Feestelijke week van de N.C.R.V. EERSTE WERK VAN EX-LURELEI-ERS SJOOTIJM deze haarcream geeft geen kalkroos STILBÉPAN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1984 (Van onze radlo-t-v. redacteur) Den Rowold en Frans Halsema krijgen vanavond hun eer ste eigen televisie-show. Ze ko men beiden uit het Lurelei-caba- ret. Ben Rowold was medeop richter maar hij en Eric Herfst kregen onenigheid, om het net jes te zeggen. Frans Halsema, die de twee eerste en ook moei lijkste jaren van Lurelei, zes en zeven jaar geleden niet heeft meegemaakt, is naar Wim Kan gegaan. Het lijkt erop dat Ben Rowold Lurelei wel mist. Hij mist althans het theater. Met Frans Halsema maakt hij voor de V.P.R.O. het veertiendaagse zondagradioprogramma Parlan do en samen hebben ze dit sei zoen voor dezelfde omroepver eniging nu ook een serie tv.- programma's, maar dat is toch anders. BIJ V.P.R.O. GEEN RODE POTLODEN De drie van „Sjootijm": Ben Roioold, Maya Bouma en Frans Halsema. Ben heeft lang aan Sjootijm geschre ven. In mei waren de eerste bespre kingen met de V.PJt.O. „Vier maan den minstens heb ik daarna lopen denken hoe of wat. Ala ik naar het werk van anderen kijk. dan zie ik uitsluitend de dingen die ik voor mij niet zou willen zien. De Rudi Carrell- show vind ik goed. En „Zo is het" ook. Maar als je Toon Hermans voor de camera neerzet, straalt het wel over en heeft hij dus goede t.v. ge maakt. maar specifiek „des televi sies" is het niet. Ik geloof ook niet dat ik zelf speciaal ben gaan schrij ven voor de televisie. Natuurlijk t.v. stelt andere eisen dan het toneel. Te levisie verveelt eerder. Je moet dus korter zijn. Bij televisie is bijna per se een orkest noodzakelijk. Moet je ook rekening mee houden. En Je kunt snel van het ene over op het andere. Maar dat ik een nieuw soort televisie zou nastreven, nee. Ik wil een bepaald genre. Dat van de intermaite revue, zoals dat in Engeland heet. Van Lurelei heb ik ook nooit echt cabaret willen maken, zo van: die Jongens zeggen het toch maar". Opname Frans Halsema is volop tevreden met zijn overstapje. „Bij Wim Kan is het grandioos werken. Ik sta helemaal niet met een uitstekend nummer in het programma, maar het ls voor het eerst sinds zes jaar dat hij voor de pauze met iemand anders samen werkt. met mij. Elke avond doen we een improvisatie. Heel fijn is dat". Frans Halsema is de luchtige van het tweetal. Ben Rowold doet wel losjes, maar bij hem is het meer verlegen heid en (of) nervositeit. Hij komt uit het onderwijs en de A.J.C. Frans Halsema zegt: „Ik heb van alles ge daan. Kantoor, kruidenier, bakker, pianist op bruiloften en partijen..." In Lurelei droeg Frans Halsema de „we gaan nog niet naar huls"-num- mers bij. Ben Rowold was de leve rancier van de meeste teksten en con fereerde. Ook voor zijn tv-program- ma met Frans Halsema schreef hij de meeste teksten. Fonetisch Het programma van de twee heet „Sjootym". „Showtime fonetisch ge schreven. Als grap", aldus Frans. „Om ze aan het schateren te bren gen", zegt Ben. Het is zijn minst leuke grapje. „Dzjes-zlen", het Jazz- scene programma van de N.C.R.V. heeft dat geforceerde leuklgheidje al eerder uitgehaald. De opname van SJootijm was in stu dio m-b in Bussum. Ben en Frans moesten wachten omdat het vrouwen- pro gramma van de V.P.R.O. recht streeks de lucht in ging en de vloer dus bezet was. Albert Mol kwam voorbij. Hij zat In het vrouwenpro gramma met stukjes uifhet boek dat hij aan het schrijven was. „Ha talent volle tafel. Gaan jullie wat leuks Joen" Warry van Kampen knikte van ja. 