C.B.B. Middelburg vijftig het werk jaar aan Hervormde school van Koudekerke 40 jaar ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kampioenen van „De Eendracht" Toneelgroep „Nieuw Middelburg" bracht „spook voor meneer" A.N.B.-AFDELING ZETTE PIONIER M. NAEREBOUT IN HET ZONNETJE 45 jaar op de bres voor vakbeweging SINT ARRIVEERDE IN TERNEUZEN AGENDA PLAN VOOR DUBBELSCHOOL MET 9 LOKALEN IN SINT-ANNALAND I vfe ABB0ED IS AFGETREDEN INDONESISCHE ATOOMBOM IN 1965 ss% ssSihrsssds pÜS^S.issss: MAANDAG 18 NOVEMBER 1364 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIRECTE AANLEIDING: STAKING VAN DE SCHILDERSGEZELLEN In 1914 werd in Middelburg de chris telijke besturenbond opgericht, dit jaar dus 50 jaar geleden en de C.B.B. wil dit jubileum niet ongemerkt voor bij laten gaan. Zo is onder andere een jubileumboekje uitgegeven, waar in het ontstaan van de bond gememo reerd wordt en waarin verder C.B.B.-voorzitter A. Maas, C.N.V.- districtsbestuurder H. Beenhakker en de heer C. A. Kammeraad, de voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden-Zeeland inleiding hebben geschreven. Voorts zal er op vrijdag 27 november a.s. in het Citytheater een jubileum- feestavond worden gehouden, waarop de toneelvereniging Contact uit Sou burg het toneelspel „Grote kinderen" zal opvoeren. In 1914 waren er in Middelburg al af delingen van de Nederlandse vereni ging van christelijke kantoor- en han delsbediendden, de christelijke metse- laarsbond en de christelijke timmer- liedenbond, alsmede een afdeling van de christelijk nationale werkmans bond en van „Patrimonium". Een or ganisatorisch samenwerkingsverband tussen al deze afdelingen bestond er echter niet. Aanleiding De directe aanleiding voor de op richting vna de christelijke bestu renbond Middelburg was een sta king van de schildersgezellen in deze stad. De Middelburgse predi kant ds. M. van Empel bewogen met het lot van deze mensen ging tot daden over. Hij stelde zijn hnis, tevens wijk gebouw, ter be schikking en nam het initiatief voor een bijeenkomst van de reeds be staande afdelingen en de schilders gezellen. Tijdens deze op 14 mei'1914 gehouden vergadering viel het principe-besluit tot oprichting van de C.B.B. Middel burg. Als bestuurslid namen zitting: B. Kruze, voorzitter; S. de Jonge, secre taris; C. Jacobse, penningmeester; C. Joziasse en A. Reudink, bestuurslid. Kruze werd als voorzitter opgevolgd door D. Stenhuis. In de twintiger ja ren nam P. Meliefste de voorzitters hamer over, om deze op uiterst be kwame wijze gedurende een dertigtal jaren te hanteren. Na hem kwam A. Maas, die nu nog de voorzittersfunc tie vervult. De activiteiten van de jonge be sturenbond beperkten zich niet tot Middelburg. Met uitzondering van Vlissingen en Souburg (behorende tot de christelijke besturenbond Vlissingen) werd geheel Walcheren het werkterrein. Zowel voor wat betreft de propaganda als voor de andere noodzakelijke werkzaamhe den. Ontzaglijk veel tijd is daar voor gegeven. Mede als resultaat van deze „zwerftochten" zijn er thans zelfstandige christelijke be sturenbond te Koudekerke, Seroos- kerke en Arnemuiden. Ter bevordering van de algemene ont wikkeling der leden werd in samen werking met „Patrimonium" een bi bliotheek opgericht. Een sociale stu dieclub volgde om het kader voor hun taak te bekwamen. (Koningen als op regionaal niveau. Om een aan tal voorbeelden te noemen: advies commissie gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregelingadviescom missie sociale werkvoorzieningsrege ling hoofdarbeiders; rdviescommissie gewestelijk arbeidsbureau; raad van arbeid; raad van beroep voor ciale verzekeringswetgeving; kamer van koophandel en fabrieken; enz. Bij al dit werk gaat het niet alleen om de werknemersbelangen, doch even zeer om de belangen van anderen. Het is echter een inbreng vanuit een eigen achtergrond. Met talrijke voorbeelden geeft de heer Beenhakker aan, dat het vakbewe- gingswerk nog niet afgelopen waarna de heer Kammeraad erkt, dat de vakbeweging construc tieve bijdragen geleverd heeft