VIII Geslaagde sprong naar Zuid-Beveland Hoera, ze zijn er 25 t/m 31 oktober 1944 T Zaterdag 31 oktober 1964 zaterdagnummer Twintig jaar i> het thani geleden, dat Zeeland na een verwoede «trijd op de Duitsers langzaam maar ze ker werd veroverd. Na vijf |aar ge leden het bekende boek van R. W. Tompsom „The 85 days" te heb ben gepubliceerd in een eigen ver taling schenken wij opnieuw aan dacht aan de gebeurtenissen in het najaar van 1944 in deze provincie. Week na week gaan wij met de zegevierende geallieerde legers mee. In onderstaand artikel zijn o.m. fragmenten verwerkt uit „The 85 days". ZATERDAG 28 oktober. De nacht is rustiger geweest dan de vorige. De berichten over de landing blijken toch wel juist te zijn, vermoe delijk Engelsen, die op twee plaatsen de Wes- terschelde over zijn gegaan. De Canadezen zijn het kanaal door Zuid-Beveland voorbij en proberen contact te maken met de gelande Engelsen. De Duitsers zijn hun enthousiasme overigens wel kwijt, wel heel wat anders dan in 1940. Een kind kan zelfs begrijpen dat het voor hen is afgedaan. HOERA, DAAR ZIJN ZE. TWEE UUR TWINTIG. STRAKS MEER. In de week van 25 tot en met 31 oktober 1944 nam de Slag om de Scheldemonding een beslissende wending. Na weken van inleidende gevechten, ge volgd door dagen van verbitterde strijd, begon het langzamerhand te vlotten met de geallieerde op mars. Het tijdstip voor de slotaanval op het bastion Walcheren naderde met rasse schreden. Er vonden in de week van 25 tot en met 31 oktober enkele belangrijke gebeurtenissen op het strijdtoneel plaats, die de balans steeds nier naar de kant van de geallieerden deden doorslaan. 25 oktober: de 4e Canadese Brigade rukt de hals van Zuid-Beveland binnen, na de hardnekkig tegenstand biedende Duitsers bij Woensdrechf en langs de Zeeuwse spoorlijn uit elkaar te heb ben geslagen. 26 oktober: Britse bergtroepen landen bij Baar land en vormen binnen enkele uren een sterk bruggehoofd. 28 oktober: Gehele eiland Tholen in één dag be vrijd. 31 oktober: Geheel Zuid-Beveland van Duitsers bevrijd; verwoede strijd aan de Sloe- dam; gevechten, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen bijna ten einde. Rond Sluis, Knocke en Heijst houden de Duitsers nog wanhopig stand. De slotaanval, dat waren de operaties „Infatua te I" en „II" en Vitality I" en „II". Het waren de volgende vier fasen, die de strijd om het be- zit van de Scheldemond uiteindelijk beslisten: „Vitality I". De eerste fase, operatie „Vitali ty I" bestond uit de opmars van de Tweede Ca nadese Divisie door de landengte van Zuid-Beve land. Deze troepen zouden Noord- en Zuid-Beve land moeten veroveren. Zij dienden bovendien een bruggehoofd te vormen op Walcheren bij de Sloe- dam. „Vitality II". De tweede fase operatie „Vitali ty II" zou worden ondernomen in combinatie met „Vitality I". De 52 (Lowland) Division de oud strijders van deze divisie maakten vorige week de herdenking van de bevrijding van Walcheren mee ondersteund door marine, amfibievoer- tuigan en tanks, zou van Terneuzen en de kop van Ossenisse uit de Westerschelde oversteken naar Zuid-Beveland, een verbinding tot stand brengen met de Canadezen om vervolgens verder te gaan in de richting van de Sloedam. Zodra c.eze beide operaties hun climax zouden hebben bereikt, zou den de derde en de vierde fase starten, de opera ties „Infatuate I" en „Infatuate II". „Infatuate I". Deze operatie bestond