TRAITAL2 AMERIKA KIEST VANDAAG EEN PRESIDENT Brugwachter gaat vrij uit ie Botlekaffaire droog haar?" AANTAL STEMGERECHTIGDEN SINDS 1962 MET 5 MILJOEN GESTEGEN Verkiezingen in V,S. op radio en televisie Hele nacht door GRAPILLON Nieuwe expeditie naar de Zuidpool KONING SA0ED WERD AFGEZET Viseer neergestoken tiidens vecMoartij DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LYNDON B. JOHNSON OF BARRY M. GOLDWATER VANDAAG gaat het Amerikaanse volk naar de stembus, niet al leen om uit te maken of president Johnson dan wel zijn republikein se tegenkandidaat Barry Goldwater in de komende periode van vier jaar het Witte Huis zal gaan bewonen, maar ook om een an dere samenstelling van het Congres en een aantal gouverneurs te kiezen. Het Amerikaanse Congres (parlement) bestaat uit een Huis van Af gevaardigden, dat 435 leden telt en de Senaat, waarin 100 afgevaar digden zitting hebben. De zetels in het Huis van Afgevaardigden zijn alle ter beschikking. In alle 50 staten zal dus hiervoor gestemd wor den. Van de 100 senaatszetels zijn er 35 ter beschikking terwijl de overige 65 senatoren nog een gedeelte van hun ambtstermijn voor de boeg hebben. Het nieuwe Congres het 89e in de geschiedenis van de Verenigde Staten zal op 4 januari bijeen komen, volgens de grondwet moet men op 3 januari bijeenkomen. De ze datum valt in 1965 echter op zondag. Voor de vacante zetels in de Senaat wordt in 34 staten ge stemd. De staat Tennessee kiest er namelijk twee. Van de 50 gouver neurs hebben er 35 hun functie ter beschikking moeten stellen als ge volg van het einde van de ambts periode. In de 25 betrokken staten zal men dus ook een gouverneur moeten kiezen. landse aangelegenheden. Zij moet het op nemen tegen de Democratische senator Iedere staat van de V.S. kent een aantal1 Hugh Scott. .kiesmannen". De partij die zich Gouverneurschap de meerderheid in dit college. De huidi ge stand van zaken is als volgt: Verdeling 254 (Dem.) en 176 (Rep.); vacant 3 (D.) en 2 (Rep.); resultaat verkiezing 1962 259 (Dem.) en 176 (Rep.). De verschillen sedert 1962 werden ver oorzaakt door soortgelijke omstandig heden als boven genoemd bij de Senaat. Bij de strijd om een zetel in de Senaat zijn twee politici betrokken die in de voorbije periode in nauwe relatie ston den met wijlen president Kennedy. Voor de staat New York is oud-minister van justitie en broer van de vermoorde president, Robert Kennedy, kandidaat Hij moet het opnemen tegen senator Kenneth Keating, van de Republikeinse Partij. In Californië is senator Pierre Salinger, de vroegere perchef van het Witte Huis. betrokken bij de strijd om een senaatzetel. De enige vrouwelijke kandidaat is me vrouw Genevieve Blatt, die in de staat Pennsylvania is belast met de binnen- Er zijn bij de verkiezingen dit jaar in de V.S. 538-presidentskiezers. Deze zijn over de verschillende staten verdeeld volgens het systeem: één per senator (elke staat heeft twee senatoren) en één per volksvertegenwoor diger (waarvan het aa.ntal is gebaseerd op het bevolkingscijfer)en ver der drie voor het district Columbia. Het spreekt vanzelf, dat de grote staten een belangrijke invloed hebben op het resultaat van de presidents verkiezingen. Californië en New York bij voorbeeld beschikken respectie velijk over ifO en JfS presidentskiezers. De eerste maandag volgende op de tweede woensdag van december (dit jaar is dat op 16 december) zullen de kiesmannen bijeenkomen ten einde te stemmen voor de kandidaat die de meerderheid van de stemmen in hun staat heeft behaald („the winner takes all"). In 