DELTAWERKEN IN 1978 KLAAR ONDANKS VERHOGINGEN Delta - schader egeling is een treurspel Schouwburg mag geen Z.V.U.-verlengstuk zijn Minister Van Aartsen: vasthouden aan streefdatum „Inderdaad voor tegenslagen weinig ruimte" NEDERLANDSE POLITIE ZOEKT GEVLUCHTE ZEEUWS-VLAMING Aardgas te duur voor Van Gelder Voorzittersfuncties onverenigbaar (1) - - SPORT Inter succesvol in Eurocupstrijd Nederlandse schakers startten goed in de finalepoule TWEEDE KAMER VERDEELD OVER RIJKSWEGENFONDS EN WEGGELD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een onzer verslaggevers.) „Ondanks de vertragingen in en- kele werken blijft het streven er op gericht de Deltawerken in 19*~~ gereed te hebben zoals in 1957 bij de aanneming van de Deltawet is vastgesteld". Dat zei minister Van Aartsen gisteravond voor de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. Wel liet hij weten: „In het schema voor de Deltawerken zat en zit heel weinig ruimte voor tegensla gen. En die tegenslagen zijn geko men met name bij de afsluiting van de Grevelingen en het Haring- vliet. Dit veroorzaakt wel inciden tele vertragingen, maar betekent nog niet, dat in het totaal 1978 niet gehaald kan worden". Het was met name mej. A. P. Schilthuis (p.v.d.a.), die op de vertragingen in de Deltawerken attendeerde. Zij wees erop, dat het Haringvliet in 1968 gereed zal moeten zijn, maar dat nu al bekend is, dat het ten minste 1969 wordt. De aan vang van de werken in het Brouwer- havense Gat zijn reeds nu verschoven van 1960 naar 1962 en of de Grevelin gen in 1964 dicht zullen zijn, staat he lemaal niet meer op de lijst. Zy kreeg bijval van verschillende andere kamer leden. Minister Van Aartsen wees erop, dat bijvoorbeeld de afsluiting van het Haringvliet vertraging heeft onder vonden, doordat belangrijke onderde len afgekeurd moesten worden. Daarom kon 1968 niet meer worden gehaald. Ook ten aanzien van het Grevelingen-experiment zijn er ver- Miljoen voorschot over 1963 voor Sloehavenwerken Minister Van Aartsen van verkeer en waterstaat heetf bij de Kamer een gewijzigde begroting over 1963 inge diend, waarop o.m. 1.000.000 wordt gevraagd voor het doen van voor schotbetalingen voor de beheerder van de Sloehaven. Het betreft in dit geval het bouwrijp maken van terrei nen tot een oppervlakte van 85 ha, wa'arvan de uitvoering door en voor rekening van de beheerder van de Sloehaven zou dienen te geschieden. Aangezien het beheer van de Sloeha ven nog niet is geregeld, worden de desbetreffende werken door het rijk uitgevoerd en de kosten ervan voor geschoten. Dit, om te voorkomen, dat de ontwikkeling zou stagneren. Voorhaven voor nieuwe sluizen één project BINNENVAART VOORLOPIG NOG DOOR OUDE TOEGANG NAAR HAVEN TERNEUZEN In de vaste commisise voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer heeft de heer C. Brandsma (p.v.d.a.) gevraagd of het inderdaad juist is, dat de binnenvaartsluis in Terneuzen bin nenkort gereed komt, maar nog niet in gebruik kan worden genomen, om dat de toegang nog niet klaar is. Minister Van Aartsen liet daarop we ten, dat dit in feite juist is. Er wordt nu gewerkt aan een binnenvaartsluis en een zeevaartsluis in Terneuzen. Als één project wordt echter uitge voerd de voorhaven voor beide slui zen. De binnenvaartsluis komt inder daad eerder gereed dan de zeevaart- sluis, maar moet wachten tot beide projecten gereed zijn. De binnenvaart zal dus voorlopig door de bestaande sluizen zijn weg moeten vinden. Malversaties bij cargadoorsbedrijf in Rotterdam De Rotterdamse rivierpolitie heeft zeven Rotterdammers gearresteerd in verband met een serie malversaties bjj een carga- döors-sluwudoorsbedrjjf in de Maasstad. