C.B.B. Middelburg vijftig jaar aan het werk Hervormde school van Koudekerke 40 jaar AGENDA ZUID-BEVELAND Goese „Kunst vrienden' weer op de planken Toneelgroep „Nieuw Middelburg" bracht „spook voor meneer" A.N.B.-AFDELING ZETTE PIONIER M. NAEREB0UT IN HET ZONNETJE 45 jaar op de bres voor vakbeweging PUN VOOR DUBBELSCHOOL MET 9 LOKALEN IN SINT-ANNALAND NOORD-ZEELAND Raad St.-Laurens gul voor Z.V.U. „Flipland" weer nummer één bij Rode- Kruiscampaene r-MÈ. ABBOED IS AFGETREDEN INDONESISCHE ATOOMBOM IN 1965 MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 WISSEL BEVELANDEN - - SCHOUWE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B DIRECTE AANLEIDING: STAKING VAN DE SCHILDERSGEZELLEN In 1914 werd in Middelbar? de chris telijke besturenbond opgericht, dii jaar das 50 jaar geleden en de C.B.B wil dit jubileum niet ongemerkt voor bij laten gaan. Zo is onder andere een jubileumboekje uitgegeven, waar in het ontstaan van de bond gememo reerd wordt en waarin verder C.B.B.-voorzitter A. Maas, C.N.V.- districtsbestuurder H. Beenhakker en de heer C. A. Kammeraad, de voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden-Zeeland een inleiding hebben geschreven. Voorts zal er op vrijdag 27 november a.s. in het Citytheater een jubileum feestavond worden gehouden, waarop de toneelvereniging Contact uit Sou burg het toneelspel .Grote kinderen" zal opvoeren. In 1914 waren er in Middelburg al af delingen van de Nederlandse vereni ging van christelijke kantoor- en han delsbediendden, de christelijke metse- laarsbond en de christelijke timmer- liedenbond, alsmede een afdeling van de christelijk nationale werkmans bond en van „Patrimonium". Een or ganisatorisch samenwerkingsverband tussen al deze afdelingen bestond er echter niet. Aanleiding De directe aanleiding voor de op richting vna de christelijke bestu renbond Middelburg was een sta king van de schildersgezellen in deze stad. De Middelburgse predi kant ds. M. van Empel bewogen met het lot van deze mensen ging tot daden over. Hij stelde zijn huis, tevens wijkgebouw. ter be schikking en nam het initiatief voor een bijeenkomst van de reeds be staande afdelingen en de schilders gezellen. Tijdens deze op 14 mei 1914 gehouden vergadering viel het principe-besluit tot oprichting van de C.B.B. Middel burg. Als bestuurslid namen zitting: B. Kruze, voorzitter; S. de Jonge, secre taris; C. Jacobse, penningmeester; C. Joziasse en A. Reudink, bestuurslid. Kruze werd als voorzitter opgevolgd door D. Stenhuis In de twintiger ja ren nam P. Mclicfste de voorzitters hamer over, om deze op uiterst be kwame wijze gedurende een dertigtal jaren te hanteren. Na hem kwam A. Maas, die nu nog de voorzittersfunc tie vervult. De activiteiten van de jonge be sturenbond beperkten zich niet tot Middelburg. Met uitzondering van Vlissingen en Souburg (behorende tot de christelijke besturenbond Vlissingen) werd geheel Walcheren het werkterrein. Zowel voor wat betreft de propaganda als voor de andere noodzakelijke werkzaamhe den. Ontzaglijk veel tijd is daar voor gegeven. Mede als resultaat van deze „zwerftochten" zijn er thans zelfstandige christelijke be sturenbond te Koudekerke,-Seroos- kerke en Arnemuiden. Ter bevordering van de algemene ont wikkeling der leden werd in samen werking inet „Patrimonium" een bi bliotheek opgericht. Een sociale stu dieclub volgde om het kader voor hun taak te bekwamen. Woningen Ook aan de in die tijd veel te wensen overlatende woningtoestanden werd aandacht geschonken. Dit leidde in 1918 tot de oprichting van een christe lijke woningbouwvereniging. Deze wo ningbouwcorporatie is thans bekend onder de naam „Woningstichting Volksbelang". De heer Maas wijst o.a. op de gro te veranderingen, die zich in de af gelopen halve eeuw op vakbewe- gingsgebied hebben voltrokken In het begin was de vakbeweging in hoofdzaak strijdorganisatie, thans zijn de belangen van de werkne mers dermate verstrengeld met die van het totale bedrijfsleven en de samenleving, dat dit mede in het werk en de beleidsvoering be trokken moet worden. Vertegenwoordigingen Dit alles komt ook plaatselijk tot uit drukking De besturenbond vertegen woordigt de christelijke vakbeweging en haar leden in diverse instellingen en commissies; zowel op plaatselijk. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 13 november Aardappelen 1113. Andijvie 8—19. Bloemkool IA 5 92. 6 87—88. 8 53—65. 2A 6 50—51. 8 28—39 Rode kool 11—19. Gr kool 11—16. Sla IA 22—28. 