uit een rechtstreekse aanval op Vlissingen van Breskens uit, eveneens door de 52 (Lowland) Division, in samenwerking met een bataljon commandotroe pen en met steun van de marine. „Infatuate II". Zij zou op dezelfde dag en bijna op hetzelfde uur als I. beginnen. De „T-force" van de Koninklijke Marine met commando's (de Vierde Speciale Brigade), zouden var Oostende uit een landing ondernemen bij Westkapelle, ten einde de kustbatteryen te vernietigen en in noor delijke en zuidelijke richting verder te gaan. Bei de operaties werden geleid uit het hoofdkwartier van de 52 Divisie, die onder commando stond van generaal-majoor, E. Hakewell Smith, die vo rige week zoals bekend eveneens voor de herdenking van Walcherens bevrijding naar Zee land is overgekomen. Allereerst de Canadezen: zij moesten vanuit West-Brabant beginnen met de verovering van Zuid-Beveland. Sinds de landing in Normandië waren zij steeds buiten de eigenlijke gevechten gebleven, hadden zij ook niet gedeeld in de roem en hulde van Amerikanen en Britten, die door hun snelle opmars de meest bejubelde bevrijders van Frankrijk (Parijs) en België (Brussel en Ant werpen) werden. Maar het war.n juis de Cana dezen, die een vel stuk van de oorlogskluif kregen opgediend in de strijd om de Scheldemonding. De tol, die de Canédezen moesten betalen tijdens hun maand durende gevechten van Woensdrecht tot de Sloedam was het verlies van 207 officieren en 3443 manschappen. Zij hadden meer dan 5000 ge vangenen gemaakt en een even groot aantal Duit sers gedood of verwond. Het was een deel van de prijs, die de geallieerden moesten betalen voor hun verzuim na de val van Antwerpen de fuik, waarin de Duitsers zaten, tijdig dicht te klappen. De weg voor zover er sprake kon zijn van een weg die de Canadezen moesten afleggen om de hals van Zuid-Beveland te bereiken en waarlangs zij een genadeloze strijd voerden met de terugtrekkende Duitsers, was vol reusachtige kraters, sommige met een middellijn van twintig meter en meer. In de overstroomde polders sta ken lange palen boven het water uit, onderling verbonden door sterke draden. Bomen waren ge rooid om het aantal opstakels te vergroten en ten slotte waren allerlei soorten mijnen zorgvul dig over de gehele route gezaaid. Een afschuwe lijk terrein om oorlog te voeren! De Vierde Canadese Divisie ging verder bsj de Kreekrakdam en de eerste dag de 25e oktober kwam men een kleine vijf kilometer vooruit. In de avond van de 26e bereikten patrouilles de oostelijke dijk van het kanaal door Zuid-Beveland. Precies een dag later werden na hevige gevech ten twee bruggehoofden gevormd, nadat men het kanaal met boten had overgestoken. Op de 26e was inmiddels operatie „Vitality IF'-landingen bij Baarland en Hoedekenskerke begonnen, zo dat de Duitse druk op de Canadezen werd ver minderd. De gezamenlijke krachtsinspanning le verde de geallieerden in enkele dagen tijd veel terreinwinst op: eind oktober was Zuid-Beveland bevrijd. Dat bijkans iedere plaats op de Bevelan- den zijn tol voor de bevrijding moest betalen, hebben we nog kunnen lezen in „Bezet, verzet en ontzet". Goes en omgeving in de bewogen ja ren 194Ó1944 van de oud (Goese) journalist Nic. J. Karhof. Hij schrijft daarin o.m.: 25 oktober: ..Rilland-Batli bevrijd. De Goese Ortskom- mandant neemt de benen, zijn hielenlikker. Bickel- inayer, 'n Goese rijksduitscr. neemt „het bewind1' over. 26 oktober: Geruchten over landing der Engelsen bij Baarland, het blijkt waar De invasie geschiedde per amfibie uit Zeeuwsch-Vlaanderen en werd voorafgegaan door hevig eranaatvuur, dar. ver in het rond schade aanrichtte, te Nisse drie doden. Ook veel slachtoffers in öe gemeente Hoedekenskerke. Vele Bevelanders trekken naar Wolphaartsdijk, dat Rode Kruisdorp wordt. 