in Anton Geesink bij thuiskomst Utrecht bijna onder voet gelopen Bouwmaterialendiefstal in Zierikzee berecht Werkloosheid gestegen onder invloed seizoen Enkele heethoofdige Japanners hadden het op Nederlandse judoreus voorzien Huldeblijk voor Geesink: outillage voor sportschool GEPENSIONEERDENBOND BESPRAK WIJZIGING PENSIOENWETGEVING GEESINK: WEDSTRIJDSPORT 10ST ME TE VEEL TIJD EN GELD" 0p rooftocht met aanhangwagentje HUGO K0BLET OVERLEDEN Bedrijfsleven wenst vakantiespreiding Kamerlid vraagt verbod VARA's „Zo is het. B.B.C. start met nieuw „Zo is het..." P.S.V.-SPELER WIL KORT GEDING AANSPANNEN TEGEN K.N.V.B. PR0V1N01ALB Z B B W 8 B OOüRAST ZATERDAG 7 NOVEMBER 19&4 DOOR MIST NIET OP SCHIPHOL GELAND Olympisch kampioen Anton Geesink is gistermorgen bij zijn thuis komst in Utrecht bijna onder de voet gelopen. Voor zijn woning aan de IJsselsteinlaan had zich een enorme mensenmenigte ver zameld die door de tientallen agenten nauwelijks in toom kon wor den gehouden. De thuiskomst van Geesink was even snel en verrassend als zijn overwinning in Tokio, want in feite kwam hy tussen 11 en 12 uur tweemaal thuis. Vanaf het vliegveld ln Keulen tot Emmerich reisde hy met een taxi en aan de Duitse grens nam de snelle auto van de Utrechtse persfotograaf Herschel de door de mist zo vol verrassingen verlopen thuisreis van de judoreus over. Nauwelijks was Anton Geesink terug in zijn feestelijk met talrijke rood witte en rood-wit-blauwe vlaggen, Olympische ringen met lampjes en bloemen versierde straat, of hjj werd weer meegetroond naar 't Goylaan, waar de N.S.-harmonie op hem stond te wachten evenals een Juichende wykvereniging. De schoolkinderen hadden inmiddels vrij gekregen en stroomden de straten op om Geesink op zijn rondtour door de Utrechtse stadswijk te volgen. Deze rondrit duurde ongeveer drie kwartier. Bij de woning van Geesink hadden zich inmiddels zoveel mensen gegroepeerd dat de optocht nauwelijks de straat kon binnenwandelen. Sterke politiemannen moesten er ten slotte aan te pas komen om Geesink veilig in zijn huis te lood sen. In de nauwe hulskamer was het ook al een gedrang van jewelste, want behalve veel vrienden van de judoclub van Geesink hadden zich in de kamer enkele tientallen persfotografen, film operateurs en Journalisten verzameld. Anton Geesink trad ten slotte zelf op als ceremoniemeester, want om streeks 12 uur verordoneerde hij dat alle mensen zhn woning moesten ver laten en dat hy een half uur later een babbeltje zou houden met de onge niet dat hjj mjj de titels misgunt, want gisteren reisde hjj zelfs 1100 ki lometer om mjj op het vliegveld in Tokio uit te wnlven. Nee, hjj vindt gewoonweg dat het niet had mogen gebeuren, want Japan is het fudoland bij uitstek. Als toonbeeld van het Ja- Eanse falen had hjj zich nu helemaal aal laten knippen Ruim een half uur babbelde Geesink met journalisten, fotografen en sport- bewonderaars. Buiten werd hy weer toe gejuicht door honderden kinderen, die achter Geesinks auto aanrenden en voor zijn woning zingend en joelend de wacht bleven houden. „Lang leve Anton Gee sink, de wereldkampioen", de eerste zin -—o- van een Geesink-topper. was nH het "li8 eilK N-s-:!?,arm°- jonge volkje al ingeburgerd. De enkele me bleef Inmiddels buiten vrolijk ver- j0nge judoka's van Geesinks sportschool, der spelen en het pubhek verspreidde I compleet in het judo-gi (judopak) zich pas nadat Anton Geesink zich een vergeefse reis naar Schiphol m. r de ramen van zijn driehoog ge- •- - - - Vencelkomd door zijn vrouw, zijn kinderen cn door zijn buurt- en stadgenoten, is vrijdagochtend de Nederlandse judoka Anton Geesink tn zijn woonplaats aangekomen. Weliswaar met enige vertraging, doordat het vliegtuig waarin hij zat niet op Schiphol kon landenmaar misschien daarom wel met meer vreugde. De foto toont Anton, weer verenigd met zijn gezin. De op initiatief van de burgemeester van Utrecht voor een huldebiyk aan Anton Geesink ingezamelde gelden, zullen wor- Op ledenvergadering in Axel Niet aan alle wensen voldaan leiding komt te staan van Anton Gee- De heer