2A 20—21. IC 16— 18, 2C 13—15. Spruiten IA 51—74. 2A 37^45. IB 4955. 1D 5273. Aanvoer 31 ton Prei 12—24. Selderij 12—17 Peterselie 8—13 Grote peen 7—13. Uien 13—25. geschoon 26—34 Witlof IA 134—152, 2A 102—141. IB 127—134 2B 109—121. Aanvoer 27 ton. Black Alicante 168—215 Cox Orange Pippin 1 AA 51—68. IA 39—46. 1B 30—36. IC 1626 Aanvoer 34 ton Goud. reinet 1 AA 23—34 IA 18—32. 1B 15—24. IC 12—16 Aanvoer 26 ton Jonathan 1 AA 20—34. IA 20—28. IB 16—24. IC 14—16 Aanvoer 28 ton Glorie van Holland 1 AA 18--26. IA 14— 27. 1B 14—21. IC 12—14 Golden Delicious 1AA 43- 59, IA 40—58. 1B 25- 48 IC-20--29 Leglponl IA A 52—57. IA 51-55 'B 42-50 Zwljndr Wijnpeer IA 22 25 IB 16 19 St. Remy 1 AA 30- 32. IA 29 32 IB 29 32. IC 21-27 Doyenne du Cornice 1 AA 61—84. IA Mlddelburg-Cily: Irma la douce 20 uur. 18 jaar. Van Benthcm en Futting. Ikonen- exposltle. 9-18 uur VUisingen-Alhambra- Irma la douce. 20 uur. 18 jaar. DomiiiirR-Café Wilhelmlna: Bevrijdingsfilm9 19 e 21 i Terneuzen-Luxor: Maclste. uur. 14 Jaar Sas van Gent-Olymplatheater: Dede de venmeid. 19-45 uur. Hulst-Bioscoopgebouw: Alle vrouwen vat de wereld. 20 uur. Bergen op Zoom-Roxy: Vrouwen klagen 20 uur. 18 jaar. Luxor: Kiss of the v pire, 20 uur, 14 jaar Zlerlkzcc-Foyer Concertzaal' Z V.U.-lezing Van A H. D. Smaal o als op regionaal niveau. Om een aan tal voorbeelden te noemen: advies commissie gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregelingadviescom missie sociale werkvoorzieningsrege ling hoofdarbeiders; dviescommissie gewestelijk arbeidsbureau; raad van arbeid; raad van beroep voor de so ciale verzekeringswetgeving; kamer van koophandel en fabrieken; enz. Bij al dit werk gaat het niet alléén om de werknemersbelangen. doch even zeer om de belangen van anderen. Het is echter een inbreng vanuit een eigen achtergrond. Met talrijke voorbeelden geeft de heer Beenhakker aan, dat het vakbewe- gingswerk nog niet afgelopen is waarna de heer Kammeraad op merkt, dat de vakbeweging construe tieve bijdragen geleverd heeft om tt trachten de juiste weg te vinden tus sen de verschillende maatschappelijke stromingen van deze tijd. NIEUWE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL AAN DE LEEUWERIKSTRAAT .-Als de raad ermee akkoord gaat zal aan de vereniging „Christelijke School aan het Zand" te Middelburg voor het bou- n een nieuwe kleuterschool aan de Leeuwerikstraat ter vervanging van haar school aan de Oude Koudekerkse- weg een krediet van f 265.000,worden verstrekt. In dit bedrag zjjn dc Inrich tingskosten niet inbegrepen. Pluimveefokkers met succes naar Gent Op de internationale tentoonstelling de Neerhof te Gent behaalde de heer Simpelaar uit Middelburg met zijn wit wyandotte kriel hanen het predi kaat A en B en de heer F. J. Minne- boo te St. Laurens met zijn steiger- kropper zwart het predikaat A en met een witte Oudhollandse meeuw even eens het predikaat A. Het predikaat A is in België op één na de hoogste on derscheiding. Beide fokkers zijn lid van de pluimvee-, konijnen- en sier- duivenfokkersvereniging Middelburg en omstreken. Detectiveverhalen zjjn vaak goede kost voor amateurtoneelopvoeringen. Me nig gToepje heeft er al open doekjes aar beleefd. Tegenwoordig gunnen toneel- en romanschrijvers hun publiek ook graag een kijkje in het „atelier" van zijn collega-in-de-detective. En zoiets heeft op de planken ook zün aantrek kelijke kanten. De Goese „Kunstvrien den" hebben er zaterdagavond een drie kwart bezette zaal van het „Schutters hof" tenminste plezierig mee vermaakt. ..Daar moet je vrouw voor zijn" was de titel van het blijspel in drie bedrijven, dat men voor de winteroncning van dit eizoen uit de kast had gehaald. De auteur Terence Dudlev bezorgde de snelers van .Kunstvrienden' 'met dit stuk een geijkt gegeven. De schrijver van de detectiveverhalen Simon Murray heeft bij zijn nroduktie een „medewerk ster" nodig. En om zijn werk aan de smaak van „Jan Publiek" te testen leest hij alle nieuwe passages voor aan een dienstmeisje met de dure naam Vilma Valentine en bovendien een ondoorzich tig filmverleden. Het kind irriteert de auteur in ziln Engelse landhuis soms "Tuwelflk. maar de humeurigheid van nan komt pas goed od gang als een oude tante van zrin vrouw binnenvalt. Ze heeft wat reld. De schrijversvrouw aast daarop. Maar ze heeft nog veel meer nukken. Ze is achterdochtig en stokerig. Plotseling komt er van alles los. Een vermeende verhouding tussen de schrijver