L00NGESPREK BRACHT PARTIJEN NIETS VERDER Woensdag opnieuw overleg in Stichting Mogelijkheden voor landbouwjongeren in de recreatie Veronica II op drift Marathonbesprekingen in Brussel door Franse concessie geslaagd REGERING HANDHAAFT ONVERKORT HAAR STANDPUNT „Bestedingen moeten achterblijven bij groei van nationale produktie" Na breken van stuurboordanker MARGARINE WEER CENT DUURDER INDRUKWEKKEND TONEELAFSCHEID 75-JARIGE ALBERT VAN DALSUM Woord is nu nog aan Bonn Voor- en nadelen tegen elkaar afwegen 207e jaargang - no. 239 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie P van de Velde. P. B den Boet en W de Pagtei Hoofdredactie W Leertouwer en G. A. de Kok Aoonnementsprljs 71 cent per week. ƒ3,71 per kw franco per post ƒ10,— p. kw Losm nummers 15 ct. Bureaus. VUningen. Wolstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red 3508, adv 3647/3643) Middelburg- Markt 51, tel 3841 «b g.g red. 2075/3169. adv. 2375); Goes: Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 1313); Oostburg; tel 2335. Ternecz«iAreenaa.!.rast.J. 2911 Zterlzee red tel. 2425 adm tel. 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Min. p adv /4.80 Ineei med. 3 i tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 82 ct. p. regel min. MA» .Bneven bur vsn dit blad 25 ct i Maandag 16 nov. 1964 Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. (Van onze Haagse redactie) Minister Veldkamp heeft zaterdagmorgen na afloop van het ge sprek tussen een aantal leden van het kabinet en de Stichting van den Arbeid medegedeeld, dat de regering nog onverkort op het standpunt staat, dat de bestedingen in 1965 achter moeten blijven bij de groei van de nationale produktie. Het gesprek van zaterdag morgen heeft het loonprobleem dus nog geen stap dichter bij een oplossing gebracht. Wel is besloten, dat de Stichting van den Ar beid woensdag weer bijeen zal komen, waarna aanstaande zater dag opnieuw een gesprek met de regering zal plaatshebben. Het gesprek van zaterdagmorgen, waaraan namens het kabinet werd deelgenomen door de ministers Veldkamp (sociale zaken en volks gezondheid), Witteveen (finan ciën), Andriessen (economische za ken) en Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid) alsmede door staatssecretaris De Meijer van sociale zaken, begon om kwart voor tien en was reeds om kwart voor elf geëindigd. Minister Veldkamp verklaarde na af loop, dat van werkgeverszijde om het gesprek was gevraagd, omdat de werk gevers liet oordeel van de regering wil den weten inzake het onlangs versche nen economisch advies van de Sociaal- Economische Raad en vooral ten aan- meerdorhcidsstandpunt (werkgevers- en kroonlcden) in dit ad vies. Wij hebben gezegd, aldus minister Veldkamp, dat wy op dit ogenblik niet in staat zijn over dat meerderheids standpunt een definitief beleidsoordeel te geven. Doelstellingen De bewindsman herinnerde er aan, dat de regering na de loonexplosie een ge richte adviesaanvrage aan de Sociaal- Economische Raad had gezonden, waar in een aantal doelstellingen waren op genomen zoals een ontspunning op de arbeidsmarkt en een evenwicht Van de de toeneming van de bestedingen te doen achterblijven bij de groei van de natio nale produktie. Na. net uitbrengen van en interimadvies door de S.E.R. heb ben wy, zo ging minister Veldkamp ver der, geen aanleiding gevonden een wij ziging aan te brengen in deze doelstel lingen. Dat betekent, dat wy nog onver- Drs. D. Roemers, de werknemersvoorzit ter van de Stichting van den Arbeid, merkte op, dat zrjn verwachting, dat dit gesprek overbodig was, is bevestigd. Er is niet nieuws uitgekomen. De werkne mers hadden ook