om te trachten de juiste weg te vinden tus sen de verschillende maatschappelijke stromingen van deze tijd. NIEUWE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL AAN DE LEEUWERIKSTRAAT Ais de raad ermee akkoord gaat zal aan de vereniging „Christelijke School aan het Zand" te Middelburg voor het bóu- van een nieuwe kleuterschool aan «Ie Leeuwerikstraat ter vervanging van haar school aan de Oude Kou«lekerkse- weg een krediet van f 265.000,worden verstrekt. In dit bedrag zyn de inrich tingskosten niet inbegrepen. Pluimveefokkers met succes naar Gent Op de internationale tentoonstelling de Neerhof te Gent behaalde de heer Simpelaar uit Middelburg met zijn wit wyandotte kriel hanen het predi kaat A en B en de heer F. J. Minne- boo te St. Laurens met zijn steiger- kropper zwart het predikaat A en met een witte Oudhollandse meeuw even eens het predikaat A. Het predikaat A is in België op één na de hoogste on derscheiding. Beide fokkers zijn lid van de pluimvee-, konijnen- en sier- duivenfokkersvereniging Middelburg en omstreken. VMS Raad Sluis kende subsidies toe Ook aan de in die tijd veel te wensen overlatende woningtoestanden werd aandacht geschonken. Dit leidde in 1918 tot de oprichting van een christe lijke woningbouwvereniging. Deze wo ningbouwcorporatie is thans bekend onder de naam „Woningstichting Volksbelang". De heer Maas wijst o.a. op de gro te veranderingen, die zich in de af gelopen halve eeuw op vakbewe- gingsgebied hebben voltrokken. In het begin was de vakbeweging in hoofdzaak strijdorganisatie, thans zijn de belangen van de werkne mers dermate verstrengeld met die van het totale bedrijfsleven en de samenleving, dat dit mede in het werk en de beleidsvoering be trokken moet worden. Vertegenwoordigingen Dit alles komt ook plaatselijk tot uit drukking. De besturenbond vertegen- woordigt de christelijke vakbeweging en haar leden in diverse instellingen en commissies; zowel op plaatselijk. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 13 november Aardappelen 1113. Andijvie 9—19. Bloemkool IA 5 92. 6 67—83. 8 53-65. 2A 50—54. 8 28—39. Rode kool 11—19. Gr kool 11—16. Sla IA 22—28. 2A 20—21. IC 16— 18. 2C 13—15. Spruiten IA 51—74. 2A 37—45. 1B 4955. ID 5273. Aanvoer 31 ton Prei 12—24. Selderij 12—17 Peterselie 8—13. Grote peen 713. Uien 1325. geschoon 2634. Witlof IA 134—152. 2A 102—141. 1B 127—134, 2B 109121. Aanvoer 27 ton. Black Alicante 168—215. Cox Orange Pippin 1AA 5168, IA 3916. 1B 30—36. IC 16—26. Aanvoer 34 ton Goud- reinct 1 AA 23—34, IA 18—32, IB 15—24. IC 1216. Aanvoer 26 ton. Jonathan 1AA 20—34. IA 20—28, IB 16—24. IC 14—16. Aanvoer 28 ton. Glorie van Holland 1AA 1826. IA 14 27. 1B 14—21. IC 12—14. Golden Delicious 1 AA 43-59, IA 40—58. 1B 25—48, IC 20—29 Lcgipont 1AA 52—57. IA 51—55. IB 42—50 Zwijndr. Wijnpeer IA 22—25, IB 18- 19. St. Remy 1 AA 30 -32. IA 29—32. IB 29- 32. IC 24—27. Doyenne du Cornice 1AA 81—84. IA 80—86. 1B 77—83. In de zitting, die de gemeenteraad van Sluis dezer dagen hield, werden ver schillende subsidies toegekend. Zo kreeg de jubilerende Z.V.U. ter gele genheid van het 20-jarig bestaan één cent per inwoner; het fruitteeltproef bedrijf te Philippine 100. Voor een tweetal leerlingen van de fruitteelt vakschool te Philippine werd 50 uit gekeerd. De wethouderssalarissen zullen op advies van Gedeputeerde Staten van 1500 op 1680 worden gebracht. Het handboogschuttersgilde „Wilhelm Teil" krijgt twee avonden per week de beschikking over de raadhuiskelder voor een bedrag van 2,50 per uur. Volgend jaar komt deze ruimte beschikbaar voor exposities voor de kunstschilders O. van Vosse- len uit Beveren-Waes en Beer Suu- ringh uit Rotterdam. Een drietal schilderijen wordt voor 700 gerestau reerd door A. van Bohemen uit Den Haag, deze schilderijen portretten hangen in de burgemeesterskamer. Het rijk draagt 400 in de kosten bij Onderhands werd het plein voor en naast de openbare lagere school aan besteed voor 864 en de weg achter en naast de algemene begraafplaats voor 2200, beide aan de firma wed. R. Toussaint en