27 oktober: In de vroege morgen blijkt, dat de Grilne Polizei des nachts is gevlucht, de landing bij Baarland lag te zwaar op hun slecht geweten, 's Avonds werd bekend, dat ae Canadezen bij het kanaal door Zuid- Beveland stonden. 28 oktober: Nervositeit neemt bij het uur toe. Wat zal het worden? Er komt het goede bericht, dat de Cana dezen over het kanaal een bruggehoofd vormden en door gaan stoten in de richting Goes. De Duitse eenheden verlaten in de middag de Ganzestad in een afgrijselijke stemming Bij het invallen Van de duisternis brand in de havenkom. Des morgens was 's-Gravenpolder zwaar gebombardeerd, behalve grote materiële schade, helaas ook twaalf slachtoffers. de bevrijding: even na middernacht begon een artillerie- duel in de onmiddellijke nabijheid van Goes, dat tot de morgen van de bevrijdingsdag 29 oktober voort duurde. Tegen half twee drong de eerste Canadese tank, nadat het vuren was verflauwd, via de Spoorweg overgang in De Poel. Goes binnen. Iets over tweeën kwa men tanks uit öe richting Kloetinge de Wilhelminaslraat opgeredeh. Reeds aan d ePatijnweg waren de heren Mur- man en Verhulst van de O.D op de eerste tank eespron- gen om als gids te fungeren. Het gejuich en "enthou siasme was onbeschrijfelijk. Men kon zich niet inden ken weer een vrij burger of burgeres van een vrij land te zijn". Tot zover enkele grepen uit het boeiende oor- logsbcekje van Nic. J. Karhof. Zoals reeds eerder opgemerkt, landden in de vroege morgen van 26 oktober 1944 Britse berg troepen bij Baarland. Zij kwamen met amfibie vaartuigen aanzetten van Terneuzen en Ossenisse uit. De landing zou de vijand verzwakken op het moment, dat de Canadezen hun aanval op het kanaal door Zuid-Beveland begonnen. Er zou op twee plaatsen worden geland: bij Baarland en meer noordelijk, op de oostelijke vleugel. Op bei de plaatsen moesten hruggehoofden worden ge vestigd, die zodanig dienden te worden uitge breid, dat ten slotte één groot bruggehoofd ont stond. In het algemeen zou men ve volgens in noord-westelijke richting oprukken en daarbij zou zo vlug mogelijk contact moeten worden gemaakt met de linkervleugel van de Canadezen. De over steek verliep op een enkele uitzondering na vrij vlot. Onverwacht doken de Buffalo's voor de kust bij Baarland op. Zij zagen niet allee:, kans een compagnie Buffalo's aan land te zetten, maar de „varende tanks" konden meteen, zonder noe menswaardige tegenstand, twee kilometer opruk ken. Om vier uur 's middags kon Oudelande wor den genomen, aan geallieerde zijde waren tot op dat moment zestien man gesneuveld. Er waren meer dan 100 Duitsers krijgsgevangen gemaakt. Op het noordelijker landingsgebied wachtte de geallieerden een veel warmer ontvangst. Een muur op de dijk verhinderde elke aanval van de Buffalo's, zodat men met de tanks niet veel verder kwam dan de voet van de dijk. Hier kwa men de Duitse mortieren en het anti-tankgeschut wél onmiddellijk in actie. Het waren spannende momenten voor de mannen in de voorste Buffa lo's. Niettemin waren binnen twee uur het strand- hoofd