'Tij was regisseur van het program- na. dus hij kon beter antwoorden lan de schrijver-spelers. Warry van Tampen was toen nog niet met zijn luto tegen een boom gereden ten- ;inde aldus een plotseling overste kend kind te ontwijken. Sindsdien ligt hij in het ziekenhuis. Rob van der Linden heeft hals over kop de regie moeten overnemen van „Bonjour Pa ris" dat eveneens vanavond uit gaat. „Wat is leuk"? Ben zegt dat hij dat pas bij de uitzending van het pro gramma kan zien. als hij thuis zit. „Leuk is Maya Bouma. Ze treedt aan als Cecilia Wortelboer die een auditie doet als zangeres. Knotsgek. Birds In the sky fluit ze op haar vingers. Maar te veel liedjes zitten er niet in. Je krijgt toch al zo gauw dat dit soort ihowtjes liedjesprogramma's worden. We hebben de gein gezocht in cross talks. Dat doet het wel. lijkt me. Alles ls tenminste zonder meer doorgegaan. Bjj een andere zuil heb Je eerst ein deloze besprekingen. De V.P.R.O. schijnt geen rode potloden te hebben. Maar dan nog. Wie weet zeggen ze na de uitzending In de huiskamers: weer twee van die slijmerds die het proberen". (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. f 1.10. Pot v.a. f 1.50. TT ct is de week van de NCRV. Van ■n* 8 tot 14 november verzorgt de jubi lerende omroepvereniging namelijk een groot aantal bijzondere uitzendingen, zo wel via de radio als voor de televisie. Ingeleid door een speciaal door Meindert Boekei gecomponeerde feestelijke fanfare, zullen we op het scher o.m. een toneel manifestatie van de eerste rang te zien krijgen, enkele documentaires waaraan extra aandacht is besteed en verder zowel een herdenkingsdienst en feestelijke bij eenkomst en als sluitstuk een musical. In de feestweek gaan overigens de normale programma's ook door, zodat we temid den van het feestgedruis bijvoorbeeld ook vader en zoon Stiefbeen in actie kunnen zien. Dat jubileumprogramma, gekoppeld aan wat de andere omroepverenigingen op hun lijstje hebben staan, levert zo op het oog een bijzonder gevarieerde TV- week op. JerMoud-steJle h Voordat de NCRV aan bod komt, brengt eerst de NTS een documentaire onder de titel „In Urwald versunken". Een Duitse cameraploeg filmde wat is overgebleven van een aantal oude nederzettingen en steden in Cambodja en op Ceylon, die in de loop der eeuwen door het oerwoud zijn overwoekerd en die nu zo goed en zo kwaad het gaat weer worden schoongemaakt. Het NCRV-jubileum kan uiteraard het Jour naal en Sport in Beeld niet van hun plaats verdringen en ook George Noordhofs „Hoe bestaat het" wijkt niet. Het programma van deze avond heet „Van blazen en halen" en wie daarover wat dieper nadenkt begrijpt, dat de mondharmonica het middelpunt is. Dick van Ruler gaat met zijn alleswetende meneer van het vragenuurtje zo iemand is Noordhof toch praten over geluids golven, resonantie en wat maar meer te maken heeft met de mondharmonica. Jan Vuik, bekende virtuoos op dit gebied (we kennen hem nog van bijvoorbeeld de Dorus- show) zal demonstreren. Bovendien komen enkele heren van de Rotterdamse Lucht vaartclub meedoen, omdat het immers over Luchtstromingen gaat. Hoogtepunt van de avond moet het TV-spel „Koning David" zijn, waarmee de NCRV de jubileumweek inluidt. Het betreft hier een speciale televisiebewerking van de bijbelse treurspelen „David in Ballingschap" en „Da vid hersteld" van Joost van den Vondel, de prins der Nederlandse dichters. Medespelen den zijn o.m. Johan Schmitz als koning Da vid, Ellen Vogel als Berseba, Ramses Shaffy als Absalom en Joris Diels als Joab. Voor zijn beide