Zn. te Cadzand. De bestratings en rioleringswerken te Sint Anna ter Muiden werden on derhands aanbesteed voor 8800 aan Leenhouts aannemingsbedrijf uit Sluis. Een nieuwe woonforensenbelas- ting werd ingevoerd voor hen, die een tweede woning bezitten en niet in de gemeente woonachtig zijn. Dit is 100 voor een woning, die 15.000 waard is. Een nieuwe verordening voor de bijdrage aan de Zeeuwse Muziek school werd vastgesteld. Tot plaats vervangend lid van de woonruimte commissie werd benoemd de heer L. Batselaere. Om in aanmerking te ko men voor kolentoeslag zal de PTT- norm voor ontheffing van kijk- en luistergelden worden gehanteerd. In de algemene politieverordening wer den enige bepalingen opgenomen, die het wegwerpen van afval en het depo neren van huisvuil op de openbare weg strafbaar stellen. Het bestuur van de duivenmaatschappij „De Eendracht" te Terneuzen heeft de kampioen schappen 1964 bekendgemaakt, Vilessevluchten oude duiven aangeduid: 1. J. A. de Smidt. 2. H. F. Koch en Zoon. 3. Chr. van Driel. 4. J. Willemsen. 5. Gebr. Buijze. Vitessevluchten oude duiven onaangeduid: 1. J. A de Smidt. 2. Meyer-Van de Berge. 3 H. F. Koek en Zoon. 4. J. Willemsen. 5. Chr. van Drlel. Vitesse duifkampioen: 1. H, F Koch en Zoon. 2. J. A de Smult Vitesse Jonge duiven aangeduid: 1. J Geel- hoedt, 2. H F Koch en Zoon. 3. Jac. Harte. 4. L. J. Koch. 5 P PladdeL Vitesse jonge duiven onaangeduid: 1. Meyer- Van de Berge. 2. J. A. de Smidt, 3. H. F. Koch en Zoon, 4. J. Geelhoedt, 5. Jac. Harte. Vitesse duifkampioen jonge duiven: 1. W. Harte. 2. Meyer-Van de Berge. Fondvluchlen vanaf Dourdan. Oude duiven Aangeduid: 1. H. F. Koch en Zoon. 2. P. de Smidt, 3. Gebr. Buijze. 4. H. F. Koch en Zoon, 5. A. J. Faas. Oude duiven onaangeduid: 1. Meyer-Van de Berge. 2. J. A. de Smidt. 3. H. F. Koch en Zoon. 4. Gebr. Buijze. 5. A. J. Faas Duifkampioen Fond: 1. en 2. J. A. de Smidt. Fondvluchten vanaf Dourdan jonge duiven: Aangeduid: 1. H. F. Koch en Zon, 2. P. Piaddet. 3. J. Doorns, 4- C. van de Butck. 5. M. Soomers. Onaangeduid: I. J. A. de Smidt, 2. C. van de Bulck. 3. H. F. Koch en Zoon. 4. Jac. Op peneer. 5. J. Doorns. Duifkampioen Fond Jonge duiven: 1. P. Piad det. 2. J. Dooms. NavlucMen. Aangeduid: 1. C. van de Bulck. 2. Meyer-Van de Berge. 3. C. Stoffels. 4. Gebr. Van Houdt, 5. H. F. Koch en Zoon. Onaangeduid: 1. C. van de Bulck. 2. Meyer- Van de Berge. 3. C. Stoffels. 4. J. de Graaf. 5. Gebr. Van Houdt Duifkampioen navluchten: 1. en 2. C. van de Bulck. 3. C. Stoffels. Generaal kampioenschap 1964 aangeduid: 1. H. F. Koch en Zoon 3374 punten. 2. Meyer- Van de Berge 2730 punten. 3. J. A. de Smidt 2551 punten. 4. L. J. Koch en Zoon 2321 pun ten. 5. P. Piaddet 2161 punten. Generaal kampioenschap onaangeduid: 1. J. A. de Smidt 12.048 punten. 2. Meyer-Van de Berge 11-337 punten. 3. H. F Koch en Zoon 8731 punten. 4. F. van Meir 5551 punten. 5. J. Willemsen 5216 punten. „Spook voor meneer": zo luidde de titel van het vrolijk spel, dat vrijdagavond voor een goed bezet City-theater werd opgevoerd door de toneelgroep van de buurtvereniging „Nieuw Middelburg". Afgaande op de titel zou men kunnen vermoeden een griezelstuk voorgezet te krijgen. Het tegendeel was echter waar. Scnriiver Koos Bes ui no had ervoor ge zorgd, dat er een paar amateurspoken op het appel verschenen, «lie by de be langstellenden in de zaal eerder de lach spieren Ueten kriebelen dan de mensen te laten huiveren. In dit stuk was het touwtrekken gebla zen om een kasteel van een In financiële moeilijkheden geraakte baron. Verwik kelingen rondom de bestemming van het kasteel, waarin romances de boventoon voerden, maakten van het geheel een amusante vertoning. Ondanks net ont breken van de nodige vaart in het stuk kennelijk veroorzaakt door een niet volledige rolbeheersing is de toneel groep van „Nieuw Middelburg" tot een alleszins acceptabele presentatie geko men. De heer J. Bakker, die de regie voerde had als de opvliegerige baron het leeuwenaandeel in net stuk. De houte rige, steeds in meervoud sprekende but ler, uitgebeeld