nagenoeg niet aan de discussies deelgenomen. Met verbazing had de heer Roemers er kennis van genomen, dat nu wordt ge zegd, dat er vorige week niet over de prijzen is gesproken. „Ik heb er van morgen de "notulen nog eens op na ge keken en daaruit blijkt, dat er wel over is gesproken", zei drs. Roemers. De werknemersvoorzitter zei verder, dat er voor de vakcentrales geen reden is om hun standpunt te wijzigen. Het voorstel van de werkgevers om voor 1965 een algemene loonronde van 3 procent te geven, waarvan 2,3 procent af zou gaan voor compensatie voor A.O.W.- en A. W.W.-premie, kan voor de werknemers reen uitgangspunt zijn voor de loonon- lerhandelingen. „Alle schatkistbijdra- ziging aan te brengen in deze doelstel lingen. Dat betekent, dat wy nog onvei kort op het standpunt staan, dat de be stedingen in 1965 bij de produktie moe ten achterblijven om het evenwicht te bereiken en dat alle sectoren daaraan een sociaal-economische bijdrage moeten geven. De minister zei vervolgens, dat voor de regering heel zwaar wegen de op lossing van de woningnood; het op trekken van de A.O.W. en A.W.W. tot een sociaalminimum; het feit, dat de regering een belastingverla ging economisch mogelijk wil maken en dat zij een verdere inflatoire ont wikkeling heel bedenkelijk zou vin den. Volgens de minister was er niet over het prijsbeleid gesproken. Werkgevers Ir. J. Bosma. de werkgeversvoorzitter van de Stichting van den Arbeid, btoog- de allereerst, dat de bedoelingen van de werkgevers ten aanzien van het gesprek met de regering vorige week onjuist in de pers waren weergegeven. Er is ge schreven, dat wij eerst met de regering wilden praten over de prijzen nog voor dat de onderhandelingen zijn begonnen. Ook is er gezegd, dat de werkgevers nog niet aan het overleg zijn begonnen of ze roepen de regering al te hulp. In eerste instantie is het de bedoeling van de werkgevers geweest de mening van de regering le kennen over hel eco nomische S.E.R.-advies. Wij wilden we ten of het meerderheidsstandpunt van het S R.R -rapport voor de regering aan leiding wat haar beleid le wijzigen. De acteur Albert van Datsum heeft zaterdagavond in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag af scheid genomen van het toneel. Hij deed dit na de galavoorstelling van Shakespeares ..Koning Lear". No afloop van de voorstelling on derhield koningin Juliana, die de voorstelling had bijgewoond, zich met de ..koning van het Neder landse Toneel' Het kabinet heeft daarover echter geen misverstand laten bestaan, zei ir. Bosma. Het standpunt van het ka binet, dat de bestedingen in 1965 moeten achterblijven bij de groei van de nationale produktie, is voor de werkgeversleden voldoende om hun beleid bij de onderhandelingen nader te bepalen. „Hier is een zeer duide lijke uitspraak naar voren gekomen'" aldus ir. Bosma. Ook hij deelde me de, dat woensdag het overleg in de stichting zal worden voortgezet. „Wij hebben echt geen tijd om lang achter de tafel te gaan zitten, omdat dit de rust in de bedrijfstakken niet ten goe de zal komen, want er kan van alles gebeuren." Werknemers SLEEPBOOT TITAN MAAKT VAST Inoordwesten van Schevcningen. Volgen» de kustwacht vormde het schip echter geen enkel gevaar voor de scheepvaart. Hulp afgeslagen De zeesleepboot „Titan" van het j bureau Wijsmuller te LJmuiden had gisteravond kwart over tien! een sleepverbinding met de op drift' geraakte „Veronica II" tot stand gebracht met de bedoeling het schip terug te slepen naar zijn oor- j spronkelijke positie vier mijl ten w^tenvanS^eveningennMsthet radlOSChip „V eronica dat Zijn verzocht kapitfin De Ruyter een half een sleepverbinding