2.79 Voordeelaktie Luierettes Voor versnelling rijkswerken: 40 miljoen is minder dan 60 miljoen ZLM akkoord met nieuw grond- en pachtbureau Provinciaal bureau voor Oranje-Groene Kruis Zeeuw in handbal- Waterloopkundig laboratorium kost 35 a 40 miljoen selectie Dagelijks bestuur besprak begroting Waarschijnlijk in 1965 definitief 2 pakken van 3.10 voor Protesten tegen promotiebeleid bij de P.T.T. EXAMENS IFA-klanten eten er goed van en leven goedkoper! LEVENSMIDDELEN én waardevolle gebruiks-artikelen... Centrale regeling bepleit voor beiaardenoorden VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 PROVINOIALB ZBEÜW8B COURANT 7 VOOR NORMALE WERKEN GEEN BEROEP OP „VERSNELLINGSPOST" Vandaag (vrijdag) zal de N.T. derland 1 na afloop van het i gramma om 22.45 uur een extra afleve- (Van een onzer redacteuren). Waterstaatsminister Van Aartsen heeft gistermiddag handig met cij fers en gegevens „gegoocheld'" maar hij heeft ten slotte het toch een antwoord: „Voor de Zuiderzee straatweg hebben we toen een beroep gedaan op de post van 60 miljoen en voor dergelijke normale werken zal geen beroep worden gedaan op die 40 mil joen". Recreatie Dikwijls is het financieel voordeliger en technisch gemakkelijker tegelijk" met bepaalde waterstaatswerken voorzienin gen te maken voor de recreatie. Dat is ook bij het rijk bekend en op de begrotingen voor waterstaatswerken worden dan ook de kosten opgenomen voor recreatievoorzieningen zo dat no- ;evoerd". Eerst wees de minister er oj lat er reeds het een en ander op d gebied gebeurd is en bij de voorbeelden noemde hij het Veerse Meer. De rede lijkheid van de verhoudingen wordt met name vastgesteld in de interdeparte mentale commissie voor recreatie toerisme (Incoret). Laboratorium ir. A. Kuiper met zor- vuld" over het waterloopkum boratorium in Delft en het filiaal in Marknesse. In verband met de bui tenlandse opdrachten attendeerde zij Zeeuwse Tweede-Kamerlid drs. Th. I dig is Voorwaarde is echter, dat die J\x7r,. ±r.~ur...t ,i recreatiekosten In redelijke verhouding Hesterhout (p.v.d.a.) er toch|staan de waterstaatswerken. ,,Wie niet van kunnen overtuigen, datbepaalt die redelijke verhouding?" 40 milioen vulden pvenvwl i«s ak de de heer Westerhout weten en ook miljoen guiaen evenveel is ais vroeg hij met name aandacht Voor de bü miljoenHet gebeurde tijdens werken in het Haringvliet, de vergadering van de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer en het ging over het bedrag, dat voor 1965 is uitgetrokken voor versnelling van rijkswerken (verkeer en water staat) in de stimuleringsgebieden, gebieden dus waar de industrie met het oog op een goede sprei ding aangemoedigd wordt. Op de vorige begrotingen was 60 miljoen gulden voor deze post uit getrokken, maar nu is er ineens niet meer dan 40 miljoen gevoteerd: 20 miljoen van verkeer en waterstaat en 20 miljoen uit het wegenfonds. „Dat is dus 20 miljoen minder", re kende het Middelburgse kamerlid de minister vlot voor. In feite is het zelfs meer dan 20 miljoen minder, meende drs. Westerhout, „want men moet toch ook rekening houden met prijs- en kostenstijgingen". Het ka merlid vroeg zich dan ook af of ver snelling c.q. vervroeging wel vol doende gerealiseerd zou worden. „Wij zijn van mening, dat we ook met dit geringer bedrag kunnen uitkomen", ze geruststellend minister Van Aartsen, „de regering is er namelijk van uitge gaan, dat ook veel normale werken van verkeer en svaterstaat ten goede komen aan de stimuleringsgebieden". En als voorbeeld noemde hij de Zuiderzeestraat weg: „Die ligt weliswaar in Gelderland, maar is toch een zeer belangrijke ver binding voor de stimuleringsgebieden in het noorden. In feite geven we dan ook veel meer dan 20 miljoen en daarom menen we dat we met dit bedrag voor deze post kunnen volstaan". „Maar deze redenering gold toch ook voor de