wat is wijsheid? „Geen commissie ter bestudering van geboorteregelingsvraagstuk" Overheidspersoneel maakt wensen kenbaar Ook bezwaren tegen instelling van voorlichtingsinstituut door regering VRAGEN AAN STAATSSECRETARIS GROSHEIDE: IS DIT HOLLAND? NOG STEEDS ONDERZOEK NAAR DE BESTE MIDDENBERMBEVEILIGING Labour verhoogt belasting en de benzineorijs Stakers dreigen met maatregelen Dief sloeg ruit van juwelierszaak in - buit van 30 mille Risico-regeling woningbouw is «rewiiziffd MAJOOR N0EL CORRY SPEURT NAAR WINNETOU'S ZILVERBUKS DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 STAATSSECRETARIS BARTELS: (Van onze parlementaire redacteur.) De staatssecretaris voor sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, voelt niets voor de instelling van een commissie ter bestu dering van het gehele vraagstuk van de geboorteregeling. In de ver gadering van de commissie voor de volksgezondheid uit de Tweede Kamer zei dr. Bartels, dat het hier een vraagstuk betreft met zoveel facetten, dat we er met een studiecommissie niet komen. „De maat schappij vormt zelf een commissie", zei dr. Bartels, die ook weigerde de inste'ling te bevorderen van een apart instituut voor de voorlich ting op dit terrein. Hij' meende, dat de bestaande organisaties deze voorlichting wel kunnen verzorgen. Tevoren had dr. J. H. Lamberts (p.v.d.a.) verklaard van oordeel te zijn, dat Nederland in de wereld gezondheidsorganisatie tot nu toe een negatieve houding had aange nomen. Hij vond het thans de tijd, dat Nederland met positieve initia tieven zou komen zowel in ons land als voor de ontwikkelingslanden. Juist daar kan de boer de bakker niet bijhouden", vooral nu dit vraagstuk volgend jaar in de. Ver enigde Naties aan de orde komt. „Het hongerprobleem neemt niet af, maar toe", betoogde dr. Lam berts. Voor wat Nederland betreft herhaalde de socialistische afgevaardigde zyn reeds vorig jaar gedaan verzoek om een breed sa uien gestelde commissie te be noemen ter bestudering van het gehele vraagstuk. Deze commissie zou in de eerste plaats moeten bestuderen hoe de voorlichting moet worden gegeven. Voorts vroeg dr. Lamberts subsidie te geven aan de katholieke en protestants- christelijke verenigingen op dit terrein, alsmede aan de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. De commissie zou verder moeten bestu deren hoe de verkoop van anti-concep- tionele middelen zou moeten worden ge regeld. Apothekers zouden eventueel kunnen worden ingeschakeld. Nu zfln er een aantal mensen, die langs „sluikwe gen" aan deze middelen moeten komen, aldus dr. Lamberts. Ook de bestaande wetgeving op dit terrein zou volgens de heer Lamberts door deze commissie moeten worden bestudeerd. In dit ver band wees hij op de politie-verordenin- gen in vele gemeenten. De hoge raad heeft de politieverordening van Bergen op Zoom ten aanzien van de verkoop van anti-conceptionele middelen onverbin dend verklaard. Dr. Lamberts vond het niet passend, dat desondanks de ge meenteraad van Eindhoven probeert „daar weer onderuit te komen". Voorts verwees de heer Lamberts naar hetgeen kardinaal Alfrink op het concilie heeft gezegd, „woorden, die ik het vorige jaar hier heb geuit." Vrijheid Mr. J. Th. M. de Vreeze (kvp) was van mening, dat het hier gaat om de taak van de overheid en niet-om hetgeen er door particulieren of in de Kerk wordt gezegd. Het gaat er om of de overheid hier een positieve taak heeft. „Ik ben van mening, dat de vrijheid van ieder voorop moet staan. Ik ben eigenlijk bezorgd, dat de vrijheid om eventueel voor een groot gezin te kiezen in het gedrang komt. Dat zou een ongezonde pressie zijn", verklaarde mr. De Vreeze. Hij zei verder, dat de bepaling van de grootte van het kindertal „het on aantastbare recht" van de ouders is. Als men die