en zijn medewerkster. De tectiveverhalen en huiselijk leven rom melen vrolfik door elkaar. Kortom, het s een ware heksenketel, die een paar keer eindigt met een wanhopig ..help" hij de politie. Enfin, genoeg munitie voor aardig wat lawaai op het toneel. En daarin waren de Goese „Kunstvrienden" dan ook het sterkst. Hoofdrolspeler J. Kooning (de detectiveverhalenschrijver) zorgde voor aannemeiilke figuur. Zijn „mede werkster" in het schrijven, op de plan ken gezet door mevr. D. Aertssen-Voois, bleef af en toe wat t.e lang voor de decors om boel end te blijven. Des schrlj- vrouw, vertolkt door mevrouw A. Ventevogel-Scbi'lemans, was op baar best als ze zich goed kwaad maakte. Overigens is haar rol nogal „gemaakt". De indringerige tante gespeeld door mevrouw .T. Verbeem-Zuidlik had het voordeel, dat de lachers op haar hand Oe regie was in handen van de heer A. Aertssen. De „Kunstvrienden" besloteD hun toneelopvoering met een bal. DRIEWEGEN Raad Driewegen vergadert Woensdagavond a.s. vergadert de ge meenteraad van Driewegen. In deze ver gadering, die om half acht begint, komt onder meer de subsidie-aanvraag aan dc orde van de streckcommissie voor de Zak van Zuid-Beveland. Voorts die nen verschillende uitgaven i.v.m. het on derwijs te worden vastgesteld. "MFNDIIKE A.N.W.B. filmavond Dezer dagen werd in „De Koophan del" te Krabbendijke een propagan- da-avond gehouden door de A.N.W.B. De werkzaamheden van deze bond werden toegelicht met een serie mooie kleurendia's o.a. van de We genwacht en enkele interessante flims die betrekking hadden op toerisme en verkeer. Met een prachtige kleuren film over de mogelijkheden van va kantievliegreizen door Europa werd deze avond, die slechts een matige be langstelling had, besloten. Kinderpostzegel actie De in de gemeente Krabbendijke ge houden kinderpostzegelactie bracht in totaal 805 op. De actie werd dit jaar verzorgd door de kinderen van de openbare- en hervormde lagere school, die respectievelijk voor een bedrag ad 437.50 en 367,50 aan kin derpostzegels en kaarten verkochten. C APELLE Auto's botsten op Postweg Op de Postweg te Kapelle is vrijdag morgen omstreeks elf uur een perso nenauto met aanhangwagentje in bot sing gekomen met een bestelwagen De bestuurder van de personenauto, de heer C M. B uit Goes, ging bij het remmen aan het slippen waar door een aanrijding niet meer te voor komen was. Zowel de auto van B als de bestelwagen van H. P L. uit Bie- zeünge liepen materiële schade op, Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Oliebollenactie Ter afsluiting van de inzamelingscam pagne zal de afdeling Kapelle-Bieze- linge en Schore van het Nederlandse Rode Kruis vrijdag aanstaande een oliebollenverkoopactie houden. Al se dert enkele jaren is door deze afde ling een dergelijke actie met succes georganiseerd. Ook dit jaar hoopt men dat ze zal slagen en dat men tien tot twaalfduizend bollen aan de man kan brengen. HEINKENSZAND Collecte in N.H. kerk De collecte voor de Inwendige Zending heeft in de Ned. herv. kerk te Heinkens- zand opgebracht 52,12. Bibliotheek moet uitbreiden De uitleenbibliotheek in gebouw „Ma- ranatha" te Heinkenszand, tevens de pendance van de centrale voor plat telandsbibliotheken, zal moeten uit breiden: in het vorige leesseizoen is de belangstelling voor de bibliotheek sterk gestegen. Van 2916 uitleningen in het leesseizoen '62-'63 kwam men op 5242 uitleningen in het seizoen '63-'64. „Spook voor meneer": zo luidde de titel van h»-t vroHjk spel, dat vrijdagavond voor een goed bezet City-theater werd opgevoerd door de toneelgroep van de buurtvereniging „Nieuw Middelburg". Afgaande op de titel zou men kunnen vermoeden een griezelstuk voorgezet te krjjgen. Het tegendeel was echter waar. Schrijver Koos Beswino had ervoor ge zorgd, dat er een paar amateurspoken op het appel verschenen, die bij de be langstellenden in de zaal eerder de lach spieren lieten kriebelen dan de mensen te laten huiveren. In dit stuk was het touwtrekken gebla zen om een kasteel van een in financiële moeilijkheden geraakte baron. Verwik kelingen rondom de bestemming van het kasteel, waarin romances de boventoon voerden, maakten van het geheel een amusante vertoning. Ondanks aet ont breken van de nodige vaart in het stuk kennelijk veroorzaakt door een niet volledige rolbeheersing is de toneel groep van „Nieuw Middelburg" tot een alleszins acceptabele presentatie geko men. De heer J. Bakker, die de regie voerde