beveiligd en werd het alleen nog in gevaar gebracht door het onvermoeide mortiervuur van de vijand, die zoals altijd van ver opereerde met zijn mortieren, opgesteld op bijzonder goed ver borgen posities. Het vijandelijk verzet was hier geïmproviseerd en onberekenbaar. Kleine groe pen gaven zich vaak over zonder te vechten, ter wijl andere daarentegen zich hevig verdedigden, zelfs 's nachts overgingen tot tegenaanvallen om ten slotte in goede orde terug te trekken. Op de 27e oktober vochten vijf bataljons op het bruggehoofd van Zuid-Beveland, dat inmiddels was verwijd van Ellewoutsdijk tot Hoedekensker ke. Naar het noorden en het noordwesten kon men met behoorlijke snelheid oprukken, ondersteund door de artillerie uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar aan de Sloedam werden de Canadezen een voorlopig halt toegeroepen. Onophoudelijk be stookt door de langs de dijk ingegraven Duitsers, kwamen zij haast niet vooruit. Daar werd in de nacht van 31 oktober op 1 november 1944 hard gevochten. In diezelfde nacht werden vanuit Bres kens en Oostende aanvallen ondernomen op Wal cheren. In Vlissingen en Westkapelle zetten de geallieerden voet op Walcherse bodem. De slot fase was ingegaan. Maar daarover volgende week meer. In de week van 25 tot en met 31 oktober raasde de slag om de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen nog in volle hevigheid. Zwermen Typhoons en Spitfires doken dag na dag uit de sombere, grij ze lucht om artillerie-posities en kazematten aan te vallen. En tijdens die aanvallen had ook de burgerbevolking het zwaar te verduren en werd grote schade toegebracht aan bezittingen. Maar ook hier liep de strijd langzaam, maar zeker ten einde. Uit een dagboek, dat in een gezin uit Goes tijdens de slag om de Westerschelde werd bijgehouden, publiceren wij vandaag een aantal fragmenten, o.m. met betrek king tot de laatste bezettin gsdagen en de bevrijding van Goes. WOENSDAG 25 oktober. Overdag niet veel bijzonders gebeurd, een enkele vliegmachine overgevlogen, tegen de avond eei bommen werper die op zijn eentje overvloog. Het was echter wat mistig. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant gaat de opmars nu wat vlug ger naar het schijnt. De dam bij Rilland is nu definitief afgesloten en de Canadezen heb ben voor het eerst de Oosterschelde bereikt. De verovering van Zuid-Beveland en Walche ren zal nu hoogstwaarschijnlijk vlug volgen. Wat zal dat voor ons meebrengen? Vanavond was er bidstond in de Grote Kerk onder lei ding van dr. Dankbaar. DONDERDAG 26 oktober. Vanmorgen om vier uur schrokken we wakker door hevig schie ten. Eerst begrepen we niet wat het was. maar opeens hoorden we een fluitend geluid en daar na de ontploffing. We begrepen toen dat het granaten waren. Zojuist (half twee middag) wordt er omgeroepen dat alle mannen tussen de 17 en de 45 jaar zich moeten melden mor gen op 9 uur bij de barakken in de Poel. Er gaan geruchten over een landing tussen Hoede kenskerke en Baarland, ik kan het niet gelo ven. Er werden door de Canadezen verwoede gevechten geleverd om de toegang naai Zuid-Beveland te verzegelen. Bij deze ge vechten werd de prachtige kerk van Wouw grotendeels verwoest. VRIJDAG 27 oktober. Zonder overdrijving: het was een angstige nacht. Van gisteravond tot vanmorgen onafgebroken geschoten, het was een leven als een oordeel. Vanmorgen zijn er verschillende inwoners van 