M. sink. Zijn huidige school aan het Jans-' stuurslid veld voldoet niet meer aan de eisen van de tyd en is ook veel te klein geworden. De burgerij brengt het geld bijeen, maar ook het bedrijfsleven. De directeuren van een groot aantal ondernemingen in Utrecht, Culemborg en Zeist hebben hun collega's opgewekt een bijdrage te ge ven. Het huldebiyk wordt volgende week zaterdag aangeboden tijdens de massale huldigingsavond in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht. an der Welle, hoofdbe de Algemene Bond var iensioneerden heeft vrijdagmiddag de ledenvergadering van de afde ling Oost-Zeeuw&ch-VIaanderen in „Het Centrum" tc Axel de jongste wijzigingei ln in de pensioenwetgeving toegelic" de 15 punten waarop de wet ^^alan 1ÜÜ9 ivitvi. icht. Yi msioen- maatre'gelen 1963 wijzigingen heeft, on dergaan noemde de heer Van der Welle er slechts twee van belang voor de reedB gepensioneerde ambtenaren, legen flat had vertoo'nd nieuw een luid gejuich weerklonk Doodmoe Geesink was doodmoe toen hy zich termiddag in een buurtcafé een biertje liet inschenken. Eerst een uur later ver trekken uit Tokio, daarna de vermoeien de vliegreis zonder slapen en ten slotte de vertragende mist. „Ik zat ln de cock pit, zoals ik altyd doe als ik vlieg. Bo ven Schiphol kregen we te horen dat we niet konden landen, maar dat we te recht kond enin Keulen, Bonn of Dussel- 1 uur en 3 kwartier lorp. Het lukte in Keulen, vanwaar een snelle taxi mij in 1 ui naar Emme: 'ch bracht' Na het behalen van de Olympische ti tel en het wereldkampioenschap heeft Geesink nog een vermeoiende tournee door Japan gemaakt. Na de spannende strijd met Kaminaga was er 's avonds een partij by de Japanse directeur van Philips waarna Geesink meteen in de trein naar het 500 kilometer verder ge- een vergeefse reis' naar Schiphol maah- ten, vielen in dit bonte gezelschap niet meer op. Dubbel teleurgesteld waren toen Geesink ze zelfs niet zag... Omstuwd door dichte kluwen fans Anton Geesink vrijdagavond rond kwart over zeven zijn rytoer door de Dom stad begonnen. Al geruime tfld voor het vertrek van de kleine stoet dromden geestdriftige supporters rond het domi cilie van de kampioen aller categorieën. Met vlaggetjes zwaaiend en luide „An ton, Anton" scanderend werd het sein van vertrek afgewacht. Ondanks de gure novemberkou en de schrale wind hadden zich duizenden langs de route verzameld om maar een flimp van Anton, de geweldenaar op e vangen. Vooral in het centrum was het druk. Golven van applaus en toe van het pi het overlijden van de betrokkene en het maandelijks uitbetalen van de pensioen uitkeringen. „Aan de wensen van de bejaardenbonden ten aanzien van een verdergaande welvaartsvastheid van de pensioenen en de inbouw van de A.O.P.- en A.W.W.-uitkeringen is de minister nog niet geheel tegemoetgekomen" dus de heer Van der Welle. Op de druk bezochte ledenvergade die onder leiding stond van de afdelings voorzitter, de heer J. de Vries uit Ter- neuzen. bleek voor de vragen en wensen rond de pensioenuitkeringen veel belang stelling te bestaan. Vooral de kortingen op en de inbouw in de pensioenen zijn kwesties die in het middelpunt van de belangstelling staan. De heer Van der Welle verzekerde in dit verband, dat de gepensioneerdenbonden bezwaren blij ven koesteren tegen de kortingen en de inbouw* Hij sprak zelfs van een onbillyke achterstelling waarby de rechtszeker heid in het gedrang komt, omdat de wet op de A.O.P. aan ieder de vast gestelde uitkering garandeerd- Voor al de gepensioneerden met weinig dienstjaren blijken extra gedupeerd te zijn, zo bleek uit het betoog van de heer Van der Welle, die er op wees, dat deze punten voortdurend de aandacht hebben van het hoofd bestuur. Het hoofdbestuurslid stipte in het ver- rolg van zijn uiteenzetting nog tal van iroblemen aan, waarbij hij onder meer 'ulmineerde tegen de zijns inziens on evenredige grote kortingen, die de pen sioenen van ambtelijk gepensioneerden ondergaan ten opzichte van de nog in in dienst zijnde ambtenaren. Ten slotte wees hij op het feit, dat per 1 januari 1965 de