vrijheid voorop stelt, dan kan er toch voor de overheid een speci fieke taak zijn. Maar dat hangt af van de omstandigheden. Voor wat Neder land betreft was mr. De Vreeze van 'nililfjêopAkkm... oordeel, dat er voor specifieke be moeiingen van de overheid geen reden is. Ten aanzien van de gemeentelijke verordeningen zei mr. De Vreeze ver trouwen te hebben in de gemeentebestu ren. Mej. mr. J. Th. ten Broecke Hoekstra (wd) zei als liberaal de vrijheid te er kennen van het individu om geboorte regeling al dan niet toe te passen. De grotere openheid achtte zij een zegen, omdat hulp in gewetensnood geboden is. De overheid moet niet zelf voorlichting geven, maar wel zou zij, aldus mej. Ten Broecke Hoekstra, subsidie moe ten geven aan instellingen, die deze taak op zich hebben genomen. De over heid moet zich bezinnen en daarom achtte zij instelling van een commissie gewenst. Ten slotte vroeg de liberale af gevaardigde of „de pil" nu werkelijk zo ongevaarlijk is. Moet nu niet eens on derzocht worden of die pil door iedereen gebruikt kan worden, vroeg mej. Ten Broecke Hoekstra. Staatssecretaris Bartels betoogde, dat de Nederlandse regering voldaan had aan de wens om positief mee te werken met de wereldgezondheids organisatie. Maar voor positieve ini tiatieven voelde de heer Bartels niets, omdat hij geloofde, dat de onderont wikkelde landen daar niets voor voelen. Wij zouden hen dan misschien „kwetsen". Als de wereldgezond heidsorganisatie opnieuw medewer king zal vragen, dan zullen we, al- aldus de staatssecretaris, eerst bekij ken wat wordt gevraagd. Ten aanzien van de wetgeving ver klaarde dr. Bartels zich volledig te willen aansluiten bij hetgeen de minis ter van justitie bij de behandeling van zijn begroting in de commissievergade ring had gezegd. Bij grote groepen van ons volk is er een evolutie in het den ken aan de orde, maar de staatsseereta- rie geloofde, dat een bepaald eindpunt van deze evolutie nog niet is bereikt. Door het onverbindend verklaren van de politieverordening van Bergen op Zoom is onzekerheid ontstaan over ge lijkluidende politieverordeningen in an dere gemeenten. De staatssecretaris waarschuwde tegen te snel forceren van zaken, waarvan we de gevolgen niet kunnen overzien. Inzake de kwestie van de voorlichting zei dr. Bartels nog, dat nooit door een betrokken i ring een aanvraag om subsidie is ingediend, ook niet door de N.V.S.H. Op een vraag van de heer Suurhoff (pvda) verklaarde dr. Bartels zich bereid een eventueel verzoek om subsidie te zullen overwegen. Ten slotte betoogde de staatssecretaris dat hy voorstander is van een volkomen open benadering van het vraagstuk, zo wel op nationaal als op internationaal niveau. De vraag van mej. Ten Broecke Hoekstra over de „pil" bleef, waar schijnlijk door tijdgebrek, onbeantwoord. Merkwaardig aardrijkskundeboek in Brussel Het Eerstc-Kamerlid mende vloed worden De heer Kapteijn cl- Kapteijn van de P.v.d.A. gesloten, en dat de wa- teert deze constaterin- bezorgt zijn mede-sena- terstaat door verwe- gen over Hollands glo- toren en staatssecreta- zenlij king van het zoge- rie en onvolmaakthe- ris Grosheide (o. k. en naamde Deltaplan de den uit een Franstalig w.) een lachertje met monden van Rijn, Maas lardrljkskundeboek. dat - zoals dat en Schelde door dijken op de Europese school in Brussel wordt ge- hoort - ernstig gefor- sluiten wil; muieerde, schriftelijke Dat de Nederlandse bruikt. Aan deze school vragen aan de staats- landbouw hoogwaardi- doen ook Nederlandse secretaris: ge tabak produceert kinderen kennis van de voor export; dat in Nederland Is het waar: Dat Amsterdam de hoofdstad van de pro- Holland is en dat huisvrouw Nederlandse geschiede nis op. De heer Kapteijn hemel altijd bewolkt twijfelt aan de juistheid en het klimaat de van