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat het bcdrjjf door de knoeierijen voor een bedrag van zeker 25.000 gulden is benadeeld. Hot. wordt echter niet, uitge sloten geacht dat dit bedrag in tie loop van het onderzoek nog aanzienlijk gro ter zal blijken te zijn. De recherche ging tot een onderzoek over, nadat de directie van het bedrijf aangifte had gedaan van door haar per soneel gepleegde malversaties. Al spoe dig bleek dat vyf controleurs-administra teurs reeds geruime tijd aan hun supe rieuren te kleine maten van te versche pen stukgoederen opgaven. Voorts bleek dat de betreffende controleurs voor hun oneerlijkheden steekpenningen nadden ontvangen van personeelsleden van een Rotterdams expeditiebedrijf. Twee van hen. die door de malversaties financieel voordeel genoten, werden eveneens gear resteerd. Welke rol zij in deze zaak heb ben gespeeld is nog niet geheel duidelijk. Overvaren schip werd gelicht Dinsdagavond is men er in geslaagd het 216 ton metende motorschip .Streven" te bergen. De „Streven" was zaterdag jl. op het Volkerak na een aanvaring met een Duitse tanker in dichte mist vergaan. Daarliij kwamen twee mensen om het leven, de 46-jarige schipper Arend Kuilman uit Hoogevcen en zijn driejarig zoontje Jan Laurens Petrus. De zes overige opvarenden konden wor den gered. Kort nadat het schip was gelicht ont dekte men dat de twee ontzielde licha men nog In de boot waren. Zij bevonden zich in de roef. Aangenomen wordt nu, dat de vader die tijdens de aanvaring in de stuurhut was, zijn zoontje die in de roef lag te slapen In veiligheid wilde brengen. Het, schip maakte ha de aan varing veel water en zonk vrij spoe dig. De rijkspolitie te water vermoedt, dat de waterdruk de deur van de roef naar de stuurhut, hermetisch heeft af gesloten. schillende tegenslagen geweest. In de eerste plaats was er de tegenslag van het breken van de kabel en en kele weken geleden is er ook een minder ernstige tegenslag geweest, toen stortmateriaal op een verkeerde plaats neerkwam. KABELBAANEXPERIMENT Met name bij drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.) waren belangrijke vragen ge rezen ten aanzien van het experiment Grevelingen door middel van een kabel baan te sluiten. De heer Westerhout achtte het begrijpelijk, dat bij een ex periment vertragingen optraden, maar hij vond het nogal wat, hetgeen hier is gebeurd. Hij vroeg zich ten slotte af: „Is er nog wel een verantwoordelijke relatie tussen het experiment met de kabelbaan en de bijzondere hoge kosten, die met dit experiment zijn gemoeid?" Soortgelijke vragen werden ook gesteld door de heer P. Voogd van de Boeren partij. Minister Van Aartsen stelde dat men In de eerste plaats in aanmerking moet nemen, dat het hier een experiment be treft. En bij een experiment, zo zei hij, zijn tegenvallers van zelfsprekende fac toren. Hjj achtte het in de tweede plaats niet mogelijk in dit stadium reeds ten volle te beoordelen of de toepassing van dit sluitingssysteem ook voor andere sluitingen bruikbaar is. Hy voegde er nog aan toe: „Tot nu toe is deze proef wél /.o verlopen, dat we kunnen ver wachten, dat de Grevelingen nog voor het eind van dit jaar gesloten is. Aan liet begin van het volgend jaar kunnen we dan een begin maken met de aanleg van de weg. De afsluiting komt dus wel wat later, maar ik herhaal: het bete kent nog niet dat we in 1978 niet het gehele Deltaplan rond zullen hebben' Ook verwachtte de bewindsman, dat de verhoging van de bestaande waterkerin gen in 1978 gereed zullen zijn. Met na me de heer C. F. van der Peijl (c.h.) had daarnaar geïnformeerd. De minister wees er op, dat wanneer de werken die thans in uitvoering zijn. gereed zijn, ér wellicht meer geld vrijkomt voor de verhoging van de bestaande waterke ringen. Mevrouw Ir. A. KuiperStruyk (v.v.d.) had zich nog afgevraagd of wel vol doende research was verricht voor de toepassing van een kabelbaan bij de af sluiting van de Grevelingen. De minis ter stelde dat dit inderdaad het geval was. maar dat in de praktijk de moei lijkheden toch groter zjjn gebleken, dan yerwacht werd. Slot van pag. 1) steeds van verschillende ministers de toezegging kwam, dat er nu met spoed aan het wetsontwerp werd gewerkt en dat het in het uitzicht gesteld kon worden. „Nu horen .we echter, dat men nog bezig is met de beginselen van het overleg". Daarna kwam de heer