191/8 versloeg de democraat Truman zijn republikeinse tegenstander Dewey. In 1952 en in 1956 versloeg de- republikein Eisenhower de demo craat Stevenson. In 1960 versloeg de democraat Kennedy de republikein Nixon. Onze tekening laat zien hoe- de verschillende staten hebben gestemd. Een produkt van l'Oréai de Paris genwoordigers heeft in het Congres, i - Het is overigens dit jaar voor het eerst dat de bewoners van het District Colum- Advertentie meester maakt van de meerderheid der uitgebrachte stemmen weet zich auto matisch verzekerd van alle stemmen der kiesmannen in de betrokken staat, hoe klein de. meerderheid ook moge zijn. De kandidaat voor het presidentschap heeft 270 of meer stemmen van deze kiesman nen nodig om een absolute meerderheid te verkrijgen. In 1960, toen president •John F. Kennedy als overwinnaar uit de bus kwam, waren 269 stemmen voldoen de. Direct nadat alle uitslagen zijn geteld zal het mogelijk zijn de nieuwe presi dent aan te wijzen. Het is daarom een formaliteit dat op 14 december de kies mannen in de diverse hoofdsteden bij eenkomen om officieel vast te stellen hoeveel stemmen de beide kandidaten op zich hebben ontvangen. Indien geen van de kandidaat-presiden ten erin slaagt de benodigde meerder heid te verkrijgen, schrijft de grondwet voor dat het Huis van Afgevaardigden „uit de drie kandidaten het grootste aan tal stemmen van kiesmannen op zich hebben verenigd" een president moet kiezen. Bij een dergelijke stemming brengt één afgevaardigde van elke staat een stem uit. Indien het Huis van Afgevaardigden niet tot een beslissing zal kunnen komen wordt de nieuw ge kozen vice-president plaatsvervangend president van de V.S. op de datum dat de president zou worden beëdigd. Deze keer zal dat op 20 januari a.s. zijn. Hij blijft de functie waarnemen tot het Huis een beslissing heeft genomen. In het ge val ook de kandidaten voor het vice- presidentschap geen vereiste meerder heid behalen kiest de Senaat deze func tionaris. Bij een dergelijke stemming heeft elke senator een stem. Geen meerderheid In 1800 en 1824 heeft het Huls van Afgevaardigden op deze wijze een Sresident moeten kiezen. In 1800 be- aalden Thomas Jefferson en Aaron Burr 73 kiesstemmen. Jefferson werd ten slotte president. In 1S24. er wa ren toen vier kandidaten, behaalden John Quincy Adams en Andrew Jackson respectievelijk 84 en 99 stemmen, de twee andere kandidaten minder. Adams werd in dat jaar pre sident. In 1836 deed zich een soortgelijk geval voor bij keuze van een vice-president. Martin Buren werd president met de vereiste meerderheid. Zijn tweede man Richard Johnson kon geen voldoende meerderheid verkrijgen. De Senaat koos ten slotte de tegenstander van Johnson. Francis Granger, tot vice-president Van de 50 Amerikaanse staten heb ben 34 democratische gouverneurs. De 16 overige zijn Republikeinen. Er zijn 18 zetels van de Democraten en zeven Republikeinse gouverneurs functies beschikbaar. Volgens een schatting van het Ameri kaanse bevolkingsbureau zullen vandaag 113.931.000 staatsburgers de stemgerech-i tigde leeftijd hebben bereikt. Deze !eef-| tyd is in het algemeen gesteld op 21 jaar. In Georgia en Kentucky is 18 jaar! voldoende. In Alaska 19 en op Hawaii j 20. Deze schatting zou een stijging van het aantal kiezers betekenen met bijna 5 miljoen in vergelijking met de verkie- .zingen van 1960. Bij het aantal stemge-I Het aantal kiesmannen bedraagt 538.1 reehtigden bevindt zich een aantal van Elke staat krijgt nL voor elke gedele-1 drie miljoen dat om uiteenlopende rede- geerde die zij