door J. van den Ouden, deed het ook goed. Mevrouw D. Wille- boordse voldeed heel aardig in haar rol van mevrouw Boetselaar de huishoud ster Uit het spel van mevrouw M. van Schalk viel af te leiden dat ze zich wel thuisvoelt op de planken; zo was het ook bij mei. Franchimont die als juf frouw West al haar charmes ten toon spreidde om haar doel te kunnen berei ken. De heren L. Davidse en F. de Leeuw speelden voor spook. De rollen waren hen toevertrouwd. Mej. Nellen was voorts te zien in de rol van mevrouw Kuiler, de vrouw van de ex-tuinbaas. Aan het eind van de voorstelling, een première, bood de heer L. M. Jobse de tonelisten een attentie aan. Tijdens de pauze zorgde de mondorgelclub onder leiding van de heer F. Zech voor een pit tig muziekje. De volgende toneelavond ten bate van het speeltuinwerk ver zorgt de groep van „Nieuw Middel burg" aanstaande vrijdag in de „Rode Leeuw" te Nieuwland. Postzegelvereniging „Vrederust" bijeen De groep Vrederust van de postzegel vereniging „Delta" uit Middelburg zal op woensdag 18 november a.s. in het ontspanningsgebouw de maande lijkse vergadering houden. De heer M. van Lubeck zal zijn verzameling België ten toon stellen, zowel postze gels als F. D. C. en poststukken. Er zal voor een bijzondere versiering worden gezorgd. De heer Mennes uit Middelburg zal een uiteenzetting ge ven over de nieuwtjesdienst in ver band met het overlijden van de heer Konraad. Sint-Nicolaas zal zijn intocht in de in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom doen op zaterdagmiddag 28 no vember. De sint komt met de boot aan wordt dan aan de hoofdingang door het comité ontvangen, waar de mu ziekvereniging „Euphonia" gereed staat. Daarna maakt de sint met de muziek een rondrit langs alle pavil joenen en eindigt deze tocht bij het ontspanningsgebouw, waar dan het feest voor de kinderen wordt gevierd. St.-Nicolaas zal de paviljoenen bezoe ken op woensdag 2 en donderdag 3 de cember a.s. waarbij hij aan alle pa tiënten een pakje zal uitreiken. Gymnastiekvereniging op „Vrederust" In de koffiekamer van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom werd een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een gymnastiek vereniging op de inrichting. Er heb ben zich al 43 leden opgegeven. Het ligt in de bedoeling om ook een kin derafdeling op te richten. Er werd een voorlopig bestuur gekozen be staande uit: voorzitter de heer J. Adriaanse, secretaris de heer A. Poots, penningmeesteres se mej. Schumm, leden mevrouw Michael en de heer C. v. Fossen. De vereniging ressorteert onder de personeelsvere niging van Vrederust, Tijdens een bijeenkomst van de Middel burgse afdeling van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond in „De Gouden Poorte" is, zoals gemeld, de 68- jarige heer M. Naerebout gehuldigd van wege zyn in de loop van 45 jaar in de •akbeweging ontplooide activiteiten. Voorzitter \V. Hendriks sprak in zyn toe spraak van een unicum. De „pionier" werd voor zijn werkzaamheden beloond met een fraai schilderstuk van de Dom te Veere, een symbool van onverzette lijkheid en van kracht. „Een symbool", zo zei de heer Hendriks, „dat zo goed bij U past". In zijn toespraak deed de voorzitter een duik in de geschiedenis. Grove wille keur, een ingekankerde haat van de patroons aan alles wat maar even met vakorganisaties te maken had en een grote mate van werkeloosheid en schrij nende armoede: dat was het beeld van schildersgezellenbond aanvaardde. In 1928 werd hij voorzitter van de Vlissingse afdeling. Door inten sief huisbezoek, met name in Souburg gestaakt om het Mlildolhurg-Cit.v: Irma la douce, 20 uui Jnar, Van Benthem en Julting: Ikoi expositie. 9-18 uur. Vllsslngcn-Alhambra: Irma la douce, 20 18 jaar. Domlnirs-Café Wilhelmlna: Bevrijdingsftlms, 19 en 21 uur. Terneuzcn-I.uxor: Maciste. uur. 14 jnar. 8«v van Gcnt-Olympiatheater: Dede de ha venmeid. 19 45 uur. HuUi-Bioscoopgebouw: Alle vrouwen van de de wereld. 20 uur. Bergen op Zoom-Roxy: Vrouwen klagen aan. 20 uur. 18 Jaar. Luxor: Kiss of the vam pire. 20 uur, 14 jaar. Zierlkzee-Foyer Concertzaal" Z V.tl.