheid gaf ds. Don de belangstellenden van de film liga nog mee dat een anderhalf uur durende film als geprojecteerd bewe gingsspel een lengte van tweeëneen- halve kilometer celluloid vergt en een hoeveelheid van 130.000 beelden. In de j eerste film die werd vertoond waren de beelden zo gerangschikt dat deze allerlei associaties bij de kijkers op riepen. Het was een Duitse film met eveneens Duits commentaar, getiteld „Der Filmsehnitt". Vervolgens werd een filmpje gedraaid van Max de Haas „Ballade van de Hoge Hoed". Ook weer een filmwerk met gedach- tenassociaties en waarin de filmische kunst duidelijk werd gepresenteerd door de filmrijm in beeld en geluid. Na de pauze draaide de Zierikzeese fotograaf R. ten Kate voor de film ligaleden nog 'n drietal filmpjes. „De Redenaar" was de titel van een gees tige Tsjechische poppenfilm waarin illusies van het gesproken woord kun stig waren verwerkt. Het filmpje „Maskerage" speelde rondom tropi sche maskers. Eveneens een filmwerk van Max de Haas en opgenomen in het museum voor Volkenkunde in Lei den. Het laatste filmpje van deze eer ste contactavond droeg als titel „Tijd". Het was een produktie van Jan van Hillo uit zijn amateurtijd. Een experimentele film waarin het probleem van de tijd met fel realisti sche beelden was uitgezet in droom van een man. De voorzitter van de Zierikzeese film liga, de heer A. J. van Pesch Haamstede had de leiding van deze filmavond. De belangstelling was goed. Er waren ongeveer 80 belang stellenden. vanuit de lucht imponerende beelden te tonen van de in het verleden zo vernieti gende vulkaan Etna. De lezing was in alle opzichten veelbelovend voor het winterprogramma. Streekvergadering N.C.V.B. De afdelingen Bruinisse, Haamstede, Kerkwerve en Zierikzee van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond ko men vandaag, dinsdag 17 november, bijeen voor een streekvergadering. De bijeenkomst begint 's avonds om acht uur en wordt gehouden in het Neder lands hervormd verenigingsgebouw in Zierikzee. Gastvrouw is de afdeling Kerkwerve onder leiding van haar presidente mevrouw W. Francke-van Nes. De heer en mevrouw Hinlopen- Nanninga uit Haarlem zullen op deze bijeenkomst vertellen over groei en bloei van de staat Israël. Zij zullen dit verduidelijken met dia's en Israë lische muziek. Bridgedrive „Mondragon" In „Mondragon" te Zierikzee werd za terdagavond een bridgedrive gehou den. waaraan 7 dames en 21 heren deelnamen. Het was de eerste wed strijd in het nieuwe seizoen om de wisselbekers. In de oneven groep ein digden als nr 1 en 2 de heer en me vrouw D. P. Leu pen-van Oekel te Goes en de heer en mevrouw C. J. No- let-van Terwisscha te Zierikzee. Beide paren behaalden 103 punten. In de even groep werden nr 1 de here en mevrouw I. de Bert-Evertse te Vlissingen met 86 punten en nr. 2 de heer G. Timmerman en mevrouw M. Th. A. Volkeri-Steinfeld te Zierik- met 94 punten. De volgende drive vindt plaats op zaterdag 12 decem ber a.s. BURGH Lagere scholieren speelden toneel De leerlingen van de openbare lagere schooi te Burgh hebben dezer dagen het programma van de jaarlijkse feestavond verzorgd met zang en to neel. De laagste klassen zongen en voerden een aantal korte toneelstuk jes op. De hoogste klassen verzorg den het toneelstuk in vier bedrijven „De nieuwsgierige prinses". De be langstelling van de ouders was groot, de zaal van hotel „Het wapen van Burgh was bijna geheel gevuld. GRAANBEURS ROTTERDAM. 