heeft in het Huis van Af-1 nen zijn stem niet zal mogen of kunnen gevaardigden en voor elke senator een uitbrengen, zg. „kiesstem". De drie kiesstemmen, die het aantal completeren zyn afkom-Dit alles betekent niet dat bijna 111 stig uit het district Columbia, het gebied! miljoen stemmen zullen worden uitge- waarin de hoofdstad Washington ligt. bracht. In Amerika geldt geen stem- „D.C." krijgt volgens de grondwet even- plicht. Het hoogste percentage dat ooit veel stemmen als de dunst bevolkte bereikt werd was 63,1 percent. Dit cy- staat ofschoon Washington geen verte- Ier werd in 1960 bereikt. Etiquette en Etiketten De senaat Van de 100 zetels In de Senaat zijn er 35 beschikbaar. Om in de Senaat een meerderheid te hebben heeft men 51 stemmen nodig. De partij die op het Witte Huis vertegenwoordigd is aan, in dien de stemmen staken, de situatie in haar voordeel beslissen nl. door 50 stem men van senatoren aan te vullen met die van de vice-president. De verdeling op het ogenblik is als volgt: Zetels ter beschikking 26 (Dem.) en 9 (Rep.): blijvende zetels 40 (Dem.) en 25 Rep.); huidige verhouding 66 (Dem.) en 34 (Rep.); resultaat verkiezing 1962 68 (Dem.) en 32 (Kep.). De cijfers veranderen sedert 1962 in het voordeel van de Republikeinen doordat de plaats van het overleden Democrati sche lid Chavez werd ingenomen door de republikein Mechem. Een tweede ze tel viel de Republikeinen in de schoot doordat de democraaat Thurmond zich tussentijds aansloot bij de Republikei nen. Alle zetels van het Huis van Afgev; digden zyn beschikbaar. De partij die 218 stemmen weet te verzamelen heeft De radio is de hele komende nacht in de lucht voor uitsla gen van en commentaren op de Amerikaanse presidents verkiezingen. De uitzending begint om twaalf uur op Hil versum I en wordt om vier uur voortgezet op Hilversum II. Dit overstapje is nog een gevolg van het feit dat de N. C.R.V. aanvankelijk een eigen dienst wilde organiseren. De berichtgeving is thans een gezamenlijke zaak van de A.V.R.O. K.R.O., N.C.R.V. en VARA. De eerste gezamenlijke uitzending is om 22.25 uur op Hilversum I, ge volgd door een tweede kort bericht om 23.25 uur, eveneens op Hilver sum I. De uitzending op Hilversum II loopt door tot negen uur. Dan be gint het normale programma van de VARA. Tot twaalf uur morgen middag kan het VARA-program ma echter worden onderbroken door de gezamenlijke verkiezings- dienst. Dat zal al direct het eer ste halve uur het geval zijn, want tussen negen uur en half tien wordt het commentaar verwacht van minister-president Marijnen. Zijn er ook na twaalf uur s 'mid dags nog uitslagen en commenta ren. dan zijn de uitzendingen te horen in het programma van de K.R.O. op Hilversum I. plaatsen. De Voice of America zal via Nera (P.T.T.ontvangen wor den. Het aantal telefoonlijnen is verhoogd tot vijf. Verslaggevers en commentatoren in Amerika zijn: dr. P. J. Korteweg. Jac. Grijpink en Maarten Bolle in Washington, en Max Tak. Wïlii- brord Nieuwenhuis en Peter Schroeder in New York. Als cor respondenten treden op: Ben Sies in Londen, Dick de Vree in Rome, Louis Velleman in Brussel, Lucas Kleijn in Parijs, Hans Appel in Bonn en drs. S. Prawiroadinoto in Djakarta. Het team in Nederland bestaat uit: Jan de Visser, Frans de Zwaan, Jan Scholtens. Henk van Stipridaan en Jan Zindel voor de verslaggeving en Joop van Zijl. Klaas-Jan Hindriks. Frans Wijssen. Piet van de Enae. Frans Stultjens en Jaap van de Zwan in de studio. In Hilversum zal Henk Neuman het lopende commentaar verzorgen. Televisie Verslagen De technische