de voorstelling van tot rigou- zaken die het geschie de haringvisserij Am- reuze netheid noopt ten denisboek in kwestie sterdam tot rijkdom einde schimmel doet en hij vraagt de roest uit hun huizen te staatssecretaris - v dat de Nederlanders weren", nog enkele brokstuk- dat de huzaren van de ken van hun oude kolo- Franse generaal Piche- Kapteijn deelt deze althans de twijfel van de heer niale rijk bezitten; Dat de grote i Nederland zich in gru in 1795 voor Den invloed aan te wenden, in Helder de Hollandse opdat het boek van de vloot hebben veroverd, boekenlijst van de Eu- storten door enorme die door het ijs immo- ropese school wordt ge sluizen, die bij opko- biel was geworden? schrapt. BERAAD OVER AUTOKEURINGEN „Kruipauto's een gevaar op de weg" (Van onze parlementaire redacteur) Er wordt nog steeds een onderzoek in gesteld naar de beste wijze van midden- bermbeveiliging, zo heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. Van Aartsen gisteren in de openbare verga dering van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Ka mer meegedeeld. Hij voegde er aan dat men inmiddels doorgaat met de a leg van beveiliging. De minister deelde voorts mee, dat de invoeg- en uitrijstroken op verschillende plaatsen in het land worden verlengd. De verlichting van de gelijkvloerse kruis punten heeft zijn volle aandacht. Wat de zogenaamde 20 km-auto's of wel de kruipauto's betreft was de minis ter het met een aantal commissieleden eens dat hier van een gevaar op de weg gesproken kan worden. Hij wilde er dan ook iets tegen doen maar in geen geval de zogenaamde bezorgwagentjes in de bebouwde kom uitsluiten. Bovendien moet hij aan de invaliden denken. Hier voor dient een oplossing getroffen te worden, althans wat het rijden met deze auto's in de bebouwde kom betreft. Hjj verklaarde zich tegen het maken van uitzonderingen voor bejaarden. De kwes tie van de rijscholen zou hij nog eens na der bekijken. Autokeuringen De minister deelde mee dat er voor bepaalde auto's een periodieke keu ring verplicht is. Voor het overige De nieuwe Labour-regering heeft! gisteren een begroting van „so ciaal recht" ingediend, die wedu wen en werklozen meer soelaas biedt, maar de inkomstenbelasting tot dat doel verhoog'; Minister van financiën James Callaghan zei (dat het standaardtarief van de in komstenbelasting met 6 pennies per pond sterling zou stygen. een verhoging van 38.5 procent tot ruwweg 41 procent. Bovendien werd de benzineprijs met 6 pennies per gallon verhoogd Meer dan de helft van de benzineprijs is nu belas ting. De verhoging van de inkomstenbe lasting en van de belasting op oenzine en olie kwam als een schok, maar beide verhogingen overleefden de eerste par lementaire toets. Bil de gebruikelijke preliminaire moties, keurde het Lager huis de verhoging van de inkomstenbe lasting goed met 312 tegen 286 en deed zij het zelfde voor de benzinebelasting met 303 tegen 292 stemmen De libera len hielpen -"• in gevallen de regeringsmeerderheid die nominaal. 5 stemmen is, te versterken. wordt veel gebruik gemaakt van vrij willige keuringen. Het verzoek om een wettelijk voorgeschreven perio dieke keuring jn te stellen kon hij niet onmiddellijk inwilligen, aange zien daaraan veel moeilijkheden zijn verbonden. Er zal bijvoorbeeld heel wat personeel nodig zijn om deze keuringen te verrichten en dat neemt niet weg dat de regering probeert alleen zo goed mogelijke wagens op de wegen toe te laten. Nieuwe regels Men is op het ogenblik bezig om een aantal nieuwe regels voor te bereiden. De minister zei hiervan dat hjj ze eerst met de vaste commissie voor verkeer en waterstaat zal bespreken en ze dan nog niet onmiddellijk zal invoeren, maar er een ruime publiciteit aan zal laten geven, opdat iedereen weet waaraan hij zich te