16 november. Op de Rotterdamse eraan beur* werden de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Tarwe doorsneelcwaliteJt ba*:» 17 pet vocht levering deze week f tot f 35.35. Zoraerferet volgen» monrter tot 28.7S; gro«-r.<- erwten tot 38: nciiokker» tot 43.50 Bruine ■rt boerenaettoon tot 78. COÖP. VELL'WêE EIERVEILING Ede. 16 november. Aanvoer 203-400 «tuk» handel vlug. Prijzen per 100 stuk», eieren van 49—53 gram 11.06—11.87. 54—53 gram 12,45—13.73. M83 gr. 1343—14.33. 85—68 gr. 14.25—14.83. OOSTERLAND De Nederlands hervormde gemeente van Oosterland beeft een plan op tafel om het dak van de kerk een grondige restauratie t« laten ondergaan. Het dakbeschot verkeert namelijk in een desolate toestand. Er is ai opdracht voor het maken van tekeningen en begroting verstrekt aan ir. J. de Wilde te Breda. De restauratie zal naar zijn visie een bedrag van 120.000 vergen. Het zal evenwel nog geruime tijd du ren voordat met de definitieve restau ratie kan worden begonnen en dus zul len de kosten nog wel aanmerkelijk oplopen. Van de kant van het ministerie van k. en w. is in principe een subsidie voor deze restauratie toegezegd. Evenwel zullen zeker nog enige tien duizenden guldens ten laste van de kerkelijke gemeente blijven. Daarom heeft de kerkvoogdij van de hervorm de gemeente in Oosterland zich met een verzoek om subsidie tot b. en w. van Duiveland gericht. Aangezien de omvang van het rijkssubsidie en dus ook de kosten voor de plaatselijke ge meente nog niet bekend zijn willen b. en w. voorlopig niet verder gaan dan een principiële subsidietoezegging. Zij stellen de raad tegen de aanstaande woensdagavond te houden raadsver gadering voor in die zin een besluit te nemen. Wanneer de werkelijke kosten bekend zijn beloven b. en w. met een nader voorstel te komen. HAAMSTEDE Benoeming onderwijzer De heer J. ReijeTse, onderwijzer aan christelijk nationale school te Haamstede is in dezelfde functie be noemd aan de school met de bijbel in Scherpenzeel. De indiensttreding is bepaald op 1 maart 1965. SINT-MAARTENSDIJK Slaan zonder reden leverde verbaal op In de nacht van zaterdag op zondag heeft A. B. uit Roosendaal op het Koren beursplein te Bergen op Zoom C. O. uit Sint-Maartensdijk enige slagen in het tie tegen B. proces-verbaal gemaakt heeft. O. Hep twee blauwe ogen op. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Geboren: Johanna, d. v. P. v Waverer»den Boer; Pleter, r. v. S. de Waal—Bout. Overleden: J. Scherpenisse. 70 jr, e. v. D. v. d. Berge; J. Fondse, 87 jr. wen. v. J. Laban. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 18 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk: Oud-Vossemeer 10 ds. Donkersgoed, 7 ds. Leenmans. Sint-An- naland 10 en 2.30 ds. De Jong. Stavenis- se 10 en 2.30 ds. Van Zwanenburg. Geref. Kerk: Oud-Vossemeer 10 en 3 ds. De Bruin. Tholen 9 en 4.45 ds. v. Eg- mond. Anna-Jacobapolder 10 ds. v. Eg- mond, 2.30 ds. Nagelkerke. Geref. Gem.: Sint-Annaland 9.30. 2 en 6 ds. Vergunst. Sint-Philipsland 9.30. 2 en 6 ds. Weststrate. Tholen 10. 2.30 en 6.30 ds. Karens. Scherpenisse 9.30, 2 en 6 ds. Honkoop. Poortvliet 10, 2 en 6 ds. Van Gilst. Chr. Geref. Kerk: Oud-Vossemeer 10. 2.30 en 6.30 ds. v. Ravenswaaij. Geref. Gem. In Ned.: Oud-Vossemeer 10, 2.30 en 6.30 ds. Malan. Sint-Annaland 9.45. 2.15 en 6.15 ds. Ligtenberg. Önd-Ger. Gem. Stavenisse 9.30, 2.30 en 6 ds. Slager: St.-Philipsland 9.30 en 2.30 Gebraad. Voorstel in de raad: In de vergadering van de Middelburgse gemeenteraad komt op 23 november een voorstel aan de orde. waarbij wordt ge vraagd aan de stichting Concert- en Ge hoorzaal 1945 voor 1964 een subsidie te verlenen in het exploitatietekort tot maximaal 10.000.Voor 1955 genoot vi de stichting een gemeentelijke subsidie van 2000.Van 1955 tot '60 was het bedrag 2200.groot, daarna verhoogd tot 7500.per jaar. Ondanks de sub sidieverhoging in 1960 nam het bedrag van het nadelig exploitatie-saldo toch nog toe. Het jaar 1962 kenmerkte zich door een voordelig slot van 999.62. Het bedrag werd aan het onderhoudsfonds toegevoegd. Dit fonds werd in 1963 ge heel aangewend voor de uitvoering van schilderwerk, wat in dat jaar 6646, vereiste. vismijn colijnsplaat 81» kg cxportgamalen 0.75—1.71. 85 k t •char. 84 kg boL kg wiJUng. 16-1 kg «choL kg kabeljauw. 288 kg «prol, 196 kg oo- géeeorteerde via. veiling ..walcheren- g.a. middelburg 18 november. Tomaten All 43—84. Bil 63—74. CII 38—53 Appelen: Jonathan 75-80 20—31. 70-75 16—21. (•■5-70 14—17. 60-65 12. III grof 12—14. Ill fijn 12. Golden DeilClou» 80 46. 75-«3 «1. 70-75 38. III grof 2636. Goudrenetten 75-80 23. 70-7» 25. IID 12. in grof 15—17. II fijn 12 Peren: Gie*er Wildeman 60-85 32. 53-60 41 f37. JD 37—43. 111 grof 42—43. Ill fijn 26—34. Saint Remy 70-75 23. «5-70 23. 60-65 33. III fijn 16—17. Mispel» 40 Groenten: Bloemkool 4 per kist 76—64. Idem 6 per klat 55—82. Idem 8 per kl«t 32—48 Idem 10 per klat 29—54 Prei 12—16, Rode kool 5—16. GInsula 27—31. Idem C 8—17. Spruiten A 49-58, klem B 36-68, Idem C 23-32 Wljn- peen 1012. Was peen 32—33. Uien 17—21. An dijvie I per 100 kg 21.—, idem II per 100 kg 15.—. Savooiekool I per 100 kg 16.V). Idem II per 100 kg 9.50. Boerenkool I per 100 kg 7.50. Witte kool 9—15. Veldsla 77 Gla*ve!diia 121—246- Spruiten A geschoond 6871. Idem B geeehoond 46—55. Kroten 1318. Kom kommers 11. Boe peen 26. Witlof B 133—138. vlasmarkt rottf.rdam- 16 november 1964. Walerrootvlas: lage «oorlen van f 155 tot f 155. middensoorten van f 1.90 tot f 2.15. best vlas van f 2J0 tot f 250. Dauwrootvlas: van f 1.40 tot f 1.75. Breekvlas: van f 0.90 tot f 155. afhankelijk van kwaliteit en bewer king. Gezwingelde lokker.: van f 0.50 tot f 0.80 i an voer van walerrootvlas w«* ln de af gelopen week normaal voor dexe tijd van het Jaar Het aanbod beetond voor