-lezlng van A. H. D. Smaal over ..Sicilié". 20 uur. Zoiüs gewoonlijk opgewacht en begroet door honderden kinderen, is Sint-S'ioo- laas zaterdagmiddag in Terneuzen ge arriveerd. Ondanks de regen werden de Sint-.\icolaas-liedjes vrolijk meegezon gen toon de sint van de hoot kwam. Vooraf gegaan door de harmonie „Ter- neuzen reed de sint en zijn zwarte Pie ten per schimmel de traditionele route door de binnenstad naar de markt. Op de hier speciaal opgebouwde muziektent was de burgemeester van Terneuzen. mr. H. Rijpstra. cn het voltallig bestuur van de winkeliersvereniging ^.Klimop" aanwezig om de goede bisschop officieel te begroeten. Ook Sint-Nicolaas hield een korte speech, irin hij zei het te waarderen, dat Ter zen naast een groeiende industrie stad. ook een gezellige, prettige plaats blijft Hierna ging de rondrit van de sint, omstuwd, door honderden kinderen naar het Julianaziekenhuis Na een bezoek van Sint-Nicolaas en zijn helpers aan de nieuw buitenwijken van Terneuzen ver trok de grote kindervriend naar Sluiskil. Hier bracht hij een bezoek aan het St. Elisabeth-ziekënhuis. (Foto P.Z.C.) 18 cent per uur op 19 te bren- loon gen. In 1934 legde de heer Naerebout de voorzittershamer neer om vervolgens het secretariaat te gaan behartig-- Op deze post bleef hij tot 1939 t de schildersgezellenbond een fusie aanging met de Timmerliedenbond, waaruit de huidige A.NJ3. groeide. Na deze fusie werd hy tweede secre taris. In '45 bij de oprichting van de afdeling Middelburg werd de heer Naerebout als bestuurslid gekozen. Diverse functies nam hij waar, niet alleen in de eigen kring, maar ook daar buiten. Voor ons bent U door uw ervaring en bijzonder sterk geheugen, steeds een vraagbaak geweest", zo zei de heer Hen driks, die In de hulde ook de echtgenote de heer Naerebout betrok, (zij kreeg bloemen). En hij vervolgde: „Er staat in Vlissingen al een standbeeld van je naamgenoot Frans Naerebout, het sym bool van de redders op zee. Voor ons heb je ook een standbeeld verdiend, als pionier van de vakbeweging. Het ont breekt ons echter aan geld om dit te bekostigen™." Op deze feestavond in de „Gouden Poor te" werden nog meer mensen in het zon netje gezet. Drie A.N.B.-ers die veertig jaar lid zijn kregen een gouden insigne. Dat zijn de heren J. Pallenier, C. Brug- geman en C. Koster. Zilveren spelden waren er voor de heren G. J. Bruggeman. D. Faassen en J. Hubrechtse. Dhr. C. Arendse. die 50 jaar lid is. ontbrak op het appel. Hij verblijft in het zieken huis. Hoofdbestuurder H. Kaper, die door omstandigheden eerst later op de avond verscheen, bracht eveneens hulde aan de heer Naerebout en bood hem een geschenk onder couvert a hoofdbestuurder belichtte verder in gro te lijnen de veranderde werkwijze van de bond in de loop der jaren. Muzikaal bijgestaan door het trio Paula Koster bleef het gezelschap vervolgens nog eni ge tijd in genoeglijke stemming bijeen. De architect L. Beye uit Veere heeft plan ontworpen voor de bouw van twee lagere scholen in Sint-Annaland, een openbare en een ehristelyke. De belde uit 1883 daterende, weinig fraaie school gebouwen op het Kerkplein voldoen niet meer aan de eisen en zijn afgekenrd. Zowel het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van Scho len met den Bybel te Sint-Annaland en de ondercommissie van de openbare la- school zullen echter nog even ge moeten hebben: het wachten is nu op de urgentieverklaring en het toewij zen van bouwvolume. In het ontwerp van architect Beye is rekening gehouden met een zogenaamde „dubbelschool". Het gehele complex is laag gehouden, zonder verdiepingen. Er komt voor de school met den oijbel en voor de openbare lagere school een ge- zameniyke ingang, die door de breedte echter afzonderlijk kan worden gebruikt. komen namelijk in deze wand twee afzonderlijke ingangen. Vanaf die hoofd ingang komt men in de grote hal, die ongeveer twintig meter lang en circa zeven meter breed is, met aan oeide zij den de garderobes voor elke school. De ze hal kan ook dienst