had als de opvliegerige baron het leeuwenaandeel in het stuk. De houte rige, steeds in meervoud sprekende but ler, uitgebeeld door J. van den Ouden, deed het ook goed. Mevrouw D. Wille- boordse voldeed heel aardig in haar rol van mevrouw Boetselaar de huishoud ster Uit het spel van mevrouw M. van Schalk viel af te leiden dat ze zich wel thuisvoelt op de planken; zo was het ook bij mej. Franchimont die als juf frouw West al haar charmes ten toon spreidde om haar doel te kunnen berei ken. De heren L. Davidse en F de Leeuw speelden voor spook. De rollen waren hen toevertrouwd. Mej. Nellen was voorts te zien in de rol van mevrouw Kuiler, de vrouw van de ex-tulnbaas. Aan het eind van de voorstelling, een première, bood de heer L. M. Jobse de tonelisten een attentie aan. Tijdens de tig muziekje. De volgende toneelavond ten bate van het speeltuinwerk ver zorgt de groep van „Nieuw Middel burg" aanstaande vrijdag in de „Rode Leeuw" te Nieuwland. Tijdens een bijeenkomst van de Middel burgse afdeling van de Algemene Ne derlandse Bouwbedr|jfsbond in „De Gouden Poorte" is, zoals gemeld, He 68- jarige heer M. Naerebout gehuldigd van wege zijn in de loop van 45 jaar in de vakbeweging ontplooide activiteiten. Voorzitter \V. Hendriks sprak in z|jn toe spraak van een unicum. De „pionier" werd voor zjjn werkzaamheden beloond met een fraai schilderstuk van de Dom te Veere, een symbool van onverzette lijkheid en van kracht. „Een symbool", zo zei de heer Hendriks, „dat zo goed bij U past". In zijn toespraak deed de voorzitter een duik in de geschiedenis. Grove wille keur, een ingekankerde haat van de patroons aan alles wat maar even met vakorganisaties te maken had en een grote mate van werkeloosheid en schrij nende armoede: dat was het beeld van 1919 toen de heer Naerebout zijn eerste baan als bestuurder in de afdeling Vlis singen van de schildersgezellenbond aanvaardde. In 1928 werd hij voorzitter van de Vlissingse afdeling. Door inten sief huisbezoek, met name in Souburg steeg het ledental tot 54. Er moest in die tijd dagen worden gestaakt om het loon van 18 cent per uur op 19 te bren gen. In 1934 legde de heer Naerebout de voorzittershamer neer om vervolgens het secretariaat te gaan behartigen. Op deze post bleef nij tot 1939 toen de schildersgezellenbond een fusie aanging met de Timmerlieden bond, waaruit de huidige A.N.B. groeide. Na deze fusie werd hij tweede secre taris. In '45 bij de oprichting van de afdeling Middelburg werd de heer Naerebout als bestuurslid gekozen. Diverse functies nam hij waar, niet alleen in de eigen kring, maar ook daar buiten. Voor ons bent O door uw ervaring en bijzonder sterk geheugen, steeds een vraagbaak geweest", zo zei de neer Hen driks, die in de hulde ook de echtgenote van de heer Naerebout betrok, (zij kreeg bloemen). En hij vervolgde: „Er staat In Vlissingen al een standbeeld van je naamgenoot Frans Naerebout, het sym bool van de redders op zee. Voor ons heb je ook een standbeeld verdiend, als pionier van de vakbeweging. Het ont breekt ons echter aan geld" om dit te bekostigen netje gezet. Drie AJ^.B.-ers die veertig {"aar lid zijn kregen een gouden Insigne. )at zjjn de heren J. Pallenier, C. Brug- geman en C. Koster. Zilveren spelden waren er voor de heren G. J Bruggeman, D. Faassen en J. Hubrechtse. Dhr. C. Arendse, die 50 jaar lid is, ontbrak op het appel. Hij verblijft in het zieken huis. Hoofdbestuurder H. Kaper, die door omstandigheden eerst later op de avond verscheen, bracht eveneens hulde aan de heer Naerebout en bood hem een geschenk onder couvert aan De hoofdbestuurder belichtte verder in gro te lijnen de veranderde werkwijze van de bond in de loop der jaren. Muzikaal bijgestaan door het trio Paula Koster bleef het gezelschap vervolgens nog eni ge tijd in genoeglijke stemming bijeen. Sint-Nicolaas in „Vrederust" Sint-Nicolaas zal zijn intocht in d« in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom doen op zaterdagmiddag 28 no vember. De sint komt met de boot aan en wordt dan aan de hoofdingang door het comité ontvangen, waar de mu ziekvereniging „Euphonia" gereed staat. Daarna maakt dc sint met de muziek een rondrit langs alle pavil joenen en eindigt deze tocht bij het ontspanningsgebouw, waar dan het feest voor de kinderen wordt gevierd. St.