Westerhout met zijn uitspraak dat hij deze gang van za ken een schandaal voor het Delta plan vond en dat hier inderdaad ge sproken kan worden van een treur spel. Een ander Zeeuws kamerlid, de heer C. F. van der Peijl (c.h.) sloot zich van harte aan bij de uitlatingen van de liéer Westerhout. Hij wees er op, dat het hier niét alleen ging om een Individuele schaderegeling, maar ook om een collectieve voorziening voor hele visserijgemeensehappen. Daarbij stelde hij met klem, dat grote ge meenschappen geheel nieuwe be- staansbronnen moeten beginnen, maar dat men in werkelijkheid nog niet weet waar men aan toe is. Deze twee Zeeuwse woordvoerders kregen onmiddellijk steun van de af gevaardigden mr. W. Aantjes (a.-r.), van mevrouw ir. A. KuiperStruyk (v.v.d.), terwijl ook het andere Zeeuwse kamerlid, de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) hen bijviel. De heer Aantjes was er zelfs van overtuigd geweest, dat er sprake was van een misverstand, toen in de memorie van toelichting gemeld werd, dat men nog slechts bezig was met het overleg over de beginselen van het wetsontwerp. De heer Van Dongen vroeg nog of het mogelijk was in afwachting van de komst van het wetsontwerp reeds aan de gedupeerden voorschotten te geven, zoals dat ook met de oester- kwekers reeds is gebeurd. Daarbij noemde hij het voorbeeld van een werf in Dordrecht, waar men nu al weet, dat men de werven aanzien lijk zal moeten veranderen als de waterstanden naar aanleiding van de uitvoering van het Deltaplan ook veranderd moeten worden. Minister Van Aartsen zegde toe de suggestie van de heer Van Dongen graag te willen bezien. Ten aanzien van de andere woordvoerders kon hij echter minder optimistisch zijn. Hij kon zich in géén geval binden aan een toezegging ten aanzien van een termijn waarbinnen dit wetsontwerp gereed zou kunnen komen. „Dit is werkelijk niet mogelijk", zo zei hij. „Het moet nog door verschillende departementen behandeld worden, het moet de ministerraad nog pas seren. het moet nog door de Raad van State", zo somde hij verder op. En verder wenste minister Van Aartsen niét te gaan. Schaderegeling oesterkivekers Ook ten aanzien van het wetsont werp voor de schaderegeling voor de oesterkwekers was er in feite niets nieuws onder de zon. Dat meende ook de heer Van Dongen, want hij zei, dat ook vorig jaar de Kamer reeds nadrukkelijk op haast heeft aangedrongen en dat toen de be windsman tot dezelfde toezeggingen kwam als nu. „Er is dus nu nog reen uitspraak", zo stelde hij. En hij wees daarbij op de ernstige verontrusting in de verschillende betrokken bedrij ven. „Weliswaar hebben de oester kwekers voorschotten gekregen, maar men weet hier toch niet pre cies waar men aan toe is. Wanneer kunnen we dit ontwerp nu verwach ten?" zo wilde dit kamerlid weten. De minister moest ook hier de boot afhouden. „Het spijt ook mij, dat de gang van zaken wat traag verloopt, maar het is zeer moeilijk een termijn te stellen. Ik kan U alleen de verze kering geven, dat wij alles zo snel mogelijk kunnen doen". „Maar is het dan niet bij benadering te zeggen wanneer het gereed zal zijn?" zo vroeg de heer Van der Peijl nog. Ook op deze vraag kon de minister geen antwoord geven. De heer Van der Peijl wees er nog op. dat er welis waar voorschotten zijn gegeven, maar dat in veel gevallen de oester kwekers zich toch geen definitieve andere toekomst kunnen kiezen, zo lang er geen definitieve toezegging is. Calamiteuze polders De heer Van der Peijl was het ook allerminst eens met de uitspraak van minister Van Aartsen, dat de vervan ging van de Wet op de calamiteuze polders minder haast heeft. „Met klem mag ik op spoed aandringen", zo zei hij, „omdat vele waterschap pen ook nog steeds niet precies we ten waar zij aan toe zijn. De finan ciën zijn in vele gevallen in de war", zo zei dit kamerlid. Willy V. uit Hontenisse VOOR OPLICHTING, VERDUISTERING, HELING EN INBRAKEN Politie van zeker dertig gemeenten in ons land zoekt op het ogenblik naar de 33-jarige in IIonteniKHo geboren