Informatie-avond Reeds in 1965ratiobouw in W.-Z. Vlaanderen O Goese predikant eindredacteur ..Feiten-Alcohol" Breskens wil in beroep bij Kroon VIJF DEELNEMERS MET NEGEN PUNTEN IN DE LADDERSTRIJD VLÏSSINGSE NUTSSPAARBANK IN DE MAAND OKTOBER NIEUWS UIT DE KERKEN m m m i s m m m m s a m m a SCHELDE-RIJNVERDRAG SPOEDIG IN HET BELGISCH PARLEMENT Gent, maar ook Luik heeft bezwaren ■iimm» STICHTING VAKONTWIKKELING HANDELSVERTEGENWOORDIGERS vrijdag 6 nov. a.s. 20 uur te GOES in HOTEL „CENTRAAL", Markt 40 ROOVERS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N'1 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 Burgemeester van Biervliet: Grondprijzen in uitbreidingsplan verhoogd met 2 Tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de raad van Biervliet heeft burgemeester A. P. Kostense medegedeeld dat waarschijnlijk reeds in 1965 evenals in Oost-Zceuwscb- Vlaanderen ook in het westelijk deel zal kunnen worden overgegaan tot zo genaamde ratiobouw van woningwet woningen. Dit zal betekenen, dat het voor 1965 toe te wijzen woningcontin gent in één pot terecht komt en dat geen toewijzing aan elke gemeente in dividueel meer plaats zal hebben. Het toe te wijzen contingent za' dan over een beperkt aantal gemeenten in de streek worden verdeeld, waarbij een minimale toewijzing van 16 woningen per gemeente in acht zal worden ge nomen. ..Een en ander zal hopelijk de realisering van de bouw bevorderen. Dat houdt wel de consequentie in, dat bepaalde gemeenten in 1965 geen toe wijzing zullen krijgen", aldus de bur gemeester. Zonder hoofdelijke stemming werd op voorstel van b. en w. besloten tot ver hoging van de grondprijzen in het uit breidingsplan West met 2 per vier kante meter. De grondprijzen werden vastgesteld op 14, 10,50 en 9 per vierkante meter, onder aantekening, dat het betreurenswaardig is, dat men biertoe enigszins werd gedwongen door G.S. De in de vorige vergadering vastgestelde prijzen van 12, 8.50 en 7 per vierkante meter verkregen namelijk geen goedkeuring van dit college, die deze prijzen te laag acht te. Vooral de heer G. Claeijs (k.v.p.) trok hiertegen fel van leer. Hij noem de dit een aantasting van de gedeelte lijke autonomie van de gemeente. Hij vroeg zich af wie er eigenlijk de grond verkocht: Gedeputeerde Staten of de gemeenteraad Ook de heer J, van de Velde (p.v.d.a.) verklaarde niet enthou siast te zijn over deze verhoging. De heer Claeijs zei bewondering te hebben voor het beleid van het ge meentebestuur dat er toe geleid heeft, dat de gronden op aantrekke lijke wijze werden verkregen, waardoor Je uitgifteprijs eveneens aantrekkelijk kon worden gehou den, waardoo- de gemeente in een sterke concurrentiepositie verkeer de. Volgens de heer Claeijs wordt dit be leid thans door Gedeputeerde Staten in één klap teniet gedaan door weige- LEZERS SCHRIJVEN ZEEUWS PRAOTJE 't Ogelanse kerkje oort wi opgebouwd! Dl bin "k blieë om. 'k Gae nog is kieke oe verre da s'a bin. Overlasten stoeng 'k ook zó langst de wegt ni 't kerkje te kieken, toen 'n boer an kwam lope. Ie goeng nae de weië om te melken, wan ie trok 'n karretje mee 'n paer melk bussen d'r op. 't Zag dat 'n ook mee 'n opgeruumd gezicht ni 't kerkje keek. 'k Zei tegen um: 't schiet al op ee! Jae. zeid'n, 'k Zei: weet je wi ze 't vö wille gebruke? Ie trok z'n schouwers op en zei: nee. 'k Zei. ze moste 't mê gae ge bruke om jeugdiensten in Couwen. Die joenge mensen tegenwoordig toch oalemaele 'n fiets of n bromfiets. En dan d'eene weke de jcengelui van Griepskerke en dan is uut Beekerke en dan bie voorbeeld uut Middelburg of zöwat Dat liekend mien wel aordig. Wan nie gebruke das ook niks De boer zei: iae. 