houden heeft zodra de nieuwe regels van kracht worden. Onderzoekingen Tenslotte deelde de minister mee, dat de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid o.a. bezig is met de bestudering van de inhaalmanoeuvres op snelwegen, dat zjj in voorbereiding heeft een onderzoek naar liet gebruik van dim- en stadslichten binnen de bebouw de kom, dat zjj de beveiliging van de spoorwegovergangen bestudeert en dat zij aandacht schenkt aan de menselijke factor in het verkeer. ,Als de directeur van Van der Vorms aannemingsbedrijf deze week niet be reid is te zeggen of hij met ons zaken wil doen om mee te werken aan een oplossing van het conflict zullen wij maatregelen nemen". Dit zei gister middag de voorzitter der stakingslei ding bij dit bouwbedrijf uit Rotter dam, dat in de Amsterdamse tuin stad Slotermeer drie torenflats bouwt. Sedert 21 september zijn rond 100 bouwvakkers op dit object in een wil de staking. Wij achten het alg sta kingsleiding niet langer verantwoord, aldus de voorzitter, de heer B. van der Kuil, bouwvakarbeiders buiten het| arbeidsproces te laten. Indien men: niets hoort van de directeur zal de stakingsleiding er op toezien dat daar. waar plaatsen openvallen in de volks woningbouw. deze door arbeiders van Van der Vorm worden bezet De voor zitter zag hiertoe mogelijkheden op de objecten van de N.V. Texel die pas 140 van haar ruim 400 indertijd op staande voet ontslagen arbeiders te rug heeft kunnen krijgen. Voorwaarde voor werkhervatting is, aldus de heer Van der Kuil, dat Van der Vorm zijn vroeger met de arbei ders gemaakte afspraken nakomt. Daarmede worden loon-afspraken be doeld, zo werd op vragen daarover toegegeven, die buiten de bouw-c.a.o. om met de werkgever werden ge maakt. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft in het centrum van Venlo een bru tale juwelenroof plaats gevonden in de juwelierszaak van de heer S. van Gel der. De onbekende dader heeft met een hamer de ruit van een der zij-etalages ingeslagen en een greep gedaan in de vitrine. Met een kostbare diamant die een waarde vertegenwoordigt van 30.000 golden is de dief verdwenen. Buurtbewoners die door het alarmsig naal werden gewekt hebben iemand hard horen weglopen. Toen de alarminstallatie in werking trad spoedde de bedrijfsleider, die boven de zaak woont zich naar beneden, doch daar hij niets bijzonders bemerkte heeft hij zich weer te ruste begeven. In de laatste tijd is namelijk deze alarminstal latie van de pas sedert kort in Venlo ge vestigde juwelierszaak. enkele malen door onverklaarbare oorzaak in werking getreden, zonder dat er iets aan de hand was. 's-Morgens omstreeks zeven uur pas ontdekten een paar meisjes die langs de juwelierszaak kwamen, dat er een gat was in de etalageruit, waarna on middellijk de politie werd gewaar schuwd. Zuidafrikaanse journaliste in hechtenis genomen De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een van de meest vooraanstaande vrou welijke journalisten in Zuid-Afrika, me vrouw Margaret Smith, in hechtenis ge nomen op grond van haar recht perso nen zonder vorm van proces 90 dagen vast te houden. Mevrouw Smith, die twee kinderen van 10 en 7 jaar heeft, was enkele malen te voren door de politie ondervraagd, maar nimmer opgesloten. Haar artike len waarin verschillende aspecten van het regeringsbeleid worden gehekeld, plachten in de Sunday Times te ver schijnen. SIR international is een nieuw type toilet artikelen voor heren. Fns en kruidig van geur; internationaal van formaat. Uitgesproken manlijk. SIR international: voor mannen die meegaan met hun tijd. I SIR Eau de Cologne I SIR Scheercreme SIR Scheerzeep SIR After- en Pre- Shave Lotion I SIR Toiletzeep SIR Lotion I SIR fix Haarcreme AFSCHAFFING GEMEENTEKLASVERSCHILLEN Loonsverhoging afhankelijk van