verzorging van alle gezamenlijke uitzendingen ge schiedt vanuit de VAR A-studio, waar de N.R.U. twee transconti nentale ontvangstinstallaties zal Morgenochtend, tussen tien uur en tien voor half elf zendt de N.T.S. een reportage uit over Amerikaan se presidents-verkiezingen. Het is een programma dat via de satel liet Relay II naar Europa .vordt gezonden. Het programma bevat o.m. de einduitslag van de verkie zingen. De vyf fractieleiders in de Twee de Kamer zullen morgen in een gezamenlijke radiouilzending over de Amerikaanse presidentsverkie zingen vanuit liet perscentrum Nieuwspoort in Den Haag hnn me ning geven over de stand van za ken. De uitzending vindt plaats direct na de nieuwsdienst van 8 uur. De vijf fractieleiders zijn: drs. IV. K. li. Schmelzer (k.v.p.), dr. ir. A. Vondeling (p.v.d.a.), nir. W. J. Gcertsema (v.v.d.), de heer J. Smallenbrock (a.r.p.) en H. K. •J. Beernink (c.h.u.). Het ligt in het voornemen om na afloop van dit forum ook een gesprek te heb ben met een aantal journalisten in Nieuwspoort. U maakt indrukMevrouw» maar wei moet .Hij* bij het binnengaan van i Testaurant de deur voor u openhouden en dan vóór u uit lopen. Zo wil r eenmaal goede Etiquette. Over Etiketten gesproken Als u bij uw leverancier of in een restaurant Grapillon bestelt, let dan op het echte Grapillon-Etiket. De naam GRAPILLON is uw garantie voor zuiver, alcoholvrij DRUIVEN SAP van de allerhoogste kwaliteit. Import Gebr. Steur - Schiedam Koe door voorruit auto in en door portier weer eruit (Van onze correspondent) De politie van Drachten kreeg vrij dagavond een melding binnen, dat er een koe op rijksweg 43 liep nabij Li- po nwyk te Ureterp. Er spoedde zich een politieauto naar de aangegeven plek. doch toen bleek er al een onge luk te zijn gebeurd. De heer A. van Houten uit Leeuwar den, die op weg was naar Groningen, was op de koe gebotst. Het dier was over de motorkap door de voorruit van de nog pas 14 dagen oude perso nenwagen naar binnen gegleden. De kop van de koe stak door het rechter-1 achterportier naar buiten. De heer Van Houten, die lichte verwondingen aan het hoofd had opgelopen, slaagde erin de wagen tot stilstand te brengen zonder dat er verdere ongelukken ge beurden. De koe die in de wagen stond wrong heen en weer. Het por tier sprong open. De koe stapte naar buiten, waar ze ietwat beduusd bleef staan kijken. Ook de heer Van Houten was geschrokken. Hij werd naar het ziekenhuis te Drachten overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij naar huis terugkeren. De politie slaagde erin de eigenaar van de koe op te sporen. Deze kwam met een touw en wandel de met zijn eigendom naar huis. Het bleek dat het dier uitgebroken was na vermoedelijk zelf een draad te heb ben stukgebroken. De auto werd zwaar beschadigd. (Van onze Haagse redactie) Zondag 6 december vertrekt de nieu we Zuidpoolexpeditie uit Antwerpen Onder dt deelnemers aan deze expe ditie. die in samenwerking met België plaats heeft, bevinden zich deze keer negen Nederlanders. Zes van hen ver trekken op 6 december, terwijl de drie andere Nederlanders over enige tijd, samen met een aantal Belgen, naar de Zuidpool zullen vertrekken. De Nieuwe Zuidpoolexpeditie gaat de vorige expeditie, die onder naar deel nemers slechts vier Nederlanders tel de, aflossen. Tot het zenden van de nieuwe expeditie is besloten, omdat de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen het aan de gang zijnde wetenschappelijke onderzoek, samenwerking met de Belgen, een jaar wil verlengen. Deze keer is het mogelijk meer Ne derlanders