Investeringsprogramma in Souburg voor 1965-1969 vergt 5,6 miljoen Verbetering situatie Stationsbrug M'burg Marine musiceerde in Vlissingen Ruiterdag van „Oranjezon" in omstreken van Vrouwenpolder BILT Cross-country en St.-Hubertusrit BEGIN GEHANDICAPTENSPORT R.-K. INVALIDENBOND ZEELAND Mr. Schlingemann naar Nw.-Zeeland ALMANAK Hanteren als een prioriteitenschema EXAMENS Oud-Zeeuw, zoontje en schoonvader in Australië verdronken a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 TER ERE VAN SINT-HUBERTUS Paardenliefhebbers konden zater dag hun hart ophalen in Vrouwen polder en omstreken. Daar hield de landelijke rijvereniging „Oran jezon" uit Vrouwenpolder ter ere van Sint-Hubertus een ruiterdag. Niet minder dan ongeveer veertig ruiters uit Zeeland en het bij de Zeeuwse Bond aangesloten Wil-1 lemstad, waren naar Vrouwenpol der gekomen om bij schitterend weer het was droog en de zon scheen diverse festiviteiten mee te maken. 's Morgens reden de ruiters de zo langzamerhand traditioneel gewor den Sint-Hubertusrit. Het landschap rond Vrouwenpolder is voor zo'n nt bij uitstek geschikt en de vele deel nemers konden dan ook ten voUe van de rit genieten. Nadat de lunch was gebruikt in café restaurant „Duvekot" maakte men zich 's middags op voor de cross-country. Deze cross, uitgezet door de heer De Munck uit Roosendaal, was verdeeld in een zware en een lichte hinderniswed strijd. Zoveel mogelijk heeft men ge tracht gebruik te maken van natuurlij ke hindemissen, zoals sloten, greppels en zelfs enkele hekken geplaatst. De deelnemers moesten °roed opletten om de weg te kunnen volgen, die was aangeduid door verschillende kleuren vlaggetjes. Elke twee minuten vertrok een deelnemer on der wie verscheidene amazones. Ver schillende rijverenigingen waren hierbij vertegenwoordigd. Dat waren „Oranje- ruiters" uit Willemstad. „Veerse Dijkrui- ters" uit Veere, „Eendrachtruiters" uit Oud-Vossemeer. .Walcheren" uit Nieuw en Sint-Joosland, „Noord-Beveland" uit Kortgene en natuurlijk de organiserende vereniging „Oranjezon". Na ongeveer anderhalf uur was de cross ten einde. Uitslag Bij de afdeling „zwaar" was het d. Slikke van „Walcheren", die de cross won in 4.53 min. met op de tweede plaats J. P. van Dalen van „Eendracht ruiters", die twee seconden achterstand had. Dezelfde tijd maakte v. d. Slikke van dezelfde vereniging. Hij eindigde op de derde plaats. Vierde, eveneens van „Eendrachtruiters", werd H. Geluk in 4.57 min. met twee seconden achter hem A. Wattel van „Oranjezon". Winnaar in de afdeling „licht" was D. Vermaas van „Eendrachtruiters" in 5.55 min. A. Franke van „Oranjezon" werd hier tweede in 6.08 min. en derde in 6.30 min. werd K. de Lange van „Noord-Beveland". De vierde plaats was voor mej. J. Maris van „Oranjeruiters" met tien seconden achterstand op num mer drie en vijf seconden na haar kwam R. v. d. Moer van „Walcheren" binnen. Hierna reikte burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder de prijzen uit. BESLUIT OP JAARVERGADERING TERNEUZEN Van 23 november tot 3 december a.s. zal te Rotoma in Nieuw-Zeeland de al gemene vergadering van de IF AP (in ternationale federatie van agrarische producenten) worden gehouden. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, zal met mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes, economisch adviseur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité en oud-secretaris van de Z.L.M., namens de landbouworganisaties deze conferen tie bijwonen. Met een groep van dertig man vertrekt mr. Schlingemann reeds aanstaande donderdag van Parijs uit naar Nieuw- Zeeland. Het gezelschap gaat via Aus tralië, waar men nog vier dagen zal vertoeven. Na afloop van de IFAP-ver gadering op 3 december neemt mr. Schlingemann deel aan een zes dagen durende excursie op Nieuw-Zeeland. Via Amerika aanvaardt hij de thuisreis. Het gezelschap zal 14 december weer in Pa rijs arriveren. Drs. Zijlstra reist via In donesië terug, waar hij verschillende le- zihgen zal houden. Emancipatie can ie gehandicapten komt op gang De r.