'k weet nie. wan jéi verscheie kerken Noe jae. zei 'k. dan is de joenge mensen van de griffermeerde kerke en dan is van d'hervormde. J'ei ier in de buurte natuurlik ook nog wê mensen van de griffermeerde gemeente, mé die zü nie fee vó jeugdiensten voele, dienk 'k. Oecumenische diensten kan ook, as 't mé oecumenisch is op gron van de biebel en nie oecumenisch angepast an de rede, an de kunst, an Rome, an de tied en zó a meer, wan dan bluuft 'r van den biebel nie fee mi over! De muren bin wè goed bluve st.ae, zei 'k zó. Zoo'n vier onderd jaer. dat is nog a wat. Jae, zei de boer: 'k dienke dÈ de beeldestormers 't in 1568 im bran ge- stoke Nee, zei 'k tege um. dé sk wé nie waere weze. De beeldestormers wae- re wé wiesder! ze ruumde in de kerken ienke! mê de stof- en mensevergodienge op. Verbrande dede ze de kerken nie. wan ze gebruukte ze vó de gezuverde christehkke gosdienst. 'k Dienke eer der. ds Spaanse soldaoten 't kerkje dat a vö de proiestante eeredienst ingericht was en di vö gebruukt wier in brand gestoke. Ze zü dan gedocht beter "n verbrande kerke, dan 'n kerke di ket terse gosdienst in gouwen oort. En zó was 't angenaeme praotie mee de boer afgelope Ie goeng wi vérder mee z'n karretje en ik goeng w! verder op de fiets. 'K wê mensen goore, die van d'op- bouw van 't Ogelanse kerkje zeie: gek ke werk, om duzende guldens ute geen vö 'n kerkje op 'n plekke di zó wal gin mens weunt. Nou mer ik ope. da bin nenkort Gods Woord in 't kerkje ver kondigd zal oore en liederen en gebe den zü opklienke! Meneer Hoegen van Ogelande moete me dankbaer weze, dat 'n 't kerkje ei laete opbouwe 't Lieve kerkje za de nog kaele omgevienge wat mooier maeke. Middelburg. C. A. P. Minderhoud. ring van de goedkeuring. De burge meester zei, dat men hier inderdaad als gemeente meer vrijheid zou moe ten hebben. Tijdens een bespreking over deze aangelegenheid ter provin ciale griffie was de voorzitter echter gebleken, dat men bepaalde richtlij nen heeft welke voor de gehele provin cie worden toegepast. In hoofdzaak betrof het hier een algemene omslag van 1,50 per vierkante meter op de grondprijs voor de bestrijding van zo genaamde indirecte kosten zoals de aanleg van een park. Afgewezen Het voorstel van b. en w. tot afwijzing van het verzoek van de heer J. F. Dekker (zelf lid van de raad) om aan koop van een perceel grond voor de bouw van een garage werd met de stem van de heer Dekker tegen aan vaard. De heer Dekker vroeg een strook grond aan de noordzijde van zijn aan de Braakmanlaan gelegen bungalow, welke grond momenteel gemeenteplanlsoen is. De aanvraag werd afgewezen uit overweging, dat het enerzijds jammer zon zijn het fraaie plantsoen te doen verdwijnen, terwijl de heer Dekker bovendien in de mogelijkheid verkeert om aan de zuidzijde van zijn bungalow op eigen grond een garage te bouwen. Volgens de heer Dekker zou slechts een gedeelte van het plantsoen komen te vervallen bij de door hem voorge nomen bouw en hij verklaarde dan ook geen begrip te kunnen opbrengen voor het voorstel van b. en w. De bur gemeester merkte nog op, dat uitslui tend zakelijke overwegingen tot het afwijzend standpunt hadden geleid en dat ook de gemeentelijke adviseurs afwijzend hadden geadviseerd. Besloten werd tot verkoop van onge veer 750 vierkante meter grond in het uitbreidingsplan West aan de heer W. van der Heul te Vlaardingen tegen de prijs van 12 per vierkante meter. Aangezien het hier een reeds gedane toezegging betrof kon verkoop ge schieden tegen de „oude" prijs. Voorts werd besloten tot verkoop van ongeveer 800 vierkante meter grond op de hoek Gentsestraat-Braakman laan aan het garagebedrijf gebrs. Vervaat voor de prijs van 4000 de hoop. Deze grond is bestemd voor uit breiding van het bedrijf. Een perceel erfpachtsgrond aan de Beukelstraat werd verkocht aan de heer A. Faas voor de prijs van 2 per vierkante meter. Met de door G.S. ontworpen regeling betreffende de verhoging van