pensioenen opnieuw een ver hoging ondergaan, waarbij men er van uit moet gaan, dat het totale bedrag van overneidspensioen, A.O.W. en A.W.W. gezamenlijk een styging te zien zal geven. Beverwijk krijgt nieuw stadhuis in woonflat Beverwijk krygt een nieuw stad huis, dat deel zal uitmaken van een torenflat van in totaal 15 ver diepingen. De twee onderste lagen van dit gebouw zullen het stad huis vormen, op de 13 andere ver diepingen komen 143 woningen. Dit voor ons land unieke stadhuis (liet heeft ook een unieke naam, want liet wordt In deze plaats „stadskantoor" genoemd) zal woensdag 16 januari a.s. door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. P. J. Kranen burg, worden geopend. Barrientos aan de macht in Bolivia Generaal Barrientos heeft vanaf het balkon van het regeringsgebouw in La Paz medegedeeld dat generaal Candia is afgetreden als medeleider der nieuwe militaire Boliviaanse re gering. Barrientos zelf blijft nu als enige leider over. Tevoren waren alle leden van 't nieu we militaire bewind, de generaaLs Barrientos en aCndia inbegrepen, be ëdigd. Na de plechtigheid hadden Bar rientos en Candia zich naar 'n balkon van het regeringsgebouw begeven, om een buiten wachtende menigte van on geveer drieduizend personen toe te spreken. Hierbij deed zich het inci dent voor dat voor generaal Candia aanleiding was om zich uit de rege ring terug te trekken. Beide generaals spraken de menigte toe. Toen generaal Candia aan het woord was werd hij herhaaldelijk uit gejouwd door uiterst-linkse elementen onder de toehoorders. De communis ten en hun meelopers hebben generaal Candia er namelijk van beschuldigd dat hij ex-president Paz Estenssoro in de gelegenheid heeft gesteld in een mi litair vliegtuig uit Bolivia te vluchten. VOOR GEEN MILJOEN INEEN CIRCUS applaus en toe- Anton Geesink weet nog niet of hy juichingen begeleidden de stoet, die mt"t de wedstrijdsport zal stoppen of werd geopend door een vrolijk blazend niet. „Het is een groot probleem voor muziekkorps, dat op de voet werd ge- me", zei hij gisteren op een inderhaast volgd door in kleurige uniformen gesto- belegde persconferentie. „De voorberel- ken, solide bewapende jongemannen van ding kost me teveel tyd. Dit jaar was _i_.j jk eerst 2y2 maand voor training in Frankrijk, nu weer tien weken in Ja pan. Dat kost geld, maar ook tijd, want de studentenweerbaarheid. Een 24-karaats sportman noemde bur- Europeanen zouden deelnemen. Geesink was teleurgesteld toen bleek dat het een gewoon toernooi was met zes Ja panse topjudoërs, die in sterkte direct na Kaminaga volgen, als deelnemers. Bovendien waren Europese scheidsrech ters uitgesloten. De Japanse arbiters waren erg subjec tief. Geesink won van de nummers 2, 3 en 4 van Japan, maar toen gooide hjj het byltje er by neer. „Ik vertelde ze dat lk niet voor een slachtparty voelde, want voor een echt toernooi was lk echt niet in conditie. We zouden een good- wtllwedstryd hebben, maar in plaats I daarvan hadden we een wedstrijd tegen de scheidsrechter". Geesink trok zijn J kleren aan en ging weg. In andere plaat- sen volgden meer normale judo-partijen, waarbij Geesink onder meer ook Ja- Sans tweede „zware man" Hasagawi en e derde grootheid Sakagutsi overwon. Wurggerucht Over het gerucht dat Geesink in Japan zou zyn gewurgd, lachte de judokam pioen harteiyk. „Daar krijgen ze met mij geen kans voor, dat duurt te lang", reageerde hij. Wel heeft hij de indruk gekregen dat bepaalde heethoofdige Ja panners het op hem voorzien nadden. „We waren er ook voor gewaarschuwd. In een plaatsje waar we met 25 Euro peanen, Amerikanen en een Canadees een wedstryd hadden, zag ik opeens een stralK. Japanner met een fles in ongeheven hand voor me staan, ik weet niet wat- vangst in de door kaarsen verlichte hal van het raadhuis. Ruim 200 sportmensen en raadsleden, andere autoriteiten en ook wijk-C-bewoners waren daarvan ge tuige. Geesink had de confetti van de feestelijke rijtoer nog in de haren, toen hij met luid hoerageroep in de stemmig versierde stadhuishal werd ontvangen. met myn school moet ook wat