aan de expeditie te doen deelnemen dan de vorige maal, omdat op de uitzending van de nieuwe expe ditie niet de kosten drukken van het neerzetten van gebouwen. De nieuwe expeditie zal ook van deze gebouwen i gebruik kunnen maken, waardoor er I geld beschikbaar kwam om het aantal I deelnemers uit te breiden. ZESTIEN JAAR GELEDEN.... Zestien Jaar geleden dacht bijna iedereen in de Verenigde Staten, behalve Harry S. Truman, dat Thomas E. Dewey president van de Verenigde Staten zou worden. Toen evenals nu had een kandi daat een grote voorsprong op de andere bij de opiniepeilingen. Bij de verkiezingen waaruit Trurnan ala overwinnaar tevoorschijn zou treden, waren de kansen 15 tegen 1 tegen Truman. Zowel Barry Goldwater als Lyn don Johnson hebben de lea van 1948 niet vergeten. De persbureaus en kranten had den toen al uitvoerige artikelen over Dewey's programma en de samenstelling van het nieuwe ka binet klaar liggen. Men scheen het niet nodig te vinden om ge lijksoortige kop(j over Truman persklaar te maken. De „Chicago Tribune" verscheen enkele uren na het sluiten der stembureaus met een editie waar op grote koppen schreeuwden dat Dewey was gekozen. Exemplaren van die editie zijn thans nog een begerenswaardig object voor ver zamelaars, Toen de uitslagen op die verkie zingsnacht van 1948 begonnen bin nen te stromen weigerden de „wij ze mannen" de voorsprong die Truman toen al had, ernstig te nemen. Een radiospreker bleef zijn luisteraars verzekeren dat de Tru man trend niets betekende „Wacht maar", zei hij, „tot de boerenstemmen binnenkomen". Toevallig hoorde Truman dit com mentaar en ln latere jaren maak te hij er nog dikwijls grapjes Toen de stemmen van het plat teland geteld werden, bleek de voorsprong van Truman nog gro ter te zijn geworden. De journalisten die in die vroege ochtenduren koortsachtig op nun schrijfmachines berichten en arti kelen schreven over Trumans po litiek en toekomstig kabinet zul len die grote ommekeer niet licht vergeten. De politici van beide partijen evenmin. Het is een les waarvan de moraal Is dat men in de Amerikaanse politiek niets voor vaststaand moet aannemen. Feisal nu koning NIET GEWAARSCHUWD, DAT AMBULANCE KWAM NU ALARMERINGSSYSTEEM was opgegeven. Toen de ambulance met j rriAm nm..m pri/Allliril de zwaar ?ewonde vanaI' Ge Verolme- TOT STAND GEKOMEN werf op we* &ns naar het Dflkzigtzie-i yj uunumui kenhuis had de man. volgens de medici. nog maar acht uren te leven. De 10 mi- De brugwachter van de Botlek-inuten vertraging die de wagen bij de ge- brug heeft geen strafbaar feit ge- sloten brug opliep, heeft het overlijden 0... uan rle mnn nipf frit- crpunlo* (rphnH Een ensemble-opname uit het spel Oompjes droom", naar de novelle ran Fjodor M. Dostojewski, dat de K.R.O. donderdagavond via Ne- derland-1 zal uitzenden (links). Op de foto rechts Loudi Nijhoff in haar rol van Marja Alexgndrowna Mos- kalema l Het Deense danspaar Jette Hansen en Jan Gelineck heeft in Praag het Europese con cours ..Ballroom-dancing" gewonnen Aan het concours namen paren uit Denemarken. Oost-Duitsland. Oostenrijk. Engeland en Tsjeclioslowakije deel. pleegd, toen hij vrijdagmiddag 231 oktober geen gehoor gaf aan een aantal (luidruchtige) verzoeken] zijn brug dicht te houden om een] ambulancewagen met een ernstig gewonde door te laten rijden. Tot deze conclusie is mr. I. H. van de Roemer, officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank in Rotterdam, gekomen naar aanleiding van het on derzoek dat hij adjudant A. van Bloois van de rijkspolitie in Rozenburg heeft