de jaar wedden van de wethouders in Zeeland met ingang van 1 januari 1964 ging de raad zonder hoofdelijke stemming ak koord. De gemeenterekening over 1963 werd aangeboden. De gewone dienst heeft een batig slot van 36.144,02. Aan het begin van de vergadering stond de burgemeester stil bij het feit, dat het dezer dagen 20 jaar geleden was, dat de gemeente door de Canade zen na vijf jaar terreur en ellende van de bezetters werd bevrijd. Vele bur gerslachtoffers vielen er in de ge meenten en honderden Canadezen die ver van huis en vaderland streden om onze gemeente te bevrijden vonden de dood, aldus de burgemeester. Hij sprak de hoop uit, dat er nog eens de gelegenheid zal komen om de dank van West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Canadezen tot uitdrukking te bren gen. VROUWENARTS UIT GOES PROMOVEERDE TE UTRECHT Aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde dinsdagmiddag de heer J. W. Tideman uit Goes tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „De behandeling van de solutio pla centae". Het proefschrift handelt over de be handeling van een der ernstigste com plicaties van de zwangerschap, na melijk de voortijdige loslating van de nageboorte: solutio placentae. Dr J. W. Tideman is als vrouwenarts gevestigd te Goes. Promotor was prof. dr. W. P. Plate. De Nationale Commissie tegen het Al coholisme heeft een nieuw voorlich tingsblad het Licht doen zien: „Feiten - C2-H5-OH - Alcohol". Het is erop ge richt informatie en voorlichting te ge ven op velerlei terrein, terwijl daarbij niet liet accent wordt gelegd op „pro paganda". Het nieuwe blad gaat uit van feiten: nuchtere, harde gegevens om er de gezamenlijke Nederlandse drankbe strijding zo veel mogelijk mee te bevor deren. Eindredacteur van het blad, dat viermaal per jaar zal versehijnen, is ds, H. J. Teutsclier, Nederlands her vormd predikant te Goes. Tot 1963 was hij zendingspredikant in het voormalig Nederlands N'ieuw-Guinca. De eindredacteur was vjjf jaar lang di recteur van de Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid der Nederlands Her vormde Kerk te Rotterdam Van zijn veertiende jaar is hij al drankbestrij der: hij publiceerde artikelen in allerlei tijdschriften over deze activiteiten. In een voorwoord bil de verschijning van de nieuwe periodiek schrijft ds. Teut sclier: „Er zijn tegenwoordig velen die menen, dat het alcoholisme als maat schappelijk probleem niet langer zou bestaan. Dat komt omdat zij te weinig op de hoogte zijn van de feiten. Het al coholisme is nog altijd een van de meest brandende sociale problemen. Alleen de uiterliike symptomen van deze maat schappelijke ziekte zijn sterk veran derd, vergeleken bij vroeger. Daarom zal ieder, die zich 'mede-verantwoorde lijk weet voor het algemeen welzijn in onze samenleving kennis moeten nemen van de feiten op dit terrein. En deze feiten spreken duidelijke taal. Merk waardigerwijs heerst er in brede kringr juist een beschamende onbekendheid met die feiten". De redactie en de initia tiefnemers van het nieuwe blad „Fei ten" willen dat men in brede kring op een enigszins leesbare manier wordt geconfronteerd met de feiten rondom alcoholgebruik en alcoholisme. Met het nieuwe blad heeft men een voortzetting gevonden van de jarenlan ge voorlichting, die via „De Wegwijzer" is gegeven. „Feiten" wil meer populair zijn. Voor de strikt wetenschappelijke voorlichting zullen regelmatig „Cahiers" verschijnen. De redactie van net nieuwe blad bestaat uit zes man: de heren R. de Boer (75) te Utrecht, J. Redeker te Ede. J Schuitevoerder te Utrecht, H. Stevens te Waalwijk, J. Wartena te Utrecht en de Goese predikant. Het eerste nummer van het blad heeft een „ter inleiding" meegekregen van minister Veldkamp, de bewindsman van sociale zaken en volksgezondheid. Geslaagden