Willy V„ die verdacht wordt van oplichting, heling, verduistering en nog een reeks andere vergrypen. Willy V. Is een oude bekende van de politie, liet vermoede lijk door hem momenteel laatst gepleeg de feit wordt gemold uit Bergen op j Zoom, waar hij dezer dagen met een valse en ongedekte cheque gekochte kos tuums heeft „betaald". In één winkel sprak hy Engels en gaf h(J een cheque voor een Engelse hank. In een andere winkel deed hij zleh voor als Duitser en betaalde hij met een Duitse cheque. Op sporing, aanhouding en voorgeleiding zyn verzocht. oordeeid tot vijf Jaar gevangenisstraf. Na een wild-west achtervolging werd hij juni in Oudenaarde gevangen geno men. In het AntwerpB® Stulvenbergzie- kenhuis had h(J zich drie maanden uit- arts. voort. Hier gaf hij zich uit als jour nalist van het A.N.P. De buit was benzine voor zo'n 200. Willy V. geeft zich nogal eens uit voor arts. De ken nis die hij voor deze „rol" nodig heeft haalt hij kennelijk iut medische ency clopedieën, die hij bij winkeliers los kreeg waar hij zich uitgaf als arts. Dat gebeurde in boekwinkels te Wa- geningen, Alkmaar, Lisse en Den Bosch. In de laatste plaats vertelde hij arts in het Bossche ziekenhuis te zijn. De verdere buit bij de winkeliers vormde onder andere een encyclope die voor de vrouw. Nieuwe kleren haalde hij ondertussen ln Bussum en' Zwanenburg. In Nijmegen kwam de kennis de medische encyclopedieën hem goed van pas. Daar gaf hij zich ais arts uit. Hij slaagde erin medische rapporten, een doktersjas en ande re artikelen los te krijgen. Momenteel vertoont hij zich weer graag als rechercheur, die een derzoek naar vals geld komt instel len, hoofdzakelijk biljetten van honderd gulden. Bij een winkelier in De Lier nam hij 400 mee, dat „vals" was. Dit deed hij ook in Amsterdam en in Rotter-' Een fraai halssnoer, dat keizerin Marie-Louise, gemalin van Napo leon I, heeft toebehoord. Tijdens een grote veiling, welke van 28 novem ber tot december in Bern zal wor den gehouden, wordt het sieraad van de keizerin onder de hamer ge bracht. De saffier juwelen van Ma rie-Louise zijn uit de collectie van graaf Sonsky en vertegenwoordigen een uxiarde van meer dan 1,00.000 gulden. In Maarheeze heeft hij van eer. moest hy daar de vlucht nemen. Aa het j uitzitten van zijn Belgische straf zou hij aan de Nederlandse justitie worden p}*?1 en in Son bij een weduwe nnm overgeleverd 400 gekregen. Op deze wijze s:oeg Hui hij zich, voordat b|J ln Belgis J» SintOedenrode en ln Budel gepakt werd. al uitgegeven voor lijn slag priester of officier, auto's verduisterd De laatste gemeente, die nog een ap en valsheid in geschrifte gepleegd, nageltje met Willy V heeft te schillen zijn ontsnapping heeft hy in Neder-is Beverwijk, waar he: weer een ge land nog een reeks andere pseudo's val van oplichting betreft, in officiers- toegepast. Zo heeft h(j zich in talloze'—1* plaatsen in ons land voorgedaan als arts, eerste luitenant, journalist van het A.N.P., rechercheur en inspecteur van politie. Augustus dit jaar zyn Inbraken gepleegd in show-rooms te Axel en St.-Jansteen, waarvan Willy V. de vermoedelijke da der is. Hier werden winkelruiten van de voordeur stukgegooid, een kasregister werd leeggehaald. De dader verdween in een auto, die met draaiende motor voor de winkels stond. Een dergelijke truc werd vorige maand in Sprang Kapelle toegepast: een win keldeur werd ingetrapt en de kassa met maar f 150.werd meegenomen auto. uniform. Voor de Koninklijke Papierfabrieken in Gelder Zonen te Amsterdam is het rdgas te duur. De directie van deze onderneming heeft in de ondernemings raad meegedeeld, dat het prijsniveau van aardgas niet zodanig attractief is,1 dat het voor Van Gelder de kosten van overschakeling loont. Gevraagd naar de reactie van de Neder landse industrie op het aardgas deelt men ons van de zijde van de Nederlandse Gasunie mee. dat in de provincies, waar de Nederlandse Gasunie nu reeds aard-, (as leveren kan ruwweg gesproken le noordeiyke helft van ons land de! Togo staat