laten instellen naar wat er zich die mid dag rond de reeds lang beruchte Botlek- brug heeft afgespeeld. De heer Van de Roemer is van oordeel dat de brugwachter geen dood door schuld verweten kan worden omdat het overlijden van de gewonde die in de am bulancewagen werd vervoerd, korte tijd later in een ziekenhuis, niet direct ver band houdt met een eventuele nalatig heid. Hij wees er in dit verband nog op dat de man, die bij Verolme door een explosie van verfstof, tot in de derde van de man niet tot gevolg gehad. Niel gewaarschuwd Uit het onderzoek, dat mr. Van de Roemer heeft laten instellen, is voorts gebleken dat de brugwach ter nimmer telefonisch op de hoog te is gebracht van de komst van een ambulancewagen-met-haast. In verband met het scheepvaart verkeer op de Oude Maas was het hem onmogelijk de brug dicht te laten. De officier van justitie was van oor deel dat zich een dergelijk voorval, on der welke omstandigheden dan ook, niet meer mag herhalen. Hij achtte het van 'net grootste belang dat er binnen de kortst mogelijke tijd in het Botlek- gebied een behoorlijk coördinatiesy steem komt, dat afdoende gebruikt moet kunnen worden in geval van cala miteiten. De heer Van de Roemer zei één en an der tijdens een bijeenkomst gistermid dag in het raadhuis van Spijkenisse. Alarmering De burgemeester van Spijkenisse, de heer P. J. Bliek, maakte tijdens dezelfde bijeenkomst bekend dat men. na be raadslagingen tussen de instanties die verenigd zijn in de stichting Botlek- Europoortbelangen, thans tot een alar meringssysteem is gekomen, waardoor bij calamiteiten zo snel mogelijk hande lend kan worden opgetreden. BENOEi'NGEN VERENIGING NW ANDST GFM^NTEN Tot ondervoorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten is I benoemd mr. G. C. van der Willigen, burgemeester' van Haarlemmermeer len tot lid van het dagelijks bestuur mr. dr. N. Bolkeslein. burgemeester van Deventer. Mr A. T. J. H. van Tuyl, burgemees ter van Schijndel, werd benoemd tot lid van de V.N.G.-bestuurscommissie voor personeelszaken. Alle benoemin gen voorzien in vacatures ontstaan door het aftrede» van mr. J P. Drost, burgemeester van Rheden. Radio-Mekka heeft gisteren ge meld dat koning Saoed van Saoe- di-Arabië is afgezet. Prins Feisal is tot koning uitgeroepen. Het be sluit is genomen door het kabinet en de raadgevende vergadering. Feisal was'al regent sinds maart jl., toen Saoed van zijn macht werd ontheven. Feisal is 58 jaar. Al jaren wordt hij als diplomaat nummer een van zijn land be schouwd. Hy" is aanhanger van de voor uitstrevende vleugel van de Islam en spant zich in om verouderde gebruiken door moderne te vervangen. Radio-Mekka verklaarde dat de konink lijke familie en de godsdienstige leiders op 22 juni van dit jaar een brief aan het kabinet hebben gezonden, waarin zij hun besluit tot afzetting van Saoed en installatie van Feisal meedeelden. Het kabinet keurde toen onder plaats vervangend premier Kahled Ben Abdel Aziz het besluit goed. Eer is geen nadere uitleg gegeven waar om het besluit pas na vier maanden is uitgevoerd. Volgens waarnemers spruit dit voort uit Feisals onwil om zijn broer als koning af te zetten. In de verklaring werd niet meegedeeld wat de redenen voor de troonsafzetting zijn. Evenmin werd meegedeeld of Saoed als balling naar het buitenland zal gaan. De 28-jarige visser C. R. van K. uit Den Haag is zondagavond tiidens een vechtpartij met een mes neergestoken en in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. Di rect operatief ingrijpen was noodza kelijk. maar gistermorgen