het meren deel uit lagere- en middensoorten, terwijl de produktie van goede middensoorten en bc«t vlas iets ruimer wordt- Voor alle kwaliteiten was belangstelling, de vraag bleef voldoende om nagenoeg alle aangeboden partijen op te nemen. In het prijsverloop kwam weinig verandering. Het aanbod van dauwrootvlas Is klein, de produkUe werd niet geheel ver kocht. De produktie van breekvlas beperkt zich enkele partijen per week. het aan Md wordt regelmatig verkocht Gezwingelde lokken liggen traag ln de markt, de prijzen kunnen zich moeilijk handhaven, de produk tie werd gedeeltelijk verkocht aardappelbel'rs rotterdam. 16 november. Klel-aardappe'.en voor het bin nenland: Eigenheimer» 40 mm opw. f 1550 f 17.50 Bintjes 35 mm tot 50 mm 10—11, 40 mm opw. in 2 maten gesorteerd 1150—13. Meerlanden 40 mm opw 12.50—1350. LJsel- ster 40 mm opw 10—:; Bevelander 40 rr.m opw. 1516: Furore 40 mm opw. 11—14. Zandaardappelen binnenland: Libortns 40 mm opw. 9.50. Klei-aardappelen voor dc export: Bintje-, 35 mm opw. ln 2 maten gesorteerd 111255. 45 mm opw. 12.50. Alpha 45 mm opw 11.25. Zandaardappelen voor de export Bintjes 35 opw. 9,50. IJselster 35 mm opw. S. Pa- es 35 mm opw. 8.50 Voran 35 mm opw. 8.50. Voer-aardappelen 2.504.75. Stemming: binnenland' rustig: bollenland! rustig. Prijzen berekend per 100 kg op de handels- voorwaarden. vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, «chip of auto. veemarkt rotterdam- Totale aanvoer 1993 dieren. Vette koeien en ossen 1322. Varkens 671. Prijzen reep. voor le. 2e en 3e lew in ets per kg: vette koelen 3^3—4CO 320—355. 300— 320 Varkens, lev gew 198. 19*. 394. Vette koeien aanvoer groter, handel zeer kalm. prijzen gedrukt, vooral bjj afloop welke zeer lui verliep, prima's van 400 tot 410 per kg. worstkoeien van 2.70250 per kg. Varkens (lev. gew) aanvoer iets meer. handel redelijk, prijzen lager, vleesvarken» 198202 per kg. slachtzeugen 150—165. veiling bergen op zoom 18 november. Bloemkool 1933. Witte koot 7—11. Rode kool 5—18. Savooiekool 17—22. Spruiten 341.36. Waspeen 926. Breekpeen 7_10. Witlof 48—1.60. Sla 7—32. Kroten 5—13. Uien 8—23. Selderij 5—9. Stoofsla 30 Prei 1217 Cox Orange 65. Jonathan 1419. Goudrenetten 18. Glorie van Holland 21. Golden Delicious 1854. VEILING V.V.Z.B. GOES 16 november. Appelen: Goudrenetten KL I 90-95 32. 85-90 27. 80-85 26—23. 75-80 24. 70-75 2a 65-70 19. IID 6.50. KL. II 85-90 17. 80-85 '.7. 75-80 15. 70-75 15. 6S-70 13. m grof 7.50. ril fijn 650, kroet 6.10 Jonathan KL I 80-85 19. 75-80 25. 70-75 22. 65-70 21. 60-65 18. KL II 80-85 14. 75-80 14—15. 70-75 13—15. 65-70 13. «0-65 12. m grof 6—6.10. III fijn en kroet doordraai. Golden Delicious KL I 85-90 33. 80-85 33—48. 75-80 36—47. 70-75 35—47. 65-70 20-30. KL H 80-85 29—31. 75-80 30-32. 70-75 26—31. 65-70 15—24. 60-65 20. III grof 14—23. in fijn 612. Diverse appelen, kroet en door- Peren: Comtesse de Paris KL II 65-70 15, 60-65 1 3, in grof 13-20. III fijn 10—18. Saint Remy KL. II 80-90 22—27. 70-80 24—25. 60-70 23. IID 16—17. III grof 18. III fijn 14. Gieser Wildeman KL II 60-70 46. 