voor zware opgave tegen Overkanters In het landelijk korfbal treedt Tjoba a.s. zaterdag aan tegen hekkesluiter Zwervers en gezien het feit dat groen-witten thuis spelen verwachten we na het goede resultaat tegen Olym piaan een ruime zege voor de Zeen- wen, die zich daarmee meteen heel Oplichting werd gepleegd in Den Hel- wat omhoog kunnen werken. Voor de der, Zeist en Axel tussen december vorig bezoejierSi is verUes minder aange_ v^rtHDv(^arhf vin h'pimi m Tilhure naam' omdat ZÜ meteen de rode lan- voorts verdacht van heling in Tilburg, - v - verduistering van een auto in Gorin- taarn raster «n handen gedrukt krij- chem en Bergen op Zoom. In de laatste sen. plaats was hij gekleed als eerste luite- Olympiaan achten we in staat van nant. Hij zei gelegerd te zijn in een ka- zerne aldaar. De getoonde papieren wa ren gestolen in Zeeuws-Vlaanderen. In Zundert heeft hij vermoedelijk een inbraak gepleegd. Benzine zou hij heb ben verduisterd bij garages en pom pen in Alphen aan de Rijn en Zand goed Minder vlot gaat het met de zeer grote bedrijven, die aanzienlijke hoeveelheden energie nodig hebben. Vooral wanneer, dergelijke bedrijven pas kort geleden een oliestookinstallatie hebben aangt schaft, zullen zij de neiging hebben alle Ready te winnen, al liet de ploeg het tegen Danaïden lelijk zitten (61), maar ook Ready moest tegen de drie lingen van de Eibers een gevoelige nederlaag incasseren (62). Ons Huis zal tegen leider Rozenburg niet veel in te brengen hebben, waardoor de laatste ploeg de positie weer kan ver beteren. In 3 A krijgt Animo bezoek van hekke sluiter Ahoy, dat zondag j.l. tegen Ve- lox de buit moest afstaan en meteen op de onderste plaats werd gedrukt. We voorzien een Souburgse zege met misschien wel dubbele cijfers, Hout- De Europese commissie heeft by de mi- j snippen moet zich nog geheel aanpas- nisterraad van de E.E.G. een voorstel in-I sen en we geven de debutanten tegen gediend voor een raadaverordening, die Wion geen schijn van kans. Hou Stand een verdergaand stelsel van marktorde-i,„„ aiVelox Marktordening voor groenten en fruit een oliestookinstallatie hebben aan gé- aft, zullen zij de neiging hebben alles het oude te laten. De prijs'van het aardgas Is dan niet van dien aard. dat het voordelig zou zyn een aardgasinstal latie te laten bouwen. Lezers schrijven erdergaand stelsel van marktorde- kan de kop behouden omdat ""L een zege voor de leiders wel niet in In deze ontwerp-verordemng is van! vérstrekkende en principiële betekenis Wie niet in de gelegenheid was de .burgeravond" te bezoeken, vindt in de rubriek „Lezers Schrijven" een ideaal medium om toch, ge deeltelijk vragenderwijs, van zijn belangstelling blijk te geven. Bij de exploitatie van de schouw burg moet er, lijkt me, van uitge gaan worden dat dit object van en kele miljoenen het beheer dient te krijgen dat er bij past, en niet een verlengstuk behoort te worden van de Z.V.U. Stellig verdient de Z.V.U. waardering voor het vele dat ze ge daan heeft en doet. En even stellig verdwijnt haar bestaansreden niet door het totstand komen van de i schouwburg; er zijn steden Een beeld van de Brusselse Zes daagse, kort na de start van het evenement gemaakt: onze landge noot Peter Post, (l.) wisselt met zijn ploeggenoot, de Zwitser Fritz Pfen- g ninger. genoeg, waar vergelijkbare instel lingen als „Het Nut" e.a. werk zaam zijn. terwijl er gelijktijdig en onafhankelijk daarvan een schouw burg geëxploiteerd wordt. Daarom was het een veeg teken van het klein zijn of klein menen te zijn van onze stad, dat de functies van voorzitter van de Z.V.U. en voorzitter van het Schouwburgbe stuur gecombineerd moesten wor den, althans werden. Daarom is het jammer, dat nu niet van de aanvang af een directeur van de schouwburg wordt aangesteld, maar dat de secretaris-penning meester van het bestuur die functie waarneemt. Dat blijft amateuris tisch gedoe in de goede zin van het woord: werk van een liefhebber. Gevoelsmatig kan men dat waarde ren, zakelijk is het onjuist. Men moet