De Ruyterschool Aan de „De Ruyterschool" te Vlissin- gen slaagden in de maand oktober 1964 Scheepswerktuigkundige diploma A: L. de Nooyer, J. P. Bostelaar (met lof). B. Pluymers, R. J. Klap (met lof), A. Douw. J. W. de Visser, J. Ch. P. I. M. v. d. Lind. Scheepswerktuigkundige diploma B-I W. J. Leenhouts, P. Roelse, J. H. M. Th. Smulders, P. A. van Meel (met lof), A. M. Boot. Scheepswerktuigkundige diploma B-II J. G. F. Beumer. Scheepswerktuigkundige diploma C-I J. W. den Engelsman, J. J. Vogels (met lof), C. J. J. Willemsen, P. A. C. M. Adriaansens (met lof). Scheepswerktuigkundige diploma C-II: J. Boone, R. N. Groen. I. v. d. Berg. 3e stuurman Grote Handels Vaart: C. W. Vervest, B. Roganovic. 2e stuurman Grote Handels Vaart: H. F. Adney (theorie), H. Koeman (praktijk). Ie stuurman Grote Handels Vaart: J. J. de Meester (praktijk), E. A. Fro- wein (theorie). Radarcursus. Radarwaarnemcr: P. H. W. Jongeleen, R. H. Kanteman, G. N. Karstanje, W. M. v. d. Kreeke, A. Lazonder. C. Plaatsman, Ph. B. W. M. Speekenbrink. D. Staats. Radarnaviga tor: R. Meijer, N. Tramper. E. Q. Abbas. E. D. M. de Dolf, M. Stentse. Diversen: J. R. v. d. Steeg. E. Strikwer- Raad Wissenkerke De gemeenteraad van Wissenkerke besloot maandagmiddag de jaarwed den van de wethouders te verhogen met 180,per jaar. Als gemachtig de en plaatsvervangend gemachtigde voor de bezoeken van aandeelhouders vergaderingen van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland wer den aangewezen burgemeester P. Wis se en wethouder G. P. Leendertse. Met de stem van de heer M. J. Bus- traan tegen werden bijdragen ineens verleend van 1 cent per inwoner aan het comité voor het Z.V.U.-jubileum. Evenals vorig jaar zal een verzoek aan de minister van o., k. en w. wor den gericht om de openbare lagere school als een bijzonder geval aan te merken voor wat betreft de bepaling van het bedrag per leerling. Het be drag per leerling voor de bijzondere lagere scholen werd vastgesteld op ƒ72,50 en voor de christelijke ulo- Het gemeentebestuur van Breskens wil bü de Kroon in beroep gaan tegen het onthouden van dc goedkeuring door Gedeputeerde Statc-n op een her ziening van een uitbreidingsplan. Het betreft het uitbreidingsplan in hoofd zaak dat betrekking heeft op de gron den, bestemd voor recreatiedoelein den, ten westen van de Veerhaven. In dit plan ligt als een enclave opgeno men een terrein van de heer A. Cap- pon, hetgeen voor Gedeputeerde Sta ten aanleiding was dit deel van het plan niet goed te keuren. B. en w. van Breskens stellen nu de raad die hedenavond (woensdag) in vergadering bijeenkomt voor, om met handhaving van de motieven, die geleid heben tot opneming van de Cappon-gronden in het plan, tegen de niet-goedkeuring door G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. De bezwaren van Gedeputeerde Sta ten zo vernemen wij richten zich tegen het feit dat het kampeerterrein van de heer Cappon ligt in de strook grond tussen duinen en een denkbeel dige lijn, waarbinnen niet mag worden gebouwd. Deze strook is namelijk door rijkswaterstaat gereserveerd voor uit te voeren werken in het kader van de dijkverhogingen. Het gemeentebestuur van Breskens is evenwel van mening, dat de heer Cappon in de gelegenheid moet wor den gesteld, voort te gaan met zijn recreatiebedrijf zolang nog geen aan vang is gemaakt met de uitvoering van de waterstaatswerken. Vandaar dit beroep bij de Kroon. De agenda bevat voorts voorstellen tot goedkeuring van de gemeenterekening over 1962, tot wijziging van de spaar- verordening en tot toekenning van een uitkering in verband met de nacalcu latietrend over 1964. school op 80,Het bedrag per em mer voor het ophalen van huisvuil werd vastgesteld op ƒ12.50 per jaar. De raad ging akkoord met een kas geldlening van 