-k. invalidenbond „St.-Lïduina", af deling Zeeland wil meer activiteiten ont plooien. Eén daarvan is een afdeling sport voor gehandicapten, een andere is een gespreksgroep, waardoor men de le den meer bij het werk van de afdeling wil betrekken. Eén en ander gaat in het kader van de emancipatie van de gehan dicapten, die. zoals voorzitter W. Wete- rings uit Temeuzen zondag op de leden vergadering in 't Temeuzense parochie huis opmerkte, wel op gang komt. „Maar U moet ervan doordrongen zijn, dat U zelf uw belangen mee moet helpen verde digen", aldus de heer Weterings. De heer Weterings zei, dat een goed functionerende belangenorganisatie no dig is. „De gehandicapte moet terugge bracht worden in het volle leven", zo zei hij. Vooral moet meer aandacht worden besteed aan de jongeren. Kritiek had hij op het „bezighouden van de gehandicapten". „Iedereen houdt zich met de gehandicapten bezig. Dit heeft te grote vorm aan- Zeeuwse Continu Omdat ze eigentijds comfort pa ren aan het ongerief van de voor uitgang schrijven wij gaarne over flatgebouwen. Zo gaat in Terneu- zen een ongeloofwaardig verhaal over een in een continubedrijf werkend man, die terugkerend van nachtarbeid de woonlaag binnen stapte van een in de ochtendploeg ingedeelde collega. Al wat slaperig en verstrikt in de gelijkheid van gangen en deuren betrad hij onbevoegd het perceel van zijn collega en waar ook de inrichting van de hall een zekere uniformiteit vertoonde, begaf hij zich, zonder hierin iets bandeloos te zien, naar het slaapvertrek, waar hij om de slapende vrouw niet te storengeen licht ontstak, maar voorzichtig naast haar schoof en zo, nog hal) wakend, op een welbestede nacht terugzag. ,£en je nou nog niet wegf" vroeg de vrouw plotseling met dikke tong. ,Jk kom net terug", zei hij, licht ontdaan. uOh, dan heb ik me verslapen", zei ze alleen maar. genomen, men meent, dat de gehan dicapte alleen gebaat is bij „bemoe deren". Met het geven van een ge zellig reisje of een avondje is men er echter niet". De landelijke bond is dan ook bezig met een structuurwijziging en met een wijzi ging in de doelstellingen. Zo zal een jongerengroep worden opgericht en men streeft naar bundeling van krachten. Vakantie, recreatie en geestelijke verzor ging zullen belangrijke aandacht krijgen. De heer Weterings wees ook nog op de inwerkingtreding van de Algemene Bij- standwet per 1 januari a.s. Tevoren had hij de aanwezigen verwel komd, onder wie zich bevonden directeu ren van enige beschuttende werkplaat sen, wijkverpleegsters en maatschappe lijk werksters. Uit het jaarverslag van secretaris J. de Bakker (Temeuzen) bleek, dat het aan tal leden achteruit gaat. Eind decem ber 1963 was het aantal 69. Men hoopt in 1965, als de afdeling in de nazomer het tienjarig bestaan viert de honderd weer te hebben bereikt. Voorts passeerden de verschillende activiteiten in 1963 en '64 de revue. Uit het financieel jaarverslag van mejuffrouw M. de Rijk uit Hulst bleek, dat er een tekort was van 6,02. Binnenkort zal een contributieverhoging van 9 op 12 aan de orde komen. Op het programma voor 1965 staan dis- trictsvergaderingen in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een busrit, een ze vendaagse bootreis op de Rijn, een Lour- desreis voor gehandicapten (in juni) en een autotocht voor jonge gehandicapten onder auspiciën van de internationale federatie voor ontmoetingen tussen ge handicapten. De heer P. de Priester, van het bureau Zeeland van het ministerie voor maatschappelijk werk gaf een ver helderende inleiding over de Algemene Bijstandwet waarna de heer Gahl, sportinstructeur te Brugge, vertelde over sport voor gehandicapten, zoals daar zijn zwemmen, tafeltennis, hand- en kruis- boogschieten en volleybal. De collecte in de gemeente Kruiningen ten bate van de Anti-Hongeractie N.O.V.I.B. heeft 598.85 opge bracht. Oud-leraar Frans lyceum te Oostburg overleden Te Zaandam is op 67-jarige leeftijd overleden de heer Edgard Lemaire, oud- leraar Frans aan het Koningin Wilhel- minalyceum te Oostburg. De heer Le maire. van geboorte een Vlaming, die in de oorlog 1914-1918 uitweek naar Ne derland en zich daar blijvend vestigde, was van 1921 tot 1939 verbonden aan de Oostburgse h.b.s. Hij woonde al die jaren in Schoondijke, waar hij met zijn vrouw een actief aandeel had in het maatschappelijk leven. De heer Lemaire j was voorts een verdienstelijk dichter.' Verschillende dichtbundels van zijn hand zijn verschenen. De crematie is bepaald op woensdag 11 november a.s. te Drie-J huis-Westerveld. Zaterdag hield de landelijke rijver eniging „Oranjezon" uit Vrouwen polder een ruiterdag, die bestond uit een Sint-Eubertusrit en een cross country. Op de foto Lin van der Slikke in actie tijdens de cross country. Foto P.Z.C.) Collectes Veerdienst Kruiningen had last van mist Mistbanken hebben dit weekeinde enige Zeeuwse veerdiensten parten gespeeld. Het veer Kruiningen-Perkpolder moest zaterdagmorgen van 8.50 uur tot 11.20 vervallen. De „Juliana", op weg naar Kruiningen en de „Prins Bemhard", op weg naar Perkpolder, ontmoetten elkaar aan de kant van Kruiningen. buiten het vaarwater op de Westerschelde. Beide schepen bleven dichtbij elkaar liggen tot de mistbanken waren verdwenen. De passagiers van beide schepen kortten de tijd met drinken van koffie, soep en an dere consumpties. Ook waren er passa giers die een kaartje legden met kaar ten, vervaardigd van blaadjes uit een zakagenda. De overige veerdiensten had den zaterdag geen last van mist. Zondag kwam vrijwel geen vertraging voor. BROMFIETSER GEWOND BIJ BOTSING MET AUTO Op de Nieuwe Vlissingseweg onder Sou burg is zaterdagavond de achttienjarige bromfietser B. P. uit Middelburg tegen een stilstaande auto gereden. De jonge man moest met een ernstige vleeswond aan zjjn rechtervoet en verwondingen aan zjjn gezicht met de rijkspolitieauto van Souburg naar het Middelburgs gast huis worden overgebracht. Het ongeluk ontstond omstreeks acht uur. P. kwam uit de richting Middel burg. De auto, eigendom van J. de P. uit Vllsslngen had de parkeerlichten aan. De arts T. Bloos jr. uit Souburg verleende eerste hulp. De bromfiets werd licht beschadigd, de auto kreeg flinke schade. BELEID OP LANGERE TERMIJN Voor een bedrag van niet minder dan 5,6 miljoen hebben b. en w. van de gemeente Oost- en West- Soubnrg een investeringspro gramma op langere termijn op gesteld. B. en w. voldoen hier mee aan de wensen die er in de raad leven ten aanzien van het investeringsbeleid. In hun toe lichting spreken b. en vv. van „investeringen, die wij in de ko mende jaren (1965 tot en met 1969) noodzakelijk achten". B. en w. merken op, dat zij dit pro gramma hebben opgesteld onafhan kelijk van de speelruimte, die er in het financiële vlak aanwezig kan zijn om uiteindelijk tot verwezenlij king te geraken. In de eerste plaats wil het college het programma han teren als een prioriteitenschema, dat richtsnoer kan zqn voor het