50-60 33—45. IID 15—16. IH grof 36. Hl fijn 17. Druiven: Black Alicante III 151. Totale aanvoer hard fruit 6900 kisten. Groenten: per stuk: Kropsla II 7!4. idem kas I 20—26 Bloemkool AI 55—73 AH 27—63. BI 25—36. Bil 21—27. afwijkend 16—23 Knol selderij I 15. Per bos Wortelen I 2122. Sel derij 5.5010 Peterselie 5 Per kg: Aardap pelen 16 Witlof AI 149—153. BI 126- Spruiten All 3543. BI 121. geschoond AJ 53—6!. 31 31. Knolselderij H 11. Andijvie I 1625. I 1016- >een I 12. BI 1213 Uien. afwijkend idem geschoond :S—19. Kroten II 1014. BI 11—13 Pre: AI 24—76 All ia Groene savooiekool I 1424. II 17 Rode kool BI 8 12. Witte kool I 6—10- Boerenkool I 8—11 Tomaten 4042. Z.V.U. en Nutsdepartement bekeken „Sicilië" De foyer van de Zierikzeese Concertzaal was maandagavond vol bezet, toen Z.V. U. en stedelijk Nutsdepartement daar gezamenlijk een lezing over „Sicilië" bo- protestant-christelgke kiesverenigingen „Ieder land zou er trots op zijn, dat één dem Zij hadden daartoe uitgenodigd de in het jeugdgebouw ,.De Poort" 1- Vrijdagavond hielden de vier Zaamslagse j voerde politiek ten opzichte van de Unie. heer A. H. D. Smaal, die zijn gehoor via openbare vergadering. De heer A. Boek- een boeiende, goed getroffen serie dia's kooi. hoofdredacteur van het maandblad hier op het wjtte doek over het Italiaanse ei land met zijn bijzonder vroeg bekende historie gidste. Sicilië, een eiland met vrjf-zevende van de oppervlakte van Nederland en 4,5 miljoen inwo ners. De voetbal voor de laars van het Alpenijns schiereiland. Sicilië, waarvan nog steeds de sage gaat dat woeste go den het in de zee hebben gesmeten. De heer Smaal gaf een korte schets van de geschiedenis: in 212 voor Christus Itwam net in Romeinse handen. De apostel Pau- lus zette er voor het eerst voet op Euro pese bodem. In de derde eeuw kwam het onder Spaans bewind. De inleider nam zjjn bezoekers mee naar de talrijke ker ken, zuilengangen en kloostergangen. De vindplaatsen van overdadig mozaïek werk. soms zo rijk. dat men in één kerk bijna de gehele bijbel in beeld kan lezen. Z.V.U.- en Nutsleden kregen in de Zie rikzeese Concertzaal ook heel wat te zien en te horen van het Griekse thea ter en het Romeinse amphitheater. De heer Smaal maakte er een volledige rondreis over Sicilië voor om tenslotte „Nieuws uit Suid-Afrika", hield deze avond een causerie over hel dagelijkse leven in de Unie. De heer Boekkooi maakt momenteel een tournee door Ne derland en België met het doel, voorlich ting te geven over de jongste ontwikke lingen in de Unie van Zuid-Afrika. „Daarvan weet men in Nederland maar weinig af", zo betoogde de heer Boek kooi, „mede doordat de Nederlandse pers hierover een slechte voorlichting geeft". Spreker zei, dat hierdoor in Ne derland de mening ontstaat, dat in de Unie van Zuid-Afrika twee loopgraven zijn, met in de ene een blanke en in de andere een Bantoe. „En dan maar wach ten totdat het eerste schot valt en dan is de chaos een feit. Maar deze langver wachte chaos is nog niet gekomen en komt er niet ook", aldus de spreker, die vol lof was over het beleid van