drama's heeft Vondel de stof ont leend aan het tweede boek van Samuel. Dreigt in „David in Ballingschap" voort durend de goddelijke straf wegens moord en overspel, „David hersteld" betekent de triomf van de monarch, die tegelijkertijd diens ondergang als vader is. In de televisiebewerking, die een samentrek king van beide treurspelen is, komt de ge spannen verhouding tussen twee generaties centraal te staan. Door het weglaten van de staatkundige aspecten is de herkenbaarheid van de oud-testamentische stof in heden daagse ogen vergroot. De titelheld heeft een dubbelnatuur: van vrome dienstknecht des Heren en strijdvaardige heerser over het volk, heen en weer geslingerd tussen besef van zonde en uitverkiezing. De rolbezetting acteurs en actrices werden uit alle grote toneelgezelschappen gerecru- teerd is zodanig, dat van een Nederlandse toneelmanifestatie gesproken kan worden. Frans Hesmerg zorgde voor de speciale tele visiebewerking, Jurriaan Andriessen compo neerde de muziek, die wordt uitgevoerd door leden van het koor en orkest van de NCRV o.l.v. Marinus Voorberg, de produktie was van David Koning, de cameraregistratie van Kees van Langeraad en de spelregie van Johan de Meester. Het stuk is door de NTS gekozen als inzending voor de Prix Italia en bereikte bij de jurybeoordeling het laatste vijftal, hetgeen als een bijzondere onder scheiding moet worden aangemerkt. M DAGRA N.V. DIEMEN AANDAG iYlC,V. - l\erden frix g Om zeven uur eerst de Engelse les van Wal ter en Conny, vervolgens Kenmerk en het Journaal en dan dank zij het feit, dat de NTS zendtijd ter beschikking stelde we derom een uitzending in het kader van de jubileumviering van de NCRV. Radio en te levisie laten alle NCRV-leden getuigen zijn van de herdenkingsdienst, die wordt gehou den in de Eusebiuskerk in Arnhem. Het is een dienst, die een speciaal televisie tintje kreeg. Want een programma met al leen maar de sprekers, hoe mooi die het ook mogen zeggen, is uiteraard niets voor het scherm. Sprekers zijn de NCRV-voorzitter mr. A. B. Roosjen en dr. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Kerken. Verdere medewerkenden: het NCRV-kinder- koor, het NCRV-Vocaal ensemble. Johan van Dommele, orgel en het NCRV-koper- kwartet. Uitgevoerd wordt o.m. een motet, dat de Amsterdamse cantor en organist Wil lem Vogel in opdracht van de NCRV com poneerde op de tekst van Deuteronomium 8 vers 2 tot 10. Het is een allereerste uitvoe ring. De speciale bijdrage van de televisie sectie van de NCRV is een zogenaamd col lectief. Hierin wordt samengewerkt door te levisieregisseur, schrijvers, een compor.iste, een choreograaf, musici e.d. Het collectief is geschreven door Ab van Eyck en Kees van Langeraad. Er zal een optimaal gebruik worden gemaakt van de technische mogelijk heden, die de televisie ten dienste staan. Men kan dit spel het beste een soort laterne magie noemen, waarbij op drie schermen beelden worden geprojecteerd, die samen spelen met zang, declamatie en muziek. De jubelavond wordt besloten op een wat luch tiger manier, namelijk met een vrolijke film, die menigeen zich nog zal herinneren, omdat hij betrekkelijk kort geleden nog in de bio scoop te zien was en toen duizenden en nog eens duizenden kijkers trok. Het is het ver haal van de fabrieksarbeider Marcel, die plotseling de beschikking krijgt over een slee van een wagen, een oude, maar heel mooie Amerikaanse automobiel, waarvan iedereen „weg" is. „La belle Americainé" is de titel van deze uitermate grappige Franse rolprent, waaraan menigeen een