die in bedrijfsleven De samenwerkende centrales van overheidspersoneel zijn van oor deel dat met ingang van 1 januari 1965 een salarisverhoging moet Het Wereldgebeuren Carnaval der cruzeiro s Het rechtse revolutionaire bewind van Brazilië, dat na de opstand van de afgelopen zomer de belofte deed het land economisch weer op de been te brengen, doet alle moeite z(Jn woord te houaen. In de korte tijd die sedert de revolutie verstreek Is dut zelfs al eardig gelukt. De beoogde stabilisatie Is ech ter nog niet bereikt en wordt nu be dreigd door de looneisen van dc vakbon den. De regering heeft geen bezwaren tegen een loonsverhoging mits die de economie niet in gevaar brengt. Maar de vakbon den zijn de laatste Jaren gewend geweest hun eisen zeer hoog te stellen, wetende dat de prijsverhogingen die leder Jaar volgden ook niet rriis waren. De vakbon den menen nu, dat om de stMging van de kosten van het levensonderhoud in het afgelopen Jaar op te vangen een loons verhoging van 80 tot honderd procent noodzakelijk is. een standpunt waarmee de regering het niet eens kan zijn. om dat een dergelijke kostenverhoging de zich in een ontwikkelingsstadium bevin dende economie ernstig zou schaden en het werk van de laatste maanden weer ongedaan zou maken. De Braziliaanse regering is van oordeel dat men zich be paalde offers zal moeten getroosten om tot herstel te komen, waarna het pas mogelijk zal zijn aandacht te schenken aan een verdere verhoging van de lonen. De kans is groot dat de vakbonden zich bij de zienswijze van de regering niet zullen neerleggen en waarnemers i worden ingevoerd waarvan het percentage afhankelijk dient te zijn van de te verwachten of reeds vast te stellen trend in het be drijfsleven. Vaststaat dat het overheidspersoneel voor 1965 4,2 procent ontvangt als nacalculatie van de trend en minstens 2,0 pro cent als laatste fase van de gedif ferentieerde verhoging. De Parijse Opera wordt opgeknapt. De gevel is reeds schoongemaakt en onlangs heeft men een nieuw plafond van de schilder Marc Cha gall onthuld. Nu wordt gewerkt ana het schoonmaken en herstellen van de beelden, die de gevel sieren. Som mige van deze groepen gaan defini tief naar het Louvre Museum. Op de foto wordt een kopie aangebracht aan de beeldengroep „De dans" van Carpeaux. Uitkeringsregeling Naast deze wens ten aanzien van een algemene loonsverhoging hebben de sa menwerkende centrales besloten hun wens te herhalen om te komen tot een uitkeringsregeling die deel uitmaakt van de rechtspositie wegens het ontbreken van regelingen voor winstdeling en der gelijke. Ook voor 1964 wensen de cen trales een dergelijke uitkering. Voor dit jaar kan daarbij rekening worden gehou den met de resultaten van de onderne mingsgewijze differentiatie over 1964. Verder wensen de centrales afschaf fing van de reeds per 1 januari jL verminderde gemeenteklassenver schillen en een integrale verwerking van de huurcompensaties 1960-1982 en 1964 in de salarisschalen. Wel ma ken deze compensaties thans reeds deel uit van de pensioengrondslag. Zij stellen voorts voor afdoende maatre gelen te nemen om tot opheffing te ko men van de achterstand van de salaris sen van lager en middelbaar personeel. En ten slotte wensen zij een verbetering van de vakantietoeslagregeling. Voor de bouw van woningwet- en pre miewoningen. die op of na 23 novem ber 1964 worden aanbesteed, zal een nieuwe risicoregeling gelden voor het verrekenen van loon- en prijswijzigin gen. Voor de woningbouw zullen de bedra gen. die uit de verrekening voort vloeien voorzover deze aanvaard baar zijn bij de vaststelling der de finitieve stichtingskosten in aanmer king worden genomen. Voor de premiewöningen worden geen consequenties verbonden aan een overschrijding van de stichtingskos- tengrenzen