tot stand Kapitein Arie de Ruyter van de ..Ve ronica II" sloeg de aangeboden hulp van de ter plaatse gearriveerde ..Schouwenbank" van L. Smit en Go's Internationale Sleepdienst af. Hij wil de wachten op de te hulp geroepen sleepboot „Titan", terwijl de „Vero nica II" die geen eigen voortstu wing heeft het bakboordhulpan- ker "had uitgeworpen. De „Schouwen bank" keerde daarop terug. geen normale radio-programma's moment heeft onderbroken. De Veronica n. het vroegere Duitse lichtschip „Nordeney", dat reeds gerui me tijd geleden ligplaats naast de Vero nica" heeft gekozen om de zendappara tuur over te nemen gedurende de perio de dat de „Veronica" voor onderhoud in het dok moet, sloeg tegen zes uur zon dagavond op drift na het breken en het verloren gaan van het stuurboordanker en dreef ongeveer twee mijl af tot onge- anderhalve mijl uit de kust ten uur later een sleepverbindl te brengen, aangezien het hulpanker was Ïraan krabben en het schip daardoor angzaam dichter naar de kust dreef. Daarna sleepte de ..Titan" het schip dat volgens de directie van „Veronica" reeds onderdelen van het radioschip aan boord heeft genomen, terug naar de oor spronkelijke ligplaats. De aanhoudende sterke stijging van grondstoffenprijzen op de we reldmarkt gedurende de laatste weken maakt een verhoging van de consumptieprijs van mar garine noodzakelijk. Zo deelt de bond van Nederlandse margarine- fabrikanten mede, In overleg met de directie prijzen van het ministerie van economische zaken zal derhalve met ingang van vandaag de consumptieprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram wor den verhoogd. Hoewel het wecri>e richt voor de Neder landse kust slecht was: een zuidwester- storm met windkracht negen, wees alle* er op, dat de „Titan" in staat zou z(jn de opdracht uit te voeren. Slecht weer Bom onploft in Tirol-express In een bagagerytuig van de Miinchen- Rorne Express is gistermorgen even voorbij de Oostenrijks-Italiaanse grens een tijdbom tot ontploffing gekomen. Door de explosie werd een enorme chaos aangericht. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De ontploffing volgde kort nadat Ita liaans spoorwegpersoneel de trein bij de Brennerpas van hun Oostenrijkse colle ga's hadden overgenomen. De spoorweg mannen hoorden een tikkend geluid, dat zij. naar achteraf bleek, zeer juist inter preteerden als het geluid van een op tijd afgestelde bom. In alle haast verlieten zij de bagagewagen. Vrijwel onmiddellijk daarna kwam de helse machine tot ont ploffing, waarbij het Interieur van de wagon volledig werd vernield. gen worden door de regering onaan vaardbaar geacht, maar zij wil wel be slag leggen op meer loonpolitieke ruim- van aanstaande woensdag mislukken. De heer Roemers besloot met te zeggen dat de vakcentrales niet gelukkig zijn met het standpunt van de regering. Wat ge daan moet worden als de besprekingen van woensdag zullen mislukken, hangt van do regering af, aklus drs. Roemers. In zijn grootse creatie van „Koning Lear" Koningin Juliana heeft zaterdag avond in de Koninklijke Schou"- burg in Den Haag de galapre mière bijgewoond van Koning Lear van Shakespeare, waarmee Albert van Dalsum zijn toneel carrière besluit. Een koningin kwam om aanwezig te zijn bij de abdicatie van een koninj Van de rollen die Van Dalsum in zijn ruim vijftigjarige car rière heeft gespeeld, behoort Shakespeares Koning Lear wel licht tot zijn grootste creaties. Toen het doek na een minutenlange ova tie uiteindelijk voor het laatst neer ging kwamen de toespraken en de ge schenken los. Staatssecretaris drs. Van de Laar van o. k. en w., burgemeester Kolf schoten. de voorzitter