doen (er komt na melijk ook een podium In) voor bet hou den van ouderavonden en andere sr.hool- bijeenkomsten. In overleg met de inspec tie willen burgemeester en wethouders Aankoop woning in Lange Geere In de vergadering van de Middelburgse gemeenteraad van 23 november komt een voorstel aan de orde tot aankoop van het pand Lange Geere 31. Het gaat hier om een woning, die in 1954 werd herbouwd. Aangezien het pand is gele gen binnen het gebied van de eerste fase van het saneringsplan Lange Geere cn omgeving is de verwerving ervan noodzalcelyk. KlaprooscoUecte In samenw. met de te Sas van Gent gevestigde perso neelsverenigingen. Woens dag 18 nov. 1964, 20 uur. Sociaal gebouw N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". MUZIEK VOOR MILJOENEN, voordracht met muziek door R. van Dijck. Toegangsbew. a 0.75 ver- krijgb. des avonds aan de zaal. Houders van een cul tureel jeugdpaspoort hebben gratis toegang. m Sint-Nicolaas yrederust" yy FEESTELIJK PROGRAMMA Bestuur ontving vele gelukwensen dool voor een beter begrip voor de jeugd. De directeur van de christelijke kweek school In Middelburg, de heer N. Ver boon, roemde de prettige verstandhou ding tussen zijn school cn de hervormde school in Koudekerke. die reeds elf Jaar De hervormde school van Kon«tek«-rke! leerschool voor toekomstige onderwijzers heeft vrijdagavond in hotel „Walcheren" en onderwijzeressen ls. Namens de te Koudekerke het veertigjarig bestaan schoolvereniging van de gereformeerde gevierd. De hoofdonderwijzer van de school In Koudekerke spr3k voorzitter hervormde school, de heer Chr. Schip- D. Verhage. De heer W Ovaa deed dit ue namens de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk. woord door pers, gaf na het openlngi voorzitter van het schoolbestuur, de her vormde predikant, ds. H. Altena, een historisch overzicht van de veertig Ja ren, dat de school bestaat. HH beschreef onder meer de moeite, «11e net gekost heeft om tot de oprichting en de bouw van een schoolgebouw te komen. Voorts besteedde hy aandacht aan de uitbrei ding van de school van twee lokalen In 1924, via drie in 1931 tot vier In 1959. Burgemeester J. L. Dregmans van Kou dekerke was de eerste in de rij van spre kers, die het bestuur en het personeel gelukwenste met dit jubileum. De in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, de heer J. Gelijns. koppelde aan zijn felicitaties een plei- Christelijk cn openbaar Oude scholen uit 1883 afgekeurd Auto's botsten op Postweg Op de Postweg te Kapelle is vrijdag morgen omstreeks elf uur een perso nenauto met aanhangwagentje in bot sing gekomen met een bestelwagen. De bestuurder van de personenauto, de heer C. M. B. uit Goes, ging bij het remmen aan het slippen waar door een aanrijding niet meer te voor komen was. Zowel de auto van B. als de bestelwagen van H. P. L. uit Bie- zelinge liepen materiële schade op. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. P.Z.E.M.-SCHOORSTEEN Aan de oostelijke zijde van het kanaal in de onmiddellijke nabijheid van de P.Z. E.M.-centrale te Vlissingen verrijst se dert enige tijd een forse schoorsteen. Het betreft hier de thans in aanbouw zijnde uitbreiding van het ketelhuis van de PZEM aan de Edisonweg met de bij dat ketelhuis behorende schoorsteen. Het ketelhuis krijgt een hoogte van 32.60 meter; de schoorsteen zal 125 meter hoog worden. B. en w. delen dit de raad mede en zoeken tegelijkertijd aan de gemeente raad ontheffing te verlenen van het verbod, dat een gebouw geen grotere hoogte hag verkrijgen dan 20 meter boven de weghoogte. Vleugels Rechts van deze hal komt de toegang tot het gedeelte, dat voor de leerlin gen van de openbare lagere school is bestemd, een vleugel met drie loka len. Daarvóór heeft men nog ruimte geprojecteerd. Precies hetzelfde vindt men voor het gedeelte van de school met den bijbel, waarvoor zes lokalen zijn bestemd, die in het verlengde van de hoofdingang komen te lig gen, met aan de linkerkant de gang. Bij ingang van de zes lokalen van de school met den bybel is nog een uit gang gemaakt (geen