niet afwachten, wie zich als gebruiker van de schouwburg komen opgeven; men moet er ook een ander publiek binnenhalen, dan via de Z.V.U. en andere verenigin gen komt. De stroom operaliefheb bers b.v. die nu met bussen vol naar Antwerpen en Gent gaat, moet hierheen gevoerd worden, aange trokken door b.v. het zeer accepta bele en in ieder geval stabiele ope ragezelschap Forum. Men moet trachten mee te doen met de com binatie van schouwburgen die bui ten de randstad Holland met suc ces gerenommeerde buitenlandse gezelschappen laat optreden enz. enz. En als men vreest, dat een te be noemen directeur geen full-time job vindt en dat hij in de huidige situatie het te verwachten jaarlijks tekort niet met tenminste zijn "sa laris verminderen kan. waarom benoemt men dan niet. voor een gedeeltelijk salaris, iemand die er een gedeeltelijke dagtaak in kan! vinden? De mogelijkheid om daarll voor de provinciale toneeladviseur j te vragen ligt zo voor de hand, dat i dit al we! overdacht en wellicht ge-] probeerd zal zijn. Maar er zyn op] sociaal-cultureel gebied toch wel meer krachten werkzaam, voor wie een aanvulling van hun taak niet ongewenst, althans niet onmogelijk de voorgestelde apparatuur, waardoor deze marktordening tot stand zou moe ten wórden gebracht. Door het stimule ren en het financieren van groepen van producenten, waaraan belangrijke be voegdheden worden toegekend, kan door de nationale overheden en door de E.E. G.-instanties worden ingegrepen in het bestaande apparaat van produktie, ver handeling en verwerking". Het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening is de mening toegedaan, dat voor Nederland aan een dergelijke marktordening geenszins be hoefte bestaat. De betreffende concept verordening houdt volgens het algemeen orgaan een discriminatie in tussen groe pen van producenten enerzijds en handel en industrie anderzijds. Blinde passagiers op de „Rotterdam" Ais vanochtend, commodore C. G. Kooijman, gezagvoerder aan boord van het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn de „Rotterdam", zijn schip heeft afgemeerd is het de laatste keer geweest dat hij zijn commando's heeft gegeven. Zijn zeemans- carrière van 43 jaar is dan afge- I sloten en hij vertrekt naar West- I Terschelling waar hij woont en i waar het goed toeven is voor een zeeman in ruste. Zijn laatste reis is niet helemaal zonder perikelen geweest, geen I ernstige maar wel vervelende perikelen. Drie teen-agers uit Bronx, een voorstad van New 1 York, hadden namelijk kans ge zien zich aan boord te verstop pen en als verstekelingen deze laatste reis van de commodore mee te maken. Het zijn Jeffery Gnss. Jerry Kleinman en Allan Kircliner. In Southampton, de eerste haven die de „Rotter dam" na New York aandeed, wilde de politie niets van het drietal weten. Zij gingen dus mee naar Rotterdam. Het zal geen sight-seeing worden, maar gewoon een cel met uitzicht op de Jobshaven. Totdat er straks weer een Holland-Amerika-Lijn- schip naar New York vertrekt. En onderweg stevig boenen voor de kost. Commodore Kooijman zal straks op West-Terschelling nog wel eens aan dit drietal den ken. de weg zal staan. Kwiek kan de pun ten thuishouden, nu D.K.V. een bezoek aan de Hagenaars brengt. In 3 B leed Overkanters een gevoelige nederlaag tegen het wisselvallige Crescendo, hetgeen de Rotterdam mers de aansluiting bij Tjoba Phoenix deed missen. Omdat ze er op gebrand zullen zijn niet verder achter op te geraken, zullen ze tot de tanden gewapend naar Goes komen, hetgeen Togo wel eens een punt zou kunnen kosten. We rekenen op een spannend duel. Blauw Wit '51 kan Unicum vas ter op de laatste plaats drukken door de punten in Dordt te houden, waar door hetzelf heel wat veiliger komt te staan. De Raven is tegen Crescendo kansloos. De prognoses luiden: 2B: TjobaZwervers (1); Olympiaan Ready (1); RozenburgÓns Huis Het is Intcrnazlomüe Milaan e t de ln 'ercldkampioens- .