jaren 1963 en 1964. Toen wer den er toch ook normale werken uit gevoerd, die al ten goede kwamen aan de stimuleringsgebieden en in die pe riode werd toch ook al aan de Zuider zeestraatweg gewerkt", voerde drs. Westerhout aan. Dat stemde de minis ter tot enig nadenken, maar hy vond Jan Jongepier van E.M.M. Middelburg De Middelburgse handballer Jan Jongepier (21 jaar, volontair richting werktuigbouwkunde bij de N.V. Vitrite Fabriek) is uitgenodigd voor de centrale training voor de samenstelling van het Nederlands zaalhand balteam, dat op 24 november een interland speelt tegen het Zweeds zaalhandbalzevental. De E.M.M.-speler is daarmee de eerste Zeeuwse handballer, die de eer te beurt gevallen is deel uit te maken van de nationale selectie, waaruit het oranje-zevenhandbalteam wordt sa mengesteld. Jan Jongepier, die reeds vier jaar voor E.M.M. uitkomt, na zijn overgang van de junioren steeds in het eerste team, staat bekend om zijn uitstekende balbchandeling, een knap spelinzicht en een heel hard schot. Hij is eer specialist in het nemen van straf- worpen; hy slaagt er in de beste na tionale keepers op schijnbaar eenvou dige wyze te verrassen. Lange weg Overigens is de weg naar het nationale team (dat bestaat uit zeven spelers met drie wisselspelers) nog vrij lang. Het aanstaande weekeinde begint de eerste centrale training, waarvoor dertig spelers uitgenodigd zijn. On der dit dertigtal bevinden zich o.a. de internationals Frans v. d. Heijden van Niloc Amsterdam, Thijs de Haan, Henk Botterman en Thijs Mulder van Operatie Den Haag, Gert van Kop penhagen van E.S.C.A. Arnhem en Gerrit Cantelberg van Sittardia. Het programma voor zaterdag en zon dag is interessant: zaterdagmiddag wordt er 3 uur getraind in de sport hal van Heemskerk bij IJmuiden, 's avonds is er theorie; zondagmorgen en -middag wordt er bij elkaar 4 uur getraind, waarna er enkele wedstrij den volgen tussen een bondsploeg te gen Amsterdam en een bon tegen Den Haag. Van deze. dertig spelers worden er ze ventien geselecteerd voor een tweede centrale training, die in het week einde van 20 tot en met 22 november a.s. in Enschede wordt gehouden. Uit deze zeventien spelers wordt dan het nationale zevenhandbaltcam samen gesteld. De training staat onder lei ding van de Duitse coach Bernd Kuehenheeker. EXTRA „SPORT IN BEELD" OVER TERUGKEER ANTON GEESINK met name op de sterke concurrentie positie van net Duitse waterloopkun dige laboratorium, „dat financieel veel gemakkelijker kan werken' Minister Van Aartsen gaf die sterke buitenlandse concurrentie grif toe. Ze ventig procent van de opdrachten voor de laboratoria in Delft en Marknesse komen van het rijk. vrijwel uitsluitend werken van rijkswaterstaat. „De rijks subsidie komt er in feite op neer, dat bet nadelig saldo betaald wordt", aldus de minister. Voor de inderdaad noodzakelijk nieuw bouw is echter een fors bedrag nodig: 35 tot 40 miljoen. „Verkeer en water- staat heeft zich echter al in verbinding spoeling bijzonder gesteld met de rijksgebouwendienst en naars" zullen slee: we proberen dit project In een jaar of acht te realiseren. „Dat betekent, dat de financiële situatie wel eens moeilijker kan worden en naar de financiële con sequenties wordt dan ook nu reeds een onderzoek ingesteld", zo besloot mi nister Van Aartsen. Prioriteit Veel woordvoerders wilden veel weten over de normen voor de bepaling van de prioriteit van verschillende water staatswerken. Uit het antwoord van de minister bleek duidelijk, dat die priori teit voor de komende jaren in feite wordt bepaald door de plannen, die er reeds zhn: met name het Deltaplan, maar ook de Zuiderzeewerken en plan nen voor havens en wegen. „Daarom is er weinig ruimte voor net bepalen van verdere prioriteit", zo gaf de minister toe, „want we hebben nu eenmaal re kening te houden met het financieel pla fond". foop