ingang) voor het speelkwartier enz. Van daaruit komt men nameüjk op het speelpleingedeelte van de christelijke school. Het is wel één geheel geworden, maar elk gedeelte ligt toch voor de eigen lokalen, zodat afzon- deriyk toezicht mogelgk is. Het gehele complex zal met negen lokalen plaats bieden aan ruim driehonderd leerlingen. Verder komt er nog een overdekte rij wielberging met aan de andere ztjae overdekte gedeelten om by regen te kun nen schuilen, terwijl er ook nof ruimte :elaten FEESTPROGRAMMA Na dc eerste pauze volgde een feestelijk programma, dat was samengesteld door de neer Schippers en werd uitgevoerd door oud-Ieerllngen. Petra de Vin opende het programma met enkele nummertjes op naar accordeon. Hierna zong een koortje van zeven meis jes een speciaal voor dit jubileum ee- schreven lied. Nellie de Graaf. Tiny Nij- holt en Ineke Reljnlers traden als ac cordeontrio op met verschillende popu laire wysles. Addy de Loof als boerin netje en Nel van der Heiden als boertje zongen verschillende liedjes in Zeeuws dialect. Ze werden tijdens de refreinen bygestaan door het eerder genoemde koortje. Nadat Ineke Altena eën stukje pianomuziek ten gehore had gebracht, zonng zij samen met Petra de Vin een Frans liedje. Veel succe* oogstte voorts de ..opgang*' der school. Hierby kregen leerlingen uit 1924, I9S1 en 1959- korte lessen, die by- zonder op de lachspieren van de ondank* het slechte weer goed gevulde zaal werkten. Als sluitstuk van de avond voerden oud-leerlingen het humoristische toneelstuk „Eduard wordt mens" op. Streekvergadering vrouwenbond N.V.V. Het district Zeeland van de vrouwen bond N.V.V. hield een streekvergade ring in het A.N.W.B.-gebouw te Vlis singen. Na de opening door de voor zitster mevrouw A. Schipper-Koop- man uit Goes, hield de centraal be stuurster mevr. N. Stein-Vreke uit Middelburg een inleiding over het on derwerp: „Hoe geef ik zakgeld en waarom". Na de pauze verz«?rgde de afdeling Vlissingen het verdere pro gramma. Na alle medewerksters har telijk bedankt te hebben, sloot de een tuintje, waar voorzitster deze bijeenkomst. Ruim bloemen e.<L kun- nen planten en verzorgen. 70 dames woonden de bijeenkomst bij. verhogen, teneinde een abrupte achter uitgang in het dienstbetoon van de ge meente te voorkomen. Bovendien wil de P.v.d.A. de huidige investeringsbeper kingen niet eenzijdig ten koste van da gemeenten doen gaan door een al te stringente hantering van het lenings plafond. In de resolutie wordt gesteld dat vermindering van het gemeenteüjk dienstbetoon, gezien de daarin reeds be staande tekorten, onaanvaardbaar is. VON BRENTANO OVERLEDEN Stijlgroep „Groningen" President Ibrahim Abboed van Soe dan is gisteren afgetreden als presi dent en als opperbevelhebber van de strijdkrachten en heeft hiermee alle macht die hij had afgestaan. De 64-jarige generaal, die alleen ge durende de maand oktober de absolu te leiding had in het land. heeft zijn taken overgedragen aan het kabinet van de nieuwe burgerlijke premier Sirr-El-Khamit El Khalifa. Eind vorige maand had Abboed al een groot deel van zijn macht verloren bij de politieke ongeregeldheden die in Soedan onzekerheid brachten. Generaal-majoor Ahmed El Khawas zou bij de jongste regeringswijziging de plaats van Abboed als opperbevel hebber der strijdkrachten gaan inne men. Het militair kabinet van Abboed werd eind oktober vervangen door een burgerlijk bestuur na een crisis die tien dagen heeft geduurd. Bij ongere geldheden en relletjes die in het ge hele land plaatsvonden verloren 40 personen het leven. Brigade-generaal Hartono, chef van de afdeling bevoorrading van het Indonesi sche leger, heeft zaterdag verklaard dat Indonesië verwacht in 1965 haar eerste atoombom tot ontploffing te knnnen brengen. „De door ons zelf vervaardigde raketten zullen wij in 1965 lanceren en wellicht zullen wij ook onze eigengemaakte atoombom tot ontploffing brengen", zc zei de generaal in de Indonesische hoofd stad. Enkele dagen geleden was hij in Het Indonesische leger heeft zaterdag Darmstadt in een