allergenoegelijkste avond zal beleven. Dinsdag ^aalproble ampromevwen Voor de derde achtereenvolgende avond de NCRV op het eerste net. Na de Engelse les dan, want die komt het eerst aan bod. Het Journaal en de politieke partijen gaan vooraf aan het gebruikelijke Attentie-programma, maar dan is er ruimte gehouden voor het lachwerk: Stiefbeen en zoon beleven nieuwe avonturen, die zich afspelen rond het liefje van Dirk. Het is een Fran^aise en dat lijkt ernstige taalproblemen te scheppen. Maar vader Stiefbeen is niet zo dom als zoon Dirk wel zou denken. „Parlee vos" zeggen ze. Carla Dura is het lieve Frans sprekende meiske, Johan van Doorn is huisknecht. Mal ligheid te over. De jubileumbijdrage van deze avond is een documentaire, waarvoor Jan van Hillo een heel lange reis heeft gemaakt, namelijk hele maal naar Japan, de Philippijnen en Ethio pië. Uit die reis resulteerde een groot op gezette documentaire, die als naam meekreeg „Christelijke omroep in de wereld". Jan van Hillo trekt een vergelijking tussen verschil lende christelijke omroepen in de wereld, waarvan de NCRV met haar veertig jaar de oudste is. Van de in totaal geschoten 6000 meter film bleef na de montage 900 meter over, d.w.z. ongeveer een uur. Vanuit het buitenland is grote belangstelling getoond voor dit werkstuk, het eerste dat ooit over dit onderwerp is gemaakt. Jan van Hillo ontving adviezen van de World Associate for Christian Broadcasting. Hij filmde o.m. in Tokio, Osaka, Kyoto, Hiroshima, Manilla en Addis Abeba. Natuurlijk neemt de geschie denis en de betekenis van de NCRV een be langrijke plaats in. De jubilerende vereni ging wil haar jongere zusters die vaak nog niet verder zijn dan zijzelf veertig jaar geleden financiële steun geven als een soort jubileumgeschenk. De avond wordt be sloten met een programmaatje van Caroline Kaart. Woi 'ensdag MlOVZ-iM cum Geen NCRV voor de vierde avond. Nu is de AVRO aan bod. Dick van Dycke in de ogen van velen de beste televisieacteur van dit seizoen opent de avond. Na het Jour naal Sportpanorama, gepresenteerd door Koen Verhoef een van de weinige losse Woensdag 11 november: de Dick van Dykeshow v.l.n.r. Richard Deacon als Meivin Oooley, Rose Marie als Sally en Morey Amsterdam als Buddy. Zondag 8 november het jubileum t.v.- spel van de N.C.R.V.: Koning David. Links Ellen Vogel als Berseba en Johan Schmitz als koning David. medewerkers van Sport in Beeld, die zich tot een vaste presentator van klasse wist te ontwikkelen en Bob Bremer. Ze besteden hierin aandacht aan het 75-jarig jubileum van ons aller KNVB, een van de oudjes in de Nederlandse sportwereld, die het nog al tijd best doen. Nadat vader en zoon Preston, beter gezegd Zatfrdac De Verdedigers, weer een nieuwe zaak heb- ben behandeld, een NTS-programma, dat extra aandacht verdient. Het is namelijk de Nederlandse bijdrage voor de reeks EEG- documentaires, die we dit jaar te zien krij gen. Het onderwerp is „Aardgas, nieuwe energie voor Europa". Het NTS-team, dat deze documentaire maakte, bestond uit re gisseur Harry Hagedorn, cameraman Cor de Jager en als adviseur, researchman en tekst schrijver de journalist Cees Roomond, die zich heeft gespecialiseerd op het gebied van aardgas en olie-exploratie. Ze maakten op- nier van optreden van de contrasterende per sonen, de volstrekte en volstrekt waan zinnige logica. Meneer Biedermann is de fabrikant van haarwater. Hij heeft zojuist een van zijn trouwste personeelsleden ont slagen, die uit wanhoop zelfmoord pleegt Dan krijgt hij bezoek van een vreemde fi guur, een