van het avondpro- 15 uur een extra afleve ring van „Sport in beeld" uitzenden. Hierin zal aandacht worden besteed aan de terugkeer in Nederland van Anton Geesink. Getracht zal worden in deze uit zending ook nog enkele flitsen aan de huldiging in Utrecht te verwerken. Bovendien wordt een herhaling gegeven van de wedstrijd van Geesink tegen Ka- minaga, althans het gedeelte dat des tijds in de Olympische programma's werd uitgezonden. Sporttoto Aan de goaltips van afgelopen weekein de werd door 202.988 mensen deelgeno men. Voor de drie prijzen kwam beschik baar 56.439. Voor de eerste prijs meldden zich 15 deelnemers, van wie één met 2 goed in- fevulde kolommen. Per kolom wordt ruto 1176 uitgekeerd. Voor de tweede prijs kwamen 410 deelnemers, van wie eveneens één met 2 goed voorspelde ko lommen, in aanmerking. Zij zullen per goed voorspelde kolom ongeveer 46 ontvangen. Voor de derde prils werd de - ider dun. De 5144 „win- slechts op een gulden vier kunnen rekenen. V.Z.O.S. weer tegen Sparta Dordrecht Morgen zaterdag zullen de dames en heren van de Yersekse gymnastiek vereniging V.Z.O.S. in Dordrecht in een return dualmeet tegen hun turncollega's van Sparta uitkomen. De eerste ontmoe- vond op 10 oktober in Yerseke plaats en eindigde in een ruime overwinning voor de Zeeuwen. Zowel de dames als de he ren bezetten toen de eerste plaats in de rangschikking terwijl de heren zelfs op de eerste vijf plaatsen in de individuele rangschikking beslag legden. Voor de dames zal het programma be staan uit paardspringen. evenwichts- balk, brug-ongelijk en vrije oefening. De heren zullen elkaar betwisten in ringen- stll, paardspringen, vrije oefening, hoog- brug, paardvoltige en hoogrek. Puskas geschorst Ferenc Puskas, de linksbinnen van Real Madrid, is donderdag door de Spaanse voetbalbond voor drie wedstrijden ge schorst. Puskas, die in 1958 naar Spanje ging en toen een contract tekende bij Real Madrid, werd afgelopen zondag in de wedstrijd Real Madrid-Betis na on enigheid met de scheidsrechter van het gestuurd. °f|$? Afgestemd op het hedendaagse verkeer STICHTINGSAKTE GOEDGEKEURD Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft in zijn deze week gehouden vergadering goedkeuring verleend aan de inhoud van de stichtings akte van het gezamenlijk grond-, pacht- en taxatiebureau van de Z.L.M. en de Noordbrabantse Mij. van Landbouw. Tevens werd goed gekeurd de tekst van de overeen komst die door deze nieuwe stich ting zal worden aangegaan met taxateurs. Het hoofdbestuur was van oordeel dat in deze vorm en in deze samenwerking over een gro ter gebied de belangen van de le den op dit terrein op zo goed mo gelijke wijze kunnen worden ge diend. Contractteelt JAARVERGADERING IN MIDDELBURG Het is te verwachten, dat in het komende jaar de stichting van een provinciaal bureau van het Oranje-Groene Kruis in Zeeland defini tief gestalte zal krijgen. Dit deelde de heer D. Boone, de voorzitter van het Zeeuws Oranje-Groene Kruis donderdagavond mee, toen deze vereniging in restaurant Wöhler te Middelburg haar algemene ver gadering hield. In zijn openingswoord wees de heer Boone ten aanzien van het landelijk werk op het vorig jaar gevierde 25- jarig bestaan van de landelijke organi satie en op het belang van het landelijk bureau, waaraan alle verenigingen veel te danken hebben. Verheugd was de voorzitter ook over het feit, dat het Oranje-Groene Kruis thans over een eigen kraaminternaat in De Bilt be schikt, waar meisjes opgeleid kunnen worden tot kraamverzorgster. De gebruiksklare celstofluiers Dader steekpartij Amsterdam bekent Serooskerke lieeft plannen, terwfll (n Middelburg de situatie nog hopeloos is). en vroeg ten slotte aandacht voor het i eigen karakter van de vereniging. j De dader van de steekpartij, waarbij j BIJ de behandeling van de huishou- j maandagmiddag in de Sint Antonies- delijke punten hechtte de vergadering breestraat te Amsterdam de 21-jarige haar goedkeuring aan het jaarver- mej. A. L. S. uit Velsen ernstig In de de Houtrusthallen in Den met de financiële overzichten. Bij de i bestuursverkiezing werden mevrouw genkamp in Leiden. Na een zeer lang "WfLar „en actiecomité een nro- J. Pel-Mellink en de heren W. van verhoor heeft h(j bekend. Haag, waar een actiecomité een pro Dullemen en J. Hommes herkozen, i H. K. uit het regionale woonwa- la"a por •camp In Leiden. Na een zeer lang.