ziekenhuis opgeno- is geen styi uit Gronin gen, maar een Europese styi die door de Groning se herenconfectie-indus- trie gebracht wordt. Ja renlang werkend onder Engels etiket, is thans de Europese topklasse be reikt. Zie de „Victory"-kos- tuums, de moderne uit voering. ondervindt de uitstekende afwerking. Van 169,50 tot 247,50 Pas de „Victory" winter jassen. Hoe zwaar ook de stoffen, U voelt, door de gOPde pasvorm, de jas niet, Van 139.50 tot 197,50 Laat U door de mode man adviseren voor een bijpassende sjaal, hoed en handschoenen. Ga voor een grote sorte ring moderne overhem den en dassen naar uw modeadviseur. Herenmode* ST. JAC06S5TBAAT 25 VLI3SIN6 EN De christen democratische politicus en leider van de C.D.U.'C.S.U.-fractie in de Westduitse Bondsdag Heinrich von Brentano is zaterdag op 60-jarige leeftijd gestorven. men wegens een aandoening van de slokdarm. Eind vorig jaar had hij al een zware operatie aan de slokdarm ondergaan. Van Brentano is van 1955 tot 1961 mi nister van buitenlandse zaken in de regering-Adenauer geweest. Von Brentano, die een juridische op leiding heeft genoten, kwam pas na ce tweede wereldoorlog in de politiek. Hij was een van de stichters van de Chris ten-Democratische Partij in de staat Hessen en werd partijvoorzitter in Darmstadt. Bij de vorming van de eerste Westduitse oondsdag in 1949 deed hij zijn intrede in dit parlement. Tevoren maakte hij reeds deel uit v met succes haar eerste, zelfvervaardigde luchtafweerraketten gelanceerd. De ra ketten, die supersonisch zyn, zouden een effectieve hoogte kunnen bereiken van 35 kilometer, zó meldt Antara, dat eraan toevoegt dat de projectielen hun ge- vechtswaarde al hebben bewezen. Brigade-generaal Koesoemo. het hoofd wetenschappeiyk instituut van het leger, heeft intussen verklaard dat Indonesië in staat is haar eigen intercontinentale ballistische projectielen te vervaardigen. P.v.d.A. op de bres voor gemeenten De Party van de Arbeid heeft zaterdag het parlement van Hessen van waar in Krasnapolsky in Amsterdam een de- uit hÜ als afgevaardigde zitting kreeg monstratief congres gehouden onder het de parlementaire raad in Bonn die motto „De gemeenten in de klem" Hel de voorbereidingen trof voor de afkon- congres werd geopend door de party- diging van de Westduitse grondwet en voorzitter de heer J. G. Suurhofl'. Aon-!de instelling van de bondsdag, tereenvolgens werd het woord gevoerdToen, na de totstandkoming van de door drs. H. M. Fransen, lid van de bondsdag dr Konrad Adenauer kan- Tweede Kamer, en van de gemeenteraad selier werd. nam Von Brentano de lei- van Assen, J. Tiekstra, wethouder van dine van de Christen-Democratische ic.?dagfr1rc.PeopÏÏch Zij oefenden scheme Kritiek uit .p het In 195,fJ wer^ Von Brentano aangewe- regeringsbeleid teii aanzien van ie ge- zen aisu vertegenwoordiger van zijn meentefinanciën, waarbij in de eerste Part'-1 bij de Raad van Europa in plaats de liberale ministers Toxopeus en Straatsburg. In december 1951 leidde Witteveen zyn betrokken. Ook de frac-|bij de afvaardiging welke in Parijs tieleider van de V V.D. in de INveede voor het forum van de Verenigde Na- Kamer, de heer Geertsema. tevens bur- ties het Duitse standpunt ten aanzien gemeester van Wassenaar, kreeg het van de hereniging naar voren bracht verwijt te horen dat hij onvoldoende oog I Von Brentano's werk u. Eurooese heeft voor de moeilykheden waarin de aangelegenheden bracht hem dusda- gemeenten verkeren. Met algemene nig op de voorgrond dat men tegen de de uitkeringen uit het gemeentefonds se 23 n an - -aenauer zou overae- sneller dan met 4per jaar te doen toe- n}60- Maar dat gebeurde toen toch nog nemen. Hierop v«xiruitlopend wil men. in nie'.. Adenauer liet weten dat hij zelf overeenstemming met het advies van de be teugels in handen wilde houden Vereniging van Nederlandse Gemeenten totdat het werk aan de opbouw van de de uitkeringen uit het gemeentefonds Europese defensiegemeenschap vol- voor 1965 alsnog met 67.000.000,,itooid zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13