uitstip pelen van beleidslijnen in de toe komst. In de tweede plaats komt het b. en w. nuttig voor de raad te con fronteren met een totaliteit van de behoefte aan openbare voorzieningen: het aanleggen van tennisbanen op het sportveldencomplex 37.250, het verbouwen en verbeteren van het pand Kanaalstraat 103 voor de dienst van sociale zaken en sociëteit voor beiaarden 47.000, het verbeteren en herstellen van de Pieter Louwerseschool aan de Doorn- luststraat 65.000, het bouwen van een kleedgebouw voor de korfbalvereniging 50.000, het bouwrijpmaken van het uitbrei dingsplan „West", eerste fase 216,300; het bouwrijpmaken van gronden aan het Oranjeplein voor de bouw van het bejaardencentrum 30.430. het bouwrijpmaken van een terrein, gelegen aan de Molenweg, ten behoe ve van verzorgende en ambachtelijke bedrijven 116.000, het bouwen van een derde gymnas- tiekgebouw op een terrein gelegen in het uitbreidingsplan „Nagelen burg" 225.000; het bouwen van een derde Jagere school voor C.V.O. op een terrein ge legen in het uitbreidingsplan „Nage lenburg" 177.000, het bouwen van een bejaardencen trum op een terrein, gelegen in het saneringsplan, Oranjeplein 936,000; Twee zeer zwaar en drie lichtbeschadig- de auto's vormden zondag het resultaat van een reeks botsingen, veroorzaakt door de slippende personenauto van L D. uit Vlissingen op de Pres. Roosevelt- laan te Vlissingen. De bestuurder D. kreeg geen verwondingen, zjjn auto en een andere bü de botsing betrokken wa gen, van VV. A. B. uit de Scheldestad, seveltlaan uit de richting Schuitvaart- ~racht en in de richting Bonedijkestraat. ioor de gladheid raakte zijn wagen in een slip. Eerst ramde hij een op de par- keerstrook aan de andere kant van de weg staande auto van A. van I. uit Vlis singen Daarna draaide de wagen van D. een slag om, om vervolgens vier me ter verder tégen twee eveneens links ge parkeerde auto's te rijden. Deze wagens waren van H. F. v. d. L. en W. A. B„ beiden uit Vlissingen. Door deze schok schoot de wagen van B. tegen die van de Vlissinger J. v. d. V. uit de Schelde stad. De bestuurder verklaarde tegenover de lolitie te hebben gereden met een snel- leid van omstreeks veertig kilometer. De foto geeft een indruk van de ravage. (Foto P.Z.C.) (Vervolg van pag. 1) trein komen. Wanneer weet hij of iedereen „binnen" is. De heer van Ma nen had alle lof voor de wijze, waarop de Middelburgse politie aan de Sta tionsbrug medewerking verleent aan de autobusdiensten. „Service uiordt slechter" „De service voor de N.S.-relaties wordt een stuk slechter", zo luidde het commeittaar van jhr. mr. D. Onder grote belangstelling hebben za terdagmiddag drie militaire muziek korpsen, na een mars door de stad, ge concerteerd op de parkeerplaats van het nieuwe Vlissingse raadhuis, tussen dit gebouw en de rjjks h.b.s. Onder een dun zonnetje en in een gure wind speel den daar de kapel van de marine lucht- vaartdient, de M.L.D. onder leiding van sergeant-muzikant Van der Burg. het tamboerkorps van de Marinekazerne Amsterdam onder leiding van korporaal- tamboer Schrijvers en het tamboerkorps van Hr. Ms. wachtschip „Jacob van Heemskerck" (Vlissingen) onder direc tie van korporaal-tamboer Vujjk. Tegen drie uur begon het concert, dat duurde tot omstreeks kwart over drie en dat werd besloten met het Wilhel mus. Tevoren haden de muziekkorpsen een mars gemaakt door een deel van de stad. welke mars om half drie begon. Voor het concert op de parkeerplaats waren honderden Vllssingers naar het stadhuis gekomen Rondom het bete gelde plein staande hadden zij er het tamelijk frisse weer voor over om te kunnen luisteren naar pittige marsen, wat meer geestelijke