™tonde 1 Haagi W testvergadering organiseert, omdat het TiVI- «-,'1 Zijn 43-jarige echtgenote, zijn 21-jarige P.T.T.-personeeJ ontevreden is over het terw^l in de pjaats van de^heer^ G. j ZQOn en d|ens 13-jarige broertje, die na personeels- en promotiebeleid. De ver- li" de steekpartij met hem werden1J— i de steekpartij met hem werden gear- gadering zal worden toegesproken door lander uit ^utelande gekozen werd.resteerdi zjjn op vrije voeten gesteld, de heer C. de Vries, die onlangs zijn „on- de rondvraag zei d°kt^ F. G. Vaan- wordt vandaag voor de officier van derzoek naar personeelsophouw en pro drager, die deze ^ergadenng bijwoonde; jostitle geleid. Het slachtoffer wordt motiemogelijkheden van het P.T.T.-per- In de rondvraag 2 - - ia justitie geleid. Het slachtoffer wordt motiemogelijkhec 1» verpleegd, „peel- ^eeerfe. De heer Boone deelde vervolgens mee. dat het volgend jaar „ergens" in het zuiden van ons land een by- menwerking langzamerhand van scholingscursus van het Oranje-1 grond komt. b-•- ■-Na de pauze vertoonde de Souburgse Groene Kruis zal starten. Hij ver wachtte overigens, dat de bijscho lingscursussen in Zeeland, zoals die in samenwerking met het Groene Kruis gehouden zijn, voortgezet zul len worden. Voor 1966 ziet het er, zo verwachtte de heer Boone, naar uit, dat ook een derde partner, na melijk het Wit-Gele Kruis, aan deze cursussen zal deelnemen. In dit verband hoopte de voorzitter, dat alle wijkverpleegsters deze cursussen zullen bijwonen. Tot nu toe nam slechts eenderde van het totaal aantal zusters dat de kruisverenigingen gezamenlijk hebben, er aan deeL Ten aanzien van een eigen kraamcen- trum stelde de voorzitter, dat het be stuur van het Oranje-Groene Kruis de ze zaak voorzichtig wil entameren. De uitvoering van dergelijke plannen vraagt bijzondere zorg. vooral op financieel ge bied, merkte hij op. Wat. de samenwerking van de diverse kruisverenigingen betreft, daarover was de heer Boone zeker niet pessimistisch Mededelingen werden gedaan over de Nederlandse vereniging voor Contract- teelt. Deve vereniging is sinds kort met de werkzaamheden begonnen en over koepelt alle organisaties die op dit ter rein werkzaam waren. Er is een nau- we binding tot stand gebracht niet de I eest<Tmd.*'HÓèwef er ten aanzien 3 landbouworganisaties. De vergadering kleine zaken nog wat strubbelingen zijn, was van oordeel dat het tot stand komen moffen er „at de grote lijnen aangaat, van deze vereniging van zeer veel he- zeker hoopvolle resnltaten gemeld wor- 1 anfgnioet worden geacht mede gelet den. De dagelijkse besturen van de drie op dit feit dat de contractteelt op ah- kruisverenigingen (Groene, Wit-Gele en kerbouwbednjven zich steeds meer uit- Oranje-Groene Kruis) zijn reeds enkele breidt. Een sterke positie kan alleen worden in genomen door een landelijke organisatie, zoals nu tot stand is gekomen. Het be stuur was de mening toegedaan dat aan deze nieuwe ontwikkeling alle medewer king moet worden verleend teneinde te bereiken dat de contracttelers zich aan sluiten by deze vereniging. Deze winter zal dan ook alle aandacht worden ge schonken aan voorlichting over de werk wijze en de activiteiten van deze Neder landse vereniging voor Contracttelers. - ,In overleg met de beide andere land- Van de verschillende huishoudelyke bouworganïsaties