van de Haagse Kunststichting, de heer Van Karne- beek. Paul Steenbergen. Georgette Hagedoorn, de voorzitter van „De vrienden van de Haagsche Comedie", de heer Buning, de directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, Rob de Vries, namens de Rotterdamse colle ga's en ten slotte Jules Croiset als vertegenwoordiger van de gehele Ne derlandse toneeljeugd. Wat zij zeiden kwam eigenlijk steeds op het zelfde neer: dank voor Van neelleider en dank voor zijn menselij ke kwaliteiten en idealisme. „Zoals jij Koning Lear vanavond gespeeld hebt, ik dacht daar kunnen zo 20 ac teurs uit gemaakt worden. Met jou gaat onze majesteit van het toneel verdwijnen", aldus Paul Steenbergen, die hierna zijn vriend „Dallie" harte lijk omhelsde. In zijn dankwoord stelde Van Dalsum dat hij geen afscheid neemt omdat hij het gevoel heeft niet meer mee te kunnen of er niet meer bij te horen. „Ik heb indertijd voor de expressio nistische stijl gekozen en heb die ont wikkeld. Ik voel me een schakel in de toneelontwikkeling. Nu ik nog in mijn volle kracht ben. wil ik echter de deur waardig dicht doen". Andere muze Hij liet overigens wel doorschemeren dat dit afscheid niet absoluut is. Men zal hem waarschijnlijk toch nog wel incidenteel op de planken of op de televisie zien. De 75-jarige gaat zich nu echter wijden aan die andere mu ze, de schilderkunst, die tot voorheen voor hem alleen maar een hobby kon zijn maar waar hij nu op zijn boer derijtje in Eenigenburg in Noord- Holland meer gelegenheid voor krijgt. DUIZENDEN OP N.C.R.V. -FEEST In de kleurig versierde Irenclial in Utrecht hebben ruim 9000 Neder landers zaterdagmiddag het v< tigjarig jubileum van de Neder- ging gevierd. Ze kregen een zeer iandse Christelijke Radiovereni- gevaricerd programma voorge schoteld. waaraan niet minder dan 1500 personen meewerkten. Het begon al met drie orkesten die van verschillende kanten de hal binnen marcheerden en op het im mense podium voor een indrukwek kende ouverture zorgden. De „ju bilaris", gesymboliseerd door twaalf in klederdracht gestoken echtparen en 120 vertegenwoordi gers van Nederlandse beroepen, werd met gezang binnengehaald. Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst sprak de feestrede uit. Hij bracht de N.C.R.V. hulde voor wat zij in het verleden heeft gedaan, op het ogen blik doet en in de toekomst van plan is, namelijk de stem en ge stalte te zijn van protestants-chris telijk Nederland, dat aan radio en televisie een eigen plaats inruimt en er een eigen opdracht voor ziet. De N.C.R.V. dient daardoor, vol gens prof. Diepenhorst, het gehele volk en de universele kerk De kinderen kwamen ruimschoots aan hun trekken op het feest. Televïsie- held Bromsnor en een toverfee die zich tot hun verrassing ontpopte als Zwiebertje. toverden een heel circus met clowns, goochelaars en rolschaatsende „ciscusartiesten" op het podium. Voor de tieners wa ren er sport- en judodemonstraties en enkele acrobatennummers. Het buitenland was vertegenwoordigd door de Belgische folkloristische dansgroep „Les Gilled de la Lou- vière", de Schotse „Glasgow Pi- pers" en de Engelse vocalgroup ..The Southlanders". Stiefbeen en Zoon en Arthur en Eva „speelden" een kijkhoorspel, geholpen door het duizendkoppige publiek dat enthou- ast voor de bijgeluiden zorgde. Foto; een overzicht van de Irene- hal. E.E.G. „industrieel" klaar voor Kennedy-ronde (Van onze speciale verslaggever) Tijdens een nieuwe onderhande lingsmarathon van E.E.G.-delega- ties in Brussel is Frankrijk er in laagd de zwarte piet in het Transatlantische kaartspel weer naar Duitsland terug te spelen. In tegenstelling tot de vele pessimis tische voorspellingen geeft de Franse delegatie in Brussel in de lange nacht van zaterdag op zon dag de concessies gedaan die nodig waren om van E.E.G.