-Nicolaas zal de paviljoenen bezoe ken op woensdag 2 en donderdag 3 de cember a.s. waarbij hij aan alle pa tiënten een pakje zal uitreiken. Gymnastiekvereniging op „Vrederust" In de koffiekamer van de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom werd een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een gymnastiek vereniging op de inrichting. Er heb ben zich al 43 leden opgegeven. Het ligt in de bedoeling om ook een kin derafdeling op te richten. Er werd een voorlopig bestuur gekozen be staande uit: voorzitter de heer J. Adriaanse, secretaris de heer A. Poots, penningmeesteresse mej. K. Schumm, leden mevrouw Michael en de heer C. v. Fossen. De vereniging ressorteert onder de personeelsvere niging van Vrederust. FEESTELIJK PROGRAMMA I dooi voor een beter begrip voor de Jeugd. De directeur van de christelijke kweek school in Middelburg, de heer N. Ver boon. roemde de prettige verstandhou- ding tussen zijn scnool en de hervormde school In Koudekerke. die reeds elf jaar Bestuur ontving vele gelukwensen De hervormde school van Koudekerke leerschool voor toekomstige onderwijzers heeft vrijdagavond in hotel „Walcheren" en^ onderwijzeressen^ Is. ^^mens^de te Ko ■- 1 1 - gei te Koudekerke het veertigjarig bestaan schoolvereniging van de gereformeerde •vierd. De hoofdonderwijzer van de *chool in Koudekerke sprak voorzitter «-»-•- D. Verhage De heer W. Ovaa deed dit namens de kerkeraad van de Nederlands ■ormde school, de heer Chr. Schip pers, gaf na het openingswoord loor dc schoolt» voorzitter van het schoolbestuur, d» her, vormde predikant, d». H. Altena, een historisch overzicht van de veertig Ja ren, dat de school bestaat. HH beschreef onder meer de moeite, die net gekost heeft om tot de oprichting en de bouw van een schoolgebouw te komen. Voorts besteedde hjj aandacht aan de uitbrei ding van de school van twee lokalen In 1924, via drie in 1931 tot vier in 1959. Burgemeester J L. Dregmans van Kou dekerke was de eerste ln de rij van spre kers, die het bestuur en het personeel gelukwenste met dit jubileum. De In specteur van het lager onderwijs ln de. inspectie Middelburg, de heer J. Gelljns, koppelde aan zijn felicitaties i plei- Christelijk en openhaar Vleugels Oude scholen uit 1883 afgekeurd De architect L. BeQe uit Veere heeft een plan ontworpen voor de bouw van twee lagere scholen in Sint-Annaland, een openbare en een christelijke. De beide uit 1883 daterende, weinig fraaie school gebouwen op het Kerkplein voldoen niet meer aan de eisen en zijn afgekeurd. Zowel het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van Scho len met den Bijbel te Sint-Annaland en de oudercommissie van de openbare la gere school zuilen echter nog even ge duld moeten hebben: het wachten Is nu op de urgentieverklaring en het toewij zen van bouwvolume. In het ontwerp van architect Beije ls rekening gehouden met een zogenaamde „dubbelschool". Het gehele complex is laag gehouden, zonder verdiepingen. Er komt voor de school met den bijbel en voor de openbare lagere school een zamenlijke ingang, die door de bree echter afzonderlijk kan worden gebruikt. Er komen namelijk in deze wand twee afzonderlijke ingangen. Vanaf die hoofd ingang komt men in de grote hal. die ongeveer twintig meter lang en circa zeven meter breed is, met aan oeide zij den de garderobes voor elke school. De ze hal kan ook dienst doen (er komt na melijk ook een podium in) voor bet hou den van ouderavonden en andere school- bijeenkomsten. In overleg met de inspec tie willen burgemeester en wethouders zelf aansturen op een gymnastieklokaal, waartoe deze ruimte mogelijk kan wor den gebruikt. gen, met s ikerkant de gang. Btj de ingang van de zes lokalen van de school met den bijbel is nog een uit gang gemaakt (geen ingang) voor het speelkwartier enz. Van daaruit komt men namelijk op het speelpleingedeelte van de christelijke schooL Het is wel écn geheel geworden, maar elk gedeelte ligt toch voor de eigen lokalen, zodat afzon- Middelburg een inleiding over het on derlijk toezicht mogelijk is. Het gehele H eil complex zal met negen lokalen plaatsde' *erP "Hoe eeel **Kee-a en bieden aan ruim driehonderd leerlingen, waarom' de pauze verzorgde de Verder komt er nog een overdekte rij-afdeling Vlissingen het verdere pro- wlelberging met aan de andere zijde medewerkster*; har- overdekte gedeelten om bij regen te kun-8*amma. Na alle medewerksters nar nen schuilen, terwijl er ook nog ruimte Itelijk bedankt te hebben, sloot de is opengelaten voor een tuintje waar voorzjtster deze bijeenkomst. Ruim o-ontnool loor1ino-»n hlnpTinpn p n klin- 70 dames woonden de bijeenkomst bu. eventueel leerlingen bloemen e.d. kun- nen planten en verzorgen. SINT-ANNALAND Weer winkelweek te St.