in Zeeland zal de Z.L. onderwerpen die het hoofdbestuur ui. als contactadres optreden voor de Ook zal getracht worden ln een gesprek Nederlandse Vereniging voor Contract-1 met het provinciaal bestuur om "de ver malen bijeen geweest. Het resultaat van dergelijke bijeen komsten is, dat gestreefd zal worden naar enkele gezamenlijke regelingen, o.a. zo mogelijk gelijke contributies, het aanvragen van subsidies, de waarneming van wijkverpleegsters bij ziekte en tijdens weekeinde-diens ten, naar de stichting van wijkge- dige voor de wijkgebouwen verhoogd te krijgen van 20.000 naar 30.000. deze" vergadering behandelde maakte de begrotingsbespreking deel uit. De voorgelegde begroting werd door het hoofdbestuur zonder hoof delijke stemming aanvaard en zal ongewyzigd aan de algemene verga dering worden voorgelegd. Do begro ting voor 1965 is sluitend terwijl een post voor onvoorzien kon worden op genomen van 11.000. Aan de alge mene vergadering zal dan ook het voorstel worden gedaan de contri butie voor 1965 ongewijzigd te laten. Naast de voorbereiding van de begro ting sprak het dagelijks bestuur over het vraagstuk van de schadeloosstel lingen die moeten worden toegekend bij onteigeningen van overheidswege, in verband met de discussie die gaande is over de vraag of degene die percelen los land of een boerderij moeten af staan, schadeloosgesteld zouden kunnen worden voor vervangende grond. Het dagelijks bestuur was van mening dat een dergelijke regeling nooit dwin gend mag worden voorgeschreven of op gelegd, omdat op grond van de erva ringen velen wegens persoonlijke om standigheden, geen pry's meer stellen op voortzetting van hun bedrijf. Voor die gevallen waarin men compensatie in Ie vorm van grond wenst dient van overheidswege daarvoor domeingronden beschikbaar gesteld te worden. Het dagelijks bestuur achtte het ge wenst. indien de overheid de prijsvor ming van landbouwgronden wil be- telers. arts G. A. van Bockel enkele medische films, di ehij tevens van een toelichting voorzag. Juwelen in safe advocate Kreuzer In Dortmund is vernomen dat in een bank te Essen, in een safe die op naam stond van de 56-jarige advocate Ma rianne Kreuzer, die in Amsterdam door de justitie wordt vastgehouden in ver band met de recente juwelenroof, kost baarheden zijn gevonden ter waarde van omstreeks 7500 mark. De herkomst van deze Juwelen is nog niet vastgesteld. De safe was geopend op grona van een gerechtelijke beslissing. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde de heer G. H. Fryling uit Bres- kens voor het kandidaatsexamen wis kunde en natuurwetenschappen. Aan de Rijkuniversiteit te Leiden is ge- KERKNIEUWS Paus Paulus vandaag bij conciliezitting Paus Paulus woont vandaag, vrijdag, voor het eerst sinds zijn verkiezing een algemene vergadering van het concilie bij. Vandaag begint het debat over het schema over de missie-arbeid van de kerk. De paus heeft bij het bekend ma ken van zijn voornemen naar Bombay te reizen gezegd dat hfj daar als missiona ris heen wil, na als pelgrim het Heilige Land te hebben bezocht. In Bombay zal bij het eucharistisch congres van de r.-k. kerk bijwonen. Kardinaal Alfrink pleit voor gesprek met de communisten WHWWWWBWMP-.Over het onderwerp van de menselijke slaagd voor het doctoraal examen Wes-1 solidariteit „waarvoor in bet schema terse Sociologie de heer W. J. Kake- kerk en w geboren aag ïona van Ambtenaren (Abva), de Al gemene r.k. Ambtenarenbond (Arka), Ie Katholieke Bond voor Overheidsper soneel (Kabo), de Nederlandse Christe lijke Bond voor Overheidspersoneel (N.CJ3.0.) en van het Ambtenaren Cen trum (A.C.), een zogenaamde categorale bond. Het actiecomité stelt, dat noch de P.T.T.