muziek en een aardig stukje show. Voor het concert toonde onder meer belangstelling b. en w. van Vlissingen. die het muzikaal gebeuren volgden achter dc 'open) ra men van het nieuwe stadhuis. Op de foto één van de korpsen en een deel van het publick. (Foto P.Z.C.) het aanleggen van een rolschaatsen- baan met bijkomende werken aan de Padweg 108,500, het dempen van sloten en het rioleren van de Abeelseweg West, met bijko mende werken 48.000, het leggen van een ringriool met bij komende werken achter de Zeewijk singel, vanaf de Padweg tot het moerriool in de Kromwegesingel bij de Wilhelminastraat 160.000; het verbeteren van het kruispunt Nieuwe Vlisslngseweg-Kanaalbrug Marnixplein 75.000, het uitbreiden van het sportvelden complex, inclusief het maken van parkeerstroken langs het Koopmans voetpad, uit te voeren in A.C.W. 85.000,— het verbeteren en herstellen van het gymnastiekgebouw staande aan het Oranjeplein 35.000, het verplaatsen van het clubgebouw „de Zebra" van de korfbalvereniging „Animo", naar het sportveldencom plex 5000, het bouwrijpmaken van het uitbrei dingsplan „De Burg" eerste fase 535.000.—; het bouwen van een postkantoor op een terrein gelegen in het uitbrei dingsplan „De Burg" of elders p.m.; het aanleggen van parkeerhavens met bijkomende werken in de Kanaal straat 50.000; het leggen van een riolering achter de woningen Nieuwe Vlissingseweg no's 133 t/m 227 60.000; het verplaatsen van een voormalige kantine van „Ambonezenzorg" naar het sportveldencomplex t.b.v. de voet balvereniging R.C.S. en de muziek vereniging „VHjt en Volharding" 20.000,—; het bouwen van een aula op de be graafplaats 90.000; het bouwrijpmaken van het resteren de deel van het uitbreidingsplan „Na gelenburg", 2e gedeelte (uitgezonderd het aanleggen van trottoirs, verlich ting en beplanting) 750.000, het aanleggen van trottoirs, incl. het herstraten van de klinkerverharding in het plan „West", volgens de twee de fase 114,500, het bouwen van een lagere school voor r.-k. onderwijs, op een terrein gelegen in het uitbreidingsplan „Na gelenburg" 195.000, van Doom van de N.V. taxicen trale Walcheren. De passagiers voor de taxi's hoeven momenteel, komend uit het station slechts en kele stappen te doen naar de ge reedstaande wagens. Voor de toe komst zullen de mensen echter de taxi's op een standplaats aan de overkant van de weg naast het brugwachtershuisje kunnen vinden, ongeveer op de plaats waar nu de bus voor de richting Oost-Souburg een stopplaats heeft. De mensen die per bus naar de dorpen moeten, moeten eerst de brug over. Daarin zag de heer Van Doorn wel een voordeel voor de taxiondernemin gen. ,,Bij regenweer lopen de men sen eerder naar een taxi dan naar de bus". De exploitant van de stations restauratie wist officieel nog niets van de plannen tot het ver leggen van het terras voor de stationsrestauratie. De uitbouw van de voorzijde zou naar hij elders had vernomen ook voor de verkeersverbetering rondom de stationsbrug moeten wijken „Het meeste weten we uit de krant. Officieel is ons echter niets bekend. We gaan dus ge woon verder met de verbou wingswerkzaamheden". zo zei de exploitant. De aanleg van een parkeerterrein aan de Loskade tussen Goese Ko renmarkt en Nieuwepoortstraat als compensatie van de door het bus station in beslag genomen ruimte noemde een hotelexploitante van de Loskade weinig bevorderlijk voor het hotelbezoek. Bovendien noemde zij de ontsierende steenhopen aan de waterkant een sta-in-de-weg. „Het is hier wel een loskade maar geen stapelkade", aldus de exploi- tante. Van de zijde van gemeentewerken werd ons meegedeeld, dat voor op slag van de stenen naar een andere