-zijde de weg vrij te maken voor het begin van de z.g. Kennedy-onderhandelingen die gericht zijn op ingrijpende ver laging van wereldwijde invoer rechten. De vraag of begin volgend jaar een zin nig begin kan worden gemaakt met de Kennedy -onderhandelingen te Genève hangt nu weer volledig "af van de vraag of de Duitse regering bereid is zich te houden aan de op 23 december vorig jaar gemaakte afspraak tot vaststelling van een Europese graanprijs, die een stuk lager zal liggen dan de huidige Duitse graanprijs. Volgens verklaringen van het Neder landse lid van de Europese commissie, dr. Mansholt is het uitgesloten dat met succes kan worden onderhandeld in de Kennedy-ronde zonder dat er een Euro pese graanprijs is. Uit een verklaring van dè Franse minister Couve de Mur- ville afgelegd tijdens het begin van de zondagmorgen om half negen geëin digde vergadering van de Europese mi nisterraad kon trouwens al worden afgeleid, dat Frankrijk verdere activi teiten van de E.E.G., met name in de Kennedy-ronde zal blokkeren als de bondsregering zich niet aan de verplich ting houdt om haar beslissende bijdrage tot de vaststelling van de graanprijs te leveren. Struikelblokken De grote struikelblokken in de ver gaderingen van het laatste etmaal waren de wens van Frankrijk, Italië en ten dele ook België om op de uit- zonderingslijsten ook te handhaven, de produkties van machinerieën, auto's, onderdelen van auto's, papier, textiel, aluminium en chemische pro- dukt en- Na een schier eindeloze nacht, waarin doodvermoeide ministers, ambtenaren en vooral experts met grauwe gezich ten, die door doorbrekende baarden nog extra werden getekend, nu en dan naar buiten kwamen om zich wat te verfris sen, kwam ten slotte echter de door slechts weinigen nog verwachte gunsti ge ontknoping. Zonder dat details over de definitieve lijst werden verstrekt kon worden medegedeeld, dat deze lijst be trekking zou hebben op niet meer dan Ongeveer 20 procent, van de totale E.E.G.-invoer van industriële produkten. Dus op nog niet het dubbele van wat de Europese commissie had voorgesteld. Vooral op het gebied van auto's, auto- onderdelen, papier en chemische pro- Niet protectionistisch De Duitse staatssecretaris Neef ver klaarde in antwoord op vragen wat nu van Duitsland op het terrein van de graanprijs zal worden gedaan om ook zijnerzijds de weg voor besprekingen in de landbouwsector van de Kennedy-ron de vrij te maken, dat „de Duitse rol in de thans komende onderhandelingen niet protectionistisch zal zyn". VEILIGHEIDSRAAD OVER INCIDENT SYRIË-ISRAËL De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanavond bijeen ter bespre king van het incident in het gebied van het Meer van Galilea. Syrië en Israël hebben beide om de be spreking verzocht. Aan de Syrisch-Israë lische grens is het zaterdag opnieuw tot gevechten gekomen. Een woordvoerder van het Syrische leger deelde mee dat Syrische straalvliegtuigen een Israëlisch straalgevechtsvliegtuig hadden neerge schoten. Hij zei dat Syrische en Israëlische vlieg tuigen betrokken waren geweest bij „een reeks luchtgevechten dit nadat Israëli sche straalvliegtuigen het Syrische luchtruim zouden hebben geschonden. IR. J. PRINS OP P.j.G.