respectievelijk huurgren- zen als gevolg van de uit de verreke ning voortvloeiende bedragen. Verwoed verzamelaar van antieke wapens spellen een moellbke tlld, waarin de re gering niet gemakkelijk een compromis zal vinden. In het minst erge geval zul len opnieuw reeksen stakingen uitbre ken. terwijl de mogelijkheid van een nieuwe opBtand niet uitgesloten is. De meeste Braziliaanse revoluties uit het recente verleden vonden hun aanleiding in soortgelijke moeilijkheden. Hoezeer Brazilië de laatste Jaren met inflatie te kampen heeft gehad blijkt uit de statistische cijfers. Als men het indexcijfer voor het minimum loon voor 1953 op 100 stelt, was dit in september 1983 gestegen tot 1660 en in september 1964 tót 3165 opgelopen. De regering wil dit Jaar nét indexcijfer met hoogstens 70 procent laten stijgen, om de kosten zo weinig mogelijk te .aten stijgen totdat de andere plannen -esul- taten beginnen af te werpen. Zij over weegt zelfs de mogelijkheid de mini mum-lonen zonder voorafgaande aan kondiging te verhogen in de periode van nu tot maart om een prijsverhoging in twee gedeelten bij de aankondiging en bij de inwerkingtreding van de loons verhoging te voorkomen. alle problemen, die nog in het verschiet liggen, schijnt op dit gebied grote voor uitgang te worden geboekt. Hoewel de inflatie staatsvijand nummer een blijft, richt de regering ook haar krachten op verbetering van de nandels- balans. vooral door het bevorderen van de uitvoer, lange tijd één van Braziliès grootste zorgenkinderen. De minister van financiën. professor Octavio Bulhoes tracht bij de industriële naties leningen op korte en lange ter mijn af te sluiten als middel tegen de betalingsbalansmoeilijkheden, die ook andere ontwikkelingslanden kennen. On langs heeft hy voor dit doel in Tokio de gezamenlijke conferentie van het Inter nationaal Monetair Fonds (LM.F.) en de Mfiereldbank bijgewoond. Vertegenwoordigers van het I.M.F. heb ben op hun beurt een bezoek gebracht aan Brazilië om een rapport op' te stel len over de economische resultaten van de regering-Castello Branco. De uitslag van het onderzoek is nog niet bekend gemaakt. Ook de Wereldbank heeft op uitnodi ging van de regering een twintig man sterke delegatie naar Brazilië gestuurd, om de investeringsmogelijkhe den te onderzoeken welke in de land bouw, elektrificatie, de bouw van wegen spoorwegen en havens, telecommunica tie en gezondheidszorg aanwezig zijn. De aanwezigheid van 'de delegatie wijst reeds op een herstel van het vertrouwen van internationale financiële kringen in de ontwikkelingsmogelijkheden van Bra zilië. In 1958 verstrekte de bank zijn laattste lening aan Brazilië, een bedrag van 73 miljoen dollar voor de elektrifi catie. waardoor de totale schuld van Brazilië aan de bank op 292 miljoen dol lar kwam. Eij het aan de macht komen van gene raal Castello Branco stond de nieuwe Thans is zij bezig dit tekort tot 750 mil jard cruzeiros terug te brengen door verhoging van de belastingen, wat een extra bedrag van 200 miljard cruzeiros moet opleveren, inkrimping van de rege ringsuitgaven en overschrijving van sommige schulden naar 1965. De gemengde bedrijven blijven voor de staat een van de moeilijkste problemen vormen. De federale spoorwegen bijvoor beeld. verliezen, ondanks recente pogin gen tot reorganisatie, dagelijks miljoe nen cruzeiros. In augustus kondigde de regering een nieuwe wet op de volkshuisvesting af, welke onder andere de waardebepa ling van contracten in onroerende goe deren „corrigeerde", en voorzag in een nationaal volkshuisvestingsplan'en kre dietverlening voor de aankoop van hui zen. De minister van planvorming. Roberto Campos, heeft onlangs zijn plan voor economisch herstel, dat behoefte heeft aan buitenlandse kredietverschaffing tot een bedrag van 