•rstc ronde was zich in feite al voor bezit zijnde Eui den. De off iel ploeg", die vc uitgeloot, plaatste de Kwartfinales dour wRDsg veld mot 6 -0 te winnen van Dynamo Boekarest. De ruststand was 4 0. Het lijkt niet aannemelijk dat Dynamo ln de returnwedstrljd deze achterstand zal kunnen goedmaken. In het met 35.000 toeschouwers gevulde Par|jse Pare des Princes versloeg het nationale Franse voetbalelftal woens dag Noorwegen met 1—0. Het betrof een wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd in de 17e minuut gescoord door linksbuiten Rambert. Hoewel de Fran sen een grote veldmeerderheid hadden, slaagden zij slechts sporadisch in zich doelrtjpe kansen te scheppen tegen de hechte Noorse verdediging. De eerst* wedstrijd tussen de FC Köln en Panathlnaikos FC. in de tweede ronde van het Europabekertoernooi voor landskampioenen, gisteren in Athene gespeeld, heeft een 1 1-gelijk spel opgeleverd. De Duitsers gingen de rust in met een 1—0 voorsprong. Mul ler scoorde voor de Keulenaren, Papout- sakls voor de Grieken. De Nederlandse schaakvertegenwoor diging op dc schaakolympiade te Tel Aviv is .in de eerste ronde van de fi nalepoule niet slecht begonnen tegen Zuid-SIavië. Vooral Kuypers speelde een verbluffend goede partij tegen de sterke Gligoric en had al direct voor deel uit de opening. Hij veroverde de kwaliteit en hij de 46e zet was de strijd gestreden. De partij tussen Bouwmeester en Iw- kow is een zeer onoverzichtelijke en moeilijke geweest. Beide spelers wa nen zeer goed tegen elkaar opgewas sen en de gesloten verdedigingen ga ven weinig kansen. Na veertig zetten werd tot remise besloten. Matanovic zegevierde over Zuidema na een fraaie partij en Prins en Matu- lowicz braken de partij af in een iets voordeliger stelling voor de Zuidsla- viër. In tijdnood vond Prins niet de beste voortzetting, maar een foutje van Matulowicz maakte, dat er toch nog mogelijkheden voor Prins inzit ten. De uitslagen waren Zuid-Slavië-Nederland 1%-lVi en 1 af gebroken partij: Kuypers-Gligoric 1-0, Bouwmeester-Iwkow 'i-1-.-: Zuidema- Matanovic 0-1; Prlns-Matulowicz afg. Overige resultaten: Duitsland-Ver. Staten 2-2; Bulgarije-Hongarije 3-1; Spanje-Canada 2-2; Rusland-Israël 21/£-% en 1 afg.; Polen-Tsjecho-Slowa- kije 2-2; Argentinië-Roemenië 1-3. DYNAMO WON INTERNATIONALE NOVEMBERCROSS Gisteren werd te Marke bij Kortrijk in België een internationale novem- bercross gehouden, waaraan ook atle ten van Dynamo uit Middelburg deel namen. De Belg AUcwaert werd eer ste. Cas Mulder werd 4e vóór Hein Cujé, die 5c werd. P. Tolhoek werd 17e en W. Back 25e. De eerste drie van elke vereniging dongen mee naar de clubprijs, die Dynamo won voor Houtland en Olympic uit Brugge. Nederlandse zeeman werd veroordeeld Een rechtbank in Palembang (Sumatra) heeft de Nederlander V. H. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf omdat hy 21 Maleisische dollar» Indonesië had 9 I xr u nïr v IV u binnengesmokkeld, zo meldde het Indo- il'" I ,KWJ,e,k,_!£K y- (1); "ou nesisehe persbureau „Antara" Stand elox (1), HoutsnipperWion j)e Nederlander, een bemanningslid van (2). 3 C: Togo—Overkanters (3);'de tanker „Kopionella" had het geld Blauw Wit '51Unicum (1); De Ra- onder zyn rangonderscheiding verbor- venCrescendo (2). j gen. VERSLAG BIJZONDERE COMMISSIE Financieren uit algemene middelen, menen vele leden Een eventueel formeel bezwaar, dat zodoende provincie en gemeen te eenzelfde functionaris in dienst zouden hebben, wordt door de prak tijk wel weerlegd; het zou niei de eerste keer zijn, dat de provincie plaatselijke, culturele instellingen steunt door een bepaalde functiona ris een betaalde opdracht of een salarisaanvulling te geven. En dat is volkomen terecht als het, zoals in dit geval, in wezen om provinciale belangen gaat. Middelburg. M. Beinema. genpark zoveel zal bijdragen tot de algemene middelen, dat het voorge stelde tarief van weggeld wellicht tot een kwart zou kunnen worden gereduceerd. Algemene middelen De Tweede Kamer Is verdeeld over G„Ilrn df gr0|c „pb„ngslbn be_ het njkswegenionds en het weg- lastingen op aankoop en gebruik van geld. Dit blijkt