de rege ring van dr. Verwoerd. Kritisch stond hij ook tegenover de tot nu toe door de Nederlandse regering ge- haar zonen minister-president werd een ander volk, maar men nodigt •el Soekarno uit, maar niet dr. Ver- MARKTBP.RICHT <?ARETHO Tarwe, vast ges'.emd. in verband roet export tot 37.op bekende condities. Erouwgerst onveranderd, flauw gestemd. Balder-brouw- gerst 33,50. Cambrlnusgerst 33.25- Levering januari, volgens Duitse condities. Kippegeret goed gevraagd 30.50. Maalgerst tot 29.25. Peul vruchten zeer kalm gestemd. 3 erwten 44.50. deoember. 46.april. 6 G erwten 43. december, 51.50 april. 5 G schokkers 47 de cember. op monster van 35.— tot 44.—. Bruine bonen prima kwaliteit tot 85.—. Blauwmaan- zaad exportkwallteit 150.— december. KAPELLE 16 november. Industrie- en exportveilmg. Appelen: Goudrenetten 1 85 23—35. 1 30 29 31. I 75 23—25. 1 70 20—21. 1 65 20. 2 85 21, 2 80 21. 2 75 19. 2 70 15, 2 65 14. 2 D 6. 3 grof 7— !5. 3 fijn 6 Jonathan 1 80 22. 1 75 2425. 70 2425. 1 65 22—23. Z 60 17. 2 80 14. 2 75 woerd". 12. 2 70 12—'3. 2 65 12—13. 2 60 12. 2 D door- Sinds Zuid-Afrika zowel poliziek als draa:. 3 grof 6 fijn doordraai. Cox Orange economisch zelfstandig is geworden gaat Pippin so S3 75 S3—<o th S3—54 het land met sprongen vooruit. Spreker gaf een opsomming van een aantal in drukwekkende uitbreidingen, voorname lijk op industrieel gebied. Ook de 5 riale verzorging is beter dan in Nederland en de belastingen lager. Sprekende over de samenwerking van de blanken en de gekleurde bevolking zei hij, dat ieder zijn eigen gebied heeft. „Bovendien is de grondgedachte van de Bantoe anders dan die van de blanke, vandaar dat een multi-raciale staat toch nog tot discriminatie zou kunnen leiden", aldus de heer Boekkooi. Na de pauze be antwoordde hij een aantal door de verga dering gestelde vragen. De avond werd geopend door wethouder F. den Koeijer en aan het eind met gebed gesloten door het raadslid A. J. de Vis ser. Burgemeester J. van Wijk en talrijke andere plaatselijke autoriteiten woonden deze druk bezochte vergadering b(J, 37—40. I «0 31. 1 155 23 2 D doordraai. 3 grof 20—22. 3 fijn 13. Sterappel 2 60 13. Golden Delicious 1 80 44. 1 75 47. 70 44. 1 65 33. 1 60 21. 2 30 24—32. 2 75 25—29. 2 70 23—26, 2 65 1 6—21. 2 60 23. 3 grof 18—21. 3 fijn 6. Lombart Calville 2 70 17. 2 65 15. 2 60 6—12. 3 grof 6. Zoete Ermgaard 1 70 50, 1 65 42. 1 60 37, 1 55 34 2 D 16. 3 grof 15. 3 fijn 12. Ingrld Marie 1 80 33. 1 75 32. 2 70 23. 2 f5 20. Valappelen doordraai Geplukte kroet door draai Jonathan kroet doordraai. Peren Saint Remy 2 70 23. 2 60 23. 2 D 15. 3 grof 17. 3 fijn 13. Comtesse de Paris i 70 24. 1 65 23. 1 60 18. 1 55 12. 2 75 19, 2 70 18—19. 2 60 16-17. 2 55 14. 2 D 10. 3 grof 12—13. 3 fijn 7~\i. Zwjjndrechtse Wijnpeer 2 60 21. 2 55 '.9. 2 50 17. 3 grof 2 fijn 13. Gieser Wilde man 1 60 49. I 50 37—38. 2 65 42. 2 60 37. 2 55 32. 2 50 26—33. 2 D 14. 3 grof 35. 3 fijn 15- Groenten: Prei 18. Sprultkool 32. Savooiekool 6. Uien 17. Diversen: Mispels per kg I 35.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11