gebeuren' Geesink vindt het jammer dat een top man in de sport moet stoppen, want hy heeft tijdens zijn verblijf in Japan er varen, dat zo'n figuur voor z(jn land een enorme good-will kan kweken. „Ik zie echt het persooniyke belang niet, maar veel meer de kans dat je daardoor je land kunt representeren". RECHTBANK MIDDELBURG hand voor me staan, ik weet niét ie van plan was. maar ik sprong wel op om een aanval te kunnen afslaan. Een andere judoër was er eerder bij en greep de Japanner beet". De trainer van de Japanse judoërs Matsumoto Is van oordeel dat zijn landgenoten in Tokio hebben gefaald, De vroeger befaamde Zwitserse wielerkampioen Hugo Koblet, die in wielerkringen om zijn gesoign- neerde verschijnning als „mooie Hugo" bekend stond, is gistermor gen vroeg op 36-jarige leeftijd in het kantonale ziekenhuis van Us- ter overleden aan de verwondin gen die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. De dood heeft een einde gemaakt aan sen doodstrijd van JJ voor113!"}'" ren \V. K- S. uit wagen van Koblet een bocht en botste tegen een boom. De wielrenner liep daarbij fracturen van schedel, benen en armen op. Hugo Koblet heeft de wedstrijdsport er in 1958 aan gegeven om dealer van auto's te worden. Later werd hy eigenaar van een reeks pompstations ook werkte hij als reporter van radio Zurich. Tildens zyn glorierijke car rière heeft hij grote internationale ronden als die van Prankryk en Italië gewonnen, zonls ook veel klei nere en kortere klassiekers, waar onder de Grand Prix des Nations. Samen met koppelgenoten heeft Koblet ook veel zesdaagsen op zijn naam "re- ten te brengen. Hij was houder van een bur J. Zierikzee zich verai hij in een vrij lange periode op verschil lende bouwterreinen materialen had weggehaald. Het gebeurde vaak dat hij planken zó over de schouder meenam. Hij bracht het zelfs zover dat hij de op deze duistere wyze bij duisternis ver- gaarde_ materialen in een aanhangwa gentje" ging vervoeren. „Wel briitaal hoor", vond de president van de recht bank mr. P. van Empel. S. kon dat al leen maar beamen". U bent er als een vrymoedige rover op uit gegaan", zo ging de president verder. „De totale waarde loopt wei In de honderden gul dens". De officier van justitie mr. J. L. An- dreae wist over de totale waarde nog meer te vertelleD. „Die loopt wel tot in de duizend gulden" verklaarde hij. Naar de mening van de officier was balorig heid een voorname factor geweest, d in deze zaak meespeelde. „U was er weer eens helemaal naast. Weet U wel dat we nu ruim twintig jaar met U bezig zijn", zo friste mr. Andreae het geheugen van de man op. De officier eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht van het P.C.R.V. Raadsman mr. H. Bruin betoogde, dat de aanraking met de justitie voor zijn cliënt thans wel op een bijzonder ongeschikt moment is gekomen om dat S. net een beetje goed op dreef begon te komen. Onder allerlei moei lijke omstandigheden waaronder bij na iedereen zou bezwijken heeft hij het hoofd boven water gehouden" aldus de raadsman, die bij de recht bank aandrong op clementie zodat S. spoedig weer aan het werk zal kunnen. Over veertien dagen volgt de uitspraak in deze zaak. A. twaalftal nationale Zwitserse kampioen schappen. „Geld tekort" V. die was gedagvaard Boodschap paus in wereldradioweek De K.R.O. zal zondagmiddag na de openingstoespraak van de wereld radioweek 1964 door de president van de Europese Radiounie. de Zweed Olof Rydbeck, een speciale boodschap van paus Paulus uitzenden. De bood schap heeft betrekking op de wereld radioweek. •nidat hij zich als winkelbediende bad schuldig gemaakt aan diefstal van krui- Jenierswaren. Om aan zjjn geld te komen verkocht hij de op duistere wijze in zyn bezit gekomen artikelen. Verdachte zei blij te zyn, dat alles was uitgekomen. Officier van justitie- mr. A. W. Rosingh geloofde wel, dat bet bij deze misstap zou blyven. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd va twee jaar. Raadsman mr. W. K, H. Dieleman betoogde dat er geen sprake was ge weest" van winstbejag. De ontsporing van de tegenwoordige jeugd door dé frote welvaart leidt tot vervaging van e grenzen van het mijn en het dijn", Appelzaken Er werden vrijdagmorgen diverse ap pelzaken behandeld. De meeste tijd werd in beslag genomen door de zaak van A. M. van D. uit Hulst, die werd bijgestaan door mr. Tichelman. In dichte mist had bij gladheid op de provinciale weg met e uit een uitrit komende auto. Van D. werd verweten met een te grote snelheid te hebben gereden dan door de omstandigheden gerechtvaardigd was. Van D. was door de kantonrechter te Terneuzen veroordeeld tot een geldboe te van f 75.Ter zitting betoogde hij vrijdag geen schuld aan het gebeurde te hebben gehad. Doordat de uit de uit- rit komende auto min of meer dwars op de weg stond had hij de lichten niet kunnen zien. Vier getuigen gaven bij de behandeling van de zaak hun indruk ken weer. In zyn requisitoir zvl de officier, dat de schuld bij beide partijen lag. Uit de verklaring van getuige J. A. D. had mr. Andreae afgeleid, dat deze ter plaatse ln eenzelfde situatie ver keerde toen hy kwam aanrijden, een auto dwars op de weg zag staan, maar nog tijdig wist te stoppen. De snelheid heeft wel degelijk een rol gespeeld, aldus de officier, die be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter vroeg. Raadsman mr. Tichelman begon met te tegegn, dat Van D. de naderende auto mobilist in dit geval J. A. D. had gewaarschuwd, waarop deze nog tijdig had kunnen stoppen. De raadsman bleef erbij, dat zijn cliënt deze bijzondere toestand op de weg inet had kunnen verwachten, zodat hem deze zaak niet aangerekend kon worden. Hij meende, dat er vrijspraak diende te volgen. De zaak van de autobestuurder, die uit de uitrit kwam werd hierna behandeld. De officier vond. dat deze automobilist J. de C. eveneens schuld had, maar die schuld minder groot was. Hij vroeg een geldboete van f 40. Raadsman mr. F. K. Adriaanse betwistte het feit, dat zijn cliënt met zijn wagen dwars op de weg zou hebben gestaan. Hij weet de ont stane aanrijding aan de geheel glad ge sleten rechter voorband "van de wagen van de tegenparty. Ook mr. Adriaanse vroeg vrijspraak. G. A. de B. uit. Hulst die in appel was gegaan tegen liet vonnis van de kanton rechter, waarvoor bij bad moeten ver- HChynen omdat hij bij het afslaan naar links de doorgang naast zich niet. had vrjjgelaten voor een achter opkomende aulo, kreeg uit de mond van cle officier te horen, dat hy hiermee inderdaad fout handelde en dat naar mening van de officier het vonnis van de kantonrechter bevestigd diende te worden. N. J. B. uit Koudekerke was eveneens in beroep gegaan tegen een vonnis van de kantonrechter. Hij zou met zijn brom mer by het passeren niet voldoende naar links zijn uitgeweken. De officier van justitie vroeg bevestiging van het von- aaneengesloten vakantie van nis van de kantonrechter. vaartsdag tot Pinksteren. Geesink twijfelt voorlopig, „als ik niet getrouwd was, zou het geen probleem zyn, maar nu... ik moet nodig eens wat gaan verdienen, want daar is dit jaar weinig van terecht gekomen. Ik wil het niet half doen. Je moet je volle dig kunnen voorbereiden". Om zijn leeftijd hoeft Geesink het niet te laten, want hij voelt zich nog fit ge noeg orn volgend jaar aan het wereld kampioenschap in Brazilië deel te ne- Of Geesink voor zyn rivaal ln Tokio Kaminaga bang is geweest? „Ik ben voor niemand bang", antwoordde Gee sink lachend. Wel gelooft hy dat de ne derlaag van Kaminaga in Japan diepe indruk heeft gemaakt. „Je moet daar voor beseffen hoe groot de plaats ls die judo in Japan Inneemt. Dat is niet onder woorden te brengen". Donderdag bleek hem dat nog in eon gesprek met de directeur van de Budokan-judohal, zelf 9e dan en ook directeur van de grootste krant van Japan. Hij kon zich niet voorstellen, dat Geesink geen invloed aanwendt om judo als verplicht leervak op alle Ne derlandse scholen in te voeren. In Japan is dat twee jaar geleden wettelijk ge regeld, nadat de Amerikanen de ver plichting na de oorlog hadden opgehe ven. „En dat zei-ie tegen me alsof ik de minister-president, mijnheer Marij- nen zelf