100.000,van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Damrubriek Problemen 10 en 11 (Redactie L. Anderson) De lastige tweede serie had tot doel de compacte kopgroep van 2 uiteen te laten vallen. In deze opzet zijn wij in zoverre geslaagd, dat nog 5 deelnemers aan de kop gaan met elk het maximum van 9 punten (in de eerste serie vielen 3; in de tweede serie 6 punten te verdienen) De koplopers zijn J. Blaas, Melisker- ke; A. D. Quakkelaar, Goes; R. Rijk- se, Yerseke; E. A. Schuitema, Vlis- singen; M. J. Walraven, Middelburg. Met 1 punt achterstand volgt J. Stroo- band. Middelburg, terwijl met 2 pun ten achterstand volgen P. Allaart, Rit- them; J. F. Boon. Middelburg; C. de Klerk, Goes; C. M Louwerse, Zoute- lande en W. J. Visser, Retranchement. De overige deelnemers hebben een achterstand van 2'2 tot 7 punten. Vol ledige publikatie van de stand in de volgende rubriek. Oplossingen tweede serie. No. 4 (W. A. Haanstra) 29—24. 46—41 48—43, 28—22, 22x42, 16x36, 49—44. Een schijnbare bijoplossing is: 2721, 37—32, 46—41, 4943, 43 x 32 maar het spel gaat remise door zwart 2413!! (wit 28—23 de beste) 13—36 (32—28) 36—131! (16—11 of 13—35!! (28 22) 35—44 (22—17) 44—40 (23—19) 40— 35 (1914) 358 remise. De onder- varianten laten we verder aan de le zers over, maar het is volgens Rijkse en ook naar onze mening steeds remi se. Jammer genoeg kunnen we deze scherpzinnige ontdekking van Rijkse niet in extra punten waarderen, maar een eervolle vermelding is zeker op zijn plaats. No. 5 (W. Jurg) 4440, 38x20, 42—38, 18—13, 47—42, 38X9, 23x5, 5X2. Er is nu het z.g. Canalejas-eindspelmotief ontstaan, dat uit een 17 en een 611 variant bestaat. Indien een variant niet werd aangegeven, werd li punt in mindering gebracht. No. 6 (P. Ghestem). De sleutelzet is 2520!!. waarop 4 varianten naar de damlijn kunnen volgen, t.w. 2520 (24X15 A) 33—29 (26x37) 29X (13X42) 47X38 (37x28) 38—33 (28 X30) 35X2. A. Indien 26X37, dan 20x18 enz. A. In dien 14X25, dan 34—29! (23x34 B) —23 (26X39) 23X1. B. Indien 26x37, dan 29x18 (13X22) 28X6 (37X39) 6—1. No. 7 (F. J. Bolzé)De goede lezer was al gewaarschuwd, dat hier 2 op lossingen mogelijk waren. De twee punten konden als volgt verdiend wor den.Oplossing 1: (verkorte notatie) 5 (50) 5—28 (40) 34 (45) 33—29 (50) 6 (45) 50. Oplossing 2 (J. J. H. Mer- tens) 44-40 (28 A) 34 (32) 4 (37) of 38) 15 dreigt 30. A. (44) 40 enz. DERDE SERIE Probleem no. 8 De totaalinleg in de maand oktober bij de Vlissingse Nutsspaarbank bedraagt 1.907.423,91. de terugbetalingen 082.753,28, waardoor het tegoed op 't eind van de maand op 33.918.134,72 kwam. Het totaal aantal rekeningen nam deze maand toe van 31.960 tot 32.117. De totale inleg bij het schoolsparen bedroeg 4158,10 Het aantal rekenin gen nam hier toe van 5381 tot 5442. De inleg bij het jeugdsparen bedroeg deze maand 18 204,40, de terugbeta ling f 12.550,31. het tegoed op het ein de 850.595,92 Het aantal rekeningen toe van 1622 tot 1639. Bij de amb- Ds. L. Douw naar Enschede-Zuid Ds. L. Douw zal zondagmiddag 8 no vember afscheid nemen van de gere formeerde (vrijgemaakte) kerk van Stadskanaal en binnenkort intrede doen als predikant van de gerefor meerde (vrijgemaakte) kerk van En schede-Zuid. Leendert Douw werd 2 november 1923 te Colijnsplaat geboren en was na de lagere school te hebben doorlopen eerst enige tijd werkzaam in hel be-» drijf van zijn vader. Naderhand be zocht hij hel gereformeerd gymna sium te Kampen waar hij ook aan de theologische hogeschool van de gere formeerde (vrijgemaakte) kerken in Nederlano aan de Broederweg stu deerde en waar bij op 15 januari 1955 zijn kandidaatsexamen aflegde. Op 5 juni van dat jaar werd hij be vestigd als predikant van de gerefor meerde (vrijgemaakte) kerk van Zuidwolde. Op 13 december 1959 ver wisselde ds. Douw deze kerk met die van Stadskanaal. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Haarlem: H. Bouter te Lei den; door de provinciale kerkvergade ring van Zuid-Holland (predikant Im- manuelkerkgemeente te Waddinxveen dr. A van Haarlem te Nieuw- en St.- Joostland; te Vlnkeveen: J. van Slie- dregt te Baarn. Bedankt voor Harskamp: B. Haver kamp te Groenekan; voor Amsterdam- West Jeruzalemkerkgemeente A): P. H. de Pree te Hendrik Ido Ambacht. GERKF KERKEN Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vac. wijlen W v. d. Heide): D. Bouwknegt te Den Haag-Moerwljk Aangenomen naai Wilsum <Ov): W. P. J Zwerver te Munnekeziji: naar Rot- terdam-Overschie ivac. J Ribberink): J van Dalen te Uithoorn, die bedankte voor Franeker (vac. A. W. Bal). 1 EK Eb KEKKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Middelstum: T J Keegstra te Tiel/Zaltbommel; te Opende en Sur- huisterveen: B. Meyer, kand te Kam pen. CHR GEREF. KERKEN. Beroepen te Steenwijk: A. C. Noort te Groningen: te Amsterdam-West: I de Bruyn te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Zaamslag: J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. lelijke spaarregeling bedroeg de inleg 10.217,12, de terugbetalingen belie pen totaal 1561,—, het tegoed op het einde 327.103,70. Het aantal rekenin gen nam af van 447 tot 445. De inleg bij de spaarbusjes bedroeg 13.223,35. Het aantal spaarbusjes nam met 35 toe tot 5229. De inleggin gen op het hoofdkantoor bedroeg to taal 1.218.631,01, de terugbetalingen 1.397 688,55, het tegoed op het einde 21.875.831,16. Het aantal rekeningen nam toe van 19.838 tot 19.913. Te Souburg werd ingelegd 147.742,01 en terugbetaald 116.506,60. Het aan tal rekeningen nam toe van 2817 tot 2853. Te Goes werd 353.005,32 ingelegd en terugbetaald 351.788,59. Het tegoed op het eind van de maand was 6.231.592,28. Het aantal rekeningen groeide van 5595 tot 5643 De inleggingen te Wolphaartsdijk be droegen totaal 56.024,57, de terug betalingen 57.102,73, het tegoed 1.270.465,77. Het aantal rekeningen verminderde met 1 tot 1033. De inleg op Noord-Beveland bedroeg 18.535,12, de terugbetaling 18.710,64 het tegoed 295 695,29. Het aantal re keningen nam met 3 af tot 181. De inleg te Kapelle bedroeg 15.702,81 de terugbetaling 32.504,78, het te goed was op het eind van de maand 351.106,39. Het aantal rekeningen bleef 314. De inleg te Heinkenszand bedroeg 1025,de treugbetaling 658,62, het tegoed 43 361,87 Het aantal re keningen nam met 1 af tot 86. Te Zaamslag werd ingelegd 11.641,84 en terugbetaald 2 492,79 Het tegoed liep terug tot 164.835,55. Het aantal rekeningen nam met 1 af tot 147. De inleggingen te Axel bedroegen 13.478,78, de terugbetaling 6334.97, waarmee het tegoed op f 255.055,39 kwam. Het aantal rekeningen nam met 5 toe tot 483. De inleg te Terneuzen bedroeg 54.057,82, de terugbetalingen 64.765.11. het tegoed beliep eind ok tober 1.033.884.58. Het aantal rekeningen was evenals vorige maand 1002. Probleem no. 9 L at Str s -S 3 s ffi 3 3 s Voor beide problemen" geldt: Wit speelt en wint. Probleem no. 10 Wit: 14 schijven op: 25, 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38, 42, 43, 45, 47, 48 en 49. Zwart: 13 schijven op: 3, 6, 7. 9, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 23, 24 en 26 In deze stand, welke in een party zou kunnen zijn voorgekomen, doet wit een lokzet, d.w.z. hij verlokt zwart tot een directe combinatie, welke slechts in schijn winnend voor zwart is. Na afloop van deze zwarte combinatie komt wit nl. verrassend met zijn win nende combinatie te voorschijn. Ge vraagd wordt de lokzet aan te geven met de daaropvolgende combinatie, die zwart zou kunnen nemen en de daaropvolgende winnende combinatie van wit naar de zwarte damlijn. Het eindspel behoeft niet te worden ver meld. Probleem no. 11 Wit: 3 dammen op 39, 40 