plaats zal worden gezocht. het uitbreiden van de rioolwaterzui veringsinstallatie „Oost" c.q. het ver bouwen tot opjaagstation met pers leiding naar de Westerschelde 575.000,—; het verbeteren van de Middelburgse straat en de Paspoortstraat 190.000; het bouwen van een brandweergara ge, c.q. het kopen en verbouwen van een bestaand pand 175.000; het verbouwen van de bestaande brandweergarage en politiecellen voor uitbreiding van werkruimte van het gemeentehuis 80.000, Aanleg speelplaats Prins Bernhard- plein 25.000,—; het bouwrijpmaken van gronden ge legen in het saneringsplan „Tuin dorp" p.m.; het aanleggen van trottoirs, verlich ting en beplanting in het resterende gedeelte van het plan „Nagelenburg" 108,230; Eerste fase De eerste fase van de werken rond om de stationsbrug bestaat uit de aanleg van een nieuwe riolering voor de Goese Korenmarkt. Bij het in bedrijf stellen van het busstation op de Loskade ligt het namelijk in de bedoeling om de bussen van de lijndiensten op Walcheren en Noord-Beveland die op de Los kade hun eindpunt krijgen te la ten rijden vanaf de Koningsbrug via de Kousteenscdijk en de Goese Korenmarkt naar de Loskade en van de Loskade via Stationsstraat cn stationsbrug. Dat zal een grote belasting van de Goese Koren markt tot gevolg hebben. Daardoor is het noodzakelijk dit gedeelte uit de route, waar de riolering een keer is ingestort, het eerst onder handen te nemen. De heer J. C. Faas te Retranchement slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor het examen vakdiploma voor de kantoormachinehandel. het bouwrijpmaken van gronden vol gens een gedeelte van het structuur plan „Schoonenburg", over een opper vlakte van plus minus zeven ha. p.m.; het verlengen van de bestaande Burg. Stemerdinglaan tot aan het Koop mansvoetpad 135.000; het bouwrijpmaken van gronden, ge legen in het uitbreidingsplan „Zee wijksingel" tussen de Padweg en de Vllssingsestraat in het verlengde van de Stuart Makkerstraat p.m. het aanleggen van trottoirs, incl. het herstraten van de klinkerverharding in het plan „Kromwege", gelegen tus sen de Wilhelminastraat en de Rit- themsestraat, volgens de 2e fase 31.300; het aanleggen van trottoirs, incl. het herstraten van de klinkerverharding in het plan „Middenhof", volgens de tweede fase 53.508, het bouwen van een nog onbekend aantal woningwetwoningen, geduren de de jaren 1965 t/m 1914 p.m. De 36-jarige in Kortgene geboren ka pitein op de grote vaart Johannes Noordhock, zijn zesjarige zoon Richard en zijn 58-jarige schoonvader F. Hansen zijn verdronken toen hun zeilboot op het Parkeyerringmeer, 225 kilometer ten zuiden van Perth in Australië, om sloeg. Do 8-jarige John heeft het onge- vnl overleefd hij heeft meer dan ze ven uur in het koude water gelegen. De heer Noordhock, zo meldt het ANP, die ongeveer anderhalf jaar bij familie in Kortgene verblijf hield, was juist een kleine twee weken geleden weer naar Australië teruggekeerd, waar zijn go- zin woont. Hij waa gehuwd met een Australische vrouw. John, die met een shock in een zieken huis is opgenomen, verklaarde dat het ongeval gebeurde toen de heer Hansen midden op het meer probeerde een zwarte zwaan te grijpen. Daarbij sloeg de boot om. Eerst zijn de heer Noord- hoek en de zesjarige Richard en later is ook de heer Hansen verdronken. De 8-jarige John werd gevonden, terwijl hjj zich vastklemde aan een boom op ongeveer 150 meter van de oever. De ouders van de heer Noordhoek wonen nog in Kortgene. VERWACHT. OOSTELIJKE WIND Droog en zonnig weer. Matige, af en toe wellicht vry krachtige oostelijke wind. Weinig verandering ln temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2