was..." Bij zijn afscheid aan de Fenri-unlversi- teit. waar de centrale training van de Japanse topjudoka's wordt gehouden en waar een beiaarde invloedrijke 8e dan de scepter zwaait, heeft Geesink moeten beloven dat hij volgend jaar twee of drie maanden naar "Japan komt om te trainen. Geesink wil eerst eens nakijken hoe zijn school functioneert, maar hy denkt wel dat hij het aanbod zal accep teren. Voor een ander aanbod, dat van circus directeur Boltini, had Geesink geen goed woord over. „Nog voor geen mil joen zou ik het doen. want dat is geen plaats voor de judosport". MILITAIRE OEFENINGEN OP PARTICULIER TERREIN Nog dit jaar zullen bij wijze van proef militaire oefeningen worden gehouden op terreinen van particulie ren. Die terreinen liggen in Drente, ten oosten van WijsLer (400 ha) en in Steenwijkerwold (200), In Gelderland (het landgoed Deelerwoud van 185 ha) cn in Noord-Brabant onder Bergeyk (450) en nabij Knegsel (350). Met uit zondering van het laatstgenoemde zijn het bezittingen die steeds aan één fa milie behoren. Het terrein nabij Kneg sel is eigendom van vele boeren. In een concept-contract staat dat defen sie bereid is om de volgende vergoe dingen voor het oefenrecht te betalen: 150 voor de pachter, 50 voor de verpachter en 175 voor de eigenaar gebruiker dit per hectare. De gezamenlijke Kamers van Koophan del in Nederland bereiden een adres over de vakantiespreiding voor, dat bin nenkort zal worden toegezonden aan de staatssecretarissen van economische za ken en volksgezondheid. De Kamers van Koophandel zien nis oplossing van het probleem een verschuiving van het hele Nederlandse vakrintirpatroon naar een vroeger tydstip. Dit zou moeten gebeuren door de zomer vakanties van dé scholen vroeger te la ten beginnen, waarna ook het bedrijfs leven, aansluitend hierop, tot een ver- kantiespreiding tc bereiken zou een ac tieve propaganda voor vakantie buiten het seizoen moeten worden gevoerd. Wat de bedrijfsvakantie betreft zou op dc eerste plaats moeten worden nagegaan, of collectieve sluiting van bedrijven no dig is in verband met dc daarbij betrok ken belangen en verder zou er naar moe ten worden gestreefd, dat de collectieve vakanties zo min mogciyk samenvallen. De zomervakantie van de scholen zou overwegend in de maand juli moeten vallen. Verder zou de inogclykheid moe ten worden onderzocht van verlenging van de zomervakantie met adequate in schakeling van de school als opvoedings instituut. Als alternatieve mogelijkheid zien de Kamers van Koophandel een Hemel- yy Het tweede-kamerlid P. Voogd (Boeren partij) is verontwaardigd over VARA-televisieprogramma „Zo is bet toevallig ook nog eens een keer" van 31 oktober. Daarin is, aldus de heer Voogd in schriftelijke vragen aan de minister van o. k. en w., gespot met het midde laarschap van Christus en is de geeste lijkheid belachelyk gemaakt. Nu de VARA op geen enkele wijze de wil tot verbetering toont, aldus het ka merlid, dient het verder uitzenden van dit programma te worden verboden. Het heeft naar zijn mening geen zin radio Veronica en t.v.-Noordzee buiten het rechtsgebied van Nederland te houden om mogelijk ongeoorloofde praktyken tegen te gaan, wanneer een programma als „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van een erkende omroepvere niging ongehinderd kan doorgaan. De BBC begint op 13 november met een programma onder de titel „not so much a program as a way of life", ter vervanging van het roemruchte „that was (lie week that was", beëindigd dat men niet het verkiezingsjaar wilde doorkruisen. Het nieuwe programma zal even hard tegen zere benen trappen als het vorige. De BBC vindt „not so much... enz" een logische evolutie van „that was the week that was". Het nieuwe satirieke programma zal door dezelfde man als van het vorige. Ned Sherrin. geproduceerd worden, met dezelfde ceremoniemeester. David Frost (die ook in de Amerikaanse versie van ..that was the week that was" optrad). „Not so much..." enz. zal drie keer per week, op vrijdag, zaterdag en zondag, worden uitgezonden. Elke aflevering duurt drie kwartier