en 44. Zwart: dam op 16, schijf op 21. Wit speelt en wint. Dit eindspel zal er misschien nog toe bijdragen, dat ook in de kopgroep nog een puntje verspeeld wordt. Degene, die uit deze serie het maximum aan tal punten weet te behalen, heeft in elk geval een uitstekende prestatie geleverd. Me belangstelling zien wij uw oplossingen weer binnen 2 weken tegemoet (adres L. Anderson, Konin ginneweg 30. Goes). Na deze serie zal dus een prijs beschikbaar worden ge steld. Iedereen kan nog aan de wed strijd gaan deelnemen Hoofdzaak is immers niet de prijs (deze is slechts bedoeld als stimulans) maar de aar digheid die men kan vinden in het op lossen van problemen in wedstrijd verband. Veel succes! Felle debatten verwacht (Van i Brugse correspondent.) Het Schelde-Rynverdrag zal In de eerst komende weken besproken worden in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers. Het belooft een bijzonder heftig debat te worden, waarin niet al leen de Gentenaars hun grieven zullen kenbaar maken, maar zeer zeker ook de Walen en in het bijzonder de Luikenaars. Hoewel de heer Fayat, adjunct-minister voor buitenlandse "zaken aUes in het werk stelt om de gemoederen tot beda ren te brengen, moet het onwaarschjjn- ljjk worden geacht dat de storm zal ge luwd zyn vóór het debat in het Belgische parlement begint. Men kent in grote lijnen de Gentse be zwaren. Tot nu toe kon de haven ge bruik maken van het kanaal Hansweert- Wemeldinge, maar men vraagt zich af of deze waterweg verder in stand zal wor den gehouden door de Nederlanders. Men vreest dat het kanaal na 1978 eenvoudig zal worden afgeschaft om te verhinderen dat het Zeeuwse Meer zout water zal ontvangen van de Westcrschclde. De Gentenaars zijn van oordeel dat door het nieuwe verdrag alle waarborgen weg- vaUen, verworven door vroegere akkoor den, die onder meer bepaalden dat Ne derland de Schelde-Rijnverbinding in goede staat zou onderhouden, zodat de scheepvaart er steeds mogelijk zou zijn. Is Nederland nu ontslagen van deze verplichting wat het kanaal Hans- weert-Wlemeldinge aangaat? Op dit stuk wil men in Gent waarborgen. Minister Fayat gaf de verzekering dat de Belgische regering ook met betrekking tot dit vraagstuk waak zaam zal blijven en de belangen van de Gentse haven zeker niet uit het oog zal verliezen. Hij wees herhaalde malen op de geruststellende verkla ringen. die op dit gebied werden afge legd In de Nederl. Tweede Kamer. Zoet water De jongste tijd komen de scherpste reac ties tegen het Schelde-Rijnverdrag ech ter vanuit Wallonië. In Luikse kringen verzet men zich met klem tegen de kos tenverdeling. België zal immers 90% van de kosten betalen. Een ander argument waarmede nu krachtig van Waalse zijde wordt gezwaaid, is de levering van zoet water om de verzilting tegen te gaan van de Zeeuwse Delta, welke na de vol- tooing van de Delta-werken in een bin nenmeer zal worden herschapen. Men vergeet in Wallonië blijkbaar dat het verdrag van 13 mei 1963 ook bepaalt dat deze leveringen zullen geschieden, rekening houdend met de Belgische be hoeften aan drinkwater voor de land bouw en de nijverheid. Nog verschil lende andere argumenten worden uit het oog verloren. Zo is het toch een feit dat Gent en Luik voldoening kregen inzake hun eisen voor respectievelijk de verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen en de opheffing van de stop van Ternaaien. Een van de voorwaarden was echter dat beide steden onverantwoordelijke steun en goekeuring zouden verlenen aan de nieuwé Schelde-Rijnverbinding. Waals-Vlaams In België worden jammer genoeg alle bruikbare middelen aangewend om de Vlaamse verhoudingen toe te spitsen. De Schelde-Rijnverbinding is een nieuwe Luikse vondst. Men maakt er een ge voelsargument van, vermits men reeds op de proppen komt met slogans als ,Men