Uit het voorlopig auto's komen vele leden tot de conclu- verslag van de bijzondere commis- ,<">k versnelde weeenbouw J uit de algemene middelen moet wor- Sie VOOr dit wetsontwerp- den gefinancierd, hetgeen onder meer leidt tot de suggestie inzake de ven- De voorstellen zijn met gemengde ge- nootschapsbelasting. voelens door velen en in afwijzende zin door vele anderen beoordeeld. Anderzijds wordt betreurd, dat het Vooral het weggeld moet het ontgel-j voorgestelde fonds zich alleen bij wijze den. Wegen, zo menen vele leden, die-!van uitzondering voor tolwegen, -brug- nen economie, recreatie, veiligheid lgen en-tunnels zal kunnen lenen. Huns etc. Men mag autorijdend Nederland inziens zou het te heffen weggeld even niet voor deze algemene belangen la-'goed ui: leningen kunnen worden ver ten opdraaien. Gesuggereerd wordt de worven. Verscheidene leden speelden voorgestelde differentiatie in het tarief met de idee om het weggeld als een van de vennootschapsbelasting te laten gedwongen, rentegevende lening te vallen. Daardoor zou 75 miljoen be- presenteren, schikbaar komen. De gedachten van verscheidene leden T€Jïip0TlSPT6Jl om aan de grens een soort tolgeld te heffen door verkoop van vignetten met Een aantal leden meent, ca: hei nodi- I beperkte geldigheid trok velen niet ge geld zou kunnen worden gevonden De langdurig zieken, de uitgerangeerde1 f?1}' door het temporiseren van bij voor- medemens Juist in deze <?*zel!>ge Ve;e ieden vinden, dat eventueel weg- oeeld de Zuiderzee erxen. ele leden feestelijke sinterklaasdage.n zal hij of zij §eld voor alle wegen moet gelden, om-; gronden hun mening, dat het grote we- het extra waarderen als ze de verrassing dat veelvuldig gebruik van alternatie- genplan uit de algemene middelen mogen ervaren van er ook bij te horen, ve routes hogere onderhoudskosten!moet worden gefinancierd op de om dat er ook aan.hen gedacht wordt. Waar idaarvoor za' vergen. standigheid, dat Deltaplan. Zuider2ee- het om gaat? werken en havenaanleg met bestek- De Zonnebloem organiseert landelijk een massale oproep onder het motto „Zon in de Schoorsteen" om ook uw zieke me demensen met een kleine attentie te ver rassen. Niet vanuit een groot kantoor, maar van persoon tot persoon. Waardeer uw eigen gezondheid Hoe? Door uw adres te sturen aan de centra le post voor Zeeland, mevrouw E. Ver laanRademaker, Singel 239 te Vlissin- gen, onder bijsluiting van 15 et. aan postzegel. Vandaar uit ontvangt U dan het adres voor een zieke en de benodigde gegevens. Ook dit jaar zien weer vele van uw medemensen uit naar uw attentie, „Zou er aan mij ook gedacht worden?" Aan ons de taak dit vraag'teken om te zetten in een blij uitroepteken. Vlissingen E. Bouwmans MOGEN ZE OOK OP U REKENEN DnPVPnrPtlio •"'en' die over ve'e verdeeld wor- i/iireciii CUI5 den uitgevoerd, onder de gewone uit- t» gaven vallen. Deze leden waren bet ook met eens ofschoon vele andere leden verklaren met net sjs.eem van heffing dat zal onoverwinnelijke bezwaren tegen leiden lo; «mprtB belasting van hel rijkswegtnlunds te hebben, i-alt bijvoorbeeld kleine bestelwagens en het he„ tocb moeilijk akkoord le gaan motorfietsen In de verhouding van me, de voorgestelde financiering, heffingen zit huns inziens geen rede lijk verband. De kleine man met de Vele weer andere leden achten het kleine wagen moet evenveel betalen voorstel getuigen van een verkeerde als de grote man met de grote wagen.aanpak. Zij willen de visie van de re- Dit wordt van vele zijden sociaal on- gering kennen over het probleem van bevredigend geacht. de voorzieningen binnen de bebouwde kommen en de financiële gevolgen Vele andere leden hebben bezwaren hiervan voor de gemeenten. Ook vra- tegen de huns inziens niet relevante j gen zij naar het oordeel van de rege- tijdelijkheid van 15 jaar" en de ring over noodzakelijk wordende be- speculatieve grond daarvan. Zij be-|langrijke voorzieningen voor het open sommen, dat de groei van het wa- baar vervoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7