-Annaland De middenstandsvereniging ..AMi»»" te St. Anitaland heeft weer het plan Het voor ledere afdeling door het „rr-, rrvryrl rSa C.Ï -T\J 1 frtl O T ppctpn PPT Dat bovengenoemd bedrag zéér hoog is, moge verder blijken uit het feit, dat er dit jaar 513 pet van het streef bedrag gehaald werd. Het landelijk gemiddelde ligt op ongeveer 90 pet. Het streefbedrag is het bedrag, dat men verkrijgt door het aantal inwo ners te vermenigvuldigen met 25 cent. hoofdbestuur vastgesteld. Voor de af deling St. Philipsland-Anna Jacoba- polder was ongeveer 2100 x 25 cent dus 525. Niet voor niets wordt over het schier- eilandje St. Philipsland gesproken als „het Nederlandse Rode-Kruisdorp". Provinciaal gezien staat deze afdeling nu voor de 11e maal aan de top. lan- rond de St.-Nicolaasfeesten een winkelweekactie te houden. Al enkele jaren is het de gewoonte dat naast de activiteit om de kooplust door de St.-Annalandse bevolking in eigen ge meente te stimuleren, ook een ander goed doel hiervan profijt trekt. Dit jaar wil men de baten bestemmen voor het bejaardentehuis, waarvoor de stichting bejaardenzorg uitgaande j SSiJj^Siisschiên' voor de 9de keir. Dit van de gezamenlijke Nederlands her- laatste is noe niet zeker, aangezien er vormde kerken op het eiland Tholen I nog uitslagen binnen moeten het initiatief heeft genomen. Het zal - worden gebouwd te St.-Annaland. Uit de gelden zou naar de mening van het bestuur, wanneer te zijner tijd de naam is gekozen voor het bejaarden tehuis. deze in overleg met de stich ting met smeedijzeren letters aange bracht kunnen worden. De winkeliers zullen gezamenlijk tientallen fraaie prijzen beschikbaar stellen. Voor deze winkelweekactie welke zal worden gehouden van dinsdag 24 no vember tot en met 1 december, ver wacht het bestuur, gezien de aantrek kelijke prijzen en het goede doel waar voor de baten zullen worden aange wend, grote belangstelling. De raad van Sint-Laurens ging tijdens de vorige week gehouden vergadering akkoord met het verzoek van de heer J. Adriaanse om een perceel bouwter rein in het plan bezuiden de Singel- weg in optie te kr|jgen. Het perceel zal worden benut voor de bouw van twee aaneengesloten eengezinswoningen. Met de door het gemeentebestuur voorgestelde bijdrage van 10,- aan het jubileumgeschenk, dat b|j gele genheid van het 20-jarig bestaan van de Zeeuwse Volksuniversiteit zal worden aangeboden, ging ie heer Hamelink niet akkoord. Hij vond het bedrag nogal aan de lage kant. Zo dachten ook enige andere raads leden erover. Daarop werd uesloten de bijdrage te stellen op 25,-. De burgemeester wilde een vraagteken zetten bij de plannen die men heeit om de concertpiano, die men het Z.V.U.- bestuur wil aanbieden, ook elders in Zee land te benutten. „Daar zie ik niet veel van komen. Het versjouwen van een gewone piano is al gevaarlijk", zo zei hij. De gemeenterekening, die vrijdag middag werd aangeboden vermeldt aan ontvangsten op de gewone dienst een bedrag van 389.747,83 en aan uitga ven 385.155,40. Het batig slot bedraagt 4592,43. De ontvangsten van de ka- piiaaldienst zijn 6.966.225,33 groot en de uitgaven bedragen 674.743,96 wat een batig slot oplevert van 21.481,37. De gemeentebegroting voor 1965, die eveneens tijdens de openbare vergade ring van vrijdag werd aangeboden ver meldt aan ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst het bedrag van 325.989,14. De kapitaaldienst geeft aan 980,95. De akpitaaldienst geeft aan ontvangsten 798.116,08 aan en aan uitgaven 1.045.770,46 met een nadelig slot van 247.654,38. Bjj de rondvraag vroeg een der raads leden zich af wal men in St.-Laurens denkt te doen nu de gemeente Middel burg de kolkenzuiger niet meer aan de Waleher.se gemeenten kan afstaan. De voorzitter antwoordde, dat de firma L. Boone thans het plan heeft opgevat om een kolkenzuiger aan te schaffen. Het ligt niet in de bedoeling om een gemeenschappelijke regeling te treffen belangrijke taal. doch belangrijker is zoals met het ophalen van huisvuil is het te weten, dat de jaarlijkse cam- geschied. De kolkenzuiger zal per keet pagne in grote eensgezindheid en kunnen worden gehuurd. ispontaniteit wordt gevoerd. komen Natuurlijk is deze inzameling gesti muleerd door de hulpverlening door het Rode Kruis in 1953, hoewel de her innering aan deze gebeurtenis gaat vervagen. Het afdelingsbestuur doet echter aan vele taken van het Rode Kruis mee. Dit moet toch wel als de tweede reden worden aangemerkt. Ontploffing in schoorsteen Donderdag maakte de familie P. G. aan de Molendijk te St. Annaland een angstig moment mee. Toen men ge zellig in de kamer was gezeten was er plotseling een hevige knal in de schoorsteen. De schoorsteen werd van het dak afgerukt en kwam met een plof op de stoep van de buurman te recht. Enkele jaren geleden is in de zelfde woning een andere schoorsteen op dezelfde wijze gesneuveld. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. SINT-PHILIPSLAND Dezer dagen werd jn St. Philipsland- Anna Jacobapolder de jaarlijkse Cam pagne (collecte) van het Rode Kruis beëindigd. Dat er weer vlot zou wor den geofferd, daarop had het bestuur wel vertrouwd, maar dat de opbrengst zo hoog zou zijn, daarop mocht niet gerekend worden. De opbrengst was nl. 2722,15, wat voor een gemeente van ongeveer 2100 inwoners zéér hoog is, nl. 1,29 per inwoner of 5,20 per gezin. Deze op brengst is nog 285 hoger dan vorig jaar. Deze nuchtere cijfers spreken Stijlgroep „Groningen" is geen stijl uit Gronin gen. maar een Europese stijl die door de Groning se herenconfectie-indus- trle gebracht wordt. Ja renlang werkend onder Engels etiket, ls thans de Europese topklasse be reikt. Zie de „Victory"-kos- tuums, de moderne uit voering. ondervindt de uitstekende afwerking. Van 169.50 tot 247,50 Pas de „Victory" winter jassen. Hoe zwaar ook de stoffen, U voelt, door de goede pasvorm, de jas niet. Van 139.50 tot 197,50 Laat U door de mode man adviseren voor een bijpassende sjaal, hoed en handschoenen. Ga voor een grote sorte ring moderne overhem den en dassen naar uw modeadviseur. Berenmode» ST.JAC06S5TPAAT 25 VLI3SIN6EN Rechts van deze hal komt de toegang tot het gedeelte, dat voor de leerlin gen van de openbare lagere school ls bestemd, een vleugel met drie loka len. Daarvóór heeft men nog ruimte geprojecteerd. Precies hetzelfde vindt men voor het gedeelte van de school met den bijbel, waarvoor zes lokalen zijn bestemd, die in het verlengde van de hoofdingang komen te lig- :t aan de link< Hervormde Kerk. FEESTPROGRAMMA Na de eerste pauze volgde een feestelijk programma, aat was samengesteld door de neer Schippers en werd uitgevoerd door oud-leerlingen. Petra de Vin opende het programma met enkele nummertjes op naar accordeon. Hierna zong een koortje van zeven meis je» een speciaal voor dit Jubileum ge schreven lied. Nellie de Graaf. Hny Nij- holt en Ineke RetJniers traden als ac cordeontrio op met verschillende popu laire wasjes. Addy de Loof ais boerin netje en Nel van der Helden als Moertje zongen verschillende liedjes in Zeeuws dialect. Ze werden tijdens de refreinen bijgestaan door het eerder genoemde koortje. Nadat Ineke Altena een stukje pianomuziek ten gehore had gebracht, zonng zij samen met Petra de Vin een Frans liedje. Veel succes oogstte voorts de .opgang" der school. Hierbij kregen leerlingen uit 1924. 1931 en 1959 korte lessen, die bij zonder op de lachspieren van de ondanks het slechte weer goed gevulde zaal werkten. Als sluitstuk van de avond voerden oud-leerlingen het humoristische toneelstuk „Eduard wordt mens" op. Streekvergadering vrouwenbond N.V.V. Het district Zeeland van de vrouwen bond N.V.V. hield een streekvergade ring in het A.N.W.B.-gebouw te Vlis singen. Na de opening door de voor zitster mevrouw A. Schipper-Koop- man uit Goes, hield de centraal be stuurster mevr. N. Stein-Vreke uit President Ibrahim Abboed van Soe dan is gisteren afgetreden als presi dent en ais opperbevelhebber van de strijdkrachten en heeft hiermee alle macht die hij had afgestaan. De 64-jarige generaal, die alleen ge durende de maand oktober de absolu te leiding had in het land, heeft zijn taken overgedragen aan het kabinet van de nieuwe burgerlijke premier Sirr-El-Khamit El Khalifa. Eind vorige maand had Abboed al een j groot deel van zijn macht verloren bij de politieke ongeregeldheden die in Soedan onzekerheid brachten. Genera al-majoor Ahmed El Khawas zou bij de jongste regeringswijziging de plaats van Abboed als opperbevel hebber der strijdkrachten gaan inne- Het militair kabinet van Abboed werd eind oktober vervangen door een burgerlijk bestuur na een crisis die tien dagen heeft geduurd. Bij ongere geldheden en relletjes die in het ge hele land plaatsvonden verloren 40 personen het leven. Brigade-generaal Hartono, chef van d afdeling