was het levensgevaar geweken. Vier mannen kregen zondagavond op de Assendelftstraat in Den Haag ru-i zie. Omstanders zagen, dat een van hen een mes trok en de visser hiermee; te lijf ging. De visser bleek drie keer' in de borst te zijn gestoken. Een pas-; serende automobilist bracht het slachtoffer naar het ziekenhuis. De daders maakten zich uit de voeten en konden nog niet worden aanee^o-'den. Proces-Le:Klsrand werd ver-'aagd Een rechtbank in Stuttgart heeft het nroces tegen de estduitse verkeersdes- kundige professor Kurt Leibhrand voor onbepaalde tijd verdaagd. Hij staat voor de tweede maal terecht op beschuldiging van moord op 22 Italiaanse arheiders tij dens de oorlog. Om hei uitstel :s verzocht doot de verde diger dr Hans Laternse-, die gelijktij dig in een ander proce.: als verdediger optreed' r' chtoan'; s het verzoek! aanvankelijk af en stelde e>n andere ver- dedigei ter beschikking, maar daar wil de Le.ïibrand niet van weten Leibbrand, die lector aan de universiteit van Zurich is geweest en verkeersplan-1 nen voor verscheidene steden in West- Europa heeft opgesteld, is twee jaar ge leden bij zijn eerste proces vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Hij voerde toen aan. dat h(j niet zelf heeft bevolen de 22 Italianen neer te schieten, maar slechts het bevel van een meerdere heeft doorgegeven. Het openbaar ministerie is tegen die uitspraak in hoger beroep ge-, Het Wereldgebeuren De grote dag Vandaag u het de dag, dat zal worden uitgemaakt wie het overtuigendst heeft gesproken, wie de beste in druk maakte via de televisie, wie de meeste huisvrouwenharten veroverde door middel van de damesbladen en ten slotte wie het meest vertrouwenwek kende regeringsprogramma heeft gepre senteerd: Lyndon B. Johnson of Barry .vi. Goldwater. Het laatstgenoemde punt heeft by voorgaande verkiezingen In de Verenigde Staten zelden de doorslag ge geven, zo menen sociologen die zich be roepsmatig met de politiek bezighouden. Ditmaal echter ls voor het eerste sedert lange Ujd weer sprake van sterk uiteen lopende principes bij Republikeinen en Democraten De verklaringen van John son en Goldwater tijdens hun campag ne» afgelegd hebben een bepaalde sfeer rum de verkiezingsstrijd 1964 verleend, die met meer te maken heeft dan met de persoon der kandidaten alleen. De Democraat Johnson, die na de dood van president Kennedy diens politieke- beleiuslijn voortzette en die zoaoende de zaak van gelijke rechten én de strijd te gen de armoede lot kernkwesties procla meerde, heeft de nadruk gelegd op hel Democratische streven naar wereldvre de, rechtvaardigheid en economische welvaart- Vooruitgang via de door Ken nedy aangegeven denkbeelden, weinig nieuwe programmapunten en het ontbre ken van een opvallende actie tot ver- Goldwater daarentegen heeft de wens te kennen gegeven het leven ln de Verenigde Staten op zijn kop te zetten. Zoals te verwachten was heeft hij alles wat de Democraten aanprezen verwor pen en er een eigen theorie voor in de plaats gesteld. In vele opzichten ver warrend werd zijn campagne echter toch getypeerd door een zekere frisheid. Goldwater kon zich veroorloven een beetje verwarrend te zyn. omdat hy er van uitging dat de huidige situatie in zijn geheel onhoudbaar en onaanvaard baar is. Zijn alternatieven zijn drastisch en ingrijpend, maar zij hebben daardoor juist indruk gemaakt b(j de grote mas sa van het Amerikaanse volk, dat onte vreden door zijn gebrek aan invloed graag een nieuw geluid wil horen. Gold water is gesteund door de gebeurtenis sen in de Verenigde Staten