heeft onze kolenrijkdom teniet gedaan, nu wil men ook onze laatste na tuurlijke rijkdom inpalmen: het water". Wellicht Ijjkt dit voor de Nederlanders, die niet zo goed vertrouwd zijn met de Waals-Vlaamse tegenstellingen klinkkla re onzin, maar toch is het zo. dat derge lijke slogans de gemoederen aan het gis ten brengen. Deze korte schets van de huidige stand van zaken, toont duidelijk aan dat het debat in de Kamer binnen enkele weken zeker bijzonder scherp zal worden. Gode dankbaar berichten wij met vreugde de geboorte van ons dochtertje MARTINA fcOURA PAULINA. Vlissingen. 3 nov. 1964. V. Quakkelaarstr. 5 F bov. GETROUWD: Ir. L. DOORNBOS en MARIJKE GHIJSEN 31 oktober 1964. De heer en mevrouw DOORNBOS-GHIJSEN zeggen hiermede gaarne dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Naar de kleuterschool gekleed in warme, wollen MONTYCOAT van prima loden mohair met capuchon 24,50, 29,-, 36,- Naar de grote school Heden is, na een lang durig lijden, van ons heengegaan onze lieve, zorgzame vrouw, moe der. behuwd- en groot moeder. CORNELIA SNOEP geboren Frenks, op de leeftijd van 53 jaar. Vlissingen: H. B. Snoep. Leiden: C. Snoep. M. Snoep-Peters. Johny. En kleinkinderen. Vlissingen. 3 november 1964. Ravesteynplein 17. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 6 november a.s. Vertrek Ravesteynplein 17. des n.m. 2.00 uur. eveneens heerlijk warm gekleed, sportieve JONGENS- EN MEISJESCOATS 26,-, 29,-, 36,- voor dames en heren, maar ook voor de lylGaing kleuters en grotere jongens. J. v. d. Weele N. v. d. Weele-Speijkers Nieuwdorp. nov. 1964. Coudorp 13. Voor de zeer vele blijken van medeleven, na het plot seling overlijden van onze geliefde man en vader JAN MOENS, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam. M. Moens-Sturm. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond na het verlies van ons lief zoontje en broertje JOOS JOHANNIS, betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank. S. van Gurp G. van Gurp-Witte en kinderen. Lewedorp, oktober 1964. Wegens huwelijk van tegen woordige, MEISJE gevraagd. POPPE, Kade 97, VEERE, tel. 292. VAN DE VELDE de allernieuwste ELEGANCE Voor de zeer vele blijken TOPVORM. van belangstelling en deliJN vele bloemen en andere cadeaus, ontvangen bij gouden huwelijksfeest op 24 oktober 1.1., zeggen wij allen, mede namens onze kinde ren. klein- en achterklein kinderen. hartelijk dank. tassen In leer 21,50 In skai 9,95 jROOVERS VLISSINGEN u Walslraal 82 Te koop aangeboden: praktisch nieuwe, kleine middenstandswoning aan de Mastgatstraat te Middelburg, plm. 15 nov. '64 vrij ontr. te aanvaarden. Geheel gemoderniseerde WONING a. d. Callenfels- straat te Vlissingen. Direct in overleg te aanvaarden. Prijs 22.500,- k.k. Mod. MIDDENSTANDS WONING aan de De Graaff- straat te Goes. Binnenkort ontruimd te aanvaarden. Nadere inlichtingen C. MOL, makelaar-taxateur, Middel burg, Zandstraat 1. Hotel „DE BURG", Middelburg vraagt ochtend- en voor belangstellenden voor de mondelinge cursus ter opleiding voor het enige door het ministerie van economische zaken erkende vak- diploma handélsvertegenwoord iger Gaarne zullen wij U persoonlijk op deze avond alle gewenste Inlichtingen verstrekken. AXOLON 'n goed werkend preparaat tegen jeugdpuistjes. t Hiervoor naar ,DAMEN"-Drogisterij ,Z.Z. en de Maskers' komen ZONDAG 8 NOV. a.s. naar Zeeland en natuurlijk in het CONCERTGEBOUW TE VLISSINGEN. Entree 2,50. K. Noordstr. 61, t.o. kazerne Voorverkoop: vrijdagavond Tel. 3331 - Middelburg jvan 6 30 tot 8 uur' NOOITGEDAGT en STANLEY gereedschappen L. Delft 31 - Middelburg Aangeboden: diepvriesruimte te huur tot en met maart 1965. Minimale inbreng 1000 kg. Firma M. P. F. en J. A. VERWIJS, Telef. 01110-3124 b.g.g. 01131- 490.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4