worstelaar, zoon van een kolen brander, die zich op brutale wijze aan hem opdringt. Later krijgt die worstelaar nog ge zelschap van enkele trawanten, al even sinistere figuren, die op Biedermanns zolder een onderkomen vinden. Zij zijn de brand stichters. Biedermann is als de dood voor brand het koor sterkt hem in die angst. En toch de brandstichters slepen vaten benzine aan Enfin, het is een stuk om te zien en niet om na te vertellen. V RIJDAG Qoo\ew en swwjfen Een KRO-programma, dat voor een belang rijk deel bestaat uit vaste programmaonder delen: Stadhuis op stelten, dat in ijltempo wordt afgewerkt (de opnamen zijn voor het hele seizoen al gemaakt), de Flintstones, het Conciliejournaal en voor de tweede keer Duel, waarin Cees Schilperoort weer als een soort epigoon van Ome Lou van Burg twee tegenstanders tegen elkaar laat strijden op allerlei vreemde wapens. Het is een echt lol broekenprogramma in de oude stijl van het gooi- en smijtwerk, maar sommige kijkers schijnen dat erg mooi en gezellig te vinden. In ieder geval zit er een wedstrijdelement in en dat spreekt iedereen aan. De documentaire van deze avond er gaat geen avond voorbij of men kan op een van de beide Nederlandse netten wel een docu mentair programma zien is gewijd aan Dante. Alighieri Dante, die van 1265 tot 1321 leefde was een der meest verheven figuren van de wereldliteratuur en de grootste dich ter, die Italië heeft voortgebracht. Zijn Di- vina Comedia geldt door de onverganke lijke dichterlijke schoonheid nog steeds als een der grootste werken uit de wereld literatuur. Deze voorloper van de Italiaanse renaissance heeft zowel verguizing gekend als loutering. Zijn grote werk is daarvan een afspiegeling. Het wordt genoemd „een groots panorama der zich in een oneindige reeks tafrelen afspelende menselijke tragedie". Zaterdag 14 november. Het is de enige avond van deze week dat de allerklein sten onder de kijkers Barend de Beer in actie kunnen zien. namen in ons eigen land, maai- ook in Frank rijk, Duitsland en Italië. Een groot aantal binnen- en buitenlands'e oliemaatschappijen verleende medewerking. De documentaire begint met te laten zien, hoe men te werk gaat bij het opsporen van plaatsen, waar men met succes verwacht proefboringen te kunnen doen. Daarna wordt getoond, hoe men de aardgasexploraUe in Europa ter hand heeft genomen en welke successen daarbij zijn ge boekt en op welke wijze de aardgaswinning zich in de verschillende landen heeft ont wikkeld. Uit de aard dei' zaak besteedt het produktieteam uitgebreid aandacht aan de mogelij kheden, die de aardgasvondsten ons werelddeel bieden en aan de transportwegen. Ten slotte "Wordt een blik in de toekomst geworpen: hoe zal deze ontwikkeling voort schrijden. De proefboring werd gefilmd in Duitsland, in Italië en Frankrijk werden aardgasvelden en de werkzaamheden daar in beeld gebracht, de enorme ondergrondse gasopslagplaats bij Lussignet werd bezocht en natuurlijk kreeg de aanleg van aardgas buizen door ons land de aandacht. In eigen land werden o.m. opnamen gemaakt in Slochteren, Rotterdam en Emmen, alsmede van een booreiland in de Noordzee. De Ne derlandse bijdrage zal als eerste van de EEG- films in alle landen van de Europese ge meenschap worden vertoond. (Ylicoiaas feomf In de middag eerst de feestelijke intocht van Sinterklaas, waarvoor de NTS Hoorn heeft gekozen. Versierde schepen zullen de stoom boot uit Spanje tegemoetvaren, versierde kin deren zullen voor de Goedheiligman defi leren. Verder de afsluiting van de NCRV- feestweek. Dat gebeurt