en daarbui ten. Overal in de wereld hebben zich de laatste maanden grote wijzigingen voor gedaan: in Engeland waar de Conserva tieve regering plaats maakte voor een Socialistische, in Rusland waar de leider aan wie men in het Westen gewend was, plotseling van het toneel verdween, in Zuid-Vietnam waar de Amerikaanse mi litairen slag op slag te verwerken kre gen. Velen zijn van mening dat tegen over al deze gewijzigde situaties een nieuwe Amerikaanse houding gevonden dient te worden. Goldwaters pleidooi beurtenissen samen. Zij hebben zijn po sitie waarschijnlijk aanzieniyk versterkt. President Johnson heeft de bijzondere sfeer van de verkiezingen van van daag wel degeiyk gesignaleerd en I hij heeft een waarschuwing gegeven aan I de Amerikaanse kiezers. „Amerika staat", zo zei Johnson. ..voor een kritiek punt in zijn geschiedenis". HH bedoelde daar mee. dat niet zo maar beslist zal worden wie straks in het Witte Huis zal wonen, maar dat het gaat om de toe- komst van de Verenigde Staten, van de Amerikaanse levenswijze. Goldwater heeft zich niet voor niets veelvuldig laten fotograferen in cowboy kostuum en op een steigerend paard. Het is de wens van de senator uit Arizona, dat de Amerikanen teruggrijpen op de historie, dat de oude pioniersgeest te rugkeert en dat de Amerikanen zich bewust worden van de oeroude waarden waarop volgens Goldwater de Verenigde Staten zijn gebouwd. De grootst moge lijke vrijheid voor de afzonderlijke sta ten is daarbij een van zijn beginselen. Zo weinig mogeiyk bemoeienis van de centrale regering met zaken die volgens hem alleen de staten aangaan. De Democraten hebben dit een terugzet ten van de klok genoemd. Goldwater ls er op uit in vele opzichten de klok terug te zetten. Hij wil niet alleen terug naar grotere vrijheid van handelen der staten regeringen, maar ook naar het „brink- manshiD", het befaamde balanceren op de grens van vrede en oorlog door de communisten hard aan te pakken en door van verdediging over te gaan op jeen meer aanvallende tactiek. Gebeur tenissen als de Vietcongaanval op de Amerikaanse basis Bien Hoa pleiten in de ogen van velen alleen maar voor een dergelijke tactiek. Tn zijn aanvallen op de Democraten heeft Goldwater zich even puriteins getoond als de pioniers van weieer. Hij heeft de Democraten lichtzinnigheid ver weten en gezegd dat zij een duidelijk constateerbaar verval van de moraal in Amerika hebben toegestaan zonder te genmaatregelen te nemen. Ook deze be schuldiging is door feitelijke gebeurtenis sen aan het Democratische ..hof" onder- isteund. Het is in het nadeel van John- 1 son geweest dat hij van het begin af in de verdediging werd gedrongen, terwyi Goldwater sterke wapens voor de aan val in handen had. De overtuiging, waar mee Goldwater zijn inzichten verbreid de. heeft hem bovendien een grote aan hang bezorgd onder diegenen, die ge makkelijk afgaan op uiterlijkheden en die hun beslissing nemen tijdens het kij ken naar de t v. Johnson die voor wer kelijk concrete feiten op de bres stond, had het heel wat moeilijker. Tóch een i overwinning voor hem zou waarschijn lijk nog vele veranderingen brengen. I terwijl een Gohvaterzege maar een du bieuze zaak zou zijn. ÏARRY M. GOLDWATER ;rug naar het wilde westen Partijleider werd ontslagen in Tsjecho-Slowakije ;Het Tsjechoslo waakse blad „Proeboi" meldde dat Stanislav Vlaeek. een van de partijleiders, uit al zijn partij- en be stuursfuncties is ontzet. Zyn onderschei dingen zijn hem ontnomen. Een reden noemde het blad niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3