970 miljoen dollar in 1965 en 1966, aan Amerikaanse functio narissen voorgelegd. De wederopbouw van de vervallen eco nomie zal slechts langzaam vorderen en de regering zal In de komende maanden alle steun nodig hebben om uit een door velen als hopeloos beschouwde toestand te geraken. In het licht van deze ontwikkeling is de oproep, welke „O Globo", het groot ste (conservatieve) dagblad van Rio de Janeiro, tot het volk richtte, dat de revo lutie niet zonder offers tot stand kan worden gebracht en zij niet met ontmoe diging gelijkgesteld moet worden, niet 'erkelijk. Bezoek aan Nederland „was moeite waard" (Van onze Haagse redactie) Majoor Noel Corry (49), gepensio neerd beroepsmilitair en verwoed verzamelaar van antieke wapens, is na drie ..zittingsdagen" in ons land tevreden teruggereisd naar Norfolk in Engeland. ..Quite satis fied". zoals hy ons in het Haagse hotel Terminus vertelde, hoewel hij zijn exclusieve verzameling wapens in ons land niet belangrijk heeft kunen uitbreiden. „Maar", zo meende hy. „het is de moeite waard geweest naar Nederland te komen". Waarom het de moeite waard is ge weest viel niet te vernemen. Zelfs mrs. Corry („mijn man is bezeten door de verzamelduivel") kon daar geen antwoord op geven: „hij heeft enkele oude wapens gekocht, maar ik heb er geen verstand van en daarom praat hij er met mij ook niet veel over. Pas over een paar maanden krijg ik te horen hoeveel iets waard zou kunnen zijn en dat neem ik dan maar aan, want hij weet er werkelijk alles van, van oude wapens". Advertentie pistool voor 120 gulden te Rotter dam. Vol bewondering greep hij ook naar het in België gekochte Flaubertgeweer. Voor Hoeveel? „Doet er niet toe", zei hij, „dat komt later. Het gaat er mij nu op de ferste plaats om haarfijn alles te weten over de werking van dat geweer uit de vorige eeuw". Majoor Corry had zijn komst naar ons land via een advertentie aan gekondigd. Iedereen kon weten, dat de majoor zaterdag in hotel Cen tral te Rotterdam, maandag in ho tel Polen te Amsterdam en dinsdag in hotel Terminus in Den Haag te bereiken was tussen 8 en 19 uur: als de verzamelaar, die antieke voorladerspistolen, geweren etc. wilde kopen. De weinig spraakzame majoor Cor ry is als Engelsman zo zuinig als een Schot met zijn woorden. Hij bleek echter bijzonder tevreden te zijn met de aankoop van een ruiter- Expert In 1956 is het begonnen, nadat hij met vervroegd pensioen het Engel se leger had verlaten en tot de ont dekking kwam. dat de in 1942 van zijn vader 'geërfde verzameling oude wapens kostbare stukken be vatte, die steeds in waarde toena men. Majoor Noel Corry werd een expert op dat gebied, die Engeland en Europa ging afreizen en zijn unieke collectie uitbreidde tot ruim 500 stuks. Tot zijn verzameling behoort een kanon uit de zestiende eeuw, dat voor die tijd zeldzaam drie scho ten achter elkaar kan vuren. In Italië wist hij een paar zeldzame pistolen te bemachtigen die eens aan een Napolitaanse vorst hebben toebehoord. Groot is de kans echter niet, dat hij tijdens zijn reizen nog bijzonder oude exemplaren voor een redelijke prijs op de kop kan tikken: ..over het algemeen bevin den antieke wapens zich in musea en zijn nset te koop zegt hij, „maar de kans dat een particulier met een oud wapen op komt draven laat ik niet voorbijgaan". Zilverbuks Veel oude wapens die hij koopt ver koopt hij weer door, alleen de zeld zame exemplaren houdt hij zelf. Over zijn hobby en zijn studie van antieke pistolen, geweren, zwaar den en sabels publiceert hij gere geld artikelen in Engelse hladen. Waar majoor Corry blijvend naar speurt is de zilverbuks van Winne- tou, het opperhoofd der Apachen: „daar zal ik wel nooit de hand op kunnen leggen", zegt hij lachend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3