- leidlng, noch de vakbonden voldoende aandacht schenken aan de groeiende onrust onder grote groepen ambtenaren. Het actiecomité heeft adhesiebetuigin gen ontvangen uit het gehele land. of schoon de actie oorspronkelijk was be doeld als een plaatselijke aangelegen heid. Inmiddels zijn ook actiecomité's opgericht in Arnhem. Breda en 's Her togenbosch. De heer De Vries, die het rapport pu bliceerde, deelde desgevraagd mee, dat er bij de P.T.T. alle mogelijkheden zijn voor een goed overleg, maar dat de re sultaten van het overleg ver beneden kerk en wereld wordt gesproken, heeft tarium aanwezig is om de beste resul taten van het overleg krijgen. Hij meen de, dat de leiding van de P.T.T. ook ver zuimd heeft de resultaten te vergelijken met die voor andere overheidsdiensten. Iordening subsidievoorwaarden, die vol-' gens de heer Boone het leven voor vele jIn de. Pa£htkamer Benoeming bij waterschap Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1965 benoemd tot ge zworene van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland de heer L. J. Boot te Kruiningen. Benoemingen pachtkamer van het kantonge- Elektriciteit Sd*^jg,yggt."S VVXï i donderdagmorgen in het concilie een Daardoor werd het mogelijk, dat de leek een inleiding gehouden, nl. de Ame- P.T.T.-ers worden misleid, aldus de heer rikaan James Norris van het Internat!- De Vries. onale Katholiek Bureau voor Migratie De heer De Vries deelde nog mee. da. de te fienéve laatste tijd de druk op de P.T.T.-ers om één grote categorale bond op te richten Bij de debatten sprak ook kardinaal Al-is toegenomen, frink, die erop wees, dat zeer velen te genwoordig het marxistische atheïsme aanhangen. Men moet het atheïsme met alle kracht blijven afwijzen, zo zei de kardinaal, maar tegelijkertijd toch be reid zijn tot de dialoog met individuen. Het is niet nodig, aldus kardinaal Al frink. opnieuw het communisme te ver oordelen omdat iedereen weet welk standpunt de kerk tegenover het nisme inneemt. Daarentegen ligt het wel op de weg van ilie *- Het bestuur nam kennis van de plan nen die er bestaan om te komen tot aan sluiting op het elektriciteitsnet. Hoewel dit voorstel om tot aansluiting van de ze percelen over te gaan door de ver- tadering werd toegejuicht, meende men at hiervan een regeling passend voor deze bijzondere gevallen, niet kan wor den gesproken omdat deze gevallen on der de huidige regeling worden ge bracht. In vroeger overleg was reeds overeen gekomen de superonrendabelc percelen hierbuiten te houden. Te meer daar met aansluiting van de 29 superonrendabele gevallen de laatste gevallen het pro bleem geheel zal zijn opgelost meende het bestuur dat een rekening op basis van werkelijke aansluitingskosten van deze gevallen noodzakelijk is. Hierom trent zal gezamenlijk met de andere organisaties nader contact over de des betreffende instanties worden opgeno men. Het bestuur besloot voorts in de eerstkomende vergadering aandacht te besteden aan de aansluitingen op het gasnet. Naar het oordeel van het bestuur dient voorkomen te wor den dat voor deze in belangrijkheid toenemende nutsvoorziening onren dabele gebieden ontstaan. een „ander vat gegoten" te krijgen. Ten aanzien van het plaatselijk viaa richtte de voorzitter de schijnwerper op de ledenwerving, de stichting van wijk- Honderden vrouwen kwamen in Middelbarg op de koffie Enkele honderden vrouwen zijn don derdag in de foyer van het City theater te Middelburg op de koffie gekomen. Het betrof hier een vergelijkende koffiekeurtest, die was uitgeschreven door een bekende fabriek, die na Eind hoven, Hilversum en Alkmaar Zee- lands hoofdstad met deze koffiekeur test „aandeed". Het is een interessan te middag geworden, tijdens welke de dames te weten kwamen dat de smaak van een kopje koffie afhangt van een goed maalsel en de versheid. Gastvrouw op deze middag was Han- ny Lips, die vele bezoeksters al ken den van het t.v.