-VOORLICHTINGSBIjEENKOMST: „De recreatie biedt mogelijkhe den voor de landbouwjongeren. Vooral wat het scheppen van accommodatie betreft kan de landbouw goed meespelen, om dat die accommodatie een be trekkelijk gering aantal hecta res vraagt. Juist voor de jonge ren is de recreatie aantrekkelijk omdat zij nog het aanpassings vermogen hebben voor een om schakeling. De mogelijkheden in de recreatie zijn er en we moe ten er ons als Zeeuwen mee be zig houden. Het zou jammer zijn als mensen van buiten de pro vincie alles in handen zouden krijgen". Dit verklaarde zater dagmiddag ir, J. Prins, alge meen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De heer Prins sprak tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Zeeland in de „Prins van Oranje" te Goes. Het thema var. deze bijeenkomst was „Piatte- landsjongeren en recreatie". Ir. Prins waarschuwde er echter voor niet lichtzinnig een arbeidsterrein in de recreatie te zoeken. „Men moet eerst alle factoren tegen elkaar af wegen. Aan de ondernemer in de re creatie worden hoge eisen gesteld. Het beroep heeft een sterk persoon lijk accent, het is een beroep waarin je gastheer bent", aldus ir. Prins. De heer Prins zei voorts van mening te zijn dat wanneer er mogelijkheden tot omschakeling zijn men ook de kans moet krijgen om aan de slag te gaan. „Dan doel ik op allerlei belemmeringen voor mensen die willen omschakelen, maar die tegen de talrijke regels oplopen. In het bijzonder de planologie is nogal streng aan regels gebonden. Ik vraag me af of men in de planologie zo ver moet gaan met het vastleggen van be-j stemmingen als nu gebeurt. Het is de vraag of men, omdat de recreatie zich; slechts tot bepaalde stroken beperkt, j niet moet komen tot een globalere pla-, nologie", zo verklaarde de algemeen se cretaris van de Z.L.M. Hi) was verder van mening dat het beeld van Zeeland sterker verandert door de recreatie dan door de industria lisatie. Hij zette uiteen waarom de Zeeuwse Landbouw Maatschappij met een nota over de landbouw en de recrea tie was gekomen. „Zeeland" is nog steeds een agrarische provincie en daarom wordt een groot deel van de landbouw met de recreatie geconfronteerd. Door de nota is de dis-j cussie losgekomen, in Jeeland en in het gehele land", zo stelde hij De heer Prins was van mening, dat de recreatie positieve en negatieve kanten i heeft voor de landbouw. Aan de positie ve kant stelde hij de grotere afzet van zuivel- en tuinbouwprodukten en de be tere outillage in de" gemeenten die met recreatie te maken hebben Aan de ne gatieve kant plaatste hij de kwestie van de grondonttrekkmg. ..De landbouw moet de produktie hebben uit de grond. Elke grondonttrekking is daarom jam mer. Vooral in Zeeland met goede gron den en goede ondernemers. De onttrek king is soms aanzienlijk. Wij pleiten in de landbouw niet voor niets voor inpol deringen. zoals voor het Land van Saef- tinge, dat rijp is voor inpoldering", al dus ir. Prins. Verdubbeling Drs. H. Spiekman van het E.T I. voor Zeeland, zei. dat Zeeland in een periode van 10 jaar de verdubbeling van het toerisme kan opvangen. In de sector van hotels en pensions zag hij in ver band met de moeilijke exploitatievoor waarden geen spectaculaire groei. In de sector kam|wrcn zal volgens hem evenals in de verhuursector voldoende accommodatie kunnen worden gescha pen. „Ook de totale oppervlakte strand is zo groot dat de verdubbeling kan worden opgevangen. De knelpunten zijn de we gen. parkeergelegenheid en de duin overgangen". aldus de heer Spiekman. Voor de komende tien jaar achtte hij de groei voorwaarden gunstig zowel bij vraag- als bij aanbodkani. Hij noemde het Zeeuwse recreatiepatroon echter wel kwetsbaar, ten eerste in verband met de eenzijdigheid van het 3trand en ten tweede door het sterk afhankelijk zijn van de Duitsers Drs. jhr. P. A C. Beelaerts van Blok- (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1