en meer nadruk zal worden gelegd op dc top-actualiteït dan bij „that was the week that was" geval was. „Als een storm opsteekt over wat wc vrijdag doen", aldus Sherrin, „dan kun nen we het andere standpunt de dag er na inbrengen. Vrijdag moet weerspiege len wat tijdens dé week gebeurd is. De zaterdag moet meer zijn als een open bare rel en de zondag meer bespiege lend". Een van de eerste programmapunten van „not so much a program as a way of life" zal heten „Queen and athletes", over het koud buffet dat koningin Eliza beth aanbood aan het Britse Olympische team. ZEEUWSE CIJFERS OVER OKTOBER ln horecasector en bouwnijverheid Gedurende oktober jl. is het aan tal werklozen in Zeeland gestegen met 100 tot 744, een stijging, die geheel veroorzaakt is door het sei zoen. Want zestig procent van het hoger aantal werklozen had be trekking op de horecasector, ter wijl er voorts een geringe stijging was in de bouwnijverheid en in de groep minder-geschikten. Wan neer men het aantal minder-ge schikten (451) aftrekt van het aantal eind oktober ingeschreven werklozen, dan blijkt, dat er nog geen 300 te bemiddelen werklozen waren. Ten opzichte van oktober 1963 moe3t er een aanmerkeiyke stijging van hel aantal werkloze arbeiders in de bouw nijverheid genoteerd worden, namelijk van 11 tot 47, een stijging, die zich hoofdznkelyk in de W.S.W.-seetor voor deed. Deze styging houdt verband met het beëindigen van de Sloewerken, ter- wyi bovendien het werk voor de Oos- terscheldebrug minder arbeiders vraagt. Ten opzichte van oktober steeg het aantal werklozen in de horecasector van 70 tot 92, een be-1 wys, dat het toerisme in Zeeland steeds belangrijker wordt, dat er dus steeds meer personeel werk in deze sector vindt, terwyi er aan het eind van het seizoen dus ook steeds meer personeel vrijkomt. In het rayon Middelburg was de ging van het aantal werklozen horecasector het belangrykst. stij- in de Vraag De vraag naar mannelyke arbeids krachten onderging eveneens als ge volg van seizoeninvloeden een daling van 1119 naar 1029. In de bouwnijver heid was er een vry belangrijke daling van 401 naar 335, die zich geheel heeft voorgedaan in de B.- en U.-seetor. On danks deze daling is de bouwactiviteit in Zeeland toch toegenomen; verschil lende aannemers vragen echter geen werkkrachten meer aan. omdat er toeli niet aan te voldoen is. De daling in de metaalnijverheid hoewel geringer in aantal geschiedde onder invloed van dezelfde factor. Meer dan de helft van de vraag is terug te vinden in Zeouwsch-Vlaandereii, namclyk 574 van de 1029. Zeeland doet ln dit verband nog geen beroep op buitenlandse arbeidskrachten. Tijdens de maandelijkse persconferentie van het districtsbureau voor de arbeids voorziening, waarop al deze gegevens verstrekt werden, werd meegedeeld, dat er momenteel bijna 6700 Spanjaar den in Nederland werken, ruim 3100 Italianen, bijna 400 Yoegoslavea en by na 1300 Turken. Met aanbod van vrouwen steeg In da afgelopen maand van 157 naar 191, eveneens onder Invloed van het seizoen; ook hier de grootste styging weer in de horecasector, van 21 naar 56. De vraag naar vrouwen daalde met 100 tot ruim 700. Voorts werd nog meegedeeld, dat thans 76 mannen in opleiding zijn op de werkplaatsen voor vakontwikkeling, namelijk 54 in Middelburg, 17 in Ter- neuzen en 5 Schouwse en Thoolse man nen op de werkplaats ln Bergen op Zoom. Nu de cursisten geleidelyk over geschakeld zijn naar tic examens van de leerlingenstelsel heeft de ervaring geleerd, dat de van de centra voor vak opleiding afgeleverde cursisten betere resultaten hadden dan die van het vrye bedryf. omdat die minder aandacht kon den besteden aan de theorie. Vierde plaats In de ry der provincies neemt Zeeland nog steeds traditiegetrouw de vierde plaats in met 13 (vorige maand 11) per 1000 mannelyke loontrekken- clen. Drente heeft een promillage van 29, Groningen en Friesland elk 16, ter wijl het landelijk promillage 8 is. Bo ven het Zeeuwse promillage bevonden zich Middelburg (21), Oostburg (19), Zierikzee (18) en Vllssingen (15). Uit de analyse van het aantal werk lozen blijkt, dat de seizoenwerkloos heid steeg van'20 tot 90, de wrij vingswerkloosheid gelijk bleef op 160, de werkloosheid voor minder- geschikten steeg van 440 tot 450 en ae structuurwerkloosheid steeg van I Anti-R.F.M.