bevoorrading van het Indonesi sche leger, heeft zaterdag verklaard dat Indonesië verwacht in 1965 haar eerste atoombom tot ontploffing te kunnen brengen. „De door ons zelf vervaardigde raketten zullen wij in 1965 lanceren en wellicht zullen wq ook onze eigengemaakte atoombom tot ontploffing brengen", zo zei de generaal in de Indonesische hoofd stad. Het Indonesische leger heeft zaterdag met succes haar eerste, zelfvervaardigde luchtafweerraketten gelanceerd. De ra ketten, die supersonisch zijn. zouden een effectieve hoogte kunnen bereiken van 35 kilometer, zo meldt Antara, dat eraan toevoegt dat de projectielen hun ge- vechtswaarde al hebben bewezen. Brigade-generaal Koesoemo, het hoofd wetenschappelijk instituut van het leger, heeft intussen verklaard dat Indonesië in staat is haar eigen intercontinentale ballistische projectielen te vervaardigen. P.v.d.A. op de bres verhogen, teneinde een abrupte achter uitgang ln het dienstbetoon van de ge meente te voorkomen. Bovendien wil de P.v.d.A. de huidige investeringsbeper kingen niet eenzijdig ten koste van de gemeenten doen gaan door een al te dat vermindering van het gemeentelijk dienstbetoon, gezien de daarin reeds be staande tekorten, onaanvaardbaar is. VON BRENTANO OVERLEDEN cbristen-democratische politicus en leider van de C.D.U.'C.S.L".-fractie in de Westduitse Bondsdag Heinrich von Brentano is zaterdag op 60-jariee leeftijd gestorven. Enkele dagen geleden was hij in Darmstadt in een ziekenhuis opgeno men wegens een aandoening van de slokdarm. Eind vorig jaar had hij al een zware operatie aan de slokdarm ondergaan. Van Brentano is van 1955 tot 1961 mi nister van buitenlandse zaken in de regering-Adenauer geweest. Von Brentano, die een juridische op leiding heeft genoten, kwam pas na de tweede wereldoorlog in de politiek. Hij was een van de stichters van de Chris ten-Democratische Partij in de staat Hessen en werd partijvoorzitter in Darmstadt. Bij de vorming van de eerste Westduitse oondsdag in 1949 f1rirtv. 'deed hij zijn intrede in dit parlement. VOOT ^CmS^ntSTl Tevoren maakte hij reeds deel uit van De Party van de Arbeid heeft zaterdag het Parlement van Hessen van waar in Krasnapoisky in Amsterdam een de- u,t h'J als afgevaardigde zitting kreeg monstratief congres gehouden onder het ln de parlementaire raad in Bonn die motto „De gemeenten in de klem" Hel de voorbereidingen trof voor de afkon- congres werd geopend door de partjj-diging van de Westduitse grondwet en voorzitter de heer J. G. Suurhoff Acli-.de instelling van de bondsdag. -oord gevoerdToen, na de totstandkoming van de lid van dej bondsdag dr Konrad Adenauer kan- de gemeenteraad 3elier sverd, nam Von Brentano de lei- tereenvolgens werd het door drs. H M. Fransen, Tweede Kamer, en vi Leeuwarden en drs. H. J. Eüsink. wet- i fr^Yd'1 houder van Heiloo i„ ^ofo u q Zij oefenden scherpe kritiek uit .p net werd Von Bn-n, arn aangewe- regeringsbeieid ten aanzien van Ie ge- zen als vertegenwoordiger van zijn meenteiinanciën, waarbij in de eerste 'Part)l hij de Raad van Europa in plaats de liberale ministers Tovopeus en Straatsburg ln december 1951 leidde hij de afvaardiging welke in Parijs op. Witteveen zqn betrokken Ook de frac tieleider van de V.V.D. In de Pweede Kamer, de heer Geertsema. tevens bur gemeester van Wassenaar, kreeg het verwijt te horen dat hij onvoldoende oog heeft voor de moeilijkheden waarin de gemeenten verkeren. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen om na een onderzoek naar de ■erkelijke behoeften van de gemeenten voor he' forum van de Verenigde Na ties het Duitse standpunt ten aanzien van de hereniging naai voren bracht. Von Brentano's werk in Europese aangelegenheden bracht hem dusda nig op de voorgrond dat men tegen de tijd van de Westduitse verkiezingen in september 1953 al ging verwachten dat hij oe portefeuille van buitenland- nciTciijnc ucuuciicu vau ue Kviiieenten de uitkeringen uit het gemeentefonds Ad®nau?r zou overne- sneller dan met 4rt per jaar te doen toe- men- *™aar aal gebeurce toen toch nog nemen. Hierop vooruitlopend wil men in "ie- Adenauer l:et weten dat hij zelf overeenstemming met het advies van de ae teugels in handen wilde houden Vereniging van Nederlandse Gemeenten totdat het werk aan de opbouw van de de uitkeringen uit het gemeentefonds Europese defensiegemeenschap vol- voor 1965 alsnog met 67.000 000,,'tooid zou zün.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11