-scherm. Voor de mu zikale omlijsting aan de piano zorgde Joop de Leur. Het optreden van de Chinese illusionist Poa viel bij de da mes bijzonder in de smaak. heren L. W. Kodde als plaatsvervanger van het eerste lid en" D. Kasse als plaatsvervanger van het tweede lid. het concilie het gesprek te bevorderen met alle mensen van goede wil en niet met banvloeken te blijven slingeren, al dus de kardinaal. FRANKRIJK WIL NEDERLANDSE VISSERS UIT HAVENS WEREN Frankrijk heeft nog geen antwoord gekregen van de Euromarkt-eommi33le op een verzoek een visserijreglement van de „zes" te mogen opschorten, dat vrye toegang tot alle havens in de E.E.G. geeft aan alle vissersvaartuigen uit de gemeenschap. Naar gisteren in kringen van de commissie werd verno men, zal de beslissing over dit verzoek eerst de volgende week worden geno men. Het is in Brussel echter niet bekend, of Frankrijk het op 1 november van kracht geworden regelement inderdaad toepast. Het reglement houdt in, dat door vissers uit één van de zes E.E.G.-landen gevangen vis wordt beschouwd als „gemeenschapsvis", die vrij in een wille keurige haven van de E.E.G. kan worden verkocht. Naar wordt vernomen, zouden de laatste tijd veel Nederlandse vissers bijzonder goede vangsten maken onder de Franse kust. De vangst zou volgens het reglement dus in Franse havens vrij moeten kunnen worden afgezet. De Franse regering zou echter onder deze omstandigheden een te grote concurrentie voor de Franse vissers •JAN JONGEI'IER geselecteerd Bij uw IFA-kruidenïer: Kwaliteïts-Ievensmïddelen voor de laagst mogelijke prijzenl Pracht-bezit, snel gespaard met IFA-zegels en/of Florijnen. Voorbeeld... Op de buitengewone ledenvergadering van de katholieke vereniging van be jaardentehuizen die gisteren in de stads schouwburg te Eindhoven werd gebon den, is kritiek geoefend op het stelsel van provinciale verordening dat uitvoe ring moet geven aan de op 1 september jl. van kracht geworden wet op de be jaardenoorden. Drs. A. M. A. Janssen, directeur van de katholieke vereniging van bejaardente huizen, zei in een inleiding dat men nu een per provincie variërend uitvoerings beleid moet gedogen, terwijl evenals in vele andere zaken, ook hier een ontwik keling gaande is naar een landelijk ge lijk verzorgings- en voorzien In gsniveau. Door een centrale regeling zou het be ginsel van gelijkheid van behandeling van alle tehuizen bij de toepassing van de wet zijn bevorderd. Drs. Janssen wees op een aantal ver schillen in de onderscheidene provinciale verordeningen. Hij noemde bijvoorbeeld de bepalingen ten aanzien van de behui zing. Behoudens in de provincie Noord- Holland zijn volgens spreker nergens zo danige inrichtingseisen gesteld, dat ook oude gebouwen er in redelijkheid aan kunnen worden aangepast. „Dat in het kader van het noodzakelijke ontheffings- beieid hierdoor veel moeilijkheden zul len ontstaan is duidelijk. Een der punten waar drs. Janssen zich tegen keerde was het verschil in de brandvoorschriften per provincie. ..Dat de provincie Noord-Holland exorbitant uitgebreide brandveiligheidseisen voor schrijft wordt gelukkig door geen der andere provincies (nog) gevolgi Zou het echter niet mogelijk zijn om op dit tech nische punt tot een uniformering te ko men"? De brandveiligheidsvoorschriften behoeven naar de mening van de spre ker geen provinciale aanpassing. Deze spelen zich in laatste instantie toch op plaatselijk niveau af. Newyorkse beurs De handel op de Newyorkse beurs was gisteren gematigd. Staalwaarden werden lager genoteerd en vooral Lu- kens. Jones and Laughlin en Youngs- town Sheet boekten flinke verliezen. Ook Chrysler, Fzrd en American Mo tors moesten terrein prijs geven. Beekman boekte flinke winst in een verder zeer kalme elektronische hoek. Eastman Kodak ging stevig omhoog terwijl Union Carbide en In ternational Minerals and Chemicals kleine winsten boekten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7