-aanbeveling in de Raad van Europa Een aantal Nederlandse en andere parlementsleden heeft gisteren in de Raad van Europa gezegd dat de Euro pese conventie tegen piratenzenders, waaraan gewerkt wordt, ook voorzie ningen moet bieden tegen zenders die buiten de territoriale wateren vast met de zeebodem verbonden zijn. Het huidige ontwerp noemt alleen drijven de en vliegende zenders. Het voorstel ging uit van de Neder landse afgevaardigden W. E. Sieg- mann (k.v.p.), N. G. Geelkerken (a.r.p.), C. Bos (c.h.u.) en C. L. Patijn (p.v.d.a.) te zamen met acht collega's uit andere Europese landen. Het voor stel is ter bestudering verwezen naar de juridische commissie van de raad gevende vergadering, waarin parle mentsleden uit zeventien landen zit ting hebben. Theunissen kan bij Young Boys ton verdienen Bert Theunissen (PSV) is voorne mens een kort geding aan te spam eenkomst met Young Boys aan te gaan zou Theunissen ongeveer een ton kunnen verdienen. Voor overval op taxi-chauffeur negen maanden Hoewel er van de zyde van PSV, vol gens secretaris Ben van Gelder, geen en kel bezwaar bestaat Theunissen te ont heffen van zijn contractuele verplichtin gen als semi-prof, meent de KNVB in dit geval geen uitzondering te kunnen maken: „De bepalingen in het regie-lllet gerechtshof in Den Haag heeft ment en het bestuursbesluit beogen on-gistermorgen het vonnis van de Haag- nen tegen de KNVB, wanneer dei™81 verenigingen en by spelers tij- se rechtbank bevestigd, waarbij de 18- bond bij zijn besluit blijft hem -SS.):, i- P »1" Reen toestemming tc verlenen op wonR gemaakt ia het hek van ae dam. I Je„ korte termijn een spelerscontract Dan willen meer spelers, die om welke tot negen maanden gevangenisstraf af te sluiten met de Zwitserse reden dan ook hun club voortijdig wen- met aftrek van voorarrest en terbe- eliih YVmntr Itnv« IVinr oen nver- sen tc verlaten, in het buitenland gaan'schikkingstelling van de regering. De Cl UI) roun0 ISOJS. MOOT een over voetballen. Omgekeerd wordt het voor(eis bij het hof was drie jaar gevange- bultenlandse clubs wel makkelijk tjj-1 nis met aftrek en terbeschikkingstel- dens het seizoen versterkingen m ons ling, land tc zoeken. Wij dienen ons derhalve te houden aan onze reglementen en In de avond van 7 maort van dit jaar aan bestuursbesluiten", zo vernamen wij heeft de jongen een taxichauffeur op- nog by de KNVB. dracht gegeven hem naar de Waals- dorperlaan te brengen. Op een wat stil de KNVB ls voor Bert gedeelte liet hij stoppen en sloeg hij ï0,.dIHg_g_e.wfe8t ■COntact 1 de chauffeur met een zware hamer op het hoofd. Doordat de hamer bleef ha- naar het reglement betaald voetbal, waarin is bepaald, dat voor het over gaan van een contractspeler naar oen vereniging in het buitenland loe- efgering v Theunissen aa stemming "noHlg ls van zyn veren.- t&taJS? Vun|S!£v™™ ging en van d<- KNVB. Bovendien geval mr. J. L. Janssen van Raav (jnri-LvS kwamen kan overschryvlng van contractsne-disch adviseur van de VVCS) heeft in- slagen met zo hevig <uin. De chauf- lers alleen geschieden in de maanden geschakeld. Het resultaat van het over- r kon nog een achtervolging inzet- Junl en juli. Daarenboven Kan vol- leg Is het voornemen van Theunissen ten ,op de vluchtende jongen. Deze gens een bestuursbesluit aan semi- een kort geding tegen de KNVB aan te!wer« de volgende dag gearresteerd. firofs geen toestemming worden ver- spannen, aangezien wordt betwijfeld of HÜ had de overval gepleegd om aan eend tijdens het lopende seizoen naar de KNVB wettelijk het recht bezit een geld te komen voor een scooter. De het buitenland te vertrekken, ook al speler van een tussentijds contract met i jongen bracht reeds enige jaren in geven de clubs toestemming. leen buitenlandse club af te houden. diverse inrichtingen door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4