met een feestmiddag in Utrecht. Niet minder dan tienduizend NCRV-ers uit alle delen van het land zullen getuigen zijn van het programma Feest, dat rechtstreeks voor radio en televisie zal wor den uitgezonden uit de Jaarbeursgebouwen in de Domstad. Vrij en Blij brengt de be zoekers in de goede sfeer, waarna drie or kesten de zaal binnenmarcheren. Het publiek zelf zal de zaal en het podium versieren, waarna het eigenlijke programma kan be ginnen. De jubilerende NCRV wordt inge haald twaalf in klederdracht gestoken echtparen en 120 mensen, die het bedrijfs leven uitbeelden 12 sprekers kondigen de feestredenaar (Prof. Mr. Dr. I. A. Diepen horst) aan, voor de kinderen treden vrijwel alle Nederlandse muzikale clowns en een aantal goochelaars op o.l.v. Bromsnor, tcp- acrobaten en judoka's laten de tieners ge nieten en buitenlandse gasten treden op, nl. de folkloristische dansgroep Les Gilles de la Louvière, The Glasgow Pipers met o.m. een echte Schotse zwaarddans en de vocal group The Southlanders. Hoogtepunt is behalve het optreden van Swiebertje voor de jeugd een kijk-hoorspel, waaraan Stiefbeen en zoon meewerken, alsmede een groot aantal acteurs en actrices. Het publiek in de zaal moet alle geluiden leveren. Er zijn bij dit feest in totaal zo'n 1500 medewerkenden, die bij de finale allemaal op het podium komen. Na dit feest natuurlijk ook nog Swiebertjes gewone verhaal. In de avonduren Lassie en Pa Pinkelman, Attentie en ten slotte het klapstuk van de week nl. Vadertje Langbeen, een musical van Willy van Hemert en Harry de Groot naar het bekende Daddy Longlegs van Jean Webster. In de hoofdrollen spelen Jenny Arean als Jeriisha Abbott en Jack Gimberg als Jervis Pendleton. Jack Gimberg is een Nederlands acteur, die in 1953 als on bekend manneke naar Amerika ging en'die thans als John van Dreelen grote bekendheid geniet op de televisie en in de film. Hjj woont in Los Angelos, maar komt voor deze musical speciaal naar ons land. Het bekende verhaal krijgt voorts gestalte door o.m. Mien Duy- maer van Twist, Jacco van Renesse, Philip pine Aeckerlin, Caroline Kaart, Riek Scha- gen. Lies de Windt, Donald Jones, Pierre Myin, Chris Ebert e.aAls de voor tekenen niet bedriegen kan deze vadertje Langbeen inderdaad een stukje bijzonder amusement opleveren. D ONDERDAG Vrolijfc sfufc Glynis. de schrijfster van detectiveverhalen, beleeft nieuwe avonturen in het VARA-pro- gramma. Ze doet dat deze keer in een boek winkel, waarin ze niet alleen haar laatste eigen boek ontdekt, maar ook de stof voor een nieuw verhaal. „Glynis op een heel warm spoor", heet deze aflevering van de komische serie met Glynis Johns in de hoofd rol. Na het Journaal, Achter het Nieuws en de uitgaansrubriek „Uit" het TV-spel van de weck en wel het bekende „Biedermann en de brandstichters", van Max Fritsch, dat met o.m. Albert van Dalsum niet lang geleden nog op het Nederlandse toneelrepertoire stond. In de hoofdrollen in deze televisie versie o.m. Jan Tculings, Mimi Boesnach, Coen Flink en Cor van Rijn. „Biedermann en de brandstichters" is een vrolijk stuk, dat wel van een heel bijzondere structuur is. Behalve de hoofdpersonen komt er een koor van brandweerlieden in voor, dat als een soort geweten dienst doet. Het is een stuk, zwaar geladen met symboliek, grappig maar toch ook weer niet eenvoudig. De humor ontleent het aan de stoïcijnse ma- Dinsdag 10 november: Caroline Kaart. Dit seizoen in een steeds wisselende om geving maar met dezelfde gevoelvolle slem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 16