's-Gravenpolder in Kloetinge gekomen, het was in 's-GravenpoI- der blijkbaar niet meer uit te houden. De gis teren afgekondigde melding is op bijna niets uitgelopen, voor zover bekend waren er slechts drie. De Canadezen zouden nu Rilland voorbij zijn. De gebouwen op het Ravelijn, de rijks kantoren en de landbouwschool, zijn door de Duitsers verlaten. De staf in de Zonnebloem- straat zou zijn radiotoestellen in de vest heb ben gegooid. Er stonden jongens met blote voeten In het water om ze er uit te vissen. een materiaal hebben die Tommies. Als vroe ger de Duitsers een telefoonlijn door de stad moesten spannen liep er één zo'n kerel met een trommel op zijn rug en liet dat ding af rollen. De Tommies hebben er echter een spe ciaal autootje voor. En wat een tanks, kolos- ZONDAG 29 oktober. Vannacht om half twee werden we weer opgeschrikt door ge weldig schieten. Er kwamen verschillende mensen uit de Leliestraat en omgeving de binnenstad in. Mensen met kinderen en kinderwagens. We waren blij dat we goed en wel in de kelder zaten. We hoorden mitrailleurs schieten. Het gebouw van de Shell is vanmorgen de lucht ingegaan, ook een boot met een elektrische centrale. Ver schillende gebouwen (chr. bewaarschool, weeshuis, garage Spelier) hebben brand gehad. Toen we door de Kerkstraat .gingen vertelde ons iemand: „Ze zitten bij de Kar- nemelkse put". Hoe dit regelmatig te vertellen. Jan kwam naar boven gehold: ze zijn bij de Jubi- leumbank. We huilden van spanning en blijdschap. Ze kwamen op de Markt door de St.-Adriaanstraat. Meisjes en jongens klommen op de tanks. Kisten appels wer den er aangedragen. Kinderen hadden vlaggen. Er liep al iemand met een oranje blouse aan. De Canadezen kregen sjerpen aan. Meneer 't Hooft ging op het bordes van het stadhuis en liet het Wilhemus zin gen. Ontroerend. Helaas, er zijn slachtoffers onder de burger bevolking. We weten nog niet wie. Wat een domper op de vreugde. Gelukkig zijn de brug gen niet de lucht ingegaan. Dat is door Goese- naars verhinderd, een sterk staaltje: Joos Goedemond heeft zich voortreffelijk geweerd. Toen de Canadese tanks Goes binnen trokken, klom de enthousiaste bevolking op de gevechtswagens. diegenen van het zwakke geslacht, die een speciale voorliefde voor de Duitsers hadden. Overigens: als die Duitsers zich maar eens realiseerden welk een goed uitgerust leger ze tegenover zich hebber., ze zouden wel wijzer zijn om nog verder te vechten Bevrijders en bevrijden: arm-in-arm trok ken zij door 's-Heerenhoek. Canadese tanks passeren een wegwijzer bij Kruiningen. Wat een ervaringen. Het is niet onder woor den te brengen. Zullen we nu weer gelukkig kunnen zijn? MAANDAG 30 oktober. Nog niet uitgepraat over gisteren. Ik heb lopen huilen als een kind toen ik de bevrijders voor het eerst zag. Wat De ,,Vlake"-brug over het Kanaal door Zuid-Beveland was opgeblazen. saai. En die kerels kunnen tenminste lachen, allemaal, niet van die strakke gezichten als de Duitsers, die deden alsof ze alle wijsheid in pacht hadden. Het valt me op dat zij heel cor rect door de Engelsen worden behandeld. N.S.B.-ers worden ook gearresteerd, evenals MOPPING UP] V/LCHEREN BEVELAHU; „VITALITY 1 oef 75-3! 'ungsrh &rtiktn£. ,CaJzar,cJ .VITALITy IT oef. 26-3/ „NO NAME" oef.3/- nor.tl DE SLOTAANVAL MOOBD>x ffnocktt NFATUATE I" .INFATUATE JT" front/if OifencJtJ nov. f-3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11